iindbeslissing gunstig oor meeste boeren 294 Texelaars gaven bloed „G 0"-k waliteitsbazaar es^tuo!!!ois3s3' (iroen /wart r i/ypI s in het hart weemwwwwHffeei* Lepelaars op tijd terug Ian buitengebied eindelijk rechtsgeldig ndernemers Uien een oortastende urgemeester Texel-reclame huis aan huis in België Pech veroorzaakte flinke aanrijding Diefstal uit kleedkamer Vooruitzichten voor seizoen nog niet gunstig RSG-leerlingen spelen stuk van Sagan DINSDAG 5 MAART 1985 De eerste lepelaars zijn terug op Texel. Vorige week dinsdag wer den drie vogels gezien in De Sluf ter, donderdag werd in De Muy één lepelaar gezien en kort daarop vier exemplaren in De Geul. Na dien kregen we nog tal van mel dingen van verschillende plaatsen van Texel, onder andere Zuid- Eierland en hoeve ,,De Noord- kroon" in Waalenburg. Het is nor maal dat de eerste lepelaars rond 1 maart op Texel aankomen. Bij Staatsbosbeheer vond men het niettemin een tamelijk vroeg tijdstip omdat de strenge winter nog maar net is afgelopen. je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der 7 >iyu«~W lil Abonnementsprijs f\8,10 per kwartaal; los 80 cent Pield De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^7 14/1 Is V \J rlr f vr F tl W f Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 jo (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. yl Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. eindoordeel over het bestemmingsplan voor het buiten lied van Texel is geveld. De Kroon heeft beslist over de waren en daarmee is het plan onherroepelijk en rechts- iig, zeven jaar nadat het door de Texelse gemeenteraad d vastgesteld en zes jaar nadat de provincie zijn oordeel Dat betekent dat bouw- en aanlegvergunningen nu in Ie tijd zonder procedures kunnen worden verstrekt waar iraan veel tijdrovende rompslomp een einde komt. er nu in het Texelse buitenge- Imag en niet mag, staat vast edereen zal er straks kennis kunnen nemen. Alle personen nstanties die in laatste instantie eroep zijn gegaan bij de Kroon ben vorige week een exemplaar het Koninklijk Besluit ontvan- waarin de beslissing is vervat i boekwerk van bijna 200 pagi- en de meesten waren er al achter hoe het was afgelopen de op hen betrekking hebben- iwestie. Voor het verkrijgen van totaalbeeld was meer tijd g. mige beroepsschriften werden niet ankelijk verklaard (meestal omdat verzuimd hetzelfde beroep tijdig emeenteraad en/of provincie in te en), andere beroepen werden on- ond of gedeeltelijk gegrond ver- d. De totaalindruk die zich op- |t bij het vernemen van de ver ende beslissingen is dat vooral de en van Texel tevreden kunnen zijn. iel gevallen liet de Kroon het agra- belang prevaleren als strijdige za- tegenover elkaar waren gezet. Zo n aanzien van de veelbesproken ihoogtekwestie uitgesproken dat levels van agrarische bedrijfsge- ven in het agrarische gebied vier irhoog mogen zijn, bij vrijstelling i6h meter. Op het oude land mo de goten ,,3 a 4 meter" zijn. Ver is uitgesproken dat de agrarische Texels Verbond van Onderne- s vindt dat Texel een burge- sster nodig heeft met fiagerscapaciteiten, een domine- de persoonlijkheid die niet te- schrikt voor het nemen van eilijke beslissingen en lid is van iof VVD. blijkt uit een profielschets die het I op eigen initiatief heeft gemaakt shoop dat deze geheel of gedeel- zal worden verwerkt in de profiel- Is die de gemeenteraad zal sa- stellen. De profielschets zoals die |2ns de Texelse ondernemers zou 'en zijn is gestuurd naar de voor ts van de raadsfracties. Letterlijk rijft het TVO: it Texels Verbond van Ondernemers in mening dat Texel een burge ster nodig heeft met managersca- teiten, die leiding kan geven aan herstel van de plaatselijke