„Excelsior" uitstekend in winterconcert Sion-avond zorgt voor problemen Zeg het met bloemen Besloten of openbaar? Zeven koren in gezamenlijk concert Franchimon twee in Winkel Peuterspeelzaal Oosterei houdt koffiemorgen Hoornder dorpscommissi vergadert De Christelijke Muziekvereniging Excelsior onder leiding van de heer A. Kuik heeft zaterdagavond een uitstekend winter concert gegeven in de Bijenkorf. Het programma vertoonde geen dieptepunt en bevatte enkele uitgesproken moeilijke werken die niet alleen nagenoeg foutloos maar ook met veel gevoel werden vertolkt. De muzikanten hadden eer van hun werk want er waren zoveel luisteraars naar De Bijenkorf ge komen dat er stoelen moesten worden bijgesleept. Voorzitter Theo Medema toonde zich daarover in zijn openingswoord zicht baar verheugd. Hij legde uit waarom het winterconcert een maand later werd gehouden dan in vorige jaren. Het is een kwestie van werkspreiding. De periode rond de jaarwisseling is voor het korps een drukke tijd. In no vember wordt altijd het concours ge houden, het concert op tweede kerst dag is inmiddels ook een niet meer weg te denken traditie en als daar vlak achteraan ook nog het winterconcert komt, wordt van de muzikanten wel erg veel gevraagd, althans als men kwaliteit wil blijven bieden en men dus in de weken voorafgaand aan al die uitvoeringen behoorlijk repeteert. Het winterconcert zal dus voortaan in maart gehouden. Dat zaterdag ruim een kwartier na het aangekondigde tijdstip werd begonnen had niets te maken met het spreekwoordelijke Texels kwartiertje (want daar houden ze niet van bij Excelsior) maar hield verband met de aflevering van ,,Zeg eens AAA" die de Vara zaterdag uit zond en die voor een deel op Texel was opgenomen. Men had graag ieder de gelegenheid willen geven dat rustig te bekijken en toch tijdig in de con certzaal te zijn, Goede toelichting De verschillende nummers die het korps bracht werden aangekondigd en toegelicht door Betty Bakker, die dat op precies de juiste wijze deed: kort en krachtig maar toch vriendelijk en ter zake doende. Een goede opening van de avond, af gezien van het gebed waarin voorzitter Medema voorging, was ,,Ere zij God" dat rustig werd gespeeld en waarbij muzikanten en publiek even aan elkaar konden wennen. De bugels waren iets te hard, wat even een wreed" effect opriep, een verschijnsel dat zch later geen enkele keer meer voordeed. Die bugelsectie, het is al vaker gezegd, is een 'van de sterkste troeven van Excel sior. Hierin zitten stuk voor stuk uitste kende muzikanten waardoor de diri gent er min of meer van is verzekerd dat het melodievoerende onderdeel van zijn korps geen zorgen zal baren, een geruststellende gedachte voor het korps dat in de een na hoogste afde ling zit en zich voor de opdracht ge plaatst ziet dit peil op zijn minst te handhaven. Moeilijke toppers Het openingsnummer was tevens be palend voor de sfeer van het gedeelte vóór de pauze: „geestelijke" en „se rieus'.'. Na de pauze lag het accent veel meer op ontspanningsmuziek. Na „gezang 387" (een arrangement van M. Boekei) volgde het moeilijke con coursnummer „The Yeomen of the Gu ard", dat zowel statig-majestueuze de len als melodieus-romatische delen biedt. Een doodenkele onzuiverheid en één keer een wat aarzelend klinkende aanzet was alles dat viel aan te mer ken. De zeer goede uitvoering van dit nummer maakte duidelijk dat het korps bij het concours in Zaandan terecht (voor de tiende achtereenvolgende keer) een eerste prijs had gewonnen. Ongeveer hetzelfde geldt voor „The Shipbuilders" het tweede concours nummer van het afgelopen jaar. „Moeilijk om te spelen en moeilijk om naar te luisteren", had Betty Bakker in haar aankondiging gewaarschuwd. Met het gevolg dat menigeen zich schrap zette om een „taai" stukje muziek