Zandsuppletie noordelijk Texel kan van start" TAN HET I - RAADHUIS #1 Jhe neverending story' IlLAVNIIMWS Minister in eerste kamer: „SAAI" speelt voor psychiatrische patiënten Tussen dijk en duinenrij oorlogsvlieger lede opbrengst iuma collecte Bakker B.V. uitgebreid Koor werkt mee aan kerkdienst ij Mededelingen van B. en ffj Hertaxatie Wie heeft een rolstoel nodig? Molengat hoog en droog Andere directie in strandhotel VERVOLG VAN PAG. 1 RST-campings VERVOLG VAN RAG. 7 Artikel 11 gebied Zon, maan en hoog water Turkenburg groentezaden, bloemenzaden en kruidenzaden. BAKKER'S IJZERHANDEL IIjDAG 26 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Minister Neelie Smit-Kroes heeft aan de eerste kamer meegedeeld dat zij opdracht heeft gegeven voor een suppletie van drie miljoen kubieke meter zand op het strand ten noorden van de Slufter, hetzelfde kustgedeel- te dat bij de eerste zandsuppletie werd beveiligd. Zij ver telde dat naar aanleiding van een vraag die het kamerlid Titia van Leeuwen (PSP) haar stelde over het Kustex- onderzoek. was namelijk het onderwerp dat aan de orde was gesteld: in hoeverre worden dure en ingewik- elde onderzoeken vertaald in be- jid. De Kustex-studie werd daarbij als een voorbeeld genoemd, samen met diverse andere onderzoeken. minister vermeldde bij haar ant woord dat zij niet alleen oog had voor de recreatiebelangen op het ei- maar dat natuurbehoud en landbouwbelangen ook haar aan dacht hebben. De vraag werd vori ge week gesteld in de eerste ter mijn van de behandeling van de verkeer- en waterstaatbegroting. Het antwoord kwam dinsdag. Titia van Leeuwen vertoonde zich 'desgevraagd enigszins verbaasd dat de minister had gezegd dat de ter- mijn waarop de suppletie effectief zal zijn vijftien jaar bedraagt. ,,Die norm staat op zijn zachtst gezegd nog niet vast", aldus het kamerlid. Navraag bij Rijkswaterstaat leverde op dat de minister met haar beslis sing ingaat op een voordelig aan- - bod van Boskalis, die speciaal daar voor de zandleiding na de vorige suppletie op Texel had achtergela ten. Omdat de minister echter vrij laat reageerde is inmiddels het grootste deel van de buizen van het eiland afgevoerd, zodat het daaruit voortvloeiende voordeel navenant kleiner is geworden. De heer C. P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel, schatte het op ongeveer f30.000,—. Verder was echter over het project nog niets bekend bij de dienstkring. dacht dat er na Krull, Starwars, Dagonslayer en Indiana Jones ïi verrassingen meer mogelijk wa- op het witte doek, moet zeker „The neverending story" van re- iur Wolfgang Petersen gaan kij- En niet alleen om de verbijsteren- effecten die er in de film te zien Er wordt ook erg knap in geac- [d door heel jonge acteurs en actri- „The neverending story" is een chtig gerealiseerde droomreis in de eld van de pure fantasie. Geba- id op het boek van Michael Ender, wegens meningsverschillen met de sseur en de producenten zijn naam film heeft verwijderd, is deze it ondertussen uitgegroeid tot het atste succes in de geschiedenis van (hij is Engelstalig) Duitse film. grote kracht van de film is echter creatie van de ongelooflijk speciale eten. Het verhaal van „Neveren- story" is zeer boeiend en meesle- i, maar de trucages zijn overrom- ■nd. De manier waarop het onbe- a de land Fantasië en de rare bewo- r: s ervan wordt voorgesteld is werke- verbluffend. De draak Falkor, bij- rbeeld, is een meesterwerk van hniek. In feite is het een reusachti- ge pop die werd bezaaid met 30.000 roze schubben, gemaakt van schelpen. Negentien technici brengen hem in be weging als hij praat en de manier waarop hij door de lucht klieft is waar lijk een triomf. Regisseur Petersen, de man die al eerder voor een groot inter nationaal succes tekende met ,,Das Boot" heeft met „Neverending story" de spijker zeker niet mis geslagen. De ze onvergetelijke familiefilm is te zien van vrijdag tot en met maandag, aan vang 20.00 uur. Alle leeftijden. Toneelgroep „SAAI" geeft donderdag 9 mei een opvoering van het stuk „Wat drink ik nou helemaal" in Lim- men. Er wordt daar opgetreden voor personeel en patiënten van het psychi atrisch opvangcentrum „De Oosthoek". door Klaas Bonne vroeg hem, en hij zei, ik kom der geallieerden 't vervullen