Groen AyarL-Jexels m hart, aadscommissie akkoord iet geld voor TAPT Nieuw plan voor taakscheiding gemeente en WST Hartelijke reünie o ud-Eierian ders oemenie-reis oor familie oete/ief egpenningen halen DINSDAG 25 JUNI 1985 CHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9991 Tijdens de reünie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. rttiid: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, 1.1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. B(hof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der -i- /-, s* **•§- Abonnementsprijs H8,10 per kwartaal; los 80 cent 32220) 2741. na 18.00 uur 4881. J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. idscommissie Financieel, Economisch en Technisch beleid ging in rgadering van donderdagavond unaniem akkoord met een subsidie (4.000,voor het maken van een Toeristisch Aktie Plan voor Texel Het bedrijfsleven is van plan f28.500— aan dit toeristisch struc- iderzoek bij te dragen en uitgezonderd enkele detailopmerkingen de raadsleden hun instemming betuigen met de opzet van het iek en de controle daarop door TVO, Teso, VVV, RST en -Jente. itale onderzoek kost, zoals be- f125.000,en TVO hoopt op bsidie van f82.500,— uit het Ontwikkeling en sanering voor idden- en kleinbedrijf. Wethou- laas Barendregt vertelde donder- ond dat de subsidieaanvraag in- l$ is ingediend, maar de uitslag niet bekend. Hij stelde voor de !e van de gemeente beschikbaar 'en onder voorwaarde, dat de iubsidie en de bedrijfslevenbijdra- binnen komen. and Poster van de VVD zei dat het algemeen tegen onderzoek voor dit toeristisch structuu- rzoek wilde hij graag een uitzon- Imaken. ,,Dit onderzoek is van 3 voor de toekomst van raadslid Ate Rienstra meende dat oog tijd wordt dat Texel een ctureerd goed uitgedacht promo- leem op poten zet. In andere lenplaatsen slapen ze ook niet. blijven wachten missen we de Wel had hij zich verwonderd Ie keuze van het bureau Oranje- omdat dit bedrijf zich door met vooral technische projekten loudt. Hans de Leeuw van TVO Ie dat voor Oranjewoud was ge- advies van het Sanerings- en hkelingsfonds. Oranjewoud heeft en promotie-beleidsplan gemaakt Ie provincie Gelderland en is mo tel met een toeristisch aktieplan in Maastricht. Mager Beumkes van het Pakt was ook tander van het onderzoek, maar de bijdrage van het bedrijfsleven ,te mager". ,,Een volgende keer het bedrijfsleven meer betalen".' heeft als forse subsidiegever de heer J. Zoetelief, Kogerstraat D Den Burg is winnaar gewor- ivan de verloting, die door het itcomité Eierland 150 jaar werd rganiseerd om de gelden voor viering van het feest bijeen te gen. De hoofdprijs bestaat uit 15-daagse vakantiereis naar imenië voor twee personen. De ede prijs, een videorecorder, naar mevrouw Kuijper- ivers in Den Burg, de derde leen kleurentelevisie), naar H. lenkamp in Oudeschild, de prijs (een fiets) naar F. Lan- eld in De Koog, de vijfde prijs een fiets) naar R. van •ten in Den Burg, de zesde (een aquarel van Niek Welbo- naar W. J. Reuvers in De iksdorp, de zevende prijs (ver- Ier) naar Piet Zijm in De iksdorp, de achtste prijs (een dvlucht voor twee personen) D. Timmer in Den Burg, de Me prijs (12 pakken koffie) K. Burgman, Doolhof, en de 'de prijs (eten in restaurant 't lenbos) naar fam. Bakker, Ma- Weg in Den Burg. Verder wa- fir enkele tientallen stprijzen. 'nderdagmiddag van 14.00 tot uur is de tweede (en kte) gelegenheid om de stelde legpenningen „Texel nst u vrede en vrijheid" af te 0n in het kantoor van de N in de Parkstraat te Den voorwaarde gesteld, dat de VVV en RST een nieuwe structuur moeten krij gen en meer commercieel gerund moeten worden. Wat betreft de WV was Beumkes het met TESO eens, maar herstructurering van de RST zag hij niet zitten. „De RST is opgezet voor sociaal toerisme en daar moeten anderen nu verder af blijven", aldus het raadslid, die tot zijn vreugde had gemerkt dat het college dezelfde mening heeft. B. en W. willen middels de Stichting een vinger in de toeristische pap blijven houden en zijn dan ook niet van plan aan deze over heidsbemoeiing een einde te maken. Beumkes merkte op „dat er wel schamper wordt gedaan over die over heidsbemoeiing en overheidssubsidie", maar als we ons niet met de VVV be moeid hadden, was dat