Alpinisten PTT-zendmast Klucht binnen grenzen van het waarschijnlijke TESO-notitie poging tot traineren GEMEENTE KOOPT Wo| /80,- PRENTEN i Aktiegroep jaarabonnement: j Mededelingen van B.eff Turkenburc groentezade bloemenzad en kruidenzade BAKKERS IJZERHANI Vriendenkring maakte reputatie weer waar PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 MAART sD' Het college van B en W heeft beslo voor tachtig gulden twee prenten te pen bij Hans van der Klift. Het om een prent waarop Ada van Holfe ina is afgebeeld en een kaart van Texel isf' omgeving. Van der Klift had ook es in prent aangeboden waarop de rede v Texel staat afgebeeld. Deze plaat ka ljre ƒ595— en wordt door de gemeente aangekocht omdat er al een gekleuE exemplaar van in het bezit van de 5 lan meente is. Die hangt nu op de kam van de secretaris, maar hij zal in brui leen worden afgestaan aan het scheepvaartmuseum Kees Geutjes (boven) en Klaas Kikkert wuiven vriendelijk naar gen hadden aangebracht in de top van de straalzendmast. De foto maakten we met behulp van een 500 mm spiegelteleobjektief, dat we leenden van Peter Boon. De twee Texelaars die zondagochtend tot bovenin de top van de PTT straalzendmast aan de Waalderstraat in Den Burg klommen, hebben zich schuldig gemaakt aan erfvredebreuk. Ze zullen erop moeten rekenen dat proces verbaal tegen hen zal worden opge maakt. De ideëele motieven die de twee zeggen te hebben zullen op vrouw justitia waarschijnlijk weinig indruk maken. Toch is te verwachten dat de de monstratieve klimmerij tot gevolg zal hebben dat de PTT de zend mast beter afsluit voor publiek want het is nu mogelijk ongehin derd het terrein op te lopen en de mast in te klimmen. Zelfs het bordje „verboden toegang" ontbreekt. „Als er ooit eens ongelukken gebeu ren doordat dronken of overspannen mensen in de mast klimmen, zal de PTT er spijt van hebben dat de mast niet beter was afgeschermd", aldus de 27-jarige scheepswerktuigkundige Klaas Kikkert die zondagochtend sa men met zijn op ,,De Mok" werkzame vriend Kees Geutjes (25) in de mast klom met de bedoeling in de top drie vlaggen te hijsen en vervolgens enkele eieren te bakken. Het eerste lukte, zo als elke voorbijganger nog steeds kan zien, maar van het eieren bakken kwam niets terecht omdat het te hard waaide. De meegebrachte benzine brander bleef dus in de rugzak. vertrouwd had gemaakt (daags teiRet werd nog geoefend op de Fontein vaa ging het tweetal zondagochtend negen uur de zendmast in. „Gezeket Dat hadden ze net als de onder- houdstechnici van de PTT heelsnre kunnen doen, maar Kikkert en G lip wilden het sportief en volgens de gels der rotsklimkunst aanpakken inhield dat ze ijverig met touwen, gen en andere hulpstukken werkl oc elkaar daarbij „zekerden" wat wil gen dat ze tijdens het klimmen sl in aan touwen zouden blijven hange ear ze zouden vallen. Bovenin de 76in. hoge mast bleek het veel harderI ge waaien dan ze hadden gedacht, door het plan ter plaatse eieren K kki bakken en te ontbijten moest woi geschrapt. Wel werden de vlaggede hesen. Bovenin natuurlijk de Te» lot vlag, daags tevoren speciaal voor doel gekocht, en daaronder een mevlag van Cebeco en vervolgen Kikkert en Geutjes waren niet dronken of overspannen doch verlangden naar een stunt. Klaas: „Ik woon recht te genover die mast en al jaren geleden had ik het plan om er in te klimmen. Na de geslaagde Nederlandse expedi tie naar de top van de Mount Everest werd dat gevoel sterker. Tot dusver waren alleen maar „overkantse" onder- houdstechnici van de PTT in die mast geweest en ik vond het hoog tijd dat een Texelaar de groen-zwarte vlag eens op de top moest zetten." De ont moeting met Kees Geutjes bracht dit plan in een stroomversnelling. Geutjes doet in zijn vrije tijd aan rotsklimmen, een soort alpinisme waarbij het er niet zozeer om gaat zo hoog mogelijke top pen te bereiken maar zo moeilijke mo gelijke rotswanden te bedwingen. De sport heeft hij