sperantisten herdachten 0-jarig bestaan monument laren prikken School De Cocksdorp tweehoofdige leiding krijgt GEVRAAGD MÉÉR KANSEN 7] VOOR JO GEHANDICAPTEN lavol. BySi AVO - DOET Commissie welzijn wijst collegebeleid af TEXELSE COURANT PAGINA 5 een belangwekkend initiatief en noem de ook deze herdenkingsbijeenkomst een belangrijk moment in de geschie denis van beweging. Het monument geldt als iets bijzonders; het is het eni ge Esperantomonument dat op een ei land staat. Mr. Winkel maakte de ver gelijking met een vuurtoren „die het licht zendt van het Esperanto naar alle werelddelen". Dank werd gebracht aan plaatselijke Esperantisten en in het bij zonder aan de gemeente Texel die al tijd het onderhoud van het monument heeft verzorgd. Erkentelijkheid werd ook betuigd jegens de initiatiefnemers van vijftig jaar geleden, die door hun enthousiasme erin slaagden in de moeilijke crisistijd het geld voor het monument bijeen te krijgen, in het bijzonder Joh. M. Duinker. Ook de na men Siem de Waal (de bouwer) en W. J. Boon (de herbouwer) werden ge noemd en ook die van wijlen mevrouw A. Tiessen-Spaans, die in de na oorlogse periode zich veel inspannin gen getroostte in het belang van Esperanto. Hoop Hoewel de ervaringen met plaatselijke en landelijke cusrsussen niet bemoedi gend zijn, hebben de esperantisten van vandaag goede hoop dat deze taal opnieuw in de algemene belangstelling zal komen. Mr. Winkel zei dat het eeuwfeest van de esperantobeweging (over twee jaar) daarvoor aanleiding kan zijn. Hij zei te verwachten dat het Texelse monument bij die herdenking een rol zal spelen. Winkel sprak uite raard esperanto, maar ten behoeve van de niet-esperantisten onder zijn gehoor werd voor vertaling gezorgd. Winkel vertelde dat hij zich bewust eenvoudig uitdrukte om aan te tonen hoe begrij pelijk esperanto is en hoe mooi het klinkt. Niet-esperantisten begrijpen de ze taal makkelijker em sneller dan esparantisten zelf vaak denken. Bloei Omdat burgemeester Engelvaart met vakantie was, werd namens de ge meente Texel gesproken door de heer Gijs Oskam, die onder meer in herin nering bracht welke bloei deze taal in de dertiger jaren op Texel beleefde. Grote inspirator was Joh. G. Duinker, redakteur van de Texelse Courant. Al in 1929 wist hij een groepje mensen, waaronder Tijs Tiessen ertoe te bren gen esperanto te leren. In 1933 organi seerde Duinker een esperantocursus op Texel onder leiding van de Zweedse leraar Birger Carlsson. 170 Texelars de den eraan mee. De stichting van het monument in 1935 was de volgende stap. „Het monument gesticht als ver ering van dr. Zamenhoff moest in 1941 op last van de Duitse bezetters worden afgebroken, waarmee het nazisme an dermaal haar onverdraagzame aard toonde". Het monument werd echter herbouwd en op tweede Pinksterdag 1950 in aanwezigheid van leden van de esperantistenorganisatie „La Norda Stelo" (thans ter zjele) opnieuw ont huld. De heer Duinker maakte dit niet meer mee, want hij werd op de eerste dag van de Georgische opstand op 6 april 1945 met negen andere Texelaars op de Mok door de Duitsers gefusil leerd, nadat hij was opgepakt omdat hij met de verzetsband om de arm liep. Oskam zei dat het monument ook een posthume hulde aan Duinker is, die zoveel voor de verbreiding van het esperanto op Texel heeft gedaan. „Esperanto beïinvloedde het leven van velen. Eén van hen Siem de Waal, nu woonachtig in Zuid-Afrika, getuigde hier onlangs nog van de grote invloed die de taal in zijn ontwikkelingsfase van zijn leven heeft gehad". Oskam stelde vast dat het esperanto na de oorlog is teruggedrongen, mede omdat de wereld in machtsblokken werd verdeeld, waarbij ook de moder ne media de overheersende invloed van het Engels en het Russisch in de hand werkten. „Toch werd hier enkele jaren geleden door mevrouw