Vrijstelling OG-belasting voor sportverenigingen )pa, vertel eens ver de oorlog! let varken ging per piano naar Amsterdam faterverf concours Den Hoorn Wens Texelse Sportraad: xelse scholieren maakten interviews J. van Heerwaarden zet opmars voort Aanrijding en geen rijbewijs Turkenburg groentezaden, bloemenzaden en kruidenzaden. BAKKER'S IJZERHANDEL ISDAG 16 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 [jaarlijkse Waterverfconcours van S Enige Echte Vrije Academie dat 1 Hemelvaartweekend van 16 tot pet 19 mei wordt gehouden heeft dorp Den Hoorn en omgeving als êfwerp. Hier zal dus getekend en [hilderd worden om de wissel- iftei. De technieken zijn vrij, hoe de nadruk blijft liggen op water- el amateurs als professionele itenaars kunnen meedoen; zij kun- zich aanmelden door het overma- i f20— (per persoon van 15 ouder) postgiro 979112 van Tee- jen Burg. Op de avond van de 16e ontmoeten de deelnemers elkaar het eerst op een nader aan te ligen plaats. Direct daarna kan 'aan het werk. In de buurt van Hoorn zal een tent worden gezet ontmoetings- en eetplaats. Het <end wordt zondagmiddag om uur afgesloten, waarbij de deel- is eikaars werk zullen beoordelen Ie prijzen kunnen worden uitge- Nadere informatie kan men in nen bij Iwan de Vries, telefoon 20-4674, dagelijks (behalve vrijdags) 7Q.00 tot 21.00 uur. De Texelse Sportraad wil bij het gemeentebestuur protesteren tegen het betalen van Onroerend Goed belasting door sportverenigingen. De sportraad meent dat er in deze belasting verordening mogelijkhe den zijn vrijstelling van OG- belasting voor sportakkomodaties af te dwingen en wil dit voorne men bespreken op de jaarvergade ring van de Stichting die op 23 mei in de kantine van SV Texel wordt gehouden. De mogelijkheid tot vrijstelling is geop perd door SV Texel. Deze vereniging betaalt per jaar F319,- voor haar akko- modaties en zou graag vrijgesteld wor den van deze kostenpost. Volgens SV Texel is in andere gemeenten met sue- initiatief van het comité Texel 40 vrij heeft de jeugd van het voort jet onderwijs vraaggesprekken ge- met oudere familieleden die de >g persoonlijk hebben meege- ikt. De bedoeling was op deze ma- interesse op te wekken voor ile oorlogsgebeuren en daar- wat meer achtergrond te geve'n [het gedenken en herdenken dat ter jenheid van de veertigjarige bevrij- igin allerlei verband zal gebeuren. I comité ging ervan uit dat de else jeugd vrij slecht op de hoogte 'an wat er op Texel is gebeurd om- de boeken die over dit onderwerp verschenen voor deze leeftijdscate- je niet zo toegankelijk zijn. In de fa- ikring wordt over de oorlog niet zo en makkelijk meer gepraat, maar indersteld werd dat dit zou veran- in als de jongens en meisjes de Iracht zouden krijgen een verhaal te ten op basis van gegevens die men van de ouderen moest loskrijgen, opzet lijkt te zijn geslaagd. Lang I alle leerlingen hadden in het begin ilzin in het karwei, maar toen het jimaal was gelukt vader, grootvader pen andere oudere die het had jegemaakt op zijn praatstoel te krij- n, werd de interesse gewekt. Ze orden allerlei dingen die ze nooit [der hadden gehoord en omdat het jmaal betrekking had op de eigen jeving sprak het sterker tot de Vooral bij het beroepsonderwijs is het project een succes geworden, dank zij de enthousiaste medewerking van de leerkrachten die de verhalen- wedstrijd" beschouwden als een on derdeel van de les Nederlands. Bij de Rijksscholengemeenschap waren er pracktische bezwaren tegen deze aan pak, zodat daar besloten werd de leer lingen op