Joedproef ging voor ^houd aardappelen Honderden begeleidden Gerrit Jan de Haan op laatste tocht Uitwisseling TX 71 zeer geslaagd Doorrijder Judoclub Shima had wedstrijddag met uitstekende gastclubs KBidors or de ilie Geslaagd iaar/Rienks winnen naranwedstrijd Prijzen voor Texelse dwerggeiten Watersportvereniging houdt Midzomerfeest Auto tegen laadklep 'Nil AG 25 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 verwarmd partij verv iVe haddei De zwemclub TX 71 kan terugkij ken op een geslaagde uitwisseling met de zwemclub uit Midwoud- Oostwoud. Zaterdag om 10.00 uur verwelkomde voorzitter Dik Haker de gasten en wenste hen een sportief weekend toe. Na indeling bij gastgezinnen ging ieder naar huis voor verdere kennismaking. Om twee uur 's middags stond een vistocht met de TX 27 op het pro gramma die door de Westfriezen zeer op prijs werd gesteld, 's Avonds was er een geslaagde „vossejacht" in Den Burg. Zondagmorgen om 9.30 uur werden wedstrijden in Molenkoog gehouden. Op het programma stond verder een fietstocht met picknick. De regen was echter spelbreker, zodat ieder weer met het gastgezin naar huis ging en verder de middag doorbracht zoals men dat wilde. Om 16.00 uur (bij een heerlijk zonnetje) werd de uitwisseling afgesloten met uitreiking van de herin neringen en een uitnodiging van Mid- woud voor volgend jaar. Nachtmarathon De eerstvolgende aktiviteit van de zwemclub is de nachtmarathon van a.s. zaterdag: ,,De Nacht van Texel". Dit is altijd een slijtageslag voor zwem mers. Het zwembad is sfeervol ver licht. Er doen diverse verenigingen van de vaste wal mee en twee ploegen van TX '71. Er is ook weer een zogenaamde gein- lijn. leder die voor de gezelligheid mee wil doen kan zich hiervoor opgeven, vanaf heden bij de kassa van het zwembad. De kosten zijn /2,50 inclu sief een consumptiebon. De auto van een 20-jarige inwoner van Heeg werd zondag tussen 2.30 en 12.30 uur beschadigd aan mistlampen, grille en bumper. Een onbekende moet tegen de in de Buysstraat in De Cocksdorp geparkeerde wagen zijn aangereden. Een deelnemer uit het Limburgse probeert hier bij Jacco de Haan (r.) van Shima een Uchi Mata in te zetten, zonder succes overigens. Scheidsrechter Freek Libosan, derde dan judo- leraar bij ,,Dun Hong", kijkt toe. De judoclub Shima heeft zondag de judovereniging Venray en Dun Hong uit Den Helder ontvangen in De Ferrever. Zowel de Limburgse als de Helderse vereniging brach ten judoka's van provinciaal of zelfs internationaal niveau op de mat, zodat er bij tijd en wijle te genieten viel van prima wedstrijd sport. Het niveau bleek voor de ei landclub wat hoog gegrepen te zijn. Venray is een vereniging met ongeveer 250 leden en hoort daarmee tot de grootste van Limburg. Bovendien had den zij 4 Limburgse kampioenen mee en een troef in de persoon van Ronny Smits, die tweede was bij de laatste Nederlandse adspirantenkampioen- schappen. Dat bleek dan ook duidelijk uit het gemak waarmee Smits Ippon's (hele punten door de tegenstander goed te werpen) scoorde. Dun Hong, een vereniging die zelfs driehonderd le den telt, trad aan met provinciaal kam pioene Ceryl de Graaf en met Frank Tomasouw en Cindy Ekkebus, beiden telgen uit roemrijke judogeslachten en beiden tweede in hun klasse bij de provinciale kampioenschappen. Dun Hong houdt zich ook bezig met het met raad en daad begeleiden van Shi ma. Shima telt ongeveer 70 leden, die zich vooral onderscheiden door het grote plezier waarmee zij de schone kunst van het judo beoefenen. vergaren bij anderen. Dat hij ook ande ren in zijn enthousiasme wist mee te slepen bewees onder andere de wor dingsgeschiedenis van het maritiem museum in Oudeschild waarbij een groep mensen de handen uit.de mou wen stak om met weinig middelen iets goeds tot stand te brengen. Vakantie genoot Gerrit de Haan