Wildbeheereenheid doet lan vogelbescherming Marinierskapel komt met gevarieerd concert - Ligbedden gestolen Korff's Kaarten Palace in Weverstraat „WAT IK ZEGGEN WOU.: De V.V.V. Eierland 150 jaar Wie heeft nog geen schild gehad? In 1985 batig saldo Gemeenschap Eierland FIRESTARTER College akkoord met parkeerplaats bij windsurfstrand Buitentoernooi volleybal Gemeente krijgt driekwart ton voor herbezetting arbeidsplaatsen .mrjKZEGGEN WOU." Hollands Glorie UN|,Si)AG7 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 HODÏK rfe weidevogel-wild redders, hier in gebruik. Het geheim zit in de metalen 'bellen'. Het geluid dat ze voortbrengen blijkt de vogels k te verschrikken, iets dat bij eerdere uitvoeringen met kettingen niet het geve! was. Wildbeheereenheid Texel houdt zich sinds enige tijd actief bezig vogelbescherming. ,,Het is hoog tijd dat mensen die bezig zijn natuur-, milieu- en faunabeheer, dus ook de jagers, elkaar de he'dd ireikenMet polarisatie is niemand gebaat en bijvoorbeeld het js) «ermen van weidevogels is ook voor de wildbeheerseenheid ielangrijke zaak. Het is in het verleden wel eens voorgekomen ,.,ij geen contact met natuurbeschermers konden krijgen omdat jagers zijn en daarom verdacht, maar volgens mij is het hoog -lat we samen gaan werken", aldus Willem Munnikhuizen, se- idsvan de wildbeheereenheid Texel". rbecij aakb! ser„ vereniging heeft bij de Texel- Wan eren een stel „wildredders" :at, dat zijn apparaten die er moeten zorgen dat de jonge ^Isen hazen en dergelijke die |rjve maaien gras nestelen worden Chriji schrikt en het maailand uit- Hen voordat de cyclomaaier tereikt, met alle verschrikkelij- jfvolgen van dien. Ne 3tl0^ lapparaat ziet er eenvoudig uit, er zijn enorm veel uren gaan zit- de ontwikkeling. Eerst werd ge- met een ketting die voor de cy- 'our^ier hing maar dat scoorde geen allerlei experimenten die in H jktijk van alledag werden geno- kwam het huidige apparaat uit de de verwachting is dat de maai- ren onder weidevogels zeker met t.vintig procent zullen teruglopen, natuurlijk maar een prognose, als het zo blijkt te zijn is dat een stap in de goede richting", duidelijk dat Willem Munnikhui- «fsdoordrongen van de noodzaak ner jgers niet alleen bezig moeten zijn agen. ,,We zijn met de wildbe- ratu aenheid bijvoorbeeld in de winter 23[ |met het bijvoeren van wild en en we houden ons bezig met igen van rotganzen. Dat is uit- verlopen trouwens, de dertig die daar vrijwillig aan meewerk- onden de rotganzen telkens verja- erwijl er maar zestien van de zes moesten worden afgeschoten, at ik echt over situaties waarin lere mogelijkheden al gepro- waren. We kunnen rustig stellen met de rotganzen aan het ver en niet aan het bejagen zijn ge en dat de overlast is iseerd". yn; 'W. Jachtfonds ijst e u' irean itiii uit a «nd - eng' v,. wep m N zo'n 150.000 hectare en we stellen ons tot-doel, naast een evenwichtig jacht— en wildbeheer te streven naar het instandhouden en beschermen van het waddengebied en waar nodig naar het herstellen van de natuurlijke en landschappelijke waarden. Wij ver wachten dat we een belangrijke gesprekspartner van de overheid zullen worden. Binnenkort presenteren we onszelf via de landelijke media". Wildredders De 'weidevogel-wildredders' zijn ont worpen door de heer R. Horst uit Paterwolde. Hij kreeg voor zijn idee een brede respons, zowel uit de agrarische hoek, als uit de jachtwereld, als van bijvoor beeld Natuurmonumenten. Het jacht- Maandag werd ontdekt dat uit een berging aan de Waalderstraat twee lig bedden ter waarde van totaal ƒ585,— waren gestolen. De diefstal moet zijn gebeurd tussen 20 april en 19 mei. erop dat boeren die toch nog van wild of gevogelte onder een beroep kunnen doen op achtfonds. Dat is een fonds alle jagers door middel van de voor de jachtacte bijdragen en allerlei maatregelen