'ijftig jaar voetbal onder kapsones BS Is liSiHH ortvereniging Oosterend jubileert - ÜNtf „Bathing Diamonds" naar Texel Geschiedenis van de waddenbootdiensten Zon, maan en hoog water Wielerronde en recreatieloop in Oosterend G 21 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ^vereniging Oosterend viert dit weekend haar vijftigjarig bestaan. Secretaris Keijzer was er het meest van de tijd bij. Hij werd lid bij de oprichting, maar a drie maanden onenigheid met één van de bestuurders. Daardoor voetbalde ipaar jaar bij Texel. Hij kwam weer terug en ging 43 jaar geleden in het r,Daar zit hij nu nog in, dus als iemand de vereniging kent is het Sieme Keijzer «nwe hem vroegen SVO te karakteriseren, zei hij: ,,Dat is een voetbalvereni- sar iedereen lid van kan worden, we hebben geen kapsones. De leden van tuur verkopen ook lootjes als dat zo uitkomt". Een gesprek met Ome Sieme gesorek dat gaat over meer dan voetbal: motorraces, schaatswedstrijden, at- gymnastiek, het komt allemaal aan bod en het heeft nog allemaal met SVO er ook. verenigingsadministratie is er is dan ook niet moeilijk na te te er in het bestuur zater dat 1935 aantrad. Als voorzitter kende naam, Jacob Visman,'die ig de dag nog erevoorzitter is. Kees Piet Burger als penning- Kees Brans als secretaris, Keijzer, P. Burger Gzn. en C. ag- dien werd meester Zuideman lagere school er bij gehaald, ijs niet de enige keer, meer (meesters zijn min of meer offi- jijde vereniging betrokken 1 1st. ireniging had één senioren- en jniorenteam. Het eerste werd in- mer aangevuld met een tweede maar alleen het eerste ging naar erkant te voetballen. Het kwam crisistijd wel voor dat een van de illers, een werkloze jongen, zijn aartje niet kon betalen. Daar voor gelapt. Dat was ken- ind voor de sfeer, entine was er natuurlijk niet, net stromend water, want dat ;p heel Texel nog niet voorhan- lo de kleedkamer van de bezoe- vas een plank gemonteerd met erin waarin precies een rij email- men paste. Voor de wedstrijd :pen was ging Kees Piet dan net een emmer naar de kolk. Dan deed hij het kroos zo'n opzij en daar haalde hij water die waskommen mee te vullen. :heidsrechter zat altijd bij de :lub in de kleedkamer en die enige in de pauze een kop mijn moeder of van de moe- en Kees Piet. De spelers kregen Die kwamen te voetballen en theedrinken". Veld bezet ioorlog werd het allengs moeilij- te voetballen. Steeds meer as raakten ondergedoken of naar iand. De houding van de Duitsers ook steeds vervelender. ,,Ze heb- iog een tijdje het veld bezet, ze weg waren, waren de spullen «eg. Ik ben nog naar de Insel- aandant geweest om ze terug te Hij gedroeg zich heel redelijk, spullen kreeg ik niet, die had (and nodig." flspelen zelf werd ook steeds moei- onder andere omdat de schoe- opraakten. In september 1944 dat probleem opgelost, het voet- «rd verboden. Na de oorlog werd ?el weer hervat met een senioren- n adspirantenteam. In die tijd ide ziektewetregelingen nog niet nu: de eerste drie dagen moest srknemer zelf voor zijn rekening n. Er is al eerder een voorbeeld jegeven: als een van de spelers veld geblesseerd raakte, lapten "edespelers als regel een bedrag die eerste drie dagen bij elkaar, oorlog organiseerde SVO nog sport: er waren atletiekwedstrij den. Die sport leefde behoorlijk onder de Texelaars en de hele zomer werd er gelopen, gesprongen en discusgewor- pen. J. van der Pijl was de man met vakkennis en ook Kievits, een onder wijzer uit Den Burg, gaf trainingen. Er werd zomers getraind op het voetbal veld en de bepaald niet rijke vereniging had daar zelfs een echte stopwatch voor aangeschaft. Er waren wedstrij den in Den Burg. Na de oorlog was het echter vrij snel afgelopen met atletiek. Grasbaanraces Van 1952 tot en met '52 waren er snel heidswedstrijden voor motorfietsen, op het voetbalveld. Deze voorloper van de hedendaagse grasbaanrace trok veel deelname uit Oosterend, waar in die tijd veel motor werd gereden. Er