)V-status definitief mn de baan „Saai" verrassend in dichterlijk spel SO ZIET GEEN HEIL IN „CONVENANT" iatja de Boer oed in dressuur 28 juni première Eerste clubwedstrijd Kustzeilvereniging Dubbellicious verliep relaxt Noodslachtingen Karate-examen 15yjDAG 21 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 had. Een wet leek hem wel wat, te meer daar die snel gewijzigd kan wor den als de omstandigheden daartoe nopen. „Het gaat hier om het overzet ten van mensen tegen een betaalbare prijs. Daarvoor zou je wettelijke afspra ken moeten maken. Onder welke sta tus dat gebeurt, is niet zo belangrijk, als de eigensoortigheid van dergelijke veren maar benadrukt wordt". Nijland kwam uiteindelijk tot het standpunt dat een convenant er binnen redelijke tijd zou moeten komen en dat onder andere de kwaliteit van de veer diensten erg duidelijk geregeld zou moeten worden. Nederlanders Frits Castricum sprak namens de Partij van de Arbeid. Zijn standpunt was duidelijk maar zijn uitspraken werden hem niet in dank afgenomen: „Voor ons is het heel simpel. Wij gaan er vanuit dat eilanders dezelfde mensen zijn als Nederlanders. De verplaatsings behoefte van die eilanders moet een zorg zijn van de overheid, dat moeten wij regelen. Daarom vind ik dat er een wettelijke regeling moet komen, de ei landers krijgen daarmee de grootst mogelijk rechtszekerheid". Smit-Kroes wees hem er in haar antwoord op dat de regering natuurlijk de eilanders ook als gewone Nederlanders beschouwt ijdens de kringwedstrijd te Hippoly- jshoef legde Katja de Boer met haar ony Louisa een prima dressuurproef f en behaalde hiervoor 131 punten, lat leverde weer 2 winstpunten op. r deden verschillende combinaties an de Kleppertjes mee. Ie uitslagen zijn als volgt: Iressuur: (atja de Boer Louisa 131 pnt. e prijs, 2 winstpunten, lannita de Wit Tavarez 122 pnt. e prijs, 1 winstpunt. tfarjon Hoogerheide Lora 120 pnt. winstpunt. Marieke Dros Lucky 112 pnt. leanette Welby Jacko 117 pnt. larieke v.d. Blaak Polly 123 pnt. e prijs 1 winstpunt nu L. tiloë Weel Storm 120 pnt. winstpunt ledé Kikkert - Daan 112 pnt. Innet Kossen Yellow 118 pnt. ie prijs togda de Boer Goodwill 120 pnt. 1 winstpunt. lis v. Egmond Cinderella 127 pnt. [e prijs 1 winstpunt «a Timmer Myra 116 pnt. fhirza Weel Jonas 110 pnt. Wicia de Vries - Ninco 110 pnt. acqueline Jimmink Curfer 110 pnt. Aartina Jimmink Fury 88 pnt. ,Aarit de Leeuw Askar 94 pnt. Saskia Koopman Wibo 84 pnt. Honka de Boer Ringo 85 pnt. Ingrid Dros Hunter 109 pnt. Mariëlle Beers Noëll 109 pnt. I'ma de Boer Ijnske 108 pnt. Timmer Mijra 1e prijs, 0fout, voldoende, 2 winstpunten. Magda de Boer Goodwill 3e prijs, «fout, voldoende, 2 winstpunten. Annet Kossen Yellow 5% fout, Wldoende. We combinaties van de Kleppertjes kbben deelgenomen aan het con tours hippique in Hoofddorp. Dit wa- "n: Andrea Keijzer en Corrien Duin "iet hun pony's Duke en Sophia. Uitslag Dressuur L: Andrea Duke 123 pnt. 'winstpunt 4e prijs. Corrien Sophia 121 pnt. 'winstpunt. Uitslag Springen L: Andrea Duke 0 fout, goed, winstpunten, 7e prijs. Corrien Sophia 9 fout, voldoende. maar dat de situatie waarin zij verke ren verschilt en dat daarom andere re gels nodig zijn. Castricum trok een pa rallel met de nieuwe wet personenver voer, hij wees erop dat het daar wel bij wet is geregeld en hij vroeg zich af waarom dat dan bij de veren niet zou moeten. De discussie liep uit op een steekspel tussen hem en Te Veldhuis, die de vraag omdraaide: waarom zou je per wet regelen wat ook met een convenant te regelen valt. De beide heren kwamen er niet uit maar de strekking van de vergadering was dui delijk. Er wordt gestreefd naar een convenant waarbij, zoals Smit-Kroes het uitdrukte: „na twee jaar gekeken wordt of de proef werkelijkheid kan worden". Hendrik van Rossum (GVP) herinnerde de minister eraan dat het in augustus vijf jaar geleden zal zijn dat de nota Zoute Veren in voorbereiding kwam en dat er zelfs