,,Zo bouw je een brug over land" Drie nieuwe ereleden bij SV Oosterend Nieuw materieel voor vuilnisdienst Poster tegen grondverkoop aan Stichting Agrarisch Texel Raadscommiss Bazaar Cocksdorper N.H. Zusterkring Bromfietsen uit het verkeer Opgave voor Tally-Ho EOD was op Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 JUNi De nieuwbakken ereleden en de voorzitter. V.l.n.r.: Kees Daalder, Klaas Burger, Joop Koning en Sieme Keijzer, dit keer zonder zijn sinds de Bakker van de PSP die op tegen gestelde gronden tegen de verko: stemde. ,,Als je deze WD/CDA regering loer kunt draaien zal ik dat in pij niet laten. De gemeenteraad isc uitgezonderd Poster, ook druk tri; zig maar wij zijn uit principe nie! grotere overheidsbemoeiing", aid Bakker. Hij was niet overtuigd van de agi sche structuurversterking omdal betreffende grond nu ook door! agrariërs wordt gebruikt. Er ven niets". Paul Kikkert van Texels Belang h koord gaan met de grondtransal; maar voegde daar aan toe datK dere verkoop van de Stichting to blijft volgen. Kikkert wist dat er gegadigden voor de grond ware maar dat betreft boeren die hun ,,net naast" de Hoge Berg hebb Stichting en college vinden niet deze boeren de grond moeten ki en Kikkert had daar wat moeitei ,,Die mensen zitten ook te sprint om grond". Barendregt legde nog eens uit d: bedrijven in het gebied zelf „ma vensvatbaar" moeten worden. H plan van de SAT wil die bedrijve ook helpen. ,,Die bedrijven moe zelfstandig kunnen blijven best® Poster en Bakker stemden uitein tegen het collegevoorstel en Ten lang, CDA waren voor. Henk Be van het Pakt adviseerde aanvanl ook positief maar hield later een om de arm. Hij kon geen standr innemen zonder eerst met zijn li te overleggen De commissie kon ook van ham koord gaan met de wijziging va' gemeentebegroting in gunstige; Door administratieve fouten kwi enkele meevallers aan het licht I bedrag van f247.646,—. De com leden waren blij met dit appeltje de dorst maar iets minder vrolijk de oorzaak van de meevallers. V houder Barendregt zorgde metei voor een domper op de vreugde mee te delen dat de gemeentel ander front „vijf ton mis loopt", herindeling van de Waddenzee e nitief uitgesteld tot 1 januari 198 dat betekent een half miljoen rri uitkering van het rijk. Ommez' Ik maak me niet meer'kwaadr soort gemeenteraad. Ik betreurt dat mijn collega's zo'n ommezw ken. We hebben er zes keer ove gaderd en nu zijn we weer terug af". Dat zei Gerbrand Poster var VVD over het collegevoorstel to'. koop van het pand SommeltjesVi de dienstwoning van de Redme: school in De Waal. Begin dit jat besloot een meerderheid van de meenteraad de woning niet te ve pen, maar tijdens de raadsvergat in mei bleek het CDA van menie zijn veranderd. Barendregt telde de koppen en stelde voor het oc voorstel opnieuw in de commissi bespreken. Donderdagavond liet de wethouc geen twijfel over bestaan dat hij moest weten dat het voorstel in volgende raadsvergadering doori meerderheid gesteund zou word? ,,lk ga niet weer van alles overhl halen om dan te ontdekken datl voor de tweede keer voor niets weest. Dan kunnen de ambtenat hun tijd beter besteden". De corr sieleden van Pakt, CDA, PSP ve den echter ,,met de hand op hel dat hun frakties voor verkoop va" woning zullen stemmen en datI? inclusief het college tien voorstee op. Barendregt toonde zich tevreden, raad begrijpt eindelijk dat de wor feite geen dienstwoning meer is" de koopaktie met huurder J. BI»1 een anti-speculatiebeding opgei* en de gemeente heeft het eerste van terugkoop. Gerbrand Posters echter duidelijk teleurgesteld. „D en ik hebben zelf nog met eend gedreigd om de woning te laten' ruimen, zodat de hoofdonderwiji de school er in kon. De vorigeki was de hele commissie tegen vff Nu