Opening Krim in sfeer van optimisme Commandowisseling bij Joost Dourleinkazerne REDUKTIEBOl I HAVEN RESTAURANT TEXEL „Tot ziens bij de volgende opening Rommeltjesmarkt Maak kennis met de Texelse produkten PAGINA 2 TEXELSE COURANT De officiële opening van het nieuwe campingterrein en de centrale ge bouwen op De Krim was zaterdag een plechtigheid die zich voltrok in een optimistische stemming. Getuige de toespraken ziet de exploitatie maatschappij de toekomst zonnig in. Directeur Martin Warnaar besloot zijn speech dan ook met de woorden „tot ziens bij de volgende opening". Over de groei van het toerisme in het algemeen werden min der positieve woorden geuit, maar alle sprekers zagen de opzet van het recreatieterrein De Krim als een voorbeeld hoe men in kan spelen op een „goed gat in de markt". De offiële opening van de nieuwbouw en het terrein werd verricht door gede puteerde W.T. van Gelder, nadat de genodigden onder aanvoering van de boerenkapel in rijtuigen bij de nieuwe receptie van de camping waren gearriveerd. Ven Gelder onthulde het nieuwe vignet van de exploitatiemaatschappij en haakte in zijn toespraak in op de „beeldvorming" van Texel. „Hoe wil Texel zich eigenlijk presenteren aan re creanten vroeg Van Gelder. Deze vraag was volgens de spreker van groot belang in een tijd dat ook Texel moet vechten voor toeristen en hij noemde De Krim een „goed voorbeeld voor Texel en Noord-Holland". Hier wordt vakkundig ingehaakt op de be hoefte aan gevarieerde, sportieve re creatie. Het is een project waar we U tegen kunnen zeggen". Van Gelder ontkende niet dat de pro vincie in de startperiode „weieens aan de rem had getrokken" maar door een goede wisselwerking tussen de parti culiere maatschappij en de hogere overheid was het „prikkelende begin" toch omgezet in een voortvarende sa menwerking. Van Gelder zei dat de provincie er alles aan zou doen om het fietspad naar Paal 28 snel gerealiseerd te krijgen. „Staatsbosbeheer heeft geen bezwaar meer en nu moeten de centen op tafel komen. Wij hebben Economische Zaken met nadruk ge vraagd, in het kader van het TROP- beleid snel geld te geven voor dit fietspad, het fietspad langs de Rom melpot en uitbreiding van de jachtha ven. Deze projecten hebben voor ons hoogste prioriteit". De gedeputeerde herinnerde aan de re cente discussie met gemeente en agra rische standsorganisaties in het raad- t huis over de relatienotagebieden. „Toen werd gevraagd of Texel uniek is. Die vraag was snel beantwoord: Texel is uniek, maar je moet ook zorgen uniek te blijven. Daarvoor zijn niet al leen goede recreatieve voorzieningen, zoals De Krim noodzakelijk, maar ook zullen natuur en landschap in stand moeten worden gehouden. Het Rijk en de provincie geven voor natuurbehoud instrumenten aan die met beide han den aangepakt moeten worden". Beperkt H. Miedema, president-commissaris van de EMK, schetste in zijn toespraak de geschiedenis van het bedrijf. „Zon der veel ervaring maar met veel lef groeide het EMK-kind naar levensvat baarheid", aldus Miedema, die over de jaren tot 1980 zei dat Texel en de EMK het toeristische tij mee hadden maar dat „veel toeristische kansen in die pe riode niet gegrepen zijn". Hij noemde daarbij „buurman" Newomij b.v. uit Naarden. „Zij wilden graag bungalows bouwen maar konden geen kant uit". De EMK werd zelf beperkt door een bestemmingsplan waartegen bezwaren waren aangetekend. De EMK gebruik te die jaren om het toekomstige ex- ploitatiegebied in te richten („de winst werd letterlijk de grond in gestoken") en toen het bestemmingsplan in janua ri 1984 rechtskracht kreeg kon pas alle grond worden aangekocht. Miedema vertelde dat de Newomij nog niet in staat is bungalows te bouwen en dus niet wilde meebetalen aan het cen trumgebied. In korte tijd werd een aangepast centrumgebied ontworpen en gebouwd. Kritisch Gedeputeerde Van Gelder kreeg van Miedema een luchtfoto van Texels's noordkop en een