ollege schuift MZW-opheffing chting Welzijnsstichting Beroepsonderwijs hield open huis ezwaarschriften in gemeenteraad neente krijgt extra geld verving StJan-gebied eelte Beatrixlaan sloten in schouwbrug Brandwondenavond Rode Kruis André van Duin Jazz waar je bij mag lachen Zon, maan en hoog water Geslaagd „Molengat" uit de vaart Texel-gedichten Frank Herzen nu dubbeltalig RT )AG 8 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 dagavond moet de gemeenteraad een beslissing nemen over drie be- irschriften die zijn ingediend tegen de opheffing van het Mensen er Werk-project. Een beslissing die, zoals bekend, eind 1984 door de is genomen. Het college stelt voor de protesten tegen het raads- lit in twee gevallen niet-ontvankelijk te verklaren. Pas als de Wei stichting ook besluit het project op te heffen kan bezwaar worden Bakt. Het bezwaar dat de Welzijnsstichting tegen het raadsbesluit [ingediend wil het college ongegrond verklaren. leze standpunten lijken burge ier en wethouders de uitspraak Ie afdeling Rechtspraak van de van State te volgen waarin werd ild dat de Welzijnsstichting als inisator" van het project de ver- jordelijkheid heeft over het Et. itandpunt dat, gezien de toelich- ian het college aan de raad, ook igegeven na deze Raad van ■uitspraak, waarbij niet wordt in- in op de vraag welke status de beslissing over opheffing nu ei- heeft. lad van State oordeelde dat ,,de r ling die tot nu toe de financiële van de gemeente ontving voor 1ui oject, wel als rechtstreeks in belang getroffen kan worden be- r iwd". Die instelling is de Wei ghting maar de subsidie van het itkwam (op enkele kleine bedra- ia) niet van de gemeente maar iet rijk. Dat zal in de raadsverga- 3 ongetwijfeld de vraag opwerpen im de raad moet besluiten het :t op te heffen en wat voor effect - i nog, gezien de rechterlijke uit- i kan hebben op spoedige diging van het project als de jnsstichting alsnog kan besluiten roject voort te zetten en het be de geld uit Den Haag te halen, dit jaar is er een mondelinge sub- lezegging van ƒ71.200,—. Behoorlijk ipre-advies aan de gemeenteraad iet college nog eens omstandig Earom en op wat voor manier heeft besloten een punt te zetten rhet MZW. Dit naar aanleiding iet bezwaarschrift van de Wei ghting waarin het gemeente- ur wordt verweten strijdig met Igemeen rechtsbewustzijn levend sel van behoorlijk bestuur te heb- shandeld" en ,,bij afweging van emeente krijgt van de provin- <tra geld voor de verwerving grond en opstallen in het ,,St. gebied" in Den Burg. De pro- 8 zal een bedrag van maxi- f329.029,— beschikbaar stellen dat doel. Dit bedrag heeft de iente nodig boven het al eer- - angevraagde miljoen. sluitvorming over dit geld ver- enigszins ingewikkeld. De ge- te raamde in eerste instantie een n voor de verwerving van grond stallen in het gebied rond de r.k. Dat bedrag werd aangevraagd bij inisterie van volkshuisvesting en elijke ordening en dat beschikte f if. De gemeente heeft tot nu toe on ontvangen, maar inmiddels is ovincie subsidiegever geworden in >van het rijk. De provincie heeft vaar de verplichtingen van de ite overheid overgenomen, maar Ie middelen, althans niet in toe- ide mate om die verplichtingen te in nakomen. De resterende 51/2 in dat miljoen wordt dus wel uit- id, dat is immers een verplichting die uitbetaling wordt gespreid neerdere jaren. dels is de gemeente al rekenende nter gekomen dat een miljoen Senoeg is, het totaal benodigde azou f1.329.029— worden. Voor 'hoging in de begroting is itreeks bij de provincie een aan- ingediend, omdat dit bekend nadat het rijk zijn zaken had pdragen. De provincie heeft een sn vijf miljoen uitgetrokken voor >0 gemeentelijke projecten en zat ruimte om dit bedrag toe te n. Bij de gemeente werd ver- Igereageerd op dit bericht want provincie liggen aanvragen uit 'Oordholland voor meerdere tien miljoenen die allemaal aanspraak 'maken op deze subsidiepot. maandag is het gedeelte tussen Penstraat en Keesomlaan van de *laan afgesloten voor alle ver bat stuk krijgt een nieuwe üng in verband met de eerder oerde rioleringsrenovatie. Later n ook andere delen van de Bea- i opnieuw bestraat. Het werk ngeveer tien weken uren. de betrokken belangen niet in redelijk heid tot het opheffingsbesluit heeft kunnen komen". In het verweer van het college wordt duidelijk verteld dat het stopzetten van het