De leden kunnen altijd iet me komen praten" Voor anker in De Waal Paardenvrienden per vliegtuig naar Ameland ethouder over werkloosheidswerkgroep Spoedig vergunning voor bouw Texvis Hardlopers naar Schoorl Suggesties voor meerjarenplan appen schooltoiletten f33.000,- Flinke belangstelling open dag Waalder school IDAG 19 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 fg/, 'nappen van een toiletgroep in seschool en van het perso- 'et van de Daalerschool zal kosten. Het college besloot ':pen te laten uitvoeren. In de chool moeten enkele toiletpot- rtbakken en een wasbak ver worden terwijl ook bouwkun- fchilderonderhoud moet wor- jevoerd. De kosten zijn hier be- ƒ20.000- srend moeten stortbak en clo- ■ervangen worden terwijl een ie aan de bestaande voorzie- worden toegevoegd. Ook ^bouwkundig en schilderonder- B 'gevoerd moeten worden. onderwijs -red.) en ik hebben er veel tijd aan besteed om tot een harmoni sche oplossing te komen maar dat is niet gelukt." Ambriola lichtte naar aan leiding van een vraag die Gerbrand Poster (VVD) stelde toe dat voor kin deren die persé openbaar onderwijs moeten volgen er eventueel een ver goeding van de reiskosten mogelijk is, afhankelijk van het inkomen van de ouders. Voor het personeel van de Luberti- school wordt een zo goed mogelijk so ciaal plan ontworpen. Zegers vertelde dat daarover goed overleg met de be trokkenen is gevoerd. De reactie van het ministerie op de hele zaak riep dui delijk een enigszins wrange nasmaak op bij de wethouder. ,,Daar zeiden ze eerst dat het onderwijzend personeel maar overgenomen moest worden door de bijzonder neutrale school". Het gebouw van de school zal waar schijnlijk in eigendom worden overge dragen aan het nieuwe schoolbestuur. Dirk Terpstra merkte op dat het jam mer zou zijn als de naam „Luberti" niet meer met het onderwijs in De Koog verbonden zou zijn. Zegers toon de zich echter een fel tegenstander van het overnemen van die naam door het nieuwe schoolbestuur. Bolder Een duidelijk meer positief karakter had de discussie over de Bolder. Direc teur Fraanje van de sociale werkplaats kon melden dat de orderportefeuille er structureel rooskleurig" uitziet. Dat betekent dat er werk in huis is gehaald dat voor lange of onbepaalde termijn blijft en dat een goede toekomst heeft. Met name de produktie van tentharingen en van stalenboeken leidt tot dit positieve beeld. Een mooie nieuwe order is het in samenwerking met de werkplaats in Dordrecht, de grootste van Nederland, fabriceren van draadbomen voor TL-armaturen. Daar is tien a twaalf man mee bezig, terwijl het een order is die meerdere jaren loopt. Daarmee is een goede vervan ging voor de molenproduktie gevon den, een produkt waarvan de afzet al jaren terugloopt. Fraanje liet doorsche meren dat die produktie binnenkort wel helemaal afgestoten zal worden. Er werd nog even geduscussieerd over worden. Omdat in de wet staat dat de schooltijden voor alle kinderen tegelijk moeten beginnen en eindigen zouden de kleuters te lange dagen maken. Daarom is bij de minister ontheffing aangevraagd die het mogelijk moet maken dat deze kinderen eerder naar huis kunnen. De experimentele onderwijsvorm, die zowel kenmerken van het Dalton- als van andere onderwijsvormen vertoont (Jenaplan) en die vooral gericht is op het bevorderen van de onderlinge sa menwerking van de kinderen en op ontplooiing van het kind, wordt in de praktijk uitgewerkt in nauwe samen werking met de schoolbegeleidingsdienst. Belangstellende ouders kunnen maan dag 25 maart vanaf 20.00 uur in de school een informatieavond bijwonen. De prijzen van de verloting die zater dag werd gehouden gingen naar de fa milie