Eierlandse scholieren vierden boomfeestdag Zaa/voetba/toernoo Verenigde Schilder. Politiek café VERVOLG VAN PAG.l a» Goed resultaat TX '71 in Enkhuizen Tweekoppig K ram-ooi met\c zes poten Geen Deel III Verkoopmiddag PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 MAARlfA Texel doet genoeg aan landschapsbe scherming. Texels Belang heeft vrij veel bezwaren gehad tegen het bestemmingsplan maar Schilling zei te moeten erkennen dat er ook erg veel goede dingen inzitten. ,,Je kunt Texel daar redelijk mee in tact houden." Schilling vond het in stand houden van een goede agrarische structuur de beste en goedkoopste wijze om het landschap mooi te houden. De „eti ketten" waarin de groene not's voor zien, hoefde hij niet. „Als ze ons de lengte en de financiële middelen geven." Dieter Stoll startte de eigenlijke discus sie door duidelijk te maken dat hij als lid van het anti park-comité en als nauw betrokkene bij de stichting Wad en Land niet moet worden beschouwd als iemand die tegen natuurbehoud is, waarbij hij als voorbeeld noemde dat hij tegen klandestiene mestdumpmgen is en tegen misstanden op het gebied van de intensieve veehouderij. Maar hij maakte ook duidelijk argwanend te staan tegenover het onderzoek dat met name elders in het land heeft ge leid tot stringent optreden tegen mestoverschotten. De bewering dat de zure regen voor 40% door de var- kensmesterij wordt veroorzaakt noem de hij een leugen. Tegen de bio- industrie op zichzelf had hij geen enkel bezwaar. Hij zei dat misstanden niet zo gauw zullen voorkomen omdat alleen dieren die in optimale conditie zijn gro te opbrengsten geven. Dit alles had echter weinig met de groene nota's te maken., Daarop gewezen, zei Stoll dat de voor genomen maatregelen helemaal niet gunstig zijn voor de recreatie, maar ook niet voor de vogels. Juist intensief agrarisch bewerkt land biedt mogelijk heden voor de dieren. ,,Als de boeren verdwijnen, verdwijnen de vogels ook". Het gemeenteraadslid Dirk Terpstra van het Pakt wilde van Stoll wel eens precies weten welke gevaren voor Texel zijn verbonden aan de status na tionaal landschap, grote landschappe lijke eenheid, e.d. Ik heb nergens uit kunnen concluderen dat er dan geen normale mogelijkheden voor agrariërs en recreatieondernemers meer zijn." Stoll gaf een antwoord dat betrekking had op de relatienotagebieden. Daar zou het verboden kunnen zijn om diep te spitten, vroeg te maaien en er kan een bepaalde grondwaterstand worden voorgeschreven. Als reactie kreeg hij hierop dat tegenover deze beperkingen vergoedingen staan en dat de boeren op geen enkele manier worden ver plicht om beheersovereenkomsten aan te gaan. Stoll vertelde over de hoge vergoedingsbedragen die onlangs nog door Ing. MuntjeWerf zijn berekend waarbij het twijfelachtig is of de over heid dergelijke vergoedingen ooit zou willen betalen. Waarop werd gerea geerd met de mededeling dat die cij fers opnieuw bekeken zullen worden omdat is komen vast te staan dat ze niet volledig zijn. Stoll: „Logisch, de overheid vindt deze bedragen natuurlijk veel te hoog en wil minder betalen." Dezelfde spreker had in de ambtelijke stukken gelezen dat met name op de waddeneilanden beperkingen zullen gelden wat het toerisme betreft. Er staat dat grotere spreiding van het toe risme over het jaar niet overal is ge wenst omdat de verstoorde natuur dan geen gelegenheid heeft om zich te herstellen. Geen angst Lieuwe Dijksen geloofde niets van de desastreuze gevolgen die de „beper kingen" zouden veroorzaken. Als boe ren failliet gaan of onder het bestaansminimum komen heeft dat heel