Tiessen- Spaans nog een esperanto-cursus ge geven, maar met name de jongeren lieten het toch wel afweten. Ik wens u toe dat uw samenkomst hier ertoe mag bijdragen dat de belangstelling voor het esperanto weer aanwakkert, want het is nog steeds zo dat de taal barrière een wezenlijk kontakt tussen mensen uit verschillende landen be moeilijkt. In een verenigd Europa is dat minder dan ooit gewenst. Ik wens u een geslaagde bijeenkomst toe en ik meen dat de gemeente het als een ereplicht moet zien dit monument in een goede staat te handhaven". Film Het avondprogramma in „Bloem en Bos" in Gerritsland, waar een deel van de bezoekers overnachtte, werd be paald door conversatie, zang en sket ches. Een prachtige bijdrage aan de avond bestond uit het vertonen door Jaap Bakker en Adrie Westerlaken van een 18 minuten durende film uit 1934 en 1935 opgenomen door wijlen Duin ker. Deze hield in de dertiger jaren een „Texels filmjournaal" bij waarbij repor tages werden gemaakt van allerlei plaatselijke gebeurtenissen. Deze films werden eens per jaar in de bioscoop van Pen vertoond voor abonnees van de Texelse Courant en hun huisgeno ten. Voor deze avonden bestond enor me belangstelling. Het lag voor de hand dat Duinker veel opnamen maak te van esperanto-activiteiten op het ei land, zoals pinksterbijeenkomsten en uiteraard ook de bouw en de onthul ling van het monument. Men kon za terdagavond dus prachtige beelden zien van de eerste steenlegging en de bouw door de toen nog zeer jeugdige Siem de Waal, die in dezelfde periode ook een langdurige fietstocht door Eu ropa maakte. Vader en zoon Kiljan zag men bezig aan het aambeeld met het vervaardigen van de windwijzer met de koperen esperantoster en er was een vrij uitvoerige weergave van de onthu- lingsplechtigheid, waarbij men onder meer burgemeester Oord zag spreken. De film was van uitstekende kwaliteit, niet alleen dank zij de vaardigheid van wijlen Duinker maar ook omdat deze gebruik maakte van 16 mm apparatuur waarmee professionele kwaliteit werd bereikt. Jaap Bakker vertoonde de film met een moderne projektor, maar had ook het (niet meer functionerende) appa raat meegebracht, waarmee Duinker in de dertiger jaren de films projekteerde: een projektor die nog de sporen ver toonde (deuken als gevolg van gra naatscherven) van de beschieting van Den Burg tijdens de Russenoorlog. Op zijn eigen wijze rondde Jaap Bakker dit historische onderdeel van de avond af met het voordragen van éen (echt gebeurde) Texelse geschiedenis. Er zijn inmiddels enkele mensen op gestaan, die willen proberen het espe ranto op Texel nieuw leven in te bla zen, onder andere door het organise ren van een cursus. Wie daarvoor be langstelling heeft kan kontakt opne men met mevrouw A. Bruin, Schilde rend 128 in Den Burg, telefoon 2125 of met mevrouw R. Kuip, Westerweg 44, telefoon 2481. 1 prikken hoort bij de avondvierdaagse. Dat bleek gisteravond me- na de eerste tien of vijftien kilomter van de vierdaagse wandeltocht, medewerksters van de Rode Kruis colonne met naald en pleisters slag konden om enkele pijnlijke voeten te verzorgen. )imo voor de avondvierdaagse zit in de lift. Maandagavond werden wandelaars ingeschreven en dat 80 meer dan vorig jaar. 239 per- lopen in groepsverband en ver- jn er 152 senioren en 97 junioren onderdag de 40 of 60 kilometer open te maken. Het is de 25—ste de vierdaagse op Texel wordt )en. De 50—jarige An Bakker uit Hoorn en de 36— jarige Corrie uit Den Burg zijn de enige twee vijfentwintig keer hebben elopen. roep van de School met de Bij- Oosterend loopt dit jaar voor de ie keer de 40 kilometer. Maanda- d ging de wandelroute onder tralende zon door de Westen en ond wandelt men rond De Waal. m staat een route door de Den- P het programma en donderdag Hoopt men door Oudeschild tocht van de moedige