Texel-presentatie bij irManna"-vliegers ontvangst Kampioensteams ALKEMA Granaat opgepioegd Gelijkspel voor SVO/Z DINSDAG 30 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jnderwet en allerlei andere technische aken." De station-opdrachten zijn wel en belangrijke economische pijler van si bureau. Alkema vertelt ook over systeembouw van schuren op Texel. We krijgen de maten door van de op- Irachtgever en Meyert Boon en we moeten weten wat er allemaal in die schuur moet komen. Die gegevens vertalen we gewoon op papier en we Henen het in bij de gemeente". Crisis Ik ben zo gelukkig om nergens in uit te blinken", stelt Kees met genoegen vast. Als we vragen hoe het komt dat lijn bureau over werk geen klagen heeft, terwijl de architecten-crisis lan delijk vrij algemeen is, verwijst hij weer naar deze uitspraak. ,,De mensen zeg gen dat ik het gered heb omdat ik een brede opdrachtenportefeuille had en heb. We pakken in principe alles aan en willen ons niet specialiseren." Eén keer werd een potentiële opdrachtge ver de deur gewezen omdat het perso neel bij een vorige bespreking ,,als voetveeg" was behandeld. ,,Dat pik ik dus niet. Ze moeten ons wel serieus nemen, anders zoeken ze maar een ander". Ook is het een keer voorgeko men dat een Texelaar Alkema vroeg exact zo'n huis te ontwerpen als hij eerder op het eiland had gerealiseerd ,,maar dan effe mooier en groter". Al kema zegt te genieten van de bespre kingen rond een opdracht omdat „ie dereen weer andere ideeën heeft." „Mijn interesse in mensen en hun plannen is mijn grootste drijfveer." Takt is daarbij ook een middel want er ko men wel eens voorstellen die praktisch niet uitvoerbaai^zijn. „Dat moet je voorzichtig proberen duidelijk te ma ken". Uiteraard is het ook zo dat soms meerdere schetsen bij een opdrachtge ver worden afgeleverd totdat die zijn fiat geeft. Alkema zegt dat hij geen problemen heeft met het meerdere ke ren uitwerken van een plan „als het maar niet ligt aan het elkaar niet be grijpen". „Het moet niet zo zijn dat ie mand de ene week dit wil en de ande re week iets heel anders. Dan kun je niets zinnigs op papier krijgen. Als ik de opdrachtgever niet goed begrepen heb, maak ik met een blij gezicht een nieuwe schets. Ze doen dan namelijk niet moeilijk om mij te pesten maar hebben gewoon andere wensen." Uitdaging Alkema heeft geen voorkeur voor het werk dat hij op zijn bord krijgt. Zijn grootste uitdaging was het bouwen van het nieuwe bejaardenhuis St. Jan, terwijl ook niet zonder trots gerept wordt over het multifunctionele Eier- Het leek zondagmiddag of het in Duinrell in Wassenaar ging om Texel inplaats van de 40-jarige her denking van de geallieerde voed- seldroppings. Een groep van 220 Amerikaanse, Engelse, Poolse en Australische oud-oorlogsvliegers werd daar geconfronteerd met het nieuwste, doch helaas slechts één keer geproduceerde Texelse pro- dukt: Tulpenbrood. iHetwerd in twee soorten gepresen teerd door chef-kok „meneer" Willem iRoeper van het Havenrestaurant, geas sisteerd door een negental in oud- Texels kostuum gestoken schonen, /ervolgens werd het hele gezelschap iok nog getracteerd op een pakketje Fexelse bollen, niet om te eten maar im in de tuin te zetten. |De actie was een initiatief van Jan 'Stolk van het Havenrestaurant die daarbij organisatorische en financiële 'medewerking kreeg van kennissen, IWV en Teso. In de grote zaal van i„De Schaapskooi" waar de ex- 'oorlogsvliegers in het attractiepark 'Duinrell werden ontvangen was ook 'een stand gezet met een uitstalling ton kaas, kwark, lamsbont, kruidenbo- 'ter, rheumadekens en andere Texelse Iprodukten. Aanleiding voor dit alles was de recente promotie-activiteit in Madurodam, toen daar de miniatuur 'Molengat door minister Smit-Kroes werd gedoopt. Tijdens het koud buffet naafloop kreeg de kok van het Haven restaurant Willem Roeper contact met graaf Hugo G. M. van Zeijlen van Nije- velt, directeur en eigenaar van het at tractiepark Duinrell en het daar vorig jaar geopende tropische zwemparadijs. 