worden be- iaüjdie dienen om de wildstand op houden en schade te vergoe- ,Het jachtfonds houdt zich bij beeld niet bezig met het verjagen rotganzen, het betaalt ook het ,,in braad zetten" van op Texel bijvoor- i450 hectare weiland. Over die worden draden gespannen zo- rotganzen daar niet landen. Dat jaar toch tienduizenden gul- Het Jachtfonds betaalt, naast bijdrage van ƒ5000,—, ook van ƒ500,- per uitgezette aan het NRC en de zeehon- jn^róche in Pieterburen. tger werd op die dieren gejaagd, we mee aan de instand- De wildbeheereenheden die Waddenzee actief zijn hebben inmiddels aaneengesloten in een toepeling waarin namens Texe Munnikhuizen zitting heeft, 'bestrijken' samen een gebied van 'ondernemers-aktiviteiten „Korff's Kaarten Palace" is de ori ginele naam van een nieuwe win kel in de Weverstraat, waar uitslui tend ansichtkaarten van de betere soorten, vliegers en ingelijste pren ten te koop zijn. Jeanet Korff liet hiervoor een deel van haar woon huis verbouwen tot winkel. Zelf blijft ze overigens gewoon werken in haar Taveerne De Twaalf Balcken. Achter de toonbank van de winkel staat Marja Vlaming. Jeanet Korff wil met de zaak inspelen op de ontwikke ling van het vliegeren als bezigheid voor volwassenen. Haar vliegers be trekt ze van de Fa. Vliegerop in Den Haag en Wipa Flyer in dezelfde stad. De kunstzinnige kaarten komen van Art Unlimited en ook hier wordt in gespeeld op een trend: steeds meer mensen zoeken mooie kaarten om te verzamelen. Overigens is het assorti ment nog niet compleet. De ingelijste prenten zijn, net als de kaarten, gekozen op hun kunstzinnig heid, waarbij de verkoopbaarheid over igens niet uit het oog wordt verloren. Het winkelinterieur wordt gedomineerd door een grote spiegelwand, waardoor het kleine zaakje groter lijkt. Het inte rieur werd gelverd door de firma Ru- waris uit Weesp, die ook het loodgie- terswerk en de elektra aanlegde. De verbouwing van het pand werd uitge voerd door de Tebo, terwijl het schil derwerk in eigen beheer werd gedaan. fonds kocht er 200 die ter beschikking zijn gesteld van de diverse wildbe heereenheden. Voorwaarde is dat ze worden gebruikt door boeren die meer dan 25 bunder grasland maaien. Texel vroeg er zestien aan en kreeg er 9 toe gewezen. De kostprijs van de wildred- der ligt op omstreeks ƒ225? De appa raten zijn inmiddels uitgezet onder de boeren en de wildbeheereenheid rekent er op dat ze niet, om wat voor reden dan ook, onbenut zullen blijven. In middels is gebleken dat ook staatsbos beheer voor haar natuurgebieden die in juli gemaaid worden graag de be schikking over dergelijke apparaten wil hebben. Getracht wordt dat met de boeren die er een in gebruik hebben te regelen. De eerste Texelse resultaten zijn inmid dels bekend. De „Redders" blijken beslist effectief te zijn. Het getuigt van realiteitszin om het „structureel" door de VVV-directeur zelf te horen uitspreken. Toegegeven, deze directie staat voor een onmogelijke taak. De combinatie van commercieel reisbureau en de on afhankelijke toerist-informatiefunktie eist wel èrg veel stuurmanskunst. Het strukturele manco beperkt zich echter niet alleen tot het financiële ge deelte, maar raakt de hele organisatie op veel facetten. Herstruktureren over de volle breedte van de organisatie, zowel qua doelstel ling als uitvoering, is hierop het enige antwoord Men vraagt nu om nog meer subsidie. Het is echter weinig zinvol om een vervoermiddel met een defekte stuurin richting een tank brandstof of een poetsdoek voor het koetswerk te verstrekken. Men dient als overheid de zaak beter door niets meer ter beschikking te stellen. Alleen op deze wijze mobili seert en motiveert men de belangheb benden om de stuurinrichting deskun dig, grondig en duurzaam te laten re pareren; en om tevens een goed ge pland en budgettair verantwoord reis doel te bepalen