indercentra vragen aad om hulp osta/gische schetsen in het raadhuis Esperantisten herdenken oprichting monument VOOR UW TIENTJE BEGEVEN WE ONS OP GLAD IJS feuterspeelzalen in het nauw ÏKBLIJFTHÖiS^ \L\ARHËLPGRffiNPÊACÊ kunst, op zo'n licht fietsje! Gyminstuif en sjoelen in 't Skiftje „Snellius" expeditie voor televisie Play Back-show in Oudeschild Zon, maan en hoog water "De gezondheid van de kinderen is de rijkdom voor de toekomst" Dit is het thema van de Wereldgezondheidsdag 1985 Rommeltjesmarkt zwemclub IL|uDAG 5 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 17 U blijft thuis, maar helpt Greenpeace met minimaal een tientje. I U bent dan donateur, en krijgt 4 x per jaar onze kwartaalkrant. I I Stuurt u deze bon naar Greenpeace Nederland, antwoord- I I nummer: 10734, 1000 RA Amsterdam, i Bellen mag natuurlijk ook: 020-261877. kLëmmMïU&B I m 85-00-135 Naam:I I Adres:iI I Postcode:Plaats:I Op 30 mei 1935 werd het aan de Kogerstraat in Den Burg gebouwde Esperanto-monument onthuld. Dat is dus binnenkort vijftig jaar gele den, wat voor esperantisten uit de regio aanleiding is geweest om op zaterdag 1 en zondag 2 juni op Texel een herdenkingsweekend te organiseren. Verwacht wordt dat daarbij esperan tisten uit het hele land maar ook uit het buitenland aanwezig zullen zijn. Zaterdagmiddag om drie uur is bij het monument een herdenkingsplechtig heid en daarna worden in „Bloem en Bos" in Gerritsland films vertoond ter wijl men in de avonduren liedjes en cabaret in het esperanto wil brengen. Eén en ander is bedoeld om te laten zien wat de mogelijkheden zijn van de ze door Zamenhof gemaakte wereld taal. Dat juist op Texel een Esperanto- monument staat heeft te maken met het feit dat hier in de dertiger jaren naar verhouding veel esperantisten wa ren, idealisten die deze taal beschouw den als een effectief middel om de contacten tussen de volkeren te verbe teren en daardoor oorlog te voorko men. Eén van de meest actieve was wijlen Joh. Duinker, destijds firmant van Langeveld en de Rooy. Duinker gaf onder meer ansichtkaarten van Texel uit met opschriften in zowel Ne derlands als Esperanto stond. Ook Siem de Waal was een actieve Texelse esperantist, die dankbaar van de mo gelijkheid van deze taal gebruik maak te tijdens de vele verre reizen die hij maakte;. Het Esperantomonument werd in de oorlog op last van de bezetter gesloopt. Na de oorlog werd het op het oude fundament herbouwd. Donderdag 11 april is dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild het centrum voor een gym- en spelinstuif en sjoelwedstrijden. In de dorpskamer kan men 's middags en 's avonds sjoelen. Zowel volwassenen als jeugd zijn daarbij welkom. Jongeren tot 12 jaar betalen ƒ0,50 per spel en ouderen ƒ1,—. Deelname aan de sportieve instuif in de gymzaal is gratis, 't Skiltje is geopend van 15.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. De spor tieve dag wordt georganiseerd door de gymvereniging van Oudeschild. De NOS televisie zal in twee afleverin gen uitvoerig aandacht besteden aan de Snellius-expeditie waarbij het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel nauw betrokken is. De eerste uitzending, in het programma „De waarheid in pacht" is zondag a.s. om 20.45 uur te zien. De tweede uit zending, waarvoor donderdag 18 april de opnamen worden gemaakt volgt op een nader aan te kondigen tijdstip. giers ook gebruik van kunnen maken", aldus de federatie. Opgemerkt wordt dat de hogere overheid subsidie ver leent voor speciale werkzaamheden ten behoeve van gehandicapten. Kernenergie „De bouw van nieuwe kerncentrales is momenteel niet gewenst omdat het probleem van het radio-actieve afval niet is opgelost en de inzet van kerne nergie en het gebruik van milieuvrien delijke energiebronnen op lokaal niveau bemoeilijkt. Het verdient aanbeveling het brandstofverbruik verder te beper ken en op grotere schaal warmte kracht en windenergie te gebruiken" is het standpunt van de vereniging Mi lieudefensie over de voorgenomen bouw van nieuwe kerncentrales in Ne derland. Aan de gemeenteraad wordt gevraagd het afwijzende standpunt te onderschrijven, ook al is de kans klein dat op Texel een kerncentrale wordt gebouwd. „Uw gemeente heeft niet rechtstreeks met dé uitwerking van het kabinetsplan te maken, maar elke ge meente heeft immers op een of andere