Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, Aanleunwoningen Irene in alarmeringssysteem TV0 vraagt onderzoek haalbaarheid artikel 11 plannen Dë Koog Gedeputeerden komen weer praten over relatienotagebieden Suggesties voorflankerendbeleid ibbytentoonstelling »n de baan iSO: volgende week (aten met de bonden College wil openbare Lubertischool opheffen Vervanging motorspuit ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der m, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Nr. 9963 VRIJDAG 8 MAART 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. vestigen van „aanleunwoningen" in Irene en het opzetten van een ed alarmeringssysteem voor „alleenwonenden met een verhoogd ge- idheidsrisico" zouden als grote projecten aangemeld kunnen worden e provincie om in aanmerking te komen voor een subsidie krachtens „flankerend" beleid. Andere suggesties waren het versterken van de iklinische functie van het verpleeghuis, het oprichten van een woo- nheid voor „psychogeriatrische" bejaarden, dat zijn mensen die istelijke ouderdomsverschijnselen vertonen. Een buurtbus, eé?n kook- us voor oudere mannen en nieuwe dozen voor „tafeltje dekje" wer- ook genoemd. Een ander deel van de vergadering die woensdaga- id over de onderwerpen werd gehouden in De Buureton was gewijd het functioneren van de indicatiecommissie. Bij veel mensen, waa- der voorzitster M. Wagenaar bleek de wens te leven de mogelijkhe- van de commissie uit te breiden met bijvoorbeeld een indicatiemo- ijkheid voor bejaardenwoningen of voor hulpverlening in bestaande onomstandigheden. dens de vergadering kwam duidelijk ir voren dat er nogal wat tegenstel- gen leven tussen de verschillende rokken instanties. Dat leidde soms botsingen die deden vermoeden er ofwel solistisch gewerkt wordt vel dat het ontbreekt aan goede ördinatie op meerdere niveau's. Zo eg bejaardewerker Nico Nagtegaal Aad Bakker (Stichting Bejaarden- g) het verwijt dat hij zonder overleg enquete had gehouden terwijl dat leg wèl zou zijn toegezegd. Nagte- ontkende dat laatste: „Overleg is genoemd maar niet op die manier esproken. Wij zouden gewoon on- toeken of er behoefte aan een msysteem bestaat en dat hebben gedaan." Waarop Bakker zich af- jg wie er nou seniel was, Nagte^- of hijzelf: „Gezien mijn hogere tijd zal ik dat dan wel zijn". De be rdenwerker had een retourverwijt: snap niet dat de stichting bejaar- izorg al een alarmsysteem besteld ift terwijl de behoefte nog onder- ht werd, mede omdat de stichting wilde." Bakker wees op de tijdd- ng, voor 15 maart moeten de plan bij de gemeente zijn, die voor het ikerende beleid als coördinator op- idt. Nagtegaal vertelde daarop weer het erom ging plannen en sug- ties op die datum bij de gemeente lebben, geen uitwerkingen. Hoe ook zij, 15 maart liggen in ieder a plannen die nu naar voren gekomen bij de gemeente. We- mder Piet Zegers benadrukte dat nodig was en hij riep alle betrok- instellingen op om op eigen kracht nnen in te dienen. Een behoorlijk van de aanwezigen vond echter dat ook prima via het werkgroepje dat de vergadering bijeengeroepen Zegers constateerde dat niet alle tellingen aanwezig waren zodat het odzaak was om iedereen op te roe zijn eigen wensen in te dienen, vergadering stelde vast dat de ge- iente zelf ook in gebreke was geble- niet alle instellingen zouden een if hebben gehad waarin ze werden leroepen voor 15 maart te reageren. Flankerend r ging het nou eigenlijk allemaal De rijksoverheid heeft een filoso- uitgewerkt waarin de bejaardenzorg ïr meer bij de omgeving, familie en gelijke komt te liggen. Daarvoor 'dt geld uitgetrokken via het zoge naamde „flankerende" beleid. De „zorgzame samenleving" moet her steld worden, bevordering van het vrij willigerswerk dus. Nico Nagtegaal constateerde in zijn inleiding dat deze mooie woorden een dubbele bodem bevatten. Het gaat vooral om bezuini gingen. Hij brak een lans voor be roepsverzorgers in de ouderensector: „De meeste ouderen willen dat. Bo vendien is het noodzakelijk, in het jaar 2000 zal de helft van de ouderen geen kinderen hebben en degenen die wel kinderen hebben wonen vaak niet bij hen in de buurt, in verband met de ook noodzakelijke mobiliteit op de ar beidsmarkt. Hulp vanuit de buurt is een illusie, dat weten we inmiddels." De heer J.A. Brinks, sprekend namens de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, formuleerde het allemaal nog iets treffender: „Er zijn twee gegevens waarop dit beleid stoelt: er zijn te veel oude mensen die bovendien nog te oud worden ook en de minister bezui nigt tot 1986 1,3 miljard op de verzor gingstehuizen terwijl hij 50 miljoen be schikbaar stelt voor flankerend beleid. Als mijn moeder me vroeger een vies drankje gaf, kreeg je daarna een hapje suiker om de nare smaak weg te ne men. Daar doet dit me aan denken". Ondanks deze kritiek vond de vergade ring dat het verstandig zou zijn om in ieder geval met projecten te komen die voor „flankerende" subsidiëring in aanmerking zouden kunnen komen. Er bestond een vrijwel eensluidende me ning over de ongeschiktheid van Irene voor jongerenhuisvestng en er kwamen twee voorstellen naar voren om dat gebouw voor ouderen te benutten: Sieme de Waard wilde er „aanleunwo ningen" van laten maken, een oplos sing die weinig geld kost en voor ou deren die nog zelfstandig kunnen le ven, mits zij enige hulp krijgen, een uitkomst zou zijn. Verpleeghuis, keu ken van tafeltje dekje en dergelijke zijn vlakbij. Het andere plan kwam van Frans Haarsma die er voor pleitte hier de uit breiding van het verpleeghuis te reali seren, zodat de slaapzalen waar tien bedden in staan tot het verleden gaan behoren. Mevrouw W. de Vries- Panthus, directrice van het verpleeg huis was het helemaal met hem eens, haar gedachten gingen uit naar woon eenheden voor mensen die uitzichtloos ziek zijn, zodat het sterven in een sfeer van privacy zou kunnen plaatsvinden. Motie Later werd dit tijdens de vergadering in een motie als volgt verwerkt: een te installeren uitwerkingscommissie moet er voor zorgen dat Irene op een of an dere manier voor de ouderen bewaard blijft. Die motie wordt naar het college van B en W gestuurd. Zegers verzette zich niet tegen de plannenmakerij, wel wees hij erop dat het B en W-plan om jongeren in Irene te laten wonen voor tkwam uit het feit dat het college met de wensen van meer Texelaars dan al leen de ouderen rekening heeft te houden. Brinks had op het gebied van huis vesting nog een ander punt op zijn (ANBO) verlanglijstje staan: „Wij vin den dat er een woningbehoefteonder zoek moet komen onder ouderen. Bii zo'n onderzoek moet ook gevraagd worden of ouderen in de buitendorpen in hun dorp willen blijven wonen als daar woningen in de stijl van de be jaardenwoningen aan de Jan Reystraat hobbytentoonsteling die in de aula RSG zou worden gehouden at niet door. Bij de voorbereiding amen zoveel organisatorische pro hen aan het licht dat moest wor- besloten voorlopig van het plan af zien. 1 betreft Teso kunnen in de loop komende week de onder- delingen over de reorganisatie- «nnen worden hervat. De door s° gewenste aanvulling van het 'Port van het organisatiebureau "der Torn en Buningh is binnen bat Teso bestuur vindt dat er nu deg informatie is om goed on- 'bouwd te kunnen praten over het de reorganisatie samenhan- nde