ijk actie tegen riilitaire geluidshinder Cursussen voor het voorjaar den Waddenvereniging schrijven beu Bloedafname in Koning-hal Gamma breidde uit 1 DAG 22 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 structuurschema Militaire Terreinen geeft meerdere leden van de Ver- tot Behoud van de Waddenzee zoveel reden tot ongerustheid dat verse plaatsen wordt overwogen tot actie over te gaan. Zowel op als op bijvoorbeeld Schiermonnikoog wil de vereniging iets doen aag overkomende en oefenende vliegtuigen. Bovendien wil men il tweede kamer-leden van het CDA met brieven bestoken. Vereni- voorzitster Clarisse Nienhuis: „Die vervullen vaak een sleutelrol in ssluitvorming en wij hebben het idee dat brieven een grote invloed standpuntbepaling kunnen hebben." rievenplan werd dinsdagavond tij een vergadering in de Witte door de Texelse leden overge- De vereniging zal aanwijzingen over wat er in ieder geval in de moet staan en dan zullen de le- hun eigen woorden en aange- met eigen ervaringen kamerleden neren In hun directe omgeving >n de leden handtekeningen op- die bij de brieven gevoegd kun- /orden. Verscheidene leden lieten blijken niet zoveel vertrouwen in ven te hebben. Ballonnen Hen: „Ik ben aan het eind van schrijven gekomen. We moesten eens actie gaan voeren tegen bij- eeld het oefenen op de Vliehors. met zuidenwind op de noord van Texel die grote ballonnen dan komen ze gegarandeerd in efengebied van de gevechtsvlieg- terecht." Uit de woorden van mis bleek dat op Schiermonni- ook dergelijke geluiden te horen eweest, alleen wilde men het doen met vliegers, eventueel ien van stukjes metaal om de ra- itallaties in de war te brengen. Structuurschema 'addenvereniging is niet blij met [jeringsbeslissing in het structuur- na militaire gebieden. Nienhuis: ongeveer vier jaar geleden het Isvoornemen werd gepubliceerd aar nog een neiging tot het te- ingen van de geluidshinder in te wat ook in de Planologische :eslissïng voor de Waddenzee is te vinden. In het structuursche- dat nu teruggetrokken, er wordt over uitbreidingen gerept. Dan er nog niet eens gesproken over itbeeld de burgervluchten die vliegveld De Kooy bij Den Hel- lorden gehouden. Het is de be- ng het aantal te verdubbelen tot 14.000 vliegbewegingen per jaar. liegen dan wel allemaal over het :and of over Texel. Defensie over vraagt overigens meestal, het lijkt wel of ze er tevoren rekening mee houden dat ze onder invloed van kritiek moe ten inleveren. Kritiek helpt dus." Het schema komt 18 maart in een bij zondere kamercommissie en later even tueel nog in de kamer. Een ander ver ontrustend punt in het schema was volgens Nienhuis de houding van de fensie tegenover de Razende Bol. „De marine heeft weliswaar haar claim la ten vallen maar dan wel onder de ver melding dat de Razende Bol nog wel onder de onveilige zone bij schietoefe ningen moet vallen en bovendien moet de zandplaat beschikbaar blijven als doelgebied voor op zee oefenende ma rineschepen. Dan verandert er dus niets." Vliehors Het oefenterrein op de Vliehors kreeg de meeste aandacht. Nienhuis: „Er wordt nu voorgesteld de routes een beetje te laten draaien. Daarbij zijn verschillende varianten, waaronder één die meer vliegbewegingen boven Texel zou betekenen. Daar hoeven we niet over te praten, dat is zonder meer te verwerpen. Wat wij ons afvragen is of een lichte draaiing zin heeft." De me ningen onder de ca. 14 aanwezige le den bleken verdeeld te zijn. Er waren er die geloofden dat het zin had, maar er werd ook gezegd dat alleen een 180 graden draai zin zou hebben. Dat zou betekenen dat de vliegtuigen vanaf de Noordzee zouden aanvallen en boven het wad opstijgen. Nu is dat precies andersom, de straaljagers komen laag aanvliegen over het wad en ze stijgen op boven de Noordzee. Het leek Nienhuis een goed idee om dat alternatief in de brieven op te ne men. Diverse leden waren het daar niet mee eens: „Wij zijn er gewoon te gen dat daar geoefend