over zich heen te laten gaan, maar dat gevoel was niet terecht. Het zeer ge varieerde stuk (waarin de stemming Meerdere malen werden tijdens en na de uitvoering van Excelsior lei dinggevende mensen in de bloe metjes gezet als dank voor de ge leverde inspanning. Zoiets vergt iets van de organisatie. De boe ketten bloemen moeten in de juiste aantallen op het juiste mo ment voor het grijpen staan. Aan het slot van de Exce/sior- uitvoering liep het mis want toen voorzitter Medema dirigent Kuik wilde danken voor de inspannin gen die hij het afgelopen jaar aan het korps had besteed, waren de bloemen spoorloos en Medema stond geruime tijd met lege han den. Hij rekte zijn dankspeech da nig om een pijnlijke periode van zwijgzaam wachten te vermijden, totdat hij echt niets meer te ver tellen had. ,,Komt er nog wat van?!!", riep de voorzitter getergd in de richting van de coulissen waar op dat moment blijkbaar ie dereen in paniek aan het zoeken was hoewel veel mensen in de zaal dachten dat het een geintje was. Mensen ik sta voor paal", zei Medema, maar gelukkig werd op het laatste moment toch nog een emmer het toneel opgedragen waarin zich twee boeketten bleken te bevinden. Die werden toen bei den aan Kuik overhandigd. rond de voorbereiding, bouw en tewa terlating van een schip werd weerge ven) bleek redelijk makkelijk in het ge hoor te liggen, misschien wel mede dank zij die toelichting wardoor de mensen wisten wat er kwam en ge noegen schepten in een feestje van herkenning. Mars moet Een mars moet op zijn tijd. Dat is niet bedoeld als reclame voor een bekende versnapering maar het maakt duidelijk dat een fanfareuitvoering ondenkbaar is zonder tenminste één stuk marsmu ziek. Excelsior voldeed aan deze mini mumeis door een uitstekende en zeer geroutineerde vertolking te geven van „Washington Grays" van Grafulla, een arrangement van Mol. Drumband Excelsior beschikt over een stabiele drumband van ca. 20 man en de stabi liteit is nodig voor kwaliteit. Over het algemeen zijn drumbands gevoelig voor verloop. Als de leden een jaar of 13-14 zijn vinden ze het ineens niet meer zo leuk om op een trommel te slaan en bezwijken ze voor andere vor men van vrijetijdsbesteding. Tenzij de leidinggevende mensen erin slagen ze zodanig te motiveren dat ze door die „moeilijke leeftijd" worden heenge- ioodst. Ais dat bij enkelen lukt, zijn ook de anderen geneigd mee te blijven doen en ontstaat een groep van wat oudere, geroutineerde tamboers van het kaliber waarop Excelsior thans te recht trots is. Er was dan ook nauwe lijks iets aan te merken op de wijze waarop nummers als Big Winners, Square Dancers en Naar de Top wer den vertolkt. Na Puorto de Pollensa bleek vooral March of Rio de Janeiro het dank zij het zeer herkenbare Brazi liaanse carnavalssfeertje het uitstekend te doen bij het publiek, vooral door het typerende gefluit van Jan Krotje. Als we zouden beweren dat ook de majorettes het goed deden, zouden we liegen. Theo Medema legde uit dat het merendeel van deze meisjes nog maar enkele maanden meedoet en dan mag je niet alles verwachten.''Er viel nogal eens een stok op de grond (of er raakte er een verstrikt in de wijde mouw van een buurvrouwtje) en per fect gelijk was het ook nog niet. Me dema vertelde dat hij niet meer met de instructie van deze groep is belast en dat deze taak sinds kort is overgeno men door Alberta Kikkert en Annie Duinker die zich hebben voorgenomen de groep „op te vijzelen". Ook hier is het te hopen dat het lukt de meisjes enkele jaren vast te houden zodat een wat oudere, stabiele groep ontstaat die naast de tamboers niet in ongunstige zin opvalt. Genoemde iostructrices werden even voor het voetlicht ge haald om een bloemetje in ontvangst te nemen namens de oudercommissie. Een bloemenhulde was .er ook