Amateurtje op dreef in grarisch kolderstuk I rima overwinning VO/zaterdag Half jaar gevangenis voor reeks diefstallen safe Zaterdag Texels crosskampioenschap De Koog/Z verliest ongelijke strijd Echtpaar Spaans aan klaverjaskop Succes voor zwemclub Verkeerde datum Texelaars voor de balie T SDAG 5 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ie/vereniging 't Amateurtje bracht zaterdagavond tot at genoegen van een vol dorpshuis De Wielewaal een lerwetse boerenklucht. Er blijkt op Texel immer een breed Hek voor dit genre te zijn en het Waalder toneelgezel- ]ip wist wel raad met de inhoud van „Beloofd is be- geschreven door I. Hemmink-Kamp. Een groot gezel- ip verscheen op de planken om de agrarische kolder uit hagen en de lachsalvo's te incasseren. „Beloofd is be - ST was een goed regiedebuut van Jeroen Nauta maar had de toneelclub de moed moeten hebben om stukken sf te schrappen. De schrijver was meermalen langdradig 11 schroomde niet om dezelfde discussies een paar keer te r) spelen. Dat was iets teveel van het goede maar geluk- werd het steeds net op tijd, als de aandacht voor de spe- verslapte, de nodige idioterie ingevoerd. Als dat niet ge ide waren de Waalder tonelisten zo verstandig flink te drijven. irsnateurtje is met de Vereniging van •leerlingen redelijk gespecialiseerd lerenkolder. De Oudleerlingen hten onlangs een komedie die f spekt was met problemen die re- realistisch waren. Dat was met oofd is beloofd" niet het geval. 3( boerengezin dat ten tonele werd /eierd was in de dertiger jaren mo- realistisch maar zou in 1985 gast kunnen zijn van het inmid- opgedoekte tv-programma wroom'. nd Lammers is hoofd van dat ge- Een ouderwetse potentaat, te lui e werken, gierig en regerend met hand en brullende stem. Logisch rijn dochter Mina nimmer in het elijksbootje kon stappen: zij moest voor vader zorgen en had dat :ns Berend op 13-jarige leeftijd beloofd. In deze klucht werd met- al duidelijk dat die belofte door- an moest worden. Mina heeft een op het oog en die man, de post- Geert, heeft nog wel een oud dertje uit te huwelijken. Aan het van het verhaal zijn er twee aften en daarnaast zorgt bezoek de boerderij ook voor romantisch rrewar. Op de fiets L aider moest in dit verhaal komen karikaturen en door de schrijver chte tegenstellingen. Tegenstellin- als een jong hippiepaar dat de derij bezoekt en alles helemaal te gek vindt, joh Postbode Geert maakt als rasechte PTT-er gebruik van een dienstfiets en vervoert zo ook zijn bejaarde moeder. Dat beeld zorgde vooral voor gebrul in de zaal en verder had de schrijver wat woordgrappen in gebouwd die van de geroutineerde spelers de juiste kracht meekregen. Naast de langdradigheid die soms de kop opstak en niet aan 't Amateurtje geweten kan worden waren er twee andere aspecten waar men in de uit voering van aanstaande vrijdag op moet letten: tekstkennis en tempo. De grote lappen tekst zaten er zaterdag bij een groot deel van de spelers niet zo best in. Zeker in het eerste en laatste bedrijf moest de souffleuse nogal eens luid en duidelijk te hulp schieten en dat zorgde door het stuk heen ook steeds voor een rem op het tempo. Soms waren spelers hun tekst kwijt en wisten dat niet op te vangen met een beetje improvisatie. Dan stond iemand maar een beetje met z'n handen te zwaaien en te draaien, een euvel dat ook weieens opviel als spelers geen tekst hadden en niet wisten wat ze moesten