Nog dit jaar start nieuwbouw Weststraat ?.E aottf 'Vcv 0-.k:Tö Mengat mderging vrolijke kaping ..WAT IK ZEGGEN WOU.."\ couts naar ibilee-dag ibliotheek o Cocksdorp Hoe bereken ik de bootprijs Vara-radio op paracentrum Video gestolen Laagvlieger VERVOLG VAN PAG. 2 Krim-opening Brommers botsten frontaal Afhalen legpenningen Abraham voor jarige Haker Rijverbod TEXELSE COURANT ISDAG 18 JUNI 1985 De Maasvlakte mmmmÊBm i RK kerk Plan Visser 3 Plan Duin tDeze boot is gekaapt" konden oeristen en Texelaars op een tindoek lezen toen ze zaterdag- wrgen rond half elf op de Mo- ngat stapten of reden. Een p Hoornders, die het volgens n zeggen, duidelijk niet eens met de toestanden rond de )oot" nam het tweede dek van de eerboot a/vast in gebruik om een eso-stuurman te gijzelen en de iam Mole ngat om te dopen in jhowboot. De kleding van de elf apers maakte duidelijk dat het ier een nostalgische aktie betrof: eerovers met doodskoppen, maar net ongeladen revolvers, oen de Showboot op Texel arri- eerde bleek het een stunt te zijn aandacht te vragen voor de iieuwe show van revuegroep Op ie Bonnefooi, die maandag 24 ju- v met een try-out voorstelling m genodigden in dorpshuis De Waldhoorn van start gaat. De naam van de nieuwe revue is Showboot en in de voorstelling vordt de kaping van afgelopen za- nog eens dunnetje over ge daan. Volgens Cor van Heerwaar van Op de Bonnefooi zal in de voorstelling afgerekend worden met negatieve Teso-propaganda de discussies over de lange wachttijden. Showboot is een ge- nieuw programma en wordt maf 1 juli een keer in de veertien op maandagavond in De Waldhoorn gespeeld. 0rtig kabouters en welpen na- zaterdag deel aan de landelij- jubilee-dag van Scouting die "d gehouden in het kader van 75-jarig jubileum van deze pad- iderij organisatie. opdracht van de dag was het vin van de verdwenen speelman Jubi- en toen de Scouting-leden zater- boot opstapten hadden ze nog Sn idee waar de reis zou eindigen, hot clubgebouw waren echter met 1Jlpvan een ,,speelkijkdoos" beel- 1 vertoond van plaatsen waar de tolman zich zou kunnen bevinden 'ij werd meegedeeld dat de deren die zaterdag om 8 uur de ec'a'e trein in Den Helder zouden (fuiken dicht in de buurt van de kwenen Jubilee zouden komen. Nederlandse spoorwegen bracht 43.000 kinderen naar diverse ^stations in het land waar een !ilee-speelman was. De Texelse !5P werd naar Harderwijk gebracht 111 het dolfinarium aldaar genoot 91 o.a. van de dolfijnenshow en van ontmoeting met de speelman. Avonds rond negen uur arriveerden in en kabouters na een e jubileumviering weer zeer !fnioeid bij hun clubgebouw. verband met de festiviteiten is er ®n bibliotheek uitlening op 20 juni. Als oud-Texelaars mochten mijn vrouw en ik verleden week een dagje op Texel zijn. Met 100 bejaarden uit Fries land doe je dan wat terug naar Texel. Als je dan de Texelse Couranten leest, merk je'dat de discussie over het prijs kaartje van de boot niet verstomd is. Verscheidene mensen, die toch dicht bij het vuur zitten, putten zich uit om ons toch maar te overtuigen dat het prijskaartje echt niet hoog is. Zo wor den er vergelijkingen gemaakt met het prijsniveau van vele jaren terug, waar uit blijkt: het valt zelfs reuze mee! Dat dan vergeten wordt dat het aantal voorzieningen en mogelijkheden e.d. waarvoor toch betaald moet wor den sindsdien is vertienvoudigd, wordt wel mooi vergeten. Vergeten wordt ook dat Texel probeert èn méér mensen èn voor meerdere keren per jaar, naar zich toe te halen. Van zulke vergelijkingen ken