er een nieuwe onderwijzer op IJskaschool moet komen is beho; van de djenstwoning meer nodig ooit". Het VVD-raadslid kreeg steun va Kikkert die zei tegen verkoop te' stemmen. Die mededeling zorg* verbaasde gezichten en hilariteit, waarop Kikkert meedeelde datz? fractie over dit onderwerp inmid' verdeeld was". Tot grote verbazing van zijn mede-commissieleden en wet houder Klaas Barendregt adviseerde Gerbrand Poster van de VVD negatief over de verkoop van gemeentegrond op de Ho ge berg aan de Stichting Agrarisch Texel. De Stichting wil de grond uitgeven of doorverkopen aan bedrijven in dit gebied en zo voorkomen dat bijvoorbeeld Staatsbosbeheer deze grond aankoopt. Het college wil de grond aan de Stichting verkopen „om de agrarische structuur van de bedrijven te versterken". Dat maakte weinig indruk op het VVD-raadslid. ,,lk laat het principe van vrije-markt-verkoop zwaarder we gen. Dit is overheidsbemoeiing die nog meer kost ook. Zo bouw je een brug over land", aldus Poster. de Hoge Berg veel kleine bedrijven en er is grote interesse van de overheid voor de grond. Die overheid houdt je zo buiten de deur en de bedrijven' krij gen de kans iets groter te worden wat ik beschouw als een verbetering van de agrarische produktie en structuur ter plekke". Ate Rienstra van het CDA was het ge heel eens met de wethouder. „Deze Stichting heeft echt grote faam op het gebied van structuurverbetering in de agrarische sektor. Zo wordt agrarisch gebruik gewaarborgd en het komt de bedrijven ten goede. Bovendien heeft het college een zeer goede prijs uit het onderhandelingsvuur gesleept". Henk Beumkes vond het een wonder lijke zaak dat een VVD-wethouder zich wil bemoeien met grondverkoop in die zin dat hij mede bepaalt naar wie de grond toegaat.„De VVD houdt toch niet van overheidsbemoeiing" vroeg de socialist plagerig. Barendregt had zijn antwoord klaar en zei dat „dit bemoei en" nodig was om grotere overheids bemoeiing uit Den Haag tegen te'hou den. Gebrand Poster zei waarde te hechten aan het behoud van agrarische grond op Texel maar hij vond het niet juist om met de Stichting in zee te gaan. „Je zit twee keer met de overdracht van een koopakte en dat kost dus ex tra geld. Deze grond moet gewoon openbaar bij inschrijving verkocht wor den. De grond is agrarisch bestemd in het bestemmingsplan en dat blijft toch zó". Partijgenoot Barendregt probeerde het raadslid duidelijk te maken dat de grond inderdaad een agrarische bestemming houdt maar dat het rijk door grondaankopen het Hoge Berg gebied kan versnipperen, waardoor de boerderijen niet rendabel meer zijn. „We moeten ze geen kans geven dat ze bedrijven in dit gebied kunnen op kopen. De boeren op de Hoge Berg zijn er bij gebaat als ze allemaal een forse lap grond in eigendom hebben om een florerend bedrijf op te zetten of in stand te houden". Ambtenaar grondbedrijf Piet Witte zei dat verkoop op de vrije markt betekent dat de hoogste bieder de grond krijgt. „Het rijk heeft er belang bij die grond te krijgen en zal dus hoog bieden". Poster was niet overtuigd en liet een landelijk VVD-principe zwaarder we gen: „Het'vrije markt mechanisme vind ik in dit geval belangrijker dan de kans dat de grond daar in handen van Staatsbosbeheer komt". Hij vond een medestander in Peter komt uiteraard van pas in nauwe straatjes van de dorpen. De laadbak van de vuilniswagen is elektronisch beveiligd. Als iemand zijn arm of hoofd in de bak steekt tijdens het „malen" stopt de schuif die het vuil in de bak drukt automatisch. De laadbak heeft een inhoud van 15 m3 en kan tien ton vuil vervoeren. De Fa. Geesink garandeert dat met deze wagen anderhalve ton meer vuil gela den kan worden dan met de oude vuil niswagen door een groter en moderner luchtdrukmechanisme. Het