Groen c/jvartsJ~exeh in het hart-, jnks uit felle kritiek jp beleid Barendregt <tb Ven R aad voelt niets voor kengetallen Tijdelijk bejaardenhuis aan de Molenstraat V geeft informatie ar invaliden Wij zoeken een bezorger voor „De Mars" Historische vereniging wordt officieel opgericht Dia-avond C.P.B. Tussen dijk en duinenrij Hij staat daar zo verdomd alleen 1198,—* BARKER'S IJZERHANDEL WICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9957 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 ie: Parkstraai 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der n, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. idvertenties, abonnementen, etc.: k-eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. hmiHor klaac Ramnriront kraan in Ha raadsveraaderina van dinsdaa- Beumkes kan een gemeente met ee ihouder Klaas Barendregt kreeg in de raadsvergadering van dinsdag- %nd vanuit het Pakt fel wind tegen inzake zijn voorstel om de gemeen- 'grotingen aan een kengetalonderzoek te onderwerpen. De uit- isten van dat onderzoek zouden een eerste stap moeten zijn in de cssie over het afstoten van taken of arbeidsplaatsen bij de gemeente v het Pakt zag het werken met kengetallen louter als „een brevet van ermogen". Beumkes wijdde bijna een alge- e beschouwing aan het college- stel en kwam, zelfs voor zijn i, tot krasse uitspraken. Uitspraken ater door Barendregt werden afge- als „kreten" waar hij niet op wil- ntwoorden. getallen is in de politieke wereld betrekkelijk nieuw begrip maar lit in het bedrijfsleven al veel lan- toegepast. In het kort komt het er leer dat de gemeentebegrotingen VVV Texel is bezig met het sa- istellen van een informatiefol- voor rolstoelgebruikers en an- invaliden die hun vakantie op il willen doorbrengen. leken is dat Texel bij uitstek ge kt is als vakantie-oord voor invali- in verband met de korte afstanden ende uiteenlopende bezienswaar eden, de vele rustige binnenwe- het beschikbaar zijn van aange- e accommodatie e.d. Het is heel ingrijk dat invaliden die overwegen Texel te gaan, tevoren precies en welke voorzieningen zij daar zul- aantreffen. Er moet dus een com- e opsomming komen van alles wat een invalide toerist van belang is. p van het publiek is bij het sa- istellen van dit overzicht onmis- De VVV houdt zich derhalve bevolen voor tips. Welke logiesver- Jcende bedrijven en winkels zijn gepast voor invaliden? Waar bevin- zich aangepaste (openbare) toilet- Welke strandgedeelten zijn toe- ikelijk voor invaliden en in welke ioden? Hoe zit het met de visstei- voor invaliden, welke openbare ge- iiwen, banken e.d. hebben liften of lere voorzieningen zodat rolstoelge- ikers er zonder hulp van anderen in inen? Kortom alles wat voor een in de van belang is, wil men weten, is de bedoeling er een mooie vier- urenfolder van te maken die onder dere aan belangenorganisaties van aliden zal worden toegestuurd. Met drukken van de folder wil men zo ledig mogelijk beginnen zodat men tips graag binnen een week ont- igt. Telefoon 02220-4741. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in het Marsplan en de Spinbaan in Den Burg. Hier wonen onge veer 110 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten donderdag en dinsdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere informatie terecht bij de receptie van de drukkerij. ~L Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg - Tfexel postbus 11 1790 AA telefoon (02220) 2741 worden doorgelicht op inkomsten en uitgaven van tal van taken. De kosten per taak worden omgerekend per in woner. Zo ontstaat een soort prijsin dexcijfer van gemeentelijke kosten per taak waarbij ook kan worden aangege ven hoe dit cijfer in de loop der jaren is gestegen of gedaald. Tot zover is er wat het Pakt betreft niets aan de hand, maar de kengetallen worden be rekend door een onderzoeksbureau dat deze getallen