Irbmkzs. Groen zwarts Texels in het harL, ~r™ Rede van Texel" straks n stadje in Japan >J DEREEDl VA Herziening procedure inspraak welzijn lei/R Goede afloop Scheepsmarifoons in beslag genomen Dia-avond over Texel geen koopavond. Zaterdag om 16.00 uur gesloten. Geen krant na Pasen eer oude granaten e lucht in IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9971 VRIJDAG 5 APRIL 1985 De brandweer bezig met het openbreken van de wager .Qfi chauffeur wordt naar buiten geholpen. ernstigs aan de hand Het college wil de inspraakverordening voor het sociaal-cultureel jaarprogramma en de meerjarenplanning specifiek welzijn sterk ver eenvoudigen. De inspraakverordening met ruime mogelijkheden nam veel tijd in beslag, onder andere door twee inspraakronden voor betrokken instanties en verenigingen. Eén van de twee ronden vervalt in de nieuwe inspraakverordening en bovendien wordt de procedure rond het aannemen van jaarplan en meerjarenplan met een strak tijd schema verbonden. De inspraak in de voorontwerpfase van beide plannen is geschrapt. Wel kan iedereen suggesties inleve ren voor het meerjarenplan specifiek welzijn en dat moet dan elk jaar vóór 15 april gebeuren, zoals dit jaar voor het welzijnsprogramma 1986-89. In de nieuwe inspraakverordening is ook geregeld dat een meerjarenplan geen verplichting van de gemeente is. Men kan een dergelijk plan ma ken waarbij het college wil dat de inventarisatie van alles wat er op Texel op sociaal en cultureel gebied gebeurt verdwijnt. Een meerjaren plan zal dus meer een breed be leidsplan worden met een duidelij ker vertaling van dat beleid in de jaarprogramma's. Als een (niet ver plicht) meerjarenplan door de ge meenteraad wordt aangenomen is geen Arob-beroep meer mogelijk. Voor een sociaal-cultureel jaarplan geldt dat nog wel als er sprake is van concrete beslissingen in het jaarplan. „Naarmate het jaarplan exacter is, is het meer Arob- gevoelig", aldus het college, dat re cent regelmatig met Arob- procedures te maken had in de welzijnssector. Geweigerd Als in het jaarprogramma bijvoor beeld niet precies wordt aangege ven hoeveel subsidie een club krijgt kan die vereniging pas bezwaar ma ken tegen eventuele korting op hun subsidie als het uiteindelijke subsi dieverzoek wordt geweigerd. Het is de bedoeling dat de meerjarenplan ning voor 1986-89 een maand ter visie wordt gelegd (10 juni tot 10 ju li) en dus niet zoals voorheen twee keer. Het meerjarenplan kan dan in augustus of september door de ge meenteraad worden behandeld. Het jaarprogramma 1986 ligt van 15 juli tot 15 augustus ter inzage en moet door de raad behandeld worden tij dens de begrotingsvergadering in september. Het .collegevoorstel om de inspraakverordening te wijzigen wordt donderdag 11 april besproken in de raadscommissie welzijn. De openbare vergadering begint om 19.30 uur. tel zal voornamelijk gebruikt worden gemaakt van materialen die eerder zijn toegepast tijdens de Japanse week in Rotterdam: honderden fraai gekleurde lampionnen in allerlei formaten, een parasol, een kleine tempelpoort, zg. „windvissen" en een 125 meter lange decoratieve achterwand al met al een vrachtauto vol. Via het interne videokanaal van het hotel zullen in de genoemde week zes verschillende films over Japan worden vertoond alsmede aflevering 5 van de door Veronica gemaakt tv-serie „Ne derlanders overzee" waarin wordt dui delijk gemaakt hoe de contacten tus sen Holland en Japan tot stand kwamen. Het naambord „De Rede van Texel" wordt momenteel vervaardigd door de heer M. Huisman van de Pontweg, de man die vermaard is om de modelwa gens en modelkarren die hij vervaardigt en waarbij hij meer dan eens prijzen heeft gewonnen op hobbytentoonstel lingen en beurzen. Huisman