)fficier handhaaft forse boetes oor vissen binnen 12 mijl ismism „The women in red" iscriminatie in EEG-wet twijfelachtig ude vechtjassen schaakten ip in de nacht Texelaars Klaverjasclub Den Burg Soepele winst voor Mareis Bromfiets uit het verkeer Kerkentocht Kerk bezichtigen Paardendressuur Ij,DAG 5 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jaar mei moesten drie Texelse visserijbedrijven zich voor de Meer- „ge Kamer verantwoorden voor het vissen binnen de 12 mijlszone te grote schepen. De Alkmaarse rechtbank zou toen op 29 mei een praak doen over deze overtredingen maar dat ging niet door. De EEG het verwijt een discriminerend beleid te voeren inzake het bereke- van de inhoudsmaat van schepen in de verschillende lidstaten en de maarse rechtbank was zo verstandig een uitspraak over deze aantij- aan het Europese Hof over te laten. Die uitspraak werd 21 maart ge en maandagmorgen stonden de vertegenwoordigers van de drie be an, plus twee nieuwe overtreders weer voor de rechters, kans dat de verdachten er met een kleine boete of vrijspraak afko- bijzonder klein. Vorig jaar werd in totaal een halve ton aan boetes aagd en de officier Mr. W. Jansen zag maandagmorgen n aanleiding om van zijn oude eis af te wijken. De Meervoudige Ka- mag nu oordelen over een totale eis aan boetes van 767.500 e bijna twee uur durende rechtszit- werden de vijf betrokken bedrij- vier van Texel en één uit Den Ier, in één rechtsgang behandeld erin resulteerde dat het besproke- de hak op de tak sprong en leken soms ondoorzichtig was. drie rechters van de Meervou- Kamer waren niet diep ingevoerd e hele materie en het was enkele en nodig dat verdachten met zee- rten in de hand uitleg gaven over standpunten inzake de 12 sgrens. ig jaar was de term discriminatie itvan de verdediging van visserij- ocaat Mr. Brusche. Hij betoogde dat er weliswaar internationaal is laald dat schepen met meer dan pk motorvermogen of een inhoud dan 70 brutoregisterton (BRT) binnen de 12 mijl mogen komen, iee oude schakers, H. Broekema J, Hooijberg, streden bij En Pas- itin De Lindeboom een ware ti- nenstrijd, die doorging tot in de ine uurtjes. En zelfs toen was partij nog niet beslist. De spe- braken af in een gecompli- 8rd eindspel, waarin Broekema klein materieel plus heeft, ter- Hooijberg daarvoor enige posi- nele compensatie heeft, uitslag ook mag worden, de tij strekt beide spelers tot eer. Niet was het een boeiend duel om te gen, het was bovendien een rob- itje vechtschaak van de zuiverste ort. Minder te beleven was er bij de erige twee partijen uit de hoofd- Gerard Zoetelief haalde tegen ap Dros nauwelijks twintig zetten en Hoekman kwam tegen Joop mmets niet verder dan een inferieur idspel, dat door Rommets probleem- jswerd gewonnen, de B-groep liep A.C. Bakker in zijn variant een lelijke buil op tegen Bart ijnen die door middel van sterke da- manoeuvre na de opening het initi- ef greep. Nadat Bakker enkele ver- akkingen van zijn koningsstelling moeten tolereren, won Heijnen in aanval. Ferry van Tatenhoven werd slachtoffer van het slimme spel M. Witte. Vorige week werd abu- velijk vermeld dat Rob Terpstra een Tvalspartij won van Van Tatenhoven. werkelijkheid is juist andersom: de ival van Terpstra werd afgeslagen Van Tatenhoven kwam daarop ma- rieel beslissend in het voordeel. Passant lijkt een kleine overwinning zullen boeken in de bondswedstrijd |en de Wieringermeer. In deze zater- gmiddag in De Lindeboom gespeel match werd afgebroken bij een indvan 3/2—2/2 voor de Texelaars. )or het eerst sinds