bedrijf allang failliet geweest". Minder-validen Peter Bakker van de PSP herinnerde er aan dat de gemeente in de begroting „jaarlijks een kwart miljoen toelegt op voorzieningen ten behoeve van het toerisme". Hij was voorstander van het structuuronderzoek en uitte de wens dat de uitkomsten er niet in zouden resulteren dat de campings verdwijnen. Barendregt was het met hem eens: „Texel blijft natuurlijk kampeerejl^nd maar daarnaast moet er wel het een en ander gebeuren. We zullen moeten streven maar andersoortige akkommo- daties voor alle seizoenen". Bakker hoopte dat in het toeristisch aktieplan ook aandacht wordt ge schonken aan vakantiemogelijkheden voor minder-validen. „We zijn met het strandpad van Paal 17 en het Tessel- huus op de goede weg, maar er kan nog meer gebeuren". Barendregt merkte op dat de 14 mille van de gemeente „niet zoveel is als veel raadsleden denken". „Ik heb een rijksambtenaar gesproken die onze tien procent subsidie minimaal vond. Die man wist mij er van* te overtuigen dat een dergelijk onderzoek voor de ge meente ontzettend veel nuttige infor matie oplevert. We komen zo in feite heel voordelig aan een goed onder zoek", aldus de wethouder. Texels Be lang raadslid Paul Kikkert vreesde voor overschrijding van de ƒ125.000,— en vroeg hoe dat dan opgelost zou wor den. Barendregt antwoordde dat de gemeenteraad dan weer een nieuw voorstel op tafel zou krijgen, maar hij deelde de angst van Kikkert niet. Hans de Leeuw vertelde dat het on derzoek op contractbasis wordt ver richt. „Dat bedrag is keihard. Daar doen ze het voor". Tegenvaller De TVO-vertegenwoordiger zei dat er een begeleidingscommissie van de be trokken Texelse instanties komt die de tussentijdse rapportages van Oranje woud zal beoordelen. Geschat wordt dat het onderzoek een half jaar zal duren. Lees verder PAGINA 2 Woensdagavond (morgen) bespreekt het bestuur van de Welzijnsstichting in een openbare vergadering een uitgebreid collegevoorstel om de taken van gemeente en Stichting uit elkaar te halen. Over het voorstel van B en W bestaat overeenstemming met het hoofd culturele zaken en het personeel van de afdeling is inmiddels ingelicht. Om tot een strikte scheiding van gemeentelijk- en Stichtingswerk op de afdeling culturele zaken te komen is door het college een nota met 14 uit gangspunten opgesteld die, als het even kan, nog dit jaar moeten worden verwezenlijkt. Grofweg komt het colle geplan er op neer het „twee petten" systeem ongedaan te maken. Één en dezelfde ambtenaar zal niet meer eerst het college kunnen adviseren over het te voeren beleid om daarna de wel zijnsstichting van advies te moeten dienen over eventuele protesten. B en W stellen dan ook voor de ta ken, bevoegdheden en funkties van zowel gemeente als Stichting vast te stellen en laatstgenoemde instantie een eigen administratie te geven in een eigen onderkomen. In feite betreft het dus het afstoten van het werk dat gemeenteambtenaren voor de Wel zijnsstichting uitvoerden en dat heeft uiteraard gevolgen voor de organisatie op de afdeling culturele zaken. Geen ontslag Het college heeft beloofd dat er door de scheiding geen gedwongen ontsla gen zullen vallen en de medewerkers op de afdeling krijgen „binnen de ge meentelijke organisatie een funktie van vergelijkbaar niveau, het liefst in de sektor waarin ze hebben bewezen waardevolle krachten te zijn". Het Stichtingsbestuur krijgt het voor stel om een direkteur/administrateur in dienst te nemen „die funktioneel hoofd is van al het personeel van de Stichting" en die zich weer laat as sisteren door één of meerdere admi nistratieve medewerkers. Daarbij wordt gedacht aan een full-time baan voor de directeur en de medewerker(s) voor 26 of 32 uur. Het college stelt het bestuur voor om daarnaast een admi nistratieve medewerker voor de mu ziekschool te benoemden en de finan ciële administratie van de Stichting on der te brengen bij een administratie kantoor. De salarisadministratie is al enige tijd in beheer bij werkgeversorga nisatie Gamma. Het college hoopt de scheiding van ta ken zo door te voeren dat dubbel werk wordt uitgesloten of dat het gevolg ontstaat dat beide, dan apart opereren de, instanties meer werk op zich gaan nemen. Om dat te voorkomen moet de hele operatie zonder extra