wordt, dan hoeven wij geen alternatieven aan te dragen". Besloten werd het plan om kamerleden brieven te sturen en om actie te voeren verder uit te werken. Het gevaar voor de vliegtuigen van een actie met ballonnen of vliegers zou afgewend kunnen worden door te voren een seintje aan de luchtmacht te geven. Er waren leden die er voor pleitten om in de actie tegen militaire vestigingen ook het amfibisch oefenkamp van de marine, de Joost Dourleinkazerne, te betrekken. Er bestond echter onduide lijkheid over wat precies de activiteit van deze vestiging was, maar duidelijk was wel dat er veel met helicopters gevlogen werd. Bij sommige leden bestond de indruk dat de militairen „alles" mochten. Nienhuis weersprak dat: „Daarin moet ik de mensen van Wad en Land gelijk geven. Er wordt erg gedisciplineerd gewerkt. Als er overlast veroorzaakt wordt door heli's is één telefoontje genoeg, dan houden ze er verder rekening mee." Dat werd beaamd door aanwezige leden die dat in de praktijk ervaren hadden. Besloten werd goed uit te zoeken wat precies de activiteiten van het oefenkamp inhouden. Het ledental van de Waddenvereniging is met 10% teruggelopen. Daar wil men wat aan doen. Een ledenwerfactie kan gecombineerd worden met infor meren van het publiek over de Wad- denproblematiek. Daarom zal deze zo mer twee maanden lang een bus van de vereniging op Texel worden gestati oneerd die bij allerlei evenementen aanwezig zal zijn om informatie te ge ven. Met dergelijke bussen wordt sinds vorig najaar gewerkt. Zij worden bij voorbeeld gebruikt om informatieda gen op scholen te organiseren. Aan boord zijn dan ook spullen om een film- of diavertoning te laten zien en om een tentoonstelling over de wad den in te richten. De informatie-actie zal duidelijk ook gericht zijn op toeristen. De vereniging zoekt nog naar een plek waar de bus en de vrijwilligers die hem bemannen hun „basis" kunnen inrichten. Dat zou het best zijn bij een inwoner van Texel op het erf: „Wij willen graag dat die vrijwilligers een beetje het idee krijgen bij het eiland te horen. Een camping is wat dat betreft nogal anoniem". Als- dus voorlichtingsmedewerker Frits Ie Roux die ook vertelde dat er vorig jaar september al een experiment met een bus op Texel is gehouden. „Het bleek dat we toen te laat waren, het seizoen was al geweest, maar we hadden de bus niet eerder." De vereniging zal Texelse organisaties van markten en dergelijke benaderen om eventueel bij hun activiteit aan te kunnen sluiten. óndernemers-aktiviteiten In het nieuwe gedeelte van de zaak heeft de houtopslag een plek gekregen. De Gamma Texel heeft haar winkel in Oudeschild met ongeveer 450 m2 uit gebreid. Het oppervlak van de zaak bedraagt nu zo'n 1400 m2. De vergro ting, die zaterdag officieel in gebruik werd genomen, is niet bedoeld voor uitbreiding van het assortiment maar voor het mogelijk maken van een bete re presentatie. Dat is ook terug te vinden in een an dere indeling van het bestaande win kelgedeelte. De artikelen die in de aan bieding zijn, staan in het vervolg op de koppen van de stellingen, zodat ze makkelijk terug te vinden zijn. In het nieuwe gedeelte heeft de hout afdeling een plek gekregen, Een nieu we service voor de klant is daar de zaagtafel, waarmee personeel van de winkel op verzoek gratis plaat- en an der houtmateriaal op maat zaagt, zo dat het makkelijker meegenomen kan worden. De opening zaterdag werd gekenmerkt door een verhoogde bedrijvigheid in de zaak. Er waren demonstraties met een massage-handdouche, het aan brengen van sierpleister, zelf ramen en kozijnen maken, verven en beitsen, elektrische gereedschappen, handtuin gereedschap en maaimachines. Het aantal bezoekers in de winkel bedroeg ongeveer het tienvoudige, van een nor male zaterdag, er kwamen omstreeks duizend mensen. De verbouwing werd uitgevoerd door TEBO, onderaannemers waren IBS en Graaf schildersbedrijf uit De Cocks- dorp. Bovendien werden veel werk zaamheden