doen. De regie kan dit bij de minder ervaren spelers opvangen door ze een taak te geven, zoals de hippie die op zijn gitaar zat te pingelen. Kwaad De hoofdrol was zaterdagavond voor Arie Kager als de stugge, dwarse boer Berend Lammers. Kager had qua op bouw van deze rol genoeg ervaring in huis om zeer geloofwaardig te zijn. Hij kon prachtig de chagerijn uithangen en zijn kwaadheid was zeer authen tiek. Soms hadden we zelfs de indruk dat Arie echt kwaad was op zijn te genspelers. Kager beweegt zich mak kelijk over het toneel en fungeerde in dit verhaal als rustpunt voor mensen die zich nog niet zo goed thuis voel den op de planken. Aanvankelijk had Kager wat moeite om de juiste toon voor zijn karikatuur te vinden maar in het derde bedrijf was hij echt op dreef met woede en een sterke mimiek. Dit alles ondanks een slechte tekstkennis in datzelfde bedrijf. Zijn 40-jarige doch ter Mina werd overtuigend gespeeld door Elrike van Esschoten. Zij was een ouwe vrijster van het zuiverste water en had de moeilijke taak door de her halingen van Hemmink-Kamp heen te bijten. Keer op keer moest Elrike uit leggen dat haar vader zo'n potentaat was en dat zo gebukt ging onder deze dictatuur. Om dat keer op keer ook nog geloofwaardig te doen is een prestatie maar het verdriet en de zwakke opstandigheid kwamen goed over. Elrike was op haar best in de pit tige discussies met Kager maar wist aan de romance met postbode Geert ook een mooie preutse impact mee te geven. Dirk Roeper was de postbode die en passant een wandelende reclamezuil van de PTT bleek. Dirk speelde over tuigend en had'blijkbaar helemaal geen moeite om de wat sullige post- besteller een keurig Tessels accent mee te geven en als hij zijn tekst niet meer wist te improviseren. Roeper is een outsider op de planken en zette de rol neer zoals die door de schrijver was bedoeld. Hij kon soms een lach niet onderdrukken als er weer eens een 'prachtige' woordgrap geetaleerd moest worden (,,lk druk een zegeltje op je mondje") maar dat werd door het publiek juist gewaardeerd. Toen Roeper vlak voor de pauze zijn tekst niet meer wist (of te snel was met die tekst?) wendde hij zich tot de zaal en ook dat is een kenmerk van de door gewinterde toneelspeler. Ragebollen Anneke van Lenten kwam ten tonele als een kleindochter van Berend, een moderne" meid uit de zestiger jaren die haar hippievriendje Dodo meenam naar de boerderij. Dodo, gespeeld Een opkomst die zaterdagavond voor veel hilariteit zorgde. Dirk Roeper fietst het toneel op met op de bagagedrager Tjitske Luiken, die de moeder van de postbesteller speelde. Arie Kager (links) en Elrike van Esschoten kijken toe. door Bert Keijser, en Anneke hadden alletwee een fikse ragebol op het hoofd wat meer aan punk deed den ken maar de teksten leken zo gegapt van Paul van Vliet in zijn rol van Bram. ,,Te gek joh" en „wow" waren de standaard stopwoorden en Anneke van Lenten was overtuigend als de vlinder die weieens uitgebreid vermaakt wil worden door de boerenknecht Dirk. Het enige zwakke in haar rol was dat ze niet genoeg aandacht had voor wat haar tegenspelers te berde brachten. Ze was teveel met haar eigen tekst be zig, die er overigens vlekkeloos uit kwam. Bert Keijser wist wel raad met zijn hippie en had ook een goede tekstkennis en een goede mimiek, voor zover dat zichtbaar was onder de rage bol. Jos Witte lijkt ons een talent voor de toekomst. Als