vergelijkt met de gemid delde getallen van een aantal vergelijk bare gemeenten. Zo zou men kunnen zien dat Texel in vergelijking met (het gemiddelde) van een aantal andere ge meenten met evenveel inwoners bij voorbeeld veel geld uitgeeft aan open baar groen of het welzijnswerk, of juist heel weinig over heeft voor vuilverwer king of de brandweer. Het onderzoek dat een meerderheid van het college (de burgemeester was tegen) wilde laten verrichten kost ƒ9300,—. Overbodig Peter Bakker van de PSP beet dinsdagavond de spits af in de kritiek op het voorstel. Kengetallen vond hij overbodig omdat ze niets vertellen over de politieke afwegingen die waren gemaakt voordat het gemeentegeld werd uitgegeven. „De gemeente heeft tegenwoordig al weinig bevoegdheid. Wij vinden dat we zelf moeten bepa len waar we geld aan besteden en wat we willen laten." Henk Beumkes hield eenzelfde verhaal maar veel uitgebreider. „Dit voorstel heeft een veel grotere achtergrond dan men op het eerste gezicht ziet. Het gaat hier om de vraag: hoe wil ik mijn gemeente besturen?" De socialist noemde besturen vooruit zien, initiatief nemen, voors en tegens tegen elkaar afwegen en steeds weer kiezen. „Dat is iets heel anders dan een adviesbureau in de arm nemen om het college te vertellen wat ze moeten doen aan de hand van gemiddelden die in andere gemeenten tot stand zijn gekomen". Beumkes vond Texel moei lijk te vergelijken met andere plaatsen met hetzelfde aantal inwoners en vreesde dat een dergelijk onderzoek er voor zou zorgen dat de wethouder of een Texelse ambtenaar het onder zoeksbureau duidelijk zou moeten ma ken waarom een aantal vergelijkingen niet opgaan omdat Texel een toe ristisch eiland is. Structuur Beumkes: „De vergelijking van kenge tallen moet beoordeeld worden door een bureau dat niets weet van de wensen van de bevolking, niets weet van de mentaliteit van de Texelse sa menleving en de Texelse structuur die Texel eigen is helemaal niet kent. Die onderzoekers kunnen dat dan zo gauw niet volgen, dus dat moet dan weer onderzocht worden. Wethouder Baren dregt houdt immers van wetenschap pelijk onderzoek, dat kun je allemaal op je vingers natellen. Dan moet er weer een rapport komen." Volgens Woensdag komt de historische vereni ging weer in ledenvergadering bijeen om 20.00 uur in d'Ouwe ULO. Be- langstellenden/adspirantleden zijn ook nu weer van harte welkom. De vereni ging telt thans ruim 50 betalende le den (ƒ25,— per jaar). Het is de bedoe ling dat op deze avond de definitieve oprichting van de vereniging een feit zal worden door goedkeuring van de ontwerp-statuten. Het voorlopig bestuur treedt af en het definitieve bestuur wordt gekozen. Aandacht zal ondermeer geschonken worden aan het manifesteren van de vereniging naar buiten. De heer J. Bruin zal na de pauze enkele oude films vertonen. Beumkes kan een gemeente met een eigen karakter niet werken met gemid delde cijfers van anderen en zijn fractie was dan ook tegen. Ombuigen Wethouder Barendregt legde daarop uit waarom hij het berekenen van ken getallen belangrijk vond. Het college wil de komende jaren steeds 2 miljoen investeren. Dat kan gedeeltelijk betaald worden uit de saldireserve maar de bij drage uit die pot moet geleidelijk ver minderen. Daarom wil men geld halen uit ombuigingen, oftewel bepaalde ta ken zullen goedkoper moeten of be- heel verdwijnen om ander werk te kunnen betalen. Barendregt: „We wil len dat niet rigoreus doen. We weten ongeveer wel voor hoeveel geld we werk moeten afstoten maar we weten niet waar. We hebben geen vergelij kingsmateriaal." De wethouder vertel de dat de kengetallen „nooit helemaal objectief" zullen zijn in vergelijking met andere gemeenten maar dat een deel van die afwijkingen en grote ver schillen makkelijk te verklaren zullen zijn. Het onderzoek is vooral nodig om „een richting aan te geven" waar