Recreatieverblijven n onrendabele ruimten 1 Landschapszorg kreeg weinig steun voor trekkershuttenbezwaar „WAT IK ZEGGEN WOU.T r> Ï-* \Hege wil nieuw beleid agvliegende egtuigen ilitie controleerde otorrijders izabeth" ar Engeland Terpstra wil andere busroute Dia-avond en kerkentocht Texelpop op 13 juli Motor gestolen Onvergetelijk! WIE STAAN OP DEZE FOTO'S Zon, maan en hoog water te iJDAG 31 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 17 college wil verblijfsrecreatie in ;orpen in berperkte mate laan, als daarvoor onrendabele ten gebruikt kunnen worden, eerste aanzet daarvoor staan B. H. welwillend tegenover een Dek van Jan Duinker om boven watersportwinkel in Oude- id appartementen te vestigen un onrendabel gebruikte zolder. fe zolder is nu een surfschool ge- gd, maar dit gebruik wordt in het slijk stuk dat het collegevoorstel gleidt omschreven als 'verre van af. Het college staat sympathiek mover de wens van Duinker om bedrijfsruimte zo rendabel mogelijk enutten en bovendien bestaat er behoefte aan dergelijke apparte- in Oudeschild. Dat is al eerder jnstateerd, in het bestem- is bijvoorbeeld op het ha- grrein ruimte gereserveerd voor de «van een tiental appartementen. kans is groot dat vrijdag (he- tussen 10.00 en 11.00 uur eni- tijd enkele vliegtuigen en heli- ters vande Marineluchtvaart- iist op geringe hoogte in de om- ling van De Koog zullen idvliegen. hangt samen met ceremonieel ver ter gelegenheid van de over- htvan het bevel van vice-admiraal ihof aan vice-admiraal Brainich von nich Felth als commandant zee- ■ht Nederland. Deze bevelsover- ht gebeurt in Den Helder. Een van onderdelen van het daarmee ge il gaande militaire ceremonieel is 'fly past' van drie patrouillevlieg- 6d van het type Orion en enkele helicopters. Om de fly past op uiste moment te kunnen uitvoe- zullen genoemde vliegtuigen enige neen wachtbaan in de buurt van lexelse kust moeten vliegen. Mo- zullen ze daarbij enkele keren over of langs De Koog komen, lommandant zeemacht hoopt dat deze publicatie ongerustheid ll voorkomen en dat de eventuele ervoor deze bijzondere gelegen- voor lief wordt genomen. aanwezigheid van grote aantallen orrijders op Texel gedurende de sterdagen was voor de politie aan- ng om aan deze groep verkeers- nemers bijzondere aandacht te aden in de vorm van intensieve Hole. Met hulp van (eveneens van rotor gebruik makende) mensen de verkeersgroep werden tal van orrijders aangehouden. Daarbij twee keer proces verbaal opge- kt wegens het niet dragen van een alm, een keer wegens het dragen een niet goedgekeurde (le- lelm, een keer wegens overschrij- van de maximumsnelheid, een wegens rijden met een gadde I, een keer wegens het tonen van niet meer geldig deel III van het akenbewijs en een keer wegens niet hebben van het wijbewijs. deepboot „Elizabeth" uit Oude- in de nacht van vrijdag op dag vertrokken naar Engeland, voor enige maanden werk wachten. De sleper van Vis- in Zn. zal worden ingezet bij transport van een baggermolen de bevoorrading van die mo- Het schip is geheel aangepast eisen voor een zeesleper en Tiiddels voorzien van de nodi- «rtificaten. '•erk werd verricht in het dok van Boom en de VEM paste de ma- Warner zodanig aan dat daar geen tiningslid meer in aanwezig hoeft Op alle vitale punten zijn nstallaties aangebracht. Elizabeth" wordt bemand door Visser (kapitein), Harry Bremer ninist). Hans Hilverda en de uit felder afkomstige Nieuwenhui- Door de technische aanpassingen niet nodig om zoals voorheen sen bemanning van zes te varen, «ggerrholen moet eerst opgehaald ®n in Chaddam om naar Margate ïcht te worden. Daar zal de Eli- zich bezig houden met „An- Nandling" (het uitbrengen en op- van ankers) en met de bevoorra- De molen zal voor Boskalis minster Dredging een gleuf bag- waarin een pijp wordt gelegd, na de gleuf weer wordt dichtge- door zelfvarende bakken. Hoewel daar al een bouvwerguning voor is afgegeven is er tot nog toe nog geen werkelijk initiatief genomen om hier te bouwen. Wethouder