wandelaars donderdag vanaf half acht een muzikale gebeurtenis uziekkorpsen KTF, Excelsior en srgaretha Sinclair band zullen de begeleiden. Het eindpunt is op oeneplaats en als het een beetje en er niet al teveel blaren ge moeten worden zullen bijna alle 478 wandelaars in Hotel de Lindeboom de begeerde medaille in ontvangst kunnen nemen. De avondvierdaagse wordt traditiegetrouw op poten gezet door wandelvereniging 't Gouwe Boltje en deze club kan nog enkele vrijwilli gers/ medewerkers gebruiken om de vierdaagse ook de komende jaren soe pel te laten verlopen. Een handicap betekent: extra afgekeurd. Daarom vrasen.wi* m®®r vorming,wonen,vervoer. écht 'S Te|033.635214. De raadscommissie welzijnsbeleid is donderdagavond vrijwel unaniem niet akkoord gegaan met het collegevoorstel om alle openbare basis scholen op Texel te laten leiden door de hoofden van de huidige lagere scholen. Als dat door ouders, medezeggenschapsraad en personeel ge wenst wordt moet het ook mogelijk zijn een tweehoofdige leiding te kunnen benoemen. De lagere school van De Cocksdorp verkeert in die situatie en daar adviseerde de commissie dan ook unaniem een school leiding van twee personen, hoofd lagere school en hoofd kleuterschool, voor te dragen voor benoeming door de gemeenteraad. De discussie van donderdagavond stond bol van theoretische beschou wingen terwijl het publieke tribune be zet was door betrokkenen die concreet wilden horen wanneer het college kiest voor een tweehoofdige leiding en wan neer men daar tegen is. Uit de uitleg van wethouder Zegers bleek dat het college „niet zomaar" heeft voor gesteld de leiding van de basisscholen in handen van de huidige lagere schoolhoofden te leggen. „We hebben er heel lang over gepraat maar we zijn tot de conclusie gekomen dat een tweehoofdige leiding geen duidelijke voordeel biedt boven één persoon. De taakverdeling leidt al snel tot conflic ten, het is onduidelijk voor de ouders, het geeft een versnippering van taken en je loopt de kans dat er conflicten ontstaan omdat de één meer macht wil dan de ander" aldus Zegers, die daaraan toevoegde dat hij het jammer vond dat minister Deetman na discus sie overstag was gegaan door de mo gelijkheid van twee schoolhoofden open te laten. Daan Welboren van het Pakt zei dat het college bestuurlijk een fout had gemaakt. „We moeten nu praten over het principe van één of tweehoofdige leiding maar inmiddels zijn daar namen aan verbonden. Daar om is de discussie niet zuiver meer. We hadden dat principe enkele maan den geleden moeten bespreken dan hadden we ons later over de voor dracht over de benoeming moeten bui gen". De Pakt-fractie was van mening dat er in principe de mogelijkheid van meerhoofdige leiding moet zijn als be trokkenen op en rond een school dat willen. Welboren had uit de woorden van Zegers begrepen dat het college voorstel ook een „tenzij" bevatte maar b.en w. hadden nog geen sterke argu menten gehoord om een tweehoofdige leiding voor te stellen. „Als het colle ge terug gaat naar af en open discus sieert over deze vraag dan komen de oplossingen vanzelf". Welboren vond dat de betrokkenen „de grootste stem in het kapittel hebben". „Als die het met elkaar eens zijn moeten wij niet moeilijk gaan zitten doen". Peter Bak ker liet eenzelfde geluid horen. „Het is misschien niet makkelijk om aan ou ders uit te leggen dat er twee school hoofden zijn maar elke vooruitgang brengt enige problemen met zich mee. Je moet niet altijd de makkelijkste weg kiezen". Bakker zei tot deze uitspraak te komen omdat hij in een tweehoofdi ge leiding ook „een stuk emancipatie" zag. Als de leidsters van kleuterscho len ook in de leiding van basisscholen worden betrokken betekent dat, dat er meer vrouwen in het onderwijskader terecht komen. „Waarom moet je het gegroeide feno meen vrouwen