Itichting lanceert plan oor nieuwe slachtplaats Provinciale sportraad strijdt voor accommodatie Weer hoop voor surfclub Vasthouden wat we hebben Ssp^rf 85, r geld nodig voor heidsbestrijding Jaap Jager kocht boekdraaiorgeltje Basisgezondheidsdienst Burgerlijke stand vloerbedekking 02240- 13444 jDAG 22 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Itichting Noodslachtplaats lis bezig plannen te ontwikke- ioor een nieuw slachthuis op ndustrieterrein aan de Marico- in Den Burg. Het ziet ernaar de totale kosten ongeveer on zullen belopen. Bij de ex- atie van het huis zal de stich- nauw samenwerken met het svleesbedrijf Texel. In welke deze samenwerking wordt en staat nog niet vast. xelse veehouders konden agavond in „Rebecca' in De kennis nemen van de voorlopige en, ontworpen door architekt Jan nuit Den Burg. Dat gebeurde tij een vergadering van de Onderlin- tndveeverzekering Texel, waarbij iestuur van de stichting Ilslachtplaats (voorzitter H. Tjep- i en secretaris/penningmeester ten Roeper) als gast aanwezig De stichting kent geen leden en jaarom geen eigen vergaderingen ten. De kring van „leveranciers" van de stichting afhankelijk is I gevormd door alle Texelse ouders. is de toelichting van de plannen duidelijk dat het niet eenvoudig n om het slachthuis sluitend te iteren. Misschien kan het investe- iedrag nog wat worden terugge- t door het plan te versoberen (tij de vergadering werden hiervoor |»sties gedaan) maar erg grote aringen zijn niet mogelijk omdat tenminste moet voldoen aan de fidsvoorschriften die voor slacht- gelden. Heel belangrijk is het urn dat men op de klandizie van noeg alle Texelse veehouders kan ten. Voorzitter H. Tjepkema deed dringend beroep op hen. Het Ithans nog veel voor dat boeren (e slachten vee aan een overkant- pernemer meegeven, hoewel an geen enkele voordeel is ver ten. De Texelse stichting betaalt hogere prijs en het is ook in het g van het dier dat het slachten axel zelf geschiedt. Vooral in ge- h waarin de beesten er slecht aan lijn, is het ongewenst dat ze ook |iens op langdurig transport wor- jgesteld. Schets feehouders kregen een voorlopige Is van de geplande slachtplaats te Het gebouw is te onderscheiden ju gewone slachtplaats en een jslachtgedeelte. In een centraal feel de gladheidsbestrijding en sneeuwruimen dit jaar heeft ist is nog niet bekend, maar staat vast dat het in de begro- van dit jaar gereserveerde be- van f64.000,— op geen stuk- na voldoende zal zijn. Het col- is van plan jaarlijks ƒ110.000 serveren voor dit werk en de Bn die niet gebruikt worden in speciaal fonds te stoppen voor omstige calamiteiten. Dllegebeslissing vloeit voort uit ivaluatierapport over de gladheids- ijding in januari. Dat rapport is lakt naar aanleiding van raadsvra- Jn opmerkingen van burgers over erkwijze van gemeentewerken, (erkwijze wordt uitgebreid uit de Bn gedaan en geeft antwoord op in als „waarom zijn de straten in irpen niet sneeuwvrij gemaakt" waarom is er op bepaalde wegen g of niet gestrooid". Eerstge- ide vraag kon niet naar genoegen ten afgewerkt omdat gemeente- Bn al het materieel moest inzetten Ie hoofdwegen naar de dorpen en oot sneeuwvrij te houden. Helling probleem apart was de Badweg anwege de helling niet sneeuwvrij :akt kon worden, iets waar later •verd geprofiteerd met slee- itrijden. In het rapport wordt ook 2en op het feit dat enkele wegen i ze geveegd waren door particu- 'weer vol gegooid werden met w voor, bijvoorbeeld, slee- trijdenDat was dus niet de be- ig. De initiatiefnemers van derge- wedstrijden moeten vooral contact men met gemeentewerken en po- Dat kan beide partijen en de or atie veel werk besparen, gelopen tien jaar is gemiddeld '60,— aan gladheidsbestrijding en wruimen uitgegeven met bijvoor- 1984 als een duur jaar 179,-) en 1983 als een goedkoop (42.694,— Uitgaande van dit ge ilde vinden college en gemeente re dat jaarlijks 110 mille voor dit 9ereserveerd moet worden. Dat ^tekenen dat op andere posten iigd moet worden. De raadscom- s financieel, economisch