Cjroen jjwartsjexeh in het hart-, l/erwijten over en weer n VVV-vergadering Aandelen TESO brengen veel op lEIDOO/EN VOOR ANDERE STRUCTUUR Razende Bol niet bij Texel? toto uit het 'erkeer genomen Vreugde om ronderecord Hissen dijk en duinenrij Koud entree jfÖERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 9987 DINSDAG 11 JUNI 1985 ijactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Peükaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhcf, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der fden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. ^advertenties, abonnementen, etc.: rceveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742;«NMB nr. 67 34 60.398. We hebben in de jaren tussen 1964 en 1975 verzuimd een beleid itte stippelen, waarmee Texel uit de voeten kan. Er is zelfs he imaal geen beleid geweest, maar het is misschien nog niet te en het wordt een succes als we er allemaal de schouders nder zetten. Het plaatselijke bedrijfsleven zal met de overheid noeten samenwerken, zodat de liefde van twee kanten komt!" Idus Bob Bakker uit Den Burg, e gisteravond afscheid nam als estuurslid van de VVV Texel en de nheid aangreep om een tachtig pleidooi te houden voor nVVV met een andere structuur voldoende geldmiddelen. ij opperde het idee dat elk bedrijf »n jaarlijkse bijdrage geeft van f500—, neerkomt op totaal ongeveer twee mvan het bedrijfsleven. TESO en ecreatiestichting zouden f150.000,— oeten geven, zodat ongeveer een alf miljoen bijeen wordt gebracht en plaatselijke overheid zou dat bedrag oeten verdubbelen. Dat geld zou niet moeten worden gebruikt voor omotie, maar vooral voor het stich- van voorzieningen waardoor Texel intrekkelijker wordt voor toeristen, (ant naast de onmisbare natuurlijke ;hoonheid van het eiland wordt aan vakantieganger te weinig geboden, akker vond ook dat iets gedaan moet 'orden aan het eenzijdige karakter van als vakantie-eiland. Men is teveel gestemd op kampeerders, terwijl juist jze gemiddeld jonge categorie in de jaste toekomst het meest zal slinken gevolg van de vergrijzing. Bakker ind dat het plaatselijke bedrijfsleven opzichte van de plaatselijke over- iid duidelijk moet laten weten wat er toeristisch gebied moet gebeuren hij twijfelde er niet aan dat zowel linkse als rechtse volksvertegen woordigers ernaar zullen handelen, let pleidooi van Bakker was niet het nige dat te horen was op de VVV- jaderïngOok directeur J. W. Dek- hield een hartstochtelijk betoog ver de Texel-promotie en de konse- wenties daarvan voor de VVV, al was Be inhoud op enkele punten anders, [lij konstateerde dat de financiële pijn tan de gemeente in het verleden enke- fe malen door overheidshulp is ver- 'e vaste kamercommissie voor linnenlandse Zaken heeft zich vo- maand gebogen over de ge- leentelijke herindeling van de 'addenzee. Daarbij lieten de grote irtijen merken niet tevreden te ijn met de motivering van de re ling om de Razende Bol bij Texel delen. Dieter Stoll van Wad •n Land heeft inmiddels in een irandbrief" bij de gemeenteraad tón de bel getrokken. De kamerle ien twijfelden eraan of de zand plaat zich wel bij het eiland aan [ou sluiten en of dat, als dat het leval zou zijn, wel wenselijk is. lovendien vroegen zij zich af of 'at voldoende tegenwicht is tegen Ie argumenten van Den Helder, vaar gewezen wordt op marine- ln offshorebelangen om de Razen- 'e Bol te „verkrijgen". Stoll wijst "zijn brief op de nieuwe ontwik- klingen rond het plan Lievense. ;Het behoeft geen nadere toelich- 'n9 dat als het gebied bij Den Hel lef wordt ingedeeld er op toe- istisch en economisch gebied veel pn onze neus voorbij zal gaan". 'toll hoopt dat de kwestie in de 'adsvergadering van vanavond aan Ie orde zal komen. |e politie nam gisterochtend een auto "het verkeer in verband met techni- ctle gebreken. De uitlaat was kapot n toen de politie de remmen wilden foberen, trapten ze er doorheen. De 'agen was van een 25-jarige inwoner an Utrecht die tijdelijk op Texel werk- fcm is. licht, maar dat een wezenlijke aanpak structuurverandering tot dusver achterwege is gebleven. Een efficient, op commerciële basis werkend wervings- en boekingsapparaat is hard nodig om de strijd om de toerist, die tegenwoordig wordt belaagd met de meest aanlokkelijke aanbiedingen van reisbureaus, niet te verliezen. Het te ruglopend gezinsbudget is de oorzaak van de toeristische terugloop, aldus Dekker die verder