Cjroen rwartsJ'exeUhet 'oor burgemeestersambt 3 sollicitanten Gouden eremedaille voor adjudant Koot Vier Texelaars omgekomen bij vliegramp Cessna neergestort bij Luton Ontmoeting met Oud-strijders Hond verminkt lammetje Aanrijding met blikschade Deense vlaggen gestolen Grafschennis &CTIE JONES" )0PT PRIMA Mie/schets met landschapsaanhangsel 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9977 DINSDAG 30 APRIL 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der 0,Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393, sAsrtenties, abonnementen, etc.: jeld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [0(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60.398. De Texelaars Huib Dros (39), Hans de Kruyff (43), Juul Timmer (41) en piloot Leen Zwan (38) zijn zaterdagmiddag omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van het Engelse Luton. De vier waren met een bij vliegveld ,,De Kooy" gehuurde Cessna 172 op weg naar Old Warden, waar zij een vliegmanifestatie bij zouden wonen. Om dat het vliegveld daar echter dicht zat door de sneeuw moest uitge weken worden naar Luton Airport. Onderweg werd het vliegtuigje overvallen voor een sneeuwstorm. Tijdens het slechte weer is het neergestort. Volgens een woordvoerder van de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie is de Cessna rechtstandig naar beneden geval len, de inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. Het ongeval vond plaats op een open plek in de buurt van Strealy, een dorpje in de bosrijke omgeving van Luton, volgens de Rijkspolitie vermoe delijk omstreeks 18.00 uur. Het onderzoek is nog in volle gang. De dienst luchtvaart en het bureau voor onderzoeken van de Rijksluchtvaartdienst werken in Engeland samen met de Britse autoriteiten. De eerste fase van het onderzoek bestond uit het achterhalen van de namen van de inzittenden en het vervolgens zo snel mogelijk op de hoogte brengen van de nabestaanden. Dat is zaterdag avond gebeurd. Vervolgens wordt het toestel onderzocht en worden de li chamen officieel geïdentificeerd. Daarmee was men bij het ter perse gaan van de krant nog bezig. De derde fase van het onderzoek bestaat uit het proberen te ontdekken van oorzaken door de radiocontacten na te gaan en de wrakstukken te onderzoeken. Het is nog niet bekend wanneer de stoffelijke overschotten naar Texel ge transporteerd kunnen worden, daarvoor is toestemming van de Britse au- toriteiten nodig, Huib Dros uit Den Hoorn was mede-eigenaar van Dros Bakkerij in Oude schild, Hans de Kruyff was leraar Frans aan de Rijksscholengemeenschap, Juul Timmer uit Den Burg was automonteur bij garage Kikkert, in De Koog en Leen Zwan, ook woonachtig in Den Burg, was horeca-ondernemer in de badplaats. Het vliegtuig was gehuurd bij de Stichting Vliegmaterieel De Kooy, een stichting waar ook burgers lid van kunnen worden. De Kooy is een militair vliegveld. Uitstel Het vertrek zaterdagochtend was gepland om 9.00 uur vanaf het Texelse vliegveld. In verband met een minder positief advies van de meteorologi sche dienst van Schiphol stelde Zwan op aanraden van die dienst het ver trek 3% uur uit, waarna het gezelschap met een positief advies van de meteo opsteeg. De eerste tussenlanding was in Southend, de tweede in Duxford. De mannen waren voornemens daar nog een museum te bezoe ken. De laatste etappe voerde naar Old Warden. In een commentaar verklaarde luchthavenmeester van vliegveld Texel Ed de Bruijn: ,,lk was volkomen verbijsterd toen ik van het ongeval hoorde. Als er één piloot punctueel en voorzichtig was, dan was dat Leen Zwan." Texelaars die een ontmoeting wil len hebben met de Georgische oud-strijders die donderdag 2 mei ons eiland bezoeken, zullen daar voor ruime gelegenheid hebben. Zij zijn welkom in het raadhuis waar het gezelschap om 11.00 uur wordt ontvangen nadat het een bezoek aan het Maritiem Museum in Ou deschild heeft gebracht. Bekenden kunnen desgewenst op eigen gele genheid de dag verder met de oud strijders doorbrengen. Wie prijs stelt op ontmoeting wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk ken baar te maken aan de heer G. Oskam van het bureau culturele zaken van de gemeente, telefoon 3041 (privé 2185). De dag zal om 18.00 uur worden af gesloten met een diner dat de Geor- giërs door het gemeenbestuur zal wor- Donderdag raakte een hond tussen de schapen en lammeren op een perceel land van de heer Kikkert aan de Waterweg. De eigenaar van de schapen kon niet