in eigen beheer uitge voerd. In het bedrijf werken zeven per sonen en de winkel is zes dagen per week, ook op dinsdagmiddag, open. Zoals de laatste jaren gebruikelijk organiseert de afdeling Texel van het Rode Kruis weer een bloedafname-avond en wel op vrij dag 1 maart. Van 18.30 tot 21.00 uur in de Burgemeester De Koning hal. In verband met deze avond zijn door het Rode Kruis aanmeldingsformulieren verspreid, waarin een beroep wordt ge daan op iedere gezonde volwassene tussen 18 en 65 jaar die het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, operatie of bevalling heeft doorgemaakt. Het gaat om maximaal een halve liter bloed per persoon. Gezien de normale hoeveel heid bloed bij een volwassene 5 li ter) kan een halve liter zonder bezwaar worden afgestaan. Er is steeds meer bloed nodig, bloed van gezonde voor zieke mensen. Zo wel voor directe transfusies in de zie kenhuizen als voor de bereiding van al lerlei lang houdbare preparaten, die eveneens voor de behandeling van be paalde ziekten onmisbaar zijn. Zo zijn er stoffen (immunoglobulinen) ter voorkoming van infectieziekten (zoals geelzucht, mazelen en bijv. tetanus). Het anti-rhesus immuniglobuline is een andere belangrijke stof om te voorko men dat er zg. rhesus-babies" wor den geboren. En niet te vergeten de verschillende stollingsstoffen die in het bloed van gezonde mensen aanwezig zijn en die uit het plasma kunnen wor den geïsoleerd en aan patiënten met bepaalde stollingsafwijkingen worden toegediend. Zo zijn er steeds meer toepassingsmogelijkheden voor bloed en daaruit afgeleide stoffen. En juist omdat het bloed van gezonde mensen steeds meer en op allerlei manieren kan worden gebruikt om zieken te ge nezen, doet het Rode Kruis een be roep op alle gezonde inwoners iets van hun bloed af te staan. Voor alle zekerheid zal een vragenlijst over de gezondheidstoestand van de donor worden ingevuld. Tevens zal voorafgaande aan de bloedafgifte een onderzoek naar bloedarmoede en een bloeddrukmeting worden gedaan. De beoordeling geschiedt door een arts. Het gaat hierbij om het belang van zo wel de bloedgever als de bloedontvan- ger. Voor de Texelse bloedafname- avond op vrijdag 1 maart kan men zich aanmelden door de huis-aan-huis bezorgde aanmeldingsformulieren. Be langstellenden kunnen ook contact op nemen met H. van Heerwaarden, Wil- helminalaan 82, Den Burg, tel. 02220-3906. cursuspakket, verzameld en aangeboden door de sectie nings- en ontwikkelingswerk van de Welzijnsstichting is der omvangrijk dan gebruikelijk. Dit heeft te maken met itartdatum van de meeste cursussen, namelijk in septem- Daarnaast is de tendens naar meer beroepsgerichte cur- »en toegenomen. De sectie hoopt met de computercur- tegemoet te komen aan de vraag in deze. De sectie is bezig te onderzoeken of in deze richting meer mogelijk- -en zijn voor Texel. De creativiteitscommissie heeft haar ket ook aangepast. Men is meer in de richting gegaan cursussen, waar het nut voor de cursisten financieel rdeel zou kunnen betekenen. Het samenwerkingsverband A//Jeugdwerk beschikt niet meer over gelden voor cur- ien. Voor uitkeringsgerechtigden wordt een speciale re- ng getroffen. Hierover volgt binnenkort bericht. ussen, georganiseerd door ectie vormings- en ontwik- gswerk van de Wei stichting Texel en andere nisaties. irsus Opnieuw leren lezen en ijven. De laatste jaren wordt het duidelijker dat er in Nederland veel mensen zijn die onvoldoende en lezen en schrijven. Op Texel •r ook veel mensen, voor wie dit Smen oplevert. De cursus „Op- leren lezen en schrijven" is voor >en die van zichzelf vinden dat ze jenoeg kunnen lezen of proble- hebben met schrijven. Opgave de cursus is mogelijk bij Mijkje ibogaard, Hogereind 20, De tel. 02220-4203 of bij Siem Zijm, veg 175, De Cocksdorp, tel. 5-741. Kosten ƒ15,— per maand, iedereen vanaf 18 jaar. irsus voor buitenlanders. Er n op Texel buitenlanders te wo- ;n te werken die zelf vinden dat Nederlandse