vrijwillige basis te laten mee doen. Daardoor kwamen van de RSG slechts een vijftal bijdragen, terwijl het beroepsonderwijs bijna tweehonderd verhalen leverde. De leerkrachten heb ben een flink handje geholpen bij de selectie. Uit die selectie hebben wij een greep gedaan en die verhalen zul len gedurende de herdenkingsperiode (van heden tot 20 mei) in de Texelse Courant worden gepubliceerd. De lezers moeten in aanmerking ne men dat het allemaal heel persoonlijke gebeurtenissen en visies zijn, die niet onder woorden zijn gebracht door er varen historici maar door kinderen. De redactie heeft er praktisch niets aan veranderd om het karakter niet aan te tasten. Vandaag de eerste aflevering, gemaakt door Anton van der Vis die een vraag gesprek had met iemand die het begin van de oorlog meemaakte in De Koog en het laatste oorlogsjaar (met de opstand van de Georgiërs) in De Waal. ces door sportclubs geprotesteerd te gen het heffen van OG belasting op sportonderkomens en de voetbalvere niging vraagt aan de Sportraad op Texel ook te protesteren tegen deze heffing. Het bestuur van de Sportraad besloot maandagavond eventuele aktie geza menlijk aan te pakken. Men was het met SV Texel eens dat het voor sport clubs steeds moeilijker wordt de finan ciële eindjes aan elkaar te knopen en dat elke verlaging van de financiële druk, hoe klein ook, welkom is. Op de jaarvergadering zal gevraagd worden of meer clubs de aktie willen steunen, waarbij uiteraard argumenten op tafel moeten komen waarom men van deze belasting vrijgesteld wil worden. Drempel In de vergadering van maandagavond werd ook meegedeeld dat de organisa tie van Texelse turnkampioenschappen eindelijk rond zijn. De diverse betrok ken gymnastiekverenigingen konden lange tijd niet tot een akkoord komen waarbij vooral de opzet van de kam pioenschappen en de moeilijkheids graad in het geding was. Afgelopen winter werden zelfs aparte wedstrijden voor de buitendorpen gehouden maar de gymleerkrachten Nico Stoter en Pe ter Vos hebben nu een reglement ge maakt voor de kampioenschappen met daarbij een oefenstofboek waar de gymleiders zich aan kunnen-houden als men meedoet aan deze wedstrijd. Om het klasseverschil tussen sommige verenigingen niet te benadrukken zijn er ook recreatieve turnwedstrijden. De kampioenschappen worden 15 juni ge houden. In de dicussie werd duidelijk dat er op dit gebied en ook in andere takken van sport ,,weer een drempel is gegroeid" tussen buitendorpen en Den Burg. ,,ln de buitendorpen voelt men er niets voor in Den Burg af te gaan en dan krijg je toestanden rond Texel se kampioenschappen", aldus een der bestuursleden. Schaatsen Het bestuur voelde er niets voor ijs- club Eierland een subsidie te verlenen voor de organisatie van de Texelse kampioenschappen langebaanwedstrij- den op de schaats, die 19 februari op de Rogsloot werden gehouden. Het ijsclubbestuur wilde F250,- subsidie we gens de aanschaf van bekers en me dailles maar met die aanvraag is men, volgens het bestuur, veel te laat. Soms geeft de Sportraad subsidie bij Texelse kampioenschappen maar dan moet vooraf een begroting met het te verwachten tekort worden ingediend. ,,Dat is bij schaatswedstrijden moeilijk omdat ze doorgaans onverwacht ko men maar twee maanden later kan echt niet", aldus voorzitter André van der Vliet. Op vrijdag 17 mei organiseert de Sportraad open Texelse fietscrosskam- pioenschappen op camping De Krim bij De Cocksdorp. Na een korte dis cussie werd besloten dat kinderen van toeristen ook aan deze wedstrijden mee kunnen