1 Herinnering uit 1945 ierlandse vierkamp p 22 juni Voor het weekend ier/and 150 jaar in standplaats voor der Veen Eondernemers-aktiviteitenl Video in etalage Bouwbedrijf Daalder dealer Knipping kozijnen Geen deel III Scouting Texel bezig met herstel archief Alsnog uitbreiding Rozendijk 33 Rotterdams reisje poldervrouwen Hotel 't Kogerend mag uitbreiden Open dag en wedstrijden bij sjoelclub van 9 en 10 maart 1985 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance JDAG 8 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 van de evenementen die ter igenheid van het 150-jarig taan van de polder Eierland zul- worden georganiseerd, is een irlandse vierkamp", die gehou- zal worden op zaterdag 22 begint met een kinderoptocht j 'peuters, kleuters en kinderen tot L sar. De vierkamp wordt vervolgens lauden op het voetbalveld. Deelna- staat open voor alle leeftijden lirbij Tinus de Graaf, Piet Jan Stolk, I inie Ran en Riet de Ridder tot I nleiders zijn benoemd. De opzet het spel zal sterk doen denken het NCRV-stedenspel waarbij de van de te verrichten prestaties weringen zal oproepen van be- ismatige activiteiten die vroeger in land werden verricht. Zo komt er dijkdoorbraakspel, visspel, serveer- Istrijd, een wedstrijd post naar Vlie- brengen, een vuurtorenpuzzel en reddingsspel. Er moeten ook theo- che vragen worden beantwoord, ïkking hebbend op heden en ver- college heeft besloten R.J. van Veen geen standplaatsvergun- te geven voor een snackwa- Tegen dat besluit heeft Van Veen bezwaar aangetekend, ir dat bezwaar heeft het colle- niet ontvankelijk verklaard om- het niet op tijd is ingediend. bezwaarschrift had op 21 decem- binnen moeten zijn maar kwam op 3 januari. Aanvankelijk dacht college dat die datum verband met de kerstvakantie. Alle post is 3r ook tijdens het gesloten zijn het raadhuis opgehaald en van datumstempel voorzien. Een be- irschrift van Van der Veen zat daar Het bezwaarschrift was op 19 mber verzonden en volgens de is alle plaatselijke post ook tijdens eistdrukte de volgende dag fgd. van het feit dat het bezwaarschrift lat was komt het college tot de dusie dat het verzoek van Van der niet gehonoreerd kan worden. In Jari vorig jaar vroeg Van der Veen om een standplaatsvergunning, verzoek werd afgewezen omdat vast beleid was geen nieuwe ver dingen uit te geven. In die situatie ai verandering toen de raadscom- ie algemeen en organisatorisch id bij het aannemen van de nieu- ^Igemene Politie Verordening oor dat enige uitbreiding van het al standplaatsen mogelijk was. De J. Jellema haakte meteen op de- htwikkeling in door een stand- Svergunning aan te vragen voor Hoorn voor de verkoop van ijs. der Veen diende toen geen ver in en vist nu achter het net. In ?olitieverordening is bepaald dat in Hoorn één verkoopstandplaats is sstaan. De beroepsschriftencom- !e adviseerde ook negatief op het vaar van Van der Veen waarbij wel "opgemerkt dat er meer variatie in itandplaatsenbeleid moet komen, ma verkoopt alleen ijs en met dit id is de verkoop van andere etens- h geblokkeerd. Het college zal nog beraden over dit advies. leden van Eierland. Mensen die het bezwaarlijk vinden om aan de „zware" spelen mee te doen, kunnen zich dus wel opgeven voor de theorievragen. Aan de Eierlandse vierkamp kan wor den deelgenomen door bewoners maar ook door oud-bewoners van de polder voor zover ze nog op Texel wonen. Dat laatste is gewenst om tevoren te kunnen oefenen. Wie mee wil doen aan de vierkamp dient zich binnen veertien dagen vanaf heden op te ge ven bij Gerard Monen, Kikkertstraat 10, De Cocksdorp, tel. 02222-269, Pau- lien Barendregt-v.d. Lely, Oorsprong- weg 9, tel. 02225-239 of Marion de Graaf, Keidelplein 1, De Cocksdorp, tel. 02222-537. Na afloop van de vierkamp is er voor alle aanwezigen, dus ook de