Cjrocn '2wartsJ~exels in het harL, Beschermingsplan" voor otale Waddenzee? ,,Viva Mexico" met veel vuur gebracht lerde Waddenconferentie op Föhr Musicalvereniging weer uitstekend Föhr Geen krant na Pinksteren nthousiasme voor iternationaal Bspreksplatform Texelaars opgelet! TEQUILA Fietser aangereden door motor Inbraken op campings ïGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9982 DINSDAG 21 MEI 1985 die: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der en, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. Föhr is na Texel één der grootste waddeneilanden. Het is cirkelvor mig met een doorsnee van onge veer 12 kilometer en 6000 hectare agrarische grond. De landbouw is er, net als op Texel, naar verhou ding van veel belang. Daarnaast is het net als de andere Duitse eilan den tevens Kurort, echter iets gewoner" dan Norderney of Sy/t. De Texelse deelnemers aan de conferentie gingen er (met echtgenotesheen in twee vlieg tuigen die waren gehuurd van een bedrijf uit Barsingerhorn. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 27 mei (tweede pinksterdag) komt de Texelse Courant van dinsdag 28 mei te vervallen. De Directie Peter Riteco els Pepe bezig met het behoed zaam ontkleden van Lucille. Wat draagt een Amerikaanse senator op zijn T-shirt? was hun stem op hetzelfde geluidsni veau te brengen als het hele koor. Het licht werd verzorgd door Jaap van Vooren en ook dat was goed. De driekopige leiding, Aris van Zeijlen (regie). Jan Lubbers (muziek) en Klari- na Combé (dans) geeft al aan dat in de musicalvereniging drie verschillende culturele „stromen" bij elkaar zijn ge bracht. Er kon dus worden geput uit een groter arsenaal dan wanneer één van die onderdelen apart aan bod komt. Het lijkt voor de hand te liggen dat daardoor de kwalieit van deze voorstellingen op zo'n hoog niveau stond. Toch is dat duidelijk maar een deel van de waarheid. Het enthousi asme èn de lange adem van de men sen die meewerkten vormen in de eerste plaats de basis. )e Waddenzee van Den Helder tot Esbjerg, dus zowel het iderlandse, Duitse a/s Deense deel, moet a/s ecologische nheid worden gezien waarvoor uniforme beschermende satregelen gelden. De eilandgemeenten moeten die be tonnende regels opstellen, waarbij de eilanden en het wad de eerste plaats moeten worden beschouwd als woon- en vkgebied van de plaatselijke bevolking. De regels moeten s niet alleen zijn gericht op bescherming van het natuur- milieu maar ook op instandhouding van de historisch ge leide kleinschalige bedrijvigheid (landbouw, visserij en irisme) in het waddengebied." us het streven waarover de ge- sntebesturen van de wadden- nden van Nederland, Duitsland Denemarken het eens zijn ge- rden op de derde internationale Jdenconferentie die van 16-18 (werd gehouden in Wyk op het )rd-Duitse waddeneiland Föhr. rwerd een motie van deze kking met algemene stemmen genomen. Nederlandse waddengemeenten in daar vertegenwoordigd en ver- de eilanden Borkum, Juist, Nor- ey, Langeoog, Spiekeroog, Am- Pellworm, Hallingen, Nordstrand, en (als enige Deense waddenei- Fanö. lals vorige jaren was de conferen- liet alleen een aangelegenheid van eentebesturen maar ook van de ei- rederijen, die in Duitsland en De- larken vaak nauw met de plaatselij- lemeenten zijn verbonden. Texel i in Wyk vertegenwoordigd door lemeester Engelvaart, de wethou- Schilling en Barendregt, secretaris Dijk en ambtenaar J. Ie Roux, die rnemend secretaris is van het over- rgaan waddeneilanden, lens Teso werd aan de conferentie genomen door het hoofd van de linistratie Herman Bakker. Zelfbeschikking Nederlandse eilanden, in het bij- Ier Texel, zouden