Daan Schiling presenteerde dit geval vorige week in de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid als een proefballon naar de gemeente raad toe. „Het scheppen van econo mische activiteit op een plaats waar dat niet zoveel kwaad kan is goed. Wij willen het op deze manier benutten van onrendabele ruimtes eigenlijk wel tot beleid verheffen. Het gaat daarbij niet om het opofferen van bestaande woonruimte maar om situaties zoals bijvoorbeeld in Den Hoorn waarbij ge bouwen op instorten staan die hier door weer opgeknapt kunnen worden". De commissie ontving het plan posi tief. Peter Bakker (PSP) wilde echter eerst een uitwerking van het beleid zien. Dirk Terpstra (Pakt) vond het een 'sympathiek' idee, hij vroeg wel een garantie dat er voldoende parkeerruim te bij het gebouw zal zijn. Jan van As- selt (Texels Belang) sprak de hoop uit dat dit beleid binnenkort ook op het buitengebied van toepassing' zou wor den verklaard. Jim Ie Roux (afdeling ROV) lichtte toe dat dit nieuwe beleid zeker ook door- De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingebeleid boog zich vorige week over het nieuwe haltebeleid van de AOT in Den Burg. Als rondom elke halte op de nieuwe route een cirkel wordt getrokken blijkt het in heel Den Burg op een stukje centrum na moge lijk te zijn om met hooguit zes minu ten lopen een bushalte te bereiken. Dirk Terpstra (Pakt) pleitte er echter voor toch een andere route door Den Burg te kiezen: Van de Bernhardlaan, via de Waalderstraat, Witte Kruislaan en Kogerstraat naar de Beatrixlaan. Op die manier komt er een halte dicht bij het centrum, iets dat volgens het pro gressieve raadslid beter past in het be leid dat rekening houdt met de eigen bevolking. Wethouder Daan Schilling was het niet met hem eens. Hij heeft overleg gepleegd met de busmaat schappij over deze route en verklaarde dit een prima uitwerking te vinden. gespeeld zal worden naar de provincie. „Die kunnen we beter een duidelijke beleidsnota presenteren dan dat bij hen de indruk ontstaat dat de ge meente maar wat doorrotzooit met ar tikel 19". Schilling merkte op dat het beleid in het buitengebied streng zal blijven om de agrarische belangen te beschermen. Gelein Jansen (CDA) verwees naar de manier waarop voormalige scholen in het buitengebied een nieuwe functie hadden gekregen en vond dat dit nieu we beleid 'geprobeerd' zou moeten worden. In „De Schuilhut" in De Koog wordt maandag een dia-avond ovr Texel ge houden. De dia's zijn gemaakt door B. Lap Kzn. en de aanvang is 20.00 uur. Kinderen betalen een gulden entree en volwassenen twee gulden. Donderdagmiddag vertrekt bij „De Schuilhut" een kerkentocht. De start is om 14.00 uur en deelname is gratis. Zaterdag 13 juli wordt het jaarlijkse Texelpop festival in de Wezentuin gehouden. De bij de organisatie bekende groepen krijgen hierover bericht. Het is echter mogelijk dat er nieuwe popbands ge formeerd zijn die Texelpop niet kent. Deze bands kunnen zich voor 3 juni opgeven. Ook zal er weer de mogelijk heid zijn om kraampjes op het terrein neer te zetten. Voo informatie en opgave: Rob Terpstra, tel. (02220) 4912. In de nacht van zaterdag op zondag werd een motorfiets gestolen van de motorparkeerplaats van camping ,,Ko- gerstrand". Het was een Yamaha ter waarde van f7500— eigendom van een 20-jarige Duitse toerist. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De „Amsterdammertjesdag" is voor ons, kinderen van Huib de Rijmelaar, een heel speciale belevenis geworden. De gekke situatie deed zich nl. voor dat we ons om beurten „Amsterdam mertjes" en Texelaars hebben gevoeld. Dat had deze oorzaak: Een groot stuk van de hongerwinter brachten we in Alkmaar door en hoe wel onze Texelse familieleden alles de den om ons van voedsel te voorzien, werd de toestand tenslotte zo nijpend, dat onze ouders besloten op goed ge luk naar het Gouwe Boltje te vertrek ken. We woonden amper een maand op Texel toen de boot met Amster dammertjes arriveerde. Omdat we de hongerwinter