voor tamboer-instructeur Henk Beijert en Theo Medema zelf. Na de pauze stond de muziekvereni ging weer op de planken en ging van start met een uitstekend gespeelde potpourri van negro-spirituals, die in twee afleveringen werden gebracht on der de naam van een der nummers „O happy day", een arrangement van Hel mut Bernhard. Negro-spirituals doen het altijd goed, al was het maar om de herkenning. Op „Espana Cani" dat vervolgens werd gebracht en op „East Anglia" viel weinig aan te merken. Deze lichte muziek werd geroutineerd gebracht. Hollandse liedjes Eén van de aardige onderdelen van de avond was „Going Dutch", een pot pourri van oud-Nederlandse liedjes uit de bundel „Kun je zingen, zing dan mee", echter in een jazzy arrangement dat zodanig insloeg dat een extra ap plausje opklonk. Als afsluiting va het concert had de dirigent deze keer niet een swingende „uitsmijter" gekozen maar de rustig-stijlvolle parafrase „Laat ons de Heer lofzingen" van Henk van Lijnschoten waarmee het korps zijn identiteit niet verloochende. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 MAART l|SDi Excelsior" zaterdagavond bij het spelen van ,,0 happy day". De organisatie van een avond rond de uitreiking van de dubbele von Sions zal zelden zoveel problemen hebben opgeroepen als dit jaar. Na eindeloos discussieren kwam het bestuur van de Welzijnsstichting er in de vergadering van woensdaga vond niet uit hoe de avond aange pakt moet worden. De grote vraag was besloten of openbaar maar aan die vraag gingen de afgelopen maanden al talloze vragen vooraf. Het grootste probleem was de zaal waar een en ander moet gebeuren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling rond de uitreiking van het culturele er emetaal een hobbyshow te houden en daarvoor werd de sektie Amateuristi sche Kunstbeoefening benaderd. De sektie inventariseerde de animo en die was voldoende. Het voorstel om de show in dorpshuis 'd Ouwe Ulo te houden vond echter geen weerklank bij de organiserende sektie. Dit ge bouw werd als te 'hokkerig' ervaren en men zocht naar andere mogelijkheden. Na veel gepraat besloot het bestuur van de Stichting dat de show toch naar het dorpshuis moest, waarop de sektie bedankte voor de eer. „De sek tie heeft meer dan eens duidelijk te kennen gegeven niet akkoord te kun nen gaan met de Ouwe ULO als ten toonstellingsruimte, omdat het een on overzichtelijke ruimte is met smalle gangen, waardoor de verschillende deelnemers niet de belangstelling zul len krijgen die ze verdienen'. Verschil lende adspirant deelnemers hebben te kennen gegeven niet mee te zullen doen als de show in het dorpshuis wordt gehouden schreef de sektie aan het bestuur. Na deze commotie besloot de Stichting alsnog op zoek te gaan naar een andere ruimte en men vond de aula van de Rijksscholenge meenschap. De hobbyshow zou daar op 9 maart plaatsvinden, zoals we eer der in deze krant schreven. Later bleek echter dat de RSG geen levende have in de aula kon accepteren en daardoor viel Kotex als (grote) deelnemer af. Daarnaast was de datum 9 maart be zwaarlijk voor een zestal andere hob byisten. Kótex besloot haar aandeel uit te stellen tot het najaar en gaf de Stichting de overweging de hele hob- 'byshow maar een half jaar uit te stel len. Die raad werd door het dagelijks bestuur van de Welzijnsstichting opge volgd, zodat de hobby en vrije tijds tentoonstelling voorlopig van de baan is. De kandidaten voor de dubbele von Sion zijn echter gekozen en het dage lijks bestuur was van mening dat het eremetaal zo snel mogelijk uitgereikt moet worden op een feestelijke avond. Gisteravond kreeg het bestuur het voorstel onder ogen om een kort pro gramma te presenteren met toneel en diverse muziekgroepen. Dat zou op 16 maart in de voorspeelruimte van dorpshuis 'd Ouwe