boerenknecht die ver liefd is op het buurmeisje Frida maar zichzelf in problemen brengt door met Anneke van Lenten naar de kermis te gaan was hij zeer geloofwaardig. De rol was Witte op het lijf geschreven Hij wist, naarmate het stuk vorderde, steeds meer inhoud te geven aan deze stugge agrarische werker. Het komt ons voor dat Witte ook uit de voeten kan met rollen die niet zo dicht bij zijn eigen werkelijkheid liggen. Een juweel van een rol werd neergezet door Tjitske Luiken als de moeder van Geert die (zogenaamd) verliefd wordt op Berend Lammers om zo een goed verzorgde oude dag tegemoet te zien. Samen met Arie Kager was Tjitske een prachtig pinnig tortelduifje. Ze be heerste haar tekst en mimiek tot in de puntjes, nadat ze al veel vaker bewe zen heeft oude, bazige tantes overtui gend gestalte te geven. Achterop Tjitske voelt ook uitstekend aan wat als komisch wordt ervaren en bouwde haar act achterop de fiets, eerst bij zoon Geert en daarna bij toekomstig echtgenoot Berend, uit tot een slapsticknummer. Kees Zoetelief stond na lange tijd ook weer op de planken als buurman Al- bert die minder heerszuchtig is als zijn evenbeeld Berend. Toen Zoetelief voor het voetlicht verscheen werd er me teen al gelachen en dat is een teken dat het publiek van Kees verwacht dat hij ,,gek gaat doen". Zoiets moet een last zijn voor de betreffende speler. Zoetelief had zaterdagavond in een kleine rol dan ook moeite om van dit imago af te komen. Hij probeerde op te vallen maar zijn rol gaf weinig ruim te. Het beste is gewoon te doen wat het tekstboek vraagt en het gestom mel in de zaal voor lief te nemen. Kees Zoetelief was goed als, in deze context, ruimdenkende boer en moet daar in de tweede uitvoering ook niets aan toevoegen. Zijn vrouw, gespeeld door Hetty Beijert was prachtig. Als' boerin op leeftijd bleek ze te beschik ken over een motoriek, mimiek en houding die exact bij deze rol paste. Hetty had een mooi beverig stemmetje en wist als een van de weinigen het juiste tempo in het spel te brengen en te houden. Haar dochter Frida werd gespeeld door Ria van Egmond. Ook zij kon in deze bescheiden rol overtui gen. Ze beweegt zich steeds makkelij ker over de planken. 't Amateurtje beschikte over een func tioneel, ruim en mooi decor dat onder leiding van Bert Keijser was gemaakt. De souffleuse die nogal eens in aktie moest komen was Dien Plaatsman en de grime werd verzorgd door Ank Plaatsman, Jeanette Klaver en Miran da Keijser. Vrijdag wordt „Beloofd is beloofd" nog een keer gespeeld. is prima gestart na de win- op. Het hooggeklasseerde werd verslagen door doeipun- van Rien Brouwer (2x), Gep uwer (lx) en Aart van de Brink Voor KGB scoorde Bruin. Martin Land gaf zaterdag de acht kort op de man te spelen zo- Ie tegenstander weinig aanspeel- ilijkheden zou krijgen en deze op- it werd zo goed uitgevoerd, dat weinig kansen heeft gehad. De van SVO draaide op volle toeren beide spitsen Brouwer en Van rink werden goed aangespeeld, wer met name was in de counters KGB een plaag. Nadat in de be de beide ploegen elkaar in wicht hielden bracht Rien Brou- SVO op voorsprong met een hard waar de keeper kansloos op KGB probeerde met lange ballen spitsen te bereiken maar de ach- fêde van SVO gaf geen krimp, name Erik Kramer speelde een partij als voorstopper, zodat in Land de rest van de verdedi- als laatste man goed kon contro- Na 25 minuten zou het weer zijn. Gep Brouwer