inanciële reserve VVV i bijna uitgeput Lievense Ir. Razende Zandsuppletie bij vuurtoren begonnen op Bol prso2:5er,^,tti',0222°'5393' jrnen /wclvt r I Xdl v in het focivt Diefstallen Vernieling Een gewone kaart bijzondere kaart „Korff's Kaarten Palace" ielle hulp van gemeente noodzakelijk to tegen tractor 25 geborgen Lievense stapt voor het eerst van zijn leven op de uitgestrekte (en nu nog zeer platte) Razende Bol. Uit de Mercedes van een dertig jarige Mijdrechter werd zondag tussen 14.00 en 16.40 uur een radio cassetterecorder gestolen met een waarde van ongeveer f4000— De dader heeft vermoedelijk een raam ingeslagen met een soortgelijk ap paraat als de brandweer voor der gelijke klussen gebruikt, een pro fessionele aanpak dus. De Merce des stond geparkeerd bij paal 21. Heel snel gingen diezelfde dag dieven te werk bij de auto van een Duitser die tussen 12.30 en 12.40 uur gepar keerd stond bij het Jan Ayeslag. Ook hier werd een raam vernield en uit de auto werd een handtas gestolen. Daar in zat ongeveer vierhonderd mark, een paspoort en cheques. Van een waslijn in De Koog werd in de nacht van zondag op maandag kleding gestolen. Het betrof hier sweatshirts en sportkleding met een totale waarde van ongeveer ƒ180,—. Achter een woning in Oudeschild wer den dit weekend vernielingen aange bracht aan een duivenhok. De schade bedroeg ongeveer ƒ100,en er vlogen vier duiven weg. kunt u natuurlijk overal kopen, maar'een alleen in Weverstraat 16, Den Burg. Vanaf heden geopend. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. nerktijd: Harry de Graaf, Peükaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Verschijnt dinsdags en vrijdags. .sterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ~i T a 1 - Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent •ib De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^7 V VI r M/ Vt LV t/Y V r O tit f If V V r tr W i i Bankrelaties: Amrc Bank nr. 46.99.17.636 r(0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. \I Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. I Lievense was onder de indruk van de uitgestrektheid van de zandvlakte en gaf de wens te kennen dat hij er graag nog eens heen wil met de groep van ca. 20 medewerkers van zijn inge nieursbureau die thans bezig zijn het veelbesproken spaarbekkenplan nader uit te werken. ,,Het is erg belangrijk voor de betrokkenheid en het enthou siasme dat mensen het gebied kennen waarvoor zij plannen ontwikkelen", al dus Lievense, die van de marine te ho ren kreeg dat hij ook bij dat tweede VV Texel is niet meer in staat om zonder extra hulp zijn szen weg te werken. Alles wat er aan bezuiniging en ef- ncyverbetering mogelijk is, heeft intussen zijn beslag egen maar desondanks vertoonde het afgelopen boek- I984 een nadelig saldo van f 32.668,56. Dat was wel een igrijke verbetering in vergelijking met 1983 (dat overi- jlover 14 maanden liep) want toen was het tekort nog ion groter, maar het thans geregistreerde verlies is ktureel", het komt dus elk jaar terug, zoals blijkt uit de iene begroting voor het lopende jaar dat nu al een nade- ildo aangeeft van f 77.800,terwijl voor 1986 een ver- an f 34.800,wordt geraamd. serves van de VVV beginnen nu raken en er moeten dus met maatregelen worden genomen, en althans voorkomen dat perso- noet worden ontslagen of dat het betoon of de promotieactiviteit sch wordt ingekrompen. Zowel én als het ander wordt onaan- iaar gevonden omdat .juist méér worden gedaan in plaats van Volgens directeur Jaap Dekker leen de gemeente Texel redding door accoord te gaan met lellen voor een ander subsidie- •m dat recht doet aan de inmid- jewijzigde situatie bij de VVV en ierkomt op aanzienlijk meer geld gemeentepot. Verouderd systeem lidige systeem waarop de ge- esubsidie is gebaseerd levert p voor maximaal acht vaste per seden terwijl de subsidiemoge- len voor part-time personeel ceperkt zijn. De VVV heeft tegen- iig echter belangrijk meer •timers in dienst dan vroeger ter de efficiency. Dit personeel opgeroepen bij druktepieken. is de uitbreiding van vast perso- ij de VVV afgeremd door de in- :tie van de computer en feitelijk D ook deze computerkosten als neelslasten moeten worden aan- 'kt en dus voor gemeentelijke liëring in aanmerking moeten ko- Het VVV bestuur heeft het ge- tebestuur gevraagd een nieuwe ig te hanteren waarin met een en ander rekening wordt gehouden. Dit voorstel is momenteel in ambtelijke studie. B. en W. zullen over enkele weken een standpunt innemen. De fi nanciële situatie van de VVV