College wil uniformiteit bij badmeesters Expositie geeft beeld van heden en verleden FILiUKim Ook bewaking naaktstranden Killing Fields" Zomertoertocht fietsclub Atletiek-loterij Kapvergunning voor waterwilg Geslaagd Windsurfwedstrijd bij Dijkmanshuizen Eierland 150 jaar De Hoo)101 Panneki!t aid vooi |IT ;ld. Hun bemanii HO DIK Burgemeester en wethouders willen in de komende jaren het materieel van de strandbewaking moderniseren, gedragsregels opstellen voor de badmeesters, de dagvergoedingen gelijk trekken, uniformiteit brengen in de herkenbaarheid van de bewaking en ook de naaktstranden laten bewaken. Deze plannen staan in de nota Strandbewaking-Texel en zijn onder an dere een uitvloeisel van protesten van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen over hun fi nanciële vergoeding en kritiek op de gemeentelijke begeleiding van de bad meesters uit burgerij, raad en van de badmeester zelf. Het college heeft zich die opmerkingen duidelijk aangetrok ken en na intensief overleg met beide betrokken partijen (naast de KNBRD het Studenten werkkamp uit Utrecht) een nota gepresenteerd met investe ringsplannen op lange termijn en een duidelijk reglement voor de strandbewakers. Mobilofoons Erkend wordt dat een deel van het materieel van de badmeesters niet meer aan de eisen voldoet. De geluid sapparatuur is op alle strandslagen dringend aan vervanging toe en ook wil men overgaan tot de aanschaf van mobilofooninstallaties voor communi catie tussen badhut en boten. De ver rekijkers van de badmeesters moeten vervangen worden en ook wil het col lege de houten vletten geleidelijk ver vangen door kunststof boten die min der onderhoud vragen en beter wend baar zijn. Het is echter niet de bedoe ling de vletten in te ruilen voor snelle Zodiak-rubberboten, waarvan er mo menteel drie in gebruik zijn bij de Utrechtse badmeesters „Het principe van waterpatrouille als preventieve maatregel blijft gehandhaafd", aldus het college. De badmeesters zullen net als het team van recre-actief duidelijk herken baar moeten zijn voor toeristen, zodat ze voor het verlenen van hulp snel aangesproken kunnen worden. De ma tige herkenbaarheid is in de hand ge werkt door het feit dat de twee orga nisaties ieder met eigen kleding het strand betreden. De studenten met blauwe overhemden met daarop Peach Guard" en de KNBRD mede werkers in T-shirts van hun organisatie. Deze zomer lopen alle badmeesters die dienst hebben in een T-shirt dat door de gemeente wordt verstrekt en waa rop duidelijk staat aangegeven dat het om Texelse strandwachten gaat. Op de hutten van de badmeesters zijn inmid dels grote borden aangebracht met de tekst „Strandbewaking" en dit woord zal later ook worden gezet op de pa trouilleboten. Ook zal de grens van be waakt en onbewaakt strand met grote borden duidelijk worden aangegeven. Houding Het college wil niet alleen uniformiteit vanwege de veiligheid. „Een goede eenvormige presentatie is ook uit het' oogpunt van promotie beter". De badmeesters krijgen deze zomer te maken met een reglement waarin de werktijden precies staan aangegeven en waarin duidelijk wordt gemaakt wat men wel en niet mag. Van alle aktivi- teiten moet in de badhut een journaal worden bijgehouden, elke badhut heeft een postcommandant die verantwoor delijk is voor het reilen en zeilen van zijn medewerkers. Onder het kopje „houding" wordt gesteld dat de strandbewakers „steeds een waardige en correcte houding moeten aanne men tegenover publiek en autoriteiten". Vergoeding Vorig jaar kregen de Utrechtse bad meesters in totaal ƒ68.936,— voor ver richte diensten op Texel. De strand wachten krijgen dat geld niet zelf in handen (een deel is bovendien reis kostenvergoeding). Het gaat naar de kas van de studentenvereniging. Voor de KNBRD betaalde de gemeente voe ding, huisvesting (in strandhuisjes) en reiskosten van de strandwachten. Dat kostte in totaal ƒ42.654,—terwijl de KNBRD één strandpost meer bemant dan de studenten. Met de KNBRD is overeengekomen dat men dezelfde dagvergoeding krijgt als de studenten en daarnaast betaalt de gemeente de huur en standplaatsen van twee tenten' op een camping. Dat laatste is nodig omdat het niet meer is toegestaan