zelfde plaat was er ook voor burgemeester Engelvaart, die na het onthullen van het vignet het woord voerde in camping restaurant „De Taveerne". Ook Engelvaart noem de de opening van de camping uitbreiding een belangrijke stap in de toeristische ontwikkeling van Texel „Dat werd wel tijd", aldus de burge meester. Hij vond de EMK „de kleine man in collectief" en zei dat men op deze manier net zoveel tot stand kan brengen als grote projectontwikkelaars met „vaak vermeende kracht". Engelvaart gaf directeur Warnaar een speciale pluim voor zijn inzet voor de EMK en zijn „positief, kritische hou ding" in discussies over het toerisme. „Warnaar heeft zijn eigen mening en laat die ook horen. Hij doet dat echter altijd met argumenten". De burge meester noemde het een mooi toeval dat de opening samenvalt met het pol derjubileum en stelde dat de Noordkop zat te springen om een economische injectie, in dit geval een project dat over enkele jaren aan 30 Texelaars werk kan leveren. De hogere overheid had de Krim-plannen de laatste jaren ook met raad en daad ondersteund en Engelvaart prees die houding. Hij had echter ook kritiek Nationaal park De overheid stelt de laatste jaren met nadruk dat voor bevordering van het binnenlands toerisme goede voorzie ningen en aktiviteiten noodzakelijk zijn en Engelvaart concludeerde dat die zelfde overheid het wat het Natuurre- creatiecentrum betreft behoorlijk laat zitten. „Drie partners hebben samen het NRC opgezet en nu er bezuinigd moet wor den laat het rijk het opeens afweten. Staatbosbeheer vindt dat de duinen rond het NRC nationaal park moeten worden. Als dat niet gebeurt trekt men dë financiële handen terug. Als je samen iets afspreekt moet je je echter niet verschuilen achter een wet die la ter komt dan die afspraak. De overheid dient ook musea in stand te houden en mag dan, tussen alle mooie woor den door, best wat genuanceerder be- zuiningen", aldus Engelvaart. De pro motie van Texel is volgens hem ge diend bij „goeie waar en echte gast vrijheid" en de EM K-recreatie past in die uitgangspunten. „Jullie geven de toerist iets herkenbaar Texels net zoals de Ronde van Texel en natuur en land schap dat doen". De burgemeester dankte minister Smit-Kroes voor het beschikbaar stel len van geld voor de zandsuppletie bij de Noordkop en De Koog. „Nu is dui delijk geworden dat Rijkswaterstaat zich niet alleen bezig wil houden met het in stand houden van zeeweringen maar ook pal staat voor de natuurlijke waarden van Texel". Muur Eén van de EMK-oprichters, dokter R. Siebinga, vertelde over de- eerste Krim- DINSDAG 18 De echtparen Van Gelder en Engelvaart arriveerden in een rijtuig bij de opening. Later maakte men onder aanvoering van de boerenkar rondrit in dit vervoermiddel over het nieuwe campingterrein. jaren en noemde daarbij ook de mede initiatiefnemers Ben Gieze, Cor Dros en Meijert Boon. Siebinga zei dat er vóór 1960 al pogingen waren onderno men om de 10 hectare Krim-terrein (toen in gebruik als RST noodcam- ping) in particuliere handen te krijgen. „Dat plan bloedde dood. De mensen die iets met De Krim wilden liepen bij de overheid tegen een geweldig harde muur op. Dat was een overheids tak- tiek die je vaker tegen komt. „In 1969 ging het aktiecomité Eierland echter goed in de politieke slag. Het Krim- terrein zou worden toegewezen aan de RST en 27 Cocksdorpers en Eierlan- ders stuurden de gemeenteraad een brief met de mededeling dat zij dit stuk grond graag wilden exploiteren. De gemeenteraad nam dit aanbod na veel discussie aan en toen moest er een ton startkapitaal op tafel komen. „We waren geen van allen rijk. De één had wat meer dan de ander en som migen moesten al hun spaargeld op tafel leggen met het risico dat ze het zeer snel kwijt waren. Met akties lukte het en ik vind dan ook dat De Krim een projekt is van de hele polder". Siebinga overhandigde Warnaar een ingelijste copie van de brief die inder