lange tijd werd op Rommets naar een nederlaag speeld. Hij kreeg daarbij gezelschap Rinus Vittali, die ondanks een rdnekkige verdediging een slechte leningbehandeling niet te boven J. Hooijberg stelde daar een "kende en snelle aanvalsoverwinning genover en ook A. Terpstra kwam it klassieke stukoffers op de vijande- koningsveste aan een vol punt. Dros versloeg aan het topbord tegenstander in het eindspel, ter- i'Wim Hoekman een slechte stelling premise wist te houden. De partij van Peter bergman en H. Broekema itden afgebroken. Het lijkt reëel dat gevallen het punt wordt ge- eld, zodat En Passant rekent op een V/2 overwinning. In stilte hopen schakers nog op promotie, maar srvan kan alleen sprake zijn als het Eklerse MSC zijn laatste match tegen Viersprong verliest. En hoewel na lafbreken MSC met 3—0 achter tót is men in Den Helder toch opti- jstisch over de einduitslag, itslagen maar voor wat betreft schepen die kor ter zijn dan 24 meter bestaat er geen vaste'methode om de BRT-maat te be rekenen. Voor schepen langer dan 24 meter geldt wel een door de EEG vast gestelde BRT berekening. Voor kortere schepen hanteert met na me Engeland een rekenmethode die er volgens veel Hollandse vissers voor zorgt dat een schip van 70 Engelse BRT's veel groter is dan een Hollands schip met dezelfde inhoudsmaat. Bru sche vond in de vorige zitting dat de Meervoudige kamer zou moeten on derzoeken of hier sprake is van discri minatie. Het zou immers kunnen zijn dat een schip voor de Nederlandse kust niet mag vissen maar voor de En gelse kust ,,net wel". Indentiek Brusche zei de vorige keer ook dat als er sprake zou zijn van een beleid waar bij de ene vissersnatie bevoordeeld wordt boven de andere, het EEG ver drag ontbonden moet worden of men moet ook een vaste rekenmethode voor schepen korter dan 24 meter af spreken. Maandagmorgen stond als getuige de heer S. van Hoogstraten, deskundige in het Internationale Euro pese Recht voor de balie. Hij vertelde dat het Hof van Luxemburg onlangs in een proces tegen een Zeeuwse visser had uitgesproken dat er, ondanks de verschillende manieren van rekenen, geen sprake was van discriminerend beleid. Het ging hier om het principe of een schip dat uiterlijk indentiek is aan een ander schip ook exact dezelf de inhoudsmaat moet hebben. Vol gens het Europese Hof mogen alle lidstaten voor kleinere schepen een ei gen regeling hanteren. Daarom heeft de EEG dat zelfs bewust niet geregeld. Volgens het Hof waren de uiteindelijke verschillen van de rekenmethoden klein maar Van Hoogstraten zei dat daarmee niet de vraag beantwoord is of sche pen die in Nederland net boven de 70 BRT uitkomen en in Engeland daar net onder zitten, niet achtergesteld wor den. ,,Zo diep is het Hof niet in deze materie gedoken", aldus Van Hoogstra ten. Als Hollandse vissers voor de En gelse kust binnen de 12 mijl gepakt worden, geldt echter de Hollandse scheepsmetingverklaring als officieel BRT-getal en dat is andersom ook zo. Dros-G. Zoetelief Hoekman-J. Rommets Hooijberg-H. Broekema 1-0 0-1 afgebr. Bescherming Van Hoogstraten kon op een vraag van raadsman Brusche niet ontkennen dat in Engeland „andere" schepen bin nen de 12 mijl kunnen vissen dan in Nederland. De specialist in het interna tionale recht betoogde dat er dus wel „kleine verschillen kunnen zijn" maar dat de 12 mijl wet vooral was bedoeld om de kleine, lokale visserij voor de kust te beschermen en niet is opgezet om te bekijken wanneer een Hollandse kotter nu wel of niet voor de Engelse kust mag vissen. Later in de zitting