taal niet goed ge spreken, schrijven of lezen. Voor mensen is er een cursus gestart, ve en informatie bij Mijkje Uitten- 3rd, Hogereind 20, De Waal, tel. >-4203 en bij Siem Zijm, Postweg De Cocksdorp, tel. 02225-741. imputercursus. De cursus wordt irgd op home-computers (Sinclair ïpectrum). In de tien lessen (met eventueel vervolg) wordt de bediening en de werking van de computer he- handeld. Daarnaast zullen de grond principes van Basic behandeld worden en leert men eenvoudig programme ren. Ook zal een wegwijs in de toepas sing van de computer worden gege ven, dit door middel van bezoeken aan bedrijven, die op verschillende manie ren met computers werken. De cursus wordt verzorgd door J. Kamphuis en gaat van start na de paasvakantie (half april) op dinsdagavond van 20.00-22.00 uur in het brugklasgebouw van het LBO aan de Beatrixlaan. 4. Cursus trekkervaardigheid voor jeugdigen. De cursus wordt gegeven in mei-juni. Op dinsdag: theorie van 19.00-21.00 uur. Zaterdag: praktijk van 10.00-12.00 uur. Kosten ƒ150,—. Op geven bij het LBO, tel. 02220-2121. 5. Opkomen voor jezelf. Tien lessen, 1 keer per week. Cursus is gestart. Georganiseerd door St. Maatschappe lijk Werk in de kop van Noordholland. Gericht op mannen en vrouwen. 6. Uitkomen met inkomen. Cursus van de St. Maatschappelijk werk in de kop van Noordholland. Opgave bij F. van Lare, Schilderend 39, Den Burg, tel. 02220-4185. 7. Gespreksgroepen voor ouderen in de Buureton, Molenstraat 2, Den Burg op vrijdagochtend, georganiseerd door de Stichting Ouderen in samen werking met de ANBO. Er is een apar te folder uitgegeven waarin alle activi teiten, die georganiseerd worden, staan beschreven. Opgave en informa tie bij N. Nagtegaal, telefoon 02220-2969 of 02226-339. Cursussen van de Overkoepeling Vrouwenorganisaties 1. Cursus Man thuis, vrouw wat nou? Start cursus voorjaar 1985, tijden in overleg met cursisten. De cursus wordt verzorgd in samenwerking met de Provinciale Vrouwenraad Noordhol land. Kosten 35— p.p., zes maal. Na dere informatie mevrouw C. Eelman- Koorn, telefoon tussen 18.00-20.00 uur 02220-3168. Korte inhoud cursus: Deze besteedt expliciet aandacht aan de veranderin gen die plaatsvinden in het leven van (getrouwde) vrouwen wanneer zijzelf of hun man thuiskomen vanwege pen sioen, VUT, WW of WAO. Met elkaar leren, d.m.v. gesprekken, hoe je met deze nieuwe leefsituatie kunt omgaan, b.v. t.a.v. relatieproblemen, schuldge voelens, teruglopende financiën, woonproblemen, etc. Deze cursus draagt bij tot bewustwording van vrou wen die vaak met mondjesmaat toege komen zijn aan enige emancipatie en zelfontplooiing. Een rolpatroon van ja ren wordt op positieve wijze doorbro ken door als vrouw actief na te den ken over en te werken aan veranderin gen van een eigen situatie. Programma wordt in overleg met de cursisten samengesteld. 2. Cursus De mondige patiënt. Start cursus voorjaar 1985, tijden in overleg met cursisten. De cursus wordt verzorgd in samenwerking met de Provinciale Vrouwenraad Noordhol land. Kosten p.p. ƒ35,— vijf maal. Na dere informatie mevrouw C. Eelman- Koorn, tel. (tussen 18.00-20.00 uur) 02220-3168. Korte inhoud cursus: deze heeft tot doel vrouwen te leren opko men voor hun gezondheid, hun rech ten en plichten als patiënt. Vrouwen voorlichting en inzicht geven in de ge zondheidszorg en de eigen verantwoor delijkheid te bevorderen. Onderwerpen die aan de orde komen zijn o.a.: op welke wijze bevordert men de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt; mag men zich als patiënt be moeien met de behandeling; hoe ver antwoordelijk is men zelf voor de ge zondheid en het genezingsproces; wat zijn patiëntenraden; hoe raakt men ac tief betrokken bij de plaatselijke ge zondheidszorg. Het programma wordt in overleg met de deelneemsters samengesteld. Creativiteitsc.ursussen De creativiteitscursussen worden ook dit voorjaar weer verzorgd door de Welzijnsstichting. Hier kan men zich ook