project voortvloeit uit de WVC me dedeling dat het MZW in de huidige vorm in 1986 niet meer op subsidie hoeft te rekenen en dat de animo voor het werklozenwerk tegenviel. Het col lege erkent dat de gemeentelijke finan ciële bijdragen ,,niet meer dan symbo lisch" waren maar dat de dreigende stopzetting van financiering de ge meenteraad er toch toe heeft gebracht een punt te zetten achter het MZW. Een meerderheid in de gemeenteraad wil in 1986 niet voor alle kosten op draaien. Wel is aan het rijk gevraagd het MZW dit jaar nog te subsidiëren en het geld dat overblijft te gebruiken voor een wachtgeldregeling voor de projectleider die ontslagen moet wor den. Het is nog niet bekend of WVC akkoord gaat met deze suggestie maar als dat wel gebeurt is het nog de vraag of de Welzijnsstichting dit geld voor dat doel kan of wil gebruiken. De stichting heeft, getuige de rechterlijke uitspraak, het laatste woord in deze kwestie. Oordeel Het college is van mening dat het bestuur-van de Welzijnsstichting geen politiek oordeel mag hebben over de toekomst van het project en de beste ding van de rijksgelden, terwijl ze, al weer volgens de Raad van State wel een oordeel kan uitspreken door bij voorbeeld de projectleider te ontslaan. Volgens het college kan de stichting de opheffing bewust traineren wan neer men zich een zelfstandig oordeel zou willen aanmeten over de redenen, welke de gemeenteraad ertoe brachten een besluit tot opheffing van het pro ject te nemen. Een dergelijk oordeel komt het bestuur van de Welzijnsstich ting als louter formeel werkgeefster niet toe." Met andere woorden, als de stichting politiek gaat bedrijven en zich niet houdt aan het raadsbesluit hoeft men niet te rekenen op gemeen telijke financiële steun voor het finan cieren van een wachtgeldregeling. Aangehaakt Dat laatste brengt de stichting in een moeilijk parket. Gebruikers en begelei ders van het MZW project kunnen be zwaar indienen tegen een opheffings besluit van de stichting maar het bestuur zal die bezwaren dan moeten afdoen met de argumenten die in de gemeenteraad naar voren zijn ge bracht. Een „doorgeefluik" waar de bestuursleden mogelijk geen moeite mee hebben maar de Raad van State waarschijnlijk wel. Het college legt de raad ook uit waar- Het Rode Kruis, afdeling Texel, heeft voor haar EHBO leden een bijeen komst georganiseerd waar iemand komt namens de Nederlandse Brand wonden Stichting met een preventie film en een serie dia's over brandwon den. In de zaal zijn nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor be langstellenden. De avond is dinsdag 12 maart vanaf 18.30 uur in de kantine van de LTS.; De voorstelling van de revue ,,Een reis om de wereld in 180 minuten" met André van Duin die op 15 januari moest vervallen zal nu gespeeld wor den op donderdag 23 mei. De kaarten van de voorstelling in januari blijven geldig. Na afloop van de voorstelling vaart een extra boot. Mensen die wel kaarten bezitten maar niet in staat zijn de voorstelling op donderdag 23 mei te bezoeken, wor den verzocht hun kaarten zo spoedig mogelijk in te leveren bij de afdeling culturele zaken in het raadhuis, kamer 304. Deze kaarten kunnen dan ver kocht worden aan mensen die nog geen kaart hebben maar de voorstel ling op 23 mei wel graag willen bezoe ken. De kaarten waarvoor geen Texel se gegadigden zijn gaan terug naar de schouwburg De Kampanje om daar verkocht te worden. Mensen die nog geen kaarten hebben maar wel graag de voorstelling willen bezoeken worden verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de afdeling culturele zaken, kamer 304 tel. 02220-3041, toestel 218. om het MZW project indertijd onder verantwoordelijkheid van de stichting (,,bij de Welzijnsstichting is aange haakt", aldus het college) is gekomen. De rijksbijdragen voor het project ston den niet voor elk jaar vast. Burge meester en wethouder herinneren de raad er aan dat men niet alleen om fi nanciële redenen akkoord is gegaan met de opheffing van het project. ,,Het feit dat het project nu al jaren lang onvoldoende weerslag vindt leid de er toe, dat het niet zinvol werd geacht dit project nog langer in de huidige vorm te continueren." Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld de bezwaren van de Wel zijnsstichting ongegrond te verklaren omdat er wel een redelijke belangenaf weging heeft plaatsgevonden. De stichting heeft inmiddels ook pro test tegen het raadsbesluit aangete kend bij de Raad van State en het ziet er door deze bemoeienis naar uit dat het laatste woord over het MZW nog lang niet is gezegd. Aan de raad wordt voorgesteld de bezwaarschriften van J. Brandenburg, A. Goes en andere ge bruikers van het MZW niet-ontvankelijk te verklaren omdat zij pas ,,in hun be langen kunnen worden geschaad" als de Welzijnsstichting het project offi cieel stopt en de projectleider ontslaat. Boventallig Bert Kemper, directeur van de muziek school heeft een bezwaarschrift inge diend tegen het goedkeuren van het sociaal cultureel jaarplan door de ge meenteraad en ook hier adviseert het college het bezwaar niet-ontvankelijk te verklaren omdat Kemper in dienst is bij de Welzijnsstichting en niet bij de gemeente. „Door de vaststelling van het plan is hij niet rechtstreeks in zijn belang getroffen", aldus het college. Kemper is niet tevreden over zijn rechtspositie en het daaraan verbon den te geven aantal lesuren op de mu ziekschool. Hij meent dat hij volgens zijn arbeidscontract 12 lesuren moet geven en als dat er meer worden hij ook meer salaris moet krijgen. Over deze zogenaamde „boventallige uren" bestaat al geruime tijd onenigheid tus sen college en Welzijnsstichting. De raad krijgt dinsdag een tweede be zwaarschrift over het personeel van de stichting. Ook hier gaat het om een geschil tussen college en stichting dat al enige tijd speelt: het uitbetalen van de zogenaamde „verkregen rechten" in de CAO Welzijn. Het college stelt dat hierover nog geen standpunt is in genomen zodat de stichting ook nog geen bezwaar kan indienen. Wederom wordt de raad geadviseerd dit bezwaar niet-ontvankelijk te verklaren. Het leslokaal voor het vak burgerinformatica: leerlingen maken zich vertrouwd met de computer. Zaterdag 16 maart treedt Max Tea- wistle and the Friens of Bob op in Den Grooten Slock in Den Burg. „Jazz waar je bij mag lachen". Dat is de_slogan van Max Teawistle and Friends of Bob. Zanger en tekstdichter Max Teewisse voorziet engelstalige en instrumentale stukken van Nederlandse teksten en bezorgde met zijn „hilari sche Nederbob-vokalen" menig'jazz liefhebber acute lachstuipen. Maar ondanks de humor komt men met deze groep ook muzikaal niets te kort. De jonge pianist Jean-Louis van Dam beschikt over een fabuleuze tech niek, de soli van gitarist Onno Kelk zijn befaamd, Hans Ruigrok op bas houdt de swing erin, en van Jan-Hein van Huizen kan menige drummer nog wat leren. En „neef Dick" Remelink behoeft op Texel nauwelijks verdere toelichting, zoals hij de sax blaast zijn er maar weinig. Kortom flonkelende muziek, humor en swingende show; een avondje om er eens echt uit te gaan. Het optreden moet, aldus de or ganisatie, een hoogtepunt worden in de serie winterconcerten van de Vere niging Texel Jazz. Het optreden vindt plaats van 21.30 tot 01.30 uur en de entree is ƒ5,— per persoon. Houders van een donauteurs- kaart/passepartout 1984 hebben gratis toegang. De zon komt 11 maart op om 7.03 uur en gaat onder om 18.37 uur. 13 maart L.K.; 21 maart N.M. Springtij: 9 maart; doodtij: 16 maart. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 8 maart 9.55 en 22.05 Zaterdag 9 maart 10.38 en 22.50 Zondag 10 maart 11.06 en 23.26 Maandag 11 maart 11.30 en 23.50 Dinsdag 12 maart 11.53 en Woensdag 13 maart 0.07 en 12.13 Donderdag 14 maart 0.29 en 12.42 Vrijdag 15 maart 1.18 en 13.46 Zaterdag 16 maart 2.52 en 15.31 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog watert De veerboot Molengat gaat dinsdag uit de vaart voor onderhoudswerk zaamheden. De Marsdiep wordt dan dienstboot met de Texelstroom als re serve. Daf blijft zo tot eind maart. De Molengat moet in ieder geval tegen Pasen weer varen; na de Paasdrukte wordt de Marsdiep opnieuw dienst boot en gaat de^Molengat in dok. Die dokbeurt zal waarschijnlijk enkele we ken vergen want er moet vrij veel onderhouds-; reparatie- en aanpas- singswerk worden uitgevoerd. Er zal onder andere een nieuw, minder on derhoudsgevoelig koelwatersysteem worden gemonteerd. Teso houdt er re kening mee dat het schip in optimale conditie moet zijn ten tijde van de fuikaanpassing. Want in die periode moet de Molengat dienstboot zijn, on der andere omdat dit schip beter is te manoeuvreren dan de enkeldekkers wat belangrijk is omdat geruime tijd aan