meermalen in België en Engeland uitgeoefend en hij beschikt over een complete bergbeklimmersuitrusting. Nadat ook Klaas zich met deze spullen zelfgemaakte vlag met het opschi lie „Assurantiën Ab de Wijn". De tv mastklimmers ontkennen dat Cebivc en De Wijn sponsors waren vanger .tie. „Nee hoor, die Cebeco-vlag den we toevallig nog en De Wijn een kennis van ons die niets van plan afwist en die we wilden veminr sen. Die zelfgemaakte vlag zal vw m gauw kapot waaien maar die Text tweekleur kan het maanden uithojHC want die is van heel degelijke kwaliteit." Het tweetal maakte zich verder n" nuttig door de altijd brandende n pi lampen die op verschillende punt de mast zitten in verband met hefer vliegverkeer van vuile aanslag te doen, waardoor ze merkbaar heli gingen branden. Om half twaalf den Kikkert en Geutjes weer veili de grond. Om te voorkomen dat het urenlai verblijf in de mast onopgemerkt blijven had Kikkert toen hij eenm de top zat met de meegebrachte draadloze telefoon allerlei mensen n gebeld. De politie had inmiddels sein gehad van verontruste mensje die bang waren dat er ongelukkeia zouden gebeuren. De politie kwaï poolshoogte nemen, liet blijken niet door de beugel kon, maar n n verder geen actie toen duidelijk dat de twee klimmers niet in ge verkeerden. De „Aktiegroep jaarabonnement veerverbinding Texel-Den Helder" heeft afwijzend gereageerd op de „kanttekeningen" die TESO- direkteur Th. Hoogerheide onlangs maakte naar aanleiding van de ver gadering, die de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat op 29 januari hield. Hoogerheide ging daarbij uitvoerig en kritisch in op alles wat in de bijeenkomst door de commissieleden te berde was gebracht. Deze reactie schijnt op de commissieleden indruk te heb ben gemaakt, het zou althans aan leiding of mede-aanleiding zijn ge weest om de eerstvolgende com missievergadering naar een nader te bepalen tijdstip te verschuiven. De aktiegroep jaarabonnement zegt de kanttekeningen van Hoogerheide ook nauwkeurig te hebben gelezen en heeft de kamercommissie geschreven dat het een suggererend en generalise rend stuk is, dat bedoeld lijkt om het eindelijk weer begonnen overleg inzake de nota zoute veren te traineren. De aktiegroep schrijft verder dat de TESO- direktie zich altijd angstvallig buiten de discussie heeft gehouden over de door de groep nagestreefde verlaging van het veertarief voor eilandbewoners. „Nu de strijd om de aanpassing van de aanleginrichtingen is gewonnen, meent de direkteur ineens een bijdrage te moeten leveren, waarbij het meteen om zeer forse subsidies van de over heid gaat. Wel iets anders dan onze zeer bescheiden vraag om subsidies en aldus gelijkberechtiging", aldus Dirk Terpstra, ondertekenaar van de brief, die volledige gelijkschakeling van TE- SO met het openbaar vervoer hele maal niet nodig vindt. De aktiegroep wil dat de afhankelijkheid van de ei landbevolking van de veerdienst tot uitdrukking komt door aanmerkelijk verlaagde persoonstarieven, liefst in de vorm van een jaarabonnement zoals geldt voor de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen. Daarbij moeten de lagere autotarieven voor eilandbewoners wor den gehandhaafd. De extra tariefsver hogingen van de laatste jaren worden onverantwoord genoemd. „Tenslotte hebben wij met de TESO-direktie reeds jaren geleden afgesproken dat bij de eventuele invoering van een goed koop personentarief voor de Texelaars, de huidige faciliteiten voor de eiland bewoners blijven bestaan totdat blijkt dat er geen behoefte meer aan bestaat. In zijn notitie probeert de di rekteur dit terug te draaien". De aktiegroep schrijft verder dat de TESO-direktie zich ook nu geheel richt op het toeristisch autovervoer, waarbij de belangen van.de eilandbewoners als noodgedwongen gebruikers van het veer uit het oog worden verloren. Ver wijzend naar de kritiek van Hoogerhei de op de „ongemakkenkorting", waar over in commissieverband is