op kleuterscholen en mannen aan het hoofd van een lagere school zo laten," aldus Bakker. Joop van der Meer zei dat de WD voor een tweehoofdige schoolleiding is. „Het gaat om twee scholen die de komende jaren in elkaar moeten groeien. Dat proces moeten beide partners samen aanpakken en de kleuterschool is daar in net zo belangrijk als de lagere school". Paul Kikkert van Texels Belang voelde er ook niets voor om „automatisch" over te gaan tot het benoemen van de hoofden der lagere scholen tot direc teuren van de basisschool. Hij had de indruk dat de wethouder vooraf ver wachtingen had gewekt voor een tweehoofdige leiding. Kikkert wilde in ieder geval discussië ren over de school in De Cocksdorp waar men het met elkaar eens is over een tweehoofdige leiding. Surrogaat Riet Huitema van het CDA zei dat er voor de Thijsseschool als grote school ook dubbele leiding mogelijk is en ze was het met Kikkert eens dat het vreemd is* om niet te luisteren naar de wensen uit De Cocksdorp. De CDA-vrouw vroeg of het niet moge lijk was een directeur en adjunct-directeur te benoemen, bij voorbeeld voor de Thijsseschool. Ze gers voelde niets voor dat laatste. „Dan heb je een echte directeur en een surrogaat directeur. Dat roept al leen maar conflicten op". De wethouder zei dat een van de re denen om één schoolhoofd te prefere ren lag aan het feit dat de kans op ontslagen van personeel dan kleiner is. „Naast het hoofd moet er een leer kracht zijn met kleuterbevoegdheid en als je de kleuterleidster schoolhoofd maakt dan moet er iemand vertrekken omdat hij of zij niet bevoegd is kleu ters les te geven". Een schoolhoofd krijgt voor een deel van de week ook een taakverlichter toegewezen waar door hij tijd kan vrijmaken voor het di- rectiewerk. De taakverlichter zou dan in twee klassen moeten inspringen en dat vond de wethouder pedagogisch gezien een slechte zaak. „Het is beter voor de kinderen als ze zoveel mogelijk een vaste ondrwijzer hebben". Ontheffing Bijna alle commissieleden weerspraken de mededeling dat een dubbel direc teurschap banen zou kosten. Peter Bakker las een stuk voor uit de wet op de basisscholen waaruit volgens hem bleek dat er ontheffing mogelijk is op de regel dat er een onderwijzer met kleuterbevoegdheid moet zijn als het hoofd van de school die bevoegdheid al heeft. Bakker zei dat de „hoofden van kleuterscholen waren gewogen en te licht bevonden" of dat door de houding van het college op zijn minst die indruk werd gewekt. Ook Welbo ren en Van der Meer vroegen waarom het college de school die duo-leiding wil toch één schoolhoofd aan wil sme ren en Paul Kikkert zei dat twee kapi teins op één schip tegenwoordig in de scheepvaart ook niet ongebruikelijk is. Zegers kwam tot de conclusie dat er voor hem niet „zodanig zwaarwegen de argumenten" waren gehoord voor een duo-leiding zodat hij, voordat het besloten gedeelte van de vergadering begon, niet van zijn standpunt af kon wijken. De wethouder had de indruk dat het college en de raadscommissie eigenlijk niet wezenlijk van mening ver schillen. „Dit is een voorstel met een tenzij, waardoor we de mogelijkheid van dubbele leiding open laten". Wel boren wilde daarop weten welk argu ment voor het college wel goed ge noeg is om van het voorstel af te wij ken, maar hierop kwam geen antwoord. Albert Hoven kreeg het woord en zei namens de vakbond ABOP dat de col- legebrief aan de scholen niet zo open was als de wethouder beweerde. „Daarin staat: er dient overgegaan te worden tot benoeming van één schoolhoofd en wel het hoofd der la gere school. Zo sluit je discussies toch uit?" Zegers antwoordde niet gelukkig te zijn met die zin". Dat had anders geformuleerd moeten worden". Hoven zei dat een deel van het personeel au tomatisch wordt gepasserd door dit col legebeleid en herhaalde 't ABOP stand