Cjroen ^warL-Jexels in het harL, ,Ze graaien lekker a-sociaal n de museumpot" Hotel Maastricht in het teken van Texel mm E%ïï Politieverordening moet worden aangepast 'SP over korting van het rijk: imingo op De Bol Kledingdiefstal tijdens wedstrijd W. N. Kelder overleden 100 "2220. Weer culinaire prijs voor J.W. Timmerman Ktie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ai werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der jen, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, don (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. !e graaien lekker a-sociaal in de museumpot. Al die mooie talen uit het verleden worden aan de kant gezet en nie- land denkt na hoe het nu verder moet. Dat mag de ge- leente Texel uitknobbelen. Positief meedenken, hó maar. Ze ten je vallen en beginnen te graaien. Ik vind het op zijn ichtst gezegd onbehoorlijk", aldus een boze Peter Bakker jdens de vergadering van de raadscommissie welzijn, don- erdagavond "in het raadhuis, over de aangekondigde rijks- rrtingen voor het Natuurrecreatiecentrum. et PSP-raadslid zei een vieze naak in zijn mond te krijgen van it principe dat dit museum door k, provincie en gemeente is op- ezet maar dat het rijk nu zonder Bvoel van verantwoordelijkheid de financiële handen te- igtrekt. ,,Zo kun je als gemeente et deze mensen niets meer be nnen want je weet niet wat ze i/er een paar jaar zullen doen. Je ent er mooi klaar mee", aldus Pe- r Bakker. klare taal werd gesproken na de idedeling van wethouder Piet Zegers het ministerie van WVC ingaande Igend jaar niet meer een derde van exploitatietekort van de Stichting xels Museum wil subsidiëren maar n vast bedrag: f60.000,—Het mi- terie van landbouw volgt dezelfde Iragslijn. Dit ministerie betaalde ook derde deel van het exploitatiete- rt maar wil het voortaan ook laten maximaal f60.000,—. Dat betekent i vermindering van inkomsten van ,000,— en daarnaast heeft Staats- sbeheer aangekondigd voor het me- gebruik van het NRC niet meer 1.000,huur te zullen betalen, maar i.000,SBB heeft in het museum i informatiecentrum. De totale oorlopige) korting op de NRC subsi- komt daarmee op 26 mille, kker vroeg zich af wie de huurprijs Dat zou de Stichting Texels iiseum moeten zijn maar uit de dis- issie bleek dat SBB als „partner" doen wat men wil. De stichting n de huur opzeggen maar dan mist in ook die 45 mille. Bakker veron- istelde dat deze houding van SBB maken heeft met het feit dat de xelse duinen nog geen nationaal irk-status hebben. Volgens wethou- rZegers speelde dat argument een de buurt van Oosterend houdt zich omenteel een flamingo op. De vogel erd zaterdagmiddag in het natuurre- rvaat Drijvers Vogelweide De Bol ge- gnaleerd door de 8-jarige Joost Wol- uit Amersfoort. De familie Wol- ing heeft het in het water staande 3r langdurig met de verrekijker geob- veerd zodat over de juistheid van determinatie geen twijfel bestaat, flamingo (phoenicópterus ruber) ordt een enkele keer op Texel waar nomen waarbij het niet altijd duide- is of het gaat om afgedwaalde wil- exemplaren of om dieren die zijn tsnapt uit een vogelpark. In dit ge- zou het een wild exemplaar kun- n zijn want de vogel hoort tot de 'Pese soort die overwegend wit is alleen rose onder de vleugels. De thtstbijzijnde broedgebieden liggen Zuid-Frankrijk (de Camarque) en panje. Maar het is ook mogelijk dat vogel er een is van een groep ver- toerde vogels die min of meer per cent in de Grevelingen verblijft, in het Lauwersmeer worden af en flamingo's gezien. grote rol. VVD-er Gerbrand Poster noemde dat chantage maar het PSP- raadslid was het daar niet mee eens. Bij de opzet van het NRC is door Staatsbosbeheer als voorwaarde gesteld dat de duinen nationaal park moesten worden. Nu die status uitblijft mogen ze zich terugtrekken. Alleen de manier waarop het gebeurt is niet zo elegant." Daan Welboren van het Pakt gooide kolen op het vuur door mee te delen dat de duinen zo snel mogelijk natio naal park moeten worden. ,,Aan die duinen verandert verder weinig maar het geeft Texel nog meer cachet als natuureiland. Niemand heeft er last van en dan kunnen de financiële zaken van het NRC