opgeven. Onderstaande cursussen kosten ƒ7,50 per les (indien anders staat het erbij vermeld). De lessen du ren als regel twee uur. Het volledige cursusgeld moet worden voldaan op de eerste les bij de docent(e). Bij de cursuskosten kunnen nog materiaal kosten komen. Het aanmeldingsformu lier voor de cursussen moet uiterlijk één week op bureau Culturele Zaken worden ingeleverd (raadhuis, kamer 304, tel.02220-3041) of bij de contact personen in de diverse dorpen, t.w.: Oudeschild, mevrouw M.E. Visser, Loodssingel 42; Oosterend en De Waal: mevrouw A. van Dijk-de Wolf, Kerkstraat 13; Den Hoorn: mevrouw I. de Kleijn-Odinga, De Kuil 3; De Cocks dorp: mevrouw B. Monen-Waldus, Kik- kertstraat 10; De Koog: mevrouw A. Kamstra-Bekker, Strijbosstraat 10. Naaien voor beginners. Cursus voor mensen die geld willen uitsparen door zelf kleren te maken. In de cursus wordt geleerd: patronen te tekenen, stof knippen en de beginselen van naaien. Voor de cursus is het niet no dig dat men beschikt over een naaima chine. Docente mevrouw I. de Kleijn- Odinga. Tijd woensdagavond 19.30-21.30 uur. Plaats De Schakel, te Den Burg, 8 lessen, start zo snel mo gelijk (begin maart). Naaien voor gevorderden. Van oude kledingstukken nieuwe maken. Vaar digheid is vereist. De cursus „van ou de kleding nieuwe maken" leert men sen om van goede uit de mode ge raakte kledingstukken nieuwe te ma ken. Bijvoorbeeld uit een oude regen jas een jack maken voor de kinderen. De gevorderden leren de fijnere kneep jes van het vak. Naaimachine meene men. Docente mevrouw I. de Kleijn- Odinga, tijd donderdagavond van 19.30-21.30 uur. Plaats De Schakel te Den Burg, 8 lessen, start begin maart. Pottenbakken. In deze cursus wordt het maken en bakken van potten en andere voorwerpen behandeld. De potten worden handgedraaid (dus geen draaischijf) en in zelfgemaakt houtovens gebakken. Docente me vrouw N. During, tijd maandagmiddag 13.30-15.30 uur. Plaats dorpshuis d'Ou- we ULO, 10 lessen, start begin maart. Klein onderhoud aan de auto. Cur sus om zelf kleine reparaties aan de auto zelf te doen. Behalve het feit dat het kostenbesparend werkt, is het al tijd handig om zelf deze reparaties te verrichten, alleen al te constateren waar de problemen zich in de motor voordoen. Docent de heer A. Water man, tijd maandagavond 20.0-22.00 uur. Plaats Autogarage Segerink, We zenland 7, 8 lessen, start begin maart. Onderhoud aan de woning d.m.v. verf en wandbekleding. Cursus voor mensen die willen leren hoe men het huis kan onderhouden of opknappen. Er wordt in overleg met de cursisten bepaald welke technieken behandeld gaan worden. Docent de heer T. Mays, tijd in overleg met de cursisten, 8 lessen, start begin maart. Klusjes in huis. Cursus van het HVP. -Deze cursus leert mensen zelf kleine reparaties te doen, die voorkomen in het huis. Daarnaast worden enkele technische aspecten behandeld, b.v. werken met electriciteit, het hanteren van een boor. Docent de heer Kemper man, tijd nader te behalen middag van 13.15-15.45 uur. Plaats in principe in het dorpshuis, 6 lessen, start begin maart. Koken voor jongeren. Een cursus voor jongeren die belangstelling heb ben of eventueel binnenkort op kamers gaan. Leren op een efficiënte en gel delijk haalbare manier zelf voor het potje te zorgen. Docente mevrouw Ne- derstigt. Tijd en plaats in overleg vast te stellen. O Naaien voor beginners O Naaien voor gevorderden van oude kledingstukken nieuwe maken O Pottenbakken O Klein onderhoud aan de auto O Onderhoud aan de woning d.m.v. verf en wandbekleding O Klusjes in huis O Koken voor jongeren Naam Adres tel geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). Rondje voor bedoelde cursus zwart maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor eenbepaalde cursus, graag het aantal vermelden. De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deel nemers wordt bereikt. Texel, handtekening

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7