Politieke partijen naar de Kamer RINGEN VOO MAMN I Voor het weekend Strijd om Razende Bol Groenzwart Geld nodig Slechts twee vissen voor 47 vissers Zon, maan en hoog water Juni-maand aktiemaand Voor Vaderdag. Play-back shows tijdens Braderie Masten voor paal 12 VERVOLG VAN PAG.l Zeilfestijn Musical Waddenzingers Dia-avond en kerkentocht Geslaagd van massief zilver. Cachetring v.a. f 69.- exci. gravure. Ol bakker bvJ 15 en 16 juni 1985 Artsen Kerkdiensten |j Groene Kruis Tandartsen Apotheek p Gezinsverzorging I Alcohol en drugs Rijkspolitie Dierenartsen Noodsiachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambuiance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 JUNI] ledereen is het er onderhand over eens dat Texel aanzienlijk meer geld moet besteden aan promotie dan tot dusver is gebeurd, liefst op basis van een plan dat met kennis van zaken is ver vaardigd. Je kunt echter nog zoveel geld aan reklame uitgeven, maar het baat weinig als het pro du kt waar die reklame voor wordt gemaakt niet aan trekkelijk genoeg is. Het is daarom be langrijk dat men zich tijdig realiseert dat Texel in de winter en zelfs in herfst en voorjaar niet aantrekkelijk genoeg is voor de meeste mensen. Het eiland ligt er dan grauw, nat en koud bij zo dat de vakantiegangers voor zover dat geen doorgewinterde s/echtweertoe- risten zijn die ook hetechte" Texel op prijs weten te stellen, weinig an ders om handen hebben dan in hun bungalowtje naar de televisie kijken en eten en drinken in een der talrijke ho recabedrijven. Maar dat kunnen ze in hun eigen stad ook. Natuurlijk, er zijn recreanten die de heel specifieke ge neugten van het niet-zomerse Texel met zijn ruige natuur en mogelijkheden tot 'uitwaaien' al of niet in gezelschap van een echte strandjutter op prijs we ten te stellen, maar niet zoveel dat hieruit een gestage stroom van 'off season' toeristen uit voorkomt, al geef je nog zoveel geld uit voor promotie. De scheidende VW-bestuurder Bob Bakker sloeg maandagavond de spijker op de kop toen hij zei dat er geld op tafel moet komen om het stichten van overdekte aantrekkelijkheden mogelijk te maken. Pas dan zal het geld dat in promotie moet worden gestoken vol doende rendement op kunnen leveren. Het een kan niet zonder het ander. Bij het bepalen welke aantrekkelijkheden er moeten komen kan ook worden gestimuleerd dat Texel naast de inko mensgroepen die er nu komen en die in hoge mate de sfeer bepalen, ook andere vakantiegangers trekt. Het ei land is nu veel te sterk afhankelijk van kampeerders, waardoor een week slecht weer in de zomer een complete economische ramp is. Tegelijkertijd moet worden erkend dat die kampeer ders niet kunnen worden gemist en dat het de hoogste tijchis dat (bijvoor beeld) de RST-campings gaan investe ren in kwaliteitsverbetering waarbij De Krim a/s voorbeeld kan worden gesteld. Men mag zijn conclusies trek ken uit het feit dat de overnachtingen op de RST-campings hard teruglopen terwijl het op De Krim goed gaat. Ver der is er een hele waslijst van dingen die op Texel beter of anders zouden moeten om het de gast naar de zin te maken. In alle klachten en wensen die daarover de laatste tijd door allerlei mensen naar voren zijn gebracht zit wel een kern van waarheid. Met z'n allen weten we waarschijnlijk heel pre cies welke kant het op zou moeten, al leen het orgaan dat daaraan leiding weet te geven en de eensgezindheid weet op te wekken om daar geld voor los te krijgen, ontbreekt. Misschien dat het lukken gaat a/s bedrijfsleven en gemeenteraad nu écht eens de handen in elkaar slaan. Het hopelijk binnenkort uit te brengen toeristische aktieplan van het bureau Oranjewoud zou een goede aanleiding kunnen zijn, samen met de reeds verschenen 'verlopend getij-notitie van de Teso-directie. Er zullen vrij ingrijpende beslissingen no dig zijn, zoals het liquideren van de VVV in zijn huidige vorm en het meer dan trendmatig verhogen van bepaalde plaatselijke belastingen om fondsen te kunnen vormen voor promotie en het financieren van de onrendabele top van voorzieningen waar Texel echt niet langer buiten kan. Deze ontwikkeling mag niet worden afgeremd door lieden die bijzaken niet van hoofdzaken kun nen onderscheiden, of door mensen die hun eigen populariteit belangrijker vinden dan het algemene Texelse be lang gezien op langere termijn. Veel zal afhangen van de nieuwe gemeen teraad en dus van de plaatselijke poli tieke partijen die hopelijk op dit mo ment daarvoor al hard aan het werk zijn. De sportuitwisseling op Schier monnikoog afgelopen weekend leverde voor de 47 sportvissers die van