toeschou wers de mogelijkheid om deel te ne men aan een Ja/Nee-spel. Het is niet nodig zich daarvoor tevoren op te geven. Tentoonstelling Wat betreft de expositie „Eierland, vroeger en nu" die ter gelegenheid van het feest in het tierianascne nuis en in één der tenten wordt gehouden, kan nog worden meegedeeld dat in het „moderne" gedeelte niet alleen bedrijven kunnen exposeren, maar ook beoefenaars van hobby's. Evenals voor de andere exposanten geldt dat zij af komstig moeten zijn uit Eierland, maar ze hoeven geen vergoeding te betalen. Mensen die iets van hun hobby op de tentoonstelling willen laten zien kun nen contact opnemen met Niek Wei- boren (telefoon 02225-214) of Piet Bonne (telefoon 02225-229). Reünie De opgaven voor de reünie van Eier- landers en oud-Eierlanders die op de eerste dag van het feest (20 juni) wordt gehouden, komen nog niet erg hard binnen, hoewel ongeveer 1500 uitnodigingen zijn verzonden. Vooral de huidige bewoners van Eierland'den ken dat het nog rijkelijk vroeg is om zich aan te melden, maar de organisa toren willen toch wel graag weten waarop zij ongeveer moeten rekenen. Eierland 20, 21 en 22 juni Opgave voor de reünie kan geschieden bij mevrouw Rutten-Witte, Stuifweg 60, Oosterend, telefoon 02223-994. Rubriek Dit artikel is de eerste aflevering v.an een rubriek die de komende maanden herhaaldelijk zal verschijnen met mede delingen over het feest. De rubriek is herkenbaar aan het door De Cock ont worpen stempel dat destijds door de Sociëteit van Eierland (de vennoot schap die het toenmalige Buitenveld kocht en tot bedijking overging) werd gebruikt. Het wapen brengt het „gisteren" (heri) in de vorm van een nest eieren en „heden" (hodie) in de vorm van veehouderij en akkerbouw tot uitdrukking. Drie Texelse ondernemers, Salon Henri en de fa. Schoorl in Den Burg en Ga rage Rentenaar in Oosterend zijn er toe overgaan reclame voor hun pro- dukten te maken met videoreportages, die in de etalages van betreffende be drijven of die van hun collega's wor den vertoond. Alle drie hebben een korte produktim- pressie laten filmen door het bedrijf Vi- deolux. De banden die vertoond wor den variëren in tijd van vijf tot tien mi nuten. In de etalage van kapsalon Henri draait continu een film van het knippen van enkele modellen volgens de nieuwste technieken. Garage Ren tenaar heeft een videoband laten ma ken met daarop de auto's die men ver koopt. Deze band wordt vertoond in de etalage van de fa. Schoorl omdat het weinig zin heeft de band in het ei gen bedrijf te tonen: daar staan de au to's namelijk al „live". In de eigen etalage draait de fa. Schoorl ook een videoband met daar op stuntaanbiedingen die niet in de etalage staan. De ondernemers be schouwen deze vorm van reclame, vi deobeelden als opvallende attractie, als een experiment en zijn met hun eerste bedrijfsopnamen ingegaan op een spe ciale aanbieding van Videolux. Het is mogelijk dat de banden per maand vervangen worden voor nieuwe opna men of stuntaanbiedingen. Bouwbedrijf H. Daalder en Zonen B.V. is aangesteld als dealer voor Texel van Knipping kunststof kozij nen, ramen, schuifpuien en alumi nium deurpartijen. Daalder opent binnen enkele maanden in het be drijf aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp een showroom waar een indruk zal worden gegeven van het uitgebreide leveringsprogram ma van deze Duitse onderneming. Naar kunststofkozijnen komt steeds meer vraag. Hoewel ze over het alge meen duurder zijn dan gewone houten kozijnen worden er steeds meer ver kocht omdat de levensduur veel langer is, bij een veel betere kwaliteit. Kunststof kozijnen zijn onderhoudsvrij en volkomen bestand tegen het agres sieve (zee) klimaat op Texel. Het enige dat een enkele keer moet gebeuren is het smeren van de scharnieren en an