personeelssituatie. In een brief aan de gemeenteraad vraagt het Texels Verbond van On dernemers aandacht voor een haal baarheidsonderzoek inzake het ar tikel 11 recreatieplan in De Koog. Volgens TVO kan de werkgelegenheid op Texel vooral vergroot worden in de recreatieve sector en een belangrijke factor in de toeristische toekomst van het eiland is het artikel 11 gebied in De Koog. Het is een plan dat seizoenver breding mogelijk maakt. „Om de haalbaarheid van dit plan te toetsen is het volgens TVO noodzake lijk onderzoek te laten verrichten door een bureau dat daarmee ervaring heeft Burgemeester en wethouders vra gen de gemeenteraad de openbare lagere school in De Koog per 1 au gustus op te heffen. Een gemeen telijke enquete in De Koog heeft geleerd dat de openbare school na de zomervakantie acht leerlingen kan verwachten en de bijzondere basisschool 67. Het college komt tot de conclusie „dat de vorming van een levensvatba re openbare basisschool in De Koog niet tot de mogelijkheden behoort." De gemeentelijke enquete werd ver stuurd naar 42 ouders en 18 formulie ren werd teruggestuurd. Tien van deze achttien spraken zich uit voor behoud van de openbare school. Onder deze tien voorstanders zijn echter twee ou derparen waarvan de kinderen in het najaar naar het voortgezet onderwijs gaan, zodat de anino voor openbaar onderwijs blijft steken bij acht leerlin gen. De Stichting Kleuterschool De Koog heeft 67 aanmeldingen voor de bijzondere basisschool. Het voorstel tot opheffen van de school wordt besproken in de raadscommissie wel zijn op donderdag 14 maart. De ge meenteraad zal in april over het colle gevoorstel moeten beslissen. en geloofwaardig is voor de hogere overheid en eventuele beleggers", al dus de brief aan de raad. Zoals bekend heeft de gemeenteraad eerder gewei gerd een haalbaarheidsonderzoek te starten. Als het plan Jarino en RST niet haalbaar blijkt te zijn zal het on derzoekbureau, volgens TVO, haalbare alternatieven moeten aandragen, zodat er in het gebied bij de Nikadel toch toeristische voorzieningen kunnen ko men. De TVO brief wordt behandeld in de raadsvergadering van dinsdag 12 maart. Het college stelt de raad voor de brief zelf af te handelen. Klauterlandje De ouders van leerlingen van de kleuter- en lagere school in De Koog vragen de raad in een brief het „klau terlandje" aan de Plevierstraat niet te laten verdwijnen. Zoals bekend zou dit stukje speelveld moeten worden opge offerd voor de bouw van bungalows door Aegon. „Juist een speelveldje midden in het dorp, zo centraal gele gen, wordt zeer gewaardeerd", aldus de ouders, die de raad vragen met de wens rekening te houden bij de besluitvorming over De Vogelmient. Huisvesting Een andere brief aan college en ge meenteraad weigert het college te beantwoorden vanwege het taalge bruik en de toon waarop de vragen van Peter Boereboom zijn gesteld. Boereboom vertelt een jaar op Texel te wonen en werkzaam te zijn op het Ni- oz. Zijn woning in Starkenburgh is voor de briefschrijver veel te klein en hij vraagt het gemeentebestuur of hij in aanmerking komt voor een grotere woning. „Dan zult u waarschijnlijk antwoorden: 'Heb geduld'. Maar sorry, dat heb ik op dit moment niet veel meer. Ik ben 36 jaar en alleenwonend. Moeten g.v.d. alleenwonenden altijd de dupe zijn van een achterlijk, onbehol pen, protectionischisch volkshuis vestingsbeleid", aldus Boereboom. De briefschrijver betoogt dat er op Texel tienduizenden slaapplaatsen voor toe risten worden gecreëerd maar dat hij vraagtekens plaatst bij de aandacht die er wordt besteed aan de huisvesting van Texelaars. ,,lk denk dat die laatste groep nog steeds te weinig aandacht