en tech- beleid besporak het evaluatierap- gisteravond. Dinsdag komen we re krant op dit onderwerp terug. hoog gedeelte van het gebouw be vindt zich het gewone slachthuis met koelcel. In laagbouw zijn de overige afdelingen: stalling, ruimten voor va ten, darmen en huiden, vriescel, wer kruimte, winkelgedeelte voor de ver koop van vrijbankvlees, opslag, entree, toilet/douche, kantoor, kantine, etc. De Stichting Noodslachtplaats is een initiatief van de plaatselijke agrarische organisaties die van mening zijn dat Texel een eigen slachthuis nodig heeft. Voorganger van deze stichting van de „Vereniging Texel tot verwerking van in nood geslachte en gestorven die ren". Deze „vereniging met de lange naam" huurde van de gemeente de noodslachtplaats aan de Hallerweg. Dit gebouw voldoet niet meer aan de eisen en zal binnen afzienbare tijd ver dwijnen en de gemeente ziet het niet als haar taak om een slachthuis te exploiteren. Tot voor kort was de noodslachting een taak van de Vleeskeuringskring Den Helder, waar Texel met andere ge meenten in de kop van Noordholland deel van uitmaakte. Die Vleeskeu ringskring is opgeheven en van het li quidatiesaldo heeft de gemeente f75.000,— gekregen. Dit bedrag is be schikbaar gesteld voor de niet te stich ting noodslachtplaats. Daar komt mo gelijk nog wat bij en er is ook een WIR-premie zodat het bestuur hoopt dat men uiteindelijk de kapitaallasten moet opbrengen voor een investering van niet meer dan ongeveer drie ton. In de praktijk komt het erop neer dat het Lamsvleesbedrijf Texel die lasten zal moeten opbrengen. Dit bedrijf zal in het „gezonde" gedeelte van de slachtplaats aanzienlijke activiteit kun nen ontplooien die in de naaste toe komst mogelijk nog toeneemt. Thans slacht dit bedrijf jaarlijks zo'n 5000 lammeren, maar ook een aanzienlijk aantal runderen. Alle slagers welkom In principe zouden ook andere Texelse slacgers in dit slachthuis terecht moe ten kunnen. Een klant zou Goënga zijn die nu nog in de bestaande slacht plaats werkt, maar na 1990 is dat af gelopen. Ook Ran in De Cocksdorp schijnt weer zelf te gaan slachten. Er zal echter nog heel wat onderzocht en gepraat moeten worden alvorens een betrouwbare exploitatierekening op pa pier kan worden gezet. Bij het bespre ken van het bouwplan werd onder an dere de aanmerking gemaakt dat de bij de slachtplaats geplande veestalling te klein is. Te slachten vee moet bui ten het zicht van voorbijgangers, liefst onder dak worden gestald. Herhaalde lijk is in de bestaande situatie gebleken dat mensen er zich aan ergeren dat ze kunnen zien en horen dat bij de slachtplaats vee „op zijn dood staat te wachten". Jaap Jager uit De Koog kocht on langs een gloednieuw boekdraaior geltje. Hij wil het instrument voor zien van een in eigen pottenbakke rij gemaakt delftsblauw front en er dan braderieën en andere festivitei ten mee opvrolijken. Het ,,20-toets" orgel zal onder de naam „De Pot" de straat opgaange monteerd op een karretje. Voor het zover is moet echter eerst het front nog gemaakt worden en er moeten nog een paar kleine techni sche ingrepen verricht worden om het loopwerk te optimaliseren. Het orgeltje is gemaakt door een Amsterdamse draaiorgelenthousiast, die er bijzonder veel uren in heeft zitten. Het unieke van het instrument is dat het met boe ken werkt. Dergelijke kleine orgeltjes zijn of voorzien van een bandrecorder in hun inwendige of ze worden met koperen rollen of platen „gestuurd". De boeken worden ook door een en thousiaste amateur in de hoofdstad, de heer Wijten, gemaakt. Jager weet nog niet precies hoe vaak hij met het orgeltje op pad zal gaan. „Mijn winkel blijft mijn hoofdbezigheid, het zal af hangen van hoeveel tijd ik vrij kan ma ken en hoe het allemaal verloopt". Als het orgel ingezet wordt zal ook met de mansbakworden rondgegaan. Agressief man sen, zoals dat soms bij de grotere orgels gebeurt, is er echter niet, aldus de nieuwbakken orgelman die verklaart al zes jaar naar een der gelijk instrument gezocht te hebben. Op de foto