zei. dat niet het dure bootkaartje de hoofdschuldige is, zoals zovelen beweren. Modaal Texel heeft zich ingesteld op gezinnen van de minder hoge inkomensklasse: modaal en twee keer modaal. Die heb ben steeds minder te besteden en daardoor is de gemiddelde verblijfs duur van die mensen met 50% afge nomen, zodat er twee keer zoveel toe risten nodig zijn om tot een zelfde be zetting te komen. Verder zijn deze ge zinnen met schoolgaande kinderen ge bonden aan de schoolvakanties, waar door een slechte spreiding van die va kanties voor Texel ernstige gevolgen heeft. Ook het „wachttijdenimago" noemde Dekker als negatieve factor voor de toeristische ontwikkeling, evenals de geringe bereidheid van bun- galoweigenaars om hun akkommodatie tegen bodemprijzen beschikbaar te stellen in perioden van geringe vraag. De VVV-directeur toonde zich voor- staider van het toeristische aktieplan, dat door het bureau Oranjewoud zal worden gemaakt als er centen op tafel komen en hij vroeg de algemene steun voor de fundamenteel andere benade ring van de problematiek, die mede op basis daarvan kan worden ontwikkeld. Broedende kip Over de structuurverandering die mo menteel wordt voorbereid en die de opheffing van de VVV als vereniging zal betekenen, werden nog geen de tails vestrekt. Voorzitter Harry Wuis: „De kip zit te broeden en die moet u niet storen". De VVV-vergadering had een langdurig en af en toe ruzieachtig verloop, waar bij nogal wat verwijten werden geuit in de richting van directie, bestuur en medewerkers. Dat begon toen Jan Zwan de directeur het verwijt maakte dat hij veel eerder iemand op pad had moeten sturen om leden te werven. Het liefst had Zwan gezien dat de directeur het persoonlijk had gedaan. Volgens hem zouden dan wel driehonderd in plaats van honderd nieuwe leden zijn geworven. Personeelsverloop Dezelfde vragensteller zei van mening te zijn, dat de werksfeer op het kan toor niet deugt, getuige het grote per soneelsverloop. „Hoe kun je goed werken als je telkens andere mensen hebt?" Zwan suggereerde dat het to taal beschikbare salarisgeld teveel te recht komt bij de „top", terwijl de in- formatrices het met het minimumloon zouden moeten doen. Adjunct directeur Hans Bakker ontkende een en ander. Volgens hem had het ver loop niet te maken het het personeels beleid, maar is het een normaal ver schijnsel dat de overwegend jonge meisjes die op het kantoor werken al weer betrekkelijk gauw verdwijnen als zij trouwen of eens iets ander kunnen gaan doen. Zwan was echter verre van overtuigd. Zowel hij als Gerard Zoete lief wilden dat het VVV-bestuur de sa larissen openbaar zou maken, maar dat werd geweigerd. Waarop Zwan meedeelde, dat hij die salarisbedragen al via een andere weg had vernomen en vond dat de verhoudingen „goed scheef" zijn. Bob Bakker stelde vast dat de vra genstellers kennelijk werden geplaagd door frustraties die zij nu afreageerden door op deze wijze de VVV te kritise ren. Ook andere bestuursleden pro testeerden tegen het „gekat" van de twee vragenstellers, die zich echter ook later in de vergadering nog enkele keren lieten gelden en daarbij niet steeds alleen stonden. Nationaal Park Een opmerkelijke passage vertoonde het welkomstwoord van voorzitter Har ry Wuis, die als zijn persoonlijke me ning te kennen gaf dat het aanwijzen van de Texelse duinen tot nationaal park hem voor de promotie van Texel wel aantrekkelijk leek. Hij vond in ieder geval dat men met het idee moet leren leven dat de rijksoverheid op deze wijze de natuurlijke waarden tracht te beschermen en daarvoor streek- en De heer R. de Jong in Heerhugowaard doet pogingen zoveel mogelijk TESO- aandelen te kopen. Dat die pogingen niet vruchteloos zijn, is begrijpelijk want hij is bereid er veel voor te betalen. Enkele maanden geleden telde De Jong ongeveer f600— neer voor een aandeel van f25— nominaal en naar verluidt is die prijs inmiddels opgelopen tot rond f1400— Hij heeft nu voor nomimaal f8400— aan TESO-aande/en op zijn naam laten overschrijven en heeft daar voor een totaalbedrag betaald dat in de buurt van de f350.000— moet liggen. Bij TESO begrijpen ze niet welk be lang de man hierbij kan hebben. Ie dere aandeelhouder heeft maar één stem in de aandeelhoudersvergade ring, ongeacht het aantal aandelen dat hij in eigendom heeft. Ook de winstvooruitzichten zijn bij TESO niet zodanig, dat speculatieve oog merken voor de hand liggen. Nog afgezien