ver schenen dan ook allemaal gewone straatmotoren aan de start, maar het ging bloedhard. ,,Wij hadden het par cours goed afgezet met strobalen en dat was absoluut veilig. Toen we drie jaar bezig waren, gebeurde elders in het land een afgrijselijk ongeluk tijdens een wedstrijd en het gemeentebestuur verbood onze wedstrijden. Dat was het einde van de motorsport in Ooste rend", aldus ome Sieme, zelf heden ten dage nog een fervent motorrijder. Er zijn trouwens meer dingen die hij lang heeft volgehouden, zo heeft hij tot op zijn 47ste actief gevoetbald. De motorraces werden 's avonds af gesloten met een sensatiewedstrijd, geheel verzorgd door Oosterenders die door brandende hoepels sprongen met hun motor. Die motordagen waren zeer bevorderlijk voor de clubkas, er kwam veel publiek op af. In dezelfde periode, om precies te zijn in 1951, gebeurde er iets dat Ome Sie me zich tot op de dag van vandaag haarscherp voor de geest kan halen. Het Oosterender team speelde de laatste wedstrijd van het seizoen tegen Helder 4. De Gortbuukers hadden twee keer voorgestaan en de tegen stander was twee keer langszij geko men. In de allerlaatste minuut scoorde Oosterend een prachtig doelpunt, dat Sieme nog tot in detail kan beschrij ven. Wie de voorzet gaf, wie hem erin knikkerde, hoe het net omhoog vloog: door dat allerlaatste doelpunt werd Oosterend kampioen en het team pro moveerde naar de tweede klasse. ,,Dat was zo geweldig, dat zal ik nooit ver geten. Ook niet wat erna kwam, het diner bij de familie Dijt voor de spelers en hun dames. We hadden geen van Dinsdag 25 juni brengt een groep vrouwen uit Heemstede, die regelmatig zwemmen in het overdekte bad aldaar, een bezoek aan Texel. De groep noemt zich ,,The bathing Diamonds" en houdt zich in het bad van het sport complex „Groenendaal" bezig met trimzwemmen, „Aquarobic" en kunst- zwemmen. De bedoeling is dat de groep tussen 11.45 en 12.45 uur een demonstratie kunstzemmen geeft in bad „Molenkoog" in Den Burg, waar bij belangstellende toeschouwers wel kom zijn. Het programma voor de dag vermeldt verder een rondrit, en bezoe ken aan NIOZ en Oudheidskamer. Het is de tweede keer dat de groep naar Texel komt. Het kontakt is ont staan door toedoen van Jan Hopman en José Huisman die de leiding heb ben en die vroeger als zwemonderwijs- kracht waren verbonden aan het bad Molenkoog. De foto toont de groep in aktie in het fraaie overdekte bad van het sportcomplex Groenendaal in Heemstede. Het kampioenselftal van 1951. V.l.n.r., staand: J. van Leeuwen, G. Kuiper, S. Keijzer, P. Rozendaal, K. van Leeuwen. Knielend: D. Timmer, C. Tim mer, N. v.d. Slikke. Zittend: J. Brouwer, K. Burger, A. Kalis, P. v.d. Slikke en B. Plaatsman. Het laatste jaar dat Ome Sieme voetbalde, zaten er ook twee oomzeggers in de zelfde ploeg allen ooit deftig gegeten, maar het werd een grandioos feest." Klein Dat kampioenschap is één van de wei nige geweest in de geschiedenis van SVO. Weliswaar heeft de vereniging perioden van bloei gekend. Er is zelfs een tijd geweest dat er wekelijks zestien elftallen in de wei kwamen, maar het echte talent trok toch altijd' weg naar Texel. Ome Sieme kan dat wel begrijpen: Ik heb dat toch zelf ook gedaan toen ik jong was. Die jon gens willen verder groeien". Ook werd er, maar dan op voet van gelijkheid, uitgewisseld met S.V. Cocksdorp. Dan betrof het vaak spelers die in de polder woonden en om wat voor reden dan ook van team wisselden. SVO is een vereniging voor het hele dorp, maar dat is niet altijd zo ge weest. In het voorheen nogal christelij ke Oosterend was de oprichting van een zondagvereniging een doom in het oog van velen". Die tegenstellingen la gen in die tijd veel scherper en dat is eigenlijk door de oorlog veranderd. Toen zijn de mensen veel dichter bij el kaar gekomen, dat was eigenlijk het einde van de strijd tussen fijn en grof. Het ongenoegen verdween helemaal toen we een zaterdagafdeling opricht ten. Dat