Elzinga (een zesdelige cassette), de familie Nagy (een crossfiets) en de familie Van Karsen (een radiocassette recorder). Op de foto is het begin van de ballonwedstrijd te zien. De kinderen die de open dag bezochten konden meedoen aan een ballonwedstrijd, waarbij het erom gaat wiens ballon het verst komt. Sinds vrijdagmiddag is er een schip voor anker gegaan aan de Polderweg in De Waai. Zo lijkt het althans voor de argeloze passant. In werkelijk heid betreft het hier een sloopobject van smid Lou Witte. Hij kocht het achterschip van de Curlew, een vaartuig dat in betere dagen in dienst van het NiOZ werkte en dat al sinds enige jaren bij de jachthaven ligt als ponton voor het tankstation en hetverkeerstorentjevan de haven meester. Het achterste deel van het schip, waarop het stuurhuis staat en dat verder de motorruimte bevat, was voor dit doel niet nodig. De vorige week is Witte bezig geweest om de zaak los te snijden, waarna het achterschip met een tientonskraan uit het water is getild en per diep/ader naar de Polderweg is vervoerd. De motorruimte bevat nog de 154 pk Allen diesel, een motor die net zo groot is als een moderne 2000+ pk motor van een kotter. Voor de insiders, boring maai slag van de viercilinder diesel bedraagt maar liefst 24x30 centimeter Bij de motor zijn nog de nodige reserveonderdelen aanwezig. De motorkamer is nog compleet met een Lister aggregaat en een paar enorme flessen voor de startlucht. Volgens Witte is het nog ouderwets geklonken schip gebouwd in 1930. Alles wat van waarde is. is inmiddels veilig opgeborgen. Het schip bevatte nogal wat mooi oud spul. het conflict dat enige tijd geleden ont stond met de plaatselijke stoffeerders over het verkopen van stof om meu bels mee te bekleden. Fraanje vertelde dat er geen oplossing gevonden is, maar hij noch Zegers wilde er dieper op ingaan omdat met de stoffeerders was afgesproken niet naar buiten te treden. Poster vertelde gehoord te hebben dat Texelse bedrijven hun stof- feerwerk nu niet meer bij de Bolder lieten doen maar Fraanje bestreed dat. ,,Wij hebben het grootste bedrijf van Texel tot klant en die brengt echt niet opvallend minder werk aan. De ande ren hebben nog nooit een voet bij ons over de drempel gezet." Alarm Zegers vertelde dat de offerte van het beveiligingsbedrijf BeST gewoon mee wordt gewogen als gekozen moet wor den voor een alarmsysteem voor be jaarden. Hij wees er wel op dat één van de betrokken stichtingen al geko zen heeft voor een bepaald systeem dat ook geleverd wordt door een Texels bedrijf. Dit laatste weer naar aanleiding van een opmerking die Bak ker maakte: Ik hoop dat de offerte van BeST wordt meegewogen, dat be tekent namelijk ook een stuk Texelse werkgelegenheid." In de rondvraag vroeg Daan Welboren, mede in ver band met de emoties die dinsdag tij dens de raad naar buiten kwamen, hoe het stond met de toezegging dat de gemeente bepaalde delen van het MZW-project overeind zou houden. Ze gers kon dat niet uit zijn hoofd zeg gen. Poster vertelde het gemeente bestuur gemist te hebben bij de huldi ging vari de Texelse elfsteden- schaatsers. Zegers legde uit dat het college niet alle representatiewerk waarom verzocht wordt uit kan voe ren, domweg omdat er dan zo goed als geen tijd meer voor iets anders over zou blijven. Welboren voegde daar aan toe dat er dan op Texel nog wel sportprestaties van een hoger ge halte worden geleverd, waar het colle ge eerst heen zou moeten. De vereniging voor Vrienden van het Paard maakt in het weekend van 11 en 12 mei a.s. een excursie naar Ameland, waaraan ook door geïnteresseerde niet-leden kan worden deelgenomen. Zoals bekend .heeft de Amelander red dingsbrigade