manier te maken met het beleid van de stroommaatschappijen in verband met stoomafname of aandelen". Of de nieuwe centrales er komen hangt vol gens Milieudefensie sterk af van de houding van de huidige stroom leveran ciers. Verder wordt gezegd dat de bouw andersoortige energieopwekking, ook op plaatselijk niveau, in de weg zal staan en Milieudefensie is van me ning dat de centrales mede schuldig zijn aan de zure regen. Het college zal de gemeenteraad voorstellen het standpunt niet te onderschrijven maar de brief voor kennisgeving aan te nemen. Vereniging Kindercentra Texel heeft in een brief de gemeenteraad om lp gevraagd inzake de financiële problemen waarmee de peuterspeel- len op Texel kampen. Ouders die hun kind op de peuterspeelzaal laten elen moeten steeds meer betalen, de subsidie voor dit werk wordt nder en het aantal kinderen loopt terug. vereniging schrijft aan de gemeen- aad dat door korting in de welzijns- de ouderbijdragen zeer fors zijn stegen. De gemeente subsidieerde d veertig procent van de salaris ten van de peutérleidsters en de twerd door de ouders betaald. In 1 was de ouderbijdrage voor twee itenden opvang in de week ƒ37,— maand, nu betalen ouders ƒ62,— maand. vereniging betoogt dat de stenstijgingen aan banden zijn ge el door intern fors te bezuinigen en orde financiële reserves van de uterspeelzalen in Den Burg, Den orn, De Koog, Oosterend en De icksdorp aan te spreken. „Ouders aaien hulpdiensten, ouders maken eelzalen schoon, bestuursleden krij- geen vergoeding meer voor reis- sten maar zelfs de ouderbijdrage van ƒ62,— maakt onze begroting niet slui tend", aldus de vereniging in de brief. Geen garantie Geconcludeerd wordt dat niet meer aan de leidsters van de peuterspeelza len gegarandeerd kan worden dat hun salaris op tijd wordt uitbetaald. „Wij achten dit een zeer ongunstige ont wikkeling met name in een tijd waarin het eind van de kostenstijgingen nog niet in zicht is." Volgens de vereniging blijven er peuters weg omdat de ou ders de gevraagd bijdrage niet meer kunnen opbrengen. „Het spelen in een speelzaal moet voor alle kinderen mogelijk zijn maar we hebben jammer genoeg moeten constateren dat er veel kinderen op la tere leeftijd en minder frequent komen om op die manier de kosten te druk ken", aldus de vereniging over een an dere methode om de „peuterkosten" te drukken. Aan de gemeenteraad wordt gevraagd om overleg om deze situatie het hoofd te bieden. De ge meenteraad bespreekt de brief dinsdagavond waarbij het college voor stelt het verzoek van de vereniging zelf af te handelen. Gehandicapt De gemeenteraad krijgt dinsdagavond ook een brief onder ogen van de Fe deratie van Ouderverenigingen van ou ders van geestelijk gehandicapten in de Noordkop. De federatie heeft een brief naar Teso geschreven met het verzoek rekening te houden met geestelijk gehandicapten bij de aanpas sing van de fuikhavens in Den Helder en op Texel. Een afschrift van die brief is gestuurd naar de raad en komt qua inhoud overeen met eerdere verzoeken die al aan Teso en Rijkswaterstaat zijn ge richt. „Wij verzoeken u rekening te houden met het vervoer van gehandi capten, zowel lichamelijk als geestelijk, als wel de dubbel gehandicapten. Hierbij denken we aan drempels, aan passingen bij de toiletten, vervoer van rolstoelen, trappen, deuren, e.d. zodat de gehandicapte gebruik kan maken van alle plaatsen waar andere passa- Uit het groot aantal technieken waarvan een hobby-schilder zich an bedienen, heb ik de schets gekozen om mijn indrukken van èxel vlug te kunneir vastleggen. Vakantiegangers kunnen immers iet teveel bagage meenemen." Onder dit motto exposeert de uitser Siegfried Kauz met 66 potloodtekeningen en een enkel [juarel in de kelder van het raadhuis. itloodtekeningen die het beste als hetsen omschreven kunnen worden in kwaliteit nogal verschillen. De B-jarige Kauz is een trouwe Texel- ierist en zijn gevoelens over deze va- intieplek zijn vertaald in tientallen te mingen over de haven van Oude- child, oude boerderijen, kerkjes en borkijkjes in dorpen en het vlakke bxelse land is vaak in detail leergegeven. auz is zelf de laatste om te beweren at in zijn kunst een verrassende draai an de voor Texelaars bekende plekjes icrdt gegeven. et zijn, volgens hem, „eenvoudige ihetsen". De indrukken zijn degelijk pgezet en traditioneel