krijgt. Je moet hier (wanneer.je over de nodige financiële middelen be schikt) maar een huis kopen. En zelfs dan moet je in Den Haag je eigen contingent in de wacht slepen (Marsplan)." Boereboom vraagt de raad zich meer in te zetten voor sociale woningbouw in de huursector en hem te laten we ten wat er aan zijn wens gedaan kan worden. „Ik ben het spuugzat om op 27 m2 vloeroppervlak te moeten wo nen. Ik wil de ruimte!" Het college is dus niet van plan de vragen van Boe reboom te beantwoorden. komen. Bovendien moet eens onder zocht worden of woningen in de bui tendorpen aan de woningvoorraad ont trokken worden." Brinks noemde een voorbeeld van een woning in De Cocksdorp waarbij in twee talen een bord stond dat het te huur was. Nagtegaal vertelde dat de onvrede die Brinks vertolkte ook tijdens de zittin gen van de „oi/deren-woongemeen- schap"commissie in de buitendorpen was gebleken. Hij vond het dan ook een goed idee om een dergelijk onder zoek op poten te zetten. Alarmering Het invoeren van een alarmerings systeem bleek de nodige discussie op te roepen. Naast de hierboven al be schreven meningsverschillen werd er ook inhoudelijk over een dergelijke voorziening gepraat. Nagtegaal vertel de een telefonische enquete te hebben gehouden, samen met een paar ande re mensen. Die enquete had uitgewe zen dat er zeker driehonderd gegadig den voor een dergelijk systeem zijn. Daarbij wordt gedacht aan een systeem dat via de telefoonlijnen werkt en waarbij de oudere een waarschu- wingsknop op het lichaam draagt. De aanschafkosten bedragen ongeveer twaalf- tot vijftienhonderd gulden, de abonnementskosten all-in vijftien tot twintig gulden per maand. Voor aan schaf is in andere gemeenten al subsi die verstrekt zodat de ouderen alleen het abonnement hoeven te betalen. De bejaardenwerker wilde die aanschaf ook voordragen als project. Hans Zijm, de Texelse beveiligingsman, verbaasde zich enigszins over de gang van zaken. Hij had op grond van afspraken ver- Op woensdag 15 mei komen enkele provinciebestuurders en vrijwel zeker ook rijks ambtenaren naar Texel om met standsorganisaties, wa terschap, B en W en de le den van de raadscommissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid te praten over de voorgenomen aanwijzing van relatienotagebieden op Texel. Dat is een vervolg van een soortgelijke bijeenkomst die op 9 februari vorig jaar werd gehouden. Met name gemeentebestuur en standsorganisaties hebben zich toen zeer kritisch opgesteld inzake de door de provincie voorgestelde begrenzing van de relatienotagebieden. Afgespro ken werd dat men zich over de opmer kingen zou beraden en te zijner tijd voor meer informatie en duidelijkheid zou zorgen, onder andere inzake de vraag waarom het noodzakelijk wordt geacht om buiten de door de gemeen te aangewezen natuurgebieden deze vorm van natuurbescherming door te voeren en om welke waarden het hier precies gaat. Ook de gevolgen voor de eilandeconomie zouden beter uit de verf moeten komen. Op 15 mei, zo is de bedoeling, zal die nadere informatie worden gegeven. Gedeputeerde Staten hopen dat daar na hun definitieve advies inzake de re latienotagebieden op Texel in elkaar kan worden gezet en in procedure kan worden gebracht. Dat laatste houdt in dat het zal worden besproken in de provinciale commissies voor natuur- en landschapsbehoud en voor land- en tuinbouw, nadat een dag of tien eer der de bestuurders en eigenaars van het betrokken gebied zijn geraad pleegd. Het advies gaat uiteindelijk naar de minister van Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne die de eindbeslissing neemt. De bijeenkomst die op 15 mei is ge pland hoort, evenals