Inimo alleenstaanden oor Huize Irene 11! I vlieg e start onderzoek Geen Terpstra maar Welboren Paviljoen Drie nu als „blokkendoos" Excursie en soos Blijde Rijders Papier wordt eerder opgehaald Twee Paardjes verbouwd Gemeente koopt grond in De Koog Voetbalvooruitzichten igramma bbele Von Sion arvergadering IBO Den Burg Zomerzegelactie van start Middagvoorstelling Jenny Arean Verzamelaars opgelet! Massief zilveren plaatjes Turkenburg groentezaden, bloemenzaden en kruidenzaden. BARKER'S IJZERHANDEL IDAG 22 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 emeester en wethouders starten binnenkort met een onderzoek on- ongeren en alleenstaanden naar hun behoefte om in Huize Irene te in. Ongeveer 700 alleenstaanden krijgen een enquêteformulier waar- kunnen aangegeven wel of geen belangstelling te hebben voor een ing in dit pand. speciale werkgroep is een gemaakt voor Huize Irene als de je bewoners verhuisd zijn naar nieuwe onderkomen. De werk- komt in het plan tot de voorlo- conclusie dat het beste twee ty- appartementen in Irene gereali- kunnen worden: een bescheiden tomen voor een huur van onge- f200— en een grotere woning ongeveer f350,—. De geënque- len kunnen aangeven welk type ieenheid ze het liefste willen, te jongerenhuisvesting in Irene uit litend de goedkope eenheden at kan men 43 mensen onderdak ft en als uit het onderzoek blijkt ie algemene voorkeur uitgaat naar otere, duurdere eenheden dan en 24 appartementen gerealiseerd De werkgroep verwacht dat too zal zijn voor beide typen, zo et aantal mensen dat onderdak .rijgen in Irene zal schommelen n genoemde aantallen, nadruk wodt in het enquetefor- vermeld dat de genoemde hu- en schatting zijn. De werkgroep et liefst wooneenheden met een eg mogelijke huur, maar dat is efhankelijk van het bedrag dat de ente van de Woningbouwvereni- wil hebben, als laatstgenoemde itie het beheer van een Irene jongeren en alleenstaanden op neemt. Wasserette looneenheden zijn niet alleen ge- voor alleenstaanden. Volgens de groep kunnen samenwonenden ht in de grotere appartementen, nu berekende huur is een bedrag nomen voor centrale voorzienin- Is een wasserette en eventueel atieruimte. Op het enqueteformu- unnen deze centrale voorzienin- goed of afgekeurd worden. Zodra nd is dat de behoefte onder jon en alleenstaanden voor deze van wonen onder één kap groot de werkgroep een uitgewerkt aan het college presenteren. W zullen dan moeten besluiten ne bestemd wordt voor jongeren leenstaanden of behouden blijft een andere vorm van bejaarden- esting. Dat laatste wordt zoals nd bepleit door de Algemene Ne- adse Bond voor Ouderen, afde- Texel en een groot aantal andere toenorganisaties die daarover on een motie stuurden naar het ruimte voor drie goedgekeurde dagbe handelingsplaatsen en die zouden ook in Irene gerealiseerd kunnen worden. Ook denkt Samen Eén aan woningen voor mensen die permanent in het ver pleeghuis wonen en daar nergens enige vorm van privacy" hebben. In Irene kan men deze mensen nog een eigen kamer geven met dienstverlening vanuit het verpleeghuis. Groepswonen Verder is Irene volgens Samen Eén ge schikt voor groepswonen door ouderen of te gebruiken als multi-functioneel medisch centrum met o.a. een EHBO- post en polikliniek waar huisartsen bij toerbeurt dienst kunnen doen. Dit centrum kan ook dienst doen als va- kantieopvang voor nierdialyse patiën ten. Vooralsnog legt het college deze voorstellen naast zich neer en