nauwelijks. Het was zelden meer dan ,,een dagje weg" waarbij hij 's avonds weer thuis wilde zijn om zijn dieren te kunnen voeren. Voor zijn medewerkers was hij lang niet gemakkelijk omdat hij van hen dezelfde inzet vroeg die hijzelf gaf. Harting liet zich waarderend uit over de inzet van die personeelsleden in de afgelopen moeilijke maanden dat De Haan ziek was, in het bijzonder voor de steun die mevrouw De Haan van hen kreeg. Monument Ook de provinciale museumconsulent Berkhout ging in op het levenswerk van De Haan in het belang van na tuurbehoud, natuureducatie en cul tuurhistorie. Op deskundigen op mu- seumgebied heeft het vooral indruk gemaakt dat De Haan alles zélf deed en voor de toepassing van moeilijke, gecompliceerde technieken niet terug schrok. Door die instelling werd het Texelse museumbezit iets veel groters en belangrijkere dan het andere zou zijn geweest. Berkhout zei dat zeer ve len profiteren van de energie die De Haan in zijn werk heeft gestoken en beschouwde de Texelse musea als een monument te zijner nagedachtenis. De heer Cor Rey, sprekend namens de Rotaryclub Texel, noemde het overlij den van De Haan een moeilijk te aan vaarden verlies. Het dienen van de ge meenschap, het rotaryideaal, beoefen de hij voortdurend en hij had twintig jaar lang een grote inbreng in het werk van de club. „Zulke mensen heeft de samenleving nodig. Wij nemen afscheid van een echte vriend die als inspiratiebron van grote betekenis zal blijven". (jarige Texelaar maakte tijdens een feestje op 27 januari de keuze ihet laten bevriezen van 160000 kilo aardappelen of autorijden met drank op. De man koos voor het laatste en dat bleek achteraf de •rde keuze. Toen hij s'nachts even na drieën zijn erf opreed en de ■de garage parkeerde stond de politie klaar om hem de blaas- en roef af te nemen. Toen dat achter de rug was vroeg ik weer of ik even naar mijn kachels mocht, maar daar voelden de twee wachtmeesters niets voor. Ik moest meteen mee voor de bloedproef en werd in de politiebus geduwd. Voor mij was het een soort ontvoering". Tij dens de rechtzitting voor de politie rechter, vrijdagmorgen in Den Helder, werd niet duidelijk of het nog goed gekomen is met de partij aardappelen. Rechter J.J. Udo de Haes nam blijk baar aan dat de vrouw van de ver dachte de kachels van olie had voor- zien. loop van omstandigheden die u is overkomen en toon ik zelfs nog enige clementie" aldus Jansen. De politierechter had nog meer begrip voor de toekomstige bedrijfsmatige problemen van de Texelaar en zette de onvoorwaardelijke straf om in een voorwaardelijke, nadat de verdachte gevraagd had om zijn rijbewijs voor al le motorvoertuigen te mogen blijven gebruiken. Udo de Haes:,, Ik geloof dat het hier om een incident gaat en ik geloof ook dat u uw auto hard nodig hebt in uw bedrijf. Daarom strijk ik voor één keer de hand over het hart". Hij vonniste zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid die echter pas ingaat als de Texelaar binnen twee jaar weer met een te hoog alcoholpromillage achter het stuur kruipt en een geldboete van F900-. Ramp De bloedproef („Dat gebeurde bij mijn eigen huisarts. Ik ervoer dat als een afgang", aldus de Texelaar) wees uit dat de man een promillage alcohol van 1,48 in het bloed had en dat is drie keer zoveel als wettelijk is toegestaan. De verdachte was er duidelijk niet over te spreken dat hij geen gelegenheid had gekregen zijn heteluchtkachels bij te vullen. De volgende dag vond hij bij de boerderij een proces-verbaal boekje en een zonnebrilkoker. „Ik vond de hele toestand zo vervelend dat ik geen zin had om dat even naar het politie bureau te brengen. Ik dacht: ze zoe ken het maar uit". Dat gebeurde en een andere wachtmeester kwam de verloren voorwerpen ophalen. Volgens de Texelaar was deze agent vol begrip en hij beloofde