Sierlandse Vierkamp nthousiast gespeeld Onderhoudende water en /uchtshow bij paal 33 1 Ingeluk had goede afloop WjggZjjjtÈ' mt&mm Helm gestolen Prijswinnaars bij plattelandsvrouwen JNl ySDAG 25 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 0* I.!! t ]k de Eierlandse vierkamp L zaterdag op het voetbal- L IJ van De Cocksdorp werd Jiouden, is een succes ge- B orden. Even zag het er naar Pftdat een ongeluk, dat zich jen het eind voordeed, een ie Se re domper op het feest ;i zetten, maar gelukkig ilhet achteraf erg mee. dens het „reddingsspel" waarbij •Inemers hangend aan een katrol op iele meters hoogte zo snel mogelijk igseen lijn getrokken moesten wor- i, schoot een katrol los waardoor Stoop plat op haar rug op de viel. De vrees bestond dat zij itig letsel had opgelopen en de Iter (die zelf aan het spel meedeed dus direkt ter plaatse was) liet haar ambulance naar het Gemini- inhuis in Den Helder afvoeren, betreffende spelonderdeel werd verder afgewerkt. Een opgelucht laus klaterde op toen voorzitter Boon 's avonds in de feesttent dat bij onderzoek was ge- dat Ria Stoop slechts een lich- kneuzing had opgelopen en inmid- isweer thuis was. jezien van deze gebeurtenis verliep spel geheel naar wens en stipt vol- ifishet tijdschema. „Het liep als een aldus Tinus de Graaf, een van teamleiders. In het begin ging het et de opgaven van deze op het CRV-stedenspel gelijkende wedstrijd etzo hard, maar uiteindelijk waren er chzo'n 140 gegadigden (van 4 jaar thoogbejaard) die bereid waren tot lichamelijke of geestelijke krachts spanning. De meeste-spelen waren «jacht door Hannie Ran, die daar- eer heeft ingelegd want de gaven waarmee de deelnemers aan dijkdoorbraakspel, visspel, serveer- idstrijd, „post naar Vlieland bren- i". het reddingspel en het vuurto- ibouwspel te maken kregen, waren eenvoudig, maar voor de toe- touwers spectaculair om te zien. [theoretische gedeelte, waarbij al- lei vragen die met Eierland hadden maken, moesten worden beant- lord was moeilijk. Zelfs mensen die plaatselijke historie zijn geinteres- ird, hadden er problemen mee en heel wat vragen (bedacht door de Monen, Marjan de Graaf en Pau- Barendregt) bleef men dan ook [antwoord schuldig. Als voorbeeld der vragen: op welke datum voer Joan Hodshon uit om in Eng'eland te halen, hoeveel Georgiërs waren er aan boord en hoe heette de onder duiker die er ook bij was? Zeer „plaatselijk" en daardoor aardig, waren de vragen die werden gesteld in het ja/nee-spel dat aansluitend op de vierkamp werd gehouden. Daarbij moest onder andere de leeftijd worden bepaald van de enthousiaste spelleider Peter Vos en moest worden uitge maakt wie zwaarder was: Hannie Ran of haar hond. Zowel Hannie als haar hond waren uiteraard aanwezig om een oordeel mogelijk te maken. Bij de vierkamp ging het minder om prijzen dan om het plezier van deelne mers en toeschouwers. De prijzen voor de diverse ploegen bestonden daarom uit lintjes waarmee de klassering werd aangegeven. De „groene" ploeg van Riet van der Star kreeg de eerste prijs, de oranje ploeg van Piet J. Stolk de tweede prijs, de blauwe ploeg van Hannie Ran de derde prijs en de rode ploeg van Tinus de Graaf had de vier de prijs. Trekkers en motoren Tegelijk werd op het aangrenzende ter rein een schitterende show gegeven door de oude trekker- en motorenclub. Maar liefst 21 „historische" trekkers, allemaal afkomstig van Texel, presen teerden zich in een lange rij: van de uit 1947 daterende Farmall (ooit één bonk roest maar nu niet meer van nieuw te onderscheiden) van Nico Mantje, tot de 44 pk. Vierzon trekker uit 1949, eigendom van Jan Uitgeest. Laatstgenoemde trekker kocht Uitgeest enkele jaren bij een handelaar in Bel gië. Bij het opknappen ontdekte hij het naamplaatje van de oorspronkelijke ei genaar: meneer M. Delvallée uit Wgrg- nies Ie Grand in Noord-Frankrijk. Uit geest zocht kontakt met deze man, ging er op bezoek en zaterdag was Delvallée met echtgenote en een be vriende echtpaar in De Cocksdorp, waar hij nog een keer op zijn fraai ge restaureerde trekker mocht zitten. Delvallée (die een constructiebedrijf heeft en tevens loonwerker is) nadert de pensioengerechtigde leeftijd en is bezig zijn bedrijf af te stoten. Het deed hem goed dat zijn Vierzon trek ker zo liefdevol is opgeknapt. Alle geëxposeerde trekkers zetten zich in beweging voor een landbouw- nostalgisch défilé. Op de show ston den slechts twee stationaire oude mo toren, waar begrip voor is op te bren gen omdat het verplaatsen van een trekker nu eenmèal eenvoudiger is dan het verslepen van zo'n zware motor, waarvoor je al gauw een heftruc nodig hebt. Op het terrein stond nu een uit 1920 daterende Fairbanks motor van 1714 pk met één cylinder van 3,4 liter te draaien (eigendom van Henk Bar- horst van de Hogeberg) en een 1 V2 pk Wolseley, ook uit 1920 en eigendom van Joop Langeveld. Langeveld heeft Een ander onderdeel: de serveerwedstrijd. Een van de onderdelen van de Eierlandse vierkamp was het reddingspel, waarbij dezelfde techniek werd toegepast als bij breukelingen van een gestrand schip via een lijn metbroek". zijn motor opgedoken