doen. Minder voortvarend gaat het met de organisatie van de sportuitwisseling met andere Wadde neilanden op Schiermonnikoog, die gepland is op 8 en 9 juni. Met name de gemeente Schiermonnikoog laat het een beetje afweten in de organisa tie van algemene zaken, de contacten tussen de betrokken sportverenigingen zijn over het algemeen goed. Surfclub De Provinciale Sportraad heeft een no ta gemaakt waarin de noodzakelijkheid wordt beargumenteerd om op de dijk bij Dijksmanshuizen een surfcentrum te plaatsen voor de surfclub en pas santen. De,nota zal binnenkort worden besproken met het college en de afde ling Ruimtelijke Ordening en de Sport raad zal vragen dit overzicht van de Provinciale Sportraad ook te bespreken met de Provinciale Planologische Dienst. De nota dient tevens als on dersteuning van een subsidieaanvraag bij de provincie. Gerrit Spanhaak, voorzitter van de windsurfclub wees er maandagavond op dat de subsidieaan vraag van gemeente en vereniging sa men uiterlijk 1 oktober moet worden ingediend bij de provincie. Zoals be kend is er een speciaal subsidiepotje voor het opzetten van 'surfstekken'. Het bestuur oordeelde dat de discus sienota een goeie stap op weg was naar realisatie van een surfersonderko men. Het clubgebouw zal bestaan uit zeven 'containers', zoals die bijvoor beeld ook gebruikt worden voor een tijdelijk Gollards bejaardenhuis. Het semi-permanente gebouw op de dijk wordt niet hoog en dat bracht enkele bestuursleden tot de conclusie dat de surfclub later problemen kan krijgen bij het aanvragen van een verkoopvergun ning voor zwak alcoholische dranken. De ontmoetingsruimte moet dan na melijk aan een bepaalde hoogte voldoen. ,,Ze zijn daar tegenwoordig heel streng in. SV De Koog heeft ook geen ont heffing meer gekregen omdat hun kan tine veel te klein is aldus Ger Praamstra. De drainage van de ijsbaan werkt niet zoals het moet. De honkbalclub wil graag deze zomer van de baan gebruik maken en heeft daarvoor zelfs de oude kleedkamers van tennisclub Deuce ge huurd. Maandagavond werd meege deeld dat de gemeente een onderzoek is begonnen naar de oorzaken van de niet werkende afwatering. Het kan zijn dat bij het opknappen van de baan een fout is gemaakt. Bedoeling van de opknapbeurt was het waterdicht ma ken van de ijsbaan maar dat wordt nu dus iets te letterlijk in praktijk gebracht. Suggesties Het bestuur had maandagavond nog net gelegenheid suggesties in te die nen voor de meerjarenplanning sociaal- cultureel werk en men besloot weinig concrete zaken aan te dragen. Wel zal gewezen worden op de wenselijkheid van een manege, een surfakkomodatie en een nieuwe gymzaal voor Oude- schild en dë wens dat de Sportraad zoveel mogelijk betrokken blijft bij sub sidiering in de sportsektor, wat er in de praktijk op neerkomt dat de Stich ting adviezen geeft over prioriteiten en ingediende plannen van sportclubs. Naar aanleiding van dit agendapunt ontstond een discussie over de eerlijk heid van de huidige subsidieverorde ning. Volgens bestuurslid Kars van Karsen kunnen clubs met een gemeen telijke akkomodatie bevoordeeld wor den boven clubs die hun gebouw zon der investeringssubsidie hebben gerea liseerd. ,,Er zijn soms nog allerlei re geltjes en speciale kortingen die het geheel ondoorzichtig maken. Dat is niet vastgelegd in deze verordening", aldus Van Karsen. Dit bestuurslid is lid van tennisvereniging Deuce en Van Karsen zei dat zijn club nog meer wen sen heeft dan de onlangs op eigen kracht gerealiseerde akkomodatie met tennisbanen. Twee jaar