le Krim steeds meer van vele ecreatie-markten thuis »s terdag opening nieuw terrein UNI I IJDAG 14 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 een werkplaats voor reparatie van de verhuurartikelen, er is een wasserette met vijf wasautomaten en de oudere jeugd kan terecht in een bescheiden automatenhal met volgens Warnaar „milieuvriendelijke apparaten". Daar mee bedoelt de directeur flipperkasten en niet agressieve videospelen. Jeugdhonk De automatenhal is niet het enige ver maak voor de jeugd. De voormalige receptie van de camping is verplaatst en doet nu dienst als jeugdhonk onder de naam 't Boetje". In ons jeugd honk hebben de twee vaste camping- recreatieleiders hun kantoor en ze kun nen op het plein of in 't Boetje alles organiseren wat ze willen. Zo weet de gast ook waar hij moet zijn als hij deel wil nemen aan sport- en spelevene- menten". Het is volgens Warnaar niet de bedoeling dat 't Boetje een disco theek wordt, wel zullen er discotheek- te laten. ,,We proberen duidelijk te maken dat het geen meeneem-kantine is maar een plek met terras waar de gast rustig kan zitten". Tussen het re ceptiegebouw en het restaurant is een plein met een paar speeltoestellen voor de jeugd en uitzicht op een midget-golfbaan. Een aarden wal scheidt ,,de centrum voorzieningen" van ander vermaak zo als een fietscrossbaan, voetbalveld, volleybalvelden en tennnisbaan en de noord-westenwind. ,,Die dijk is eigen lijk zomaar ontstaan omdat we wat grond over hadden. Het moet deze groep gebouwen een knusse aanblik en sfeer geven naast de open sportter reinen" aldus Warnaar. Verplicht De gebouwen zelf ogen vanaf de bui tenkant door hun schuine daken en gebruik van veel hout nogal klein, maar zijn dat niet. Dat geldt ook voor de kampwinkel in een apart gebouw die met de oppervlakte van 250 vier kante meter beter omschreven kan worden als een supermarkt. Deze win kel wordt ook geëxploiteerd door Fa. de Muy die eerder in een tijdelijk hou ten gebouw een winkel pachtte bij de Krimweg. De supermarkt heeft alles in huis wat de recreant voor dagelijks ge bruik kan wensen. Dat was al in een zeer vroeg stadium van de plannenma kerij uitgangspunt. ,,ln het recreatiebasisplan is door de overheid bepaald dat er onder andere een goed gesorteerde kampwinkel en kantine of restaurant moeten zijn. Men wil het gerij met auto's zoveel mogelijk beperken. Er is een exacte lijst van service-voorzieningen die we moeten hebben bij een terrein van deze grootte". Remmend Het zo nauwkeurig voorschrijven van de inrichting van het terrein door de overheid heeft volgens Warnaar de eerste jaren meer problemen dan mo gelijkheden opgeleverd. „Aanvankelijk wilde men precies aangeven waar een gebouw zou moeten komen en wat er precies in moest. De provincie heeft in deze nogal remmend gewerkt maar de laatste jaren is het roer om en begrijpt men blijkbaar dat voor een goede uit bouw van toeristische voorzieningen enige speelruimte noodzakelijk is". Het niet rechtsgeldig zijn van het bestemmingsplan werkte ook vertra gend maar daar heeft de Exploitatie maatschappij zich niet altijd iets van aangetrokken. Zes jaar geleden werden de bomen voor het morgen te openen campingterrein aangeplant en eigenlijk gebeurde dat dus op agrarische grond. „Die wat brutale aktie zorgt er nu wel voor dat we kunnen draaien met een goed beschut terrein", aldus Warnaar. Naast het terrein, kampwinkel en sportvelden zullen de gasten van De Krim deze zomer kennis kunnen ma ken met nog meer nieuwe voorzienin gen. Bij het dorpspleintje worden fiet sen en bolderwagens verhuurd, er is Het centrum van het recreatieterrein De Krim met de kleinschalig ogende nieuwe gebou wen die in werkelijkheid niet zo bescheiden zijn. Geheel links de supermarkt met daarnaast het restaurant en rechts de receptie met kantoren. Daarachter dwars een gebouw met daar in o.a. een amusementshal, wasserette en werkplaats. Links boven (voor de bomensingeD een gedeelte van de fietscrossbaan en rechts boven het tennisveld. Tussen