ge- meentetaken het beste kunnen ver dwijnen, Op een vraag van partijge noot Poster antwoordde hij dat het werken met de comptabiliteitsvoor- schriften in de begroting over enkele jaren ook automatisch kengetallen aan het licht zal brengen maar daar wilde hij niet op wachten. Engelvaart legde uit waarom hij tegen het onderzoek had gestemd. „Texel heeft z'n specifie ke problemen en ik vrees dat we die mogelijk niet meer herkennen als we Aan het woord wethouder Klaas Barendregt, zittend naast waarnemend secretaris Stam en voorzitter Engelvaart. Gelukkig kon er tijdens de vinnige woordenwisseling ook nog worden gelachen. vergelijken met gemiddelden. Het is moeilijk om een vergelijkbare gemeen te te vinden. Als er toch snel kenge tallen moeten komen lijkt het me beter om die zelf te berekenen." Luie bestuurders Henk Beumkes zei dat hij het geheel met Engelvaart eens was. De wethou der had uitgelegd dat door deze analy se ook gekeken kon worden waarom bijvoorbeeld bepaalde uitgaven voor een taak extreem hoog zijn maar de Pakt-man geloofde daar niet in. „Der gelijke afwijkingen moet je zelf consta teren, Barendregt. Dit is een maatregel voor luie bestuurders." Henk Beumkes en Dirk Terpstra van het Pakt. luisterend naar het verweer van de wethou der na hun verrassingsaanval op diens beleid. Het college vindt een bejaarden huis aan de Molenstraat/Beatrix- laan vlakbij het kantoor van Staats bosbeheer de meest geschikte lo- katie voor een tijdelijk onderkomen voor de bejaarden uit de Gollards. In verband met nieuwbouw van de Gollards/lrene wordt er op gere kend dat er voor twee jaar een tij delijk gebouw geplaatst moet wor den. Voor die huisvesting waren vier mogelijke plaatsen uitgekozen. Men was beperkt in het aantal locaties omdat het om een stuk grond moet gaan dat eigendom is van de gemeen te. De locaties die genoemd zijn: grond in de Mars, het parkeerterrein aan de Emmelaan bij de RSG, het sportveldje achter de Beatrixzaal en de genoemde plek aan de Molenstraat. Wat betreft de grond in de Mars kwam als bezwaar naar voren dat deze grond dan minstens twee jaar niet ver kocht kan worden voor de bouw van vrije sector woningen. Ook zouden ex tra rioleringsvoorzieningen getroffen moeten worden. Derhalve werd De Mars-grond bestempeld als een plek die de gemeente veel geld zou kosten. Het Gollards-bestuur gaf de voorkeur aan het parkeerterrein aan de Emma- laan maar het college oordeelde dat de parkeerplaats niet tijdelijk mag verdwij nen. Deze ruimte biedt plaats aan 200 auto's en op marktdagen in de zomer wordt dat aantal gehaald. Bovendien is de parkeerplaats nodig voor evene menten en standplaats voor de kermis wagens. Aanvankelijk voelde men veel voor het sportveld achter de Beatrix zaal omdat het noodgebouw dan ook aan het gezicht wordt onttrokken door groensingels. Het veld ligt ook dicht bij allerlei specifieke bejaardenvoorzie ningen. Het probleem is echter dat het veld door scholen als gymnastiekveld wordt gebruikt en zomers ten dienste staat aan het bouwdorp. „Voor deze zaken is geen reeël alternatief voorhan den". Het Gollards-bestuur is niet blij met tijdelijke huisvesting aan de Mo lenstraat. De plek ligt „te achteraf" maar volgens het college is het de beste plaats omdat de grond momen teel nergens voor wordt gebruikt. De gemeente wil de Gollards/Samen Eén een huurcontract aanbieden van maxi maal twee jaar. De kosten van diverse aansluitingen komen voor rekening van de huurder. Aan de tijdelijke huis vesting wordt medewerking verleend middels een artikel 19 procedure. Deze opmerking viel in het niet bij de meer subtiele kritiek die Dirk Terpstra naar voren bracht en die getuige de reactie van Barendregt ook harder aan kwam. Terpstra: „We hebben twee jaar geleden al gevraagd om een dis cussie over het afstoten van taken. We zeggen steeds dat we keuzes wil len maken