Onwerkelijkheid In het raadhuis Werkgroep Landschapszorg: Bedrijventerrein Oudeschild onverantwoorde investering Brigaderedders voelen zich achtergesteld bij studenten Kneppers weer kanshebber in Waalder marathon Succes GVT turners op provinciaal kampioenschap Duincampïngs Zon, maan en hoog water Musica Texla bij R.K. vrouwengilde Schaatsen om de Aris Smit-trofee Drie bridgekampioenen PAGINA 2 TEXELSE COURANT De werkgroep Landschapszorg is van mening dat het uitbreiden van het bedrijventerrein Oudeschild een onverantwoorde investering is. Dat wordt gesteld in de enige reactie die het college binnenkreeg op de plannen. Het college wijst de reac tie grotendeels van de hand hoe wel er ook een paar punten wor den overgenomen. De werkgroep was woensdagavond aanwezig bij de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid, maar meer dan een vruchteloze discussie over het al of niet geluidswerend zijn van bomen- singels ontstond daar niet. Het college had al schriftelijk gerea geerd op de brief van Landschapszorg. De Werkgroep voorziet, gezien het slechte werkgelegenheidsperspectief en de enorme hoeveelheden onverkoop baar industrieterrein elders in het land, dat het bedrijventerrein nooit vol zal raken. Het college draait de redenering Dat de turners van de gymnastiek vereniging Texel steeds beter wor den, werd afgelopen zaterdag in Volendam bewezen. In een span nende en voor het oog aantrekke lijke wedstrijd wist Joost Brüge- man op het provinciaal kampioen schap van Noordholland voor jon gens een derde prijs te bemachtigen. In een eerdere wedstrijd hadden drie turners van GVT zich al geplaatst voor deze wedstrijd. Hoogst geplaatste Mark Jan Mulder kon echter wegens een knieblessure niet.deelnemen aan deze wedstrijd. Karei Dijker had wat minder succes. Hij maakte hier wat fouten zodat hij eindigde op een 15e plaats. Joost Brügeman heeft zijn on verwachte klassering vooral te danken aan zijn goed uitgevoerde ringoefening en een voor zijn doen uitstekende op- verslag over het paard. De bekende Volendammer Jan Keizer (zanger van BZN) reikte onder groot applaus per soonlijk de medailles uit aan de beste drie. Met dit resultaat is Joost Brüge man gepromoveerd naar de A-klasse. Dit houdt in dat Brügeman voortaan nog alleen maar aan A-wedstrijden mag deelnemen. Op deze wedstrijden, worden zwaardere eisen gesteld aan de inhoud van de oefeningen. bied aangewezen kan worden en dat er jaarlijks nog meer bunders bij zullen kunnen komen. Ook hij wilde graag in zicht in de provincieplannen, en hij wilde graag zwart op wit zien dat het op Texel allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Hoorzitting De vergadering werd begonnen met een hoorzitting over het bezwaar dat de werkgroep Landschapszorg indiende tegen de windmolenplannen van Tex- vis. Dit bedrijf wil een vijftig meter ho ge molen plaatsen. Voor het bezwaar was geen harde steun te vinden in de commissie hoewel Dirk Terpstra (Pakt) en Peter Bakker wel sympathie uitten, ook zij vonden de geplande windmo len nogal hoog. Bovendien had Terpstra er moeite mee dat de molen in een aanvliegroute van trekvogels zou komen te staan. Jan van Asselt tilde daar 'niet zo zwaar aan, hij wees erop dat de werkgroep bij de NIOZ- molen daar ook niet over had gerept. Lieuwe Dijksen van de werkgroep ver telde hem waarom niet: ,,Dat bewaren we voor de hinderwetprocedure, daar valt het namelijk onder en die loopt nog." Schilling deelde de commissie monde ling mee dat er geluidsmetingen waren verricht bij het geplande hondenpensi on in Eierland: ,,Dat bleek echt mee te vallen. Ik heb een hele dikke hond maar die veroorzaakte niet echt veel lawaaihinder. De Mercedes van Jan van Asselt produceert meer." Waarop Van Asselt teruggaf dat zijn bezwaren niet tegen de te verwachten geluidso verlast maar tegen de planologische consequenties waren