voorkomen dat de hond een vijf weken oud lam zodanig beet dat het dier later op advies van de dierenarts geslacht moest worden. De hond is eigendom van een Oudeschilder en was al een dag zoek. De scha de wordt tussen betrokkenen geregeld. Gisteren deed zich op de Pontweg, ter hoogte van de Pijpersdijk, een aanrijding voor waarbij blikschade aan twee auto's ontstond. Een 40-jarige inwoner van De Koog moest, komende uit zijn woonplaats, onverwacht sterk afremmen toen een voor hem rijdende auto hetzelfde deed. De automobilist probeerde de wagen voor hem te ontwijken maar botste daarbij tegen een vanuit de richting Den Burg komende auto, bestuurd door een 48-jarige Texelaar. den aangeboden, te bekostigen uit de speciale subsidie die door het ministe rie van WVC is verstrekt. Volgens verkregen inlichtingen bevin den zich onder de Georgiërs onder meer Chrisja Bainduraschwili, Waliko Schgenti, Mischja Mozorelija, Uschan- gi Sadgobelaschwili, Georgie Zaga- reischwili en Garsewaneschwili. Tweedsmuir Vrijdag arriveert Lord Tweedsmuir voor een 7-daags bezoek aan Texel. Tweedsmuir regelde in 1945 als lid van de Civil Affairs Staff van het eerste Canadese legerkorps de repatriëring van de overlevende Georgiërs, samen met luitenant kolonel Neary. Ook Nea- ry zou de herdenking op Texel meema ken maar was op het laatste moment verhinderd. Vrijdag komen ook Albert East (van de Lancaster die in 1944 bij de Fonteinsnol neerstortte) en zijn vrouw op Texel aan. Zaterdag 4 mei komen opnieuw de Ge orgiërs en Russen alsmede de 35 leden van het Georgische dansensemble ,,Mchedrowli" en mogelijk 50 leden van de Vereniging België-USSR. Ver der arriveren die dag de ex-vliegers Weber en Jones van het Vliegende Fort dat 3 april 1945 bij den Hoorn werd neergeschoten. Inmiddels moet ook Siem de Waal uit Pietermarits- burg, Zuid Afrika, zijn aangekomen. Zie verder het kaderartikel over de her denkingsplechtigheden. In de nacht van woensdag op donder dag werden twee Deense vlaggen gestolen van de gevel van de Fa. Arti- ma in de Gravenstraat. De vlaggen hebben een waarde van f145,—. Het afgelopen weekend werd op de begraafplaats van de Nederlands-Hervormde kerk in Oosterend een grafsteen van een kindergraf stukgetrapt. Deze graf schennis werd maandag ontdekt door een familielid van de overle dene. Van de dader of daders ont breekt elk spoor. De politie stelt inlichtingen over deze wandaad op prijs. mmissaris R. J. de Wit tweede van links) achter de collegetafel. Links chef van het kabinet L. H. M. Quant. De openbare raadsvergadering werd voorgezeten door wethouder Schilling (mid- 11. Verder op de foto secretaris Van Dijk en wethouder Barendregt, Gezien het onderwerp van bespreking had burgemeester Engelvaart zich na afloop van het informele gesprek dat aan raadsvergadering vooraf ging, teruggetrokken. in Cor Ellen tot Cor Dros" financiële actie die door Willem iker van „Spyk" wordt gevoerd tie overkomst van de Ameri- nse ex-oorlogsvlieger Kermit I. les mogelijk te maken, loopt cesvol. De krant was iderdagavond nauwelijks uit of ene gift na de andere werd intaan toegezegd. Gisteren was ibedrag van bijna f4000— bin- Er is ruim f5000— nodig. em Bakker is ervan overtuigd dat Kt ook snel bijeen zal zijn. De fomst van Jones is inmiddels ge ld. Hij arriveert vrijdag 3 mei om iuur op Schiphol en gaat vandaar taxi naar Texel waSr hij in eerste ïntie voor rekening van de ge nie in De Lindeboom wordt onder- acht. Na drie dagen verhuist hij hotel Opduin dat hem het verblijf maaltijden tot 13 mei, als Jones maarts keert, heeft aangeboden, actie van Willem Bakker bleek bij "aan te slaan, niet alleen bij on vers maar ook bij tal van parti 's personen van uiteenlopende feke kleur. „Van Cor Ellen tot Cor i", aldus Willem, die het vooral vindt dat praktisch alle gevers 'taan hebben gereageerd, dus zon aarst persoonlijk benaderd te zijn. hoopt dat ook de rest van het be- op deze wijze binnen zal komen, am Bakker zit naast de telefoon: £-226. Ook direct overmaken is plijk op ABN rekening 58.74.80.165 rame van „Geallieerde vliegers." heel volgens verwachting heeft een groot aantal personen kennen gegeven burgemeester van Texel te willen worden, immissaris van de koningin mr. R. J. de Wit vertelde vrïj- gmiddag aan de gemeenteraad dat zich 53 sollicitanten iben gemeld, waaronder vier vrouwen. Van de kandidaten er 21 lid van de Partij van de Arbeid, 17 van de VVD, 14 het CDA en één van D66. Van de vrouwen onder hen