andere oorzaken. Tegenover de beperkingen die ter wille van natuur behoud in de relatienotagebieden wor den opgelegd, staan altijd redelijke ver goedingen. Dijksen schetste het toe ristisch belang van een gevarieerd landschap dat karakteristiek is voor het gebied. Hij meende dat het eiland als het alleen maar dienstbaar zou worden gemaakt aan de moderne landbouw niet méér, maar juist minder werkgele genheid oplevert. Want in zo'n eiland zijn toeristen niet geïnteresseerd. Nu al keren vrij veel mensen Texel de rug toe en gaan naar Terschelling of Schier monnikoog omdat het karakter daar beter wordt bewaard. Los daarvan vond Dijksen het een achterhaalde ge dachte om naar produktievermeerde- ring te streven en alles daaraan dienst baar te maken. Dat er grenzen moeten worden gesteld aan de groei is immers al aanvaard. Dijksen legde verder uit dat het in veler ogen vaak kleinighe den zijn waartegen zijn werkgroep in het geweer komt, maar al die kleinig heden samen betekenen toch een flink stuk afbraak van de schoonheid van Texel. Wèl verplicht? Cor Dros zei dat het er bij het natuur behoud helemaal niet zo vrijblijvend zal toegaan en hij wees op in voorberei ding zijnde wetten die van de vrijwilli ge basis weinig zullen heel laten. Er is nu nog niets aan de hand, zo gaf hij ®öPg|pP® Gadegeslagen door de leerlingen plant wethouder Zagers, geholpen door Ton Butter het eerste boompje. ,,Als ik een boom was, zou ik een hekel hebben aan open haarden. Want het is toch vreselijk om in mootjes te worden gehakt en daarna in het vuur te worden gegooid, ik zou ook hekel hebben aan verliefde mensen die met een scherp mes hun namen in je bast kerven...", aldus wethouder Piet Ze- gers, toen hij woensdagmorgen in het Eieriandsche Huis aangrijpend sprak tot de leerlingen van de drie hoogste klas sen van de lagere scholen van De Cocksdorp en Eierland. Zegers probeerde op deze wijze duidelijk te maken dat een boom een levend organisme is dat je niet kunt missen en waarop je dus zui nig moet zijn. De boodschap kwam goed over want de kinderen luisterden ademloos. De bijeen komst in het Eieriandsche Huis werd gehouden nadat de scholie ren onder deskundige leiding 324 boompjes hadden geplant als on derdeel van de derde fase van het Krimbos. Dat gebeurde in het ka der van de jaarlijkse boomfeest dag, die bedoeld is om de jeugd gevoel van verantwoordelijkheid je gens het openbaar groen bij te brengen, en aldus het vandalisme tegen te gaan waaraan elk jaar nog veel bomen ten prooi vallen, ook op Texel. De weersomstandigheden waren wei nig feestelijk. De kinderen, leerkrach ten, aannemers en autoriteiten vorm den in de grauwe uitgestrektheid van het terrein ten noorden van de Krim- weg een kleumend groepje onder gestaag vallende natte sneeuw. Het planten werd dan ook niet langer ge daan dan strikt nodig was. Alsof het dagelijks werk was, werden de boom pjes geroutineerd op hun plaats gezet nadat Piet Bolier, het hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst een instruerend woord had gesproken en wethouder Piet Zegers, geholpen door en beuken het helemaal niet deden. Over het geheel gezien ontwikkelt het nieuwe bos in Noordelijk Texel zich echter gunstig. Waarbii men moet we- Ton Butter het eerste boompje had geplant. Butter is districtsassistent bij Staats bosbeheer op Texel en de opvolger van A. Kuik die 31 mei met pensioen gaat. Ook de firmanten van aannemer Tatenhove hielden een oogje in het zeil. Acht soorten De scholieren plantten acht soorten bomen en struiken: eik, els, krent, li guster, esdoorn, meidoorn, sleedoorn