geleden gaf de gemeenteraad geen prioriteit aan de Deuce-wensen en toen besloot men het zelf te doen. Deuce werd dus ge passeerd en Van Karsen vond dat men nu dan tocht wel een keer aan de beurt moet komen, maar dan met nieuwe plannen zoals bijvoorbeeld het gedeeltelijk overdekken van de tennis banen. Penningmeester Joop Huigens maakte duidelijk dat het sociaal- cultureel jaarplan geen wachtkamer is waar men een keer aan de beurt komt. „Als een vereniging de wensen zelf verwezenlijkt wordt men van het lijstje geschrapt". André van der Vliet betoogde dat sportverenigingen in de ze niet moeten blind varen op de Sportraad. Wij geven adviezen maar de gemeenteraad heeft het laatste woord. Als men wat wil bereiken in die raad zal er gelobbyd moeten wor den. Sommige partijen zijn daar zeer gevoelig voor". Dat bracht Van Karsen weer tot de uitspraak dat de adviezen van de Sportraad van ,,nul of generlei waarde waren". Dat werd door de overige bestuursleden bestreden met voorbeelden uit het verleden. ,,Het eerste manegeplan hebben wij afge kraakt omdat het financiële plaatje niet klopte. Dat werd door iedereen overge nomen. Het tweede plan konden we steunen en ook dat advies werd se rieus genomen", aldus Van der Vliet. Afscheid De Sportraad nam maandagavond af scheid van penningmeester Joop Hui gens die deze taak zeseneenhalf jaar met verve heeft vervuld. André van der Vliet memoreerde dat Huigens bij zijn komst in het bestuur een bijna failliete boedel" moest overnemen maar in zijn bestuursperiode een „vre selijke bonk werk" heeft verricht. Pen ningmeester van de Sportraad zijn is geen eenvoudige taak mede door de salarisadminstratie van vast personeel en zomerrecreatiewerk. Huigens moet afhaken wegens studie en zei met een glimlach de Sportraad te zullen missen vooral omdat iedereen altijd geloofd had wat hij op financieel gebied ver kondigde. ,,Als je iets doet moet je het zo goed mogelijk doen en daar voor heb ik nu geen tijd meer daar om doe ik het dan liever niet", aldus Huigens, die zei dat hij tot zijn grote in we 10 mei 1940 vroeg wakker den (het was ongeveer 5 uur) ke- we uit het raam en zagen we gtuigen zo laag vliegen dat we ze stvan boven bekeken. De vliegtui- iwaren Duitse Messerschmidts. De landse vliegtuigen die gecamou- ifd lagen wisten de Duitsers toch te den. Die NederlanJse vliegtuigen rclen meteen stukgeschoten, n de Duitsers op Texel geland wa- i stelden ze strenge regels. Je cht bijv. geen levensmiddelen vanaf el sturen. Het mocht alleen met bewijs van de Wehrmacht, dat je est halen bij hotel Texel. Voor zo'n «ijs moest je wel 2 a 3 uur in de rij en, Een kennis van ons was erg 'ingrijk. Hij stuurde een piano zon- bewijs naar de overkant maar fin had hij een varken verstopt. Die "o ging met aan auto naar Amster- n. Daar werd het varken uit de pia- gehaald en de piano ging weer te- naar Texel. Zo ging dat steeds 3r door, de hele oorlog lang, maar Duitsers hadden er geen erg in ed. 's Koog werden een heleboel Duit- singekwartierd. Veel van hen kon- niet fietsen, zij werden op de dui- 1 gezet en kregen een duwtje en zo sten ze leren fietsen. De jongens be arbeidsdienst die zich niet goed ben, werden uitgekleed en met een foorstel gewassen. Ook kregen ^igen van hen les in rekenen, rijven en lezen. Deze jongens van erbeidsdienst kregen dan ook geen maar een schep. Ze moesten Kn met de bunkers op de duinen het strand bouwen. Vandaar dat Duitsers ook een betonnen weg kgden vanaf de duinen tot de zee. Jongens van de arbeidsdienst ^en zo ongeveer 30 km