tennisveld en de werkplaats is inmiddels jeugdhoek 't Boetje verrezen. zijn camping. „Het is gewoon een feit dat in en rond De Cocksdorp veel min der vandalisme en diefstal voorkomt doordat de Exploitatiemaatschappij de afgelopen jaren geen dividend heeft uitgekeerd aan de aandeelhouders. „We hebben zeer positieve financiële resultaten behaald maar de aandeel houders zijn gelukkig zo verstandig ge weest geen winst op te eisen. Daar door kon langzaam maar zeker doorge werkt worden aan de uitbouw van het terrein". De Krim heeft de afgelopen jaren utstekend gedraaid. Het aantal over nachtingen bief op peil, terwijl andere Texelse campings te maken kregen dan bijvoorbeeld in De Koog. Politie cijfers wijzen uit dat het bij ons veilig toeven is". Een belangrijke kern van vaste gasten bestaat uit sportvissers die rondom De Cocksdorp hun vissers hart op kunnen halen. Een instrument in de filosofie „sportie ve rust" is ook het plaatsen van de tenten. Op De Krim creëert men geen speciale jeugdterreinen, terwijl er wel veel jeugd verblijft in het topseizoen. „Alles staat door elkaar en dat werkt door onderlinge sociale controle uitstekend". Een luchtfoto van de fa. Nauta toont het grootste gedeelte van het Krimgebied zoals het nu is. Onder in het midden de afslag naar de camping en aansluiting op de Postweg met het juist ingeplante bos. Daarboven links het bungalowgebied van Newomij, met de al aange legde betonnen ringweg. Linksboven het nieuwe stacaravanterrein van camping De Krim en daar weer boven een braakliggend stuk grond waar De Krim bungalows wil bouwen. In het midden bovenaan de foto het oude campingterrein met daaronder een duinachtig veld waar ook gekampeerd wordt. Rechtsboven het nieuwe kampeerterrein met bochtige windsingels en betonnen toegangswegen tot de parkeerplaatsen. In het midden van de foto de entree van de camping met receptie, restaurant, e.d. en daarachter de sportterreinen. Agressie en ongenoegen worden ook voorkomen door de gasten zoveel mo gelijk de ruimte te geven. Op het oude terrein was 70 m2 beschikbaar per tent en op het nieuwe gedeelte is dat uit gebreid tot 100 m2, stacaravanbezitters huren 150 m2. Dat vernielingen e.d. in De Cocksdorp minder zijn dan elders ligt volgens Warnaar ook aan collega-bedrijven. „We hebben eigenlijk allemaal het ideaal dat het netjes moet blijven. De Sluftervallei werkt qua promotie en huisregels bijvoorbeeld op dezelfde manier". Wie een nieuw recreatieterrein aanlegt heeft mogelijkheden om de zaken di rect afdoende aan te pakken. Wat be treft parkeren zijn bij elk veld van hon derd tenten parkeerplaatsen voor 100 auto's met verharde toegangswegen aangelegd waar men moet parkeren. Alleen in voor- en naseizoen mag de auto bij de tent staan. „Die regel werkt. We hoeven niet steeds te controleren of er toch niet wordt rondgecrosst met auto's want de gasten corrigeren elkaar als dat no dig is". Hoe trots de Exploitatiemaatschappij ook is op de nieuwe akkomodatie, het eind is zoals gezegd, nog niet in zicht. „De centrale gebouwen vergden een investering van anderhalf miljoen maar er zullen nog vele miljoenen moeten volgen", aldus Warnaar. Men spreekt op De Krim dan ook over de eerste fa se van het centrale dorp. Dit jaar moet er nog een beheerderswoning worden gebouwd en naast de genoemde bun galows hoopt men volgend jaar te kunnen starten met een zwembad (op de camping is nu alleen een peuter- bad) dat later overdekt kan worden. „Hoe snel we dat kunnen realiseren hangt ook af van de onderhandelingen met Newomij. Als hun bungalows er snel komen, zijn wij ook in staat een tropisch zwemparadijs te realiseren". Dat laatste lijkt geen blufpoker. Als de bungalows er komen recreëren er aan de Postweg in het topseizoen straks 5500 mensen en dat is een aardig klantenpotentieel voor een fors zwem bad. Naast het zwembad zullen er dan meer overdekte sportvoorzieningen moeten komen. iterdag zal Drs. W.T. Van Gelder een aantal voorzieningen n De Krim aan de Postweg openen. De