ik er meer. Ik geef u er één Een club, comité, vereniging of kerk of wat ook, organiseert een jaarlijks uit stapje voor haar leden. Texel wordt ge noemd. Prachtig, wat kost dat? Kijk, dan kost een kaartje geen 8 gulden maar dan kost het prijskaartje aan de boot, bv. voor 100 mensen en twee bussen ƒ1200,—. Ik hoef u niet te ver tellen dat je voor dat bedrag een aar dig dinertje hebt, ook op Texel natuur lijk. Maar dat bedrag is dan wel reeds uitgegeven. Kunt u zich voorstellen dat het bestuur van zo'n vereniging e.d. zich het vol gend jaar buigt over de vraag: wat kun je voor ƒ1200,— nog méér doen? Het antwoord daarop is niet zo moeilijk. Je ziet dus: met de ene vergelijking valt het ,,dus" wel mee! Met de ande re vergelijking valt het vies tegen. Het is maar: hoe bereken je de bootprijs. Ook al ben ik dominee, ik zal niet preken. Maar Texel (en meneer van de boot e.a.): bereken het prijskaartje ook eens van de andere kant. Opdat je mee blijft tellen met andere mooie plekjes in Nederland! Met hartelijke groeten aan vele Texelaars. R. J. Blaauw, Wolvega. Het jongerenradioprogramma Dubbeli- cious van de Vara zal vandaag live via Hilversum 3 vanaf het Paracentrum Texel worden uitgezonden. Tussen 19.00 en 20.00 uur zullen Peter Holland en Oom Ben, jeugdgoog te Blaricum, praten met cursisten onder de achttien. Drie van hen maken als alles meezit tijdens de uitzending hun eerste sprong. Vrij uniek daarbij is dat ze zullen zijn voorzien van een draag bare zender zodat zij tijdens de sprong en de landing hun ervaringen rechtstreeks kunnen doorgeven. Oom Ben zit met een zender in het vliegtuig en Peter Holland staat met dito apparatuur op de grond. Onder tussen zal ook gesproken worden met meer ervaren para's in dezelfde leeftijdscategorie over de beweegrede nen om het parachutespringen te beoefenen. Het uitbreidingsplan rond de RK kerk van Den Burg. De met zwart omlijnde gedeelten zijn de huurwoningen die de woningbouwvereni ging wil bouwen. De Woningbouwvereniging start nog dit jaar met de bouw van 22 wonin gen aan de Weststraat en de Hollewal. Bovendien lijkt het erop dat ook nog dit jaar gestart kan worden met het bouwen van 7 huizen achter de Katholieke kerk in Den Burg. Daarvoor zijn echter nog niet alle grond- transacties rond. Het plan aan de Weststraat/Hollewal zal aansluiten bij de bebouwing die al gerealiseerd is op de Maasvlakte. Een en ander kwam naar voren tijdens de ledenvergadering die maandagavond werd gehouden. De 22 woningen zullen dus net als op de Maasvlakte bestaan uit elf HAT- eenheden op de begane grond en elf driekamerwoningen boven. Ze zijn ook ontworpen door dezelfde architect: Jo Roelof Zeeman BV. Het verschil met de al gebouwde huizen-is dat de HAT- eenheden een klein tuintje hebben. Voor het bouwen van deze woningen staan dertien contingenten van 1985 en er mag alvast geput worden uit de contingenten voor 1986, zodat de bouwstroom op gang kan blijven. Er wordt gehoopt dat de zeven huizen achter de kerk aansluitend gebouwd kunnen worden, evenals een complex van dertien koopwoningen waarop Aannemer Duin eeen optie heeft, de zeven huurwoningen staan in een rij die wordt gecompleteerd door vijf koopwoningen. Ook die zouden gelijk gebouwd kunnen worden. Daarmee zou het uitbreidingsplan bijna klaar zijn, dan moet alleen nog een complex gebouwd worden van dertien koopwo ningen dat ontwikkeld wordt door ar chitect Jan Visser. Deze huizen komen voor een groot deel tegenover de zuidelijke zijmuur van de RK kerk te staan. De