in overeenstemming met de doelstellingseisen van dit moment! Jos Bakker, De Koog Zoals bekend heeft de jeugdclub Eier land onlangs overal in de polder het „eierschild" aangeboden voor 6; Het is mogelijk dat enkele mensen niet zijn bezocht of niet thuis waren toen de jeugdclub aan de deur» kwam. Wie nog geen schild heeft, kan zich wen den tot de heer L. v.d. Veen, telefoon 02222—303. Het schild wordt dan thuisbezorgd. Woesdag 12 juni geeft de Mari nierskapel in de Burgemeester De Koning hal in Den Burg een uit voering die gekenmerkt wordt door afwisseling. Vooral het pro- grammadeel na de pauze wordt een demonstratie van stijlen en genres waarin diverse solisten zich presenteren. Het is niet overdreven te zeggen dat de Nederlandse Marinierskapel wereld beroemd is. Sinds de oprichting in 1945 verwierf de kapel zich binnen en kele jaren internationale faam, mede dank zij de veelzijdigheid niet alleen in wijze van optreden maar ook in zuiver muzikale zin. De marinierskapel is een professioneel militair harmonieorkest bestaande uit 60 musici die meren deels in bezit zijn van het einddiploma conservatorium. Het repertoire varieert van traditionele militaire muziek tot klassieke concertwerken en van swing tot hard rock. Drie jaar na de oprich ting maakte de kapel al een reis van 37.000 kilometer door Indonesië waar in drie maanden 140 concerten werden gegeven. Tegenwoordig wordt de kapel veel gevraagd voor bijzondere evene menten zoals het Royal Tournament in het Earls Court gebouw in Londen en voor internationale muziekfestivals o.a., in Bern, Zürich en Bremen. Als hoogtepunt in de geschiedenis van de kapel tot dusver wordt de toernee door de Verenigde Staten beschouwd in 1982. Ook in eigen land wordt veel gereisd: ca. 30.000 km per jaar. De ka pel beschikt daarvoor over uitgebreide transportmiddelen, zoals twee militaire touringcars en een speciaal ontworpen instrumentenwagen. Het optreden op Texel is één van de ca. 150 optredens die dit jaar worden verzorgd, variërend van concerten, radio— en tv opnames, begeleidin gen van solisten en koren tot taptoes en ander militair ceremonieel. De kapel staat tegenwoordig onder leiding van luitenant ter zee L.F. Niesten. Kaarten voor de uitvoering zijn nog verkrijgbaar bij de WV in Den Burg en de afdeling culturele zaken in het raadhuis. De foto toont de Mariniers kapel in de huidige samenstelling. De Vereniging Gemeenschap Eier land heeft in de begroting 1985 een batig saldo staan van bijna zesdui zend gulden. De jaarrekening van 1984 laat zien dat er een tekort van bijna tweeduizend gulden was. Het college van b.en w. heeft besloten beide financiële stukken goed te keuren. Daarbij maakt het college wel een kanttekening: de goede resultaten van de vereniging zijn voor een behoorlijk deel te danken aan de omstandigheid dat de Gemeenschap Eierland ruim drie ton op de bank heeft staan. Als de rente die daarvan gevangen wordt zou wegvallen beliep het verlies bijna twintigduizend gulden.Het is de be doeling dat van die drie ton een zwembad wordt gebouwd en dan zou dat renteverlies dus inderdaad optre den. Bovendien bestaan bij de ge meente twijfels aan het rendabel kun nen exploiteren van een dergelijk zwembad, zodat de verliespost eventu eel nog groter zou kunnen worden. Daarom wordt overwogen geen toestemming te geven voor het uitge ven van het hele bedrag dat op de bankrekening staat. Een geheim wetenschappelijk bureau van de Amerikaanse regering heeft een experiment uitgevoerd. Aan enkele jon gelui werd een stof toegediend. Deze stof zou paranormale begaafdheden bij mensen opwekken en de bedoeling was te kijken in hoeverre dat klopte. Dat klopte inderdaad, maar dé proef personen kregen zulke gevaarlijke en Het college van b en w heeft zich ak koord verklaard met de aanleg van een provisorische parkeerplaats bij