het orgel, nog zonder front, tijdens het proefdraaien in de winkel. Wethouder Schilling vindt dat de Windsurfclub Texel een clubgebouw op de dijk bij Dijkmanshuizen moet kunnen plaatsen met een oppervlakte van maximaal 100 m2. Momenteel werken gemeente en provinciale spor traad samen om een „raamwerk" te maken voor de accommodatie en dat wordt waarschijnlijk een compromis tussen de oude surfclubwens, een zeer fors gebouw, en de gemeente-eis, een kleine kantine. Vooral de bemoeienis van de provinciale sportraad heeft het plan in een stroom versnelling gebracht en ook heeft deze instantie aangegeven waar men subsidie kan krijgen. Dit alles werd meegedeeld door Gerrit Spanhaak, voorzitter van de windsurf club, tijdens de vergadering van de Texelse Sportraad, maandagavond in het raadhuis. Het onderhoud met de wethouder en betrokken ambtenaren was aangevraagd door de Texelse Sportraad die op deze manier hoopte uit de al enige maanden durende im passe te raken. Dat is dus snel gelukt. Schilling heeft toegezegd dat het par keerterrein bij Dijkmanshuizen voor het zomerseizoen gereed is en de plannen voor een accommodatie moeten uiter lijk 1 oktober klaar zijn. Als dat lukt wordt voor die datum een subsidieaanvraag ingediend bij de pro vincie, die maximaal 25 procent van al le kosten (inclusief parkeerplaats, asfal teren, e.d.) kan subsidiëren uit het pro vinciaal fonds sportaccommodaties. In dit fonds zit één miljoen gulden en volgens de provinciale sportraad komt de clubaccommodatie voor subsidie in aanmerking vanwege het feit dat een goed geoutilleerde surfstek een belangrijke functie heeft voor opvang en sportief vermaak voor toeristen. Dat heet in ambtelijke kringen een „bovenwijdse functie", een voorziening die niet alleen van nut is voor de plaatselijke bevolking. Het zou de eerste keer zijn dat Texel geld krijgt uit deze forse pot want een aanvraag voor de sporthal is indertijd bijvoorbeeld af gewezen en diverse clubs hebben bij dit fonds hun neus gestoten. De verte genwoordigers van de provinciale spor traad hebben de gemeente toegezegd dat het surfonderkomen een hoge pri oriteit krijgt. De uiteindelijke beslissing over subsidiëring neemt GS en dat besluit verwacht men maart volgend jaar. Politieke wil Gerrit Spanhaak vertelde dat er in kor te tijd veel werk moet worden verzet maar dat Schilling duidelijk „de politie ke wil heeft getoond daaraan mee te werken." Na het raamwerk van provin cie en gemeente moet een bouwplan worden ingediend, waarvoor een arti kel 19 procedure noodzakelijk is. Daar naast zullen de Welzijnsstichting en de gemeente voor oktober moeten beslis sen over het al of niet verlenen van een investeringssubsidie. Als die beslis singen niet tijdig worden genomen is de kans groot dat GS ook geen geld geeft. „Ze willen weten hoe het club gebouw en de rest gefinancierd wordt, anders steken ze er zelf geen geld in", aldus Spanhaak. De bedoeling is dat de gemeente de subsidieaanvraag bij de provincie zal doen en dat geld later zal „doorsluizen" naar de club. Span haak zei te hopen dat het clubgebouw volgend voorjaar op de dijk geplaatst kan worden, „ledereen toont enorm veel inzet en we zijn tevreden over de hulp van de gemeente. Nu moet het lukken." Jeugduitval Een andere provinciale subsidiemoge lijkheid kwam maandagavond ook aan de orde: subsidie voor sport overdag en bestrijding uitval jeugd. Dat laatste wil niets anders zeggen dan dat sport clubs extra geld kunnen krijgen als ze jeugdactiviteiten organiseren die er op gericht zijn jongeren van 13 tot 16 jaar meer bij sport te betrekken. Per activi teit of project is ƒ2000,— beschikbaar maar de provinciale sportraad geeft de indieners van projecten weinig tijd: vóór 1 maart moeten de subsidieaan vragen bij de provincie zijn. Sportvere nigingen die plannen hebben om iets aan speciale jeugdopvang te doen en voor subsidie in aanmerking willen ko men kunnen het beste met spoed con tact opnemen met de afdeling sportza ken in het raadhuis voor meer informatie. De