uitgevoerd, of wel er is weinig aan de werkelijkheid legevoegd. Kauz is vatbaar voor de ist en het oude land van Texel met ikeningen van kronkelweggetjes en innendijken met riet waarop geen iensen of moderne gebouwen voor men. De tekeningen doen om die den nostalgisch aan maar zijn door eergave in zwart pass-partout niet te" lieflijk. Kotters Jecialiteit van Kauz is het tekenen in kotters, botters en andere sche- in. Op de expositie hangen maar 1st 16 kottertekeningen, die vaak een itail van een schip of een detail van de Oudeschilder haven laten zien. De Duitse amateur-kunstenaar is huisschil der en zegt de sprong naar meer crea tief werk te maken vanuit de drang te willen experimenteren., „De sprong uit het leven van alledag haal ik alleen doordat ik zoek en bo ven mijn ervaring uit doordring in nieu we en onbekende domeinen, waarbij ik niet terugschrik voor het risico van de mislukking." Dat laatste wordt in de tentoonstelling ook getoond: er zijn enkele schetsen die qua compositie en weergave heel matig zijn. De schilder kan hier alleen als excuus aanvoeren dat hij de moed heeft die persoonlijke experimenten ook te tonen. Penseel Kauz zegt zich te uiten door „midde len die hem niet zijn aangeleerd" en vastgesteld kan worden dat hij zeker talent heeft. In de kelder hangen enke le verrassende tekeningen en een prachtig klein kleur-aquarel van de zee. Die laatste afbeelding doet vermoeden dat deze kunstzinnige Texel-toerist met penseel meer in zijn mars heeft dan met potlood. De tekeningen zijn te koop maar de prijzen zijn niet op de expositie vermeld. Daarvoor moet men telefonisch contact opnemen met de kunstenaar. De potloodtekeningen van Kauz hangen tot en met 12 april in de raadhuiskelder. Openingstijden van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Een doorkijkje in Oudeschild met op de achtergrond de toren van het Oudeschilder kerkje. Op 10 april a.s. 21.55 uur Ned. 1 zendt Tros Aktua een repor tage uit over dit thema. Op de foto ziet u Saviel, één van de hoofdrol-spelertjes uit de reportage. Hij woont in Burkina Faso (voormalig Opper-Volta), vlakbij de grens met Ghana. Saviel is gehandicapt. Hij heeft polio. Dankzij de succes-formule van het Liliane Fonds (indivi duele, kleinschalige en direkte hulp) is hij opgespoord en gehol pen. Op de foto oefent hij in zijn beugels met een karretje dat door een plaatselijke timmerman speciaal voor hem is gemaakt. Met dit programma start ook de aktie: "Geef om dit kind." Zijn geluk staat op uw giro. Uw bijdrage kunt u overmaken t.n.v. Stichting Liliane Fonds, Kloosterpad 5, 5251 AV Vlijmen, telefoon 04108 - 4560,- GIRO 66.77.67. activiteitencommissie kreeg versterking van de dames N. Hut en G. Witte. A. Verkaart nam plaats in de kascommis- sie. Vanaf 15 april kunnen nieuwe le den voor de zwemclub zich opgeven bij T. Boon, Ada van Hollandstraat 10, Den Burg, tel. 02220-3571. De leerlingen van de openbare lagere school De Bruinvis in Oudecshild hou den samen met de Gemeenschap Ou deschild een play back-show op woensdag 10 april om 15.00 uur in dorpshuis 't Skiltje. De toegangsprijs is ƒ1— per persoon en komt ten goede aan het door de school via Foster Pa rents geadopteerde kind Pouska in Op per Volta. Kinderen die aan de play back-show willen meedoen kunnen zich nog opgeven bij Martha Witte, De Ruyterstraat 44. De zon komt 11 april op om 6.52 uur en gaat onder om 20.30 uur. 5 april V.M.; 12 april L.K. Springtij: 7 april; doodtij: 14 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 5 april 9.34 en 21.54 Zaterdag 6 april 10.21 en 22.35 Zondag 7 april 10.58 en 23.16 Maandag 8 april 11.34 en 23.57 Dinsdag 9 april 12.10 en Woensdag 10 april 0.25 en 12.35 Donderdag 11 april 0.41 en 12.54 Vrijdag 12 april 1.00 en 13.33 Zaterdag 13 april 1.54 en 14.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zwemclub TX '71 houdt ook dit jaar een grote rommelmarkt op de Groene- plaats om de clubkas te spekken. Dat gebeurt op zaterdag 1 juli. Mensen die rommeltjes kwijt willen kunnen contact opnemen met P. Veenstra, tel. 02220-3573 en voor Oudeschild en om geving met A. Blom, 02220-3170. Tijdens de jaarvergadering van de zwemvereniging werd J. Commijs als penningmeester herkozen, het bestuur werd uitgebreid met C. Witte en de

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 17