het bezoek van februari vorig jaar, niet tot de gebrui kelijk procedure bij de aanwijzing van relatienotagebieden. Het is iets extra's omdat de situatie op Texel veel moeilij ker en gecompliceerder ligt dan elders in de provincie. wacht ingeschakeld te worden maar dat was niet gebeurd. Bovendien ver telde hij aanmerkelijk goedkoper te kunnen leveren: zijn systeem zou in aanschaf zo'n /850,— kosten en per maand f 12,—. Daarbij bestond dan nog de mogelijkheid tot kwantumkorting en hij garandeerde net als bij het andere systeem dat er snel iemand op de stoep zou staan als er alarm geslagen werd. De stichting bejaardenzorg werkt al met een alarmeringssysteem dat rechtstreeks via de alarmcentrale in Den Helder werkt, van waaruit ook brandweer en ambulance gelarmeerd worden. Aad Bakker verklaarde echter dat dat was geïnstalleerd in afwachting van de invoering van een „Texels" systeem. Hij waarschuwde voor het gevaar van de invoering van meerdere ongelijksoortige systemen op Texel. De vergadering besloot in ieder geval om de invoering van een alarmsysteem voor te dragen voor een bijdrage krachtens het „flankerende" beleid. Indicatie Het tweede hoofdonderdeel van de vergadering was het functioneren van de indiacatiecommissie. Voorzitster Wagenaar vertelde geconstateerd te hebben dat de commissie nogal onbe kend is bij de mensen en dat dat had geleid tot het naar buiten treden in de ze vergadering. Zij ging vrij uitgebreid in op de manier waarop de commissie haar werk doet, het geven van een ad vies of een oudere toe is aan een plaats in een verzorgingshuis. Het eerste jaar van haar bestaan gaf de commissie dertig indicaties, het tweede jaar 42 en als de toename van aanvragen in 1985 hetzelfde blijft zullen er dit jaar zestig behandeld worden. In 1984 werden vier negatieve adviezen uitgebracht. Het is niet zo dat de commissie plaat sen toewijst, zij adviseert slechts. De verzorgingstehuizen geven zelf de plaatsen uit. Naar aanleiding van een vraag die mevrouw A. Zoete-Blom stelde vertelde Wagenaar erg graag te willen dat de commissie een bredere taak krijgt: bij een negatieve indicatie voor een verzorgingshuis zou er geïn diceerd moeten kunnen worden of de aanvrager voor een zelfstandige bejaar denwoning dan wel voor hulpverlening in aanmerking moet komen. Dat zou ingrijpen in het werk van de stichting bejaardenzorg. De heer Van Heerwaar den, directeur van het St.Jan verzor gingstehuis, zag niet in waarom dat nodig is. Hij vond de immer strijdbare Brinks aan zijn zijde. Volgens de ANBO-man hangen de huidige proble men niet samen met een slecht functi oneren van de stichting bejaardenzorg maar met het feit dat er te weinig wo ningen te vergeven zijn. Mensen die daardoor afgewezen worden zullen zich terecht miskend voelen, maar er is nou eenmaal niet meer. Mevrouw Wagenaar besloot de vergadering met een motto van haar vader dat toepas selijk was op het werk van de com missie: „leder het zijne (en de kwaai en niemendal). De vrijwillige brandweer wil een ver rijdbare motorspuit vervangen. De hui dige spuit wordt gebruikt sinds 1953 en is nodig aan vervanging toe. Door de hoge leeftijd vraagt de pomp „veel en duur" onderhoud en bovendien vermindert de capaciteit. Een nieuwe spuit kost ƒ33.000,—Het college gaat akkoord met de aanschaf. Het was behoorlijk druk in de Buureton maar toch waren niet alle bij ouderen betrokken organisaties aanwezig. Reden voor wethouder Ze gers iedereen op te roepen toch vooral direct bij het gemeentebestuur wensen in te dienen die in aanmerking zouden kunnen komen voor een flankerendeondersteuning.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1