Cjroen jjjmrtsjjexels in het karL, Kotters vlot door het ijs Tehuis acuut daklozen komt er niet lollege moet snel beslissen tver toekomst Koger scholen chapen ontsnapten ter het ijs KRO bezoekt vrouwengilde Twee gewonden bij botsing bromfietsers Vr ARI ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ;n, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: ?,eld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, an (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. ERICHT 1Ei SEPTEMBER 1887 - Nr. 9958 DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. college zal snel moeten beslis- over de toekomst van de Koger lolen. Dat werd duidelijk ge- akt door Daan Welboren van Pakt tijdens de vergadering van commissie welzijnsbeleid, don- dagavond in het raadhuis.Wet- ider Piet Zegers beaamde dat ed geboden is. De grote vraag of een openbare basisschool in Koog zal blijven bestaan. als bekend is het college van me- dat de stichting van een bijzonde- lasisschool in dit dorp gesteund et worden als de aanvraag aan de ttelijke regels voldoet. Belangrijk is aantal leerlingen dat de bijzondere isschool zal inschrijven. De ge- ente heeft onlangs een enquete ge lden in De Koog naar de schoolbe- fte.De uitkomsten van die enquete bij de gemeente bekend maar Ze- wilde donderdagavond niet zeg- hoeveel leerlingen de openbare sschool nog kan verwachten. ,,lk precies hoeveel leerlingen beide olen kunnen verwachten maar ik lar nu niet op in. Het college zal moeten bepalen wat het haar ard is om de openbare school in id te houden", aldus de wethouder, gemeente heeft al rijkstoestemming voortzetting van een openbare ooi en daarbij is voor het volgende ooijaar in feite niet belangrijk hoe leerlingen die school heeft. „Zelfs twee leerlingen mogen we door- aldus Zegers. Die opmerking ite verbazing op de publieke tribu- zat het bestuur van de Stich- Kleuterschool De Koog en een egenwoordiger van de oudercom- sie van de openbare Lubertischool. ers zei er echter meteen bij dat het de bedoeling is een school voor leerlingen in stand te houden.Het ege zal moeten beslissen bij hoe leerlingen het verantwoord is door gaan met een openbare basis- iooI. Als men kiest voor een open basisschool en de bijzondere ba- school kan op basis van het aantal rlingen ook van start gaan dan eten deze twee scholen samen in gebouw. De huidige school is lot genoeg voor alle potentiële leer- jenZegers maakte donderdagavond idelijk dat de bijzondere basisschool dan ook in de huidige Luberti- 100I wordt ondergebracht: samen de openbare school of alleen, om- de openbare school is opgeheven, vertegenwoordigers van de bijzon basisschool kwamen met allerlei gen over leermiddelen en inventaris lar dat noemde Zegers momenteel relevant. De school heeft een in- ntaris en voldoende leermiddelen zo de kans op aanschaf van veel iuwe spullen toch niet groot is. De ipectie heeft hierin ook een belang- stem. Overzicht anleiding tot de discussie over de hooi in De Koog was het huis- stingsoverzicht dat de bijzondere holen van Texel hadden ingediend voorbereiding op de wet invoering isisscholen. Het overzicht gaat ter oordeling naar het ministerie die or 1 juni een oordeel moet uitspre- over de gewenste aanpassingen n de scholen. Eerder hadden de lenbare scholen al een overzicht in tend en wat betreft de Luberti- hool is daar pen fout gemaakt. In de igave van deze school zijn de speel- irklokalen van de kleuterschool (en 'aks mogelijk basisschool) meegere- nd bij de toekomstige ruimte van de senbare school Het bestuur van de Izondere school vertelde in de verga ring dat men om die reden een aan- aag zou moeten indienen voor twee el schapen hebben ontdekt dat het agelijk is het weiland te verlaten door er het ijs van de dichtgevroren sloten lopen. Zondag bleek dat tal van die- op diverse plaatsen op Texel op de- wijze