is één van het CDA, één van de Partij van de Arbeid en van de VVD. Onder de kandidaten zijn vijf zittende bur- meesters en 18 wethouders. Wit legde er de nadruk op dat list niet bij voorbaat vast staat dat nieuwe burgemeester van Texel uit Partij van "de Arbeid afkomstig et zijn. In dat opzicht ligt de zaak leel open en dat was dan ook mee- leeld aan de kandidaten die daaro- zekerheid wilden hebben alvorens ollicïteren. In de profielschets (zie aparte artikel in kader) die de ge- enteraad heeft gemaakt voor de uwe eerste burger wordt geen poli evoorkeur uitgesproken en dat ook voor geslacht en burgerlijke Ie openbare raadsvergadering die ■derdagmiddag onder voorzitter- ap van wethouder Daan Schilling in het bijzijn van commissaris R. J. Wit aan de profielschets werd werd door Ate Rienstra, voor- srvan de vertrouwenscommissie de ontwerp-profielschets openbaar gemaakt. Aanhangsel Aam deze schets was echter een „aanhangsel" toegevoegd door die le den van de vertrouwenscommisie die door Texelse Belang, CDA en VVD waren aangewezen en waarmee Pakt en PSP het niet eens waren. Uit dit aanhangsel bleek dat de nieuw te be noemen burgemeester het nationaal landschap en de andere op natuur- en landschapsbehoud gerichte rijksplan nen radicaal moet afwijzen, conform de bekende motie die de raad op 21 decmeber 1982 aannam. In deze motie werd ondermeer uitgesproken dat al leen het gemeentelijk bestem mingsplan bepalend voor het beleid mag zijn. Commissaris de Wit liet blijken het niet erg verstandig te vinden om een dergelijke eis te stellen aan de nieuwe burgemeester. Hij wees er op dat het hier om een tijdgebon den aangelegenheid gaat, die niet bepalend mag zijn voor de moge lijk langdurige periode waarin de nieuwe burgemeester zijn ambt uitoefent. „Wat u toen bezig hield, heeft nü al een ander gezicht". De nu te benoemen burgemeester zal reeds in zijn eerste ambtsperiode van zes jaar met drie verschillende opeenvolgende gemeenteraden te maken krijgen. „Het is nooit erg verstandig om één kwestie uit één periode te gebruiken bij de selectie van een burgemeester. De commissaris herinnerde er verder aan dat niet de burgemeester maar de gemeenteraad aan het hoofd van een gemeente staat. De raad maakt het beleid en de burgemeester is de woordvoerder en uitvoerder. Dat hoeft niet te betekenen dat de burgemeester een ledepop is. Hij kan een eigen me ning hebben en die mening hoeft hij niet verborgen te houden, zolang hij het raadsbeleid loyaal uitvoert. Eventu eel kan hij de wethouders als woord voerder laten optreden als een kwestie waar hij een andere mening over heeft, aan de orde komt. De commis saris vond dat in de profielschets vol doende duidelijk tot uitdrukking komt dat de burgemeester de landbouw een warm hart moet toedragen en wat hem betreft zou het „aanhangsel" dus kunnen vervallen. Toevoegingen Over de profielschets zonder aanhang sel bestond dus volledige over eenstemming. De verschillende partijen hadden echter nog wel wat toe te voegen en ze kregen daarvoor ten overstaan van commissaris De Wit ruimschoots de gelegenheid. Jan van Asselt van Texels Belang zei dat het „aanhangsel" van de profielschets van groot belang is omdat de afwijzende motie Lees verder pagina 5 taak voorbeeldig vervult. De comman dant nam de gelegenheid te baat om gelijk twee marine- tevredenheidsbetuigingen uit te delen. Marinier eerste klas Post kreeg als blijk van waardering voor zijn inzet als LCA- machinist een boekenbon van f40,— en sergeant-majoor Van der Voort kreeg een gratificatie van f400— voor zijn inzet bij de oefeningen in Noorwegen. De kolonel speldt de adjudant de onderscheic De adjudant der mariniers M. Koot is de enige Texelaar die bij de lintjesre gen maandag werd onderscheiden. Hij kreeg de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud met de zwaarden wegens zijn verdiensten als chef d'equipage van het amfibisch oefenkamp de Joost Dourleinkazerne en voor de goede contacten tussen de Texelse bevolking en de mariniers, die voor een groot deel door Koot ver- 1 op. zorgd worden. Bovendien is hij altijd aanspreekbaar als in de nacht zieken- vervoer per „Mokbootje" geregeld moet worden. Eén en ander bleek uit de toespraak van de kazernecommandant, kolonel M. S. de Korver. In zijn speech ging de kolonel ook in op de kwaliteiten van de koningin, hij merkte onder meer op dat voor haar geen CAO geldt maar dat zij toch haar

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1