van zijn taak niet huiswaarts keerde andere makkers stortten neer k met hun machine bij de schare die posthuum oorlogskruis verdienen Iiis zal hij even bij ons zijn het toen overleefde lewoon zijn plichten deed )ijl de aarde beefde ht zal hij naar boven zien r hij ooit heeft gevlogen staart vanaf het vrije land 'in wij leven mogen sporen zijn na veertig jaar Wenen van de akkers Jlf1 spoor meer van een vliegtuigwrak spoor meer van zijn makkers al hebben wij ze nooit gekend het toen net niet haalden eet niet dat zij ook voor ons bun hoogste goed betaalden. collecte ten bate van de rheuma- ijding die vorige maand op Texel gehouden, heeft bijna f6200,— bracht, gespecificeerd als volgt: Vaal en buitengebied f292,60; Ou- hild f514,60; De Koog f506,85; erend en buitengebied f842,60; •ocksdorp f204,70; Den Hoorn en irntje f520,80; Midden-Eierland 70; Den Burg f2898,50. In 1984 leg de totale opbrengst op Texel 4BKondernemers-aktiviteiten^j^ Door middel van een verbouwing heeft Bakker B.V. aan de Groene- plaats een vrij ingrijpende uitbrei ding en verandering van zijn winkel en werkplaats tot stand gebracht. In de winkel is het juweliersgedeel te vergroot en er is een aanzet ge maakt voor een later te verwezen lijken totale scheiding tussen het juweliers- en optiekgedeelte. Vooral in de werkplaats die twee keer zo groot is geworden heeft Bakker veel meer armslag gekregen, èn plaats voor de geavanceerde apparatuur die hij be zig is te installeren en waarmee o.a. het uitvoeren van oogmetingen nog beter maar vooral sneller kan gebeu ren. Het werkplaatsgedeelte is geschei den in een „gewone" werkplaats en het „refractie"gedeelte waar de oog metingen worden uitgevoerd. Bij de verbouwing werden op de bo venverdieping twee woonappartemen ten gemaakt, bestemd voor de doch ters Marieke en Karin die beiden in het bedrijf werkzaam zijn. Marieke is aan komend juwelierster terwijl Karin zich in de optiek heeft gespecialiseerd. In de toekomst zouden zij binnen het pand eventueel hun eigen aparte zaak kunnen hebben. Vader Gerard Bakker kan zich binnen enkele jaren tot de zestigers rekenen en heeft bij de ver bouwing dus niet meer zo erg aan zijn eigen toekomst gedacht. Om de uit breiding te kunnen verwezenlijken was het nodig een stukje van de voormali ge Vivo-slagerij over te nemen. De be schikbare ruimte is nu praktisch volge bouwd, zodat niet is te verwachten dat het in 1917 in de Warmoesstraat gestichte bedrijf zijn vleugels nog ver der zal uitslaan. De investeringen zul len nu vooral in automatiserende appa ratuur worden gedaan. De vernieuwing werd naar een ontwerp van architec tenbureau Alkema uitgevoerd door Daalder uit De Cocksdorp. Verder werkten mee: Installatiebureau Schuijl (electra), Schoo (CV), Oele (loodgie- terswerk/sanitair), Westerlaken (bestra ting), Jan Graaf De Cocksdorp (schil derwerk) en W. Keizer van Artima die de adviezen gaf voor het aantrekkelijke interieur. Het koor Soli Deo Gloria zal zondag ochtend optreden in de dienst in de Hervormde kerk van Oudeschild, aan vang 11.00 uur. t.b.v. onroerend-goedbelasting Zoals u wellicht weet, geldt als grondslag voor de heffing van de onroerend-goedbelastingen de econo mische waarde van de te belasten ob jecten. Het is duidelijk dat een toege kende waarde geen star gegeven is, maar dat deze onderhevig is aan schommelingen. Wanneer deze het ge volg zijn van bouw, verbouw, afbraak o.i.d., dan wordt daar terstond reke ning mee gehouden. Aangezien de verandering van de waarde ook het gevolg kan zijn van in zijn algemeen heid optredende ontwikkelingen op de onroerend-goed markt is het verplicht dat er tenminste eens per 5 jaar een algehele hertaxatie plaatsvindt. De thans gehanteerde waarden zijn vast gesteld naar de toestand op 1 januari 1981, zodat er overeenkomstig het bo venstaande een hertaxatie plaats zal moeten vinden naar de toestand op 1 januari 1986. Daar de hiermee gepaard gaande werkzaamheden geruime tijd in beslag gaan nemen, zijn deze thans reeds aangevangen. De taxaties wor den uitgevoerd door het grondbedrijf van deze gemeente en mocht u dus in de komende tijd bezocht worden door ambtenaren van dit bedrijf, dan weet u wat daar de bedoeling van is. Voor de goede orde merkten wij nog op dat de