een „aanvullend rap portje" te schrijven. De rechtbank had geen nadere rapportage van de politie ontvangen en rechter Udo de Haes wilde ook niet verder op deze „bijza ken ingaan. Op de vraag van Udo de Haes of de man zijn rijbewijs enige tijd kon missen antwoordde de ver dachte dat dit een ramp voor zijn be drijf zou zijn. Clementie „Mijn land ligt erg verspreid en ik moet in deze tijd bijna elke dag met de auto een rondje om te kijken hoe de gewassen er bij staan. Op de fiets kost me dat uren". Officier Mr. W. Jansen zei in zijn re quisitoir dat hij met aandacht had ge luisterd naar het verslag van de man. „In uw verhaal zitten enkele zeer be grijpelijke elementen". De keuze die tij dens het feestje was gemaakt had in beide gevallen een risico en Jansen oordeelde dat de Texelaar „dus ge woon wordt geconfronteerd met de consequentie van die keuze". Hij vroeg om een geldboete van f900— en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van twee jaar. In deze eis zat de bijzondere voorwaar de dat de man in die zes maanden al leen geen auto mocht rijden. Het besturen van tractoren en andere land bouwwerktuigen was wel toegestaan. „Hiermee doe ik recht aan de samen- Hoofdpijn Minder mild was de rechtbank voor een 23-jarige Texelaar die op 24 no vember vorig jaar achter het autostuur werd aangehouden met een promillage alchol van 1,43 in het bloed. De jongen vertelde dat hij die avond hoofdpijn had en op advies van een paar vrienden „een paar borrels tegen deze pijn" had genomen. „Daarna stapte ik dus in de auto en dat was heel stom". De verdachte zei dat hij nooit met de auto naar het café ging maar nu toevallig wel omdat hij een radio voor een kennis moest meenemen. Officier Jansen kon zich moeilijk voor stellen dat alcohol een probaat middel was tegen hoofdpijn. Het is toch andersom. Als je veel alcohol drinkt krijg je hoofdpijn". De jongen vertelde dat hij als chauffeur werkt bij de over heid en zijn baas had nogal laconiek gereageerd op de mededeling dat hij voor de balie moest verschijnen van wege een drankdelict. „Ik weet niet of ik ontslagen word als ik mijn rijbewijs kwijt raak, maar ik denk niet dat ze ander werk voor me hebben". Vervoer van en naar het werk was voor de Texelaar geen probleem en hij vroeg of hij desnoods dan alleen in de vracht wagen van zijn baas mocht blijven rij den. „Mijn eigen auto laat ik rustig een tijdje staan. Op de fiets kom je ook op je werk". De officier had geen oren naar dit voorstel. „Het is de eerste keer dat u voor me staat maar ik vind dat uw werkgever maar tijdelijk ander werk voor u moet zoeken". Jan sen vroeg ontzegging van de rijbe voegdheid voor vijf maanden en een geldboete van f900 Rechter Udo de Haes vreesde voor ontslag van de jongen en willigde zijn verzoek in. Hij vonniste een geldboete van f900— en vier maanden niet auto rijden met uitzondering van het rijden in werktijd in de auto van zijn baas. Johan Bas slaagde in Alkmaar voor het diploma H.E.A.O. Economisch- Juridische richting. „Over Gerrit de Haan is ge schreven dat hij een veelzij dig idealist was. Dat is waar, maar hij was tevens een réa- list. Hij was niet wereld vreemd en heeft daardoor bereikt wat hij wilde bereiken". Aldus burgemeester J.A. Engelvaart tijdens de herdenkingsdienst die don derdagmiddag in de Doopsgezinde kerk werd gehouden bij de begrafenis van de vorige week zondag overleden Gerrit de Haan. Honderden mensen van Texel en het vasteland maakten de dienst mee en begeleidden De Haan naar zijn laatste rustplaats, waarbij de kist werd gedra gen door zijn medewerkers. Engelvaart sprak in de kerk als voorzit ter van de Stichting Texel Vakantie ge handicapten, in dienst waarvan Gerrit de Haan zich bijzonder heeft ingespan nen. Hij was nauw betrokken bij het organiseren en uitvoeren van aktivitei- ten