ook beter geregeld wor den. Staatsbosbeheer kan dan een volwaardig bezoekerscentrum in stand houden en betalen". Het Pakt-raadslid merkte op dat het door hem gewenste etiket voor de duinen door anti- parkmensen wordt tegengehouden zonder argumenten. ,,Ze zijn tegen uit frustratie." Tegenstander Gerbrand Poster was het daar uiteraard niet mee eens en herinnerde aan de afwijzende raadsmotie uit 1982. „Daar staat in waarom we tegen zijn." Macht Over de kortingen van beide ministe ries zei wethouder Zegers dat hij ook grote moeite had met deze gang van zaken, „maar het is nu eenmaal de macht van het bezuinigen." Bakker vond bezuiningen op zichzelf laakbaar als er met de andere partners maar overlegd wordt waar bezuinigd moet worden en als alle betrokken subsidie gevers met elkaar toch proberen het museum zo goed mogelijk in stand te houden. „Nu graaien ze hun deel weg en wij mogen het straks uitzoeken. Dat interesseert ze niets en dat is on behoorlijk besturen." De discussie over het NRC werd ge voerd naar aanleiding van de jaarreke ning 1983 van de Stichting Texels Mu seum, de instantie die alle musea op Texel (uitgezonderd het Agrarisch Mu seum) beheerd. Diverse commissiele den waren er niet over te spreken dat die cijfers zo laat op tafel kwamen. Poster merkte op dat de financiële za ken door het stichtingsbestuur „nogal laconiek" worden afgehandeld. Als men wat sneller zou zijn, zou de hoge re overheid mogelijk ook wat „aardiger voor het museum zijn. „Nu komen de subsidies laat binnen en dat geeft veel renteverlies". Zaterdag werd uit de kleedkamers van Sport Vereniging De Cocks- dorp een grote partij kleding gestolen. Die kleding was eigen dom van spelers van Reiger Boys, de ploeg die op het moment van stelen een wedstrijd speelde tegen SVC 2. Tijdens de rust ontdekte men de diefstal en de politie werd meteen ge waarschuwd. De verdenking lag te recht op junioren van SV Helder, de ploeg die de kleedkamer deelde met Reiger Boys. De politie kon na een kleine speuractie het juniorenteam aan houden waarbij de twee daders en alle kleding werden gevonden. Tegen de avond konden de Reiger Boys hun sporttenue inruilen voor hun vrijetijds- kleding, maar daarvoor moest men wel eerst in sportkledij naar het politiebu reau in Den Burg. Tegen de twee da ders uit Den Helder werd proces ver baal opgemaakt. Zegers vertelde dat het college hiero ver een brief naar het bestuur had gestuurd maar een antwoord was nog niet binnen. Ook was tweemaal een brief verzonden (twee maanden en zes maanden geleden) over het openstel len van het NRC op zondag en ook daar hadden B en W nog geen ant woord op gehad. De commissieleden vonden unaniem dat het NRC op zon dag open moet en dan desnoods op maandag dicht. Poster reageerde geïr riteerd op het uitblijven van een ant woord op de collegevragen. Bakker en Welboren hadden dezelfde mening. „Ze kunnen best behoorlijk antwoor den. We steken er toch veel geld in?" Als verzachtende omstandigheden werd aangevoerd dat NRC-directeur De Haan geruime tijd ziek is en dat een deel van zijn werk door anderen moet worden overgenomen. Publiciteit Daan Welboren vond dat het NRC de laatste jaren te weinig in de landelijke publiciteit kwam. „Die slag hebben ze verloren met het opvangcentrum voor zeehonden in Pieterburen. Lenie 't Hart staat regel matig in de publieke belangstelling met haar dieren, maar van de Texelse zee honden hoor je weinig of niets terwijl het NRC toch ook goed werk doet." Zegers was het met Welboren eens en vond dat het NRC wat dat betreft meer aan de weg moet timmeren. De jaarrekening 1983 toonde een extra te kort van 75.873,07 en een meerdêrheid van de commissie ging ermee akkoord om dat tekort te subsidiëren. Op 90-jarige leeftijd is in Groningen de heer W.N. Kelder overleden, oud-burgemeester van Monnicken- dam en Katwoude en daarvoor (van 1922 tot 1946) werkzaam bij de gemeente Texel, onder meer als eerste ambtenaar ter secretarie en loco-burgemeester. Hij is vooral be kend geworden-door zijn betrok kenheid bij de opstand van de Ge- orgiërs in april 1945, wat voort vloeide uit zijn leidinggevende rol in het plaatselijk verzet. Kelder