kreeg de bal fit middenveld en plaatste hem sn twee verdedigers door. Zijn Rien ontweek de buitenspelval am de bal mee. Het schot op doel idoor de keeper gekeerd maar voldoende weggewerkt. Aart van rink, ook goed mee opgekomen, bal ongehinderd in het doel 2 0. Met nog wat kansen en weer voetbalde men de eerste uit. Druk 'dat na de rust met de wind mee op alles zette om bij te komen, SVO achterin wel meer werk maar de flanken kon men weinig uit- 3n want Biem van Leeuwen en Oosterhof hielden de buitenspelers lin de gaten zodat die door het tom moesten. Daar vonden ze fe Gep Brouwer en Erik Kramer •an KGB een moedeloze ploeg Jan Eelman en Leendert Eel- brachten de bal voor SVO velen op en het gevaar kwam dan van SVO. Rien Brouwer kreeg de ter links goed mee en ging op doel af. Aart van de Brink die over meeliep verwachtte vlak voor el het leer te ontvangen omdat i betere scoringspositie had. Rien Brouwer zag in de korte hoek toch zelf een mogelijkheid en scoorde 3-0. Rommelig Dat SVO soms wat gaf terugnam was niet verwonderlijk maar dit kwam het spel niet ten goede en KGB zag kan sen. Marco Drijver als keeper stond als een rots in de branding. En KGB had zelfs de hulp van SVO nodig omdat een verkeerd teruggespeelde bal on derschept werd door spits Bruin en deze scoorde in de uiterste hoek. Ben Witte kwam voor Biem van Leeuwen in het veld en even later liet Aart van de Brink zich ook wisselen voor Jaap Vlaming om zijn hardnekkige enkel blessure te ontzien. Ben Witte strooide met goede passes en dit bracht ge vaar. Nadat eerst uit een corner Jan Eelman een goede kans net niet kon verzilveren kwam voor SVO een vrije schop. Ben Witte plaatste zich hier achter om het mooiste doelpunt van de middag te schoren. Gep Brouwer stond tussen een paar verdedigers in en ging de lucht in. Met een kopbe- weging passeerde hij de verdedigers en keeper en de bal viel in de uiterste hoek: 4—1. Zaterdag 9 maart organiseert de Atle tiekvereniging Texel het open Texels crosskampioenschap voor hardlopers. Er is een schitterend parcours uitgezet in de Dennen. De start is. nabij de Kwekerijweg, in de buurt van de plaats, waar de winterbosloop ge woonlijk begint en eindigt. Er zijn een aantal heuvels opgenomen in het par cours: kleine heuveltjes in de crossron de voor de jeugd tot en met 13 jaar en grote voor de ouderen. Een platte grond van de route is te verkrijgen bij bestuurslid Theo Legierse in de Sports- hop of bij Ed Moojen, Beatrixlaan 82, Den Burg. Er zijn vier categorieën, nl. jeugd t/m 13 jaar +214 km., jeugd 14 t/m 17 jaar 7,2 km (2 rondes van 3,6 km), dames 7,2 km (2 rondes) en seni oren en vertéranen 10,8 km (3 ron den). Trimmers en recreanten kunnen bij de jeugd meedoen, maar vallen dan niet in de prijzen. Aan de wedstrijd kan deelgenomen worden door iedereen, leden van de atletiekvereniging betalen alleen een lager inschrijfgeld voor de rest maakt het geen verschil. De in schrijving vindt plaats in de kantine van camping Dennenoord van 13.00 tot 13.45 uur. Inschrijfgeld ƒ4,— leden AV Texel f2— De jeugd t/m 13 jaar start om 14.00 uur. Alle andere lopers en toeschouwers kunnen zodoende getuige zijn van de sportprestaties van deze toekomstige atleten en atletes. Om half drie starten de overige groepen. Publiek Start en finish zijn zodanig opgesteld dat het publiek het wedstrijdverloop goed kan volgen. Naar verwachting zal tussen ingeveer 15.30 