voor de kinderen met spierdystrofie die op Texel met vakantie komen. Hij was emotioneel sterk bij dit werk be trokken en nam onder andere het initi atief voor de aanleg van een rolmat waardoor de rolstoelgebruikers het strand opkonden. Toch was dat slechts één van de vele „nevenaktivi- teiten" van Gerrit de Haan, wiens be langrijkste verdienste is dat hij op Texel een aantal musea tot stand bracht en de natuureducatie op poten zette. De burgemeester zei dat hij dit werk met een onvoorstelbare en unieke inzet heeft gedaan waardoor de gemeen schap hem veel dank is verschuldigd. Vraagbaak „Hij was een vraagbaak voor het ge meentelijk apparaat en had talenten van grote waarde", waarbij ook werd gewezen op het commissie- en sectie- werk waarbij de Haan was betrokken. „Zijn enige drijfveer werd bepaald door het belang dat hij hechtte aan de culturele en natuurlijke waarden van Texel. Zijn betekenis voor het eiland zal in de loop der tijd meer en meer blijken". Engelvaart sprak woorden van troost tot mevrouw Annie de Haan- Langeveld die niet alleen de hard mee werkende echtgenote was van de NRC-direkteur maar ook zijn „maat" in de beste zin van het woord. De heer C.P. Harting, voorzitter van de Stichting Texels Museum schetste de carrière van Gerrit de Haan en de zeer moeilijke omstandigheden waaronder hij vooral de eerste jaren zijn werk heeft moeten doen. Dat hij slaagde om in de afgelopen veertig jaar het kleine Texelse Museum uit te bouwen tot wat het nu is, was te danken aan zijn veelzijdigheid, doorzettingsvermo gen, technische kennis en het vermo gen om wetenschappelijke kennis te istzeilvereniging Westerslag zondag haar eerste club- trijd bij Paal 17. ibriefing, verzorgd door irijdleider Martin van de Wal om precies 12.40 uur gestart, eet na het startschot namen n Warnaar en Wop Rienks lun Supercat 20 de leiding, ivolgd door de Prindle 19 van 'ooi en de Tornado van Her- Boks. Warnaar en Rienks fi het sterkste team. dwestenwind, kracht 5, en het wisselende weertype zorgden iet publiek nog voor enig spekta- irk Pool moest het halverwege 3te manche opgeven door een 6 zeillat evenals de Prindle 18 out Zeekant en de Hobie 16 van Dros. Als eerste finishten War- iienks achtervolgd door Her- Boks/Willem Houwing. Na toe- ig van de yardstick werd Jacob touting winnaar. start van de tweede manche het weer op en kon er sneller Iworden. Jacob den Houting, i Warnaar en Dirk Pool zaten di- de kopgroep. Het echtpaar Zee- at het nu weer niet mee. Na een fit naast de kop van de pier was fit gebroken en er werd hulp ge- door Cees Schoemaker. Inmid- sd de „Soeppakket" van War en flinke voorsprong opge- I. Jacob den Houting moest de ipgeven omdat zijn Joystick stuk ar/Rienks finishte als eerste, X)l/José Hoogenbosch als 2e. passing van de yardstick wer- enno van der Wal en Margo fierste. jende clubwedstrijd is op zon- juli. itslag: tin Warnaar/Wop Rienks 3 Menno v.d. Wal/Margo 7 pnt.; 3. Hermann Willem Houwing en René Leo Saai 8 pnt., 4. Jacob den ig 11 pnt.; 5, Dirk Pool/José inbosch en Ruud Ha- enk van Wijk 13 pnt., 6. Jos iBiessen/Leo Vlas 16 pnt.; 7. Dros/John Sluis en W. Zee- Zeekant 20 pnt. had alle bijzonderheden van aanhouding op en las zijn lezing rustig dat hij met zijn vrouw had dat zij na het feest een nemen naar huis. Het mocht echter niet later dan thuiskomen omdat de kachels dan bijgevuld worden. De agrariër legde uit dat de 160.000 kilo vier moest worden voor- vervoerd zou kunnen wor- hadden een rooster om de bij te vullen en dat was zo opgesteld dat we tot drie op het feest konden blij de volgende dag wat lan- blijven liggen", aldus de ite die daarbij de aanvulling gaf feest qua gezelligheid geen tijd Daardoor vergat hij de tijd en uur kwam hij volgens eigen tot de ontdekking dat hij no- huis moest. „Ik ging buiten merkte tot mijn