snijdt de later met goudverf te vullen naamlet ters uit in een fraai stuk irokohout. Er wordt een tweede bord onder be vestigd waarop staat: „aangeboden door hotel Opduin op 19 april 1985 Texel, Holland". Het bleek onmogelijk het woord „Opduin" in Japanse karak ters uit te drukken maar veel Japan ners zijn in staat ook westerse letters te lezen, zodat de kans niet is uit gesloten dat er onder de duizenden Japanse toeristen die in het Hollandse stadje zullen rondkijken, mensen zijn die op het idee komen om hun vakan tie in hotel Opduin op Texel door te brengen Vanmorgen tegen half zeven sloeg een 23-jarige psychologie-student op de Pontweg met zijn auto over de kop. De man kwam na een nachtje uit, uit de richting van De Koog en is waarschijnlijk in slaap geraakt. Op het rechte stuk tussen Gerritslanderdijk en Rozendijk raakte hij in de rechterberm, ploegde zich over een afstand van vijftig meter door de struiken en sloeg tenslotte over de kop. De wagen, een meer dan tien jaar ou de Toyota, bleef ondersteboven lig gen en de student kon er niet uit. Een voorbijganger sloeg alarm, waarop dokter, ambulance en de brandweer met de hulpverlenings wagen snel ter plaatse waren. Met de hulpverleningsapparatuur van de brandweer werd het portier opengebroken, waarna de onfor tuinlijke chauffeur naar buiten kon worden geholpen. Dokter Eissen constateerde dat hij ongedeerd was. Vervolgens mocht hij met de politie mee om te laten vaststellen in hoeverre drank oorzaak was van dit ongeluk. De auto die door de brandweerlieden weer op zijn wie len werd gezet, werd door de kraanwagen weggesleept total loss. De PTT-radiocontroledienst heeft woensdag met assistentie van de politie drie marifooninstallaties in beslag genomen die thuis werden gebruikt door echtgenoten van kot- tervissers om te kunnen praten met hun mannen op zee. Het gebruik van deze scheepsmarifoon is aan wetten gebonden. Ze zijn uit sluitend bedoeld voor zakelijk radiogra fisch verkeer met collega-vissers, kust wacht en andere officiële instanties. Tegen de gebruikers van de installaties wordt proces verbaal opgemaakt. Op tweede paasdag wordt in de Her vormde kerk van De Koog een dia vertoning over Texel gegeven door de heer F. Veldwisch. Begonnen wordt om 20.00 uur. De entree is f2— voor volwassenen en f\— voor kinderen. Wegens Goede Vrijdag Winkeliersvereniging Den Burg. Wegens het uitvallen van paasmaandag als werkdag zal de Texelse Courant op dinsdag 9 april niet verschijnen. Adverteerders en abonnees wor den verzocht hier rekening mee te houden. De uitgever. Parkstraat 10, Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Texel telefoon (02220) 2741 •tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. jiwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, u- Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der 1 t L "I1 1 1 m Verschijnt dinsdags en vrijdags. (02220) 2741, na 18.00 uur 4881, J "^^.^"^^.60.398. de baai van Nagasaki in Japan ligt het eilandje Deshima, bekend yens het feit dat hier 250 jaar lang een Hollandse handelskolonie js gevestigd in strenge afzondering van de Japanse samenleving. 3 initiatief van het stadsbestuur van Nagasaki is het stadje dat hier bevond, weer helemaal in oude stijl herbouwd bij wijze n openluchtmuseum. Een van de straatjes zal de naam ,,Rede n Texel" krijgen en dat is het gevolg van een initiatief van Harry luis van hotel Opduin in De Koog. Het fraai uitgesneden straat- ambord, zowel in Europees als Japans handschrift, zal op 19 ïïil door burgemeester J. A. Engelvaart worden overhandigd aan heer T. Gotoh die naar Texel komt als vertegenwoordiger van >,t Nagasaki Dutch Village Kommittee. overhandiging is een intermezzo een Japans