boral lonesco goed gebracht Commissaris bezocht De Bolder" en haven Absurd" toneel in NlOZ-zaal WAT IK ZEGGEN WOU.: ibertischool rand over moestuin Nieuw bestuur PSP Geslaagd voor jeugd EHBO diploma i JU ÜMMK tlfcKLMh Polderbewoners kiezen eieren voor hun geld Succesvol toneel voor ouderen Muziek is troef bij plattelandsvrouwen Geslaagd SDAG 30 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 [omedia de la NIOZ heeft er dit weekend weer eens blijk van gege kt voor het moeilijkere repertoire uit de weg te gaan. Daarbij was moeilijkste stuk „De kale zangeres" van I. lonesco, duidelijk ook het j De eerste eenakter, „Over de schadelijkheid van tabak" van A. thov, werd ronduit zwak gebracht, het tweede daarentegen, „Karei" vreemd spel van E. Mrozek, was uitgesproken leuk. Een avond intel- ieel vermaak, die zaterdag in de aula van de RSG herhaald zal lale zangeres', gepresenteerd als dl toneel, werd met de sterkste jetting gebracht die de Comedia iNIOZ op kan brengen. Gré Zon- «rg en Marcel Wernand als het paar Smith, Aliette Fonds en Bou- [uipers als het echtpaar Martin en liia Winkelman en Bertus Heer- p als brandweerman en dienst- je, Het „absurde" van deze eenak- lijkt bij nadere beschouwing juist seerd te zijn op een heel sterke imatiek: alles wat belangrijk en jaand is wordt wel degelijk volko- begrijpelijk gespeeld, alles wat rlangrijk en oppervlakkig is, is in tuk volkomen op zijn kop gezet, is de keuze van wat belangrijk is j)e kale zangeres" interessant (t. Volgens lonesco is de conver- tussen zijn hoofdperonen niet erg igrijk, ze slaan tenminste vrijwel tant baarlijke nonsens uit. De waarop ze dat doen, die zegt meer. De brandweerman heeft ienten dat zijn onzin voorzien is een dubbele bodem die wel belan- j informatie bevat. Als hij zijn malige geliefde, het dienstmeisje, èkt kloppen zijn en haar teksten er prima. Het dienstmeisje noemt bijvoorbeeld „mijn waterstraaltje" at is bestemd om haar brand te jen. Origineel, maar volstrekt niet ird. echtpaar Martin komt bij het echt- Smith op bezoek. Hun contact is jmen onbelangrijk, volgens de in- ig van het programmblad is hun te beetje vuur allang uitgedoofd, dienstmeisje en de brandweerman hun ontluikende romance hebben /uur echter nog wel, maar zodra jpgemerkt wordt, wordt het itmeisje door het echtpaar Smith het toneel verwijderd. Zoals ge- de gesprekken die de echtparen elkaar voeren zijn volstrekte non sens, maar de ondertoon is duidelijk. Meneer en mevrouw Smith spreken el kaar constant tegen, terwijl de Martins absoluut geen belangstelling voor el kaar hebben, een toestand die kenne lijk al jaren duurt. Het geheel geeft een beeld te zien van volkomen uit de hand gelopen burgerlijkheid. Lichtvoetig Een bepaald sterke rol werd gespeeld door Bertus Heerschap die zijn per soon een lichtvoetigheid meegaf, die je niet van iemand van zijn postuur zou verwachten. Het contrast tussen zijn levendigheid en de dufheid van de echtparen was beslist goed getroffen. Ook sterk, als vanouds, was Marcel Wernand. Het is elke keer weer een genoegen om deze acteur, die zeer veel in zijn mars heeft, te zien spelen. Het dramatische talent van Wernand werd goed aangevuld door het meer komische talent van Bouwe Kuiper, een man die vooral uitblinkt in het neerzetten van types, vaak wat karika turaal. Deze twee spelers vormen de harde kern van het NlOZ-toneel, hoe wel het opvallend was dat bijvoorbeeld Heerschap ook veel kan. Zowel Gré Zonneberg als Cynthia Win kelman speelden hun rol naar behoren. Zij waren in staat de aandacht geboeid te houden, zonder echter uit te blin ken. Aliette Fonds bleek zich zeer goed in haar kleurloze, maar niet mak