nog een paar onbeant woorde moties liggen uit 1982. De mi nister antwoorde dat zij hoopte nog voor die eerste lustrumviering resulta ten met de convenanten te hebben geboekt. Teso Teso-directeur Theo Hoogerheide ver telde in een reactie op de voorstellen dat hij geen heil ziet in een convenant of wettelijke regeling en dat dit ook op het ministerie bekend is. „Wij hebben over het algemeen wel een zinnige in breng daar en we hebben laten weten hier geen behoefte aan te hebben. Dat heeft dezelfde reden als waarom we bijvoorbeeld geen structurele subsidie willen hebben: daarmee hef je het ka rakter van een particuliere onderne ming op. Het is zelfs in de wet gere geld dat het bedrijf zelf verantwoorde lijk is voor het financieel-economisch beleid en die wettelijk vastgelegde verantwoordelijk heid kun je niet uit handen geven. Als wij moeten deelnemen in een over- Aris van Zeijlen en Aafke Geense in de klucht van de visser. Het spel ontaardde bewust even in een waterballet en werd mede daardoor zeer komisch. Theatergroep Saai gaf maandag en dinsdagavond in „De Pilaar" verras sende proef-voorstellingen voor genodigden van toneelspel met een dich terlijke inslag. Dat was één kant niet zo verwonderlijk want het nieuwe Saai-materiaal is geschreven door dichter Ed Leeflang maar qua toneel compositie voegden de spelers poëtisch, spej toe aan de tekst. Saai wilde bewust na de voorstellingen pa^ verhaal brengt het publiek duivels over alcoholisme, toneelspel bij de kop pakken dat niet inhaakt op een maat schappelijk probleem. Het zijn twee verhalen geworden die onderling zeer verschillend zijn en waarin diverse stij len van spelen aan bod komen. Hoe wel het een try-out betrof was de voorstelling van dinsdagavond het be kijken meer dan waard en bleken beide stukken uitstekend uit te voeren in een (kleine) caféruimte. Enig vergelijkingsmateriaal is niet mo gelijk want de verhalen van Leeflang zijn nog nooit op de planken gebracht. Ze zijn geschreven voor een wedstrijd en slechts één keer door de dichter voorgedragen. Onder begeleiding van toneelmaker Martin Schuller konden de vijf Texelse tonelisten dus nog alle kanten op en bij de opvoering van het stuk „De Eetafspraak" leverde dat on der andere goede visuele effecten op. plezier en draait om een etentje van een jongen met de ex-minnares van zijn vader die (waarschijnlijk) ook de moeder van de jongen is. De vrouw is zangeres en getuige het liedje „Nie mand laat zijn eigen kind alleen" dat halverwege het spel in het toneel- restaurant opklinkt vormt de Alberti-hit ook het breekpunt in de relatie van de zangeres, voortreffelijk gespeeld door Ineke Reitsma. Rode draad „De Eetafspraak" is ook een zwaar stuk in die zin dat het publiek niet al te ijverig naar een rode draad in het verhaal moet gaan zoeken. In alle uit gesproken teksten zit een boodschap die soms niet eenvoudig te ontdekken is maar ze zijn taalkundig zeer fraai en voor de Saai-mensen ongetwijfeld de moeilijkste facetten van het stuk. Het duivelse plezier wordt ingebracht door de kelners Aris van Zeijlen en Sjoerd Jan Visser die vermomd als duivels commentaar leveren op de gesprekken tussen Ineke Reitsma en Thijs Steffens en daarbij originele wereldse wijsheden verkondigen. In feite bepalen de dui vels ook het gedrag van de etende en converserende mensen. Middeleeuws Daarnaast zijn er leuke vondsten zoals een duivel die borrels inschenkt in een pyramide van glazen en grappen over het voedsel dat genuttigd wordt. Zo wel Van Zeijlen als Visser waren meesters in het duivels kijken en de den denken aan de Mephisto van Faust. Thijs Steffens wist als debutant vooral de erotische interesse in de ex van zijn vader goed over te brengen. Na een korte pauze werd „Esbatement van den Vischer" gebracht. Esbate ment is middeleeuws voor klucht en hier kon inderdaad gelachen worden. De teksten waren volledig op rijm en Van Zeijlen en Aafke Geense speelden in