per dag ^waarbij ze altijd marsliederen gen. officieren namen het er goed van. 0dden in de weekenden altijd In ons hotel werd zoveel ge- Ken dat ze meestal dronken wer den. Een keer was het zo erg dat ze zingend en met de vuisten op tafel slaand het aardewerk kapot sloegen. Door de hitte deden ze boven hun kle ding uit waaronder hun identi teitsplaatjes hingen. Ze hadden zo'n lol dat ze niet door hadden dat hun plaat jes op de grond vielen tussen het aar dewerk. De Duitsers verstopten het aardewerk onder de grond voor de ho teleigenaar. Ze hadden niet door dat ze hun plaatjes ook onder de grond stopten, 's Morgens toen ze weer nuchter waren groeven ze hun plaatje op. 's Avonds als het donker werd mocht er geen licht door de ramen schijnen, dus de ramen moesten dicht geplakt worden. Ook mochten er geen lantaarn buiten branden anders kon de vijand hen zien. Je mocht dan ook na 8 uur en later na 6 uur niet buiten. In 1943 was er een hele strenge win ter. De Duitse jongens van de arbeids dienst gooiden zelfs stoelen in de ka chel. Ook zijn er bommen op het ei land gegooid waarvan je nu nog de sporen kan zien, zoals in het Califor- niëbos waar een vliegtuigbom een kra ter sloeg waarin water staat. In de dennen waar de trap naar boven gaat bij de Fonteinsnol is een vliegtuig neergestort. De piloot van het vlieg tuig heeft daar een poosje begraven gelegen. De boni in De Koog is te recht gekomen waar nu het grote par keerterrein aan de Nikadel is. Door de klap sneuvelden vele ramen. Toen ie dereen bij de bom ging kijken, zat de trechter al vol met water waarop 's winters de kinderen schaatsten. In het laatste oorlogsjaar werden alle bewo ners van De Koog geëvacueerd, lede reen zocht onderdak bij vrienden of kennissen. Wij mochten in een leegstaand huis aan De Waal waar we veel hebben meegemaakt zoals de wegvoering van 600 man naar Assen die allemaal midden in de nacht uit huis werden gehaald. Ook werden alle fietsen gevorderd. Wij kregen een tip van een Duitser die eerder bij ons in De Koog al had gewerkt dat het die dag zou komen. Het was die dag was dag en ik kon door het ophangen van lakens, enz. rondom het tuinhuisje waarin fietsen stonden deze voor weg halen behouden. De Duitsers hadden alles afgezocht maar door de omhan gende lakens hadden ze het huisje niet gezien. Ook hadden wij onder het huis een grote ruimte waar we onderduikers verborgen hielden. Verschillende keren hebben we huiszoekingen gehad maar zonder resultaat. Ook kregen we vaak tips van mensen die bij de onder grondse werkten dat er weer een raz zia zou worden gehouden. Bij de boe ren in het hooi hebben zich vele men sen kunnen verbergen. Er waren wei nig levensmiddelen te krijgen. Daar door werden de mensen vindingrijker. De melk die bij de boeren werd ge haald werd afgeroomd, dan werd dat in een fles gedaan en dan moest men het goed schudden tot het boter werd, soms moest men wel een uur schudden. Men haalde tarwe bij de boeren. Die tarwe werd in een koffie molen gemalen en daar werd weer brood van gebakken. Of als men kool zaad kon bemachtigen, dan kreeg men bij de smid in De Waal er olie voor te rug. Zo hebben we toch ondanks de kleine rantsoenen op de bonnen nooit honger hoeven lijden. In De Waal maakten we de opstand van de Geor giërs mee die in de nacht van 5 op 6 april 1945 begon. Toen werd het voor ons pas echt oorlog, 's Morgens, heel vroeg, kwamen er 2 Kaukasiërs. Die zeiden dat Texel in Russische handen was. Regelmatig hoorden we schieten dat steeds dichterbij kwam. Ook zagen we