een leidende rol ïen spelen in de uniforme interna- 3le aanpak van de waddenproble- zoals de bescherming van het mi met inachtneming van de belan- van degenen die er hun brood 'redesboodschappen s water gelaten steren zijn midden op de Noord- e, in de buurt van de Doggers- ink bijna 800 flessen in zee ge- loid. In elke fles zit een briefje et een „vredesboodschap" van n Texelse scholier en een oproep n terug te schrijven. Alle lagere holen van Texel hebben aan deze tie van het comité „Texel 40 jaar meegedaan. De organisatie 3s in handen van het bestuur i de Gemeenschap Oudeschild. 3 flessen werden ter hoogte van i Engelse kustplaats Whitby te ster gelaten door de kotters TX •van W. Boom en TX 19 van F. 'jnen bij noordoostelijke wind. moeten verdienen. De mogelijkheden voor „zelfbeschikking" in dat opzicht zijn thans voor de Nederlandse eilan den het grootst omdat zij het recht hebben om hun eigen bestem mingsplannen vast te stellen. In natio naal verband is uniformiteit er al. De Nederlandse waddeneilanden hebben een gezamenlijk bestemmingsplan in de maak, ontworpen door de afdeling ruimtelijke ordening op TexeL In Duits land en Denemarken geldt een heel ander wettelijk regiem op het gebied van ruimtelijke ordening. Daar hebben de eilanden nauwelijks iets te vertellen over „hun" waddenzee en kunnen verstrekkende maatregelen door hogere overheden worden opgelegd. Aan de daar geldende wetten zal dus iets moeten veranderen en dat is een ge compliceerde zaak van lange adem. Met een gezamenlijke opstelling denkt men echter toch pressie te kunnen uitoefenen. Park Eensgezindheid tussen de eilanden on derling wordt gestimuleerd door een gezamenlijke bedreiging. Niet alleen in het Nederlandse waddengebied heeft men te maken met „groene" rijksover heidsmaatregelen zoals aanwijzing tot nationaal landschap, ook de Duitse ei landen vrezen belemmering van hun lokale economische activiteiten als ge volg van het voornemen om de Duitse waddenzee tot nationaal park te ma ken. In het oostfriese waddengebied is men geneigd een dergelijke status lij delijk te aanvaarden omdat de eiland gemeenten er niets over te vertellen hebben. Standpunt van Texel is dat geen enkele rijksoverheidsbemoeiing die op natuurbehoud is gericht, moet worden aanvaard omdat het eigen bestemmingsplan voldoende waarbor gen biedt. In Duitsland kent men ech ter geen gemeentelijke bestem mingsplannen, zodat daar hangen de een wetsaanpassing iets moet worden bedacht dat inhoudelijk op hetzelfde neerkomt, nl. een „bescher mingsplan". Omdat de wettelijke om standigheden in elk der landen anders zijn en er zelfs aanzienlijke verschillen zijn tussen de twee „lander" waarmee de Duitse waddeneilanden hebben te maken (Sleeswijk-Holstein en Neder- saksen) er zal heel wat vergeleken en bestudeerd moeten worden om te kun nen vaststellen in hoeverre een eens gezinde opstelling van alle waddenei landen tot rechtsgeldige regels kan leiden. Op de conferentie werd door burge meester Engelvaart (voorzitter van het Overlegorgaan Waddeneilanden) een lezing gehouden (in de voertaal Duits) waarin een overzicht werd gegeven van de natuur- en milieuwetgeving die Nederland kent. Naast de specifieke milieuwetten werd ook melding ge- EKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL 03 De Beerekuil is luilaknacht open van 22.00 tot 8.00 uur 's morgens c Vanaf 24.00 uur optreden van diverse Texelse popgroepen, (waar onder de winnaar van de talentenjacht FORCED EXPOSURE). Klapstuk van de luilaknacht in de Beerekuil is de topformatie uit Noordholland met ex-leden uit ZZ and the Maskers en Kraayeveld. Ook speelt mee in