punt dat in eerste instantie op de scholen overeenstemming moet zijn over de toekomst van ^e basisschool. „Wij pinnen ons nergens op vast. De gemeente moet luisteren naar de be trokken scholen". De vakbondsman noemde het argument dat een duo-leiding tot versnippering van ta ken zou leiden onzinnig. „Elke school die goed functioneert heeft een schoolhoofd die taken delegeert". Na een besloten vergadering Van drie kwartier maakte wethouder Zegers be kend dat de commissie unaniem had geadviseerd in De Cocksdorp een tweehoofdige leiding te benoemen. Wat betreft de Thijsseschool was geen enkele commissielid voor een duo-leiding en koos één commissielid voor het hoofd van de kleuterschool als toekomstig hoofd van de basis school en drie commissieleden verko zen het huidige hoofd van de lagere school als toekomstig directeur. Wat betreft de andere scholen besloot de commissie het collegevoorstel om de hoofden van de lagere scholen tot di recteur te benoemen, te volgen. Zegers noemde bij het bekend maken van het commissieadvies geen namen van partijen of raadsleden. iiantisten uit Alkmaar, Helder en Texel hebben ?dag het feit herdacht jO jaar geleden het Espe- jmonument aan de Ko- jtraat in Den Burg werd uld. Het was een initia- zan de Espera ntovereni- van Den Helder, die ter genheid van het 50-jarig jan van het monument weekend organiseerden Bloem en Bos". herdenking als de andere ak- sn van het weekend waren ook •kelijk voor geïnteresseerde niet- sntisten van Texel, maar de be uling van die kant was minimaal de organisatoren verzuimd had- jeraan voldoende bekendheid te echtigheid die zich op het gazon het monument afspeelde, was :ok geen ma'ssale aangelegen- zoals bij de onthulling vijftig jaar i. Maar toen leefde de Esperan- jachte veel sterker dan tegen- dig. Dat gold in het bijzonder al, waar mensen als de ge- Johan en Gijs Duinker erin ^jen bij honderden mensen inte- te wekken voor deze taal, die effectief middel moest zijn om de jrrière tussen de volkeren te slechten en daarmee de vrede te die nen. Het monument op Texel, ontwor pen door architekt Igesz, moest de voorbijgangers aan dat idealistische doel herinneren en het gold tevens als eerbewijs aan dr. L. L. Zamenhoff (1859-1917) die deze makkelijk te leren en uit te spreken taal heeft ontwor pen. Het feit dat Zamenhoff jood was, was voor de Duitsers reden om het Esperanto te bestrijden. In 1941 moest het monument, gebouwd door de Esperanto-enthousiast Siem de Waal, worden gesloopt. De fundering bleef echter zitten en de hardstenen onder delen, de beeltenis van Zamenhoff en de gesmede windwijzer met Esperan toster werden door vrienden verstopt in afwachting van betere tijden. In 1950 was het zover. Het monument werd herbouwd door esperantist Wil lem J. Booon en voor de tweede keer plechtig onthuld. Eilandmonument Zaterdagmiddag werd bij het monu ment het woord gevoerd door voorzit ter Karlo Klein van de esperantistenve reniging van Den Helder. Onder het zingen van het internationale esperan- tolied „La Espera" wed de esperanto- vlag gehesen. Vervolgens werd gespro ken door Mr. Winkel, voorzitter van de federatie van esperanto-organisaties in Nederland, tevens burgemeester van Noordwijkerhout. Hij noemde de bouw van het monument 50 jaar geleden ij hot grote aantal esperantisten werd Texel in de jaren dertig wel het r,groene eiland" ge- Hnaar de groene ster in de esperantovlag). Veel esperantisten van elders kwamen er voor trlodieke (pinkster)samenkomsten waarbij het gezelligheidselement een belangrijke rol De foto toont een groep esperantisten met onder andere Thijs Tiessen op de Fonteins- )sn zonder toren omdat de dennen nog heel laag warenin juni 1933. Het hijsen van de vlag tijdens het zingen van het Esperantolied.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5