kelijke rol te hebben ingeleefd, zij speelde dan ook overtuigend. Advocaat Een bekend spreekwoord zegt dat een advocaat die zichzelf verdedigt een dwaas als klant heeft. Uit de uitvoe ring die Rogier Daan gaf aan „De schadelijkheid van tabak" blijkt dat die regel ook opgaat voor regisseurs. Daan, die volgens het programma de scène uit Karei Opa moet letters lezen, maar naar later blijkt, kan hij helemaal niet lezen. regie van de hele avond op zich had genomen, zou gebaat zijn geweest bij een andere regisseur voor zijn eigen optreden. Hij bracht zijn rol, mede door een te geringe tekstkennis, te vlak en niet boeiend. Het verhaal is pakkend genoeg. Een man die een le zing moet houden vertelt het publiek dat hij eigenlijk door zijn vrouw gestuurd is, dat het een rotwijf is en dat zijn zeven dochters hem ook al de baas zijn, zodat hij telkens de meest vieze karweitjes op moet knappen. Als hij aan het eind denkt dat zijn vrouw tussen de coulissen staat, begint hij snel weer over tabak. Een miezerig mannetje dus, niet in staat tot het bie den van weerstand. Dat hoeft echter niet te leiden tot een ingehouden uit beelding, want juist bij zo'n mannetje is het voorstelbaar dar hij overdreven ferm doet als zijn vrouw niet in de buurt is. Bovendien bleek uit de tekst een zeer bitter en heel echt besef van de eigen lulligheid en dat contrasteer de met de bedeesde en alles verdrin gende manier waarop Daan zijn per soon tot leven bracht. Geen succes dus, in een verder prima geregisseerde avond. Karei „Karei, een vreemd spel van S. Mro zek" was gewoon leuk, zij het met een grillige humor die de gemiddelde kluchtenliefhebber absoluut niet aan zal spreken. Een grootvader en zijn kleindochter komen bij een oogarts. Opa wil een bril zodat hij „Karei" dood kan schieten. Als hij voor het eerst van zijn leven, met de bril op zijn neus, scherp kan zien, meent hij in de oogarts Karei te herkennen. Die weet hem er echter van te overtuigen dat er buiten zijn spreekkamer misschien wel duizend Kareis zijn en dat hij het niet is. Ze spreken af dat als Karei, kennelijk een fantoom van opa, op het spreekuur komt, de oogarts opa zal bellen. Opa verdwijnt met zijn kleindochter en zijn geweer, na eerst en passant in de wachtkamer een vermeende Karei neergeknald te hebben. Wie schetst de verbazing als Karei direct daarna belt om een afspraak te maken! Als naam geeft hij op Karei Mrozek.... Bouwe Kuipers speelde de oogarts. Een prachtig oud heertje, zelf sterk kippig en met een intonatie die soms aan Dolf Brouwers deed denken. Zijn prima spel werd van uitstekend tegen spel voorzien door Bertus Heerschap als grootvader. Heerschap heeft een uitgebreid scala types tot zijn beschik king, als schietgrage grootvader was hij zonder meer uitstekend. Ook goed spel werd geleverd door kleindochter Karin Parlevliet, die de wilde harde jonge meid beeldend over het voetlicht bracht. Een uitstekende avond toneel, anders dan anders en zeker een must voor ie dereen die zegt van toneel te houden. Nog één opmerking tot besluit: Freek de Jonge heeft één van zijn program ma's wel eens „een onverstaanbaar goeie show" genoemd. Die omschrij ving geldt onverkort voor deze toneel avond. Je zou toch zeggen dat in een bolwerk van verfijnde techniek als het NIOZ nog wel ergens een microfoon moet liggen.... n De Bolder overhandigt aan commissaris De Wit een gebonden exemplaar van Texel te kiek" De openbare raadsvergadering over de profielschets voor de nieuwe burgemeester en de informele gedachtenwisseling die daaraan vooraf ging, was onderdeel van het officiële ambtsbezoek dat de commissaris van de koningin vrijdag aan Texel bracht. Mr. R.J. de