econo- en werkgelegenheid, voordoor 'uitbouw van de recreatie, een lelijke profilering van het te voeren d geeft, waarbij er vanuit wordt tan dat er voor ondernemend Texel duidelijk beeld dient te zijn. Hij t ongeveer 40 a 45 jaar oud zijn, hij voldoende tijd heeft om Texel licht tot aan zijn pensioenering) opdracht kan vervullen waardoor betrokkenheid en gedrevenheid waal kan zijn. Hij moet goede Actuele eigenschappen hebben 'moet niet terugschrikken voor ssingenHij moet een domineren- Wrsoonlijkheid zijn die in staat is kunstmatige) tegenstelling van de lopen jaren teniet te doen en die terugschrikt voor het verwijderen Densen op posten waar ze niet thoren. Hij moet derhalve tüursmoed hebben. Een burge ster van het door ons gewenste skan het best functioneren als hij "istig is uit CDA of VVD." enclaves in de duinen een agrarische bestemming krijgen met de daaraan verbonden agrarische gebruiksmogelijk heden en de beslissing inzake de dak hellingen (praktisch conform het com promis dat gemeente en provincie overeenkwamen) zal bij de agrariërs waarschijnlijk ook tot tevredenheid stemmen. In de jonge polders zoals Ei- erland mogen torensilo's komen van maximaal 25 meter hoogte, zij het met vrijstelling van B en W. Verder krijgt het rotganzengebied in De Eendracht een agrarische bestem ming (het voederen van rotganzen wordt daardoor niet belemmerd) en beginnende agrariërs mogen bedrijfs gebouwen tot 200 m2 stichten, dus nog voordat ze een officieel bouwblok hebben. Twee volle pagina's tekst en kleu renfoto's onder de kop „Texel, hét waddeneiland" staan in een recrea tiekrant die momenteel huis aan huis wordt bezorgd in stedelijke aglomeraties in België. Totaal zul len 800.000 van deze kranten wor den verspreid. In deze uitgave wordt ook aandacht besteed aan andere vakantiebestem mingen, maar Texel komt met zijn dubbele pagina (precies in het midden) royaal voor de dag. Wie naar aanleiding van de informatie iets gaat voelen voor een vakantie op Texel kan dat kenbaar maken door het inzenden van een aangehechte brief kaart waarna men informatie- en boe kingsmateriaal krijgt toegestuurd. Deze campagne heeft f10.000,— ge kost. Dat komt niet allemaal voor reke ning van de VVV. Ook Teso, het Para centrum Texel, de RST en de cam pings De Krim, Sluftervallei en Denne noord (die in de tekst met name wor den genoemd) betalen mee. Belangrijk voor het effect van deze reclame is dat binnenkort in Brussel de „Vakantiesa lon" wordt gehouden, een beurs voor vakantie en vrije tijd waar de VVV Texel een stand heeft. Ook een uitzen ding van de Belgische radio over Texel (23 maart) valt in deze periode. De WV hoopt dat door een en ander het reeds groeiende aantal Belgische toe risten op Texel nog verder zal toenemen. Vrij rigoreus en afwijzend heeft de Kroon zich opgesteld tegen verspreide recreatie-activiteit in het agrarisch ge bied. Het kamperen bij de boer moet beperkt blijven tot één tent of (bij vrijstelling) één caravan per erf, zomer woningen worden niet toegestaan en aan hun agrarische bestemming ont trokken bedrijfsgebouwen mogen niet tot recreatieverblijven worden gemaakt. De door het gemeentebestuur voor gestane concentratiegedachte wordt duidelijk onderschreven: de recreatieve verblijfsaccommodatie mag niet wor den versnipperd. In enkele gevallen week het Kroonbesluit af van hetgeen tussentijds door de raadsadviseur is voorgesteld. Vliegveld Sommige mensen gruwen van het idee een prik te krijgen. Anderen vinden het geen probleem een halve liter bloed af te staan en hebben dan ook nog plezier. Mooier kan het niet. Vrijdagavond hebben 294 Texelaars bloed afgestaan voor het Rode Kruis. Vorig jaar waren dat er 261 en vrijdag hoopten de