gespro ken, constateert de Aktiegroep Jaara bonnement dat deze redenering erop neerkomt dat eilandbewoners die niet tevreden zijn met de TESO-tarieven maar moeten gaan verhuizen. De brief eindigt met de wens dat de kamer commissie de aktiegroep jaarabonne ment zal blijven steunen en er alles aan zal doen om de discussie over de nota zoute veren zo snel mogelijk af te ronden. Er wordt op gewezen dat in voering van het door de aktiegroep ge wenste jaarabonnement hoogstens 10% kost van de door TESO bereken de subsidies. Feestmarkt op koninginnedag Zoals u uit de Texelse Courant h«K vernomen is de dorpscommissie Dl n Burg gestopt met haar activiteiten, n betekent voor de viering van konin dag dat zij aan de feestmarkt geen j| hand- en spandienden zullen gaan nen. In de loop van de jaren heeft traditionele feestmarkt toch veel be nis gekregen, vandaar dat verwacli worden dat er wederom belangstel zal zijn van diverse verenigingen oi de feestmarkt deel te nemen. In vi hiermee kunnen de verenigingen, deling culturele zaken van het ge huis, meedelen of zij hiervoor belai ling hebben. Mochten er verenigint zijn die in de organisatie geïnteress zijn dan zou hiervan de afdeling cu zaken graag op de hoogte worden gesteld. Bij voldoende belangstelt worden betrokkenen uitgenodigd v nader overleg over de organisatie deze manifestatie. Telefoon 02220 2 'N WINKELVOL IDEE Peter Hin nam a/s Spencer telkens op een heimelijk hebberige manier eten weg. Liefst met grote hoeveelheden tegelijk. thuis begint te voelen op de planken. Amsterdams Charlotte Lorier speelde de vriendin van Lucy, Rosie. Beiden, Lucy en Ro- sie, spraken in een prachtig volgehou den Amsterdams accent en voor bei den geldt dat ze zo geroutineerd zijn dat hun spel altijd overkomt. Lorier was geknipt voor haar rol van hartelij ke buurvrouw met een groot gemoed. Haar dialogen met Lucy zaten vol echt geestige „volkse" humor, en die geestigheid kreeg wat hem toekwam. Bert Bruin als de doortrapte Norman bleek een bijzonder onbetrouwbaar grijnsje in zijn arsenaal te hebben dat aan zijn bedachtzame, soms wat te trage uitbeelding een heel gemeen kantje gaf. Bepaald leuk was de ma nier waarop hij alle personen die hij en Lucy gemeenschappelijk zouden moe ten kennen dood verklaarde. Zijn spel leed echter af en toe onder tekston vastheid. Dat werd goed opgevangen door souffleuse Carry Welboren, die echter soms, ook bij anderen, ged wongen was hard te souffleren. Onop vallend maar prima beeldde Karin Par- levliet de slonzige Vera uit. Zij klepte de hele tijd over Hollywood en nam dan direct de daarbij behorende ster renpose aan. Een leeg karakter, dat al leen maar aan zich zelf denkt en dat werd voortreffelijk voor het voetlicht gebracht. Het is jammer dat een zo goed gezel schap (iets) afbreuk doet aan zijn ei gen prestaties door niet uitgebreid ge noeg voor te bereiden. Nu werd een prima voorstelling geleverd, waarbij het vermoeden werd gewekt dat het nog veel meer had kunnen vlammen. En dan heb je een hele leuke avond ge had met toch vaag het gevoel van een gemiste kans.... Oma was zeer ongegeneerd in haar vraatlust. Toneelgroep De Vriendenkring uit Den Hoorn heeft afgelopen weekend haar goede reputatie weer waargemaakt met de opvoering van Lucys baby", een klucht die zich, hoe verfrissend, binnen de grenzen van het waarschijnlijke afspeelt. Een komisch verhaal, gesteund door en te ver klaren uit de (overigens niet erg ver uitgediepte) karakters die er in voor komen. De humor lag soms tegen de grens van het absurde, ging er een enkele keer zelfs overheen. Er was eigenlijk maar één ding op te merken, iets dat al vaker is geconstateerd bij dit gezelschap. Waarschijnlijk is de voorbereidingstijd niet weg lang geweest en daar had de tekstvastheid onder te leiden. Bijrollen Het stuk werd gedragen door hoofd rolspelers Gerdi Grabowski die het pu bliek overgoot met een constant door lopende, nooit haperende, nerveuze