huizen die het eerst gebouwd zul len worden blijken goed in diverse sub sidieregelingen te vallen. De 22 wonin gen aan Weststraat en Hollewal kun nen nog voor de huurnorm van 1985 verhuurd worden, ook die negen waar voor een contingent van 1986 wordt benut. Bovendien komt dit complex in aanmerking voor een subsidie uit het fonds stadsvernieuwing, waardoor de huren zelfs nog lager zullen uitkomen dan die van de Maasvlakte. Dat het op gang houden van de bouwstroom en dus het laag houden van de stichtingskosten belangrijk is In het weekend is ingebroken in het gebouw van de Rijksscholengemeen schap, waarbij een videorecorder werd ontvreemd uit de kelderruimte. De da der kwam binnen door een toegangs deur en een binnendeur te forceren, waarbij voor ca. ƒ1000,— schade ontstond. Bij de politie kwamen klachten binnen over een sportvliegtuig dat zondag veel te laag boven de bebouwde kom van Oosterend cirkelde. Aan de hand van het nummer van het toestel was snel vastgesteld dat het om een Texel se piloot ging, tegen wie proces ver baal zal worden opgemaakt. vertelde directeur Hans Wendrich aan de hand van een voorbeeld: ,,We krij gen van het rijk te horen hoe hoog de stichtingskosten van een HAT-eenheid of een woningwetwoning mogen zijn. Onlangs zijn die bedragen weer met meerdere duizenden guldens verlaagd. Het is daarom heel fijn dat de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente zich enorm voor ons inzet. Met name Jan Commijs heeft daar veel aan ge daan, hij is ontelbare malen naar Haar lem geweest om te overleggen". De leden gaven zonder stemming het bestuur toestemming om de voor de bouw benodigde miljoenen bij het rijk te lenen. Centraal wonen De meest uitgebreide discussie van de avond werd gewijd aan het Centraal Wonen Project dat de vereniging in voorbereiding heeft. Er zijn de afgelo pen tijd 2200 vragenformulieren uitge zet en daarvan is ruim tien procent te ruggekomen. Wendrich: ,,Een deel van de belangstellenden lijkt minder ge schikt omdat ze bijvoorbeeld verklaren niets met anderen te maken te willen hebben. Veel mensen willen wel maar maken zich toch zorgen om hun privacy". De woningen in het voorgestelde ge bouw zullen ongeveer even duur wor den als andere woningwetwoningen. Dat is mede een reden waarom jonge ren voor dit plan minder goed mee kunnen doen, ze zouden moeilijk de huur van ongeveer ƒ500,— per maand op kunnen brengen. Tijdens de verga dering werd dan ook benadrukt dat het plan absoluut niet uitsluitend op jongeren is gericht. Het is ook uitste kend geschikt voor wat leeftijd betreft meer gemengde gezelschappen of bij voorbeeld een groep ouderen. Wen drich gaf in dit verband een voorzet naar de gemeente: ,,Nu er geen wo ningnood meer is is het onbegrijpelijk dat de gemeente vasthoudt aan de re gel dat iedereen van 65 jaar of ouder die een huis zoekt alleen in een bejaar denwoning zou kunnen". Fridt Blanken constateerde dat voor het centraal wonen meer zaken met de gemeente zouden moeten worden besproken. Zo bestaat de regeling dat de gemeente de helft van de vereni gingswoningen mag toewijzen aan wo ningzoekenden en de vereniging de andere helft. Bij een centraal wonen project is het echter vrij essentieel dat de woongroep zichzelf samenstelt en op peil houdt. De vereniging is over dergelijke zaken met de gemeente in gesprek. Irene Blanken vroeg in de rondvraag naar een ander plan waar mogelijk jongerei wel baat bij zullen hebben: de toe komst van huize Irene. Wendrich ver telde dat de vereniging van harte