werd onderscheiden met de Bronzen Leeuw en het Verzetsherden- kingskruis. Kelder was de laatste jaren ziekelijk en daarom niet in staat het verzetsherdenkingskruis bij de plechtig heid in het raadhuis op Texel in ont vangst te nemen. De heer Helder overleed zaterdag. De crematie heeft inmiddels in de familiekring plaatsgehad. Piet Brouwer (met een geslacht lamen Willem Goënga (met een Jasje van lamsbontl bezig met het inladen van de auto. Gisteravond ging in Hotel Maastricht in de gelijknamige Lim burgse hoofdstad een veertien daagse manifestatie van start die geheel in het teken van Texel staat. Het hotel zal in die periode Texelse lekkernijen op tafel zetten en door middel van een tentoonstelling zal een indruk worden gegeven welke specifieke produkten het eiland te genwoordig heeft te bieden. De manifestatie werd gisteravond om half zes in het bijzijn van vele genodig den geopend. In de grote zaal van het hotel klonk de stem van burgemeester Engelvaart die op dat moment aan de telefoon in het raadhuis in Den Burg zat. Texels eerste burger gaf opdracht om alle genodigden een glas „Kees Boontje" in te schenken en vervolgens het glas te heffen op het succes van de veertiendaagse manifestatie en op de goede betrekkingen tussen het zo ver van elkaar gelegen Texel en Limburg. Relaties Hotel Maastricht, een groot en gere nommeerd horecabedrijf is een trouw afnemer van Texels lamsvlees, dat wordt betrokken via groothandelaar Hochstenbag. En Hochstenbag is weer een goede klant van het Lamsvleesbe- drijf Texel omdat hij ongeveer een kwart van de totale lamsvleesproduktie van dit bedrijf afneemt. Deze contac ten leidden tot het idee om in het ho tel gedurende twee weken de schijn werpers op Texel te richten waarbij de VVV's van Texel en Limburg zouden worden ingeschakeld zodat deze pro motie zowel op toerisme als produkten betrekking zou hebben. Auto vol Piet Brouwer en Willem Goënga heb ben een werkzaam aandeel gehad in de organisatie. Zondag vertrokken ze met een auto vol Texelse produkten en promotiemateriaal van de VVV naar Limburg om de tentoonstelling in el kaar te zetten. Meegenomen werd on der meer: een parachute, een surf plank, bontjasjes van Martin Karlas, een model van de veerboot, Texeler dekbedden, diverse Texelse kaassoor- De onlangs vereenvoudigde alge mene politieverordening van de ge meente blijkt op enkele punten niet te deugen. Met name het ver bod om in een auto te slapen of om een camper te gebruiken op een daarvoor niet aangewezen plaats is in de praktijk niet effec tief omdat de formulering van de APV-regels uitsluit dat het delict wordt vervolgd. Met name de uidrukking dat het de „houder" van een auto of camper ver boden is daarin te overnachten, vindt de hoofdofficier van justitie juridisch onduidelijk. De APV zal nu zodanig door de gemeenteraad worden veran derd dat inplaats van houder wordt gesproken van „eenieder, ongeacht of hij eigenaar of gebruiker is". De raad zal in mei de gewijzigde verordening vaststellen zodat deze in het komende seizoen effectief kan worden toege past. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid ging daarmee gisteravond akkoord. Hoffelijk Tijdens de discussie over dit onder werp kwam nog naar voren dat de ge meente doorgaat met het op „hoffelij ke" wijze corrigeren van mensen die hun camper op de verkeerde plaats gebruiken. Die krijgen een briefje waarop staat dat ze van harte welkom zijn op Texel maar dat ze wel naar een officiële camping moeten gaan. Doen ze dat niet, dan wordt proces verbaal opgemaakt. De burgemeester heeft er wel eens voor gepleit om op deze wij ze ook foutparkeerders tegemoet te treden, maar dat gaat niet door omdat de politie praktische bezwaren heeft. Bij de opvallende en niet zo massaal- voorkomende campers is controle nog wel mogelijk maar bij auto's niet zodat moeilijk is te controleren of de foutpar keerders aan het vriendelijke verzoek gehoor geven zodat de kans op mis bruik er dik inzit. Controle Henk Beumkes herinnerde aan de toe gezegde notitie die het college zou uit brengen inzake de controle op de nale ving van de gemeentelijke regels voor