geeft eerst f800— uit aan een onderzoek om de woningbehoefte onder jongeren en alleenstaanden te peilen. Mensen die in aanmerking denken te komen voor een wooneenheid in Irene en bin nenkort geen enquêteformulier ontvan gen, kunnen een vragenlijst afhalen bij de afdeling algemen zaken in het raadhuis. In de vorige krant dichtten wij Dirk Terpstra een uitspraak toe over de naam van de basisschool in De Koog. Terpstra was echter bij de betreffende vergadering helemaal niet aanwezig, de uitspraak werd gedaan door zijn fractiegenoot Daan Welboren. Welbo ren merkte in diezelfde vergadering op dat er op Texel grotere sportprestaties worden geleverd dan het volbrengen van de elfstedentocht. Gerbrand Poster (VVD) vroeg namelijk aan wet houder Zegers waarom het college de elfstedenrijders niet had gehuldigd. Ze gers wees op de volle college-agenda en Welboren relativeerde het belang van deze prestatie. Hij hoopt echter, zo deelde hij ons naderhand mee, dat duidelijk is dat hij deze sportverrichting niet kleineert, hij heeft dan ook tijdens de vergadering gezegd dat hij zich, ge zien het vrij unieke karakter van de tocht, voor kon stellen dat de deelne mers gehuldigd zouden zijn. Strandexploitant Gerard Zoetelief heeft zijn „Paviljoen 3" op het strand van De Koog vervangen. Het nieuwe paviljoen bestaat uit vijf units die kant en klaar met vrachtauto's werden aangevoerd en met behulp van een grote kraan op hun plaats werden gezet, zodat ze aan elkaar konden worden ge schroefd. Aangezien elke unit 3 x 10 meter is, ontstond aldus een ge bouw van 150 m2, de maximale toelaatbare oppervlakte voor een strandpaviljoen. Het vernieuwde paviljoen drie zal morgen zijn deu ren openen. De units werden vervaardigd en gele verd door De Mors Houtbouw B.V. uit Rijssen en werden compleet geïnstal leerd afgeleverd. Eén van de units be vat een keuken met loket, in de twee de zit een magazijn en de vijfde bevat de toiletgroep. De tussenliggende units zijn „leeg" en vormen de publiesruim- te waarin ongeveer 70 mensen kunnen zitten. Met het terras erbij heeft pavil joen 3 een capaciteit van 150 tot 200 mensen. Het snelle monteren en demonteren is een voordeel van het unit-systeem. Het in elkaar zetten van het gebouw is een kwestie van enkele uren, terwijl het vroeger wel een week duurde. De kraan moet voor veel geld worden ge huurd en daarom zal de volgende keer worden getracht het zonder kraan te doen, waarbij de units op wielen wor den verrold. Het is echter niet uit gesloten dat er meer units-paviljoens op de Texelse stranden verschijnen. Het gezamenlijk huren van de kraan die in één dag alle paviljoens op hun plaats zet, is dan een goede oplossing. Naast de snelle bouw is vooral de kwaliteit van het gebouw een groot voordeel. Alles is prachtig afgewerkt met aluminium en kunststof, waardoor de inrichting van het paviljoen een minstens zo goede indruk maakt als een gewoon „vast" horecabedrijf el ders op Texel. Op de keuken zal menig „echt" restaurant zelfs jaloers zijn. Volgens Zoetelief is dat niet meer dan logisch. „De prijzen die we berekenen zijn even hoog, dus mag de geboden kwa liteit niet minder zijn". Zo'n ouderwets houten strandpaviljoen mag dan een heel bepaalde sfeer bieden, het blijft naar hedendaagse normen een enigs zins primitief bouwsel dat moeilijk tochtvrij is te maken en doorgaans slecht is geïsoleerd. De units zijn dub belwandig en met isolatie uitgevoerd waardoor ze makkelijk zijn te verwar men zonder extreme brandstofkosten. Zoetelief heeft zijn oude paviljoen ver kocht aan de heer Zuidema die het gaat exploiteren op het strand bij de vuurtoren, paal 33. De foto werd ge maakt toen het plaatsen van de units met behulp van de kraan van Peter van Muijnen in volle gang was. De vereniging van het aangespannen paard „De Blijde Rijders" organiseert 30 maart voor haar leden een uit stapje naar de overkant. 