Wit, die in gezelschap was van zijn vrouw en van de plaatsvervangend kabinetchef L.H.M. Quant had na aankomst op het raadhuis eerst een gesprek met het college van B en W over allerlei gemeentelijke zaken en bracht vervolgens een bezoek aan de centrale werkplaats De Bolder en de haven van Oudeschild en omgeving. Laatstgenoemd bezoek was bedoeld om zich te verdiepen in de visserijpro blemen. Bij die gelegenheid deed mr. R. J. de Wit ten overstaan van het bestuur van de vissersvereniging DETV de toezegging dat hij zijn best zou doen om van het rijk zes ton los te krijgen voor de verlenging van de vis serijkade in de werkhaven. De provin cie heeft onlangs voor dit doel vijf ton toegezegd en de visserij zelf draagt drie ton bij. Als nu ook hét rijk over de brug komt kan het werk van start gaan. Nieuwe activiteit Directeur Fraanje van „De Bolder" vertelde het een en ander over de se dert 25 jaar bestaande sociale werk plaats die tegenwoordig werk biedt aan 66 mensen die wegens een of an dere handicap niet in staat zijn in het gewone bedrijfsleven te functioneren. Hij gaf een overzicht van de taken in de diverse afdelingen en toonde op de tafel de produkten die daar worden ge maakt. Naar bepaalde produkten, zoals de bekende souvenirsmolens, is de vraag zo klein geworden, dat vervan gende activiteit moest worden aange trokken. Dat is gelukt. In De Bolder worden nu stalenboeken van meu belstoffen gemaakt. Het vervaardigen (voor een andere sociale werkplaats) van tl-bedradingen (100.000 stuks per al veel geschreven over de Koger Jolstrijd; misschien té veel. Toch ik nog één ding rechtzetten naar leiding va het artikel in de krant de 23e. Natuurlijk heeft de nieuwe ooi het beste met leerlingen en ou- ivoor; ze hebben per slot van re- ing wel iets waar te maken! Begrip- die gehanteerd worden zoals „uit- ligend", „bemoedigend" en „moti- ind" zijn prachtig. Er is echter één 3 dat niet klopt: die drie mooie ifden zouden dingen vervangen die de échte Lubertischool ook niet tonden: concurrentie, selectie en jelijking kwamen in het school- kplan, opgesteld samen met de Herschool, echt niet voor! Evenmin den ze in het dagelijks „onderwijs" in toegepast. Het is m.i. niet fair liet openbaar onderwijs, na kapot naakt te zijn door mensen die den- het beter te weten en te kunnen, Ieens een onverdiende trap na !t- Dat is geen eerlijke start, ibertischool Sytske Dijksen-Overbeeke De Koog a9rarische commissie van de Ned. "d van Plattelandsvrouwen afdeling Cocksdorp-Eierland houdt woens- 1 mei om 20.00 uur in het Eier- dsche Huis een voorlichtingsavond irde moestuin. De avond wordt Zorgd door de heren Buysman en 3^ van de volkstuinenvereniging "Burg. Leden zijn van harte Ikom. In de afgelopen ledenvergadering is het bestuur van de PSP afdeling Texel gewijzigd en bestaat nu uit de volgen de mensen: Albert Hoven (voorzitter; kontaktper- soon dienstweigeren), Verlorenkost 8, Oosterend, tel. 657; Rinus Manuels (secretaris), De Ruyterstraat 68, Oude schild, tel. 3988; March Heijnen (pen ningmeester), Buijtengors 11, Den Burg, tel. 4852; Marjan van Poelje, Haffelderweg 22, Den Burg, tel. 4986; Lieuwe Dijksen, Fonteinsweg 9, Den Hoorn, tel. 2303; Theo v.d. Berg, Wilsterstraat 25, Den Burg, tel. 3513; Bep v.d. Berg, Wilsterstraat 25, Den Burg, tel. 3513. Raadslid Peter Bakker is verhuisd naar Binsbergenstraat 14, Den Burg, tel. 4912. De PSP-fraktie heeft elke donderdag voorafgaand aan de raadsvergadering van 19.30 - 21.00 uur spreekuur in het raadhuis. De volgende leerlingen van de vierde klas LHNO -verzorging zijn geslaagd voor het jeugd EHBO-B diploma. Lina Betsema, Esther Boon, Marleen Boon, Helga