en ruwe berk. Er kwam er één op elk stuk van 1,25 bij 1,25 meter. Er werd een singel gevormd die als windkering zal dienen voor een aangrenzend bosperceel, dat reeds is ingeplant. De derde fase van het Krimbos waar mee de firma Tatenhove nu bezig is, telt totaal 120.000 bomen. De laatste fase komt volgend jaar; totaal zullen dan ongeveer 350.000 bomen zijn ge plant. De boompjes van de eerste en tweede fase doen het redelijk goed. De tweede fase is mede door gunstige groei-omstandigehden van afgelopen voorjaar en zomer zelfs voor bijna 100% geslaagd; er was praktisch geen uitval. De eerste heeft het wat minder gelukkig gedaan. Enkele blokken daar van heeft men zelfs helemaal opnieuw moeten inplanten met andere soorten omdat de aanvankelijke geplante elzen ten. dat het het normaal is dat in het eerste jaar tien procent van de bomen niet aanslaat en dus doodgaat en in het tweede jaar vijf procent. Warme chocola Het was eerst de bedoeling om de kin deren in het Eieriandsche Huis te trac- teren op een flesje 'fris' maar gezien de al overmatig frisse weersomstandig heden werd toch maar gekozen voor warme chocolademelk. Terwijl die werd opgedronken sprak wethouder Zegers behartenswaardige woorden van een zodanig pedagogische strek king dat het reeds aanwezige „positie ve groenbesef er door werd gesterkt. Hij maakte onder meer duidelijk dat ook op wereldschaal sprake is van ver ontrustende achteruitgang van de bos sen, omdat er nog altijd veel meer hout wordt gekapt dan aangeplant. In onze streken komt daar nog het pro bleem van de zure regen bij waardoor veel bomen afsterven. „Eigenlijk zou den alle bomen een paraplu tegen de zure regen moeten hebben aldus Ze gers tot de kinderen. „Maar het is na tuurlijk veel beter om er voor te zor gen dat de lucht niet meer wordt ver vuild zodat de regen niet meer zuur is". De wethouder hield de kinderen voor dat zij door het planten van bo men iets hadden gedaan voor de toe komst van Texel. Want zij zullen nog meemaken dat er in Noordelijk Texel een echt bos is waardoor de mensen er graag hun vakantie zullen doorbrengen. Als herinnering aan de boomfeestdag reikte Zegers vaantjes uit aan beide scholen maar ook aan Ton Butter van Staatsbosbeheer, aannemer Tatenhove en de familie Ooievaar van het Eier iandsche Huis. Uit handen van Butter kreeg Zegers zelf ook een vaantje, bestemd om in de wethouderskamer op te hangen. toe, maar over de toekomst had hij grote zorgen. Dijksen: „Wie dat ge looft, gelooft niet in democratie." Hij gaf toe dat er wettelijke regelingen ko men voor de verwerking van meststof fen en ter voorkoming van bodemver ontreiniging maar het is ondenkbaar dat men iets zal bedenken waardoor de boeren geen behoorlijk bestaan meer zullen hebben. Dieter Stoll noemde de wet agrarisch grondverkeer als voorbeeld van onvrijwilligheid. Boe ren zouden krachtens die wet ge dwongen kunnen worden hun grond te verkopen aan het rijk, omdat het rijk voorkeursrecht heeft. Guurtje Roeper-Stoll wees op de mogelijkheid dat bijvoorbeeld zes boeren in een be paald relatienotagebied op vrijwillige basis een beheersovereenkomst aan gaan inzake de verhoging van de grondwaterstand. In zo'n geval zal een onwillige zevende boer zich toch moe ten schikken. Dijksen zei dat de wet agrarisch grondverkeer niets te maken heeft met de relatienota. Die wet is er al lang en staat daar los van. Natuur onmisbaar Na de pauze hield Martin Warnaar een pleidooi waarvan de essentie was dat de natuur voor een recreatie-eiland als Texel onmisbaar is en dus in stand moet worden gehouden of hersteld. Hij nam aan