was overigens ook eigenbe lang, hoor. De jeugd tot 16 jaar kon op zaterdag voetballen en een deel daarvan verdween na het bereiken van die leeftijd". De zaterdagafdeling loste dat op en maakte bovendien een einde aan het toch wat eenzijdige karakter van de vereniging. Tegenwoordig is het eerste zaterdagteam zelfs één van de best draaiende ploegen van de ver eniging. Er is zelfs een jaarlijks weerke rende wedstrijd van kerkeraadsleden, die voor fondsen ten bate van het jeugdpinksterkamp moet zorgen. GVO Zoals veel vijftigjarigen is SVO niet kin derloos gebleven. De dochter (of zoon, dat is eigenlijk niet bekend) Gymnastiekvereniging Oosterend is in 1952 voortgekomen uit en opgericht door het SVO-bestuur. De gym is als zelfstandige vereniging opgericht en had een eigen kas, maar SVO bemoe derde, volgens Sieme Keijzer. Bestuursleden van de voetbal woon den vergaderingen van het gymbestuur bij tot na verloop van tijd werd beslo ten dat het jong op eigen poten kon staan. De eerste gymleraar was Adam Keizer. De vereniging heeft zich ook met schaatsen bezig gehouden voor Ooste rend een eigen ijsclub had. De baan lag op de Putten, een water bij de poldermolen. Een groot nadeel was dat het daar diep was, zodat het altijd lang duurde voor het ijs echt houwes was. Dan was het echter ook feest, als er niet werd gevoetbald water er schaatswedstrijden. Daar kwamen di verse uitstekende schaatsers in uit. Plaatselijk talent als Sjors Jimmink, Gerrit Terwindt en een schaatser die Kuiper heette. Die laatste stond zelfs op de nominatie vor de provinciale kernploeg. Tien jaar geleden kreeg de vereniging nog een spruit: het blad de Gortbuu- ker. Destijds was dat een bijna verge ten bijnaam voor Oosterenders, die duidelijk maakte dat het in vroeger tij den geen vetpot was in het dorp. Door het blad begint die naam overi gens weer aardig in te burgeren. Het blad heeft een tijd gehad dat alle Oosterender sportverenigingen er in schreven, maar dat neemt wat af. Wel ziet de Gortbuuker er nog steeds goed uit, niet in de laatste plaats door de omslag die getekend werd door Jaap Dros, de slager. Spaargeld Waarschijnlijk de grootste verandering in de geschiedenis van SVO was de aanschaf van de kantine. Daar werd al jaren over gesproken en in 1970 wist Gerrit Terwindt, de toenmalige pen: ningmeester, dat aannemer Daalder een voormalige noodwinkel uit De Koog te koop had. Het houten ge bouw, waar bakker Timmer in had ge zeten, moest ƒ4000,— kosten en de vereniging had geen rooie cent. Dat kostte heel wat vergaderen en de aan nemer gaf de club een dag of drie om tot een beslissing te komen. Op de laatste dag, 's avonds om tien uur, zei Klaas Burger, toen voorzitter, ,,We ko pen hem en we zeggen gewoon dat we hem zo gauw mogelijk betalen" en aldus geschiedde. De dorpsbevolking werd vervolgens benaderd om rentelo ze voorschotten van 7100,— per stuk. Veel leden staken er hun spaargeld in en het bedrag was snel bij elkaar. Ome Sieme: ,,We zouden er elk jaar vijf uit loten dus met acht jaar zouden we uit de schuld zijn. Er waren een stuk of vijf mensen die zeiden dat we het geld wel konden houden als het acht jaar zou duren. Laten we nou net toevallig in het eerste jaar die vijf mensen uitlo ten" Keijzer vertelde het geval met kennelijk plezier, maar hij bezwoor ons dat het echt toeval was geweest. In ieder geval kregen die vijf mensen dus toch hun geld op korte termijn. Het verenigingsleven veranderde ingrij pend door het eigen gebouw. Niet al leen had het bestuur nu een eigen ruimte, de club had er een ontmoe tingsplaats bij en dat sprak aan.' Zoals in vrijwel alle sportkantines wor den er in die van SVO ook alcoholhou dende drankjes verkocht. ,,We houden ons echter altijd stipt aan de slui tingstijd, die we met de plaatselijke horeca hebben afgesproken en daar is dan ook nog nooit gedonder over ge weest. We helpen elkaar zelfs met een vat bier of een fles koolzuur als het zo uitkomt". Eén