tijd naar de raad was gestuurd. Zwakte VVV-directeur Jaap Dekker zei dat camping De Krim altijd al één van de koplopers in kwaliteit was. De afgelo pen jaren werkte men voor een deel met noodgebouwen maar de camping deed veel extra om de toerist een aan gename vakantie te verschaffen. Uite raard ontkende de VVV directeur met Van Gelder niet dat Texel uniek is rriaar dat uniek zijn heeft sterke en zwakke kanten". Een goed onderzoek zal de zwakke kanten van het vakan tieeiland moeten aantonen en Dekker voorspelde dat sommige uitkomste van de onderzoek nu niet door de VVV opgelost kunnen worden „We hopen echter door een struct wijziging samen met anderen toch goeds tot stand te brengen dat de zwakke promotiekanten van Texel verdwijnen". Dekker sprak daarbij hoop uit dat hij en zijn bedrijf goe:RL blijven samenwerken met de EMK. overhandigde Warnaar een klok. De Joost Dourleinkazerne heeft een nieuwe comman- dant.Vrijdagochtend droeg kolonel der mariniers M. S. de Korver zijn functie over aan luitenant-kolonel der ma riniers A. H. P. Knoppien tij dens een ,,alle hens" waarbij ook vertegenwoordigers van de burgerij aanwezig waren. Kolonel De Korver heeft zijn functie op „De Mok" 20 maanden vervuld. Hij is nu commandant van de kazerne Wil lemsoord in Den Helder. Dat het commando over de Dourlein kazerne niet langer dan anderhalf tot twee jaar bij dezelfde persoon berust, is gebruikelijk. Het korps mariniers, met in Nederland slechst drie en in de Antillen twee kazernes, biedt aan de daarvoor geschikte mensen slechts be perkte mogelijkheden om een dergelij ke functie te vervullen. Men wordt daarom al weer gauw door een ander opgevolgd. Een nadeel daarvan is dat er nauwe lijks voldoende tijd is om kontakten op te bouwen met de burgerij. Niettemin is dat onder kolonel De Korver toch gebeurd en het was vooral burge meester J. A. Engeivaart die daarover vrijdag zijn tevredenheid uitsprak en hoopte dat ook onder de nieuwe com mandant het wederzijds dienstbetoon verder zou groeien. De Korver verklaarde dat hij op Texel een prettige tijd heeft gehad al zat hij dan ook op grote afstand van zijn fa milie. Een marineman dient dat echter voor lief te nemen. De Korver gaf een overzicht van aktiviteiten en werk zaamheden die zich in zijn commando periode op het terrein van de Dourlein kazerne hadden voltrokken, waarbij on der andere melding werd gemaakt van de aanschaf van nieuwe landingsbo- ten, waarvan er inmiddels drie in de vaart zijn. Met de opleidingsaktiviteit is het bij zonder druk geweest. Men had de zorg over 1500 man extra per jaar. Ook de kontakten met de burgerij ontwik kelen zich voorspoedig. Met name scholieren zijn zeer enthousiast over excursies die zij naar „De Mok" ma- Ter bevestiging van de commando-overdracht drukt kolonel De Korver (rechts) zijn opvolger Knoppien de hand. ken, zo blijkt uit enquêtes. De nieuwe commandant, Knoppien concludeerde dat zijn voorganger het goed heeft gedaan. Hij leidde dat af uit diens bevordering per 1 januari tot kolonel en uit het feit dat hij benoemd is tot commandant van de grootste marinekazerne van het land. Knoppien wees de bemanning van de Dourleinkazerne op de noodzaak van onderlinge solidariteit, waarbij wordt afgezien van het voortdurend leveren van afbrekende kritiek op elkaar. Hij waarschuwde tegen „het willoos ge-' hoor geven aan de stemmen van hen die niets anders doen dan voortdurend afbrekende kritiek leveren zonder daar ook maar één positieve gedachte te genover te stellen. Het is onze plicht tegenover onszelf en de gemeenschap om ons zeer kritisch op te stellen ten opzichte van deze negatieve kritiek die wij als „modern denken" dagelijks moeten aanhoren". Tijdens de receptie na afloop van de plechtigheid werd gesproken door ma rinier eerste klas Frans van den Broek die namens de bemanning van de Dourleinkazerne enkele Texelse gravu res van Maarten Langbroek aan de scheidende commandant