en 16.00 uur de prijsuitreiking plaatsvinden. Dat ge beurt in de kantine van camping Den nenoord. Ook zullen daar de prijzen worden uitgereikt aan de prijswinnaars van de boslopen welke onlangs in sa menwerking met de wielervereniging zijn gehouden. De atletiekvereniging hoopt op een flinke deelname en is voornemens dit evenement jaarlijks te herhalen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: Ed Moojen, Beatrixlaan 68, tel. 3082, Piet Bakelaar, Vloedlijn 51, tel. *3843, Theo Legierse, Sportshop, tel. 3145. Er kan nog hulp gebruikt worden voor het inschrijven of langs het parcours. Opgave bij een van de bovenstaande adressen. Door blessures, ziekte en diverse afbe- richten moest De Koog/Z zeer ver zwakt op reis naar het Alkmaarse Fla mingo's. Maar liefst zes spelers uit de basisopstelling ontbraken. Ondanks het inzetten van enkele veteranen kon De Koog toch niet meer dan tien man op de been brengen. Er werd in Alkmaar dus een ongelijke strijd gestreden hoe wel het aanvankelijk nog wel goed ging. De Koog kwam zelfs op een 1—0 voorsprong door Elis Polderman die van ruim buiten het strafschopge bied raak schoot. Toch kon niet ver hinderd worden dat Flamingo's voor de rust tweemaal scoorde. Na de thee startte De Koog met een fel offensief in de hoop de gelijkmaker te kunnen forceren. Het doelpunt viel echter aan de andere kant: 3—1. Omdat de onge trainde en moegestreden Koger aanval lers snelheid misten en er nauwelijks Met een score van 7408 punten werd het koppel J. Zijm en P. Buysman eerste tijdens de club avond van de klaverjasciub Den Burg, donderdag. Als tweede ein digden F. Witte en R. Kleinveld met 7054 punten. Derde werd het echt paar J. Spaans met 6914 punten, dit paar pakte gelijk de eerste plaats in de totaalstand, die we kenlang in handen was van G. Eel man en F. Bos. P. van der Vis en J. Witte behaalden 6819 punten en werden vierde. Het echtpaar F. Veeger werd vijfde met 6807 punten. De Texelaars hebben het erg goed gedaan op de kampioen schappen van Noordholland-noord. Als twaalfde eindigde het echtpaar F. Vee ger. Tiende werd het echtpaar P. van Heerwaarden, zesde werd het koppel N. Koomen en F. van de Gracht, ze vende werden de dames C. Zijm en N. van der Veen. Deze wedstrijden wer den over drie dagen gehouden. Stand derde periode G, Smit-A. Bakker 30046 6 R. de Ruwe-F. Hopman 29573 14 Fr. Witte-R. Kleinveld 29306 13 Echtp. J. Spaans 28967 8 H. Zijm-J. Koomen 28808 10 T. Veeger-R. Festen 28782 8 A.v.HeerwrJ. Kloosterman 28625 6 H. Bakker-C. Vinke 28499 11 N. Koomen-W. Bakker 28397 9 Echtp. P. v. Heerwaarden 28242 8 Totaalstand Echtp. J. Spaans 141681 49 G. Eelman-F. Bos 141518 44 N. Koomen-W. Bakker 140538 34 Echtp. P. v. Heerwaarden 139182 44 Echtp. F. Veeger 138984 47 G. Speets-J. Witte 138632 41 R. de Ruwe-F. Hopman 138340 58 G. Smit-A.Bakker 137719 39 H. Zijm-J. Koomen 136936 42 H. Bakker-C. Vinke 136460 42 meer aan te pas kwamen, kwam de gelegenheids-defensie, die het zeker niet slecht deed, onder te veel druk te staan en slaagde Flamingo's er in de stand op 4—1 te brengen. Het laatste kwartier vond bij De Koog een „wanhoopsomzetting" plaats en dat leverde naast enkele kansen ook nog een treffer op. Na aangeven van Sieme Rijk haalde Elis Polderman voor de tweede maal onhoudbaar uit. Maar ook Flamingo's trof nog een keer doel zodat de wedstrijd in een teleurstellen de 5—2 nederlaag eindigde. Aan de in zet