van de allerleukste bezigheden in die kantine zijn de kindermiddagen, bijvoorbeeld als alle velden afgekeurd worden. Dan mogen ook kinderen ko men die geen lid zijn en er worden al lerlei spelletjes gedaan. Bijzonder is de Sinterklaasavond, dan staan zelfs de Cruyffs in de dop te bibberen voor de goedheiligman. Boeken Vijftig jaar SVO, tweeënveertig jaar Ome Sieme. Zowel de vereniging als de man staan open voor iedereen en ze zijn zuinig op hun spullen. Alle boe ken zijn er nog, elk kwartje dat ooit binnenkwam of werd uitgegeven, is verantwoord, alle notulen zijn be waard. Toch is het duidelijk dat zowel de vereniging als de man nog lang geen historie zijn. Bij uitgeverij „Flevodruk" in Harlin- gen is het boek „Dichtbij en toch ver weg" verschenen. Het gaat he lemaal over het ontstaan en de ontwikkeling van de bootdiensten op de verschillende waddeneilan den, waarbij ook wordt ingegaan op de beurtdiensten, de rol die de posterijen speelden in het verkeer met de waddeneilanden en de pro blemen die de veerdiensten tegen woordig hebben. Het boek verschijnt op een moment dat de waddenveren volop in discussie zijn, ook in Den Haag waar de nota Zoute Veren weer aan de orde is. Het nu verschenen boek, geschreven door F. Drost uit Harlingen is een uit gebreide voortzetting van het eerder De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.04 uur. 25 juni E.K.; 2 juli V.M. Doodtij: 28 juni; springtij: 4 juli. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 juni 11.14 en 23.45 Zaterdag 22 juni 11.56 en Zondag 23 juni 0.24 en 12.39 Maandag 24 juni 0.53 en 13.23 Dinsdag 25 juni 1.24 en 14.09 Woensdag 26 juni 2.04 en 15.01 Donderdag 27 juni 3.02 en 14.10 Vrijdag 28 juni 4.24 en 17.07 Zaterdag 29 juni 5.54 en 18.20 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. verschenen „Passagieren op de wad den" dat ging over de geschiedenis van de veerdienst op Vlieland en Ter schelling. Nadat dit boek was uitver kocht werd besloten de herdruk uit te breiden met beschrijvingen van de an dere veerdiensten in het Nederlandse waddengebied, dus ook Teso. Het fei tenmateriaal over Teso kon Drost met weinig moeite verkrijgen door gebruik te maken van het uitstekende gedocu menteerde boek „Texelstoom" van Willem Boot en van foto's die beschik baar werden gesteld door Dirk Kuiter en het Teso-archief. Het boek ziet er mede dank zij de vele oude en nieuwe foto's goed uit en laat zich makkelijk lezen. Voor de eilandbewoners zal het interessant zijn kennis te nemen van de verschillen in problematiek maar ook van de overeenkomsten. Het boek telt ruin honderd pagina's (enkele toe gevoegde pagina's over allerlei plannen tot inpoldering van de Zuiderzee kun nen als niet terzake doende worden beschouwd) en kost 729,75. Zaterdag a.s. wordt in Oosterend voor de tweede keer een grote wielerronde gehouden met vooraf gaand een recreatieloop via dezelf de route. De wielerronde start om 18.00 in de Oranjestraat. De route vervolgens: Peperstraat, Kot- terstraat, Zevenhuizen en Oost kaap. Er worden 25 ronden gereden. Om 16.45 is de recreatieloop, waarbij gekozen kan worden uit een, twee of drie rondjes van elk twee kilometer. De organisatie is in handen van de Wielervereniging Texel, de Atletiek vereniging en de Oosterender Onder nemersvereniging. Deelname staat open voor iedereen. In het bijzonder wordt gehoopt dat veel Oosterenders zullen inschrijven, voor zowel de wie lerronde als de recreatieloop. Op de Oosterenders die wonen in de straten van de route wordt het dringende be roep gedaan hun auto voor deze gele genheid niet aan de straat maar ergens anders te parkeren in het belang van de veiligheid van de deelnemers. Gedurende het evenement (tussen half vijf en half acht) zullen de AOT-bussen niet op de gebruikelijke haltes komen. In- en uitstappen kan dan op de hoek Genteweg-Oosterenderweg en de hoek Oosterweg-Koningsweg

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9