kosten verlopen, oftewel de inhoud van de begrotingspost Welzijn van de ge meente en de subsidie aan de Stich ting blijven hetzelfde. Dorpshuis Het college herhaalt de wens om de sporthal over te nemen en onder ge meentelijk beheer te brengen en stelt de Stichting voor dorpshuis 'd - Ouwe Ulo in eigendom te nemen en te behe ren. „Alles komt dan in één hand en wordt „welzijnscentrum" van Texel". Door deze constructie kan de huidige beheerder, de artikel 61 commissie, weer verdwijnen. Het college stelt ook voor vast te leggen waarvoor het ge meentebestuur nog verplicht is advies te vragen aan de Stichting en de sek- tie amateuristische kunstbeoefening kan „beperkt verzelfstandigd worden ten behoeve van het beheer van de muziekschool". Het college wil dat de sektie jeugd en jongerenwerk zich moet beperken tot het begeleiden van club- en buurthuis werk in de dorpen. „De rest, inclusief het alcohol- en drugsbeleid, jeugdwer kloosheid, opvang van jongeren, het open jeugdwerk in Den Burg dient on der verantwoording van het college te vallen". Als het bestuur woensdag avond positief reageert op de college voorstellen dient er nog veel werk te worden verzet. Eerst moet uitgezocht welke taken Stichting en gemeente verrichten en hoeveel tijd dat kost, waarna voor elke taak een taakom schrijving moet worden geschreven om later tot een goede en eerlijke splitsing van werk te kunnen komen. Het colle gevoorstel wordt 11 juli in de raads commissie welzijnsbeleid besproken. onder andere aan de zes onderduikers die zij in de oorlog huisvestte. Het feest en de gezamenlijke broodmaaltijd waren bijzonder gezellig, ook volgens haar vriendin S. van Santen-van der Werf. Die was vol lof over de organi satie, maar zij sprak niet zoveel oude bekenden: „Mijn man wel, die is de hele tijd met kennissen van vroeger aan het praten, maar hij kent ook veel meer mensen". Uit de buurt van Sassenheim kwam de familie Ben schop. De man was in de crisis uit de polder weggetrokken omdat zijn vader hem dat aanraadde. Er was daar geen werk meer. Dirk Mechielsen woonde tegenover het vliegveld. Toen de oor log uitbrak moest hij verhuizen naar een dorp buiten de polder: Oosterend. Hij haalde tijdens de reünie veel herin neringen aan vroeger op, door het werk wat hij deed kende hij veel men sen. Hij was boekhouder bij Langeveld en de Rooy, waar hij van 1946 tot 1969 werkte. Later kwam hij bij een drukke rij in Brielle en nog weer later verhuis de hij mee met het bedrijf naar Oss. Door familiebanden heeft hij altijd con tact met Texel gehouden, evenals J. van Hamelsveld, die nooit echt in de polder gewoond heeft maar die wel anderhalf jaar ondergedoken zat bij de gebroeders Witte van Burst. Hij werd op de reünie attent gemaakt door zijn zuster, die op Texel woont en hij hoopte iemand van de familie Witte of Rika van der Star, de buurvrouw te ontmoeten. Teon we hem spraken was hem dat nog niet gelukt maar hij had evengoed een gezellig feest. Willekeurig Hierboven zijn zomaar wat ervaringen van willekeurig uitgekozen reüniegan- gers opgeschreven, ledereen die daar kwam, kwam met zijn eigen verhaal en zijn eigen herinneringen. In veel ge vallen konden die gebeurtenissen van vroeger weer eens doorgesproken wor den met anderen die er bij waren ge weest. Dat leverde leuke en soms emotionele gesprekken op. Burge meester Engelvaart omschreef de sfeer misschien nog het beste in zijn toespraak: „Je vraagt je bij dit soort feestelijkheden altijd af of het zinvol is. Als ik hier die volle tent zie met die duizend mensen die van heinde en verre zijn gekomen dan is die vraag voor mij afdoende beantwoord. Dit heeft zeker zin". De polderfeesten in Eierland zijn donderdagmiddag geopend met een reünie van oud polderbewoners. Er waren zeer veel hartelijke ontmoetin gen, families zagen elkaar na soms heel lange tijd en klasgenoten van de lagere school van jaren her schudden elkaar de hand. Tijdens de reünie verrichtte burgemeester Jo Engelvaart de officiële opening van het jubi leum. Hij bood de Eierlander gemeenschap een schilderij van de voorma lige polderbewoonster Lenie van 't Noordende aan. >t voi mensen die herinneringen ophaalden. De voorzitter van het feestcomité Arie Boon begon zijn toespraak met het opnoemen van een