Cjroen ^warLrJexels in het harL, indeboom Beheer liet niljoen schuld achter Centraal alarmsysteem alleenwonende ouderen Maandag telefonische enquête iv'l' and door '.ktrische deken: ouw wakker lor warme voeten Schrijven voor gevangenen Officieel werkbezoek commissaris De Wit Verenigingskramen bij folkloremarkt Snijmachines voor De Bolder Klucht in studie EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9961 URI ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, inde Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der laai!n' Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. j advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. VRIJDAG 1 MAART 1985 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ichulden die de inmiddels ont- len besloten vennootschap De leboom Beheer heeft achterge- belopen een bedrag van 16.718,24. De crediteuren zullen nooit krijgen want de ac- van de vennootschap waren Ie ontbindingsdatum nihil en voor de toekomst is niets rte verwachten zodat geen en- uitkering zal worden gedaan. s blijkt uit het verslag met reke- en verantwoording dat door ver- mr. H. J. Knuwer is gemaakt htens de voorschriften die gelden ergelijke ontbinding. Van een fail- ment is geen sprake omdat geen schuldeisers daar belang bij had. toch niets te halen. Mislukking onze lezers zich zullen herinneren De Lindeboom Beheer in decem- 980 opgericht door de Recrea ting Texel en de bouw- en ex- atiemaatschappij Jarino B.V. Doel het beheren en exploiteren van De Lindeboom, waarbij het (schappelijk kapitaal werd gesteld ijf miljoen gulden waarvan een en gulden werd geplaatst en vol- ort door de twee rechtspersonen hters elk voor de helft. De exploi- van het hotel bleek echter zeer sgevend te zijn, wat er toe leidde Ce exploitatie in maart 1983 werd aakt. hotel werd destijds aangekocht f2,7 miljoen, gefinancieerd door gestorte aandelenkapitaal van een len gulden en door een hypotheek de Rabobank Texel van 1,74 mil- In 1982 werden extra investerin gen gedaan, zowel met betrekking tot het gebouw als de bedrijfsinventaris, waartoe zowel Jarino als RST opnieuw gelden fourneerden (f150.000,—en waartoe op de Rabobank een beroep werd gedaan tot financiering van deze extra uitgaven. Verkocht Eind 1982 werd geconstateerd dat de bedrijfsexploitatie een verlies van maar liefst f675.000,— met zich had meege bracht en viel het besluit tot liquidatie. Dat gebeurde en het hotel werd voor f1,45 miljoen verkocht, wat in vergelij king met de stichtingswaarde een ver lies van f2.035.191,46 betekende. Ma chines en inventaris stonden per 1 ja nuari 1983 te boek voor f528.682,25, waar nog f3767,40 moet worden bijge- rekend wegens gekochte maar niet be taalde inventarisgoederen ter waarde van f532.449,65 die voor vier ton door de nieuwe eigenaar werd overgeno men, dus een verlies van f132.449,65. Volgens de verlies- en winstrekening van 1983 werd intussen in twee maan den tijd een exploitatieverlies geleden van f190.432,47. Het verslag van Knuwer: „Kortom: de besloten vennootschap De Lindeboom Beheer B.V. heeft haar activiteiten gestaakt en heeft moeten toezien dat alle activa zijn verkocht, waarbij de op brengsten zijn toegevallen aan credi teuren die zich van de nodige zekerhe den hadden voorzien door hypothecai re inschrijving van onroerend goed en fiduciaire eigendomsoverdracht van roerende goederen." Grootste schuldeiser was de staat der Nederlanden die f362.476,— aan loon belasting, premieheffing en btw misloopt en f381.500,— aan vennoot schapsbelasting terzake van desin- vesteringsbijstelling. De andere schul deisers waren de bedrijfsvereniging De Lindeboom nog in de restauratiesteigers. Het hotel werd prachtig opgeknapt en er ver rees een schouwburgzaal. De winst bleef echter uit. voor horecabedrijven (premie sociale verzekering, premie bedrijfspensioen fonds, e.d.) f36.938,85; het Verificatie bureau f11.440.10; Jarino B.V. wegens meerwerk en rente f125.000,— de Re creatiestichting (gekapitaliseerde min derwaarde erfpacht en aan in rekening