'Willem werd gevraagd om ter gelegen heid van de ontvangst van de geal lieerde voedseldroppers brood van tul penbollen te bakken. Die uitdaging werd grif aanvaard. Het probleem dat geen gifvrije bloembollen voor het ex periment beschikbaar leken te zijn, was na een publicatie in de Texelse Courant snel opgeslot. Half om half De heer Eelman van Pomona en me vrouw Boon zorgden voor genoeg bol len om er 12 broden van te bakken. Geholpen door een recept dat hij kreeg van dr. L. de Jong van het Rijk sinstituut voor oorlogsdocumentatie en aanwijzingen van bakker Kees Timmer uit Den Burg ontstond uiteindelijk een tulpenbrood dat voor de helft bestond uit gekookte en vervolgens gemalen tulpenbollen en voor de andere helft uit roggemeel. Uiteindelijk werden twee soorten brood gemaakt, het ene bereid met gewone gist en het andere voor een deel met zuurdesum. Tot ve ler verrassing was vooral het laatstge noemde broodtype uitstekend te eten. De smaak was vrijwel gelijk aan het bekende zure Duitse brood. De 250 sneetjes die Willem en zijn folkloreha- rem zondagmiddag ronddeelden wer den door de oorlogsveteranen dan ook zonder problemen opgegeten. Het eerste stukje werd op het podium offi cieel geproefd door de graaf zelf, na dat deze de Texelse deputatie in voor Texel zeer vlijende bewoordingen had geïntrocudeerd. Ook de pakketjes bloembollen, voorzien van een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd Engels etiket, waaruit bleek dat het mooie Texel de plaats van herkomst was, vonden gretig aftrek. In korte tijd bouv. landsche Huis, indertijd een landelijk unicum waarvan het ontwerp terecht kwam op een grote onderwijstentoonstelling. „Die opdracht van St. Jan heeft me veel plezier gedaan omdat het bestuur het advies kreeg een gespecialiseerde architect uit de randstad in de arm te nemen. Ze kwamen eerst echter vra gen of ik het zag zitten en dat voelde ik als een grote uitdaging. Dan gaat zo'n gebouw opeens voor je leven, vooral omdat je je verder nog nooit in bejaardenhuizen hebt verdiept." Met duidelijk genoegen vertelt Kees Alkema over allerlei onderzoek dat door hem en zijn mensen verricht moest worden voordat er één lijn op het tekenpapier werd gezet. „Er gaat een wereld voor je open en je krijgt steeds meer het gevoel van: dat moet ik ook kunnen. Ik heb het meeste plezier in opdrach ten waar ik aanvankelijk geen raad mee weet. Wat dat betreft heeft het bestuur van St. Jan een gok met me genomen en daar ben ik ze dankbaar voor." Ver daarvoor had Alkema zichzelf aan geboden aan het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg voor het bou wen van bejaardenwoningen. Daarvan zijn er inmiddels 103 via zijn bureau verwezenlijkt. „Dat was ook zoiets maar daar wilde ik zelf graag aan de slag. Dan ben je ook een handelaar. St. Jan was gewoon een eer." Inmid dels wordt gewerkt aan de verwezenlij king van het gezamenlijke bejaarden huis Gollards/Samen Eén. „Nu zitje weer met allerlei nieuwe dingen. Ik ge niet van deze toestanden." Hij vertelt een redelijke relatie met de gemeente en de aannemers te hebben, die voortkomt uit zijn verleden.' Spanning „Als we in vergaderingen niet uit- de problemen komen vertel ik een mop of ik doe