vele vrijwilli gers die betrokken waren bij de bloedafname-avond het magische getal 300 te overschrijden. Op papier (gerekend naar het aantal vaste donors en de ingeschreven nieu welingen) kon dat aantal worden ge haald maar een aantal van de trouwe gevers moest het wegens ziekte op het laatste moment laten afweten. De Texelse afdeling van het Rode Kruis toonde zich na afloop tevreden over de opkomst maar men kwam net zes donors tekort om financieel quitte te kunnen draaien, Flow In de kantine van het LBO werd, voor dat men in de Koning-hal een halve li ter bloed mocht afstaan, met behulp van electronische apparatuur eerst de bloeddruk van elke donor gemeten en werd onderzocht of men geen bloedar moede had. Een paar Texelaars konden door deze voorcontrole geen bloed geven. Traditiegetrouw was de Burgemeester De Koning-hal weer omgetoverd in een fors veldziekenhuis waar alles dankzij de inzet van vele vrijwilligers op rollet jes liep. Zestien medewerkers van de Bloedtransfusiedienst uit Amsterdam waren verantwoordelijk voor het re gistreren, verzamelen en afvoeren van de halve liters. De donors en Texelse medewerksters van het Rode Kruis maakten ook kennis met een nieuw apparaat: de flow indicator. Aan dit instrument werd het plastic af- namezakje bevestigd en exact na 12 minuut gaf dit apparaat aan dat de af- Een 22-jarige vrouw uit Den Burg was vrijdag rond 10.00 uur via de Pontweg op weg naar de boot in de auto van haar vader. Nabij de Leemkuil begon de wagen zodanige kuren te vertonen dat zij besloot terug te gaan. Net toen de wagen dwars op de weg stond, be gaf hij het helemaal. De vrouw stapte uit. De eerste wagen die op dat mo ment vanaf 't Horntje kwam kon het vehikel nog ontwijken, de tweede niet meer. De 31-jarige Texelaar die aan het stuur zat kwam met de schrik vrij, bei de wagens waren echter total loss. De eerste bestuurder was inmiddels door gereden naar het politiebureau in de veronderstelling dat er een ernstig on geluk had plaatsgevonden, politie en ambulance rukten dan ook uit. De beslissing ten aanzien van het vliegveld is zodanig dat hier nooit een grotere luchthaven met verharde start kanen kan ontstaan, maar de voorge nomen bouwactiviteiten van bijv. het Paracentrum Texel kunnen wel worden uitgevoerd. Toch wordt ook in vele gevallen tege moet gekomen aan bezwaren die van milieuzijde tegen het ontwerpplan zijn ingediend. De driedeling van het Texel se land wordt onderschreven, cultuur historisch belangrijke elementen (tuun- wallen en schapenboeten) worden be schermd en de poldertjes Hoornder Nieuwland, Buitenveld en De Grie krij gen de bestemming agrarisch gebied met landschappelijke, cultuurhistori sche en natuurlijke waarde. Het land schappelijk hoogwaardige Hogeberg- gebied wordt erkend, maar de begren zing is wel gewijzigd, zonder dat ge volg is gegeven aan de uitbreiding die de werkgroep Landschapszorg wilde. Zowel voor- als tegenstanders van de Hogeberg-begrenzing zijn gedeeltelijk in hun bezwaren tegemoet gekomen. Het is de bedoeling om in volgende kranten terug te komen op verschillen de onderdelen van het nu rechtsgeldi ge bestemmingsplan. Een 42-jarige Texelaar die zijn porte- monee zondag in de kleedkamer van SV Texel had laten liggen, kon het ding later niet meer terugvinden. De portemonne bevatte honderd gulden, een bankpas, een rijbewijs en een horloge. name beëindigd moest worden. Schudden van de zak met bloed was niet meer nodig, wel moest er regel matig in geknepen worden. De flow indicator gaf ook een signaal als de bloedtoevoer stagneerde. Met de organisatie en uitvoering van de bloedafnameavond zijn nogal wat kosten gemoeid en daarom zijn minstens 300 bloedgevers nodig om fi