aan den lijve ervaren hadden, begrepen we goed wat die kinderen hadden doorgemaakt. Zodra bekend werd dat er veel meer Amster dammertjes dan pleegouders waren, ging vader Huib naar de haven toe en hij zou zichzelf niet geweest zijn als hij niet met een mokummertje thuisgeko men was. Onze logé kwam dus in een gezin dat net zozeer op de goedwil lendheid van de Texelaars aangewezen was als hijzelf. Misschien is het nu wat duidelijker geworden waarom we deze bijzondere dag zo „dubbel" be leefden. Daar komt nog bij dat we al sinds 1946 weer aan de overkant wo nen, zodat een bezoek aan het eiland voor ons nog altijd geen alledaagse gebeurtenis is. Maar nu de dag zelf: Nee, ik gebruik beslist geen gemeen plaats als we zeggen dat we de boot tocht als in een droom hebben erva ren. Zoveel ouwe bekenden bij elkaar, steeds uitroepen als: „Die of die is er ook!" De toespraken, de huldiging van „tante Doortje", en, last but not least, de feestelijke klanken van de boerenka- pel. Onvergetelijk allemaal! Op Texel werden we met bussen naar Oudeschild gebracht, waar we het Ma ritiem Museum nu eens met eigen ogen konden aanschouwen. Dat was werkelijk de moeite waard en overtrof onze verwachtingen. Interessant was het ook te zien hoe in de oorlog lijn olie gewonnen werd, hoe men klom pen repareerde en brood bakte. Het is waar dat we wat lang op de bussen moesten wachten, maar dat gaf ons de gelegenheid extra veel aandacht aan het juttersmuseum te besteden. Als je daar staat realiseer je je pas goed wat voor bijzondere en bizarre dingen er aanspoelen op een eiland. Natuurlijk was er ook de nodige aan dacht voor het vernuftig geconstrueer de jutters-rijwiel van Cor Ellen. Via de Kaap, de Krassekeet, Spang, Zuidhaf- fel, Den Hoorn en de Dennen werden we daarna met bussen naar Den Burg gebracht. Onderweg werden we steeds weer ge troffen door de hartelijkheid waarmee er naar ons werd gezwaaid. Omdat er in onze bus een flink kwantum Hoorn der Amsterdammertjes zat, was het lo gisch dat er deining ontstond toen het witte kerkje in zicht kwam. Foto- en filmtoestellen werden uit de tassen ge rukt, medereizigers, die tot nu toe stil op hun plaats hadden gezeten, dron gen naar de raampjes en trachtten ou de bekende plekjes te herkennen. Ook hier uitbundig gezwaai en ontroering bij het zien van de (ondertussen vaak heel oude) pleegouders. Het laatste programmapunt was een broodmaaltijd in hotel De Lindeboom, waar we bui ten zowel als binnen weer op vrolijke muziek getrakteerd werden. Excelsior trotseerde de kou door op het terras welkomstmarsen te spelen en binnen werden we verrast door het oer-Texels cabaret „De Flierefluiters", optredend in oud-Texelse klederdracht. We heb ben genoten van het sterk met het ei land verbonden repertoire. Vooral het koeklied vonden we een kraker van formaat. Met de pittige klanken van het dixieorkest Monkey's Revival nog in de oren namen we afscheid van het Gouwe Boltje om weer op de vaste wal af te stevenen. Daarmee was de reünie afgelopen, maar vanzelfspre kend is er nog heel wat nagepraat en zijn de banden met onze oude vrien den opnieuw aangehaald. Resume rend: het bij elkaar brengen van de Texelaars en de Amsterdammertjes was een schitterend initiatief, waar we met veel waardering aan terugdenken. Als „Amsterdammertjes" zeggen we: „Bedankt Texel, het was fantastisch. Uw inspanning heeft ons een onverge telijke dag geschonken!" En als Texe laars zeggen we: „Wat een gebeurte nis, om na zoveel jaren onze Amster damse pleegbroer en zijn familie weer te zien. Werkelijk een unieke ervaring. Veel dank voor alles!" De vier kinderen Fenijn en moeder „Jans" Haarlem Het organisatiecomité 150 jaar Eierland is bezig m§t het verzamelen van oude foto's en geschriften die op Eierland betrekking hebben en die tijdens de festiviteiten zullen worden tentoon gesteld. Hierbij twee foto's uit de in middels bijeengebrachte collectie, voorstellende de smederij van Van der Kloot in De Cocksdorp omstreeks 1907 en een