bestuurders van de Sportraad had den het lijvige rapport dat hoort bij het subsidiepotje gelezen en waren niet onder de indruk. „Bestrijding uitval jeugd dat kennen wij al jéren omdat jeugdleden vaak naar de vaste wal gaan om te studeren. Dat is geen pro bleem maar op Texel een wet sinds er een boot vaart," aldus voorzitter André van der Vliet die ook gelezen had dat „erg veel dingen" voor subsidie in aanmerking komen. Besloten werd de jeugdactiviteiten van het zommerre- creatiewerk als subsidieaanvraag in te dienen. De sportuitwisseling met de Wadde neilanden op Schiermonnikoog gaat door op de geplande data: 8 en 9 juni. Die dagen vallen samen met het jazz festival en gedeeltelijk met het ca- trondje Texel maar ruim 100 sporters hebben toch te kennen gegeven naar „Schier" te willen afreizen. De Spor traad zoekt nog naar een heren en da mes volleybalteam maar voor de rest zijn alle sporten die in deze uitwisse ling mogelijk zijn vertegenwoordigd: klaverjassen, bridgen, sportvissen, zwemmen en tennis. Automatiseren De Sportraad gaat haar administratie automatiseren. Penningmeester Joop Huigens heeft aangekondigd zich, we- r r FF De leden van de raadscommissie welzijn drongen er in de vergade ring van donderdagavond diverse malen op aan dat het invoeren van een basisgezondheidsdienst er niet toe zou leiden dat Texel diverse voorzieningen op medisch en soci aal gebied kwijtraakt of dat de kwaliteit van deze voorzieningen achteruit gaat. „We moeten vasthouden wat we heb ben", zei Gerbrand Poster en dat bleek ook het collegestandpunt te zijn. Wet houder Piet Zegers: „We vechten er voor om alles in stand te houden zoals het nu is." Of alles met de invoering van een ba sisgezondheidsdienst ook bij het oude blijft is nog een vraag. Het takenpak ket van deze dienst is nog lang niet vastgesteld en ook de betrokken amb tenaren konden niet meedelen welke sectoren van de Texelse gezondheids dienst eventueel gevaar lopen. De ba sisgezondheidsdienst is een rijksplan en het is de bedoeling dat Texel met een aantal andere gemeenten in de kop van Noordholland een overkoepe lende dienst start. Volgens het rijk kan de bestuurlijke organisatie van de ge zondheidszorg sneller en efficiënter ge regeld worden en daarom wil men in 1987 starten met een netwerk van regi onale gezondheidsdiensten. gens tijdgebrek, niet herkiesbaar te stellen en diende maandagavond me teen een voorstel in om het werk van zijn opvolger minder tijdrovend te ma ken. Huigens werd dit jaar in het vele rekenwerk al geassisteerd door een part-time kracht en daarvoor wordt nu ook een computer met randapparatuur aangeschaft. Huigens betoogde dat de Sportraad niet meer zonder deze appa ratuur kan als men de 3,5 ton in komsten en uitgaven per jaar goed en snel wil verwerken. Alleen de salaris administratie van de vele tientallen zo- merrecreatieleiders is voor een pen ningmeester al een gigantische schrijf- klus die in de vrije tijd moet worden uitgevoerd. De automatisering gaat in clusief opleiding rond de vier mille kosten. Het bestuur was unaniem voor aanschaf. Ook werd besloten dit voor jaar de Sportraad-bus te vervangen voor een nieuwe. Aan verschillende bedrijven zal offerte worden gevraagd. Voor deze investering wil de Sportraad geld lenen bij de Welzijnsstichting. Gerbrand Poster vond dat Texel haar zaakjes op dit gebied zeer goed voor elkaar had en vroeg zich af wat er hier nog verbeterd kon worden. Ambtenaar Wout Stam was het met hem eens en zei dat de onderhandelingen er dan ook op gericht zijn de Texelse situatie onverkort te handhaven. „Wij zijn juist vaak een voorbeeld voor de rest van het land. Ik denk dat de jeugdtandver- zorging nergens zo goed geregeld is als op Texel. Elders klopt er vaak niets van en dat is ook een reden om met basisgezondheidsdiensten te starten." Het is de bedoeling dat de invoering van deze dienst de gemeente niets gaat kosten. Het rijk wil alle kosten voor haar rekening nemen maar Poster en de betrokken ambtenaren moesten concluderen dat deze