verschillende mensen vluchten. Maar we hadden er geen erg in dat de Russen naar De Waal optrokken. Toen wij ook wilden vluchten was het te laat, het dorp lag al onder granaat- vuur. Met een baby en 4 andere men sen zochten we dekking in de kast. De kogels vlogen door de gang en de bui tendeur werd opengetrapt, er kwamen gewonden binnen die wij moesten hel pen verzorgen. Eerst waren het Geor giërs en later Duitsers die van Den Helder werden aangevoerd. Mannen van 50 a 60 jaar en jongens van 14 jaar. Ze kwamen helemaal lopen vanaf Oudeschild en vroegen om water (de oudere mensen met tranen over hun wangen). We hebben vreselijke uren meegemaakt, om ons heen waren tientallen voltreffers. Wij zaten in de pastorie aan De Waal en naast ons za gen we de kerktoren beginnen te bran den. En verschillende huizen om ons heen kregen een voltreffer. Toen het even rustig werd zijn we met ons allen naar Oosterend gevlucht. Gelukkig hadden we een handkar waarop we nog iets konden meenemen. Ook de kleintjes werden daar opgezet. Het was toen ongeveer 5 uur. Onderweg kwamen we nog andere mensen tegen die om 2 uur waren weggegaan, ze zeiden dat ze steeds beschoten waren en hadden geschuild achter tuinwallen en in sloten. Ze waren zelfs nog later dan ons in Oosterend aangekomen. In Oosterend zijn we een paar dagen ge weest en toen weer teruggekeerd naar De Waal. Nadat we waren gevlucht is er nog een beschieting geweest op De Waal. Dat konden we zien aan ons huis waarin een groot gat in de muur van de badkamer zat. Een een emmer stroop die op het aanrecht stond was helemaal doorzeefd door kogels. Het aanrecht en de keukenvloer lagen vol stroop. Ook een weiland 50 meter van ons vandaan had tientallen voltreffers. Vele koeien en schapen vonden daar de dood. Een paar dagen later zagen we een Duitser een scherf uit een boom die voor het keukenraam stond peuteren. Daarop stond een nummer van de granaat die zij vanaf Loodsmansduin op De Waal hadden afgevuurd. Hij vertelde dat die bedoeld waren geweest voor de kerk en pasto rie maar dat het geschut verkeerd was afgesteld. De Russenoorlog ging in he vigheid door. We kregen nog Duitsers ingekwartierd die nog in Eierland en in De Koog moesten vechten. Vooral in vreugde onlanrs een deposito-rekening heeft kunnen op nen voor de Spor traad. „Daar heb ik lang op gewacht en ik ben er trots op". Huigens kreeg uit handen van voorzit ter Van der Vliet een boekenbon en zal tijdens de jaarvergadering in grotere kring een punt zetten achter zijn boek houdkundige sportcarriere. Een ander cadeautje dat hem ten deel viel was het bestuursbesluit om van de begro ting 1986 van de Sportraad geen grote klus te maken. Die begroting moet voor 1 mei worden ingediend bij de gemeente en Huigens zei die datum niet te kunnen halen. Dat was geen probleem. De begroting van 1985 zal worden ingediend met daarvan afge trokken de door het college gewenste korting van 1%. Huigens:„Je kunt wel van alles bedenken maar we krijgen toch niet meer geld. Overeenkomstig de budgetpolitiek van de gemeente lijkt het me het beste om die 1% kor ting af te trekken van de post onvoor ziene uitgaven Dan ben ik gauw klaar". J. van Heerwaarden boekte zijn derde achtereenvolgende damover- winning en klom daardoor op naar de vierde plaats op de ranglijst. H. van de Wetering moest ervaren dat zijn tegenstander in goede vorm verkeert. Jacco Kuiter en John Hin bestreden elkaar in een boeiende partij. Een pun- tendeling gaf beiden loon naar wer ken. Jacco speelde verder nog een aantal inhaalpartijen