een noodsteiger (ponton) zal wor den afgemeerd. Peter Bergman uit Oudeschild slaagde aan de HEAO in Alkmaar voor het einddiploma, richting bedrijfseconomie. Leerlingen, oud-leerlingen, aanstaande leerlingen en ouders rond de draaibank in de afdeling metaalbewerking. Het Beroepsonderwijs had niet te klagen over de belangstelling die bestond voor het woensdag gehou den „open huis". Veel mensen van zeer uiteenlopende leeftijd (van aanstaande leerlingen tot ouders van huidige leerlingen) zijn een kijkje komen nemen. In het ge bouw aan de Beatrixlaan (de vroe gere landbouwschool) was de toe loop het grootst. Hier werden te gen de duizend bezoekers verwel komd. In de andere twee I.BO- gebouwen was de belangstelling wat minder dan in vorige jaren. Het grote aantal bezoekers in het ge bouw Beatrixlaan is te verklaren omdat in dit deel van de scholengemeen schap de brugklasleerlingen zitten. Ou ders die overwegen hun kinderen naar het LBO te sturen konden zich hier het best oriënteren wat de eerste jaren betreft. De definitieve vakrichting wordt pas na twee jaar gemaakt. Iets nieuws voor veel bezoekers was de presentatie die rond het vak burgerin formatica was gemaakt, oftewel com- puterkunde. Men kon de leerlingen met de computers aan het werk zien in het daarvoor speciaal ingerichte lo kaal dat tegenwoordig op allerlei ma nieren (onder andere met tralies voor de ramen) is beveiligd tegen inbraak. In dit deel van de scholengemeen schap was ook het nodige te zien op het gebied van biologie, tekenen, handvaardigheid, wiskunde en muziek. Zoveel mogelijk waren de leerlingen aan het werk zoals op gewone dagen. Daarnaast was voor wat bezienswaar digheid gezorgd onder andere in de vorm van een presentatie van werkstukken en leer- en hulpmiddelen. Men kon ook kennis nemen van. de in terviews die door de leerlingen waren gemaakt in het kader van een activiteit van het „Comité Texel 40 jaar vrij". Ze hadden hun oudrs of grootouders ge vraagd wat zij in de oorlog hadden meegemaakt en dat heeft inmiddels een oogst van enkele honderden ver halen opgeleverd, waaronder zeer ver rassende. In het gebouw aan de Em- malaan kon men de afdelingen metaal, bouwtechnieken, algemene technieken en landbouw volop in actie zien. Daar bij kon men de laatste hand zien leg gen aan de verbouwde personeelska- mer door de bouwkundeleerlingen. De presentatie van theorievakken is niet makkelijk spectaculair te maken maar men was er in geslaagd toch voor een aanschouwelijke presentatie te zorgen waardoor de bezoekers een goede in druk kregen van wat er allemaal bij het technisch onderwijs gebeurt en moge lijk is. Dat gold uiteraard ook voor het ge bouw Haffelderweg waar men de afde ling verkooppraktijk in actie zag en kennis kon nemen van de resultaten van de textielopleiding terwijl ook een bezoek de keuken, waar men de leerlingen van de verzorgende beroe pen bezig zag, de moeite waard was. De LBO scholengemeenschap profi teert van de toenemende belangstel ling voor deze tak van onderwijs. De tijd dat deze onderwijsvorm bij voor baat als tweede keus werd beschouwd begint voorbij te raken omdat nu alge meen bekend is dat het hier gaat om een zeer brede, niet alleen technische maar ook algemeen vormende oplei ding die aansluiting geeft op tal van „hogere" scholingen. De door Frank Herzen geschreven en door Niek Welboren geïllustreerde bun del „Texel, een vriendschap, een lief de", zal binnenkort te koop zijn in een tweetalige uitvoering: Nederlands en Duits. Het oorspronkelijke boekje dat in 1979 door Het Open Boek werd uit gegeven is sinds enkele jaren uitver kocht, vooral door de aantrekkings kracht van de kleurige miniaturen van Welboren. Het nieuwe boekje (dat ƒ16,15 zal kosten) ziet er ongeveer het zelfde uit, maar het is een paperback en is dus niet gebonden. Aan alle Ne derlandse gedichtjes is een Duitse ver taling toegevoegd. Dat levert het vol gende effekt op: Haven Oudeschild Baarmoeder, waaruit het eiland nog steeds haar ko< ideren stoot. l.. geduldig wacht, met houten armen, tot het tij vergaat in de nieuwe maan en zij weer keren in haar schoot. Hafen Oudeschild Gebarmutter aus der die Insel noch immer ihre Kutterkinder stö&t. Und geduldig wartet, mit hölzernen Armen, bis die Flut vergeht in Neumond und sie heimkehren in ihren Schofè.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7