ach ter het collegeplan staat om hier de mogelijkheid voor jongerenhuisvesting te onderzoeken en hij vertelde dat als de opgegeven huren realiseerbaar zijn het plan volgens hem haalbaar is. Tijdens de vergadering waren er een paar bestuursverkiezingen. Henk van Wijk werd als voorzitter herkozen en als ledenvertegenwoordiger werd in plaats van mevrouw Keesom-Karsten de heer Bart Siemeling gekozen. PAGINA 11 tje met de vraag of er geholpen kan worden resulteert in een EMK-directeur die netjes zijn gasten kan ontvangen. Dat is voor mij het mooiste voorbeeld van samenwerken". Propaganda Wafnaar sprak de hoop uit dat Texel nog eens over een aktief propaganda- apparaat „zonder lange tenen" mag beschikken. Hij dankte alle bedrijven die bij de bouw waren betrokken en vroeg een speciaal applaus voor hoofdaannemer Meijert Boon en archi tect Alkema. De nieuwbouw was in drie maanden uit de grond gestampt en Warnaar vroeg zich af of de betrok ken bedrijven nog winst hadden kun nen maken op het project. „Het is in ieder geval in een prima sfeer verlopen en dat is ook wat waard". De nieuwe voorzieningen waren vol gens de EM K-voorman echter slechts instrumenten om de gast een plezieri ge vakantie te kunnen bieden. „We moeten ons niet blind staren op deze nieuwbouw. Dat is gereedschap waar je mee aan de slag moet om er voor te zorgen dat onze gasten terug komen". In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart voor een werden op de Leemkuil een jongen en een meisje vrij ernstig gewond, toen zij met hun respectievelijke bromfietsen frontaal in botsing kwamen. Het ongeluk gebeur de in een flauwe bocht. Het is niet duidelijk waarom de twee onvoldoende voor elkaar uitweken. Beiden werden met een extra boot naar het Gemini- ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Het meisje had een hersenschudding en de jongen een gebroken neus en een ver wonding bij het oog. Degenen die de bronzen legpenning „Texel wenst u vrede en vrijheid" heb ben besteld, kunnen deze donderdag middag a.s. afhalen bij de ABN-bank in de Parkstraat in Den Burg, tussen 14.00 en 16.00 uur. „Hartverwarmend. Grandioos. Ik heb vandaag al heel wat verrassin gen beleefd, maar dit doet de deur dicht!!" Aldus Dik Haker, voorzitter van de zwemclub TX 71 die gisteren vijftig jaar werd en ter gelegenheid daarvan in de bloe metjes werd gezet. Haker kreeg bezoek van zowel de drumband van het fanfare als de zwemclub die in optocht onder tromgeroffel naar zijn woning aan het Schilde rend waren gekomen. In de op tocht werd een indrukwekkend ge bak meegevoerd, een Abraham die de blij verraste zwemclubvoor- zitter even later werd overhandigd. De betrokkenheid van de drum band laat zich verklaren door het feit dat Haker dit gezelschap jaren lang als tamboermaitre heeft aangevoerd. Carla, die nu deze functie vervult, moest even haar staf afgeven om Dik Haker nog één keer in staat te stellen leiding te geven bij het spelen van een mars. De zwem- clubleden en omstanders zongen spontaan lang zal-ie leven en Ha ker (die aanspraak zou kunnen maken op de titel „meest actieve verenigingsman van Texel") trac- teerde op koek en limonade. De foto toont het overhandigen van de door de bakker Timmer ge maakte Abraham. Een 39-jarige automobilist uit Nieuw koop die in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 03.00 uur op de Emmalaan werd aangehouden, bleek teveel drank te hebben gebruikt. Hem werd een rijverbod van zeven uur opgelegd.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11