een revueachtig decor vissers die in een storm terecht kwamen. Het stuk werd gespeeld als een filmopname. Zo zorgde Thijs Steffens stappend in een teil water voor het geluid van een kab belende zee en produceerde Sjoerd Jan Visser met een metalen plaat storm. „Esbatement" is kort en krachtig en heeft een komische clou. Het was een leuke afsluiting na de zwaardere Eetafspraak. De première van beide toneelstukken is vrijdag 28 juni in de 12 Balcken in de Weverstraat. De Kustzeilvereniging Westerslag houdt zondag haar eerste club wedstrijd voor catamarans bij Paal 17. Deze wedstrijd begint om 12.00 uur met een Le Mans-start en telt mee Het Vara-programma Dubbellicious dat dinsdagavond live vanaf het vliegveld via Hilversum 3 werd uitgezonden ver liep in een ontspannen sfeer en bete kende ongetwijfeld een fors portie re clame voor het paracentrum. Het programma werd grotendeels ge vuld met het luisteren naar jongeren die voor het eerst een parasprong maakten en hangende in de lucht commentaar konden geven. Het jonge renprogramma was mede doordat een tak van sport werd belicht veel luchti ger van toon dan de studiouitzendin gen waarin regelmatig discussies over „zware" onderwerpen beluisterd kun nen worden. Duidelijk werd dat de presentatoren „Ome Ben" (die conse quent zijn imago op wil houden en niet zijn eigen naam wil prijsgeven) en Peter Holland improviserend op hun best zijn. Gezien de luistercijfers van het programma valt hun humor in de smaak bij veel jongeren. De ingebrachte opmerking dat para chutisten „zeer sexlustig" zouden zijn zorgde dinsdag echter niet voor de verwachte pittige discussie onder de betrokken jongeren. Instructeurs van het paracentrum begeleidden hun pu pillen via de radio naar moeder aarde en waren zo slim de naam van hun bedrijf daarbij enkele malen te noemen en wel op een zodanige wijze dat mi nister Brinkman daar geen sluikrecla me in kan zien. Op de foto Peter Hol land (tweede van linksin discussie met enkele cursisten. voor het clubkampioenschap 1985. Leden en niet-leden kunnen vanaf 11.00 uur inschrijven bij het clubhuis van de Kustzeilvereniging Westerslag bij Paal 17. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden ƒ10,en voor niet-leden ƒ15— Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. 4B^pndernemers-aktiviteitën^^ Juliana-bar in gebruik Strandhotel Prinses Juliana in De Koog opent deze week de bar-dancing in de kelder van het hotel, nadat deze uitgaansgelegenheid (uitgezonderd een paar weken vorig jaar als Golden Ten Club) jaren gesloten is geweest. De naam Red Bull bar is omgedoopt in Casa Blanca en eigenaar De Wit hoopt dat zijn bar, die via een aparte ingang onder de hotelingang is te be reiken, niet alleen jong discotheekpu- bliek zal trekken. De ruimte is opgek napt en opnieuw geschilderd en het is de bedoeling dat er deze zomer regel matig orkesten spelen of band artiesten optreden. Alleen bij optre dens wordt entree geheven. Casa Blanca is elke week van donderdag tot en met maandag geopend vanaf 20.00 uur. Vrijdag zullen in de Ferrever te Den Burg de half-jaarlijkse-karate examfens worden afgenomen. Alle examenkandi daten worden verzocht om op tijd te zijn en geld mee te nemen. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Verdere irflichtingen telefoon- nummer 02220-5207. zoute veren zullen geen openbaar vervoersstatus krijgen, tenminste it bij de huidige politieke verhoudingen. Minister Neelie Smit-Kroes nd tijdens het mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor tkeer en waterstaat geen oppositie tegen haar houding op dit punt. De icussie spitst zich nu toe op een problematiek die vooral in Friesland eelt: moet er een wettelijke regeling getroffen worden om invloed van jrheden en betrokken bewoners op de veerdienst te garanderen of is n convenant (een overeenkomst tussen de betrokken partijen) voldoen- Teso ziet overigens in beide mogelijkheden geen heil, aldus