met wisselend succes. J. Trap en G. Dros verschenen weer bij de eerste tien door overwin ningen tegen resp. C. Vinke en L. Boonman. J. Hooijberg had het voor deel aan zijn kant in de partij tegen K. Bakker. De winst kwam er echter net niet uit. K. Bakker vindt meestal in dat soort situaties nog wel een remisegaatje. Een viertal spelers namen deel aan de traditionale damdag in Andijk. W. Bak ker behaalde een eerste prijs, Pieter Drijver een tweede prijs, Ronald Brou wer behaalde de derde plaats. J. Hooijberg speelde voor de twintigste maal mee en werd in de bloemen ge zet en mocht in verband hiermee in de hoofdgroep geplaatst. Aanstaande za terdag speelt damclub Oosterend-Texel een uitwedstrjd tegen TOG-Zwolle. De stand in de competitie is voor wat de middenmoot betreft als volgt: 11. K. v.d. Wetering 22 23 52,27 12. C. Vinke 17 17 50 13. F. Bos 18 18 50 14. L. Boonman 21 20 47,62 15. K. Burger 18 17 47,22 16. T. Hin 17 16 47,06 17. P. de Wolf 16 15 46,88 18. P. Drijver 16 15 46,88 19. J. Drijver 16 15 46,88 20. J. Eelman 13 12 46,15 Eierland zijn er veel gesneuveld. We hebben veel wagens met doden door De Waal zien rijden. Vanuit Eierland en De Cocksdorp werden die gebracht naar Den Burg. Omdat ze niet door de vuurlinie konden, moesten ze wel over De Waal. Toen na vele dagen de Geor giërs geen tegenstand meer boden en het geschut weer in Duitse handen was bleken toch nog veel Georgiërs ondergedoken te zijn. Op zondag 22 april besloten de Duitsers ook deze nog in handen te krijgen. Ze gingen in een lange linie het eiland doorzoeken op iedere tien meter liep een Duitser. Zo zijn er nog veel mensen in Duitse handen gevallen. Velen hadden zich verscholen in de duinen achter de mijnenvelden, in hooischuren en in allerlei boetjes, kip- pehokken, enz. Ik heb een keer gezien dat er drie Georgiërs onder een hoopje ruigte verscholen zaten. Toen een paar Duitsers langkwamen keken ze alleen onder de bloembollen en niet onder de ruigte. Toen de Duitsers weg waren- kwamen de Georgiërs onder het ruigte vandaan, de Duitsers keken om en de Georgiërs werden neergeschoten. De laarzen en kleding en vooral het geld werd meegenomen maar de foto's van vrouw en kinderen die ze bij zich droe gen werden weggegooid. Op 5 mei was de oorlog in Nederland voorbij, behalve op Texel. Op 20 mei toen de Canadezen kwamen en de Duitsers ontwapenden, konden de Georgiërs uit hun schuilplaatsen komen. De oorlog voor Texel was voorbij. Deze oorlog kostte het leven aan: 117 Texelaars, 400 Duitsers en" 500 Georgiërs. Als de Russen de opstand niet begon nen waren, was Texel voor heel wat leed gespaard gebleven. Laten we maar hopen dat er geen oorlog meer komt. Anton van der Vis De uitslagen waren als volgt: J. Kuiter-P. Bakelaar 0—2 J. Kuiter-P. Bakelaar 0—2 K. Bakker-J. Kuiter 2—0 J. Kuiter-P. Drijver 2—0 P. de Wolf-J. Kuiter 0-2 J. Hooijberg-K. Bakker 1 1 J. v.Heerwaarden-H.v.d .Wetering 2 0 C. Vinke-J. TRap 0-2 J. de Wolf-P. Drijver 1 1 J. Kuiter-J. Hin 1 1 L. Boonman-G. Dros 0 2 F. Bos-K. Burger 2 0 J. Drijver-M. Riemens 2—0 M. Drijver-R. Brouwer 1 1 Een 16-jarige Texelaar kreeg zondag een proces verbaal omdat hij op de Badweg reed met de auto van zijn vader zonder rijbewijs. De jongen bracht enkele vrienden naar de parkeerplaats bij de Badweg maar botste tijdens het draaien van de wa gen tegen een geparkeerde auto, ei gendom van een toerist uit Wester voort. De schade aan beide wagens was gering. Telefoon 02220 2346 N WINKEL VOL IDEEEN

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5