dere draaiende delen van de ramen. De kozijnen worden niet uit voorraad geleverd maar moeten worden besteld, waarbij elke maat en kleur mogelijk is, terwijl er ook ruime keus is in model len, ruitjes, glassoorten e.d. Zelfs is het mogelijk de ramen van glas in lood te voorzien waarbij dit glas wel zit tus sen gewoon dubbelglas. Ook allerlei soorten roedenramen zijn leverbaar wat vooral bij reatauraties en ver nieuwbouw belangrijk is. Op de kozij nen wordt tien jaar garantie gegeven. Aannemers en andere vaklieden die Knipping kozijnen, schuifpuien, e.d. willen gebruiken moeten zich dus wen sen tot Daalder maar ook aan particu liere doe-het-zelvers wordt geleverd. Twee Texelse autobezitters kregen woensdagmorgen een boete omdat hun wagen niet was voorzien van het nieuwe deel III van het kentekenbe wijs. De auto's stonden geparkeerd in Den Burg. Het deel III 1985 moest ui terlijk 1 februari achter de voorruit be vestigd zijn. Scouting Texel is bezig met het aan vullen van het verenigingsarchief. Men beschikt over een omvangrijke collectie foto's, geschriften en andere herinne ringen uit het verleden maar dat is vooral uit de periode na 1958. Van „De Zwalkers' (de padvinderijgroep die samen met de toen katholieke Sint Je- roengroep is gefuseerd en toen Scou ting Texel ging heten) heeft men zelfs praktisch niets. Toch moet er veel ma teriaal in omloop zijn\ Wie nog wat heeft wordt verzocht dit beschikbaar te stellen of uit te lenen (zodat het kan worden gekopieerd). Het archief is tijdelijk ondergebracht in de winkel van Zegel Herenmode in de Weverstraat en kan daar door belangstellenden wor den ingezien. Er zitten veel foto's bij waarvan niet bekend zijn wie er alle maal opstaan. Gehoopt wordt dat veel oud-leden van De Zwalkers en de Je- roengroep zullen langskomen om de ontbrekende gegevens aan te vullen. Het college wil alsnog een bouw vergunning afgeven voor uitbrei ding van de gedeeltelijk recreatief gebruikte schuur Rozendijk 33. Vorig jaar weigerde het college en de raad een bouwvergunning maar een meer soepele hantering van het over gangsrecht in het buitengebied maakt bouwen nu wel mogelijk. Aanvankelijk was een bouwvergunning geweigerd omdat de nokhoogte van de schuur met meer dan tien procent werd verhoogd. Momenteel kijkt het college alleen naar de maximale uit breiding in inhoud en oppervlakte en dan blijft het bouwplan van schuurei- genaar Den Boer binnen de tien pro cent. „Een logisch gevolg hiervan is het alsnog afgeven van een bouwver gunning", aldus het college. De dames van de afdeling De Cocks dorp/Eierland van de Plattelandsvrou wen ondernamen dinsdag een vereni gingsreisje met als doel Rotterdam. Na een rondleiding door het postorderbe drijf Ter Meulen gebruikten de dames de lunch in het restaurant van vlieg veld Zestienhoven. Het laatste pro grammapunt was door het mooie weer zeer aantrekkelijk: een bezoek aan de Euromast. Er gingen 54 dames mee. De fa. Hoogenbosch mag hotel 't Kogerend aan de Kogerstraat in Den Burg uitbreiden van 25 naar 43 bedden. Daarvoor wordt een nieu we vleugel bij het hotel gebouwd. Het college heeft geen moeite met de uitbreiding omdat het gezicht op het aan de Kogerstraat gelegen oude boer derijtje gehandhaafd blijft en het hier ook om kwaliteitsverbetering van het hotel gaat. Het bouwplan past niet in het gelden de uitbreidingsplan van Den Burg maar het nieuwe bestemmingsplan geeft wel ruimte voor uitbreiding. Het plan is bovendien planologisch goed inpas baar in de omgeving, volgens B en W. Wel zal bij het hotel een parkeerplaats moeten komen en moet er recht van overpad blijven naar de boerderij bij de voormalige bloemisterij van Hin. Nevenstaande foto werd ons toe gestuurd door Salomon Valvekens uit Amsterdam, naar aanleiding van de plannen voor een reünie