de vrijheid hadden gekozen, ider meer gebeurde dat langs de teterweg, langs de Georgiëweg en in ïrgen. De op de weg lopende dieren ■arden gevaar op voor het verkeer. De ilrtie sommeerde de eigenaars er voor zorgen dat de schapen het land weer gingen. nieuwe speel-werklokalen. Anders hebben we niets meer. Die lokalen worden door ons gehuurd maar straks zijn we ze kwijt", aldus mevrouw Maas van het schoolbestuur. Na overleg werd besloten dat deze lokalen ge schrapt worden uit het overzicht van de Lubertischool. Gerbrand Poster van de VVD zei dat het schoolbestuur van de bijzondere school het idee had dat de gemeente niet zo welwillend op hun initiatief reageert. Ze hebben het gevoel niet zo welkom te zijn". Ze gers ontkende dat. Ik heb in decem ber met het schoolbestuur gepraat en dat gesprek was heel positief. Ze krij gen waar ze recht op hebben en kun nen met vragen of problemen altijd in het raadhuis terecht". Mevrouw Maas bracht naar voren dat het starten van een bijzondere school in het honderd kan lopen als er niet snel door het col lege beslist wordt over de toekomst van de openbare school. Als we sa men in een gebouw moeten, moeten we ook de tijd hebben voor overleg. Straks wordt het allemaal in de zomer beslist en dan komen wij in de proble men". Zegers zei dat de tijdnoodpro blemen niet alleen voor De Koog gel den: alle scholen die basisschool moe ten worden kampen met tijdgebrek en de wethouder verwachtte dat ook het ministerie in tijdnood zal komen. Ik moet nog zien of het in augustus echt allemaal kan starten zoals Den Haag het wil". Dislokatie De St. Jozefschool wil aan het mi nisterie van onderwijs dislokatie vra gen. Dat betekent dat de katholieke kleuterschool en de lagere school nog enige tijd in hun huidige gebouw mo gen blijven. Het tijdstip van samenvoe gen wordt dan uitgesteld, bijvoorbeeld voor een jaar. De kans dat dislokatie wordt verleend is volgens Zegers en de inspectie bijzonder klein. Ze passen samen-in één gebouw en dan is er geen aanleiding om apart door te gaan", aldus Zegers. De Jozefschool wil dislokatie omdat men in de toe komst veel nieuwe leerlingen verwacht uit de nieuwbouw in Noordwest en rond de kantholieke kerk. Als dat ge beurt is de school weer te klein. Gerbrand Poster vond die verwachting niet zo reeël. „Het aantal leerlingen loopt toch op elke school terug Daan Welboren drong diverse malen aan op een snel besluit over de Luber tischool. De verwachting is dat de ge meenteraad in april over de toekomst van deze school zal beslissen. Het col lege heeft wel beslist wie de hoofden worden van de nieuwe basisscholen maar die beslissing wordt nog niet openbaar gemaakt. Eerst moeten de betrokkenen weten wat hen te wach ten staat. Zegers benadrukte dat de collegebeslissingen over de direktievoe- Donderdagavond 28 februari presen teert de KRO zich op Texel. In samen werking met het Katholiek Vrouwengil de wordt om 20.00 uur in de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg een gevarieerd programma geor ganiseerd met de titel „Kijkje achter de schermen van radio en televisie". Men zal kennis kunnen maken met de landelijke vice-voorzitster van de KRO, mevrouw De Wildt-Kramer. Eimert Koot, stafmedewerker van de KRO zal aan de hand van een uitgebreide serie dia's de bezoekers een kijkje achter de schermen geven. Voorts komt een aantal leden van de KRO-Kontaktgroep in het bisdom Haarlem naar het eiland voor een ontmoeting over en weer. Twee jaar geleden zijn zij via de toen gehouden landelijke verkiezingen in de Haarlemse groep door de KRO-leden uit het diocees gekozen. Hun eerste opdracht: het contact te bevorderen tussen de brede basis van kijkers en luisteraars en de Hilversumse top van de omroep, willen zij ook op Texel pro beren waar te maken, nadat al eerder bijeenkomsten werden georganiseerd in Medemblik, Castricum