de di verse eilanden waren gekomen slechts 2 vissen op A. Kieviet van Ameland ving een paling van 35 centimeter en daarmee werd hij eerste en K. Soep boer van Schiermonnikoog werd twee de met een puitaal van 16 centimeter. De organisatoren meenden dat er door de harde wind niet vanaf het strand gevist zou kunnen worden, een beslis sing waar meerdere deelnemers niet achter konden staan. Nu werd met zakkend water gevist in een gebied dat lijkt op dat tussen de Texelse polder molen en de Schorren. De wedstrijd duurde door dit tij maar twee uur. Veel vissers lieten het echter na één uur al afweten. Het strekt de 15 Texelse deelnemers tot eer dat zij allemaal wel de volle tijd deelnamen. De volgende waddenuitwisseling wordt gehouden tijdens het weekend van 31 mei 1986. De volgende wedstrijd voor de sportvisclub Texel is zaterdag vanaf 18.30 uur bij de Ottersaat. B en W zullen de raad niet voor stellen druk uit te oefenen op de Tweede kamer om de Razende Bol gemeentelijk bij Texel ingedeeld te krijgen. Wel zal de minister van binnenlandse zaken worden bena derd met het aanbod nadere infor matie te verstrekken om de aan spraken die Texel op de Razende Bol maakt, te ondersteunen. Aktie bij de Tweede Kamer kan beter worden gevoerd door de politieke partijen, die desgewenst gegevens en andere informatie van de ge meente kunnen krijgen. Het bovenstaande bleek in de raads vergadering van dinsdag waar over de Razende Bol werd gesproken naar aan leiding van een brief van de stichting Wad en Land. In die brief werd erop gewezen dat de Tweede Kamerleden van de vaste commissie voor binnen landse zaken hebben laten blijken er nog niet van doordrongen te zijn dat de Razende Bol bij Texel hoort. Ze zouden daar alleen voor voelen als be ter onderbouwde argumentatie wordt gegeven. Vooral met het oog op het plan Lievense en de mogelijk daaraan verbonden toeristische en economi sche perspektieven is het wenselijk dat niet Den Helder maar Texel zeggen schap over de Bol krijgt, aldus Wad en Land. Volgens burgemeester Engel vaart behoort het plan Lievense op dit moment echter geen argument te zijn, want dit particuliere plan is nog in een pril stadium en de gemeenteraad heeft er geen uitspraak over gedaan. De be kende andere argumenten van Texel zijn bij meerdere gelegenheden naar voren gebracht, onder andere in januari toen ten overstaan van de Ka mer een- hoorzitting over dit onder werp werd gehouden. Provincie en mi nister zitten met de gemeente op één lijn. In dit stadium is het beter dat het gemeentebestuur niet reageert op de vragen die in de Kamercommissie zijn gesteld aangezien het gaat om een discussie tussen minister en Kamer en de minister dus aan het woord is. Als hij nog wat van Texel moet weten, kunnen de gegevens uiteraard worden verschaft en in die zin zal de bewinds man dan ook worden benaderd. Het bewerken van de twijfelende kamerle den kan beter door de politieke partij en gebeuren. Eén der argumenten om de Razende Bol aan Den Helder toe te wijzen is het belang dat de op Den Helder georiënteerde scheepvaart (ma rine, offshore en visserij) bij de wate ren rond de Razende Bol heeft. Gelein Jansen vond dat nogal gezocht. Hij was het ermee eens dat het niet juist is de plannen van Lievense bij de dis cussie te betrekken omdat die nog zeer prematuur zijn. Dirk Terpstra van het Pakt kondigde aan dat zijn partij strijd zal voeren om de Razende Bol binnen de Texelse gemeentegrenzen te krijgen en hij nam aan dat de andere partijen ook zouden willen helpen dit extra zetje" te geven. Gerbrand Poster had gehoord dat de Razende Bol op de nominatie staat om natuur gebied te worden. De burgemeester zei dat de Bol inderdaad enige beteke nis heeft als zodanig want het is een hoogwatervluchtplaats voor vogels. Dat hoeft echter recreatief of zelfs mi litair (mede) gebruik niet uit te sluiten. Een brief van de ,,Hongerstichting" die als ingekomen stuk werd behan deld (en voor kennisgeving werd aan- De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.04 uur. 18 juni N.M.; 25 juni E.K. Springtij: 20 juni; doodtij: 28 juni Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 14 juni 5.32 en 18.29 Zaterdag 15 juni 6.51 en 19.24 Zondag 16 juni 7.58 en 20.13 Maandag 17 juni 8.47 en 20.59 Dinsdag 18 juni 9.19 en 21.41 Woensdag 19 juni 9.51 en 22.21 Donderdag 20 juni 10.37 en 23.03 Vrijdag 21 juni 11.14 en 23.45 Zaterdag 22 juni 11.56 en— Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Advertentie I.M. bij MARTIN TROMP fjUWEUEB Casio horloges en zilveren graveerplaatjes inclusief graveren. vanaf f25 v.a. f7,50 