even gek om de spanning te breken. Daarna kan iedereen weer fris aan de slag", aldus Alkema, die zegt in zijn huidige overladen programma toch een les te hebben geleerd. „Vroeger zat je tot in de nacht met opdrachtgevers thuis te praten. Dat doe ik eigenlijk weinig meer. Je moet de moed hebben om dat soort gesprekken door te schuiven naar de volgende dag. Mijn vrouw en zonen hebben me de afgelopen jaren al veel te veel niet gezien". In Alkema's jubi leumjaar werd ook het nieuwe Meubel huis Texel ontworpen en daarmee lijkt de kwarteeuw cirkel rond. In 1960 was de eerste opdracht het maken van een groot kippenhok in Waalenburg voor dezelfde familie. Geveltjes Als we zeggen dat het nieuwe pand aan de Parkstraat ook weer van die „nepgeveltjes" krijgt waarvan er al ve len zijn op Texel, knikt hij. „Ik weet dat sommige mensen nepgeveltjes af schuwelijk vinden. Maar hier moeten twee verdiepingen komen in één groot gebouw en als ik daar een blokken doos van maak is het ook niets. Het is al erg genoeg dat de Groeneplaats is verknald met een grote blokkendoos: het raadhuis." Bijna verontschuldigend zegt hij de Ra bobank opgeknapt te hebben door „die rottige trap" weg te halen en de gevel meer in lijn te brengen met de naastgelegen panden. „Je moet niet vergeten dat mijn mogelijkheden niet onbeperkt zijn. Ik werk gelukkig met wensen van anderen en het geld speelt ook een rol." De architect vertelt dat hij het raadhuis het liefst aan de Elemert had gezien. De raadzaal op een paal boven de vij ver met daarnaast voldoende kantoor ruimte en parkeergelegenheid, maar de plannen waren toen al te ver heen. Vroeger werd er degelijk gebouwd, is een andere opmerking die hij onder schrijft, maar niet omdat het vakman schap in de bouw verdwenen zou zijn. „Vroeger had men respect voor hout. Dat lag jaren in het water en werd goed gedroogd. Tegenwoordig gaat het even in de droogkast en dan moet je werken met materiaal dat lang zo goed niet is als vroeger." Flits Soms weet Alkema niet meteen wat hij met een opdracht of idee aanmoet. „Dat moet je dan even laten sudderen en dan komt er op een onverwacht moment een gedachtenflits, dan héb je het. Dat is misschien wel creativi teit. Ik vind dat fijner dan het maken van hele woonwijken die later in een la verdwijnen en als er een nieuwe wijk in een andere gemeente moet komen weer voor de dag komen. Geef mij maar iets waar ik aan mag meehelpen dat nieuw is.," De „vrije vogel" glimlacht en zegt dat als zijn bureau was mislukt hij nu mo gelijk met een Jan Plezier toeristen rondreed. Met pretoogjes: „Ik snap nog steeds niet dat er in 1939 drie Jan Pleziers waren met veel minder toeristen. Dan denk je bij een borrel: ik roep wat lie den van Texelse stand bij elkaar als aandeelhouders en ik vraag Harry de Graaf om vanaf de bok mooie Texelse gedichten te vertellen. Reken maar dat die kar vol zit. Maar het is net als met de zendeling van 16 jaar. De vrije vo gel Alkema heeft een goeie stek gevonden." De familie Hopman uit Ongeren vond zaterdag een 15 cm-granaat, die uit de grond was gekomen bij het ploegen. Het projektiel werd door de marine on schadelijk gemaakt. was men door de aanzienlijke voor raad, geleverd door N. Schermer, heen. De Texelse show werd afgeslo ten met het aanbieden van twee lam metjes voor de kinderboerderij van Duinrell. Jan Stolk presenteerde de blatende diertjes, aangekocht via com missionair Joh. C. Roeper, als een symbool van vrede. Dit alles werd door de televisieploeg /an Avro's Televizier vastgelegd, waar door de indruk ontstond dat dit de volgende avond allemaal zou worden uitgezonden en