nog niet de beschikking over een moderne reddingsboot. De boot wordt daar nog door paarden naar het strand gebracht en in het wa ter getrokken. Dit is een tocht van en kele kilometers en vraagt van de paar den veel kracht, omdat het onderstel en de boot zwaar zijn en de tocht in draf en galop wordt afgelegd. Hiervoor zijn speciale paarden nodig, de zg. Bo venlanders. Daarvan zijn er niet veel meer. Het heeft dan ook veel moeite gekost om nieuwe paarden te vinden, ndat enkele jaren geleden door een noodlottig ongeluk enkele paarden verdronken. In de loop van dit jaar zal ook Ame land echter de beschikking krijgen over een moderne reddingboot. Het is dus de laatste gelegenheid om dit unieke gebeuren mee te maken. De VVV en de gemeente Ameland proberen wél om deze traditie in stand te houden maar dat zal dan alleen nog als folklo ristisch evenement gelden en hierover bestaat bovendien nog geen zekerheid. De vrienden van het paard hebben van de Amelander reddingsbrigade alle me dewerking ontvangen om het voor Texelaars mogelijk te maken dit schouwspel mee te maken. Men oe fent altijd 's morgens maar op 11 mei zal men speciaal voor Texel om half twee 's middags uitrukken, zodat men Werkgroep trok bezwaren in De werkgroep Landschapszorg Texel heeft zijn bezwaren tegen de bouwplannen van de palingkweke rij Texvis ingetrokken. Verwacht wordt dat de „verklaring van geen bezwaar" van gedeputeerde staten nog deze week zal worden gege ven, zodat de bouw spoedig van start kan gaan. Zoals bekend had de werkgroep vooral bezwaren tegen de grote windmolen die in de plannen was opgenomen en in een later stadium zou worden ver wezenlijkt. Op de onlangs in Haarlem gehouden hoorzitting is gebleken dat Texvis die molen los wil zien van de andere gebouwen, wat neerkomt op de belofte dat Texvis de in eerste in stantie te realiseren bedrijfsgebouwen niet zal gebruiken als drukmiddel om later ook voor de molen vergunning te krijgen. De molen wordt beschouwd als een nieuw plan waarvoor straks een aparte procedure wordt gevoerd in het kader waarvan opnieuw protest kan worden ingediend. Verder is aan de bezwaren van Landschapszorg tege moet gekomen door te garanderen dat de windsingel die de gebouwen voor een belangrijk deel zal afschermen, al in het aanstaande najaar zal worden aangeplant. tijdig op Ameland kan zijn. Vliegend Door Tessel Air worden alle deelne mers zaterdagmorgen naar Ameland gevlogen en zondagnamiddag weer te rug. Hierdoor kunnen deelnemers zon dags nog Ameland bekijken. Voor ver voer op Ameland krijgt iedere deelne mer een fiets. Er wordt in hotels over nacht, inclusief ontbijt en zaterdag avond en zondagmiddag een warme maaltijd. Zaterdagavond wordt met de Amelanders een borreltje gedronken onder de muziek van Humpy Dumpy. Niet alleen voor paardenliefhebbers is dit éen unieke laatste kans deze tradi tie op foto, film of video vast te leggen. De kosten voor dit weekend zijn ƒ160,— per persoon. Eventueel kan dit ook worden beperkt tot één dag, dan worden de kosten ƒ90,— per persoon. Alle belangstellenden (ook niet-leden) dienen zich vóór vrijdag 22 maart op te geven bij I. Plaatsman, De Waal, tel. 02220-2745 na 20.00 uur. Eenmaal per jaar wordt een grote hardloopwedstrijd gehouden in Schoorl. Zondag 24 maart zullen weer enige duizenden lopers van de partij zijn. Het schitterende duingebied ron dom Schoorl dat vergelijkbaar is met dat van Texel heeft extra aantrekkings kracht. Het is de achtste keer'dat deze wedstrijd wordt gehouden. Er wordt voornamelijk gelopen over verharde wegen en fietspaden. De afstanden zijn 5, 10, 21, 30 en 42 kilometer. Voor de marathon kan niet meer worden in