bleek dat alle toestanden rond Brutoregister-tonnage binnenkort mo gelijk tot het verleden behoren. Binnen ,de EEG wordt overwogen om de in houdsmaat in het verdrag af te schaf fen en uitsluitend kotters met meer dan 300 pk te verbaliseren als die bin nen de 12 mijlszone komen. Het Euro pese Hof had volgens Brusche dan wel vastgesteld dat er „geen juridische discriminatie" was tussen de twee EEG Idstaten, maar „feitelijk is die er wel." „De lidstaten mogen nog steeds op eigen wijze een BRT -berekening opstellen en uitvoeren", aldus Brusche. Nationaal Officier Mr. W. Jansen ging in zijn re quisitoir nauwelijks in op de discriminatie-discussie. De Meervoudi ge Kamer heeft „netjes" gewacht op de uitspraak van het Europese Hof en die uitspraak was voor Jansen geen verrassing. „We moeten ons gewoon aan nationa le regels houden omdat het hier de ei gen kust betreft", aldus Jansen. De Gebroeders van der Slikke voeren in het voorjaar van 1983 drie keer met hun TX 56 binnen de 12 mijl en daar voor eiste Jansen een boete van drie maal ƒ5000;: De Helderse firma Ijff was met de HD 103 en 104 ook drie keer in verboden gebied gesignaleerd en ook hier vroeg de officier een boete van 715000? Dit bedrijf had bovendien een keer illegaal schol aangevoerd en dat leverde de boete-eis van 72500,- op. De f^ohropHorc \/an Hiik hrar.hten in maart '83 verboden haring aan wal en dat delict was volgens Jansen wel 73000,- boete waard. Deze gebroeders hadden bovendien drie keer binnen de 12 mijl gevist met de TX 52 en wederom werd 715000,- boete voor deze overtredingen gevraagd. P. van der Vis uit Oosterend was in 1983 een keer voor vissen bin nen de 12 mijl geverbaliseerd maar ook in april vorig jaar in, voor deze schip per, verboden gebied waargenomen. Deze laatste overtreding was nieuw voor de rechtbank en werd samen met een andere dagvaarding uit 1984, waar de Fa A. Ellen en Zonen met de TX 5 bij betrokken was apart behandeld door de rechtbank. Die aparte behan deling kostte veel tijd omdat beide fir ma's het niet eens waren met de aan klacht: ze hadden volgens eigen zeg gen niet binnen de 12 mijl gevist. Exact gepeild Beide kotters waren op 26 april vanuit een vliegtuig door de rijkspolitie te wa ter gezien en de TX 5 voer volgens het proces verbaal op 10,8 mijl uit de kust. Getuige-schipper Jan Arie Ellen vertelde de rechter dat dat getal niet overeenkwam met zijn gegevens toen hij vanuit net vliegtuig werd gezien en gefotografeerd Zijn Decca-apparatuur gaf aan dat de TX 5 op precies 13 mijl uit de kust voer. Er lag een marine vaartuig net binnen de 12 mijl, denk je dan dat ik naar binnen ga aldus El len tot de rechters. Volgens de schip per is het vanuit een vliegtuig moeilijk te peilen waar een kotter zich precies bevindt. Zowel kotter als vliegtuig zijn in beweging en Ellen was benieuwd hoe de wachtmeester in het toestel precies kan bepalen waar de kotter vaart ten opzichte van het vliegtuig. „Het is heel gek maar als we vanuit een politiebootje gepeild worden klopt het altijd precies met onze gegevens. Vanuit een vliegtuig zit het echter heel anders". De Texelse visser vertelde met een uitdraai van de plotter (een vel met daarop plaatsbepalingsgegevens van het schip) in de hand en een gro te zeekaart op de rechterlijke balie dat hij niet binnen de 12 mijl gevist kon hebben. Hij had met zijn schip een geul gevolgd, dat was op de kaart aangegeven, en die geul liep net bui ten de 12 mijlgrens. „Ik heb het met Decca en radar precies bijgehouden. Ik kon ook niet uit de geul vandaan want