25 april is er voor leden en belangstellenden een soosavond met als onderwerp „het trainen van tuigpaarden". Het uitstapje gaat naar tuigpaardenfokke- rij Zeinstra in de Flevopolder, de „Liberty Arabian" bij Nijkerk en de Stoeterij „Het Centrum" in Wijdenes. Tijdens de soosavond geeft Egbert Em- mina vanaf 20.00 uur een uitleg over het trainen van tuigpaarden, begeleid met dia's. Belangstellenden kunnen tegen be taling van f5— de avond bijwonen; voor leden is de toegang gratis. Leden en niet-leden kunnen zich voor respectievelijk ƒ40— en 750,— opgeven voor de excursie bij Willem Goenga, te lefoon 's avonds (02226) 401. Opgave is mogelijk tot 25 maart. Scouting Texel haalt deze week het oud papier niet zaterdag maar de avond te voren op, vanaf 20.00 uur. De bewoners van de straten die aan de beurt zijn (zie de rubriek „Oud papier" elders in deze krant) worden derhalve verzocht eraan te denken, dat het papier voor genoemd tijdstip aan de weg wordt gezet. onder nemers-aktiviteiten Gelein Jansen heeft zijn winkel „De Twee Paardjes" aan de Haffelderweg in Den Burg ingrijpend verbouwd. Daarmee samenhangend is het ka rakter van dumpzaak zo goed als verdwenen, alleen in de afdeling werkkleding zijn nog legerspullen te vinden. De scheiding tussen het privé- en het winkelgedeelte is duidelijker gemaakt. Vroeger kwam het nog wel eens voor dat winkelende mensen pardoes Gelein's kantoor binnenliepen. Nu kan dat niet meer omdat het kantoor winkel is ge worden. De zolderverdieping, waar voor heen ook winkelruimte was, is afgesloten voor het publiek zodat per saldo dezelfde hoeveelheid vloeroppervlak beschikbaar is gebleven. Toch is er ruimtewinst geboekt door het verlagen van de vloer waar voorheen de kassa was en het verhogen van de plafonds in het deel van de ruimte waar voorheen de winkelzolder boven zat. De zaak is overzichtelijker ingedeeld, er is een betere scheiding tussen de diverse artikelen gemaakt. De werkkleding hangt aan de Slingerwegkant, de gewone kle ding aan de andere kant. Daar tussenin zijn de kampeerspullen te vinden. De accenten in het assortiment zijn an ders komen te liggen. Er zijn meer broe ken, minder kinderkleren en het dump- gedeèlte is nagenoeg verdwenen. Gelein Jansen voerde de verbouwing in eigen beheer uit, alleen voor de vloerbe dekking werd Moerbeek ingeschakeld. De „Twee Paardjes" is anderhalve maand dicht geweest. Voor het bouwen van woningen tussen Watermunt en Boodtlaan wil het gemeentebestuur 1,2 hecta re grond kopen van mevrouw M. Daalder-Bonne. Met de aankoop is 797.000,— gemoeid. Op de aan te kopen grond staan twee kleine bungalows waarvoor de ge meente 740.000— wil betalen. De bij gelegen grond kost 713.000,— en voor 11.000 m2 agrarische grond wordt vier gulden per vierkante meter betaald. In het bestemmingsplan van De Koog staat aangegeven dat op deze grond woningen gebouwd kunnen worden maar in een ambtelijk advies wordt op gemerkt dat de gemeente in het artikel 11 gebied al veel grond heeft aange kocht, die