gericht. Schilling deelde mee dat een voorlopig onderzoek naar de kosten van een fietspad naar Den Hoorn aangaf dat dat langs de Hoornderweg ongeveer evenveel zou kosten als langs de Westerweg. De meerkosten van de grondverwerving vallen ongeveer weg tegen de minderkosten door het korte re tracé langs de Hoornderweg. Vol gens een voorlopig onderzoek van de Hoornder dorpscommissie wilden ze ven van de acht landeigenaren de be nodigde grond verkopen, terwijl de achtste het nog niet wist. om en vindt dat er juist omdat de werkgelegenheid gestimuleerd moet worden een mogelijkheid tot vlotte be drijfsvestiging moet zijn. Bovendien wordt niet het hele plange bied in één keer bouwrijp gemaakt. Een'deel zal agrarisch gebruikt worden tot het nodig is. In de nabije toekomst verwacht de gemeente de vestiging van bedrijven als Texvis en een vuilverwerkingsinstallatie. Vorm en breedte van de windsingels vormden onderwerp van discussie. De afdeling RO is na bestudering van de voorhanden zijnde onderzoeksresulta ten tot de conclusie gekomen dat een windsingel voor geluidsisolatie weinig zin heeft en dat de visuele afscheiding - best bereikt kan worden door middel van singels die tussen de tien en twin tig meter dik zijn. De werkgroep vindt een breedte van vijftig meter noodzaak. De werkgroep achtte de noodzaak voor vestiging van bedrijven vlak bij de haven nauwelijks aanwezig; het zou beter zijn daar opslagterreinen te plan nen. Het college wijst er echter op dat visserijbedrijven gezien hun band met de haven liefst zo dichtbij mogelijk zit ten. Het opnemen van landbouwgrond in het bedrijventerrein kon volgens de werkgroep leiden tot verpaupering. De ze bestemming is echter opgenomen op grond van een toegekend bezwaarschrift. Wandeling Een opmerking van de werkgroep waar het college wel wat mee wil doen, is het aanleggen van een wandelpad, eventueel gecombineerd met de schouwpaden rond het terrein. De be grenzing van het terrein langs de Heemskerckstraat, die volgens de werkgroep niet gelukkig is gekozen, zal heroverwogen worden. Over de maxi maal aanvaardbare hoogte van de ge bouwen blijven de meningen verschil len. De werkgroep zegt acht meter; het college vindt tien nog aanvaard baar. Overigens vindt de werkgroep dat de PEN-centrale door kleur en ar chitectuur een goede welstand toont. De voorgenomen bouwlokatie van de centrale leidde destijds tot de oprich ting van de werkgroep, maar dat had met de situering te maken, een be zwaar dat nog steeds geldt. Het plaatsen van hijswerktuigen en dergelijke moet volgens de werkgroep worden uitgesloten. Schilling vertelde in de vergadering dat niet te willen. Hij is er zelfs voor dat hijswerktuigen wor den toegestaan die in één keer zaken over de dijk kunnen tillen. De werkgroep benadrukt in haar reac tie dat het verbod tot stallen van sche pen steeds uitdrukkelijk moet worden opgenomen, zo dicht bij de haven. Het college wil juist overwegen dat wei toe te staan omdat dat zo dicht bij de haven doelmatig is. Nader be raad over deze materie komt. De zon komt 1 maart op om 7.26 uur en gaat onder om 18.19 uur. 28 febr. E.K.; 7 maart V.M. Springtij: 22 febr.; doodtij: 2 maart. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 22 februari 10.09 en 22.46 Zaterdag 23 februari 10.21 en 23.13 Zondag 24 februari 10.41 en 23.34 Maandag 25 februari 11.04 en 23.51 Dinsdag 26 februari 11.26 en Woensdag li februari 0.08 en 11.47 Musica Texla verzorgt dinsdag een mu zikale avond voor het R.K. vrouwengil de. Deze avond wordt gehouden in de voorspeelzaal van de muziekschool (oude ULO) en begint om 20.15 uur. VRIJDAG 22 FEBRUARI R) Floris Bijvoet Neo-fantomisme, dat is de titel van de tentoonstelling die momenteel in de kelder van het raadhuis is te zien. Het werk is van Floris Bijvoet en er komen nogal wat onwerkelijke elementen in voor. ,,Een fantoom, dat is een