aanslagen onroerend-goedbelasting 1985 gebaseeerd zullen zijn op de waarden naar de toestand op 1 januari 1981. Jeannet Tromp van de Glasgalerie in de Kaapstraat heeft van een kennis een nog in goede staat verkerende elektrische rolstoel gekregen, met het verzoek deze te geven aan een per soon of instantie die er gebruik van kan maken. Tot dusver is het echter niet gelukt iemand te vinden die de rolstoel wil hebben. Wie een bestem ming weet voor dit hulpmiddel, dat ze ker f5000— waard is, kan zich in ver binding stellen met Jeannet Tromp, Kaapstraat 15, telefoon (02228) 544. In het droogdok van de „Oranjewerf" in Amsterdam wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de dubbeldeks veer boot Molengat. Naast het routine- onderhoud wordt reparatiewerk gedaan en worden enige vernieuwingen aan gebracht. Het hele exterieur, dus ook het onder water gedeelte van het schip krijgt een verfbeurt, waarbij de lichte schade die de afgelopen winter door het ijs is ontstaan, ongedaan wordt gemaakt. Het bleek dat de romp totaal geen aangroei vertoonde, wat te danken is aan het speciale verfsysteem dat destijds werd aangebracht en waarop levende organismen niet in stand blijven. Verder worden de zinken stukken die nodig zijn om galvanische corrosie te voorkomen, vervangen. Een scheur in de hoofdafdichting van de Voith Schneider propellers is gerepa reerd zodat aan de lekkage een eind is gemaakt. Enkele automatische deuren worden vervangen. Belangrijk is ook het aanbrengen van een andere koel waterinstallatie. De werkzaamheden verlopen volgens plan, zodat het er naar uitziet dat het schip op 8 mei weer in de vaart kan worden geno men. Op de foto's van Dirk Kuiter ziet men de Molengat in het dok in Amsterdam-noord. De tweede plaat toont hoe aan de onderkant van het schip laswerk wordt uitgevoerd, waar bij rechts de vijf bladen van de Voith Schneider propeller goed te zien zijn. Kondernemers-aktiviteiten^ „Het badhotel is de afgelopen ja ren in de versukkeling geraakt. Wij willen dit seizoen met vereende krachten proberen de oude naam te herstellen". Aldus de 25-jarige P.M. de Wit uit Schagen die on langs tot directeur werd benoemd van het strandhotel Juliana en in middels een team van merendeels jonge mensen om zich heen heeft verzameld om het ooit vermaarde bedrijf weer in de lift te krijgen. Het hotel werd in 1982 eigendom van de heer J. Kant uit Apeldoorn, die al direct in conflict kwam met de ge meente omdat het bedrijf niet voldeed aan de brandpreventievoorschriften. Kort geleden kwam het hotel in de pu bliciteit toen Kant een poging deed om het omstreden Golden Ten spel te introduceren. Daardoor, maar ook door de onduidelijke beheerssituatie kreeg net bedrijf een weinig solide imago, wat een voedingsbodem was voor al lerlei ongegronde geruchten. De jeugdige directeur wil Juliana weer een duidelijk kwaliteitsgezicht geven. Hij is zelf opgegroeid in een hotelbe- drijf (De Gouden Engel in Schagen) en heeft na zijn opleiding in meerdere an dere hotels gewerkt, o.a. in Den Haag, Wassenaar en Bergen. Hij kwam bij Kant terecht omdat hij had vernomen dat die een directeur zocht omdat fiij de zorg heeft over meerdere hotelbe- drijven en het niet doenlijk was geble ken Juliana zelf te runnen. Het hotel dat volledig aan de voor schriften voldoet heeft de afgelopen weken een opknap- en schilderbeurt gehad. Het restaurant- en hotelgedeel te is nu weer in één hand. Het afgelo pen seizoen werd het restaurant ge pacht door de firma P en O maar dat is dus afgelopen. De bar zal mogelijk wel door een ander worden gepacht; het staat in ieder geval vast dat dit on derdeel van het bedrijf ook wordt geëxploiteerd. De Wit meent kwaliteit te kunnen bieden, mede dank zij de chef-kok die hij heeft aangetrokken (en die afkomstig is van de Bilderberg- groep) die vertrouwd is met de nouvel le cuisine. Toch zal worden getracht een breed klantenpubliek op te bou wen door het hanteren van prijzen die in verhouding tot het gebodene een redelijke indruk zullen maken, wat ook geldt voor de logiesprijzen. Verder wil- De Wit zijn accommodatie openstellen voor kunstexposities, festivals en ande re evenementen, eventueel in samen werking met De Koog Promotion of andere organisaties. duinen te laten, is