Exploitatiemaat- happij neemt morgen tevens 6 hectare kampeerterrein en n terrein voor 60 stacaravans in gebruik. Daarmee wordt -onbelangrijke stap gezet naar de voltooiing van het veel- isproken recreatieproject, maar het eind is nog niet in J iht. ,,We pogen met een flexibel beleid in te spelen op de luwste ontwikkelingen en de bedoeling is om volgend jaar f sereen fase in onze plannen te verwezenlijken", aldus di- T ;teur Martin Warnaar, die niet zonder trots meedeelde dat voorzieningen die nu officieel geopend worden zijn bere nd op de toekomst. ,,Het zijn voorzieningen voor een ge- ed waar straks 5500 mensen kunnen verblijven en recreë- n. Nu zijn dat er bijna 3000". ftn hoek van het nieuwe stacaravanterrein. Elke huurder heeft 150 m' tot zijn beschikking. avonden voor de jongere jeugd worden gehouden maar de ruimte is ook be schikbaar voor knutselen, tafeltennis, play-back shows en wat er verder zoal gewenst wordt. De recreatieleiders hebben een speciale Krim-auto met geluidsinstallatie om de gasten te mobiliseren en ze kunnen vanuit hun kantoor oog houden op de sportvelden. De fiets-crossbaan is aan gelegd omdat de animo hiervoor vorig jaar groot bleek. „We hadden wat zandheuvels en daar stikte het altijd van jongens met crossfietsjes, zo'n fiets hoort tegenwoordig bij de vakan tieuitrusting van een gezin. Als de ra ge voorbij is, halen we de crossbaan gewoon weer weg". Men kan op De Krim ook crossfietsen huren. Bij de centrale gebouwen is ook een auto wasplaats en een stalling voor surfplanken. Een belangrijke verbetering is echter de ingebruikname van de toegangsweg f naar de Postweg. De krappe doorgang naar de Krimweg is afgesloten en de ruime entree aan de Postweg zal vol gens Warnaar gezoek en files voorko men. De nieuwe weg van beton heeft nog geen naam en wie daarvoor sug gesties heeft kan contact opnemen met De Krim. De toegangsweg ligt nu nog in open terrein maar links en rechts van de berm staan massa's piepkleine boompjes. In het „Krim- plan" is nu 25 hectare bos aangelegd en ten noorden van de Krimweg is men bezig met nog eens 45 hectare, compleet met wandelpaden en water partijen. Al over enkele jaren zal het „bruikbaar" bos zijn. De nieuwe gebouwen en de uitbrei ding is financieel mogelijk gemaakt met een soms schokkende terugloop. Alleen de caravanhouders zijn wegge- Warnaar: „We gaan er van uit dat on ze plannen doorgaan, net zoals dat tot nu toe is gebeurd. Daarom liggen alle leidingen voor de toekomstige voorzie ningen al in de grond. De weg voor het Newomij bungalowpark is er ook al. Het voorbereidend werk is klaar en als het zo doorgaat bouwen we van zelf". Dat is volgens de directeur voor al te danken aan de aandeelhouders „die weieens wat durven". „We zijn natuurlijk een zakelijk geleide onderneming maar het hobbyisme van vroeger en de Cocksdorper trots spre ken ook een woordje mee. Dat maakt De Krim toch eèn beetje speciaal. Het is tenslotte begonnen met een huisarts die kaartjes verkocht en een onderwijzer die toiletten schoonmaak te. Dat enthousiasme proberen we vast te houden". met eigen ogen wil aanschou- wat N.V. Exploitatiemaat- iappij De Krim de afgelopen itjaar op poten heeft gezet kan ndag op de camping terecht. 11.00 tot 17.00 uur wordt open gehouden. nping is eigenlijk een te bescheiden raming voor de ruim 20 hectare ter- Ji die nu worden geëxploiteerd door N.V. geveer 15 jaar geleden begon de ^Iv, met het in gebruik nemen van 10 itare camping waarvan de helft Itaat uit recht toe recht aan velden sen windsingels en de rest uit lage inen waar op een wat speelsere wij- gekampeerd kan worden. De recep- kantine en toiletgebouwen waren Dtendeels houten keten al werd met rekening gehouden met de toe- imst en verschenen er ook enkele irwarmde toiletgebouwen om de npeerders in voor- en naseizoen de idige luxe te kunnen geven. Drie jaar lieden werd nog eens 5 hectare earni ng in gebruik genomen en dat was eerste fase van het gebied dat za- dag officiéél in gebruik wordt ,steld. t