van de tien Kogers had het niet gelegen. Positief waren ook de prima sfeer en sportiviteit. Een 35-jarige ex-Texelaar werd gister morgen door de Alkmaarse politie rechter Mr. G.A. Jansen op de Haar veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een reeks inbraken op Texel in 1983. De verdachte, momenteel woonachtig in Den Haag, was niet verschenen. Hij werd dus bij verstek veroordeeld. De officier van justitie somde een reeks inbraken en diefstallen op en maakte vooraf de opmerking dat dit niet alle delicten waren die de ver dachte de afgelopen jaren heeft ge pleegd. Er was voor deze rechtzaak een keuze gemaakt. In februari 1983 stal de man 72400,— uit een woning, in juli werd een video en een fiets gestolen uit dorpshuis d'Ouwe ULO, in De door ZPC TX '71 georganiseerde zwemvijfkamp in zwembad Den Krieck heeft aangetoond dat de zwemclub met al haar winterse activiteiten op de goede weg is. Ondanks het onkosten- aspect vanwege het steeds weer over- kantwaarts gaan blaakt de club van enthousiasme. In het sfeervolle Helder- se zwembad heeft de eilandelijke zwemclub goed gepresteerd, ondanks een trainingsacherstand, in vergelijking met de andere verenigingen. Zonne klaar blijkt dat TX '71 gewoon goed zwemtalent in haar ledenbestand bezit. Van de twintig zwemprogramma's tik ten de Texelaars zes maal als eerste, zeven maal als tweede en twee maal als derde aan. Dit alles ging gepaard aan een oorverdovend lawaai van de tweehonderd deelnemers. De volgende grote vijfkampwedstrijd is op zaterdag 16 maart in zwembad De Kwakel in Enkhuizen. Rommeltjesmarkt De rommeltjesmarkt begint al een tra ditie te worden op de eerste zaterdag in juni, zo ook in 1985. Juist door een goed gevulde rommeltjesmarkt te blij ven ontwikkelen zijn bovengenoemde activiteiten nog steeds mogelijk. Voor de eenmalige rommeltjesmarkt in Den Burg is het adres fam. P. Veenstra, Tjakkerstraat 17, Den Burg, tel., 3573, voor Oudeschild Jan A. Blom, tel. 3170. augustus werden uit een winkel o.a. boormachines en scheepapparaten gestolen (die later op Texel werden doorverkocht aan een schuldeiser), in oktober werd 73745— gestolen alsme de een flinke partij sigaretten en in zijn nieuwe woonplaats Den Haag kocht de verdachte in 1984 een groot aantal goederen zonder ze ooit te betalen. De officier vroeg een gevangenisstraf van een half jaar. Toelichting De politierechter wilde weinig woorden vuil maken aan deze zaak, temeer daar de man niet was verschenen om zijn handel en wandel toe te lichten. ,,Als hij hier had gestaan had ik dieper op deze reêks delicten in willen gaan maar als iemand niet de moeite neemt naar de rechtbank te komen heeft dat geen zin". In een rapport bij de serie processen verhaal had de rechter gele zen dat ,,er veel aan de hand is" met de verdachte en dat de inbraken op Texel niet de eerste waren. „Het is een trieste toestand maar ik moet toch concluderen dat een fikse straf op zijn plaats is. Ik heb er in dit geval niet zo'n moeite mee iemand zes maanden van zijn vrijheid te beroven", aldus de politierechter. Hij vonniste conform de eis van de officier. In het artikel in de krant van vrijdag over het centraal alarmsysteem voor ouderen stond dat de informatiemid dag over dit onderwerp wordt gehou den op woensdag 15 maart. Dat was fout, bedoeld was woensdag 6 maart, dus aanstaande woensdag van 14.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5