zal aan de orde komen in de ledenvergadering die maandag 10 juni in hotel De Linde boom wordt gehouden. Leden Het wordt onmogelijk geacht om de bijdragen van leden zodanig op te trekken dat in het verlies wordt voor zien. De VVV directie is van mening dat leden en bedrijven een zeer be hoorlijk aandeel hebben in de in komsten van de VVV, zeker in vergelij king met VVV's elders in het land. Bo vendien is gebleken dat men aan de grens zit wat de verhogingen betreft zodat de contributies niet meer dan trendmatig kunnen worden aangepast. Ook de inkomsten aan provisie zullen niet zodanig kunnen stijgen dat het veel zoden aan de dijk zet. Op het personeel is niet te bezuinigen want het kantoor moet behoorlijk bemand blijven en het dienstbetoon dat daar moet kunnen worden geleverd mag beslist niet verslechteren. De vraag naar informatie neemt toe. De VVV zou daarop moeten inspelen en de kantoren juist langer moeten openhou den. Op promotie zou nog wel te besparen zijn, ware het niet dat alle betrokkenen dit heilloos vinden. De promotionele activiteiten moeten juist worden vergroot omdat anders het paard achter de wagen zou worden gespannen. Hier ligt overigens een deel van het probleem want de promo tie veroorzaakt ook belangrijke kosten. Als de promotie succesvol is vragen veel mensen bij de VVV om informa tiemateriaal en dat betekent sterke toename van porto- en drukwerk- kosten die lang niet altijd door geste gen provisies worden gecompenseerd. Verdere rendementsverbetering van de computer is niet te verwachten. Se dert de automatisering drie jaar gele den bij de VVV werd geïntroduceerd is het maximale resultaat bereikt. Subsidie De VVV ontvangt al aanzienlijke over heidssubsidies van gemeente en pro vincie. Samen ongeveer 2Zï ton per jaar. Volgens Dekker zal het aanzienlijk meer moeten worden, wil men althans voorkomen dat de VVV zijn taak niet meer behoorlijk kan vervullen of dat men het laat aankomen op een faillise- ment. Tot dusver was het subsidie systeem gebaseerd op het beginsel dat de overheid alleen moet bijdragen in de kosten van dienstbetoon, niet in de kosten van werving. Er is destijds daarom een nogal theoretisch onder- Lees verder PAGINA 2 Ir. Lievense was vrijdag voor het eerst van zijn leven op de Razende Bol, waar hij een gigantisch spaar bekken ten behoeve van de electri- citeitsvoorziening wil aanleggen. Lievense had de zandplaat tot dus ver alleen gezien vanuit de lucht. Hij was er met enkele andere be langstellenden, waaronder zijn idagmiddag om half vijf ge ls een botsing tussen een au- een tractor waarbij de perso- agen in de sloot van de irenderweg belandde. De auto total loss en de tractor zwaar tedigd. ssonenauto bestuurd door een Texelaar haalde in een bocht actor met hooiwagen in die op oment bezig was linksaf te slaan, us van de personenauto raakte örwiel van de tractor en vloog 'et fietspad de sloot in. De jrder kwam met de schrik vrij Ie auto was aan de voorzijde beschadigd. De voorwielen van etor braken door de klap van De tractor werd bestuurd door -jarige Texelaar. irige week maandagnacht ge in kotter T 425 'Anna Marga- is zaterdagmiddag door de boot Dreg III en de redding- Ida Mary geborgen. «else redders waren zaterdagmid- •nd twee uur bezig met een oe- toen ze assistentie moesten ver- aan de Dreg III die de T425 «ar bij de Vliehors had vlot ge- (nadat het duikbedrijf Van iet gat in het schip provisorisch ïdicht) maar niet in staat bleek ir veilig buitengaats te 1e sterk? vloed liepen sleepboot Her steeds meer naar de kust Ida Mary nam de sleep over icht de Dreg III en de 'Anna «etha' naar de boei in de Eier- Gronden. Her werd later voor reparatie fen Helder gesleept. Aan boord Ida Mary waren Jaap Groen, an Stolk, Jochem Inia en Paul Gisteren rond het middaguur is Boskalis Oosterwijk B.V. begonnen met de derde Texelse zandsuppletie. Het opspuiten startte op het strand bij de vuurtoren bij paal 31. Van hieruit gaat het in zuidelijke richting tot paal 25, waarbij totaal drie mil joen kubieke meter zand zal worden aangebracht. Met het werk zal de hele zomer zijn gemoeid: 14 weken. Nadat vorige week vrijdag de zinker tussen de winplaats en de wal was aangebracht, arriveerde zaterdagavond de grote zandzuiger „Sliedrecht 27" van Volker Stevin, die ook betrokken was bij de vorige suppletie toen het strand van De Koog werd opgehoogd. Omdat de afstand waarover het zand moet worden getransporteerd, nu veel korter is, hoeft in de persleiding geen tussenstation te worden opgenomen. Zondag werd de flexibele