dan werd het ondieper en dan had ik m'n netten verspeeld", aldus Ellen. De jongen betoogde dat hij de wet niet 'zomaar' overtreedt. Als je binnen de 12 mijl gaat moet je het goed doen. Niet overdag en niet op 11 mijl. Als ik het doe zou ik naar vijf mijl uit de kust gaan. Daar ligt in het voorjaar veel tong en schol kuit te schieten. Daar heb je goeie vangsten en dat is dan misschien een boete risico waard. Zo'n klein stukkie heeft geen zin". Wachtmeester Geldermans had de TX 37 en TX 5 op 26 april vo- Eerste op deze avond werd het koppel N. Koomen en W. Bakker met een zeer hoge score van 7825 punten. Als tweede eindigde het koppel W. Koo men en G. Linneman met 7316 pun ten. Derde werd het echtpaar J. Spaans met 7190 punten. J. Bakker en C. Hoogenboom behaalden 7159 pun ten en werden vierde. Met een score van 6876 punten eindigden G. Speets en J. Witte als vijfde. Stand derde periode: G. Speets-J. Witte 57312 18 J. Bakker-C. Hoogenboom 55498 18 G. Smit-A. Bakker 55330 17 N. Koomen-W. Bakker 55312 17 H. Bakker-C. Vinke 55038 20 Echtp. J. Spaans 54993 18 H. Zijm-J. Koomen 54097 17 J. Boogaard-T. Witte 53478 18 A. v.HeerwrJ. Kloosterman 53371 8 Echtp. P. v. Heerwaarden 53358 16 Totaalstand: G. Speets-J. Witte 168314 50 Echtp. J. Spaans 167707 59 N. Koomen-W. Bakker 167453 42 Echtp. F. Veeger 164688 55 G. Eelman-F. Bos 164546 46 EChtp. P. v. Heerwaarden 164300 52 J. Bakker-C. Hoogenboom 164182 59 G. Smit-A. Bakker 163003 49 H. Bakker-C. Vinke 162999 51 J. Koomen-H. Ziim 162218 48 rig jaar vanuit het vliegtuig 'gepeild'. Hij mocht de rechtbank maandagmor gen als getuige vertellen hoe dat in zijn werk ging. De wachtmeester ver telde dat vliegtuigbakens vanaf de vaste wal signalen uitzenden die door de piloten vertaald kunnen worden en aangeven waar het vliegtuig precies vliegt. Als men een grote kotter ziet binnen de 12 mijl vliegt men eerst naar beneden om te kijken of het schip aan het vissen is en om welke kotter het gaat. Daarna vliegt men er exact bo ven en wordt nogmaals de positie van het vliegtuig bepaald. Op de zeekaart wordt dan aangegeven waar de kotter vist. Geldermans vertelde dat op de bewuste dag vier kotters waren ge peild. De Urker 138 voer buiten de wettelijke grens, de TX 11 was een twijfelgeval („die zat er net in of net buiten") en de genoemde TX 5 en TX 37 waren het haasje. De wachtmeester vertelde ook dat de politie het niet bij één plaatsbepaling laat. „We voeren de controle altijd twee en soms drie keer uit. De uitkomst moet bij die con troles hetzelfde zijn". Op een vraag van rechtbankpresident Mr. B. Posch antwoordde de getuige dat er geen kruispeilingen worden verricht. Met behulp van de vliegtuigbakens wordt een lijnpeiling uitgevoerd, oftewel er wordt een rechte lijn getrokken vanaf de laagwaterlijn bij het strand tot het schip. Tolerant Met moeite legde de wachtmeester uit dat er een 'tolerantiegrens' is. Bij twij felgevallen treedt men niet op en men houdt een afstand rond de twaalf mijl waarbij geen aktie wordt ondernomen. De moeite om dit uit te leggen had te maken met het feit dat de tolerantie van justitie door de vissers misbruikt kan worden. „Ik noem liever geen af standen waarbij we niet optreden. Dan wordt dat straks de nieuwe 12 mijlgrens". Gezien het proces verbaal van de TX 37 van Van der Vis is de tolerantie grens niet groot want deze kotter viste volgens Geldermans op 11 mijl uit de kust. Raadsman Mr. Brusche zei dat er van een vergissing sprake moest zijn. Zijn clienten verkeerden in de mening dat ze precies volgens het