dat badmeesters in strandhuisjes overnachten. Investeringen Het plan is om in de jaren 1986 tot en met 1988 steeds elk jaar twee nieuwe boten en twee nieuwe geluidsinstalla ties aan te schaffen met verbindings- apparatuur voor de boten. In de jaren 1989 tot en met 1991 wil het college nog drie keer een nieuwe kunststof boot en geluidsinstallatie aanschaffen. De vergoeding van de KNBRD wordt dit jaar dus hoger maar de onder houdskosten van de nieuwe boten zul len veel lager uitvallen. Momenteel wordt ook groot onderhoud gepleegd aan de badhutten zodat daarvoor in de komende jaren geen extra kosten hoe ven te worden geraamd. Het college wil de negen badmeestersposten niet uitbreiden maar wel zullen de naaktstranden bij Paal 9 en De Krim onder toezicht van de strandbewaking moeten komen. „Eventueel moeten de bewakingsposten daarvoor verplaatst worden", aldus het college. „The Killing Fields" behoort tot dat zeldzame ras van films die een onuit wisbare stempel zetten op de tijd waarin ze werden gemaakt en die de toeschouwer onherroepelijk meeslepen en ontroeren door de manier waarop er objectief en zonder partij te kiezen een verhaal wordt gemaakt dat een weerspiegeling is van de gruwelijke realiteit. Sydney Schanberg was de oorlogscorrespondent van de Ameri kaanse krant „The New York Times" die in 1972 naar Cambodja werd gestuurd om verslag uit te brengen over de groeiende onlusten tussen de revolutionaire Rode Khmer en de Re gering van Lon Nol. Zijn assistent en vertaler was de in Cambodje geboren Dith Pran. De twee mannen waren door hun werk sterk op elkaar aange wezen en tussen hen groeide een zeer hechte en dierbare vriendschap. Door de toenemende gevechten stonden ze steeds zij aan zij in vaak zeer hachelij ke momenten, maar ze weken nooit een duimbreed van elkaar. Op 17 april 1975 vielen de zegevieren de Rode Khmer de hoofdstad Phnom Penh binnen, en die dag zou het leven van Schanberg en Pran op dramati sche wijze veranderen. Samen met nog enkele andere correspondenten werden ze aangehouden door de Rode Khmer, en Pran redde hun levens door bij een officier te gaan verklaren dat zij allen neutrale Franse journalisten wa ren. Na zeer langdurige onderhandelin gen werden zij vrijgelaten dankzij Pran's tussenkomst, maar toen de Ro de Khmer het bevel gaf dat alle Cam- bodjanen de stad moesten verlaten kon niemand iets doen voor Dith Pran, De toerclub Taxi 2000 houdt zonda; een zomertoertocht. Deelnemers ku j; nen vanaf 10.30 tot 17.00 uur bij het clubgebouw, Warmoesstraat uk in Den Burg. De inschrijfkosten zijn voor hen die een herinnering willen f5— per persoon en voor hen diet ar niet willen ƒ1,75 per persoon, tocht telt mee voor de jaarprijs, Da standen zijn 30 of 60 kilometer. In de zaterdag en zondag gehoude loterij van de atletiekvereniging zijn volgende lotnummers in de prijzen gevallen: 223, 156, 172, 151, 181, 137, 145,1 ;e 153, 147, 164, 144, 179, 114, 128, 140, 118, 105, 158, 126, 121. De prijzen zijn na het tonen van te winnende nummer af te halen in di Sportshop Texel, Weverstraat 50, Burg. samen met zijn landgenoten verdw hij in de nabijgelegen bossen, en a ni oorlogscorrespondenten werden hi land uitgewezen. Voor Cambodja de er een tijd van verschrikking. Di eens zo rijke landbouwgronden een nieuwe naam: „The Killing Fielj Vier en half jaar heeft Schanberg telbare uren gezocht naar Dith Pranl tot hij in 1979 eindelijk definitief iets] over Pran vernam. Hij bevond zich toen in een vluchtelingenkamp bij grens met Thailand. Meteen snelde! Schanberg naar hem toe. Schanbeif en Pran leven en werken momentef beiden in New York. „The Killing Fields" is een ervaring die niemand onberoerd zal laten. Het is het taat van talent, inzet, moed, li< toewijding. Een hele integere en hifi mane film die hopelijk door het film-] minnend publiek op prijs gesteld worden. Te zien van donderdag t.m. maandag in het city theater aanvang 20.00 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 JUN, staan en dat zijn vaak ouders of groot ouders van hedendaagse polderbewo ners. Maar ook andere opnamen zijn interessant. Zoals van een groep dijk werkers en van niet meer bestaande boerderijen zoals Sebastopol en de