vuil wordt zo in elkaar geperst dat de lading op de stortplaats-als een rechthoekig blok uit de bak schuift. Op de foto overhandigt Wim van Sambeek de sleutels van het nieuwe materieel aan de chauffeurs die er mee moeten werken. Links de nieuwe vrachtwagen en rechts de vuilniswagen. vorige Kram .eeuwige Keeperstrui. Tijdens de viering van het vijftigjarig jubileum is het aantal ereleden van SV Oosterend gestegen van 2 naar 5. Klaas Burger, Kees Daalder en Sieme Keyzer werden door voorzitter Joop Koning geprezen om hun in breng in de vereniging. „We hebben wel eens ruzie gehad, maar ik vond het uitstekend dat de oudere garde niet zomaar opzij stapte voor de nieuwe. Jullie inbreng in het bestuur is altijd uitstekend geweest". De plechtigheid nam bijzonder weinig tijd in beslag. In naar schatting drie minuten was de eregalerij van de vereniging uitgebreid. Joop Koning vertelde dat SVO zuinig Was met het verlenen van dergelijke lidmaatschap pen, ook omdat de mensen die er nu voor in aanmerking kwamen in het bestuur blijven. „Het was echter de hoogste tijd dat deze mensen gehul digd werden", aldus Koning. Wethouder Piet Zegers hield een per soonlijk getinte, hartelijke toespraak. Na zijn actieve voetbalcarrière werd Zegers scheidsrechter en de eerste drie wedstrijden die hij te fluiten kreeg wa ren bij Oosterend thuis. „Toen belde ik de bond maar eens met het verzoek of er niet eens een andere club aan bod kon komen en de volgende keer moest ik fluiten in Callantsoog, waar de plaatselijke club als tegenstander..... Oosterend ontmoette. Ik dacht slim te zijn en reisde met SVO mee in dezelf de bus. Aan het eind van de wedstrijd kreeg Callantsoog een corner, maar er was echt geen tijd meer en we moesten de boot nog halen. Direct na de corner floot ik af en prompt daarop knalden ze de bal in het doel. U snapt dat ik heel wat boze spelers om me heen kreeg en toen ze me na afloop ook nog bij SVO in de bus zagen stap pen waren de rapen helemaal gaar. Sindsdien ging ik met eigen vervoer als ik moest fluiten". Zegers prees Oosterend om de sportieve instelling: „Het voetbal komt de laatste tijd nog al eens negatief in de publiciteit door aggressie en vandalisme maar daar merken we op Texel en zeker in Oos terend nog niets van, gelukkig. Eén van de factoren die daar een rol in spelen is het alcoholgebruik en zeker tijdens en voor de wedstrijd zouden sportkantines eigenlijk geen drank moeten verkopen. Wij denken er overi gens absoluut nog niet aan om maat regelen te nemen met vergunningen of zo want tot nog toe loopt alles op De NH Zusterkring van De Cocksdorp houdt vanmiddag en vanavond haar jaarlijkse bazaar in het gebouw naast de kerk. Naast de handwerkverkoping is er een rad van avontuur, sjoelen en andere spelletjes. De opbrengst van deze bazaar is voor het opknappen van het kerkorgel. De bazar is van 14.0 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De verkoping zal elke dinsdag tot 20 augustus herhaald worden. De politie haalde de afgelopen dagen verscheidene bromfietsen uit het ver keer. Een 15-jarige Texelaar werd vrij dag aangehouden op de Elemert met een geleende bromfiets. Het voertuig werd meegenomen naar het bureau. Zondag hield de politie een 18-jarige Texelaar aan op de Zes. Zijn brommer werd in beslag genomen voor een technisch onderzoek, omdat de wacht meesters een sterk vermoeden had den, dat aan het ding gesleuteld was. Om dezelfde reden werd donderdag de bromfiets van een andere Texelaar in beslag genomen voor technisch onder zoek. Deze man werd aangehouden op de Rozendijk. Texel uitstekend". Zegers gaf een op somming van wat de gemeente de af gelopen jaren voor SVO heeft gedaan en vertelde dat de club het komende jaar maar over één veld kan