deze formatie Jan Hartman. Entree ƒ2,50 vanaf 24.00 uur. Vanaf zaterdagmorgen 8.00 uur geeft het entreebewijs recht op een gratis rundercocktail of kop koffie in Café De Jutter. lEKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL - BEEREKUIL De musicalvereniging heeft haar belofte van vorig jaar dit weekend hele maal waar gemaakt. „Viva Mexico" spatte van de planken af. De drie on derdelen zang, dans en toneel waren goed op elkaar afgestemd en ook de afwisseling van rustige en massale stukken was goed. Uitstekende voorstellingen in de enige zaal op Texel die daar echt voor geschikt is: de Lindeboomzaal. Met name Renée Begeer en Magda Brommersma blon ken uit in zang en spel terwijl ook de stem van Marijke Witte één van de troeven is die „Geen C te hoog" in zijn mouw bleek te hebben. Vooral die zang is belangrijk. Jan Lub bers heeft „zijn" mensen zover gekre gen dat ze zuiver en verstaanbaar zon gen, ook als het hele koor meedeed. Een niet geringe prestatie, die ook door het publiek zeker op waarde werd geschat. Opvallend daarbij was dat het moeilijkere werk niet uit de weg werd gegaan. Dat geldt zeker ook voor de solo's en de duetten. Naast de hierbo ven al genoemde stemmen vielen Rien Mast, Peter Riteco en Wilhelmus Bar nard op. Slechte stemmen waren er trouwens niet bij. Uitstekend was ook het orkest dat het geheel begeleidde, ook onder leiding van Jan Lubbers. Daarbij in aanmerking genomen het verrassingsoptreden van een selectie van KTF-muzikanten die halverwege de voorstelling de zaak in kwamen marcheren (compleet met een frivole sjerp om de heupen) was het duidelijk dat „Viva Mexico" alleen al voor de muziek de elf gulden entree meer dan waard was. De regie was herkenbaar van Aris van Zeijlen, het hele vergrote podium werd gebruikt en sterke tot zeer sterke ef fecten werden niet geschuwd. Van Zeijlen verdient zeker een compliment. Hij maakt het geheel tot een boeiend kijkspel dat geen moment verveelde. Daar droeg de choreografie van Klarina Combé overigens zeker aan bij. De dansen waren aangepast aan het ni veau van hen die ze uit moesten voe ren. Toch werd ook hier het moeilijker werk niet geschuwd. Het enige zwakke punt van de voor stelling lag in het acteren. Rien Mast, Magda Brommersma, Renée Begeer Een motor botste zaterdagavond rond elf uur op de Postweg ter hoogte van camping De Driehoek frontaal op een overstekende fietser. De fietser, een 16—jarige jongen uit Baarn, stak over in een bocht en de motorrijder kon dit onverwachte obsta kel op de weg niet meer ontwijken. De fietser raakte licht gewond en de mo torrijders uit Tilburg mankeerden niets. Zowel fiets als motor waren zwaar beschadigd. en zeker ook Peter Riteco speelden uitstekend, maar er stonden ook men sen op de planken die niet dat vuur uit konden dragen. Erg was dat niet, het werd volledig gecompenseerd door de veelheid aan andere indrukken die het publiek opdeed. Een bijzondere ver melding verdient de aankleding, die mede dank zij de uniformenverzame ling van Gerrit Gerrits uitstekend was. Zorro Viva Mexico speelt omstreeks de jaar wisseling op de „Rancho Grande" van Mama Inez (Renée Begeer). Haar zoon Ramon overvalt als Zorro postkoetsen, een rol van Rien Mast. Zijn adjudants zijn Pablo en Pepe (Pip Barnard en Pe ter Riteco) vormen de komische noot. Zij lijken te stom om voor de duivel te dansen maar juist de allerdomste, Pe pe, komt op het juiste moment met plannetjes die blijken te werken. Het hele verhaal draait om een cheque van een miljoen dollar die hij uiteindelijk vindt in het ondergoed van de knappe Amerikaanse Lucille (Margaretha Key- ser). Let wel, terwijl ze het