ontsteltenis was gaan vriezen en ik raakte etje in paniek. Toen maakte ik tussen het risico dat ik liep •t teveel drank op achter het gaan zitten of het risico van aardappelen". De Texelaar dat hij naar huis rijdend nie- legen kwam, totdat vlak bij de rij de politie achter hem reed. de politie alle medewerking te gegeven maar volgens hem sterke arm der wet geen begrip problemen. „Ik vertelde di eren dat ik de kachels bij moest maar ik moest eerst blazen. Adelborst 61 van Adelhof, vader van 6 kam pioenen, maakte het Texelse succes kompleet, door uitverkozen te worden tot dagkampioen bij de bokken. Zaterdag hield de vereniging van dwerggeitenfokkers haar eerste club show van dit jaar in de markthal te Purmerend. Van de 120 aangevoerde dieren waren er 28 van Texel af komstig. Deze waren goed voor 23 eerste premies en 10 kampioenschap pen. Twee extra prijzen gingen beide naar Den Hoorn_Van de niet bruine of zwarte dieren ging de prijs voor de fraaist getekende bonte naar Kristel 5 van K. de Ridder. Ronald de Ridder kreeg de eerste prijs voor het best voorgebrachte lam in de extra rubriek waar kinderen tot 12 jaar hun dieren mochten showen. De eerste premies waren voor de volgende dieren. Uitslagen: Boklammeren: 1A kampioen Marcus 3 v.d. Veld hof, eigenaar F.T. Voskuil 1B Willem 42 v. Tyeslemore, eigenaar Voskuil. Jeugdbokken: 1A kampioen Willem 39 v. Tyesle more, eigenaar Voskuil. Oudere bokken: 1A dagkampioen Adelborst 61 v. Adelhof, eigenaar Voskuil Geitlammeren: 1A Kristel v.d. Posthoorn, eigenaar K. de Ridder 1A Zarinska 5 v. Tyeslemore, eigenaar Voskuil 1D Heidy v.d. Burght, eigenaar A.C. Pool 1C Colin ka 4 v. Tyeslemore, eigenaar Voskuil 1A re. kamp. Colinka 2 v. Tyeslemo re, eigenaar Voskuil 1C Sirikita 4 v.d. Posthoorn, eigenaar de Ridder 1E Saphira v.d. Burght, eigenaar Pool 1B Nelleke 2 v.d. Posthoorn, eigenaar de Ridder Jeugdgeiten: 1A Colinka v Tyeslemore, eigenaar Voskuil 1C Carola v.d. Posthoorn, eigenaar de Ridder 1A kampioen 3 v.d. Veldhof, eige naar Pool 1B res. kamp. Farine 3 v. Tyeslemo re, eigenaar Voskuil Jongere geiten: 1A res. kampioen Jeannet 2 v. 't Rheewold, eigenaar Voskuil 1C Colette v. 't Rheewold, eigenaar Voskuil Oudere geiten: 1D Wanda v. 't Rheewold, eigenaar de Ridder 1B Sandraudigas Luciënne, eigenaar Voskuil 1C Marieke 7 v.d. Batshoeve, eigenaar de Ridder 1D Nelleke v.d. Posthoorn, eigenaar de Ridder Veteranen: 1B Judith v. 't Heidehofje, eigenaar de Ridder Groepen: 2e plaats voor de fokgroep uit Wanda v. 't Rheewold, eigenaar de Ridder. 2e plaats voor de eigenaaregroep zelf gefokt van de Ridder. 1e en 2e plaats voor de afstammelin- gengroepen 3 zonen van Adelborst 61 van Adelhofm inz. Voskuil. 1e en 3e plaats voor de afstammelin- gengroepen 3 dochters van Adelborst 61 4e plaats voor 3 dochters van Willem 37 v. Tyeslemore, eigenaar de Ridder. De Watersportvereniging Texel houdt zaterdag a.s. op het terrein van de jachthaven in Oudeschild een „midzo merfeest" dat voor ledereen toeganke lijk is, dus ook niet-leden. Er wordt een tent neergezet, er is een barbecue, er worden oliebollen verkocht en er wor den kinderepelen georganiseerd, onder andere in het water. Het komt erop neer dat voor jong en oud voortdurend wat is te beleven. Het feest begint om 14.00 uur en zal zeker tot middernacht duren. Afgezien van vergoedingen die voor bepaalde etens waren moeten worden gegeven, zijn er geen kosten aan verbonden. Een 72-jarige Texelaar raakte bij het ontwijken van een vrachtwagen, die vrijdag stond te lossen in de Kik- kertstraat in De Cocksdorp met zijn auto de hydraulische laadklep, die op 1.15 meter horizontaal achter de vrachtwagen hing. De man had de klep niet gezien. Aan de rechtervoor- kant van zijn auto ontstond schade. Hijzelf bleef ongedeerd.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5