leiding aan de zandzuiger gekoppeld, een werk dat om 16.00 voltooid was. Het zand wordt gewonnen op onge veer dezelfde plaats als bij de vorige suppletie: in het Robbengat ten oosten van de Noordpunt van Texel. Door hier zand weg te halen wordt de ze stroomgeul ruimer, wat ook gunstig is voor het kustbehoud. Tussen zinker en de „stort" (de plaats waar het zand op het strand wordt gespoten) ligt momenteel drie kilometer perslei ding. Naarmate het werk vordert wordt deze leiding telkens verlengd. Naar verhouding moet het meeste zand worden aangebracht op het zui delijke gedeelte van de op te spuiten route, waardoor het werk de eerste weken sneller vordert dan in de slotperiode. Badgasten Het ziet ernaar uit dat men vóór het drukste tijstip van het badseizoen het slag van paal 28 is gepasseerd, waar door het strandleven en de daaraan verbonden economische bed .jvigheid betrekkelijk weinig hinder zal endervin den. Onvermijdelijk is uiteraard dat het strandgedeelte dat men bezig is op te spuiten voor publiek wordt gesloten, maar het zal niet nodig zijn het strandslag af te sluiten. Strandbezoe- kers zullen de opspuitplaats voprtdu- rend voorbij kunnen wandelen en het zou best kunnen dat de mensen dat zo interessant vinden dat er juist meer strandbezoekers komen dan minder. In overleg met onder andere Piet Zijm van paviljoen paal 28 zal overigens al les worden gedaan om de overlast voor het publiek zoveel mogelijk te beperken. Extra werk Bij de zandsuppletie zijn totaal zestig mensen betrokken. Ongeveer twintig man is afkomstig van Texel. Deze loka le krachten, merendeels werkloos, heb ben zich spontaan gemeld nadat be kend was geworden dat de zandsup pletie doorging. Deze keer zijn op de zandzuiger ook Texelaars werkzaam. Er wordt dag en nacht gewerkt in vier ploegen, leder heeft na elke week wer ken één week vrij. De bemanning van de zandzuiger is ondergebracht in ho tel Nieuw Breda in Eierland. Voor het overige personeel is men bezig onder dak te zoeken. Net als de vorige keer pikken weer heel wat Texelse mensen een graantje mee van het zandsupple- tiewerk. Dat geldt ook voor plaatselijke technische bedrijven, voor onderaan nemer Willem Bakker uit Den Hoorn en transportonderneming Van Maldegem. Meevaller De toestemming van minister Smit Kroes om deze suppletie te beginnen is toch nog onverwacht gekomen. Boskalis had kort na het voltooien van de suppletie bij De Koog goede hoop spoedig op Texel te kunnen doorgaan, maar nadien werd niets meer verno men en zag het ernaar uit dat er voor lopig niets van terecht zou komen. Toen het verblijdende bericht toch kwam, was men al geruime tijd bezig de stukken persleiding die op enkele plaatsen waren opgeslagen van Texel af te voeren. Het was puur geluk dat er op dat moment nog juist genoeg pijpen op het eiland waren om het suppletiewerk op het noordelijke strand te kunnen uitvoeren, zodat geen onno dige kosten zijn gemaakt. Alles met el kaar zal deze derde zandsuppletie on geveer acht miljoen gulden kosten. Vrijwel zeker is het niet de laatste keer dat het Texelse strand wordt opgespo ten, want studies hebben uitgewezen dat het welliswaar geen afdoende maar toch verreweg de goedkoopste oplossing is om de kust in stand te houden. De zandzuiger Sliedrecht 27 die zaterdagavond in de Robbengat arriveerde en inmiddels aan het werk is. vrouw heengebracht door mari niers van de Joost Dourleinkazerne die voor dit doel graag een tochtje met een iandingsboot wilden maken. bezoek op vervoer per landingsboot kan rekenen. Er wordt momenteel hard gewerkt aan het plan, zodat het bin nen een half jaar in detail is uitgewerkt en doorgerekend en er van regerings wege een beslissing over genomen kan worden. De studie die aanvankelijk ge heel op de Markerwaard was gericht is nu min of meer naar de Razende Bol overgeplant. Deze zomer zullen op de zandplaat enkele boringen worden ver richt om het karakter van de onder grond te onderzoeken. Lievense was op Texel omdat hij zaderdag moest op treden in het Vara radioprogramma In de Rooie Haan dat rechtstreeks vanuit hotel De Lindeboom werd uitgezon den. In een vraaggesprek gaf hij een toelichting op zijn spaarbekkenplan. De Vara uitzending had verder het be kende algemeen-politieke karakter, met uitzondering van het „stamtafel- gesprek" waarin nogal cynisch en af keurend werd gepraat over hotels en bungalows en de prijzen daarvan op Texel. Lievense tijdens de Vara-uizending in gesprek met Marjolein Uitzinger.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1