hofstede Ruimzicht en Princenhage. Ook zijn er beelden bij van gebouwen als „de rooie kazerne", waarin ooit eens tachtig mensen bij elkaar hebben gewoond, de smederij van Libbe Kok en het gemaal in aanbouw. Een speci ale hoek van de expositie is ingeruimd voor het reddingswezen met medailles, oorkondes en foto's van strandingen. Ook voor het materiaal van de legen darische Jild Zuidema is een aparte hoek ingeruimd. Hier ligt onder andere een zware halter, waarmee Zuidema (die als „sterke man" de kermissen af liep) trainde. De tentoonstelling is ingericht onder leiding van Niek Welboren, die er een mooi en overzichtelijk geheel van heeft gemaakt. In zijn eigen „Scholerie" in Zuid-Eierland heeft Welboren ook een tentoonstelling; die gaat helemaal over het verleden van de school. Bedrijvententoonstelling Het bedrijfsleven uit de polder presen teert zich in de sportzaal van het Eier- landsche Huis. Eén van de meer opval lende stands is van Meijert Boon Systeembouw, die een grote maquette heeft hangen met een uitgewerkt plan om zandsuppleties overbodig te ma ken: een strekdam, vanzelfsprekend van systeemelementen, die anderhalve kilometer de Noordzee in steekt. Boon denkt dat daaromheen aanzanding zal plaatsvinden en hij weet ook al waar de bouwput moet komen: aan de oostkant van het dorp. Met dit plan wil hij zijn ongenoegen uiten over de slechte invloed van drie zandsuppleties in zes jaar op de toeristensector in de Noordkop. r Er zijn nogal wat stands onbemand. Camping De Krim en Bungalowpark De Sluftervallei hebben samen een stand die een sfeerbeeld van hun ak- kommodatie oproept. Aardappelhandel A. Boon en Zn. toont het assortiment rassen van Hettema. Slagerij S. de Boer maakt met foto's en een produkt- uitstalling dat daar nog ambachtelijk geslacht wordt. Sportvereniging Cocksdorp laat de prijzen voor de strandloop zien en verstrekt clubkran ten. De man die verantwoordelijk was voor de organisatie van de ten toonstelling, Piet Bonne, heeft een stand met grasmaaiers, hogedrukappa- ratuur en schrikdaadapparatuur die waarschijnlijk gedeeltelijk bemand zal zijn. Als organisator roemde Bonne Ni co de Graaf, die actief is geweest bij het inrichten van de ruimte naar een idee van Niek Welboren. Op het podium is een hoek ingericht voor olieverfschilderijen van mevrouw Rutten, veelal jachttaferelen en stille vens. De rest van het podium wordt ingenomen door die amateur-model bouwers, Theo Witte, Cees Daalder en Cees van Heerwaarden. Deze heren hebben vliegtuigmodellen gemaakt van massief hout die allemaal vliegtuigen voorstellen die in de periode tussen 1938 en 1945 gebruik maakten van het vliegveld, waaronder een model van de beroemde 'Blauwe Texelaar'. Ook bouwden zij de toenmalige hangar na. Deze hele aardige presentatie wordt gecompleteerd met informatiemateriaal van het paracentrum met een ander halve meter lang model van een ri viersleepboot, voorzien van een echte stoommachine en radiografisch bestuurbaar. Hout Een paar stands draaien om het mate riaal hout. Nico de Graaf toont een fraaie trap en wat deuren die hij in zijn eigen werkplaats vervaardigde. Hij deelt zijn stand met meubelmaker Jo- Het college zal tennisvereniging Deuce vergunning geven voor het verwijderen van een waterwilg die gedeeltelijk over de tennisbanen bij de ijsbaan hangt. Deuce had ge vraagd om de boom te mogen kap pen omdat men op de baan com petitiewedstrijden wil spelen en omdat de boom zorgt voor rommel op de banen De tennisbond verbiedt competitie wedstrijden omdat de boom binnen het speelveld hangt. De ambtelijke ad viezen waren verdeeld en ook de wet houders waren het niet met elkaar eens. Gemeentewerken adviseerde de boom („een fraaie waterwilg die struc- tuurbepalend is voor het park") te sparen en indien nodig de uitstekende jonge twijgen en de kroon van de boom te snoeien. Wethouder Klaas Barendregt vindt daarom dat de boom moet bijven staan, conform de kap- verordening die voor Texel is vastgesteld. Portefeuillehouder milieu Daan Schil ling laat het verzoek van de tennis vereniging zwaarder wegen. In het ambtelijk advies wordt opgemerkt dat de banen en de kleedkamer indertijd zijn gebouwd onder voorwaarde dat de