terreingedeelte dat nu in gebruik ordt genomen is speels van aanplant indeling. Het zijn geen rechte kam- ervelden maar bochtige terreinen et brede windsingels die door de anier van indeling knus en intiem en. het nieuwe gedeelte zijn enkele er kleine veldjes die worden aange- lid als „trekkersveldjes". „Daar kun- mensen terecht die heel kort wil- blijven staan. Het zijn meestal fiet- met de tent op de bagagedrager die vinden het leuk om met elkaar discussieren over hun trektochten, aarom zetten we ze bij elkaar als ze at willen", aldus Warnaar, die ook n gedeelte van het terrein speciaal eeft ingericht voor mpeerauto's. Daar vlakbij is een ortput waar de septic-tanks van de mpers eenvoudig en snel geleegd nnen worden. daar 500 bungalows bouwen. De reali sering hangt sterk af van de mogelijk heid tot financiering en daarover zijn gesprekken gaande tussen De Krim en Newomij. Daarbij wordt ook gesproken over samenwerking bij verhuur van de bungalows en opvang van de gasten aarnaast zal zaterdag een terrein rorden geopend voor stacaravans, raar de standplaats op jaarbasis wordt ehuurd. Hier is plaats voor 60 staca- ivans met forse tuinen en 55 plaatsen ijn inmiddels verhuurd. Met de ieuwste uitbreiding kan De Krim •laats bieden aan ongeveer 825 tenten Itoercaravans. „We hebben de terrei- en voor toer- en stacaravans expres part gehouden omdat het hier om wee typen toeristen gaat. De - lacaravan-bezitters willen de ruimte lebben om bij hun vakantiewoning ei- |en zaken aan te brengen, zoals bij- 'oorbeeld een tuinhek. Het zijn ook 'aak mensen die op rust zijn gesteld", laast het caravanterrein is een bunga- awgebied gepland waar maximaal 100 wngalows gebouwd mogen worden, let de aanleg van het caravanterrein sal rekening gehouden met dit plan sn alle leidingen voor de bungalows titten al in de grond. „Het voorberei dend werk voor de bungalows is klaar mals alles meezit kunnen we nog dit aar starten met de bouw", aldus War naar, die ook hoopt dat de Newomij °P het terrein naast De Krim binnen st kan beginnen met de bouw van Wngalows. De Newomij bezit 32 hectare en mag van het Newomij-terrein. De centrale voorzieningen liggenb daarvoor op de goede plaats: in het midden van het totale Krimplan. Receptie Naar een ontwerp van architectenbu reau Alkema is op het middenterrein van de camping een „dorpje" ge bouwd dat uitgebreide servicemogelijk heden biedt aan recreanten, die kwali teit op prijs weten te stellen. De gast wordt ontvangen in een ruime receptie met daarachter de kantoren van personeel en directie. In een apart gebouw van 200 vierkante meter is het restaurant gevestigd; „De Taveerne". Dit petit-restaurant wordt geëxploiteerd door Fa. de Muy, die aan de achterzij de van het pand een broodjesbar heeft gemaakt met aparte ingang. Het inte rieur van receptie, restaurant en brood jesbar is op elkaar afgestemd en deze „huisstijl" wordt beheerst door de kleuren rood en grijs. In het restaurant is een bar en Warnaar wijst erop dat qua inrichting gepoogd is „schreeuwe righeid en knallerigheid" achterwege bleven, volgens Warnaar is dat te wij ten aan het dure bootkaartje. De directie en aandeelhouder hebben bij het maken van reclame een duidelij ke doelgroep: wat betreft kampeerders mikt men op sportieve jongeren en het meer sportieve gezin. „Ons promotiebeleid is nu ongeveer zeven jaar gericht op deze groepen. We bieden sportieve kampeervakanties aan met bijvorbeeld een cursus surfen, zeilen en parachutespringen en zorgen voor veel sportief vermaak op het ter rein zelf. Als je begint met knetterende disco's is het eind zoek". Getuige gesprekken met zijn gasten bezoeken veel toeristen De Krim omdat het er relatief rustig en veilig is. „We hebben een nachtwaker maar die heeft vaak alleen last van zijn eigen krakende schoenen. Verder verloopt al les correct". Warnaar zegt dat hij dit niet vertelt om reclame te maken voor Het interieur van het restaurant ,,De Taveerne'

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7