beschik ken omdat het A-veld gerenoveerd wordt. Hij wist dat er bij de vereniging wensen leven om de kantine en de kleedkamers te verbeteren en ten aan zien van die toekomstplannen merkte hij op dat de allerbeste verenigingen nog steeds de clubs zijn die dergelijke plannen zoveel mogelijk op eigen kracht realiseren. Die zijn er op het ei land overigens voldoende, aldus de wethouder, want bijvoorbeeld de tarie ven vor de sportvelden kunnen hetzelf de blijven en dat is elders in het land vaak anders. Zegers feliciteerde de club met het goede clubblad en wenste SVO een goede jeugdbegelei- ding en een goed bestuur toe. Daar had hij vertrouwen in, want tot nog toe, aldus de wet houder, was dat uitstekend. Hij over handigde Joop Koning een envelop met daarin de jubileumsubsidie. Vlag en wimpel De heer de Boer overhandigde namens de KNVB een vlag van de afdeling en een wimpel namens het hoofdbestuur. Met name die wimpel was fraai: ge deeltelijk uitgevoerd in de Strender kleuren groen-wit en voorzien van de jaartallen die het vijftigjarig bestaan markeren. In zijn toespraak benadrukte hij dat de sociale functie van het voet bal ondanks alle negatieve publiciteit voorop blijft staan en hij roemde de vereniging en de sport in het alge meen. Er was ook een moment voor bezinning: „Hulde aan hen die de club lieten leven en aan degenen onder hen die niet meer onder ons zijn".* J.C. Roeper (sprekend namens de dorpscommissie) haalde ook herinne ringen op. „Bij het veertigjarig bestaan werd er een wedstrijd gespeeld tussen een ploeg van Sieme Keyzer en een ploeg van Jo Roeper en daar heb ik nog de beste herinneringen aan. Over igens zat ik al met Sieme en Klaas Burger samen op de aspiranten en het was een glorieus moment toen we in die tijd Den Burg op een 1—1 ge lijkspel hielden". Roeper prees de samenwerking bij de rommeltjesmarkten en hij bood de ver eniging twee grensrechtersvlaggen aan. De heer Ten Cate stak een pluim op de hoed van Sieme j<eyzer: „Ik moet altijd de bussen bestellen en af bestellen en als er één is die altijd op tijd doorgeeft hoe of wat dan is het Sieme Keyzer wel. In al die jaren is dat nog niet één keer fout gegaan". De herinnering van Ten Cate reikte nog verder terug dan die van de ande re sprekers: „Ik" heb in 1921 een wedstrijd gespeeld tegen OVV aan de Oosterweg en ik denk dat ik daarmee de persoon ben die het langst geleden tegen Oosterend gevoetbald heeft". Overigens wist erevoorzitter Jacob Visman zich OVV ook nog te herinne ren, hij vèrtelde dat deze vereniging in 1924 was opgeheven. Echtgenoot Janny Koning-Kistemaker van de Sportraad stond voor de niet eenvou dige taak haar echtgenoot Joop Ko ning formeel toe te spreken. Zij constateerde dat de zelfwerkzaamheid bij SVO behoorlijk groot is, wat te waarderen is. Ook zij bood een envelop met inhoud aan. W. v.d. Slikke vertelde hoe het in de beginjaren was om als „fijne" lid te zijn van de „grove" voetbalploeg. „Het is wel eens voorgekomen dat ik in de kleedkamer werd opgesloten tot het moment dat de kerkdienst al be gonnen was. Dat was een grap, maar verder werd ik goed opgevangen. Ik had natuurlijk nooit één cent om te voetballen omdat ik dat helemaal niet mocht, maar de een nam brood voor me mee als we moesten spelen en de ander zorgde dat mijn spullen gewas sen werden. Die sfeer, zo heel anders dan de sfeer die er nu is, die zal me altijd bijblijven, dat is een geweldig fij ne herinnering". Het praatje van SV-Texelvoorzitter Bob Bakker ging over de gelukkige omstan digheid dat SVO nooit om bestuursle den verlegen zit. „Iemand heeft eens tegen me gezegd dat ik veel kostbare vrije tijd in de vereniging steek maar dat er vroeger anderen waren die dat voor mijn plezier deden. Dat is belang rijk en