indrukwekkende rij gasten die van soms heel ver waren gekomen: Australië, Nieuw Zeeland, de Verenigde Staten, Canada en Zwitser land. Even later vertelde hij waar de uitnodigingen naar toe waren gegaan: 440 in de polder, 300 naar Den Burg, 100 naar de rest van Texel, 700 elders in Nederland en bijna 100 naar het bui tenland. De reünie werd bezocht door ongeveer 1000 mensen. Boon herdacht Wim Ran, lid van het comité, die tij dens de voorbereidingsperiode over leed. Het publiek nam staande enkele ogenblikken stilte in acht. De voorzitter ging in zijn toespraak vrij uitgebreid in op de sociaal- economische geschiedenis van de pol der. Hij toonde met ledenaantallen van de landarbeiders-bonden aan dat de werkgelegenheid in de landbouw in de loop der jaren geminiseerd is: van hon derden arbeiders in de twintiger jaren naar 20 werknemers nu. „Wij zijn wel varend geworden, maar daar is maar een beperkt aantal mensen bij betrok ken. Gelukkig kwam hier het toerisme op en daardoor hebben we goede hoop voor de toekomst". Boon bestreed de gedachte dat we nu een crisis zouden meemaken: „Dat woord is onvervreemdbaar verbanden met de dertiger jaren, we zitten nu in een wel vaartstagnatie". Boon besloot zijn toespraak met te vertellen dat Cocks- dorper scholieren die naar Den Burg moeten zich elke dag al een uur voor aanvang van school bij het Molenbos verzamelen. Hij herinnerde zich echter uit zijn eigen schooltijd dat de Cocks- dorper kinderen altijd op tijd waren, in tegenstelling tot die kinderen die op loopafstand van de school woonden. Hij trok de moraal van dat verhaal door: de achterstand die het dorp heeft door zijn afgelegen ligging zorgt er juist voor dat de bewoners sterker zijn. „En zo moeten we het houden". Burgemeester Engelvaart ging ook in op de afstanden die Cocksdorpers vaak moeten afleggen: „Het is heel belangrijk dat we bijvoorbeeld goede onderwijsmogelijkheden op het eiland in stand houden. Het is niet altijd even makkelijk om in ieder dorp een school en in Den Burg het voortgezet onder wijs in stand te houden, maar het is wel van belang dat we daarvoor strij den. Daarvoor is het nodig dat een gemeenschap als Eierland solidair naar buiten treedt. Een Cocksdorper kind dat bijvoorbeeld naar Schagen zou moeten reizen voor vervolgonderwijs krijgt er per week een halve werkweek bij aan reistijd". Engelvaart vertelde hetzelfde over het maatschappelijk belang dat behoud van kerken en winkels voor een dorp betekent. Over de woningbouw merkte hij op dat de gemeente daarbij aan alle kanten wordt ingeperkt door andere overheden. Hij wees op het uitbrei dingsplan voor Oosterend waar vol doende belangstelling is voor een flin ke nieuwe wijk met koopwoningen. De provincie stak daar echter een stokje voor omdat dat plan niet past in het kleine-kernen-beleid. De eerste burger merkte op dat de groei van de werkgelegenheid in de polder zal moeten komen van het toe risme. Hij noemde in dat verband de onlangs uitgebreide Krim: „Een mooi jubileumgeschenk voor de gemeen schap Eierland". Hij gaf zijn geschenk aan de voorzitter van de Vereniging Gemeenschap Eierland, Meyert Boon. Deze maakte in zijn dankwoord een uitgebreid compliment in de richting van het comité dat het feest had geor ganiseerd: „Om zoiets echt rond te krijgen, financiëel en organisatorisch, is heel wat nodig. Het comité is er in geslaagd de bevolking enthousiast te maken". Natuurlijk stond de reünie verder volle dig in het teken van vroeger. Afgezien van het verstrekken van koffie, gebak en een broodmaaltijd bemoeide het comité zich verder eigenlijk nauwelijks met de gang van zaken en dat bleek een gelukkige greep te zijn. Steeds nieuwe groepjes reünisten werden ge vormd en die wisselden geestdriftig er varingen uit over wie wel en wie niet aanwezig was, wie er zou moeten zijn en wie wél gesignaleerd, maar nog door niemand gesproken was. Dë leef tijd van de bezoekers varieerde sterk, maar de meesten waren ze toch wat ouder. Mevrouw F. van Lenten-Boon (77) had de reis van Den Hoorn, waar zij een bejaardenwoning bewoont, naar De Cocksdorp ondernomen omdat zij 47 jaar in de polder woonde. Zij had nogal wat herinneringen op te halen, Soms gingen de herinneringen ver terug.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1