Ulo moeten gebeu ren waarbij alleen besturen van sekties, personeel van de Stichting, raadsleden en pers welkom zijn. Dat laatste schoot bestuurslid Annie Dogger dui delijk in het verkeerde keelgat. Beperkt „Waarom moet die avond zo beperkt. De Von Sion avond is er voor besturen van verenigingen en voor niemand an ders. Degenen die jullie speciaal willen uitnodigen hebben eigenlijk niets met die avond te maken. Het gaat om de verenigingen en als je die niet uitno digt kun je beter niets uitreiken en een jaar wachten. Het is geen onderonsje. Het is een feestavond voor mensen die aktief zijn in verenigingen en clubs", aldus Annie Dogger, die licht tegengas kreeg van voorzitter Nico Nagtegaal met de opmerking dat veel verenigingsmensen in sekties zitten. Annie hield echter voet bij stuk. „Een heleboel mensen zijn aktief maar heb- Voor de vijfde keer geven de geza menlijke Texelse zangkoren een uit voering in Den Burg, op vrijdag 8 maart in de r.k. kerk, aanvang 20.00 uur. Deze keer doen zeven koren mee. Er waren 12 koren uit genodigd, waaruit het organiseren de Contactorgaan voor zang en muziek er maximaal acht kon se lecteren. Bij een grotere deelname zou het programma overladen worden. Aan de avond wordt meegewerkt door „The Gospeltrain", o.l.v. Hans Kievits, „Texels Vrouwenkoor" o.l.v. R. Buisman-Beerling, „The Rose Harmo ny Singers" o.l.v. H. Roos-Schipper, „Soli Deo Gloria", o.l.v. J. Beijert, „In terkerkelijk Koor", o.l.v. D. Wassink, „Advendo" o.l.v. M. Ronday en het Texels Christelijk Mannenkoor o.l.v. A. Kuik. Traditiegetrouw wordt de avond af gesloten met een optreden van alle ko ren samen, deze keer onder leiding van Hans Kievits. Deze heeft speciaal voor deze gelegenheid een Texels lied geschreven. The Gospeltrain a. Were you there, bew. Jan Vermulst; b. Benedictus, com. Anton Bruckner; c. Let us break bread together, bew. Barend Diekerhof. Texels Vrouwenkoor a. Canzonetta, Claudio Monteverdi; b. Minnelied, Joh. Brahms/tekst J.H. Voss; c. Stella Coeli, Michael Haydn. The Rose Harmony Singers a. Te Deum Laudamus, Henry Purcell. Hiervan worden 15 delen zonder on derbreking gezongen. Soli Deo Gloria a. De Goede Herder; b. Steal away; c. Jubelzang. Interkerkelijk koor a. Lofzang van Maria, bew. Willem Vo gel; b. Psalm 90, J. P. Sweelinck; c. Gezang 192, E. Miller. Advendo a. All mein Gedanken, die ich hab; b. Judex (oratorium Mors et Vita); c. Wer leis an das Ende beharrt, F.M. Bartholdy. Texels Christelijk Mannenkoor a. Ode an Gott; b. O Jesu, amor mi!. J. H. Tabier; c. Blessed assurance, bew. Fr. Kocx. Alle medewerkenden Over 't wijde water ruim soms ruig en rond. Over onze Wadden, waar de veerboot komt. In de diezige verte, in het wazig licht. Ligt daar een eiland waar mijn hart voor zwicht (2x) Schapen, weiden, vogels, stolpen boe ten land. Dorp in 't groen verscholen, duinen aan de rand. Veld en bossen glooien, groen fris en mooi. Dijken en de stranden. Dat is Texels tooi (2x) Thuisplaats voor de kotters, molens, torens, licht. Bedden voor de bollen, prachtig vergezicht. 't Eiland waar wij wonen, vrij en onverstoord. Parel van de Wadden, Texel dierbaar oord. (2x) ben niets te maken met de Wel zijnsstichting. De doelstelling van Sion avond is dat deze mensen te krijgen waar anderen mee bezig zi waarom wij iemand belonen. Het hier niet om raadsleden of pers, h; gaat hier om je hele grote achterb bij Inform! i. hte Gijs Oskam bracht naar voren dat avond meer informeel zou zijn om met alle direct betrokken het 25 ja bestaan van de Stichting te vieren Annie Dogger vond dat dat maar een jaarvergadering gevierd moest worden. „Ik vind dit echt geen st Nagtegaal zei dat het moeilijk was op korte termijn een grotere zaal i vinden en een groter programma stellen. Een deel van het bestuur echter een