droombeeld dat zich opeens als werkelijkheid voordoet", aldus Bij voet, die verklaart dat het neo-fantomisme geen erkende stroming maar een door hemzelf uitgevonden omschrijving is. De tentoonstelling bevat verschillende soorten werk. Er is een serie gezichten van mensen. ,,Dat zijn geen portret ten, ik heb daar meer in vastgelegd wat voor gevoelens ik heb als ik men sen meemaak", aldus Bijvoet, die ver volgens wel wijst op een stuk dat dicht bij een portret komt omdat er veel van de mens die daarvoor de in spiratiebron was, in terugkomt. Echte De Texelse reddingbrigade is niet tevreden over de gemeente als het gaat om badmeesterwerk in de zomer. De badmeesterposten die worden be mand door de reddingbrigade kosten de gemeente ongeveer de helft van het bedrag dat men kwijt is voor een post die bewaakt wordt door Utrechtse studenten. De werkgroep watersport van de Texelse Sportraad is van mening dat deze financiële wanverhouding rechtgetrokken moet worden. Dat zou volgens de werkgroep het beste kunnen door per post een aantal badmeesters en een vergoeding per persoon vast te stellen. Dat aantal per sonen is dan een minimale bezetting van de post maar ook het maximale bedrag dat per strandslag wordt uitge keerd. Zowel de reddingbrigade als het studentendispuut kunnen dan zelf be palen waar ze dat totale bedrag aan besteden en of ze meer mensen per strandslag inschakelen dan het vast gestelde minimum. De „scheefgroei" is waarschijnlijk niet moedwillig veroorzaakt maar zorgt wel voor scheve gezichten. De oorzaak ligt in het feit dat de studenten een totaal bedrag krijgen maar dat ook kosten worden gemaakt voor huisvesting. De leden van de reddingbrigade krijgen al leen een maaltijdvergoeding. Een post van de Utrechtse badmeesters kost re latief dus veel meer dan een post van de reddingbrigade. De Texelse redding-, brigade staat op het standpunt dat beide partijen evenveel moetem-krijgen. Het geld dat de reddingbrigade" niet gebruikt voor huisvesting van haar le den kan gebruikt worden voor vervan ging van materieel en onderhoud. Zo als bekend zijn zowel studenten als brigade ontevreden over de gemeente lijke sloepen en bijbehorende reddingspullen. Opleiding In de vergadering van de werkgroep watersport verwoordde Johan Ramaker de bezwaren van de brigade, waarbij ook werd opgemerkt dat de scheef groei extra steekt omdat ,,het oplei dingniveau van de brigade op dit ge bied veelal hoger is dan dat van de studenten". Volgens de werkgroep worden er zelfs studenten als strand- wacht ingezet die alleen over zwemdi ploma A beschikken. Dat vindt de werkgroep onvoldoende. Men is dan ook van mening dat de gemeente meer aandacht moet schenken aan de kwaliteit van de strandwachten. Ook wil de werkgroep weten hoe beide partijen strandwachten werven en hoe dat aanbod wordt geselecteerd. Naast het verschil in financiële vergoeding speelt ook nog een ander aspect. Dat kwam maandagavond aan de orde in de vergadering van de sportraad waar de actie van de werkgroep watersport werd besproken. Huiverig Daar werd besloten (nog) geen brief aan het college te schrijven ter on dersteuning van de wensen van de Texelse reddingbrigade omdat er nog een derde partij in de discussie is be trokken: de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) die in de praktijk ook verant woordelijk blijkt voor bemanning van een aantal strandposten. De KNBRD heeft in het verleden al meerdere ma len bij de gemeente aangedrongen op vervanging en verbetering van het red- dingmaterieel maar daar heeft de Texelse reddingbrigade tegenover de werkgroep van de Sportraad met geen woord over gerept. Het was de bestuurders van de Sportraad niet dui delijk hoe de taken tussen plaatselijke reddingbrigade en KNBRD zijn gere geld en hoe alles daar intern financieel in elkaar steekt. De Sportraad is om die reden wat huiverig de wensen