menige Texelaar zich afvroeg of Brinkman dat wel goed zou vinden. Dat hadden de Avro-mensen zich kennelijk ook afgevraagd, want gisteravond bleek dat maar een klein stukje van het opgenomen materiaal in de reportage over de herdenking van de Operatie manna was gebruikt. Wat niet wegneemt dat iets leuks over Texel te zien was in een drukbekeken programma en dat een Ster-spotje van dezelfde lengte heel wat kostbaarder zou zijn geweest. Ook de schrijvende en fotograferende pers was in vrij gro ten getale aanwezig om de overhandi ging van het Texelse tulpenbrood mee te maken. Namens de oranjevereniging van Was senaar kregen de ex-vliegers een enor me taart die ze even later mochten opeten in het tropische zwemparadijs. Die taart, met een voorstelling van pakketten uitwerpende vliegtuigen, was heel toevallig gemaakt door oud-Texelaar Carel Schulte. Na een 2—0 voorsprong in de eerste helft heeft SVO de punten toch moeten delen met SRC om dat vooral SVO vergat het combi natiespel te spelen. Voor SVO scoorden Leendert Eelman en Gep Brouwer, voor SRC Buisman en Pater. De harde wind heeft zaterdag wel in vloed gehad op het spel van beide teams. SRC startte slecht en SVO kon in de aanval trekken. Men speelde de bal rond en men vond elkaar goed. Toen na vijftien minuten over rechts de bal opgebracht werd door Jan Oosterhof, liep Jan Eelman goed de ruimte in en trok een verdediger mee. Jan Oosterhof kreeg ruimte en gaf een voorzet. Rien Brouwer kopte door en de bal viel voor de voeten van Leen dert Eelman. Deze scoorde beheerst. Eelman was deze midag ook het best op dreef en als zijn medemiddenvel ders hun taak hetzelfde hadden ver richt was de wedstrijd anders gelopen. Na 35 minuten was het Aart van de Brink die door goed-doorzetten Gep Brouwer aanspeelde. Deze omspeelde twee man en haalde hard uit, de kee per had het nakijken: 2—0. SRC pro beerde wat terug te doen maar verder dan afstandschoten kwam men niet. Schijnbeweging Na de rust heeft SVO het spel nog even gemaakt. Ger Vlaming in de spits voor Aart van de Brink maakte een schijnbeweging en hakte de bal naar de mee opgekomen Jan Oosterhof. Deze kreeg de bal niet goed op zijn slof en schoot naast. Rien Brouwer soleerde nog wel langs zijn tegenstan der maar maakte het niet af. SRC kreeg greep op de wedstrijd en begon steeds meer druk uit te oefenen. Nadat Buisman 2—1 scoorde was het even later Pater die uit een afgeslagen corner de stand op gelijke hoogte bracht. Marco Drijver behoedde zijn team voor een nederlaag en tikte de bal over het doel. De stand bleef gelijk. De overhandiging van de lammetjes voor de kinderboerderij van Duinrell. Twee jeugdige voetbalteams vierden dit weekend de zekerstelling van het kampioenschap in de eigen klasse. De C-junioren van Oosterend en de F- pupillen van Texelse Boys veroverden de koppositie. Het Oosterender team (de foto met de grotere jongens) bestond uit: v.l.n.r. staand Jitze Bein- tema (begeleider), Piet Koopman, Pe ter Koopman, Germain Raalte, Willem Eelman, Robërt van Dijk, Jan Eelman, Dirk Witte (begeleider). Zittend: Peter Witte, Edgar Klipper, Arnold Kaercher, Jeffrey Androg, Hans Eelman, Frank Plaatsman. De jeugdige spelertjes op de andere foto vormen het Boysteam. V.l.n.r. staand Marco Beers, Ramon Daalder, Stephan Raateland, Jacco Zandstra, Jeroen Spigt, Jerom de Waal, Bart Kager, Joris Schrama, Ewoud Huis man. De begeleider achter de jongens is Ruud Beers. Zittend: Martijn Beers, Dennis Raateland, Henk Pennings, Ro bert van Beek, Martijn Schrama, San- der van Beek en Rick Randsdorp.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7