voetbalelftal, gefotografeerd in 1911 in hef voormalige poldertje De Volharding. Niet alle namen van de af gebeelde personen zijn bekend en het comité hoopt dat de lezers kunnen helpen bij de herkenning. Op de foto van de smederij is de jongen met de voorhamer S. Knol Azn. De andere personen zijn onbekend. Op de foto van het elftal staat eerste van links S. Knol Azn., vierde van links C. Bakker Gzn., zevende van links G. Alderlieste achtste van links J. Bakker Gzn. Tweede van rechts A. Blom en derde van rechts C.A. Boon Czn. Midden zittende A. Dros Bzn. Wie weet de namen van de overigen? Wie het weet kan de heer A. Boon bellen, telefoon 02222-230 of 376. Het bezwaar dat de werkgroep Landschapszorg indiende tegen de plaat sing van trekkershutten op de campings Kogerstrand en Loodsmansduin kreeg woensdagavond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid alleen steun van Peter Bakker (PSP). Landschapszorg is van mening dat deze hutten als permanente bouwwerken moeten wor den beschouwd en dat de campingterreinen in de winter gewoon als na tuurlijk duingebied moeten worden aangemerkt. De werkgroep is met name bang dat de plaatsing van trekkershutten de deur open zal zetten naar ontwikkelin gen van de duincampings tot comple te bungalowterreinen. De campings zijn weliswaar in het bestemmingsplan omschreven als 'recreatieterrein' maar de werkgroep is van mening dat die bestemming in de winter eigenlijk niet van toepassing is. „Dan zijn het waar devolle natuurgebieden", aldus Sytske Dijksen tijdens de commissievergade ring. Dijksen vroeg zich verder af of de provincie vor de hutten nog wel een verklaring van geen bezwaar kon afge ven nu ze er al stonden. Jim Ie Roux, hoofd van de afdeling ROV antwoord de op dat laatste dat er voldoende ar gumenten waren om de provincie te overtuigen, hoewel het formeel inder- De zon komt 1 juni op om 5.25 uur en gaat onder om 21.50 uur. 3 juni V.M.; 10 juni L.K. Springtij: 5 juni; doodtij: 12 juni. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 31 mei 6.28 en 19.01 Zaterdag 1 juni 7.55 en 20.07 Zondag 2 juni 8.54 en 21.02 Maandag 3 juni 9.29 en 21.51 Dinsdag 4 juni 10.15 en 22.34 Woensdag 5 juni 11.09 en 23.11 Donderdag 6 juni 11.44 en 23.42 Vrijdag 7 juni 12.24 en Zaterdag 8 juni 0.08 en 13.02 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. daad niet mogelijk is een dergelijke verklaring te krijgen voor een gebouw dat er al staat. „Deze hutten zijn zo licht en zo makkelijk te verplaatsen dat het in onze ogen geen gebouwen zijn in de zin van de woningwet. Juridisch zijn het wel gebouwen, maar wij willen dit aanmerken als proef. Zo is destijds ook toestemming gegeven voor het plaatsen: bij wijze van proef voor de periode van een jaar". C. Koorn, directeur van de RST, haak te op dit verhaal in door te vertellen dat met Staatsbosbeheer al over eenstemming was bereikt over de per manente plaatsing. „De mensen van de staat hebben de zaak bekeken en zijn het met ons eens dat de hutten landschappelijk goed zijn ingepast". Koorn merkte overigens op dat de ge bouwtjes niet zo makkelijk te verplaat sen zijn: „Als we ze na elk seizoen uit elkaar moeten halen gaan ze geen tien maar drie jaar mee en dan zouden ze onexploitabel zijn". Koorn bestreed de stelling dat de kampeerterreinen zou den veranderen in bungalowterreinen: „Dat is gezien het karakter van de hutten, 'kamperen zonder tent', geheel niet aan de orde". Bestemming Jan van Asselt (Texels Belang) voerde aan dat de hutten passen in de bestemming en dat er bovendien op nieuw een' procedure gevoerd zou moeten worden als de bestemming zou veranderen in 'bungalowterrein'. Schilling was het met hem eens: „Wij bestemmen heel zorgvuldig". Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoo- noordsingei. Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De Waal en het Marsplan 's Middags wordt om 14.00 uur oud papier opgehaald te De Waal en in het Marsplan. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 17