ondergoed nog aan heeft en ligt te slapen! Een uitstekende scene, één van de leukste uit de musical. In de nacht van woensdag op don derdag is er ingebroken in de kan toren van de campings Turkse Tent, Gortersmient en Denneoord, waarbij forse geldbedragen werden meegenomen. De daders konden het kantoor van camping bungalowpark De Turkse Tent binnen komen door een achter deur te vernielen. Binnen werden en kele kassa's opengebroken en ƒ1364,95 meegenomen. Van het kantoor van camping Gortersmient werd het slot van een buitendeur vernield en uit een kassa F 300,— meegenomen. Op cam ping Denneoord kwam men binnen via een bovenraam maar daar vond men geen geld. De schade door vernielin gen wordt geschat op vijfhonderd gul den. De technische recherche stelt een onderzoek in. Zorro heeft de koets overvallen waarin Lucille en haar vader, senator Theodo re K. Vanders, op weg zijn naar El Pre sidente. Het geld is bedoeld om hem in het zadel te houden. Sieme Hemel rijk bleek geknipt voor de senatorsrol, een wat botte, goedmoedige beer die als ondergoed een t-shirt met Mickey Mouse erop bleek te dragen, boven een onderbroek met grote blauwe stip pen. De Amerikanen komen op de rancho logeren omdat ze niet verder kunnen. Het politieonderzoek is nog bezig De slechte politiechef Lopez (Fridt Blanken) en zijn aardige as sistent (Wim van der Gracht) Bernar do, schieten niet erg op ondanks de hulp van Ramons's voormalige verloof de Lola (Elly Visser). Lola wordt tijdens een aztekenfeest doodgeschoten door Lopez. Dit feest gaf aan de uitvoering een bijzonder tintje, het was namelijk een niet licht-voetig onderdeel in het verder toch vrij oppervlakkige verhaal. De regie kon zich hier helemaal uitle ven in enge effecten. De zang van hoge-priesteres Dori Kuip was mooi, alleen toen zij met haar bijzondere hoofddeksel in een draad boven het toneel raakte was ze even van slag. Aris van Zeijlen speelde nu eens letter lijk een glansrol als de goudkleurige zonnegod Tonatiuh. Natuurlijk loopt het allemaal goed af. De revolutie leidster Mendoza (prachtig gespeeld door Magda Brommersma) kwam ver tellen dat El Presidente gewipt was en Lopez ontslagen. De cheque met het miljoen gaf ze terug aan de senator. Ramon, die niet ongevoelig was voor de charmes van Lucille trouwt toch met zijn Raquelita (Marijke Witte) en zo is iedereen uiteindelijk blij. Achtergrond Zowel aan de achtergrond als op de achtergrond moet erg veel werk verzet zijn. Het decor was fraai, het podium was tot ongeveer tweemaal de oor spronkelijke afmetingen uitgebouwd. Het orkest zat gedeeltelijk voor en ge deeltelijk op een stallage op het podi um. De aankleding zag er erg Mexi caans uit, compleet met „stoephan- ger", een figuur onder een hele grote sombrero die gedurende de hele voor stelling in een hoek zat te „slapen". Ongetwijfeld de rustigste rol die ooit op een Texels podium is gespeeld. De grime was in handen van Juul Swarthof en Karin Parlevliet terwijl Ilse Koorn de kapsels verzorgde. Het zaal geluid werd verzorgd door Ed Combé en Piet Hoogerheide. De aanpak was behoorlijk professioneel. Zo droegen de solisten draadloze microfoons in hun kleding, waardoor het mogelijk maakt van de wet op de ruimtelijke or dening en de gemeentewet. Burgemeester E. Haaksman van Ter schelling vertelde over het gezamenlij ke bestemmingsplan voor de Neder landse waddenzee, dat van kracht kan worden nadat de Waddenzee gemeen telijk is ingedeeld (volgend jaar). Voor al in deze lezing kwam de gezamenlijke Lees verder pagina 3 Zang, dans en toneelspel, de drie elementen van de musical.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1