waterwilg werd gespaard. Een meer derheid van het college kiest echter voor kappen. Jeannet van Tatenhove uit De Koog slaagde aan de HEAO te Alkmaar voor het einddiploma. Zondag houdt de Windsurfclub „Texel" bij Dijkmanshuizen een surfwedstrijd. Het is de bedoeling dat er een olympi sche baan gevaren wordt. Deze wedstrijd telt mee voor de competitie voor het clubkampioenschap. Maar ook niet-leden zijn welkom. De in schrijving is open vanaf 10.15 uur. De start is om 11.00 uur en dat is een uur eerder dan gebruikelijk is. De tentoonstelling, die ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van Eierland wordt gehouden in het Eierlandsche Huis, geeft een goede en interessante indruk van heden en verleden van de polder. Dat was dan ook de bedoeling, hoewel de expositie minder groots is opgezet dan oorspronkelijk het plan was. Eerst zou er een speciale tentoonstel lingstent komen, waarin Eierlandse be drijven en hobbymensen stands kon den inrichten, terwijl het historische gedeelte van de expositie in het Eier landsche Huis zou worden onderae- bracht. Bij nader inzien was het echter mogelijk alles in het Eierlandsche huis samen te brengen. De grote zaal van dit gebouw is nu voor de bedrijfsten- toonstelling ingericht en een nevenver- trek herbergt de historische afdeling, die voornamelijk uit foto's bestaat. Die foto's zijn door allerlei mensen bij eengebracht, die aldus reageerden op oproepen in de krant. Pieter de Vries heeft er mooie, sterk vergrote kopieën van gemaakt en toont er bovendien hedendaagse fraaie kleurenfoto's bij ter vergelijking. Al dat fotomateriaal is ei gendom van de Gemeenschap Eierland en vormt het begin van een fotoar chief, dat men in de loop der jaren sterk hoopt uit te breiden. Oude foto's bekijken is leuk werk, in dit geval vooral omdat op veel foto's mensen Een blik in het „bedrijfsgedeelte" van de tentoonstelling, toen men woensdagmiddag bezig was er de laatste hand aan te leggen. han Tromp, die drie dagen per week in Amsterdam werkt als pianorestaurateur maar die hoopt zich in De Cocksdorp te kunnen vestigen. De kwaliteit van zijn werk doet niet onder voor dat van de vier antieke kasten die de he,er Leu ven heeft staan. Leuven maakte bo vendien voor de meeste deelnemers aan de tentoonstelling tegelplateaus waarbij het gebruik van moderne ma terialen niet geschuwd werd. Aannemersbedrijf H. Daalder en Zn. richtte een onbemande stand in waar kunststofkozijnen te zien zijn. Een gro te ruimte is ingericht door Garage Dros die een auto, een motor, een fiets, een trike en een grasmaaier laat zien. Bovendien toont hij een video over zijn bedrijven die Jook Nauta maakte. Dros geeft op alles wat hij tij dens de tentoonstelling verkoopt 5% korting mits hij niets in hoeft te ruilen. Een andere stand waar spullen ver kocht worden is die van Mabel Mantje Mode. Zij richt niet alleen tijdens de tentoonstelling een winkeltje in, voor de modeshow van zelfgemaakte kle ding van de Plattelandsvrouwen levert zij de aanvullende kleding, terwijl de bijouterie van de Holimarkt komt. Wil lem van der Linde toont Texelse pro- dukten en hoefijzers terwijl het publiek een aardige videopresentatie kan bekij ken van de hand van Gert Jan Schoorl. Firma De Muy geeft een overzicht van de eigen bedrijvigheid en verkoopt bo vendien tassen, tegels en stickers die zijn voorzien van het Eierlandse wapen. Sterk ambachtelijk is de stand van za delmakerij Rien Mast, die een deel van de tijd hier ook aan het werk zal zijn en die bovendien informatie tuig- en andere leersoorten. De horeca heeft een klein ingericht voor de Cocksdurper die wordt gebracht door \De „Topido", „De Rog", het kenhuis", „Vismans Eethuis", Nieuwe Aanleg", „Het „Bella Vista". Bovendien een deo van Onno Kikkert over het drankje. De Plattelandsvrouwen geven zt informatie over hun eigen werk over de derde wereld en via spelletjes verzamelen ze geld terputten in de derde wereld stand zal constant dubbel zijn. Er is een hoek ingericht met Niek Welboren en daartegenover Theo Eilander een visboot en geeft hij inzicht in zijn hengelsportassortiment. De waterwilg van Deuce die gekapt mag worden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2