het windsurfstrand Dijkmanshuizen. De grond wordt gefinancierd uit de toe ristische reserve en de 3500 vierkante meter grond zal voorlopig ingericht worden met puin verharde rijbanen, een omheining en een windsingel. De totale kosten van deze aanleg belopen ongeveer ƒ60.000,—. Het plan om een definitieve verharding aan te leggen blijft bestaan, maar daarvoor zal eerst getracht worden subsidie te krijgen. De kosten van de terreinaanleg zullen worden verhaald op de reserve Recrea tie en Natuurbehoud. De jaarlijkse on derhoudskosten van de provisorische voorziening worden geschat op ƒ2700,-. verwoestende gaven, dat de leider Hollister (Martin Sheen) ijlings begint alle proefpersonen via „zelfmoord" op te ruimen. Dit lugubere karwei is in goede handen bij de even lugubere Rainbird (George C.Scott). Uiteindelijk zijn er nog twee proefpersonen in le ven, waaronder Charlene. Charlene's gave is verwoestend: zij heeft de gave om met één blik alles in vuur en vlam te zetten. Een gave die zij niet wil en waar zij geen controle over heeft. Het vuur kan ze wel sturen waarheen ze wil. Mede dankzij deze gaven is het ze nog steeds gelukt uit handen van haar belagers te blijven. Hollister wil Char lene graag levend te pakken krijgen, want hij ziet militaire mogelijkheden, als haar talenten gestuurd en begeleid kunnen worden. Meedogenloos wordt er jacht op haar gemaakt. Tijdens haar achtervolgingen en spectaculaire vuur- effecten laat een woedende en wanho pige Charlene op een verbijsterende manier zien waartoe zij in staat is.... „Fire starter" die in Nederland uit kwam met de titel „Ogen van Vuur" naar het boek van Stephen King is te zien van donderdag t.m. maandag. Aanvang 20.00 uur. Op camping De Krim wordt zaterdag middag 15 juni een recreatiet buiten- toernooi gehouden door Texelse teams en groepen toeristen. Het toernooi be gint om 13.00 uur en deelname is gra tis. De camping heeft prijzen beschik baar gesteld. Opgave vooraf via tel. (02222) 275 of op de dag zelf op het toernooiterrein. De gemeente heeft een circulaire ontvangen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken waaruit blijkt dat het Rijk ongeveer 75.000,- per jaar meer zal gaan overmaken naar de gemeente. Dat geld komt voort uit de arbeidstijd die de ambtenaren hebben ingeleverd en is dan ook bestemd voor de her bezetting van arbeidsplaatsen. Het geld zal waarschijnlijk in de begro ting worden opgenomen onder de post „onvoorziene uitgaven" met als omschrijving „reserve herbezettingsgelden". In het artikel over de catamaran feestweek bij Paal 17 werd ten onrech te de indruk gewekt dat de schoollei ding van de RSG vrijaf zou geven om aan het Avro popfeest op het strand deel te kunnen nemen. Het tegendeel is waar: leerlingen die daarvoor op maandag lessen hebben verzuimd, hebben dat geweten!. Wij zijn er niet om elke loslopende omroepvereniging gratis publiek te leveren, zeker niet de dag na een volle week pinkstervakantie en met nog maar vier weken te gaan voor de overgang. De organisatoren van de feestweek wisten dit trouwens al vier weken van tevoren. H. Heetveld, rector RSG Naschrift redaktie: Het artikel over de feestweek is ontleend aan persinforma tie en draaiboek van de catamaranron de, samengesteld door de organiseren de vereniging. Daarin stond dat de „RSG voor een gedeelte vrij zou zijn en het LBO vanaf 11.00 helemaal". Navraag bij het LBO leerde dat deze school wel vrijaf heeft gegeven met als reden dat het een voor Texel belangrijk evenement is en dat het moeilijk is de scholieren op school te houden met bekende artiesten op het strand. Des gevraagd deelde de organisatie mee dat er contact is geweest met onder wijzend personeel van RSG waarbij werd meegedeeld dat een paar klassen vrij zouden krijgen voor de Avro uitzending.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5