surfen, campergebruik, betaling van toeristenbelasting e.d. Ambtenaar W. Stam zei dat die notitie voorlopig niet komt omdat het te druk is, maar met de politie is afgesproken dat deze met de controle is belast; alleen de beta ling van toeristenbelasting wordt door eigen ambtenaren in de gaten gehou den. Discussie over deze zaak is nog mogelijk in de volgende commissiever gadering waarbij het politiebeleid aan de orde zal komen en relatie tot de problematiek van openbare orde en het toeristenseizoen. Nieuw is dat men zich daarbij niet tot de seizoenervarin- ger^DeperkWnaa^Te^Tel^aaMr^e^ ten, bakkerijprodukten zoals de Hoorn der ring, kruidendranken zoals Kees Boontje, Juttertje en boerenjongens, Texelse honing, diverse vissoorten van Van der Star en uiteraard lams- vleesprodukten. Verder een stapeltje „Texeltoerist" en andere toeristische drukwerken. Getracht is een zo com pleet mogelijk beeld te geven van wat Texel te bieden heeft. De 14-daagse manifestatie zal nadrukkelijk onder de aandacht worden gebracht van de ho reca omdat wordt gehoopt dat meer dere bedrijven met het thema „Texel" zullen gaan werken om tegemoet te komen aan gasten die eens wat bijzon ders willen eten. schouwing neemt. Er komt een jaar rapport inplaats van het gebruikelijke seizoenrapport. Camperterrein? Riet Huitema zei dat verschillende ge meenten speciale camperplaatsen heb ben aangewezen en vroeg zich af of dit ook op Texel moet gebeuren. De burgemeester zei dat daarin op Texel reeds is voorzien. De campers kunnen immers terecht op de campings? Daar heen worden ze dan ook verwezen als ze op een klandestiene plaats staan. Als de campings gesloten zijn mogen ze op het parkeerterrein van Loodsmansduin of naar de noodcam- ping aan de Westerweg, terwijl ook een particuliere camping in noordelijk Texel bereid zou zijn gedurende het hele jaar campers op te nemen. Een probleem zal het echter wel blijven want eigenaars van campers willen nu eenmaal graag op een gewone par keerplaats staan. In Friesland wordt dit tegengegaan door de ingang van een parkeerterrein op een bepaalde hoogte met een balk af te sluiten, waar de auto's net onderdoor kunnen en de hogere campers dus niet. Engelvaart vond dat echter wel een erg krasse maatregel. Geluidshinders Er wordt iets veranderd aan de strafbe palingen in de geluidshinderverorde- ning. Van rijkswege is bepaald dat geen boetes meer worden genoemd maar dat voor elk soort van overtre ding een strafbaarheidscategorie wordt aangegeven die een bepaalde maxima le boete inhoudt. Jan Wolter Timmerman. Chef-kok Jan Wolter Timmerman van hotel „Opduin" heeft opnieuw een tweede prijs gewonnen van de culinaire wedstrijd Grand Prix Mandarine Napoleon, deze keer met een menu waarin eend was verwerkt: eendenfluweeltjes. Vorig jaar won Timmerman de tweede prijs met épaule d'agneau, gevulde lamsschouder. Deze keer luidde de op dracht dat „iets" met eend moest worden gedaan. Timmerman maakte een creatie van eendeborst met filé van zeetong, eiwit, geraspte chalotte en gemberwortel. Aan de plicht om er ook Mandarine Napoleon bij te betrek ken werd voldaan door deze likeur in de saus te verwerken. De wedstrijd was een voorronde voor het Europese kampioenschap. Aange zien daarheen alleen winnaars van de eerste prijs worden afgevaardig valt Timmerman af. Totaal 120 kandidaten hadden voor de Grand Prix ingeschre ven. Ze moesten eerst de door hen bedachte repecptuur inzenden, waaruit er acht werden geselecteerd om daad werkelijk te worden uitgevoerd. Daar was Timmerman dus bij, maar ook zijn collega Peter de Bruijn die ook in „Opduin" werkzaam is. De Bruijn viel weliswaar met zijn creatie eendeborst in korstdeeg niet in de prijzen maar het is wel uniek dat twee koks uit één bedrijf in de finale doordringen. Mooie promotie dus voor hotel Opduin die het winnende menu op de kaart heeft gezet zodat gasten of passanten het kunnen bestellen. Het nagerecht dat Timmerman in het kader van de com petitie maakte en dat ook meetelde in de beoordeling was een taart met amandelbeslag, Mandarine Napoleon Duchèsse cream, pistache en chocoladefondant.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1