nancieel quitte te draaien. Dat is dus vrijdag net niet gelukt en K. Prins, voorzitter van het Rode Kruis Texel, hoopt dan ook dat het ledental van zijn organisatie weer zal groeien om deze avonden in de toekomst weer elk jaar te kunnen houden. Opgave en in lichtingen via telefoonnummer 02220-3355. Op dit moment kan niet worden gezegd dat Texel een druk zomer seizoen tegemoet gaat. Mogelijk mede als gevolg van de langdurige winter lopen de boekingen stroef en is met name augustus bij nog lang niet alle logiesverstrekkers volgeboekt. Volgens VVV-directeur J.W. Dekker is dat niet zo verwonderlijk omdat de va kanties waar Texel het van moet heb ben na de eerste week van augustus allemaal zijn afgelopen. Veel logies verstrekkers houden daarmee geen re kening en vragen ook voor de laatste weken van augustus een hoogseizoen- prijs. Het aantal mensen dat bereid is deze te betalen is kleiner dan het aan tal bedden dat in deze periode nog vrij is. Leerlingen van de Rijksscholengemeen schap zullen vrijdag a.s. in de aula van de school het stuk „Kasteel in Zwe den" van Francoise Sagan opvoeren, aanvang 19.45 uur. Dit vier bedrijven tellende stuk werd j.l. vrijdag voor de leerlingen gebracht. De herhaling van vrijdag a.s is toegankelijk voor ieder een. De entree is f3,50 (CJP f3,—.). De bazaar waarmee de Gemeen schap Oudeschild zaterdag haar tienjarig bestaan vierde is zeer suc cesvol gebleken. Het bestuur van de GO was uitgegaan van het prin cipe „liever kwaliteit en een iets mindere opbrengst". Die opzet bleek in de praktijk prima te vol doen. Bovendien leverde de bazaar nog flink geld op, de opbrengst zal binnenkort bekend worden gemaakt. Het feest werd geopend met een rond gang door het dorp. Drie orkesten werkten daaraan mee: KTF, DEK en Margaretha Sinclair. Op het pleintje bij Westerlaken gaven de orkesten een show en spreker Jaap Bakker bleek voor iedereen een toepasselijke tekst bedacht te hebben. Na deze nogal koude bijeenkomst verplaatste het ver maak zich naar 't Skiltje. Een duidelijk succes was het parapluhangen, dat maximaal 136 seconden werd volge houden. Een ander van de twintig atracties die aansprak was het nage bouwde De Gruyter-winkeltje. De grab belton met een hele dikke clown erbij trokken de aandacht van het jonge volkje. Niet alleen de omvang van de August, die die van de ton benaderde, maar vooral het binnenste van de ton bleek belangwekkend. De aanwezigen konden vijf foto's van bekende Oudeschilders bekijken en ze moesten de overeenkomst en de na men noemen. De overeenkomst was dat alle voornamen met een A begon nen. Bij de fruitautomaat viel een ech te gokkast te winnen, die ging uitein delijk naar Willem van Aperlo. Een rad van avontuur, touwtrekken, spijkers in een balk slaan en niet te vergeten de blinde poel, al die attracties zorgden er voor dat het dorpshuis zaterdagmiddag diverse malen uitpuilde. 's Avonds was er feest met Monkeys Revival en de Easy East Band. In de middaguren was er trouwens ook mu ziek, soms onder meer voortkomende uit een orgel, soms spontaan uit de kelen van de aanwezigen. Een bijzon dere attractie vormde het optreden van de goochelaar Jos. Bruin. Vrijdag en zaterdag wordt de jubileumuitvoering voortgezet met twee bonte avonden. Op de foto één van de attracties van de bazaar. De aanwezigen konden aan de hand van deze foto het juiste ge wicht raden van het verzamelde GO- bestuur. (v.l.n.r.) Margriet de Porto, Ruud Boom, Gré Zegers, (zittend) Klaas Veenbaas, Annie de Vries, Mar tha Witte en Piet Bekker bleken samen 537 kilo in de schaal te leggen. De meeste aanwezigen schatten te laag. De foto werd gemaakt door Bert Koning.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1