Bruin, Miranda Bruijn, El len Eldering, Joke Geertsema, Mariëtte Hoedjes, Petra Huisman, Diana Kie- wiet, Daniella Koorn, Sacha de Kruyff, Mare Pranger, Annette de Ridder, Lon- neke de Smidt, Annemarie Snoey, Ir ma van Tongelen, Gré van der Vis, Jo- landa de Waard, Joke Westerlaken en Sandra Wetsteen. De cursus is geëxamineerd door dokter Eissen. De praktijk werd gegeven door mevrouw T. Troost en de theorie door W. Nederstigt. jaar) is ook een nieuwe activiteit. Hoornder hart Fraanje overhandigde aan de commis saris een produkt van de boekbinderij van De Bolder, een gebonden exem plaar van het fotoboek „Texel te kiek 1984". De houten, hartvormige bakjes die worden gebruikt om het bekende lekkernijen-pakket „Hoornder hart" te vervaardigen, worden ook in De Bol der gemaakt. Fraanje gaf (complete) Hoornder harten aan kabinetchef Quant en mevrouw De WQit. „Wat toepasselijk," merkte laatstgenoemde op. „Ik ben namelijk bestuurslid van de Hartstichting." Het gezelschap, dat rondreed in een busje van Van Boven, bezichtigde de haven en omgeving te Oudeschild en werd in het CIV-gebouw ontvangen door het bestuur van de vissersvereni ging. Bij monde van voorzitter L. J. Weijdt werden de vrij sombere toe komstperspectieven van de visserij dui delijk gemaakt. De verscherpte contro le op de naleving van de quote ringsmaatregelen dreigen de bedrijven in moeilijkheden te brengen, waarbij er nog altijd twijfel bestaat over de nood zaak van de quotering zoals deze thans wordt opgelegd. Weijdt ging vrij uitvoerig op deze materie in omdat hij het nuttig vindt dat de commissaris, die in zijn provincie vijf grote visserij havens heeft, weet wat er in visserij kringen leeft, ook al is hij niet bij machte om veel invloed uit te oefenen op de gang van zaken. Kade Dat is wel het geval met visserijproble- De organisatoren van het feest 150 jaar Eierland zouden graag zien dat alle woningen in de polder worden gesierd met een schild. Dit schild, voorstellende drie eieren en de tekst Eierland 150 jaar, is ontworpen door Jan Daalder en is inmiddels in grote voorraad aangemaakt. De schilden zullen deze week door de 60 leden tellende jeugdclub van De Cocksdorp huis aan huis worden aan geboden voor 76,—. Met elk verkocht schild verdient de club een gulden ten bate van de kas. Wie een schild koopt, zet dus niet alleen luister bij aan het feest, maar steunt ook de jeugdclub. Reünie De mensen die aldus worden bezocht krijgen tevens de vraag voorgelegd of zij zich al voor de reünie op de eerste dag van het feest hebben opgegeven. Er blijkt namelijk het hardnekkige mis- vestand te heersen dat mensen uit de polder naar de reünie kunnen komen zonder zich tevoren aan te melden, maar dat is met het oog op de organi satie niet mogelijk. Tenslotte zal op ieder een beroep wor den gedaan om het organisatiecomité van de laatste loten van de grote ver loting af te helpen. Met de opbrengst van de verloting (met als hoofdprijs een vakantiereis voor twee personen naar Roemenië) wordt het grootste deel van de kosten van het feest gedekt. Woensdagmiddag trad in dorpshuis De Waldhoorn de toneelgroep „Do- vo" op met het toneelstuk „Sil de strandjutter." Het bekende verhaal werd met grote overgave gespeeld en zowel spelers als publiek pinkten soms een traan weg. De overvolle zaal volgde het gebeuren in spanning: men kon een speld horen vallen. Dovo had enige maanden ge oefend onder leiding van regisseur Gommert Witvliet die door een onge val vlak voor de uitvoering moest af haken. Gommert Witvliet kreeg woensdag de hulde die hem toekwam en ook zijn plaatsvervanger P. Haker kreeg een welverdiend dankwoord. Beiden werden met de spelers in de