genomen) behelsde een oproep om ontwikkelingshulp te maken tot onderdeel van het gemeentelijk beleid. Naar aanleiding daarvan zei Daan Wei- boren van het Pakt binnenkort met een voorstel te zullen komen inzake het adopteren van een projekt in de derde wereld. Sluitingstijden Het jaarverslag van de plaatselijke rijkspolitie was voor Tine Krijnen aan leiding om te verklaren dat ze het niet eens is met adjudant Scheuneman, die vrijheid van sluitingstijden van horeca bedrijven wil. Ze vertelde dat de hore ca elders in Noordholland daar ook te gen is en zich onlangs heeft uitgespro ken voor een sluitingstijd van 02.00 uur, dus geen vrije sluitingstijden. Riet Huitema vond dat de Texelse politie, gezien de bijzondere geografische situ atie over meer personeel en motor brandstof moet kunnen beschikken. Toeristenbelasting De Stichting Kampeerschuur Texel (van Bloem en Bosch" in Gerritsland). had bij de raad gepleit voor een ande re regeling voor het innen van de voor groepskamperen geldende gereduceer de toeristenbelasting. Zoals bekend be talen de schoolkinderen die voor werk weken e.d. naar Texel komen, in eerste instantie het volle bedrag en kunnen dan later de helft terugvragen. De Stichting Kampeerschuur vindt dat lastig voor zowel leerlingen als leer krachten In veel gevallen gaat het om leerlingen die inmiddels de hoogste klas van de lagere school hebben ver laten zodat terugbetaling moeilijk en omslachtig wordt. De regeling zal ech ter niet worden gewijzigd. Wethouder Barendrecht ontmoette tenminste geen tegenspraak toen hij erop wees dat het direkt kunnen betalen van gehalveerde toeristenbelasting voor de gemeente rompslomp met zich mee zou brengen, vooral op het gebied van kontrole. Het huidige systeem controleert zichzelf. Het brengt inderdaad werk met zich mee voor de kampeerders en /of hun leiders maar dat moeten ze maar voor deze financiële tegemoetkoming over hebben. Van de reduktieregeling wordt overigens veel gebruik gemaakt. Van gemeentewege worden jaarlijks aan zienlijke bedragen aan groepskampeer ders terugbetaald. De raad krijgt daar van binnenkort een overzicht. Ook deze zomer houdt De Koog Promotion in samenwerking met presentator Ton van Kampen en technicus Peter Keizer een aantal play back-shows tijdens de dins dagse braderieën. Texelaars die mee willen doen, kunnen zich nu opgeven. Er worden vanaf 25 juni elke dinsdag middag play back-shows gehouden, waarin ook sound-mixers kunnen op treden. Op diverse campings worden voorronden gehouden en deze deelne mers vertegenwoordigen in de show dan ook een camping. Daarnaast wordt naarstig gezocht naar Texelse play-backers en mensen, die met een geluidsband live willen zingen. Voor zowel soundmixers als play backers zijn er in elke show bekers te winnen en iedere deelnemer krijgt een herinnering. Degene, die een play back- of sound- mixronde wint mag dezelfde avond op treden in een quizachtig programma van een uur. Dat avondprogramma duurt elke dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur en bevat een aantal spelletjes voor publiek, waaronder het van de Ted- show populaire soundmixen met fla poren". Een kandidaatjhoort dan via een hoofdtelefoon een liedje dat ver sneld of te langzaam wordt afgedraaid en hij of zij moet toch pogen zuiver mee te zingen. In dit avondprogramma ook elke avond een optreden van een bandparodist. Opgaven voor de play back- of sound- mixtest bij Slagerij lepe de Boer, tel. (02228) 552. In het artikel over de gestrande cata maranzeilers dat in de vorige krant stond werd vermeld dat strandpavil joenhouder Henk Griffioen alarm sloeg omdat hij vrijdagmiddag twee masten, vermoedelijk van catamarans voorbij zag komen. Jaap Boon benaderde na lezing van dat artikel de redactie. Hij had die masten ook gezien en ze ge volgd tot paal 9. Daar bleek dat ze niet bij catamarans hoorden maar bij twee scherpe jachten, die op weg wa ren naar Den Helder. voor grote para-demonstraties was geen vergunning gegeven, uit de feesttent waren door de politie spee lautomaten verwijderd en er was geen toestemming gegeven voor kartzeil- wedstrijden zonder veilige afheining. Engelvaart had begrepen dat die wedstrijden toch zonder dranghekken waren gehouden en hij had meer pun ten van kritiek. Vrijdagavond ontstond paniek wegens storm die werd ver wacht en diverse boten moesten van het strand gehaald worden en rondom de tent werd een wal van zand ge schoven. De eigenaars van de boten waren echter niet aanwezig en in alle drukte waaronder vele nieuwsgieri gen die kwamen kijken hoe erg het op het strand zou kunnen zijn, raakte de weg