van het feit dat nooit meer dan 6% dividend kan worden uitbe taald. Op dit moment heeft TESO een verlies van ca. 8 miljoen gulden in.te halen. Op een vraag van de heer Joop van der Meer in de aandeelhoudersver gadering van vrijdag deelde president-commissaris Bob Bakker mee, dat de aankoopaktiviteiten van De Jong begonnen zijn, nadat het blad De Financiële Koerier in een artikel de jaarstukken van TESO had geanaliseerd en daarbij tot de konklusie was gekomen dat de in- trinsieke waarde van de aandelen f750,— is. Het feit dat TESO een dividendstop van 6% kent en dat het bezit van meerdere aandelen niet tot meer stemrecht leidt, kwam niet ter sprake. De inhoud van de analyse was echter op zichzelf juist, zo heeft TESO verklaard jegens het beursbestuur, dat TESO hierover benaderde om vast te stellen of geen verkeerde indruk is gewekt. Aangenomen mag worden dat de heer De Jong de beperkingen kent die aan het aandelenbezit zijn ver bonden. Bij TESO begrijpen ze er dan ook niets van. „Een ding is ze ker: De Jong moet over zeer veel geld beschikkken", aldus Bob Bak ker, die in deze opmerkelijke op- koopaktiviteit voor Texel wel voor delen zag, want* het geld dat de aandeelhouders aldus verdienen wordt grotendeels op Texel besteed en vormt dus een injektie voor de plaatselijke economie.... bestemmingsplannen kennelijk onvol doende vindt. Daarnaast vond hij deze officiële erkenning van de natuurlijke schoonheid van het gebied een goede basis om er het promotiebeleid mede op te vestigen. Een andere mededeling van de voorzit ter was dat in september het vergrote VVV-kantoor aan de Groeneplaats offi cieel in gebruik zal worden gesteld met een feestelijk tintje. Ook wilde hij iets vertellen over de landelijke organisatie of landelijke aktie, waarin door de VVV wordt geparticipeerd, maar directeur Jaap Dekker stak daar een stokje voor, want dat was nog een geheim. Kroegenboek De gids „Uit op Texel" met een op somming van horecabedrijven met bij zonderheden, dreigt een mislukking te worden. Te weinig horecaondernemin- gen werken eraan mee door hun be drijf tegen betaling te laten vermelden en bovendien is op de drukkerij vertra ging ontstaan. Er was besloten om de oplaag kleiner te maken en de betrok ken bedrijven daarvoor financiële com pensatie te bieden. De hoteliers P. Keijser en Th. van Hoorn stemden tegen de voorgestelde contributieverhoging. Het ging om een trendmatige aanpassing van 1,4%, waarbij de basiscontributie gelijk zou blijven. Van Hoorn vond dat de basi scontributie omhoog moest. ,Want dan pak je ook de particulier die drie bedden bij de VVV opgeeft, maar er in werkelijkheid acht verhuurt". De heer Halsema vroeg (en kreeg) uitleg over het verschil tussen een bungalow en een vakantiehuisje. Hij vond dat de VVV dit onderscheid dient te maken op grond van eigen waarneming en niet aan de hand van de gegevens die het betreffende lid verstrekt. Toeristenbelasting Op de vraag van de heer C. Koorn (di recteur RST) of de toeristenbelasting dit jaar wordt verhoogd, moest het bestuur het antwoord schuldig blijven. Dat is een zaak van de gemeenteraad die daarover bij de begrotingsbehande ling beslist. B en W overwegen een trendmatige verhoging. Gerbrand Poster liet weten dat hij daar in ieder geval tegen zal stemmen. De heer Boerhorst vond dat het VVV- bestuur een standpunt moest kenbaar maken inzake de wenselijkheid van verhoging van toeristenbelasting. Maar dat werd geweigerd omdat dit een zaak van de plaatselijke politiek is. Voorzitter Wuis zei persoonlijk voor stander te zijn van verhoging als het daarmee verdiende geld gebruikt zou worden voor promotie. Dat standpunt bleek echter door andere bestuursle den niet op prijs te worden gesteld. Martin Warnaar: „De voorzitter moet in de hoek gaan staan". Bij de behandeling van de begroting (waarop een fors tekort prijkt) kreeg J. Zwan desgevraagd te horen dat de fi nanciële reserve van de VVV thans nog f145.000,— is. Zwan dacht dat de plannen tot structuurverandering te laat effekt zullen sorteren om tijdig uit de problemen te komen. Enkele leden toonden weinig vertrouwen in die structuurverandering. Johan van Vijf- eijken: „Daar wordt nu al drie jaar over gepraat. Wanneer gebeurt er nu eens wat?" Wuis zei dat pas sinds kort uitgewerkte voorstellen bij het ge meentebestuur liggen „na veel heen en weer gepraat". Zwan vond dat de promotie doelmati ger en goedkoper moest