bloemetjes gezet. Koos van Splunter en Elly Heerschap speelden hun rol als Sil en Jaakje voortreffelijk. Ook Bep van Duin als Lobke en Jaap Lap als Jelle speelden hun rollen (die zij 13 jaar geleden ook hadden) met overga ve. Jannie Craanen kwam overtuigend over als Gonne, evenals Gerrit Witte als Ane, de buurman. Alie Boon, Mary van der Meer, P. Ha ker, Cor v.d. Kerkhof en Fer Roeper, die de andere rollen vertolkten pasten stuk voor stuk ook goed in het eilan- delijke drama. S. de Waard sprak na mens de Anbo een dankwoord en vol daan over deze mooie toneelmiddag ging het publiek naar huis. men van lokale aard, zoals het tekort aan kadepimte in Oudeschild. De bestaande kade zal, ter lengte van 140 meter worden doorgetrokken naar het eind van de werkhaven bij het dok van Boom. Provincie en visserij hebben geld daarvoor toegezegd; het wachten is nu op rijkswaterstaat. De commissa ris beloofde zijn best te zullen doen om deze centen los te krijgen zodat de werkzaamheden spoedig kunnen aan vangen. Meer kaderuimte is extra noodzakelijk geworden als gevolg van de stilligregeling. De kotters liggen dan weken lang voor de kade waar het 's zomers al druk is als gevolg van de re creatievaart. Er is dan lang geen plaats genoeg. De stilligperiode wordt ge bruikt om allerlei werkzaamheden en vernieuwingen aan boord uit te voeren en het is dan nodig dat de schepen aan de kant liggen en niet rijen dik achter elkaar zodat men er met hulp- materieel e.d. niet bijkan. Het is moge lijk dat rijkswaterstaat op een gegeven moment wel zal toezeggen dat zij fi nancieel zal bijdragen maar dat het geld pas later beschikbaar zal worden gesteld. In dat geval zal het gemeente bestuur misschien besluiten het rijks aandeel in de kosten voor te financie ren, zodat de werkzaamheden toch spoedig van start kunnen gaan. Weijdt vond het een „luxe" dat hij maar liefst een uur de tijd had om de problemen toe te lichten en hij maakte daar gretig gebruik van. De inwendige mens werd daarbij niet vergeten want het bestuur van de vereniging had Jan Stolk van het Havenrestaurant lekkere hapjes laten klaarmaken, uiteraard ge maakt van Texelse visprodukten. De Plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp-Eierland keken de laatste avond van het seizoen naar theatergroep De Zaanse Vijf, met de show „Muziek is troef". Het was een show van drie zingende en dansende vrouwen met allerlei be kende wijsjes en eigen gemaakte teksten. Een van de dames maakte zelfs de kostuums die uiteraard met al lerlei bijpassende attibuten en sieraden voor het voetlicht kwamen. De vierde dame sprak in een prachtige Westfriese klederdracht het geheel aan elkaar, met Westfriese voordrachten en vertelsels wat vaak voor hilariteit zorg de. De piano werd bespeeld door nummer vijf; Fred. De avond was goed geslaagd, wat aan het eind tot uiting kwam in een staande ovatie. Collecte Voor een collecte voor het gehandi capte kind worden collectanten ge zocht. Opgave bij mevrouw Monen. Leden kunnen zich bij het bestuur op geven voor een cursus conversatie. De afdeling maakt op 14 mei vanaf 10.00 uur een rondleiding door het gemeen tehuis. Daarna wordt koffie gedronken. Men kan zich opgeven als men het ko mende winterseizoen gezamenlijk de schouwburgshows in Den Helder wil bezoeken. Dan kan bij mevrouw Smit, tel. 02223-419. Op 1 mei wordt in het Eierlandsche Huis een avond over de moestuin gehouden, aanvang 20.00 uur. Aan de Nieuwe Lerarenopleiding van de Ubbo Emmius Stichting in Leeu warden is Jacqueline Bakker uit de Westen geslaagd voor het diploma Frans (2e graads) en Nederlands (3e graads).

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11