spraakwaterval, daarmee goed aange vend hoe eenzaam Lucy eigenlijk was. Ze overstelpte iedereen die binnen haar bereik kwam met te veel woorden. De kwaliteiten van Grabowski zijn in het Texelse toneelwereldje bekend en ze bracht de rol in haar eigen bewegelijke stijl. Met de kwaliteiten die De Vrienden kring in huis heeft zou een langdurige en grondige voorbereiding enorme re sultaten kunnen afwerpen. De spelers zouden hun rol kunnen dragen als een lang gebruikte, fijn zittende jas, zonder de gaten die er nu soms worden inge- geten door de mot die „haastwerk' heet. Verder niets dan lof, zowel voor de ac teerprestaties als voor het decor en de dit keer zeer overtuigende grime. „Lucy's baby" gaat over een ouwe vrijster die een soort handel in ongere geld goed drijft. De balans van haar leven laat zien dat dat een eenzaam leven zonder familie is geweest, waarin zij de liefde die ze zeker kon opbren gen niet kwijt heeft gekund. Zij is bo vendien erg goed van vertrouwen en een handige oplichtersfamilie maakt daarvan gebruik door een paar maan den bij haar in huis te komen wonen, op haar kosten. Eén vrouw drijft het echter te ver, ze doet zich zwanger voor en belooft dat ze de baby Lucy zal noemen, naar de oude vrijster.'Zes weten nadat ze uitgerekend had moe ten zijn verliest ze per ongeluk haar kussen en Lucy begrijpt hoe de vork in de steel zit. In de oplichtersfamilie blijkt het ook niet allemaal koek en ei te zijn, de vrouw van de zoon blijkt een verhouding te hebben met de va der. Samen met hem sluit ze de zoon en de gekke grootmoeder op om er met het spaargeld van Lucy vandoor te kunnen gaan. Die weet echter met het pistool van de vader in de hand hét hele plan te verhinderen en blijkt uiteindelijk toch de slimste te zijn. mische rollen hebben over het alge meen een flinke portie overdrijving no dig, dan kunnen ze niet stuk. Het is echter veel knapper om met een mini mum aan accenten ook komisch te zijn en dat lukte haar prima. Een com pliment overigens dat ook regisseur Cor van Heerwaarden in ontvangst mag nemen. Peter Hin was bij uitstek geschikt voor zijn rol. Zijn magere, lange gestalte was door de kleding die hij droeg en door de knappe grime van Gerdi Gra bowski bepaald skeletachtig. Vooral in de eerste helft van het stuk, toen hij rondliep in lang „jaeger" ondergoed met knieën en ellebogen erin. Zijn tekst bestond vrijwel alleen door het bedachtzaam zeggen van „Jop" of „Nop" terwijl hij ondertussen met een alleswetende sombere blik vanonder een breedgerande bril goed de zaal in staarde. Een regelrechte'succesformu le, aan het eind van het stuk deed ie dereen in de zaal mee. Komisch was de behoedzame hebberigheid waarmee hij elke keer op iets eetbaars afdook, hij liep het liefst met een heel brood onder zijn arm etend door huis. De test voor hem kwam aan het einde van het stuk toen hij door zijn vrouw Vera werd vastgebonden waarna ze hem vertelde met zijn vader verder te willen gaan. Zijn hartekreten kwamen echt over, het is duidelijk dat Hin "zich Voor het publiek net zo belangrijk wa ren echter de bijrollen oma en zoon Spencer, respectievelijk gespeeld door Berna Vredevoort en Peter Hin. Beiden hadden bepaald geen moeilijke tekst. Oma mompelde telkens iets over vie rentwintig kraaien. Haar mededelingen werden constant besloten met „kuku- lekuu", dit tot grote vreugde van het publiek. Vredevoort speelde tot nog toe meestal rollen met een grote mate van actie in een soms wat nerveuze stijl. Dat was nu volstrekt anders, oma was namelijk alleen te motiveren met het vooruitzicht van een grote zak krentebollen, anders was ze oostin- disch doof. Verder was het een door dringend kijkend kromlopend oud vrouwtje, dat voor haar omgeving de soms bij dementie horende beklem ming uitstraalde, Vredevoort speelde deze rol optimaal, zij leverde een wer kelijk uitstekende acteerprestatie. Ko-

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2