geschreven. Voor de andere afstanden is inschrijven op de wedstrijddag zelf mogelijk en ook aan te bevelen. Naast de halve marathon voor recreanten is er op deze afstand ook een KNAU- loop. Licentiehouders van AV Texel kunnen daaraan deelnemen. Verschei dene Texelse lopers zullen van de partij zijn. Het vervoer zal zoveel mogelijk worden gecombineerd. Daarom graag opgave van deelname aan Piet Baker laar, tel. 02220-3843. Vertrek met de boot van §.05 uur. Aanvangstijden: 10 en 21 km 11.15 uur; 5 km 11.20 uur; 30 en 42 km 11.30 uur. Inschrijven in sporthal De Blinkerd te Schoorl. Infor matietelefoon Schoorl 02209-1429, 2559 of 3338. Het gemeentebestuur wil dit jaar weer komen tot de opstelling en behande ling van een ontwerp-meerjarenplan voor het sociaal-cultureel werk in de gemeente in de jaren 1986-1989. In verband hiermee kunnen verenigings besturen en sectiebesturen van de Welzijnsstichting en ook andere be langhebbenden suggesties en wensen aan het gemeentebestuur kenbaar ma ken t.a.v. zaken en ontwikkelingen die zij graag in het ontwerp-meerjarenplan verwoord zouden zien. Suggesties worden door het gemeentebestuur in gewacht voor 15 april a.s. onder ver melding van de toevoeging „Meerja renplan soc.cult. werk 86-89". De smederij van Lou Witte heeft een nog karakteristieker aanzicht gekregen dan voorheen. louder Piet Zegers maakte tijdens de vergadering van de raadscom- ievoor welzijn donderdagavond duidelijk dat hij niet met de leden de werkgroep bestrijding (jeugd) werkloosheid gaat praten als ze naar hem toekomen: „Ze hebben zelf de beslissing genomen om het meer te leggen, dan moeten ze ook maar weer zelf de beslissing en om weer te beginnen. Als ze bij me komen wil ik te allen tijde gesprek met ze aangaan." Zegers nam de brief door waarin de werk- paankondigde de werkzaamheden neer te leggen. Geen van de ge- nde kritiekpunten accepteerde hij, zodat Peter Bakker (PSP) hem g: ,,Als ik u zo hoor is het net of er niets aan de hand is. Waarom is jnthouaisme van de leden dan zo vervlogen, het is toch een „breed" izette commissie. Slaan al die mensen dan de plank mis?" Zegers e mde dat, althans voor de door hem genoemde onderdelen. Hij zeg- e je dat de werkervaringsplaatsen bij de gemeente binnen 14 dagen n worden ingevuld. swering van de werkgroep dat de roorstellen die bij de gemeente gedeponeerd daar niet zijn uit- •kt wees Zegers van de hand om- geen voorbeelden bij genoemd En. De lacune die ontstaat door pheffen van het MZW-project volgens de brief van de werk- niet ingevuld, terwijl dit project wij veel werk voor de werkgroep ■^zetten had. De wethouder wees op dat het project nog niet leven is en dat er, als het zover een opzegtermijn van enkele den is. et op korte termijn doorgaan van Iministratieproject" waarin zo'n werklozen aan de slag zouden n, heeft volgens Zegers té ma st de zorgvuldige opzet die ikelijk is bij dergelijke projecten. ;t tijd en vlak voor het seizoen sn is ongelukkig omdat de kans root is dat een aantal deelnemers seizoenwerk „verdwijnt". Dat door ambtenaren van mi es mondeling toegezegde subsi- erst zwart op wit toegezegd wil ad volgens de welzijnswethouder ken met bittere ervaringen die hij ïondelinge toezeggingen heeft De minister beslist, de amb- n leveren hem alleen maar Veertien dagen Ijsthouder zegde toe dat de leer- I rkervaringsprojecten binnen het sntelijke apparaat binnen veertien IIgevuld zullen worden. De werk- lidsbestrijdingscommissie had ame kritiek op de lange periode igoedkeuring en uitvoering: de an die twintig personen een half I erk op zouden hebben kunnen a in het afgelopen jaar, waren al Je zomer goedgekeurd. Zegers saan dat er wel een