boekje voeren en hun apparatuur gaf dat ook aan. „De rijkspolitie te water moet hier in de fout zijn gegaan. Het had in dat gebied geen zin om binnen de 12 mijl te vissen. Daar is een bank en er lig gen veel wrakkken. Als een kotter een tuig kwijtraakt kost dat al gauw 30 mille. Dat risico nemen deze mensen echt niet". Brusche vond dat de over treding, als de rechters menen dat hier geen vergissing is gemaakt, dan mis schien wel wettelijk is bewezen maar niet overtuigend. Daarvoor is de mar ge, één zeemijl, te klein. De advocaat was ook niet te spreken over het feit dat F3000,- wordt gevraagd voor het il legaal vangen van haring. Dergelijke overtredingen werden in het verleden beboet met 7500; „The women in red" is een frivole en amusante film over Teddy, een geluk kig gehuwde man, die plots tot over zijn oren verliefd wordt op een vrouw in een rode jurk die hij ontmoet op weg naar zijn werk. Hij heeft er geen idee van wie zij is, maar hij weet wel dat hij er alles voor over heeft om haar te kunnen ontmoeten. Later op de dag ziet hij haar in een naburig kantoor en telefoneert met haar voor een afspraak. Hij vergist zich echter en maakt een afspraak met de nietsver moedende Miss Miller, een mede werkster van hem. Teddy kan niet aan wezig zijn op het rendez-vous maar de vrouw in het rood blijft hem bezig houden. Hij vertelt over haar tegen zijn vrienden Joe, Buddy en Mike en dit trio, niet vies van een slippertje, is ten zeerste verwonderd dat Teddy oog heeft voor andere vrouwen. Dat was nog nooit gebeurd! Enkele andere toe naderingspogingen mislukken ook alle maal en als Teddy er uiteindelijk in zal slagen om alleen te zijn met zijn droomvrouw krijgt zijn komische ver liefdheid een onverwachte deuk.... Slapstick en situatiehumor zijn aan de orde en Gene Wilder bewijst meteen dat hij als regisseur niet de eerste de beste is. „The women in red" houdt er een gezonde vaart op na en qua ti ming weet Wilder zijn grappen perfect te doseren. De glimlach van de kijker blijft constant in beweging en dat is nog steeds het meest belangrijk bij een komedie. „The women in red" wordt vertolkt door de debuterende Kelly Ie Broek. De muziek in de film werd gemaakt door Stevie Wonder met o.a. de hit „I just called tot say I love you". Te zien in City van vrijdag tot en met maandag, 20.00 uur. Proporties Officier Jansen had bij zijn eisen het aantal paardekrachten van de schepen genoemd en dat bracht hem bij de for se kotters TX 5 en TX 37, met respec tievelijk 1500 en 1240 pk tot de eis van 76000,- in plaats van de genoemde vijf mille voor de lichtere schepen. Bru sche noemde de gevraagde boetes „buiten proportioneel". Het gaat hier niet om supergrote schepen en ook niet om grote overtredingen. Wat hier voor u staat is de zogenaamde laagste categorie". De Meervoudige Kamer doet op 15 april uitspraak. De Mareis speelden tegen Doppeldou- che in de Sportlaan. De Mareis moesten deze wedstrijd winnen om nog in de race voor het kampioen schap te blijven. In het begin van de wedstrijd gingen beide teams gelijk op. Na ongeveer tien minuten spelen gin gen de Mareis hun spel agressief versnellen. Doppeldouche leed hierdoor veel bal verlies zodat de Mareis hun voor sprong snel konden uitbreiden. Na de wissel kwam Doppeldouche terug. Bij rust stond het nog 21—9 voor de Ma reis. Dit werd teruggebracht tot zes punten in het voordeel van de Mareis. Na een time-out liepen de Mareis weer uit door snelle gast-breaks. Bart de Vries, de spelverdeler van de Mareis, was mede verantwoordelijk voor deze acties. Hij speelde een goede wedstrijd. Na vijftig minuten actief basketbal wonnen de Mareis met 53—33. De Mareis staan nu op een gedeelde eerste plaats en moeten nog zes wedstrijden spelen waarvan één op Texel op zaterdag 13 april om 17.00 uur. De puntenmakers waren: S. den Haan 6, R. Witte 13, A. Smit 14 en M. Tuntelder 20. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 14.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Deze zaterdag wordt alleen opgehaald in het Marsplan en te De Waal'. De Cocksdorp en Eierland: Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Donderdagmiddag moest de politie een 17 jarige Texelse bromfietser lang durig achtervolgen. De jongen werd in 't Horntje gezien toen hij veel te hard reed. In Oudeschild werd de Texelaar aangehouden. In de bebouwde kom reed hij ruim 80 km en bij controle bleek zijn voorrem defect. De brommer was zodanig opgevoerd dat het hier technisch gezien een motor betrof. Te gen de snelheidsduivel werd proces verbaal opgemaakt en de brommer werd uit het verkeer genomen. Donderdag a.s. wordt een kerkentocht gehoude.n, die om 14.00 uur van start gaat bij De Schuilhut in De Koog. De tocht, met eigen auto's, voert langs Den Hoorn, Oudeschild en Oosterend waar de kerkgebouwdn van binnen en van buiten onder leiding worden be zichtigd. Mensen die geen auto heb ben kunnen doorgaans bij anderen instappen. Dinsdag en donderdag a.s. bestaat van 14.00 tot 16.00 uur gelegenheid om onder leiding de Hervormde kerk van Den Hoorn te bezichtigen. Dat is gratis. Wie de toren wil beklimmen (al leen toegestaan bij goed weer) betaalt echter 71,— voor het restauratiefonds. Annemarie van der Linden scoorde za terdag met het paard Vadim zeer hoog tijdens de dresuur in een onderlinge wedstrijd. Ze behaalde 155 punten en daarmee een verdiende eerste prijs. De verdere uitslagen zijn als volgt: Dressuur: Rijbaan 1 B Yi dressuur: 1. Saskia Koopman met Wibo 127 punten, 2. Hanna Beekman met Snowy 126 pun ten, 3. Sandra Bakker met Brigitha 124 punten. B dressuur: 1. Irma de Boer met Inske 121 punten, 2. Marieke Dros met Lucky 118 punten, op een gezamenlijke derde plaats met 115 punten: Jacqueline Jim- mink met Curfew, Marielle Beers met Noëll en Hannita de Wit met Tawarez. B-dressuur: 1. Tineke Kossen met Martin 131 punten, 2. Magda de Boer met Goodwill 118 punten, 3. Ellis van Eg- mond met Cinderella en Corrien Duin met Sophia met 113 punten. L-dressuur: 1. Evelien Eelman met Lindy 118 punten, 2. Frouwke de Weijer met Moonligt 114 punten, 3. Carolien Agter met Tessa 112 punten. B-dressuur: 1. Annemarie van der Linden met Vadim 155 punten, 2. Nicolien Keij- zer met Torrero 148 punten, 3. Patricia de Vries met Nimko 137 punten. L-dressuur: 1. Carla Bakker met Sarita 143 punten. Springen pony's: Categorie B en C: 1. Annet Kossen met Yellow 0 fout, stijl 60 punten, 1. Simone Winter met Delfrie 0 fout, stijl 60 pun ten, 2. Cloë Weel met Storm, 10 fouten, stijl 65 punten. Categorie D: 1. Irma de Boer mer Inske 0 fout stijl 70, 2. Sanne Pelgrim met De- vil 0 fout stijl 46, 3. Katja de Boer met Louisa 10 fout stijl 68. Federatie: B-springen: 1. Evelien Eelman met Lindy 10 fout stijl 70, 2. Magda de Boer met Goodwill 15 fout stijl 63, 3. Tineke Kos sen met Martin 30 fout stijl 57. L-springen: 1. Corrien Duin met Sophia 0 fout stijl 57, 2. Bea Timmer met Myra 5 fout stijl 70, 3. Marieke Dros met Lucky 5 fout stijl 68. Springen paarden: 1. Annemarie van der Linden met Vadim 35 fout stijl 55.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7