naar Paal 17 twee uur verstopt met auto's die links en rechts werden geparkeerd. „Dan moet je er niet aan denken dat daar op dat moment een ambulance langs moet" aldus Engelvaart, die dacht dat het maken van parkeerplaat sen op de landerijen aan de Ruyslaan mogelijk een oplossing zou zijn. De burgervader ontkende niet dat er op het strand in het algemeen en ook tijdens het rondje teveel met auto's werd gereden". Toegangsrecht Het leek Engelvaart moeilijk de aktivi- teiten rond de race te verplaatsen naar bijvoorbeeld de Nikadel.,, Wij hebben de organisatie dit jaar voor hét eerst het toegangsrecht voor Paal 17 gege ven. Dat heeft te maken met de spon sors die willen meebetalen aan de race als ze er van verzekerd kunnen zijn dat ze geen last hebben van bedrijven die niet willen sponsoren maar toch een financieel graantje willen meepikken en gewoon op het strand reclame gaan maken". Engelvaart noemde die sponsorwensen begrijpelijk en dacht dat de organisatie daar om financiële reden ook niet on deruit kon. Voor de Nikadel kunnen we geen toegangsrecht uit handen ge ven". De raad ging overigens akkoord met het beschikbaar stellen van een garantiesubsidie van tien mille. Het christelijk kinderkoor de „Wadden zingers" uit Den Burg geeft ter ere van het éénjarig bestaan vrijdag een uit voering. Op het programma staat de musical „Het porceleinen vrouwtje". De avond duurt van 19.30 tot onge veer 22.00 uur en wordt gehouden in de kantine van Camping Dennenoord aan de Grensweg. De toegang is vrij en iedereen is welkom. Het koor, dat onder leiding staat van Wijkie van den Berg, verleent vaak medewerking aan kerkdiensten en zingt ook in bejaardentehuizen. In „De Schuilhut" in De Koog wordt maandag een dia-avond over Texel ge houden. De dia's zijn gemaakt door dhr. Veldwisch en de aanvang is 20.00 uur. Kinderen betalen een gul den entree en volwassenen twee gulden. Donderdagmiddag vertrekt bij „De Schuilhut" een kerkentocht. De start is om 14.00 uur en deelname is gratis. Advertentie I.M. Marcel Schuyl uit De Koog slaagde aan de Middelbare Hotelschool in Wageningen voor het einddiploma. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. Juwelier - Horloger Opticien - Contactlensspecialist Groeneplaats 6 - Den Burg - Texel telefoon (02220) 2587. Zegelring met edelsteen v.a. f85,- Pinkring met zirconia v.a.f® Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Consult' uitsluitend na telefonische afspraak Dokter Siebinga en dokter Van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zuster Marlies de Visser, Schilderend 147, Den Burg, tel. (02220) 4820. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 12.3043.30 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart mee brengen. Zondag 16 juni 1985 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Viering H. Avomdmaal Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur mevr. Core Vlaming De Koog 9.30 uur ds. De Jong De Waal 11.00 uur ds. Ter Haar Oosterend 9.30 uur Ivo de Jong Oudeschild 11.00 uur Ivo de Jong De Cocksdorp 11.00 uur ds. Loerakker m.m.v. „Soli Deo Gloria" GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. J. J. Salakay viering Heilig Avondmaï 19.30 uur drs. J. J. Salakay, viering Heilig Avondmaal Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donket 19.30 uur drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Gebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 20 juni Oosterend 19.00 uur ds. R. Katten berg, uit Den Haag GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipschee: I i l Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgejpouw, Witte Kruislaan 19. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (07220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02270) 4152. Dit weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruijf, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodsiachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr Den Burg 19.15 uur Voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Dameskoor zondag 10.45 u„ The Gospeltrain Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur Eerste Communieviering Oudeschild: zaterdag 9.30 uur Deutsche Messen: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr De Koog: Sonntag 10.45 Uhr Mittwoch 19.30 Uhr Freitag 19.30 Uhr Den Hoorn: Sonntag 9.00 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 19.30 Uhr JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van er lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Het politiebureau te Den Burg v de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2