belofte, net als het „financiële plaatje" bij de basisge zondheidsdienst, nog vaag is. Tine Krijnen sprak de hoop uit dat de indi catiecommissie voor ouderen niet weer een regionale commissie wordt en ook plaatste ze vraagtekens bij de patiën tengegevens die bij „een grote broer" worden opgeslagen. Ambtenaar Gijs Oskam zei de indruk te hebben dat de basisgezondheidsdiensten vooral in het leven worden geroepen om het aantal ziekenhuisbedden in een regio te ver minderen. Aan het slot van de discus sie gingen alle commissieleden ak koord met het voorstel om door te gaan met de verdere voorbereidingen van een regionale gezondheidsdienst. Eierlandse Plattelandsvrouwen hadden jaarvergadering De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hadden maan dagavond in Het Eierlandsche Huis de jaarvergadering. In de plaats van de niet-herkiesbare voorzitster mevrouw Martha Slot-Vonk werd daarbij mevrouw Nelie Wetsteen- Kikkert in het bestuur gekozen.. Dat betekent niet dat zij voorzitster wordt want de functies zullen nog on derling worden verdeeld. Vice- voorzitster Siets Bakker werd herko zen. De vergadering werd bijgewoond door 62 leden. Twee vrouwen die 25 jaar lid van de afdeling zijn werden als nog gehuldigd; zij waren vergeten bij de massale huldiging tijdens de viering van het zilveren jubileum van de afde ling. Het waren mevrouw Thea Boon- Waldus en mevrouw Thea Roeper- Visser. Thea Boon was destijds het jongste lid van de afdeling. De aanwe zigen kregen nog eens gelegenheid het tafelkleed te bewonderen dat ter gele genheid van het jubileum was gemaakt door de oud-bestuursleden de dames Kikkert-Neuteboom, Daalder, Witte- Ran en Meindertsma-Ybema. Een bijzonder welkom gold de dames van de welfaregroep die in de pauze spullen verkochten vanuit een stalletje. Alle commissies kregen vervolgens ge legenheid verslag te doen van hun ac tiviteiten. Als vertegenwoordigster van de afdeling in het Overkoepelend Or gaan van vrouwenorganisaties werd in de plaats van de aftredende mevrouw R. Wijtten, mevrouw Ran-Smit be noemd. Ook bij de contactdames was er een wisseling: Maartje Hooijschuur nam de plaats in van Tr. van Schaik. De reiscommissie vertelde over het reisje naar Rotterdam dat op 5 maart wordt gehouden, met onder andere bezoeken aan Ter Meulen Post en Zestienhoven. Vertrek met de boot van 7.05 uur; ieder moet op eigen gele genheid naar de haven. De leeskring draait goed; acht leden zijn er al sinds 1981 lid van. In het na jaar zal een computercursus worden gegeven, bij voldoende belangstelling op Texel. Acht lessen kosten ƒ75,—. Verder passeerden de diverse jaarstuk ken de revue en werd herinnerd aan de viering van het 50-jarig jubileum van de plattelandsvrouwenorganisatie, dat gevierd zal worden in De Vest in Alkmaar op 28 maart. De leden die er heen willen moeten zich opgeven bij het bestuur. Het programma na de pauze werd gevuld met hersengymnastiek. Geboren: Gaime Joram, zv., Harm J. Vlaming en Corrine M. Gombert; Sas- kia Elisabeth, dv. Simon P. Rijk en Si- mone N. Ouwehand; Yasmine Anouk, dv. Cornelis Roeper en Cornelia J. A. Hoogenbosch; Barry Stefanus Marti- nus, zv. Derk J. Kamperman en Petro- nella A. Bronsdijk. Overleden: Maria Beltman-Verkerk, oud 74 jaar; Hendrik Boogaard, oud 87 jaar; Johannes van Leeuwen, oud 72 jaar; Maria O.L. Maas-Daems, oud 71 jaar; Cornelis Kool, oud 88 jaar; Neeltje Smit, oud 78 jaar. Jacob C. Eelman, oud 55 jaar. Ondertrouwd: 1. Barend Verijzer en Catrina C. Pieterse. (He, ,ap,Jt ia rie, versneden, levering fnuta huis mma fl|mslerrenlapii, Jn 8 prima mMmienen bouclé«0 cm breed e nu per strekkende meter f 55 reTtoSamenïr"' ™lr° WWtofcwali- ook iescÏK ,®rer' berbe' camel. zwmt8.™ fJ1Verr scheerw°»en tapijt voor f 90- breed f J 35 breed, van f289-, nu per srr mtr •bviespranaa-^'S^M1,3"" f 155 op*dPaSl™'e™"ér'W°"™ jeldtmten. «'0 cm breed van O??""», n'r° e meier nu als superslim. K f 75 came, en'LVra»,f 200,- Inlichtingen en stalen:

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11