paar plaat- - jdoor de gemeente ondersteun- ellingen als de Sportraad en de leek zijn ingevuld. Hij noemde werkervaringsplaatsen bij het n St. Donatus, maar werkgele- idsambtenaar Dick van de Wel rde hem eraan dat de gemeen- die laatste twee voorbeelden eebetaald of meegeholpen klaring voor het nog niet invul- i de plaatsen voerde de wethou- i dat niet iedereen die zich aan- ook geschikt was, dat er soms V klingen binnenkomen vgn men ig ibuiten de „doelgroep" vallen. Toetsing jst van de werkgroep dat de .toetsingscommissie voor on- e arbeid-aanvragen in Schagen ^zou komen, wuifde Zegers Beze taak hoort tot nog toe na- Hot het takenpakket van de H>eP terwijl volgens de wet aan gezocht moet worden bij een ile commissie. Zegers was op dit olstrekt duidelijk: „Wij sluiten iit niet aan bij een regionale gscommissie, dat houden we in land." deze mogelijkheid niet, maar juichte hem in eerste instantie van harte toe. Hij nam de gelegenheid te baat om nog eens één van zijn grieven tegen het MZW-project te uiten. „Het MZW zou ook dergelijke gecubsidieerde cur sussen kunnen opzetten, dat is in het verleden ook door het gemeente bestuur aangegeven. Ik heb de laatste jaren echter geen aanvragen in die richting meer op mijn bureau zien liggen." De discussie werd besloten zonder dat de raadsleden een advies uitbrachten, het bleef bij de toezegging van de wethouder dat hij altijd met de werk groep wilde praten. Geen vreugde Er werd in de commissie geen bezwaar gemaakt tegen het opheffen van de Lubertischool in De Koog. Zowel aan de linker- als aan de rechterzijde van de raad bestaat de overtuiging dat het beter zou zijn als er openbaar onder wijs zou blijven in het dorp, maar door de oprichting van de bijzonder neutrale basisschool door een groep ouders die het niet eens zijn met het beleid van de Lubertischool zou een dergelijke openbare school nog maar acht leerlin gen tellen. Zegers verwoordde de algemene stel- lingname in zijn inleiding: „Het besluit om op te heffen zullen we niet met vreugde nemen. Formeel gesproken hoeven we het niet te nemen, maar wat betekent het om met acht leerlin gen een basisschool te beginnen, sa men met een andere school in één ge bouw. Is dat verstandig, onderwijskun dig verantwoord? Ambriola (ambtenaar De open dag die zaterdag door het Waalder onderwijs werd gehouden trok een behoorlijk aantal belangstel lenden. Die belangstelling gold welis waar vooral de bazaar, die bijna ƒ1940,— opleverde, maar veel bezoe kers maakten van de gelegenheid ge bruik om eens door de schoollokalen te wandelen waar diverse presentaties duidelijk maakten hoe het nieuwe leer plan in de Waalder school draait. Volgend schooljaar zal dit plan volledig worden toegepast, dan is de school ook een basisschool, dat wil zeggen dat er leerlingen van vier tot ongeveer twaalf jaar op komen. Er wordt nog steeds druk gewerkt aan de werving van nieuwe leerlingen. Zo zal bijvoor beeld een continurooster worden inge voerd. Dat past in de doelstelling om van de school een leefgemeenschap te maken, naast het halen van de norma le onderwijskundige doelen als spellen en kaart lezen. Bovendien heeft een dergelijk rooster als voordeel dat bij voorbeeld kleuters maar één keer per dag gehaald en gebracht hoeven te 'ijnen-Baijs (Texels Belang) De lijdens de discussie met een al- 851 voor werklozen dié hun posi- de arbeidsmarkt willen verbete- ade sociale dienst is bekend kt dat cursussen die in Den Hel- ave 'den gegeven in het kader van 2iroeps Kwalificerende Educatie" 5D en staan voor Texelse deelne- 3 daarbij is een vergoeding van 'kosten mogelijk. Zegers kende

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7