dat daarover niet zoveel verschil van mening zal bestaan, ech ter wel over de vraag waar men pre cies de grenzen moet leggen. Hij dacht dat er best redelijke oplossingen gevonden kunnen worden. Natuurbe houd en natuurgebruik kunnen samen gaan. Hij vond dat ook een privébe- lang voor de mensen die op Texel wo nen. „Ik ben afkomstig uit de stad en ik ben op Texel blijven wonen omdat het eiland is zoals het is." Daarbij wil de de Recron-voorzitter echter ook aangeven dat de natuur alléén voor de recreatiebedrijven op Texel onvoldoen de basis is. Zwemparadijs Om met name buiten het seizoen mensen te trekken zullen er ook ande re aantrekkelijkheden moeten zijn, waarbij hij doelde op overdekte centra le voorzieningen zoals het zwempara dijs van Jellema in De Koog. Warnaar greep de gelegenheid aan om af te re kenen met de veronderstelling dat de zwembadplannen in De Koog door de EMK niet zouden worden gewaardeerd omdat de concurrentiepositie van de recreatiebedrijven in en bij De Koog daardoor zou worden versterkt ten koste van (o.a.) de Krim. „Wij vinden dat plan van Jellema uitstekend. Als daardoor de accommodatie eerder en beter wordt bezet is dat een belang voor het hele eiland. Als het érgens op Texel goed gaat, is dat goed voor héél Texel. Hoe eerder het daar vol is, hoe eerder het ook bij ons vol is." Warnaar voegde eraan toe dat bij het bouwen van allerlei aantrekkelijkheden er wel op gelet moet worden dat het er goed uitziet, passend bij het karakter van Texel. „Geen zevenlaags betonnen dingen". Interviewer Van der Heijden conclu deerde na deze pleidooien dat Warnaar waarschijnlijk wel blij is met de groene nota's. De Recron-man herhaalde dat in de nota's inderdaad heel goede din gen staan voor mensen in de recreatie- bedrijven, maar hij kon zich ook wel voorstellen dat boeren bang zijn dat zij bij de uitoefening van hun bedrijf zul len worden belemmerd, al had hij dat nergens uit kunnen afleiden. Tegelijk gaf Warnaar er blijk van terdege de nadelen te hebben ervaren van de „re gelzucht" die het gevolg is van huidi ge wettelijke maatregelen in Neder land. Recron heeft veel bezwaar ge maakt tegen het volgens deze organi satie veel te gedetailleerde bestem mingsplan buitengebied. De Kroon heeft Recron op meerdere punten in het gelijk gesteld. De gemeente wilde dus verer gaan dan het rijk. Een bijko mend probleem is dat de overheidsbe moeienis niet steeds hetzelfde is maar wisselt naarmate het politieke getij ver loopt. Vijf jaar geleden was milieube houd grote mode, nu is dat veel min der en het blijkt uit de maatregelen die afkomstig zijn van de democratisch ge kozen bestuurders. Die wisselvalligheid roept bij de ondernemers echter wan trouwen op. Terzake komend en zijn definitieve mening verwoordend zei Warnaar: „Ik ben vóór de groene no ta's als de campings in de duinen kun nen blijven en als ook andere onzeker heden uit de weg zijn geruimd." Willem Bakker vond dat Warnaar veel te goed van vertrouwen was jegens de overheid. Hij vreesde dat de maatrege len tot beperkingen voor de recreatieve ontwikkeling zouden leiden, dus tot minder toeristen. Hij vond het daarom veilig en verstandig om tegen te zijn. „Je kunt je wisselgeld altijd later nog inleveren." Motie uitbouwen Maarten Roeper ging nog even in op zijn omstreden standpunt inzake de groene nota's. „Als boer zeg ik: niet doen. Maar op Texel zijn ook andere poten van de economie die er anders tegenaan kijken". Roeper vond dat de gemeenteraad er nog maar eens over moest discussieren en een aanvulling geven op de aangenomen afwijzende motie. Hij zei dat