bescheiden programme een uur of vijf kwartier voldoende, daarna zou men met een klein ork het 25 jarig bestaan nog kunnen vieren. Annie Dogger: „Het hoeft niet zo lang. Sommige avonden uit het vi den waren vaak oeverloos, er kwe geen eind aan". Jo van Beek had tegenovergestelde mening: „Ik hei tijd genoten". De meningen over' het nu op 16 maart als die datui gehandhaafd kan blijven) precies bleven verdeeld. Een deel was voc een besloten select gezelschap en andere helft van het bestuur vond de avond alleen door moet gaan iedere vereniging op Texel uitgenoi i»| wordt. Het dagelijks bestuur kreeg opdracht zelf maar een oplossing zoeken. Annie Dogger: „Onze voli de vergadering is over een maand Dan kunnen we toch niet meer wisten. Die dingen zijn dan al uitg reikt. In Winkel werd afgelopen zondag stratenloop gehouden over 8.7 km Voor de KNAU loop meldden zich geveer 80 deelnemers. De atletiek! 3S niging Texel was vertegenwoordig! door Theo Franchimon en Eduard ker. Winnaar werd E. Patsma van Zaanland in 18.56.04 min. Theo Fi chimon die lange tijd op kop liep, nishte vlak achter hem als tweede 29.04.08 min. De 16-jarige Eduard ker legde beslag op de 12e plaats, tijd was 37.10 min. Maarten Dijker door zijn studie in Hoorn lid is van Hollandia, werd 16e in 38.15 Voor ouders van peuters in de van 2 tot 4 jaar die de speelzaal m niet bezoeken, houdt de peuterspa33 zaal De Bijenkorf te Oosterend dit c weer een open koffiemorgen op dii dag 12 maart. Het is de bedoeling de ouders met de kinderen een kijl komen nemen in de speelzaal. Mei kan onder het drinken van een kop koffie, informatie krijgen over wat allemaal gedaan wordt in de peu terspeelzaal. De kinderen kunnen i dertussen spelen. Dit alles is gehe vrijblijvend. De dorpscommissie van Den Hoon houdt woensdag a.s. de jaarverga^ ring in dorpshuis De Waldhoorn, 8 vang 20.00 uur. De agenda vermeil de bekende punten, waaronder bestuursverkiezing. Klaas Lips en Nijdam zijn volgens rooster aftrede doch herkiesbaar. Het bestuur hee' geen tegenkandidaten gesteld. Hoo ders die belangstelling hebben voö een bestuursfunctie kunnen zich o| ven. Het is de bedoeling dat iemai van het gemeentebestuur op de av aanwezig is om vragen te beantwo den over gemeentelijke aangelegen den die met Den Hoorn te maken hebben. Zaterdagavond werd het concert van Excel sior onderbroken om drie leden te onder scheiden wegens 25-jarig lidmaatschap. Het waren de dames Jannie Witte-Dros en Fem van Dijk-Timmer en basb/azer Biem Vla ming, niet te verwarren met zijn hoornbla- zende naamgenoot. Vooral het feit dat de twee dames in aan merking kwamen voor de zilveren speld van de Federatie van Christelijke Muziekbonden in Nederland was opmerkelijk, want voor zover kan worden nagegaan is het nooit eerder gepeurd dat vrouweiijxe muzixanien zo lang deel uitmaakten van een Texels korps. De praktijk is dat er genoeg meisjes gaan spelen, maar velen stoppen er na hun huwelijk mee in verband met gezinsbeslom meringen. Jannie Dros en Femmie Timmer, die op 10-jarige leeftijd lid van Excelsior werden, wisten het echter zo te plooien dat zij konden doorgaan wat mede dank zij de service van de respectievelijke echtgenoten mogelijk was. Beide dames lieten alleen een paar weken verstek gaan als zij kinde ren kregen, maar dit ,,zwangerschapsver- Jannie Dros-Timmer heeft ook een tijd in het bestuur zitting gehad (menigmaal werd op haar initiatief vergaderd in het destijds leegstaande tweede huis van bakker Dros) en Fem van Dijk-Timmer beleeft reeds haar tweede periode als bestuurslid. De drie' zil veren jubilarissen met hun respectievelijke levenspartners werden door voorzitter Theo Medema toegsproken en in de bloemetjes gezet, waarvan onze foto een beeld geeft.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2