een gemeenschap moet goed beseffen hoe waardevol het is om een actieve vereniging als SVO te hebben, dat gebeurt nu onvoldoende". SV Texel bood de min of meer traditio nele bal aan. Joop Koning vertelde enigszins verbaasd te zijn over de gro te hoeveelheid sprekers: „Zoveel woor den had ik niet verwacht. We hebben de receptie in deze krappe tijd bewust zo eenvoudig mogelijk gehouden, dit bestuur functioneert beter als het om voetbalaangelegenheden gaat dan bij officiële zaken". Koning hield een warm pleidooi voor een nog verdergaande samenwerking van de clubs dan nu al het geval is. „Door het teruglopende aantal kinde ren en wellicht ook door een teruglo pende belangstelling zijn er steeds minder jeugdleden. Wij hebben nu al geen F-pupillen meer en het is op het eiland al moeilijk om een pupillencom- petitie op poten te zetten. Alleen door samenwerking kunnen we daar wat aan doen". Op advies van de gemeenteraad had de gemeente de ruim tien hec tare grond aan de Leemkuil eerder juist niet met Staatsbosbeheer ge ruild voor een ander stuk. Die voorgestelde ruiltransactie werd in februari van dit jaar afgezegd en het college kreeg de opdracht de grond zodanig te verkopen dat het agrarisch Texel ten goede komt. Met de Stichting Agrarisch Texel (SAT) werd overeengekomen dat deze instan tie de grond zal aankopen voor 721.500,— per hectare onder voorwaar de dat de grond wordt doorverkocht aan agrarische bedrijven op de Hoge Berg en zelfs voor die doorverkoop is toestemming van het college noodza kelijk. Tevens heeft de gemeente het eerste recht van terugkoop bedongen als een agrariër deze grond weer kwijt wil. Wethouder Barendregt betoogde dat de verkoop exact voldeed aan de wens van de gemeenteraad. „Er zitten op Op de zaterdagen 6 en 27 juli a.s. houdt de vereniging „De Blijde Rij ders" in samenwerking met De Koog Promotion Tally-Ho wedstrij den. De Tally-Ho-race bestaat uit 100 meter stap, 100 meter draf en 100 meter ga lop op een ongezadeld paard of pony. Er wordt gereden in 3 rubriekenstok- maat tot 1.25 m.; 1.25 tot 1.50 m. én 1.50 m. en groter. In elke rubriek zijn 4 grote prijzen, te winnen. Aanvang van de wedstrijden 19.30 uur aan de Nikadel in De Koog. Het inleggeld bedraagt 710,— per persoon. Men kan zich voor de Tally-Ho opgeven bij de maneges en bij F. J. Bakker, tel. (02226) 369. Het bezoek dat de Explosieven Oprui mingsdienst vrijdag aan Texel bracht, heeft letterlijk een behoorlijke klap ge geven. Op diverse lokaties werden een handgranaat, een lichtgranaat, een markeerder, een granaat, een onbe kend explosief voorwerp en een bri- santgranaat tot ontploffing gebracht. Overeenkomstig het raadsbesluit mocht de dienst gemeentewerken donderdagmiddag twee nieuwe vrachtwagens in gebruik nemen. De vrachtwagen met takelinstalla tie en een nieuwe „mammoet" vuilniswagen vergden een investe ring van ruim vier ton en werden door leverancier Wim van Sambeek van Truckservice uit Oudeschild niet zonder trots officiëel overge dragen aan de chauffeurs Sieme de Porto en Dirk Westdorp. De opbouw van beide wagens werd geleverd door de Fa. Geesink uit Em- meloord. Bij de overdracht was een vertegenwoordiger van dit bedrijf aanwezig. De vrachtwagen wijkt niet zoveel af van de oude Daf, die onder andere werd ingezet voor het ophalen van glascontainers, maar de vuilniswagen geldt met vele nieuwe snufjes als zeer modern. De rug van de chauffeur wordt gespaard door een luchtdruk- gestuurde stoelzitting die trillingen op vangt. Deze DAF-turbo van het type FAG 2305 DHTD heeft een zogenaam de voorlopas, oftewel de voorste twee assen van het drie-assige voertuig kun nen draaien zodat het mogelijk is scherpere bochten te maken. Dat

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2