van de Texelse reddingbrigade onverkort door te geven aan het college omdat die wensen mogelijk niet overeenko men met de verlangens van de KNBRD. Vijf maart praat de redding brigade met de dienst van gemeente werken over de Texelse wensen en de Sportraad besloot dat gesprek af te wachten. portretten zijn de zelfportretten, waar van er meerdere hangen. Een ander deel van de expositie vor men de wat meer abstracte fantomen. Herkenbare en niet herkenbare elemen ten wisselen elkaar af op vaak kleurige schilderijen, meestal gemaakt met wa terverf, maar plakkaatverf en olieverf komen ook voor. Tekenend is het be gin en het einde van de tentoonstel ling. Eén van de eerste schilderijen die de bezoeker tegenkomt als hij met de klok mee de zaal rondgaat is een rede lijk gedetailleerde weergave van een plantje en van een paddestoel. Bijvoet heeft les gehad van Paul Höhner, die onder meer biologisch tekenaar is. Het laatste schilderij van dit zaaltje is een vrij abstracte weergave in voornamelijk groen en blauw van een ram, hoewel de meeste mensen moeite zullen heb ben dat er in te herkennen. Over dit werk zegt Bijvoet: Ik wilde hier voor al een ode aan de verf brengen." De beide schilderijen noemt hij „sluitstukken". Modigliani In het tweede zaaltje wordt de aan dacht van de toeschouwer onmiddellijk getrokken door een enorm, meer dan levensgroot liggend naakt. Bijvoet schilderde dat naar een reproductie van de impressionist Modiglinai werd gemaakt. „Die leefde in de twintii jaren in Parijs en hij heeft dit gem: toen hij ongeveer mijn leeftijd had' dus de 26-jarige Floris Bijvoet, die onmiddellijk aan toevoegt dat Moe3( ani niet ouder is geworden dan 27 Jammer is dat het werk niet in keer gelukt is, wat toch wel de be: ling is geweest. Contourlijnen van dere pogingen staan nog op het p zodat de toeschouwer het idee kri; naar een dubbelopname te kijken: twee keer hetzelfde onderwerp, iel verschoven, op één foto. Deze oni werktheid is vrij typerend voor de tentoonstelling. Een deel van het zit in lijsten, een deel is met plakb|n< opgehangen. „Ik heb geen geld oi het beter te doen, die lijsten heb geleend", aldus de schilder. Die slechte presentatie doet beslis breuk aan de tentoonstelling. De schouwer krijgt het idee naar werk kijken dat nog niet af is en het wo: dan moeilijk om te oordelen Liefhebbers van de meer expressioL nistische kunst zullen op deze ten toonstelling zeker stof tot nadenke opdoen en er hangen beslist ook ken die van kwaliteit getuigen. Mistj|< schien is de beste conclusie dat hi werk nog niet rijp was om geëxpo seerd te worden. Geconfronteerd de vraag of hij ooit eerder een ten toonstelling had, antwoordt Bijvoeg „Dat weet ik nu niet." Floris Bijvoet werd geboren in Haf en woonde onder meer vier jaar ii Amsterdam. Sinds anderhalf jaar woont hij op Texel. Voor zijn vestii op het eiland was geen duidelijke I den, het beviel hem hier goed. Hijft volgde een middelbare schooloplei en ging korte tijd naar een analiste school. Tekenles kreeg hij van Höhuk en op de middelbare school van Schnitke. „Daar stond ik meer op gang dan dat ik bij de les was", re veert hij. Inspiratie deed hij behalv de mensen in zijn omgeving ook tijdens fietsvakanties in Scandina\ Spanje. De tentoonstelling is deze volgende week te zien in het raad fdf De hardloopcoryfee Barry Kneppers is net als vorig jaar de grootste kanshebber voor de eerste plaats in de 21 kilometer KNAU wedstrijdloop die zaterdagmiddag in en rond De Waal wordt gehouden. De grootste concurrenten van Kneppers zijn zijn drie vrienden die ook in staat zijn de halve marathon in rond de 70 minuten af te leggen. De inmiddels ook aan de vaste wal bekende Waalder marathon is wederom georganiseerd door dorpshuis De Wielewaal. te bieden waarbij de deelnemers een bedrag betalen voor de wedstrijd, ver voer en overnachtingen in bungalow