bij het niet doorgaan van recreatiebouw, mogelijk „moeilijk te slijten is". Waarschijnlijk wordt gedoeld op het feit dat men de woningen ook op de al in het bezit zijnde grond kan realiseren. Het college is dat echter niet van plan en wil de grond van me vrouw M. Daalder-Bonne in eigendom. De prijs wordt „reëel en verantwoord" genoemd. Contact oe Stichting Samen Eén, huidige iker van het gebouw en het ver huis, heeft het college in een gevraagd Irene te behouden voor rdenwerk. In de brief worden een aantal suggesties gedaan waar- het huidige bejaardenhuis benut '.orden. De ruimten kunnen ge- gemaakt worden voor uitbrei- van het verpleeghuis, speciaal psycho-geriatrische bewoners, deze bewoners is het uitermate grijk dat zij in een straat wonen, men in staat is zo lang mogelijk ïct te houden met de maatschap- )oor hun handicap zijn ze al gei- "d. Ook de functie van de tuin n Irene en Verpleeghuis is hier toot belang", aldus Samen Een brief. In het verpleeghuis is geen ïeiking van de Dubbele Von Sion 'jaar, in tegenstelling tot eerdere 'en, wel in de schouwburgzaal van ndeboom plaatsvinden. Dat bete fat de uitnodigingen naar de ge- fte mensen en instellingen zijn to. Het programma, dat zaterdag tom 20.00 uur begint, bevat optre- ran de musicalvereniging „Geen C tg", RSG-leerlingen die gedichten bgen, mevrouw Zuidema-Klinger an Westfriese voordracht, het onkwartet van de muziekschool, etvereniging, de boerenkapel en Tafdeling jazzballet. Presentatrice touw B. Moonen-Waldus. tg (vandaag) houdt de afde den Burg van de Algemene tflandse Bond van Ouderen argadering In De Buureton. Nadering begint om 14.30 uur. t pauze houdt mevrouw De Vries, toe van het verpleeghuis en Ire- n praatje over het leven van ou- in verpleeghuizen en tienoorden. S.V. Cocksdorp Het eerste speelt een spannende der by. Om 15.00 uur moeten ze in De Koog aantreden. In de vorige ontmoe ting werd SVC in eigen huis met 2—3 verslagen en dat zal zeker een stimu lans zijn om dit keer De Koog te vers laan. Gezien de prestaties van beide ploegen de laatste tijd heeft SVC de beste kansen, maar De Koog heeft nu het thuisvoordeel en dat is ook wat waard. Gezamenlijk vertrek Eierland- sche Huis 14.30 uur. Wie op eigen ge legenheid gaat moet dat melden. Het tweede speelt thuis tegen AFC. Met voldoende mankracht en inzet moeten ze kunnen winnen. De vorige ontmoeting werd onnodig verloren en thuis moeten de SVC-ers toch wat sterker staan. Aanvang 14.30 uur. De junioren gaan naar Den Helder om tegen HRC te spelen. HRC lijkt wat sterker, maar heeft nog geen ontmoe ting met SVC gehad. Vertrek Eierland- sche HUis 12.30 uur, boot 13.05 uur. De vrouwen zijn vrij. De pupillen spe len op eigen terrein om 13.00 uur te gen de pupillen van Oosterend. Het voetbalsecretariaat wordt door ziekte van de heer Douma tijdelijk waargenomen door L. den Braven, tel. 02225-246. Z.D.H. De beide pupillenteams spelen zater dag op het ZDH veld. De E-pupillen om 13.30 uur tegen Oosterend E1 en de D-pupillen om 14.30 uur tegen De Koog D1. Het eerste elftal zou zondag voor een verrassing kunnen zorgen door op ei gen veld één of twee punten van kop loper Huiswaard af te pakken. Aan vang 14.30 uur. Het tweede speelt om 12.00 uur thuis tegen Zeemacht 4 en deze wedstrijd kan gewonnen worden. Terreindienst: Richard de Leeuw en Gerard Timmerman. Het is de bedoeling om zaterdag 23 maart de nieuw te leggen bestrating op het ZDH terrein af te