veel leden van de Hollandse Maatschappij hem dit stand punt kwalijk nemen. „Als ze dat echt ernstig vinden moeten ze een ander kiezen en niet urenlang ouwehoeren en me gewoon laten zitten". Roeper bleek er liberale opvattingen op na te houden wat het grondgebruik betreft. Hij vond dat de boeren in de relatieno tagebieden zelf moeten uitmaken of het voor hen gunstig is beheersove reenkomsten aan te gaan. Het gaat uiteindelijk om het verwerven van inkomen met behulp van die grond. Als een individuele boer dat in komen voor een deel uit beheersver goedingen wil laten bestaan, moet hij dat zelf weten. Verbazing Warnaar verbaasde zich over de hou ding van Poster die verklaarde zijn te genstand tegen de groene maatregelen nooit te zullen opgeven. „Kijk eens naar de directe en indirecte betekenis van de recreatie voor Texel. Als er mo gelijkheden zijn om die bedrijvigheid een dienst te bewijzen, ga je dat toch niet bij voorbaat afwijzen op een wijze waardoor je nooit op dat standpunt kunt terugkomen?" Poster zei dat de recreatie helemaal geen belang heeft bij de groene nota's en verwees naar zijn niet aanwezige comité-genoot Ge- lein Jansen die dat precies zou kunnen uitleggen. Er werd nog geruime tijd doorgepraat waarbij de standpunten meer dan eens werden herhaald, gelukkig wel steeds met andere woorden zodat het niet vervelend werd. Interessante vraag was in hoeverre de Texelse bevolking de harde afwijzing van de groene no ta's onderschrijft. Wethouder Schilling merkte op dat voor hem de mening van de gemeenteraad en de inhoud van het collegeprogramma bepalend is. Zowel het een als het ander is demo cratisch tot stand gekomen. „Als de bevolking er anders over denkt, mer ken we dat wel bij de aanstaande ver kiezingen". Waar hij aan toevoegde dat je altijd verschillen van mening zult blijven houden. „Je kunt nooit alle zakken.... eh.... alle koppen in één zak krijgen." In de zaterdag gezwommen zwem- vijfkamp in Enkhuizen waarin ook de eilandelijke zwemclub zich ma nifesteerde, zwommen de Texelaars weer een hele goede wedstrijd. In de jongste leeftijdsgroep kwamen ze nog niet zo goed uit de „zwemverf" maar er is wel bij de iets oudere groe pen een duidelijke progressie waar neembaar. Wat te denken van Norbert Eelman die in een schitterende 100 meter schoolslag de plaatselijke favo riet na 85 meter acht zich liet. Voor Norbert een nieuw persoonlijk record en een eerste prijs. Anneke Wit presteerde goed op de 50 meter rug eerste, 50 meter vrije slag derde. Clau dia Buren goed voor „goud" op de 50 meter rugslag en tweede op de 50 me ter borstcrawl, hetzelfde zwom Sander Schouwstra tweede op de 50 meter rug en Mark Peter Graaf die zich schi- terend naar een tweede plaats zwom op de 50 meter vlinderslag en tevens een derde plaats pakte op de 100 me ter schoolslag. De voetballende zwemster Natscha van der Vis pakte twee derde plaatsen weg, t.w. op de 100 meter school- en op de 50 meter vlinderslag. De volgende wedstrijd in deze serie zal plaatsvinden op zondag 21 april in zwembad De Venne te Hippolythushoef. Bonte avond Na een drukke overwinteringsperiode van ZPC TX '71 komen zaterdagavond, 20.00 uur, in 't Skiltje te Oudeschild nu eens niet de zwemspieren in actie maar worden de lachspieren die avond op de proef gesteld. Een feestavond die grotendeels door eigen leden op poten wordt gezet. Er is o.a. een één- akter van eigen leden, muziek optre den door eigen leden, optreden van het gehele kader van de club onder leiding van Jannie Craanen. Dan is er P gee je Ludieke profielschets burgemeester plc A/s ludiek intermezzo