courant verstrekt krediet) f98.561,24; Kamer van Koophandel f58,50; archi tect Visser f10.709.68; Woonstudio Beek f4.445.30; Langeveld en de Rooy f5.750,— Gasbedrijf f6.629,— Texel Vastgoed wegens reorganisatie adviezen f3.209.60. bewoonster van het pand He- itraat 23 in Den Hoorn werd don- lagmorgen omstreeks 4.40 uur ker omdat ze zulke warme voeten g. De bejaarde dame merkte dat bed, waarschijnlijk door kortslui- in de elektrische deken, aan het uien was. Zij probeerde nog met emmer water de zaak te blussen, daar was het vuur al in te ver ium voor. Hierop vluchtte zij naar buren die de brandweer meerden. die een paar minuten later ter 'se kwam was er al een enorme ontwikkeling. Drie man met luchtapparatuur gingen naar bin- om de resten van het bed en een Idie inmiddels ook aan het oeien was naar buiten te gooien, een half uurtje was de zaak volle onder controle. Maandag a.s. zal een onderzoek worden ingesteld naar de behoefte aan een alarmeringssysteem voor zelfstandig wo nende ouderen op Texel. Er zijn momenteel technisch perfec te systemen. In de kosten daarvan wordt belangrijk tege moet gekomen door overheidssubsidies die beschikbaar ko men in het kader van het streven om bejaarden zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen. Op Texel wonen ongeveer 1700 oude ren zelfstandig, waarvan een aantal min of meer hulpbehoevend is (of wordt) zonder dat dit tot opname in een verzorgingshuis hoeft te leiden. Dat hoeft geen probleem te zijn als tenminste wordt gezorgd voor allerlei vormen van hulp waarop die ouderen een beroep kunnen doen. Van rijkswe ge wordt voor hulpverlening steeds meer geldmiddelen beschikbaar gesteld in het kader van het zg. „flan kerend beleid". Projecten die zijn ge richt op hulpverlening aan zelfstandig wonende bejaarden kunnen een be roep doen op deze middelen. Tot dus ver zijn praktisch alle aanvragen die in het land werden gedaan ingewilligd. Alarm Tot de mogelijke vormen van hulpver lening wordt ook een centraal alarm systeem gerekend. Veel ouderen voe len zich als alleenwonende vaak onge rust. Ze zijn bang dat hen iets zal overkomen en dat zij dan niet in staat zijn hulp in te roepen. Dit probleem kan tegenwoordig afdoende worden opgelost door middel van een centraal alarmsysteem dat door de betrokken oudere draadloos in werking kan wor den gesteld en dat storingsvrij werkt via de telefoonlijn. Het systeem wordt aangesloten op de Regionale Alarm centrale in Den Helder die dag en nacht is bemand en waar onmiddellijk voor hulp kan worden gezorgd, en waarbij zelfs rekening kan worden ge houden met de specifieke (gezond heidstoestand waarin de betrokken oudere zich bevindt. Gehoopt wordt dat voor dit systeem zodanige be langstelling zal blijken te bestaan, dat het in praktisch alle woningen van zelfstandig wonende bejaarden kan worden geïnstalleerd. Betrouwbaar Wie zich aanmeldt krijgt een kastje in huis dat op de telefoon wordt aan- loment vlak voordat brandweermannen indhaard. met persluchtapparatuur naar binnen zullen gaan. Achter het raam pa! naast de voordeur ligt gesloten, of op de telefoon van de bu ren binnen een afstand van 50 meter. Bovendien krijgt de bejaarde een draadloze alarmknop, een klein zen dertje, dat hij of zij altijd bij zich draagt. Als er hulp nodig is hoeft al leen de knop van dit zendertje te wor den ingedrukt om via het kastje bij de telefoon het alarm in werking te bren gen. Het systeem meldt aan de bejaar de dat het alarm op de centrale is bin nengekomen en dat hulp onderweg is. In de centrale verschijnt op een beeld scherm de code van de melder, terwijl alle meldingen met datum en tijd wor den uitgeschreven op een strook. Door intoetsen van de code verschijnen de gegevens van de hulpvrager op het beeldscherm en krijgt de centralist in structie hoe verder te handelen. Per deelnemer kunnen naast personalia, adres, etc. diverse variabele persoonlij ke gegevens worden opgeslagen die bij hulpverlening van belang kunnen zijn. Er kan bijvoorbeeld geregeld wor den dat bij