werken. Alle actieve leden en donateurs worden met schop en eventueel kruiwagen om 10.00 uur op het veld verwacht. S.V. Oosterend Het eerste zaterdagseniorenteam van Oosterend speelt zaterdag thuis tegen DZS. DZS staat op de onderste en kan dus de punten zeer goed ge bruiken wil het niet degraderen. Ooste rend daarentegen staat veilig in de middenmoot. Voor de Gortbuukers is het dus zaak op hun tellen te passen omdat de tegenstander sterk gemoti veerd op het veld zal verschijnen. Het tweede zaterdagelftal is een beetje van slag. Na de winterstop werd nog niet gewonnen terwijl men daar voor op de bovenste plaats stond. Hopelijk weet de ploeg zich zaterdag te herstellen van deze zwakke periode thuis tegen Meervogels 4. De A-junioren spelen ook thuis en wel tegen het sterke Wa tervogels A1. Wanneer Oosterend een gelijkspel uit deze wedstrijd haalt zou- dat al een verrassing zijn. Voor de B- junioren zaterdag een belangrijke wedstrijd. Uit tegen ZAP B3 kan het team namelijk kampioen worden. Ge zien de stand gaat Oosterend B deze wedstrijd ook wel winnen en hopelijk wordt de ploeg kampioen met een klinkende uitslag. De C-junioren spelen thuis tegen JVC C3. Normaal gespro ken een eenvoudige overwinning voor Oosterend. Zondag spelen de senioren thuis tegen ALC dat momenteel op de bovenste plaats staat. Ook is ALC één van de grote concurrenten van Oosterend be treffende de stand om de periodetitel. Wanneer Oosterend in de eerste helft tot goed spel komt zijn er zeker winst kansen voor dit team. De dames spe len uit tegen Apollo '68. Een overwin ning voor Oosterend lijkt hier het meest logische resultaat. S.V. Texel Het eerste ontvangt Schagen dat de laatste wedstrijden erg goede resulta ten behaalde. Uit werd het 4—4 na een voor Texel zeer dramatisch laatste kwartier. Met dezelfde inzet als tegen Geelzwart moet er toch minstens één punt op Texel kunnen blijven. Het tweede, nog volop in degradatiestrijd, ontvangt Victoria 2 waarvan in Obdam met 3—1 werd verloren. Om de fatale onderste twee plaatsen te ontlopen zal er gewonnen moeten worden en met de gebruikelijke inzet is dat ook moge lijk. Het derde gaat naar het op eigen terrein altijd sterk spelende HRC 5 waarvan op Texel met 2—1 werd ge wonnen. Een gelijkspel moet mogelijk zijn. Het vierde ontvangt Succes 5. In Hippo werd met 0—2 gewonnen en ook nu wordt een overwinning getipt. Het zesde gaat naar BKC 4 waarvan op Texel met 6—0 werd gewonnen. Dat moet nu ook kunnen. A1, de laatste wedstrijden goed in vorm, zal het in Breezand tegen ZAP A1 (waar van op Texel met 1—4 werd verloren) wel moeilijk krijgen maar de verwach ting is toch een goed resultaat. B1 en C2 gaan naar BKC B1 en C2 waarvan op Texel met 7—1 en 7—1 werd ge wonnen. De verwachting is hier vier winstpunten. B1 is dan kampioen van junioren B 1A na een zeer goed sei zoen. B2 en C1 ontvangen JVC B2 en C1, in Julianadorp werd het 3—3 en 2—2. Nu moet op eigen veld winst mogelijk zijn. C3 heeft winstkansen tegen HCSC C4. Op Texel werd het een 3—1 overwin ning. Het bezoekende Helder D1 is waarschijnlijk een te zware hindernis voor D1. S.V. De Koog Zaterdag staat de derby De Koog- Cocksdorp op het programma. Cocks dorp staat slechts enkele punten onder De Koog dus het kan een spannend duel worden. Aanvang 15.00 uur. De B-junioren die vorige week nogal on gelukkig van Cocksdorp verloren, spe len nu om 13.30 uur thuis tegen Zee macht B2. De F-pupillen spelen om 11.00 uur