niet de enige „om mezwaai" die Staatsbosbeheer de laatste tijd heeft gemaakt. Men staat nu ook veel positiever tegenover per manente strandpaviljoens. Dat bete kent dat het allerminst is uitgesloten dat in de komende jaren meerdere vaste strandrestaurants zullen worden toegestaan, zoals paal 9. SBB beraadt zich hier momenteel over en verwacht na de zomer met de gemeente over de planologische kanten van deze zaak van gedachten te kunnen wisselen. Soepelheid van Staatsbosbsheer zal er echter niet zijn op financieel gebied; de houding zal althans be langrijk zakelijker worden dan tot dusver. Staatsbosbeheer vindt het bijvoorbeeld niet vanzelfsprekend dat zij geen enkele vergoeding ont vangt voor het onderhoud van de diverse parkeerterreinen die in de loop der jaren bij alle strandslagen zijn aangelegd. Men wil praten met de gemeente over een rege ling, waarbij toepassing van het profijtbeginsel voor de hand ligt. Volgens de heer A. de Gelder, plaatsvervangend hoofd terreinbe heer Noordholland, is Texel het eni ge gebied langs de kust waar de staat voor de parkeerterreinen van dit type geen enkele vergoeding ontvangt, terwijl de toeristische bedrijvigheid van Texel er wèl van profiteert. De zakelijker wordende opstelling van Staatsbosbeheer is ook gebleken ten aanzien van het Natuurrecreatiecen- trum. Men heeft de jaarlijkse vergoe ding voor het gebruik van de ruimte in het NRC verminderd omdat het oude aandeel te groot werd gevonden, te meer daar Staatsbosbeheer ook al de kosten van een personeelslid voor zijn rekening neemt. ting, zwemmers kunnen gebruik ma ken van de whirlpool of de jetstream en links achteraan is een kleine wa terglijbaan geprojecteerd. Aan de rech terkant zien we een wand met glazen schuifpuien. Boven het bad hangt een soort platform waarop mensen in een subtropische sfeer kunnen ontspan nen. Bovendien zien we mensen in de kantine zitten, die hebben aan één kant uitzicht op het bad, aan de ande re kant op het enorme dakterras, dat buiten het seizoen afgedekt wordt met UV-a-straling doorlatend glas, binnen bruin worden dus. Terug naar de balie van de beheerder. Een trap kan ons weer naar de kantine brengen maar een gang naar rechts leidt naar de sportzaal. Daaronder is een ruimte waar fitnessapparatuur is opgesteld. Van der Slikke acht het niet uitgeslo ten dat hij bijvoorbeeld het paracen trum of zeilscholen zal kunnen interes seren voor gebruik van zijn sportfacili teiten als het weer hun lessen niet toelaat. Via het restaurant is de dorps huiszaal bereikbaar. Deze zaal heeft overigens ook een eigen ingang en kan afgesloten worden van het restau rant. Van der Slikke ziet hier legio mo gelijkheden: „Ik zou bijvoorbeeld sa men met De Koog Promotion daar heel wat kunnen organiseren, van playbackshow tot concertavond. Er kunnen zo'n vijfhonderd mensen in de zaal". Een dergelijk aantal kan tegelijk gebruik maken van het natte gedeelte. Bouw De plannen zijn getekend door het Ar chitectenbureau Raven Nieuweboer uit Wervershoof en de aannemer waarme deze architect altijd samenwerkt is Bouwbedrijf Ruyter uit Zwaagdijk. Van der Slikke wil te zijner tijd wel bedin gen dat de onderaannemers zoveel mogelijk Texels moeten zijn. Het ge bouw zal een oppervlakte krijgen van 2200 m2 terwijl de totale hoeveelheid grond die nodig is 3000 m2 bedraagt. De hoogte wordt slechts zes meter. Marinus van der Slikke verwacht dat over uiterlijk drie maanden er duidelijk heid zal zijn over de plannen van Jelle- ma. Mochten die njet doorgaan en krijgt hij het groene licht, dan hoopt hij in oktober te bouwen, zodat de voorziening voor volgend seizoen in gebruik zou kunnen worden genomen. De zon komt 1 mei op om 6.10 uur en gaat onder om 21.04 uur. 28 april E.K.; 4 mei V.M. Doodtij: 30 april; springtij: 7 mei. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 26 april 0.12 en 12.11 Zaterdag 27 april 0.29 en 12.53 Zondag 28 april 1.09 en 13.50 Maandag 29 april 0.47 en 12.52 Dinsdag 30 april 4.01 en 16.37 Woensdag 1 mei 5.41 en 18.12 Donderdag 2 mei 7.09 en 19.33 Vrijdag 3 mei 8.19 en 20.38 Zaterdag 4 mei 9.12 en 21.25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Telefoon 02220-2346 'N WINKEL VOL 1DEEEN!

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9