of hotel. Daar is volgens de organisa toren Dirk Eelman en Ed van Bommel behoefte aan omdat veel deelnemers nu ook al een lang weekend op Texel blijven. ■jgpaagS De strandwachten van de Texelse reddingbrigade worden slechter betaald dan de studenten uit Utrecht. Beide partijen zijn ontevreden over het reddingmaterieel maar een derde partij, de KNBRD, levert zomers steeds goed materieel. De verhouding Texelse reddingbrigade - KNBRD is de Sportraad niet duidelijk en daarom wordt voorlopig geen actie ondernomen om de wensen van de plaatselijke brigade te steunen. Op de foto mensen en materieel van de KNBRD. Na afloop van de wedstrijden is er voor de deelnemers, vorig jaar waren dat er 200, een warme kop soep en dat zal er zaterdag bij de huidige tem peraturen in gaan als koek. De organisatie, bijgestaan door dé Texelse atletiekvereniging, heeft rond de wedstrijden nog meer in petto. De wédstrijdloop wodt steeds professione ler en staat ook onder toezicht van een jury van de atletiekbond en steeds meer lopers van de vaste wal zien de ze halve marathon als een sportief vakantie-uitstapje. Naast de professio nele poot draait met minstens zoveel succes de prestatieloop over dezelfde afstand, de 4,5 km voor de jeugd en de recreatielopen over 7,5 en 15 km. Op die 7,5 km is nog een aparte wedstrijd voor dames. Arrangementen Kneppers verdedigt zaterdag zijn titel en de Texelse kanshebbers zoals Albert Hoven, Kees Timmer en Theo Franchi- mon zullen waarschijnlijk vooral moe ten knokken voor een tweede of derde plaats. De lopers van de vaste wal worden gratis met bussen vanaf de boot naar De Waal gebracht en de uit slagen worden zelfs verwerkt met be hulp van een computer. Zo begint de Waalder marathon al een heel klein beetje op het catamaranrondje te lij ken. De organisatie wil volgend jaar pogen speciale wedstrijdarrangementen aan Vlug en lenig Een groep die dat elk jaar trouw mee doet is de vereniging „Vlug en Lenig Trekvogels Combinatie" uit Den Haag, een vereniging van rasechte lopers on der leiding van de oud-Texelaar Andri Binsbergen. Deze vereniging houdt in het weekend van de Waalder mara thon altijd een uitgebreid trainings kamp op Texel. De start en finish is dit jaar voor het eerst bij de Waalder kerk. Het staat bij voorbaat al vast dat dit voor het publiek een enorme verbete ring is bij de oude plaats, „het tochti ge end" bij Keijzer en Co. De start van de 4,5 km is om 14.00 uur en tien mi nuten later vertrekken de overige af standen waarbij de organisatie heeft bepaald dat de wedstrijdatleten voor aan de startlijn staan om niet gehin derd te worden door recreatielopers. De wedstrijd wordt op video vastge legd door de fa. Nauta en wordt zater dagavond voor deelnemers en be langstellenden vertoond in dorpshuis De Wielewaal, aanvang 20.00 uur. Een filmteam van Heliomare zal, zoals be kend, de verrichtingen van rolstoelat leet Arco de Graaf vastleggen. Prijff Wie zaterdag meedoet is in ieder verzekerd van een herinneringsstaL daard maar daarnaast zijn ook vel prijzen beschikbaar gesteld door Nuts en Rabobank, de Waalder oi nemers en speciale jeugdprijzen vi Sportshop. Laatstgenoemd bedrijl voorziet de lopers halverwege het cours ook van een opwekkend dri terwijl het dorpshuisbestuur met langs de route staat. Wie zich no, niet heeft opgegeven kan dat voo start doen. Zonder herinneringsst daard kost dat voor alle categorie f3— Met herinnering betalen jeu< pers f5,— en senioren 77,—. IJsclub De Geul houdt zaterdagmi a.s. op 't Vlak schaatswedstrijden de Aris Smit-trofee. Gestart wordt 14.00 uur. Er kan worden meegeda door dames en heren van alle leef i den. Ze moeten echter wel in Deit Hoorn of wijk H wonen. Er wordt reden over twee afstanden. De Ari Smit-trofee werd de laatste keer g wonnen door Kees Kikkert uit De Westen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2