van „Amsterdammertjs" die de hongerwinter van 1945 op Texel doorbrachten. Valvekens was één van die kinderen. Hij staat op de foto, samen met andere Amster dammertjes, veel Texelse kinderen en enkele Georgiërs. De foto moet zijn gemaakt in het voorjaar van 1945, waarschijnlijk in Oosterend of omgeving. Het comité Texel 40 jaar vrij wil graag weten wie allemaal op de foto staan. Nog steeds speuren mensen die de hongerwinter op Texel hebben doorge bracht naar Texelaars die zij uit het oog hebben verloren en waarmee zij ter gelegenheid van de Amsterdamse dag op 11 mei graag contact zouden hebben. Harry Scheltema uit Hengelo is op zoek naar een familie Lap uit Den Hoorn en heeft geen enkel ander gegeven. Harry van Baars herinnert zich dat hij bij jonge mensen zat die inwonend waren op een boerderij nabij De Koog. Op de boerderij waren wat schapen en een koe, er was een hei develd waarin zich mangaten bevon den waarin de kinderen hutten maak ten. Welke familie zat op deze boerde rij? Wie het weet wordt verzocht Netty Jongejan te bellen, telefoon 02220-3691. Sjoelclub „De snelle schijf" houdt zaterdag 30 maart een open dag met wedstrijden in het diensten centrum De Buureton. Jong en oud zijn welkom om aan de wedstrijden deel te nemen. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Op dezelfde dag wordt in de Buureton een kleine tentoonstelling gehouden over hobby's van diverse ouderen, zo als handwerken, schilderen, smeed werk, enz. De mooiste inzendingen van deze expositie worden beloond met een prijs en dat geldt ook voor de winnaars van de sjoel wedstrijden. Meer inlichtingen zijn te verkrijgen bij Frans Haarsma, tel. 02220-5168. De sjoelclub is ook op zoek naar een sjoelbak die eventueel gekocht of ge leend kan worden voor de wedstrijden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visistes s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zuster H. J. Nolting-Hilgers, Zeebries 7, Den Burg, tel. (02220) 3420. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30- 19.30 uur. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart mee brengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van E 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van E 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. E Dit weekend kan op zaterdag en E zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. 1 Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 E of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen 3 telefoon (02220) 2527. E Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via E TEM-centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag 10 maart 1985 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 14.30 uur bevestiging en intrede ds. Ter Haar in de aula van de RSG Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Hamminga De Koog 9.30 uur ds. Hamminga De Waal 9.30 uur ds. De Jong Oosterend 9.30 uur ds. Verbeek Oudeschild 11.00 u. ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 u. drs J. J. Salakay biduur voor gewas en arbeid 19.00 uur drs. J. Donker Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker biduuer voor gewas en arbeid 19.00 uur drs. J. J. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds Knipscheer gezinsdienst. „Verlies je fantasie nooit". Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Ds. Van de Vlugt, welkomstwoord. M.m.v. blazersgroep Excelsior Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Dameskoor zondag: 10.45 uur, Herenkoor, Kindernevendienst. Oosterend: zondag, 9.30 uur. De Cocksdorp: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere zondag bestuderen van en le zen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Het politiebureau te Den Burg van de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11