kunnen en hij verwees naar moderne audio-visuele middelen. TESO-directeur Th. Hoogerheide riep de voorzitter enkele keren tot de orde wat betreft de leiding van de vergade ring. „Zullen we eerst de begroting af werken. Anders raak ik in de war". Jos Bakker was tegen goedkeuring van de begroting, omdat hij eerst wil de weten hoe het tekort zal worden gefinancierd. Wuis zei dat niet ge wacht kan worden, want zonder goed gekeurde begroting kan de VVV geen subsidie vangen van gemeente en pro vincie. Bakker vond niettemin dat de begroting moest worden verworpen en dat in plaats daarvan de reorganisatie plannen met spoed moeten worden doorgevoerd. Hij en Zwan stemden te gen de vaststelling. Afscheid Na de pauze werd afscheid genomen van de bestuursleden Bob Bakker en Mans Segers die resp. 15 en 12 jaar in het bestuur hebben gezeten. Beiden kregen een geschenk en een boeket bloemen. Ook Henk Koopman trad af maar hij was herkiesbaar. Mevrouw Vonk is tussentijds afgetreden. Koop man werd herkozen en voor de niet herkiesbare aftredende bestuursleden werden mevrouw M. Plaatsman-Brak, W. Ham en Cor Kuip benoemd. Allen kregen een ruime meerderheid van stemmen, wat niet zo verwonderlijk was, omdat het bestuur voor elke post met slechts één kandidaat was geko men, terwijl de leden geen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om tegenkandidaten voor te stellen. Er waren totaal 37 stemgerechtigde le den. Bij elk der kandidaten werd een tiental blanco stemmen uitgebracht. In de komende bestuursvergadering zal worden uitgemaakt wie secretaris en penningmeester willen worden. Naast Bob Bakker onderstreepte Mans Segers in zijn afscheidswoord het be lang van eendrachtige Texelpromotie bij een andere structuur van de VVV. Gerard Zoetelief had veel kritiek op het beleid, met name het personeelsbeleid. Hij had er bezwaar tegen dat onder andere drie leden van de familie Dek ker deel uitmaken van het personeel, maar kreeg van voorzitter Wuis te ho ren, dat het bestuur daar geen moeite mee heeft. Zoetelief was echter vooral gebelgd over de openstellingstijden van het VVV-kantoor in De Koog. Toe risten komen daar herhaaldelijk aan de vaste deur en halen hun informatie noodgedwongen bij de mensen in de buurt. Zoetelief wees erop dat de Koog altijd het belangrijkste toeristi sche centrum van Texel is en dat het VVV-kantoor daar veel langer open zou moeten, desnoods door overheve ling van personeel uit Den Burg. Vol gens Dekker was het maar een hand jevol mensen dat in De Koog om infor matie vraagt en is het personeel hard nodig om het veel belangrijker werk in Den Burg (meer gericht op werving dan op serviceverlening) op te knappen. De gebroeders Van Bladel wa ren tijdens de huldiging zicht baar b/ij met hun record. Zie verder het verhaal eiders in de krant. Onvrede Zoetelief was daarover boos. Hij zei een enquête te hebben gehouden, waaruit blijkt hoe nodig een bemand VVV-kantoor in De Koog is. Wuis vond dat de Koger gemeenschap dan maar moet zeggen waar de centen vandaan moeten komen, die nodig zijn om het Koger bureau langer open te houden. Zoetelief beweerde dat de on vrede over de gebrekkige openstelling van het kantoor algemeen is in De Koog, maar dat haast niemand er wat van durft'te zeggen uit angst dan geen gasten van de VVV meer te krijgen. Th. van Hoorn vond dat je net zo goed het Koger kantoor kan opheffen als daar niet meer service wordt gebo den. „Je doet het goed of je doet het (Zie vervolg pagina 11 door Klaas Bonne De horecaf wil bij de boot Wat o/ijker gezichten Want daar ontbreekt nog wel wat aan Zo luiden de berichten Weg met de mêtalen stem Uit de ivoren toren Want dat klinkt ongast vriendelijk En tettert in de oren En wie zich naar de boot begeeft Is toch al wat gespannen Staat sneller klaar met zijn kritiek Op onze Tesomannen De kaartverkoper aan het loket Moet de instructies geven! Jantje, jij naar rijbaan zes En Heinz naar nummer zeven Vooral die digitale klok Aldus de horecaffer Maakt van de allerliefste hond Nog een brutale blaffer En voor public relations WH men een medewerker Dat maakt de band met de toerist Bij voorbaat al wat sterker Bij voorkeur een geschikt persoon Die enthousiast, vol vuur is Die de gast weerleggen kan Waarom de boot zo duur is Dus paljas, lachI 't Zal ons alleen maar baten Opdat onze horecaf Geen veer meer hoeft te laten.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1