galadiner dat in hotel luin zal worden aangericht als Itepunt van de Japanse week die wordt gehouden en waarbij het )tel in een puur stukje Japan zal jrden omgetoverd, lier Harry Wuis kwam op dit idee lat hij vindt dat niet alleen Neder- sinds 1600 banden heeft met Ja- nmaar in het bijzonder Texel. Want trokken de schepen van de handels- Explosieven Opruimingsdienst seft woensdagmorgen drie zware anaten tot ontploffing moeten engen om ze voor altijd onscha- ilijk te maken. et betrof drie zogenaamde nokken- anaten met een doorsnede van 15 n. De projectielen zijn zo goed als iker afkomstig uit de eerste wereld- orlog en werden zondag gevonden in duinen bij paal 8. vloot destijds niet van de rede van ons eiland? Het was een goede aanleiding om zich als hotel weer eens op bijzon dere wijze te manifesteren, nadat dit al eerder was gebeurd door de zg. thema-avonden met Texelse produk- ten. Daarbij zal worden geprofiteerd van de extra aandacht die op dat mo ment bestaat voor de historische con tacten tussen Nederland en het land van de rijzende zon omdat op 20 april de gerecontrueerde Hollandse neder zetting op Deshima officieel zal wor den geopend door minister Van den Broek of minister Brinkman. Japans personeel Harry Wuis heeft kosten noch moeite gespaard om het er in de week van 16 tot 22 april in zijn bedrijf zo Japans mogelijk te laten toegaan. Hij heeft daarbij de medewerking gekregen van het ministerie van buitenlandse zaken, de Japanse ambassade, het museum voor de volkenkunde in Leiden, Japan Air Lines, het Japans cultureel cen trum in Amsterdam, het blad Holland Herald en enkele Japanse bedrijven. In genoemde week zal de keukenstaf van Opduin worden geassisteerd door Japanse koks die speciale Japanse menu's zullen bereiden die vervolgens door in kimono gestoken personeel zullen worden geserveerd, compleet met „saké" en theeceremonie. Dit alles heeft uiteraard een commer cieel oogmerkt. De cliëntenkring van Opduin is uitgenodigd een Japans ar rangement van drie dagen in het hotel te boeken waarbij het speciale, zeven gangen tellende Japanse diner op één van deze dagen kan worden gebruikt. Dit gebeurt tegen normale prospec- tusprijzen; alleen als de gasten ook nog aanzitten aan het galadiner op 19 april moet extra in de beurs worden getast. Mevrouw Jasuda De reconstructie van de nederzetting van de Verenigde Oostindische Com pagnie op Deshima was voor Wuis aanleiding voor het niet alledaagse ini tiatief. Een van de eerste instanties waarmee hij ter verwezenlijking van zijn plan contact zocht, was het mi nisterie van buitenlandse zaken waar hij te maken kreeg met M.M. Smalle- gange van de directie voorlichting bui tenland die zich onder meer bezig houdt met buitenlandse tentoonstel lingen. Veel hulp kreeg hij ook van de Japanse mevrouw Jasuda die momen teel in „De Potvis" bij 't Horntje woont omdat haar man gedurende bij na anderhalf jaar bij het NIOZ werkt in verband met een oceanografisch pro ject. Mevrouw Jasuda werkt graag mee aan het uitdragen van de Japanse cultuur (ze verscheen in traditionele ki mono voor onze fotograaf) gaf advie zen en zorgde er onder meer voor dat allerlei opschriften die Wuis bij zijn ac tie nodig had in Japanse karakters werden gesteld. Bij de Japanse aankleding van het ho- 'J het organiseren van zijn Japanse week kreeg Harry Wuis rechtsveel steun van mevrouw Jasuda (links). In het midden de heer Huis man met het door hem vervaardigde naambord dat straks in een Hollands straatje op Deshima zal hangen. Mevrouw Jasuda zal de Japan se week in Opduin niet meemaken, want ze vertrekt 11 april al weer naar haar vaderland. Dokter KI. Eissen constateert dat er niets is.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1