thuis en de D-pupillen ver trekken om 13.45 uur uit De Koog naar het sterke ZDH. Koog 1 gaat zondag uit naar Koedijk. Thuis was het een forse nederlaag, dus De Koog heeft wel wat goed te maken. Vertrek met de boot van 12.05 uur. De dames spelen zondag om 14.30 uur thuis tegen Wiron en wor den geacht te winnen. Terreindienst: Dick Panneman en Harry Mast. Texelse Boys Zondag een belangrijke wedstrijd voor Boys 1. Op bezoek komt DESS dat één plaats onder de Boys de voor laatste plaats inneemt. Het is dus voor de Boys van belang door winst uit de gevaarlijke zone te blijven. Aanvang 14.00 uur. Het tweede speelt al de laatste competitiewedstrijd. Er wordt op gerekend dat ze er alles aan zullen doen deze wedstrijd met een goed re sultaat te beëindigen. De tegenstander Volgende week gaat de zomerpostze- gelactie voor goede doelen van start. Dinsdag 26 maart begint de verkoop in het postkantoor van Den Burg met het bekende kraampje. De waarden van de zegels zijn 50+20 cent, met als afbeel ding de St. Maartenskerk uit Zaltbom- mel. De 60 25 cent zegel heeft een afbeelding van de Synagoge van Win terswijk met de Heilige Arke. De 65+25 cent zegel laat de Doopsgezin de kerk van Bolsward zien en de 70+30 cent de Sint Janskathedraal van 's Hertogenbosch. Net als vorig jaar zal de PTT een post zegelboekje verkopen met daarin twee zegels van 70 30 cent (brief) en twee zegels van 50 20 cent (briefkaart). Naast postzegels verkoopt de Stichting Zomerpostzegels veel andere artikelen zoals maximumkaarten, prentbriefkaar ten, wenskaarten, wensbrieven, doos jes post, groet met een zakje zaad, opschrijfboekjes, e.d. De helft van de verkoopopbrengst wordt besteed aan plaatselijke en regi onale initiatieven, 40% is voor landelij ke projecten en 10% gaat naar de An tillen. Texel heeft al een paar keer een geldbedrag mogen ontvangen voor plaatselijke projecten. Over eventuele nieuwe financiële aanvragen wordt pas na de actie beslist, als bekend is hoe veel geld er binnen is. is Helder 6. Aanvang 12.00 uur. Ter reindienst: Dirk Roeper en Jan Zijm. Het derde gaat naar Den Helder en speelt daar om 12.00 uur tegen Helder 7. Zaterdag thuiswedstrijden voor de junioren B1 tegen JVC B1 en C2 tegen SVAP C2. Beide wedstrijden beginnen om 13.30 uur. De meisjes B- en C- junioren spelen ook op eigen terrein, om 14.45 uur, tegen resp, Kolping Boys en Wieringermeer. De junioren B2 gaan naar Succes B2 en vertrekken in verband met samenreizen al met de boot van 12.05 uur. Cl speelt om 16.15 uur in Den Helder tegen HCSC C3 en vertrekken met de boot van 15.05 uur. Vrijdagavond, vanavond dus, wordt het kampioenschap van het dames zaalvoetbalteam gevierd, aanvang 20.00 uur. Zondagmiddag 31 maart geeft Jen ny Arean een voorstelling in thea ter De Kampanje in Den Helder. De show begint om 15.00 uur en kaar ten kosten 710,—. De nieuste Arean solo-show heet „Ge scheiden vrouw op oorlogspad" en wordt omschreven als een vrolijk pro gramma over leed met liedjes en ver halen die de toeschouwers kunnen wapenen tegen cynisme en een per soonlijk licht werpen op eenzaamheid en verhoudingen. Kaarten zijn verkrijg- •baar bij de Kampanje, tel. 02230-15254. lllllllllliiiiillllllliiliilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll met afbeeldingen van diverse oud- Hollandse molens 769,—. Weverstraat 34 Den Burg, flIMl Telefoon 02220 2346 rN WINKEL VOL IDE EEN!

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7