gaf. Namens de onderofficieren werd door Nico Coot het wapen van de kazerne, voor zien van een scheepsbel met „alle- manseindje", gemonteerd op een fraaie plank, overhandigd. Door de officieren was al eerder een geschenk aangebo den: een aansteker met inscriptie. Voorzitter Henk Heetveld van de Rota- ryclub Texel betuigde zijn dank voor de goede kontakten die de club met de Dourleinkazerne heeft opgebouwd onder het bewind van De Korver en hoopte dat dit onder zijn opvolger zou kunnen worden voortgezet. Hij over handigde een serie foto's, gemaakt tij dens het bezoek dat de Rotaryclub on langs aan de kazerne bracht. Burgemeester J. A. Engelvaart toonde zich tevreden over de service die de plaatselijke bevolking in tijd van nood Door het slechte weer is de geplande rommeltjesmarkt voor de peuterklas „De Bijenkorf" te Oosterend op 12 juni niet doorgegaan. De markt is nu vastgesteld op woensdag 19 juni. Hij vindt plaats voor het Jeugdhuis in Oosterend en bij slecht weer wordt hij in het Jeugdhuis gehouden. van „De Mok" ondervindt en was ook voldaan over de wijze en snelheid waarmee moeilijkheden, die zich ook wel eens voordoen, worden afgewik keld en opgelost. Uit de hartelijke reactie van De Korver bleek dat hij ook in de privésfeer een goede verstand houding met de burgemeester had ge had. De commando-overdracht werd verder gevierd met een barbecue op het kazerneterrein. De nieuwe commandant A. H. P. Knoppien is 46 jaar oud, geboren in Indonesië en woonachtig in Leusden. In 1961 kwam hij bij de Marine en werd in 1964 officier, waarna hij diver se functies in allerlei plaatsen bekleed de. Hij was onder andere gedurende 414 jaar adjudant van de gouverneur in de Nederlandse Antillen. Zijn laatste standplaats was Rotterdam, waar hij eerste officier was in de Van Gent- kazerne. Mooi bo116 „Tot de werkgroep Landschapszorc bezwaren maakte tegen het Krimp! zou ik willen zeggen: van een moot bord alleen kun je niet eten. Staats bosbeheer en particulieren hebben kaar nodig voor verantwoord behei van dit gebied". Dat zei Van Gelde; plaatsvervangend hoofd terreinbeh;8 van Staatsbosbeheer Noord-Hollan nadat hij geconcludeerd had dat ds EMK een terrein heeft ingericht zo: Staatsbosbeheer dat graag ziet. goed duinbeheer is het nodig dat rond toeristische centra recreatiemt lijkheden zijn. „Wat de mensen da bijvoorbeeld in het bos doen, doen niet in de duinen. De duinen zijn ui maar om ze in stand te houden zul elders op Texel weieens iets moetei veranderen om de toeristen en laars een goed alternatief te kunne bieden". EMK-directeur Martin Warnaar sloa de rij van sprekers en feleciteerde familie Hooyschuur met de nieuwe kampwinkel en het restaurant. War concludeerde dat er veel was geze over samenwerken inzake Texel- promotie en zei blij te zijn bij De Cocksdorp te wonen. „Hier weten mensen wat samenwerken is". Hij noemde als voorbeeld dat mevrouw Ezerman van „collega-bedrijf De tèrvallei" vlak voor de opening zijn pantalon had ingekort. „Één telefo: Lees verder PAGIIW Door het wegtrekken van een laken onthulde gedeputeerde Van Gelder het nieuwe vignt De Krim. EMK-president-commissaris H. Miedema kijkt toe. Gelegen op de veerhaven 't Horntje, voor de Tfeso-boten. Alle donderdagavonden in juni, juli, augustuse tember, vanaf 18.00 uur een Texelse-proè' avond. Afwisselend kunt u van een doorlopend kouik of een diner genieten, samengesteld uit dukten, zoals de vele soorten verse, of gerookte' de Waddenzee, het bekende Texelse lamsvlS Tfexelse boerenkaas, enzovoorts. U wordt welkom geheten met e juttersborrel. Kosten van dit buffet bedragen ƒ42,50 per pö* Bij vertoon van deze advertentie krijgen u gasten ƒ3— REDUKTIE p.p., zodat u voor ƒ39; perfect verzorgde avond, vol informatie over s produkten van Texelse bodem aangeboden kiQ Gaarne reservering vooraf. Bel uw Texelse p Jan C. Stolk, (02226) 310.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2