directeur ieo Hoogerheide, maar de minister en de commissieleden waren het er greens dat er een regeling moet komen. ,n convenant is een privaatrechtelijke lereenkomst, dat wil zeggen een istgelegde afspraak tussen gelijk aardige personen. Een wettelijke re- ifng is publiekrechtelijk, dan stelt de erheid eenzijdig een wet vast waar- (i iedereen zich gewoon heeft te luden. Voor het sluiten van een con- jnant is het noodzakelijk dat de par- an het met elkaar eens zijn, anders fdegeen die zich er niet in kan vin- in geen handtekening. Voor het in- jeren van een wettelijke regeling is et voldoende als alleen de politici het iet elkaar eens zijn. In zo'n convenant juden afspraken vastgelegd moeten orden over zaken die de eilandbevol- ing betreffen, zoals -de tarieven, de aarfrequentie én de dienstverlening an de veerdienst. Smit-Kroes vindt at een dergelijke overeenkomst voor teerdere jaren zou moeten gelden, ze oemde een termijn van vijf jaar in de ommissievergadering. In het begin ou het gaan om een proef, na twee iar zou bekeken moeten worden of de lereenkomst werkt en als dat niet het eval is, is het tijd om een duidelijke ettelijke regeling te treffen. De mi jster en met haar Jan te Veldhuis, roordvoerder van de VVD, zijn sterk oor deze opzet omdat dat past in het berale streven naar deregulering. Als a de betrokken partijen het onderling unt laten uitmaken dan moet je daar Is overheid afblijven, is de redenatie. Ie andere partijen zijn daar minder terk van overtuigd, al naar gelang de late waarin zij die deregulering be- ingrijk vinden. Mager an Nijland (CDA) noemde het streven aar deregulering een mager argu- ïent, waar hij echter wel begrip voor De minister en commissievoorzitter Hessel Rienks. Rienks merkte en passant tijdens de vergadering op dat het hele wettelijke regel systeem voor zoute veren nodig gesaneerd moet worden. legorgaan waarin primair de bevolking een inbreng heeft zijn er twee moge lijkheden. Of de eilandbewoners heb ben een adviserende stem en dan kun nen ze hun mening beter tijdens een borreluurtje naar voren brengen, of ze hebben een beslissende stem en dan zeg ik: Jongens, neem de tent maar over. Deze minister streeft echter naar privatisering en daar zal ze wel aan vast blijven houden". Eigenlijk dezelfde reactie gaf de Teso- directeur op een opmerking die Te Veldhuis maakte over de hoge autota rieven in vergelijking met Doeksen voor eilandbewoners die van de diensten van Teso en Wagenborg ge bruik maken. Daar iets aan doen zou leiden tot overheidsinmenging en dat is niet aanvaardbaar voor Teso. De mi nister zit kennelijk op dezelfde lijn, zij antwoordde Te Veldhuis tenminste dat zijn probleem ook opgelost kon wor den door de eilandertarieven van Doeksen op te trekken. De minister vertelde wel „positief kritisch" te staan tegenover de opmerkingen van Te Veldhuis: ze zou ze in het overleg met de veerdiensten brengen. Contract Voorlopig dus geen convenant met Teso. Hoogerheide: „Daar zijn er twee voor nodig. We hebben iets dergelijks wel eens eerder bij de hand gehad toen de provincie wilde dat we tot middernacht of zelfs 1.00 uur door zouden blijven varen. We hebben toen gezegd dat we daar wel een contract voor af wilden sluiten en dat het de provincie anderhalf miljoen zou kosten. We hebben er niets meer van ge hoord". De minister voerde in haar verdediging van een convenant aan dat het overleg tussen Wagenborg en de betrokken eilandgemeenten zelfs zonder convenant al goed loopt en dat - zo'n overeenkomst dus zeker voldoen- de is. Hoogerheide reageerde daarop met de opmerking dat deze rederij mo menteel goed ligt bij de betrokken ei landbewoners, die het bovendien veel meer met elkaar eens zijn dan de Texe laars: „Ze hebben net twee nieuwe boten in de vaart en de efficiëntie is behoorlijk verbeterd. In zo'n situatie is het niet zo moeilijk om het eens te zijn".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5