en Volen- dam. Er zal ruime gelegenheid zijn om de KRO-vertegenwoordigers te besto ken met vragen over de omroep. Er zal ook muziek en koffie zijn. De KRO- presentatie wordt vrijdagmorgen 1 maart nog voortgezet met een diaver toning voor de hoogste klassen van de katholieke basisschool St. Jozef. ring voorlopige beslissingen zijn. „Van het ministerie moeten we voor 1 maart meedelen aan de leerkrachten waar ze aan toe zijn, maar er is bij gezegd dat het voorlopige beslissingen zijn. Alles is pas definitief als de leerlingentellin gen van september door het ministerie goedgekeurd zijn". Bijscholen Ondertussen wordt er op de scholen hard gewerkt aan een nieuw, verplicht, schoolwerkplan en veel leerkrachten volgen bijscholingscursussen. Zegers: „Op de scholen wordt enorm hard ge werkt om alles op tijd rond te krijgen. Het vervelende is dat alles in een kort tijdbestek moet. Sommige leerkrachten zijn bezig met een schoolwerkplan en volgen gelijktijdig cursussen, bijvoor beeld Engels en dan weten ze soms nog niet eens wat voor taak ze precies zullen krijgen op de. nieuwe basis school. Ik heb bewondering voor die inzet". Veel mensen waren vrijdagmid dag naar de haven van Oude schild gekomen om te zien hoe de thuisvarende Noordzeekotters door het ijs zouden breken om de haven te bereiken. Dat be loofde spectaculaire taferelen op te leveren, want de afgelopen dagen had zich voor de haven een vrij dik ijsveld gevormd dat bijna tot de horizon reikte. In de strenge winter van 1963 hadden de kotters, toen uitgerust met veel lichtere motoren, de groot ste moeite gehad om de haven binnen te lopen. Dat gebeurde toen min of meer in konvooi: met z'n allen tegelijk er tegenaan zodat het ene schip profiteerde van de ruimte die het andere had gemaakt. Vrijdag j.l. ging het heel wat minder moeizaam. Het ene schip na het andere liep binnen alsof er helemaal geen ijs was. Een mooi gezicht was het wel. Er werden heel wat foto's en video)films gemaakt want het kan best weer meer dan twintig jaar duren voordat zoiets opnieuw is te beleven. Het college heeft besloten niet door te gaan met plannen voor een te huis voor acuut daklozen. Na vele jaren praten zijn B en W tot de con clusie gekomen dat het beter is daklozen individueel te helpen. Het gaat doorgaans om een kleine groep die echter onderling zeer verschillend is. Wethouder Piet Zegers vertelde donderdagavond in de commissie wel zijnsbeleid „dat er vijf categorieën daklozen zijn die men moeilijk in één huis kan stoppen." De wethouder maakte de commissie duidelijk dat het tehuisplan uit het col legeprogramma is geschrapt maar dat de gemeente er alles aan zal doen om zo goed mogelijk individuele hulp te geven. „Het aantal daklozen dat wij per jaar moeten helpen is op één hand te tel len en doorgaans zijn al die gevallen zeer verschillend", aldus Zegers, die beaamde dat het daklozenprobleem enkele jaren geleden veel groter was. Onder leiding van maatschappelijk werker Frank van Lare is door een groep burgers geruime tijd aan een plan voor een tehuis gewerkt. Dat plan kwam vervolgens in bespreking in de raadscommissie welzijn maar de raadsleden oordeelden dat het college een voorstel zou moeten produceren waar uit zou blijken hoeveel een tehuis voor ongeveer 20 personen zou kosten. Zegers zei donderdagavond dat de kosten van een dergelijk onderkomen niet bekend zijn maar wel is komen vast te staan dat alle kosten voor de gemeente zijn: er zijn geen subsidie mogelijkheden. Dat laatste was echter niet de belangrijkste reden om te stop pen met de tehuisplannen. Zegers: „Het is ons nog steeds gelukt om daklozen en mensen die van de ene op de andere dag dakloos werden snel te helpen. Het enige wat we momen- f teel kunnen doen is een zo goed mo gelijk huisvestingsbeleid te voeren, ook voor jongeren. Vanuit opvangoogpunt is zo'n tehuis