tijdens h |(je politiek café van dinsdagavond gC konden de aanwezigen meedoi j5 aan het opstellen van een prof ua, schets voor de nieuwe burge meester. Er werden formulieren uitgedeeld waar twintig eigen schappen op stonden die de r, m we burgemeester zou kunnen, ben. Door het aankruisen van hoogste drie van de opgesom |6r eigenschappen kon men aange wat de eerste burger vooral zo moeten zijn of waarin hij (of i moest uitblinken. Een kruisje worden gezet bij: man, vrouw, jong, ervaren, vriendelijk, besli vaardig, drank/ustig, vastberai muzikaal, sportief, organisator, promotor, manager, liberaal, list, christen-democratisch, o/| tijdig, republikein, diplomatiek natuurliefhebber. Besluitvam 5 heid" scoorde met 17 stemma het hoogst; ,,man" kreeg 12 men, vrouw" 9, ,,jon'g" 1, ren" 7, vastberaden" 8, „miij kaal" 1, sportief" 0, ,,orgam go tor" 11, promotor" 6, ,,mam ger" 6, socialist" 7, liberaal christen-democratisch" 0, „0 r rtr+iiriin ~7 mr\l f\ cgs partijdig" 7, republikein" 0, plomatiek" 1 en ,,natuurliefhel ber" 3 stemmen. Op twee fon Heren was ingevuld dat de niei burgervader/moeder dranklusi zou moeten zijn. De bioloog Mark Fonds conclu deerde dat de nieuwe burge meester dus zowel een man een vrouw moest zijn, zowel j a/ist a/s liberaal, terwijl ook de dere aangekruiste eigenschapp el; niet altijd verenigbaar waren. ,,Een schaap met 6 poten, zoun man als vrouw met twee kopp waarvan de een naar rechts i ander naar links kijkt", aldus Fonds, die een fraaie tekening gemaakt waarop dit onmogehji monster was afgebeeld. Voor opmerkelijke profielschets warke 37 formulieren ingediend, wast m dus totaal 111 meest gewenste genschappen waren aangegevi Dat er nog steeds automobilisten 1lr het Deel III 1985 van het kenteken! niet achter de voorruit hebben, bei5r de politie maandagavond. Tegen ei Texelaar werd om die reden proces baal opgemaakt. Dezelfde avond wend een 23-jarige laar aangehouden, die door het van Den Burg reed op een opgevtj brommer. Tegen de man werd prol 9 verbaal opgemaakt en de bromfiet voor technisch onderzoek uit het genomen. ;De Hervormde zusterkring van Oude schild houdt donderdag 28 maart nd 14.00 tot 16.00 uur een verkoopm'K v in het zeemanskerkje. De toegang i voor iedereen. nog een optreden te verwachten van het clubbestuur nog zeer gel zinnig doet. Het Monkeys Revivd Dixyland orkest neemt de muziek het feestprogramma voor zijn r' Om wat uit de nodige onkostenl men is er* in de pauze een verloti Leden worden verzocht prijzen vo verloting mee te nemen. Zaalvoetbalvereniging De Verenigde Schilders houdt zaterdag voor d vierde maal een zaalvoetbaltoernooi met dit jaar ook een competitii de jeugd. Het jeugdtoernooi begint om 10.00 uur en het seniorentoei om 13.30 uur. De wedstrijden worden gespeeld in sporthal Ons Genoegen. Aan het jeugdtoernooi wordt deelge nomen door ZDH 1 en 2, Kikkert Su permarkt, Sluiters Offshore Service en een team van de Verenigde Schilders. Elke wedstrijd duurt 20 minuten en het programma is als volgt: 10.00 u. ZDH 1-ZDH 2 10.20 u. S.O.SrKikkert s.m. 10.40 u. Ver.Schilders-ZDH 1 11.00 u. ZDH 2-Kikkert s.m. 11.20 u. S.O.SrVer.Schilders 11.40 u. Kikkert s.m.-ZDH 1 12.00 u. ZDH 2-S.O.S. 12.20 u. Kikkert s.mA/er.Schilders 12.40 u. ZDH 1-S.O.S. 13.00 u. Ver.Schilders-ZDH 2 13.25 u. Prijsuitreiking in de kantine. Het seniorentoernooi wordt bemand door drie teams van de Verenigde Schilders, twee teams van Scheeps werf Visser, een ploeg van Scheeps werk Haak, Texel 4 en Nioz 2. Deze ploegen strijden in twee poules en

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2