noodgevallen in eerste in stantie bepaalde familieleden worden gewaarschuwd.'Zijn die niet thuis dan komt iemand van een Texelse instelling langs. Loos alarm Het systeem houdt er rekening mee dat het alarm per ongeluk wordt inge drukt, dus als er niets aan de hand is. Om die reden gaat het alarm pas wer ken na een halve minuut. Vóór die tijd kan het alarm door de man of vrouw zelf nog ongedaan worden gemaakt. Vooral door de grote betrouwbaarheid (zelfs als de electriciteit uitvalt blijft het alarm werken omdat gebruik wordt gemaakt van PTT-lijnen die bij een sto ring in de electriciteitsvoorziening van noodstroom gebruik maken) is het be schreven „Telesignaal'-alarmsysteem aantrekkelijk. Op Texel is al eens eerder een begin gemaakt met het aansluiten van wo ningen op een alarm, maar het toen gebruikte systeem was storinggevoelig en van dat plan is mede daarom wei nig terecht gekomen. Men wil het nu goed en afdoende aanpakken, maar dat zal pas gebeuren als duidelijk is gebleken dat de Texelse zelfstandig wonende ouderen er wat voor voelen. Daartoe zal maandag a.s. een tele fonische enquête worden gehou den onder 10% van de zelfstandig wonende bejaarden, dus 160 men sen. Deze zullen „blind" uit een lijst worden gepikt: elke tiende persoon wordt door iemand opge beld die bij de ouderenverzorging is betrokken: bejaardenwerker Nico Nagtegaal of de dames De Vries, Schuijl en Vermeulen. Ondanks de flinke subsidie die men voor dit project van overheidswege denkt te krijgen, zal wel een eigen bijdra ge in de kosten worden gevraagd. Maandelijks zullen de aangeslote nen /Ï5,— tot ƒ20— moeten betalen. Gehoopt wordt dat alle alleen staande ouderen van Texel het bo venstaande artikel goed zullen le zen. Ze weten dan waarover het gaat als ze maandag worden opge beld en kunnen dan meteen zeg gen of ze belangstelling hebben. Wie positief reageert verplicht zich nog tot niets. Gedachtenwisseling Zoals gezegd: een alarmsysteem is één van de vele denkbare vormen van be jaardenhulp op Texel. Zo spoedig mo gelijk moet worden vastgesteld wat er op Texel nog meer moet gebeuren om alleenwonende ouderen op verant woorde wijze zelfstandig te kunnen la ten zijn., Te denken valt aan een buurtbus waar door de mensen meer mogelijkheden krijgen om van huis te gaan. Ook hulpverlening (evt. door vrijwilligers) die voor ouderen allerlei karweitjes opknappen hoort tot de mogelijkhe den. Er is geen twijfel aan dat er op dit gebied nog wensen zijn. Zo spoe dig mogelijk wil men al deze wensen op papier.zetten en ernaar handelen, gebruikmakend van de overheidssubsi dies die krachtens het „flankerend be leid" beschikbaar komen. De uitvoe ring van dit beleid is in handen van de provincie, de gemeente moet met plannen komen en de plaatselijke in states op het gebied van bejaarden zorg zullen de wensen verzamelen en de behoefte te peilen. In verband daarmee wordt woens dagmiddag 15 maart in de Buure- ton in de Molenstraat een gedach tenwisseling gehouden waarbij ie der die zelf bejaard is of zich bij de problematiek van de ouderenzorg betrokken voelt (bijv. kinderen van bejaarden) welkom is. Deze mid dag wordt georganiseerd door de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen en door de Indicatiecom missie Texel. Laatstgenoemde in stantie wil tevens van de gelege- heid gebruik maken om informatie te geven over haar werkwijze. De Amnestygroep Texel houdt een schrijfavond op dinsdag 5 maart in de openbare bibliotheek van 20.00 tot 21.00 uur. Er zal worden geschreven ten behoeve van gevangenen in Guatemala, Joe goslavië en Brunei. In Guatemala is de 25-jarige vakbondsman Edgar Fernan do Garcia „verdwenen" sinds februari 1984. In Joegoslavië zit dr. Ivan Zo- grafski een gevangenisstraf uit \)an 5Y2 jaar vanwege „terloopse gesprekken" waarin hij vermoedelijk het land en haar leiders heeft bekritiseerd. Acht mannen in Brunei zitten tussen 14 en 22 jaar gevangen zonder aanklacht of proces. Geregeld bezoek of correspon dentie is niet toegestaan en verschei dene van hen verkeren in slechte licha melijke en geesteelijke gezondheid. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig waarin om hun vrijlating wordt verzocht. Na dere informatie over Amnesty Interna tional bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. De commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, drs. R.J. de Wit, zal vrijdag 26 april een officieel werkbezoek aan Texel brengen. Wat De Wit die dag precies zal doen is nog niet bekend. Het gemeente bestuur heeft de commissaris een aan tal propgrammavoorstellen gedaan waaronder een gesprek met het colle ge en de gemeenteraad, een bezoek aan De Bolder, een bezoek aan het dorpshuis en de muziekschool en een informatief gesprek met jeugdwerkor ganisaties over de vorig jaar gehouden „Omgaan met alcohol'-week. De Wit moet echter nog een keuze maken. Wat er precies gaat gebeuren hangt ook af van de tijd die beschikbaar is. Het staat nog niet vast of de commis saris de hele dag op Texel verblijft. De folklorestichting wil de acht folklo- rewoensdagen die deze zomer weer in Den Burg worden gehouden op een andere leest schoeien dan in de voor gaande jaren. De oude ambachten en de stalletjes waar mensen in kleder dracht achter staan worden geconcen treerd op de Groeneplaats, terwijl in de Weverstraat, de Parkstraat en de Bin- nenburg een kramenmarkt van de plaatselijke middenstanders gehouden zal worden zonder het folkloristische karakter. Om deze markt zo afwisse lend mogelijk te maken wil de stich ting aan de Texelse verenigingen de mogelijkheid bieden om gratis een kraam neer te zetten. Daarin kan de sport of wat voor bezigheid de vereni ging dan ook bedrijft, onder de aan dacht gebracht worden. De verkoop van etenswaar en dergelijke zal niet worden toegestaan, de stichting denkt meer aan activiteiten die met name de jeugdige marktbezoekers zullen aan spreken zoals bijvoorbeeld doelschieten bij de voetbalvereniging. Hierdoor kan dan enigszins het karakter van een kin derkennis ontstaan. De opbrengsten van de kraampjes zijn voor de vereni gingen zelf. Belangstellenden kunnen bellen naar Cor Kossen, 02220-3202. Sociale werkplaats De Bolder mag van het college twee snijmachines aanschaffen die zullen worden ge bruikt voor het maken van stalen- boeken voor importeurs van meu belstoffen. Met de aanschaf is ƒ8000,— gemoeid. Het maken van stalenboeken is een betrekkelijk nieuwe activiteit van-De Bolder en de vooruitzichten zijn gunstig. In september vorig jaar werd gestart met de produktie van deze boeken en dat leverde meteen een omzet op van ƒ8000,—. Voor dit jaar wordt de omzet geschat op 50 mille maar dat kan meer worden. Onderzoek heeft geleerd dat veel meubelstoffen- en tapijtimporteurs van middelgrote bedrijven het maken van stalenboeken uitbesteden aan drukkerijen. De impor teurs moeten dan zelf alle materialen aanleveren en dat wordt, volgens de Bolder-directie, als storend ervaren. De cliënten van De Bolder kunnen volstaan met het aanleveren van de stoffen die in de boeken moeten ko men. De rest van het gebruikte materi aal is aanwezig. Men verwacht de ko mende jaren een belangrijke groeiende produktie van stalenboeken maar er was een probleem. Een deel van de importeurs verstrekt doorlopende op drachten maar een ander groot deel plaatst orders vlak voor vakbeurzen en dergelijke. Daardoor ontstaan extreme pieken in het aantal opdrachten en dat zou betekenen dat De Bolder niet aan de vraag zou kunnen voldoen. Tijd besparing en kwaliteitsverbetering wordt bereikt met de aanschaf van twee snijmachines. De machines wor den afgeschreven over een periode van tien jaar en de rente en afschrijving bedraagt ƒ1600,— per jaar. Het college had geen bezwaar tegen deze investering. Toneelvereniging De Vriendenkring heeft de klucht „Lucy's Baby" in stu die genomen. Het vrolijke spel in twee bedrijven wordt vrijdag 15 en zaterdag 16 maart opgevoerd in dorpshuis De Waldhoorn. Na afloop van beide voor stellingen is er bal met levende muziek.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1