maar van de wethouders horen we helemaal niets. Nu komt ie opeens met het gemiddelde van ande re gemeenten op de proppen. Die ken getallen gaan straks een eigen leven leiden. Je moet politieke moed hebben en zelf met voorstellen komen op grond van je eigen principes." Geen tijd Terpstra vroeg zich af of Barendregt wel voldoende tijd heeft voor het wet houderschap. Voor de begroting van 1985 kreeg de raad geen informatie over beleidsplannen en Terpstra noem de het promotiebeleid van Barendregt „geen beleid". „U schermt al weet ik hoe lang met een promotieplan. Uiteindelijk komt de WV op de proppen en hun plan wordt nu dan maar gemeenteplan. We wachten in tal van zaken al heel lang op een beleid maar er komt niets." Die opmerking schoot Gebrand Poster in het verkeerde keelgat. Hij verweet Terpstra op verkiezingstour te zijn Ate Rienstra van het CDA verklaarde ook tegen het kengetalonderzoek te zijn maar het Pakt in deze manier van oppositie voeren niet te steunen. Ba rendregt toonde zich verbolgen over de opmerkingen van Terpstra. „Ik dacht even nu komt er een motie van wantrouwen". Houvast „De kritiek die ik op m'n kop uit gestort krijg is onterecht. Wat betreft mijn eigen portefeuille kan ik ook het afstoten van werk en het bezuinigen overzien maar ik heb ook te maken met collega-wethouders en andere af delingen waar ik mijn gelijk moet aan tonen. Ombuigingen en bezuinigingen wekken altijd weerstand op en ik moet ze overtuigen. Soms moet ik ze over tuigen in zaken waar ik weinig van af weet en daarom wil ik een vergelijking van kengetallen. Ik heb meer houvast nodig", aldus de wethouder. Baren dregt vond niet dat hij faalde door een dergelijk onderzoek te vragen en hij begreep de kritiek van links niet zo goed. „Als jullie mijn plannen niet zien zitten of als jullie vinden dat ik het niet goed doe, had ik dat graag eerder willen horen." De wethouder vroeg toch akkoord te gaan met het onderzoek. „Ik heb die kengetallen lie ver vandaag dan morgen". De raad oordeelde anders. Met 7 stemmen voor en 8 tegen werd het voorstel ver worpen. Voor het onderzoek stemden het college, Gerbrand Poster, Paul Kik kert, Tine Krijnen en Jan van Asselt. De christelijke plattelandsvrouwen hou den een vergadering op maandag 18 febrauri om 19.45 uur in „De Poort" achter de gereformeerde kerk in Den Burg. De heer Maarten Stoepker zal deze avond verzorgen met een praatje en dia's over Texel. Gasten zijn harte lijk welkom. /"j door Klaas Bonne De vertrouwde keet van waterstaat Is van 't Horntje verdwenen Alleen die witte pot bleef staan Die klaar stond voor diegene Die ons behoeden in de strijd Tegen het dreigend water Dus zie ik 'm als monument Voor nu en ook voor later Want wie weet, is er op deze pot Die plaats bood aan de groten De veiligheid van ons bestaan Aan een drukkend brein ontsproten Hij is niet enig in zijn soort Dat zal ik nooit beweren Maar nu hij daar zo eenzaam staat Kom, hou hem toch in ere Al zal er nooit een ambtenaar De brilrand meer verwarmen A/s hij er straks niet meer zou zijn Zou 't havenbeeld verarmen Want al mist hij dan de vrouwenhand Die hem ooit heeft geborsteld Ik zie hem als een vrijheidsbeeld Aan hoge druk ontworsteld En zou men ooit van hogerhand Die vrijheid ondergraven Dan kunnen zij de pot al op Bij aankomst op de haven MIELE WASKOM BI NATIE W 475 S Wasautomaat en centrifuge in één. Twee- knopsbediening met vrije temperatuurkeuze. Centrifugeert met 2800 toeren. "1/2'-knop voor kleine wasjes. Zeer zuinig met stroom door automatische wastijdgarantie voor per- fekt wassen op veel lagere temperaturen. Trommel en kuip van roestvrij staal. Machine is verrijdbaar op zwenkwielen. Elek- tromechanische dekselvergrendëling. Elek trostatisch gelakte ommanteling. Radio/T V-ontstoord. KEMA-KEUR. met Miele cheque van ƒ100 Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1