een slechte zaak." Blijf van m'n lijf De wethouder noemde als voorbeeld een „Blijf van m'n Lijf"vrouw die, als, ze bij de gemeente zou aankloppen om hulp, toch beter niet in een Texel se tehuis voor daklozen geplaatst kan worden. „Zo'n vrouw is één van de vijf categorieën die we helpen en zij is meer gebaat bij andere, betere hulp". Indachtig de Pakt-aanval op wethouder Barendregt benadrukte Zegers uitge breid dat het stoppen met het plan voor een tehuis „geen maatregel van luie bestuurders is". „Ons college kent geen luiheid. We werken allemaal hard. In Den Haag hebben ze er bijvoorbeeld geen idee van hoeveel uren wij steken in het besturen van deze gemeente." Gerbrand Poster vroeg wat de ge meente precies doet als een dakloze om hulp komt vragen maar daar wilde Zegers niet exact op ingaan. „We heb ben enkele mogelijkheden maar die ga ik niet noemen omdat we in de toe komst ook over die mogelijkheden wil len blijven beschikken. Het is beter dat het grote publiek onze oplossingen niet kent, dan kan men er ook geen misbruik van maken." Persoonlijk Peter Bakker en Daan Welboren vertel den dat hun partijen in het verleden ook geijverd hadden voor een tehuis maar ze hadden geen moeite met het huidige collegestandpunt. Welboren: „Daklozenopvang leek enkele jaren ge leden een groot probleem maar ik denk dat de persoonlijke omstandighe den van de mensen nu anders zijn. Ik kan me verenigen met de visie van het college". Bakker vond dat een per soonlijke hulp te preferen is boven een speciaal tehuis als het toch maar om enkele personen gaat. Ambtenaar Wout Stam legde uit dat de hulp in de meeste gevallen neerkomt op een noodoplossing voor een korte periode en dat de afdeling huisvesting daarna met een permanente oplossing moet komen, oftewel een huis. „Met het puntensysteem op sociale en medische indicatie lukt het doorgaans vrij snel om een goed onderkomen te vinden", aldus Stam. Op het fietspad van de Postweg ter hoogte van de nieuwe afslag naar het EMKnerrein botsten donderdag nagenoeg frontaal twee bromfiet sers. Ze werden zodanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De materiele schade is ook aanzienlijk; Uit de richting van De Cocksdorp kwam een 16-jarige bromfietser, uit tegen gestelde richting een 18-jarige. Laatstge noemde heeft mogelijk de binnenkant genomen van de bocht waardoor hij te gen de rechts rijdende tegenligger botste.. Beide bestuurders liepen een hersenschudding op. De 18-jarige had daarbij onder meer een gekeusd been; hij werd direct naar het ziekenhuis ver voerd. Later bleek de andere jongen er zodanig aan toe te zijn dat ook hij naar Den Helder moest worden gebracht. De raadscommissie had onlangs het verpleeghuis uitgebreid bezocht en dat was zo goed bevallen dat Zegers voor stelde in de toekomst vaker excursies te houden naar „werkgebieden". Peter Bakker vroeg om excursies naar het Maartenhuis en het „Tesselhuus" van de Stichting Texel-vakantie Gehandi capten en Gerbrand Poster vond een bezoekje aan het Groene Kruis de moeite waard. De commissie begint echter met een bezoek aan een pand dat jaarlijks veel subsidie vraagt: dorpshuis d'Ouwe ULO. Theater Zegers deelde mee dat de vraag van Ben Haak, Resi Sieberts en Rob Val kenburg om een theater met een vrou weninformatiecentrum inmiddels was afgeslankt tot een plan voor een to taaltheater van Haak en Valkenburg. Omwille van de geluidsoverlast zullen muziekgroepen die daar optreden uit sluitend akoustisch mogen spelen. Ze gers vertelde dat de plannen nog in een pril stadium verkeren maar dat het college toch poogt hulp te bieden aan dit initiatief. Bar-Bistro De Taveerne De Koog V.a. heden organiseren wij t I elke woensdag een speCiaJe avond. Wo. 20 febr. a.s. div. Zuid- Amerikaanse gerechten en snacks Inlicht, of reserv. 862 585.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1