in de Noord oostpolder waar hij in een tuin was begraven. Na een tip van de tuinman groef hij de motor op, die kompleet bleek te zijn en na een opknapbeurt perfect draaide. Zeer veel bekijks trokken de de monstraties die met de dorsmachine werden gegeven. Er werd een flinke hoeveelheid graan geproduceerd waar bij gebruik werd gemaakt van schoven tarwe die speciaal voor dit doel waren apart gehouden. Deze tarwe (1,20 bunder) was geteeld door J.G. van Maldegem en het feest comité had deze oogst opgekocht om tijdens het polderfeest deze levensech te demonstratie kunnen geven. Bij de voorbereidingen deed zich pech voor, want toen de vracht schoven onder weg was naar het feestterrein, kantel de deze op de hoek Vuurtoren- weg/Postweg van de wagen en moest met vele handen op twee andere wa gens worden overgeladen. Voor de rest ging alles op rolletjes en werd er met de gebruikelijke grote ploeg van men sen naar hartelust gedorst. De meesten hadden het jaren geleden „in het echt" ook regelmatig gedaan, zo dat voor hen een stuk jeugdherinne ring werd wakker geroepen. Ook onder de omstanders waren er velen die uit eigen ervaring wisten mee te praten en er waren dan ook veel sterke verha len te beluisteren. Die zomerse dorsak- tiviteit moet een erg genoegelijke be zigheid zijn geweest waarbij hard werd gewerkt, maar waarbij ook heel wat werd afgelachën. Als energiebron voor de dorsmachine diende nu een oude trekker, maar de oude trekker- en mo- Bart Boon was de sterkste bij het stenen tillen; hij wist er uiteindelijk veertien bij elkaar te houden. torenclub hoopt binnen afzienbare tijd ook nog eens een demonstratie te kunnen geven met een stoommachine („locomobiel") voor de aandrijving. 'ieen hield zijn hart vast bij de manoeu- 'Wn Huizinga in zijn Pitts Special. Hier 'l>odrechte duik. De water- en luchtshow die vrijdagmiddag voor en boven het strandje van paal 33 werd gehouden, was het enige on derdeel van het polderfeest dat geen historische elemen ten bevatte. Het was niette min een geslaagd evenement waarbij de weergoden —net als gedurende de rest van het feest— zeer genadig waren. Had de allegorische optocht zich nog afgespeeld onder een zwaar bewolkte hemel bij matig zicht, 's middags klaarde het op waardoor het geplande programma in zijn geheel kon door gaan. Zonder deze weersverbetering zouden de luchtvaartonderdelen onge twijfeld zijn geschrapt en zou de mid dag een teleurstellende vertoning zijn geworden. Catamaranvaarders van de kustzeilvereniging De Cocksdorp en windsurfers van de windsurfclub Texel zorgden voor het eerste programma- deel. Ze vermaakten zich zonder aan een bepaald programma gebonden te zijn, kris kras varend, waarbij de bran dingzeilers af en toe stuntjes uithaal den, zoals het langdurig héél schuin varen op slechts één drijver. Af en toe sloeg er een om en werd dan door de opvarende weer snel rechtop gezet. Aardig was ook de de monstratie „milieuvriendelijk water- skieën", waarbij René Boon zich liet voorttrekken door de „Soepakket" catamaran van Martin Warnaar. Redding De strandreddingboot Ida Mary werd gelanceerd om samen met een West- land Lynx helicopter van de Koninklijke Marine een reddingsdemonstratie te geven. De Ida Mary bracht een dren keling (René Boon) te water die met een rookpot de aandacht trok. Hij werd vlot opgepikt door de helicopter die hem aan boord hees, een rondje vloog en hem weer terugzette op de strandreddingboot. Vanuit de helicop ter sprong vervolgens een marineman in het water en ook die werd weer ge routineerd in veiligheid gebracht. Acht parachutisten van het paracen trum Texel maakten van grote hoogte een vrije val-sprong en belandden me rendeels keurig op het daartoe aange wezen strandgedeelte. Vervolgens gaf een Troopship (Fokker F27) van de Ko ninklijke Luchtmacht die uit Leeuwar den was overgevlogen, een de monstratie. Het vrij grote vliegtuig- liet voortdurende rooksporen trekkend— zien hoe behendig het kan manoevreren, waarbij het aan aantal malen zeer laag overkwam. Getoond werd hoe op één motor werd gevlo gen, en ook het landingsgestel ging even uit. Hoogtepunt was het „lucht- onderdeel" van het programma was het adembenemende optreden van Ria Stoop wordt voorzichtig op de brancard gelegd. Het ongeluk veroorzaakte nogal wat schrik, zodat de opluchting groot was toen 's avonds bekend werd dat het allemaal erg was meegevallen. stuntvlieger Ben Huizinga met zijn Pitts Special, een kleine tweedekker. Huizinga maakte loopings, salto's en wrilles en vloog even makkelijk recht als ondersteboven. Loodrecht dook hij richting aarde, om tijdig weer te klim men, ook loodrecht, waarna het toestel opnieuw naar beneden kwam, nu als een dwarrelend blad en schijn- Para's gaven een geslaagde demonstratie op het strandje. baar stuurloos. Dat ging zo een tijdje door tot het hele programma dat Hui zinga doorgaans biedt, was afgewerkt. Menigeen slaakte een zucht van ver lichting want als die éne sterke motor waar de vlieger helemaal van afhanke lijk is, het zou laten afweten Via de geluidsinstallatie werd de water en luchtshow van toelichting voorzien door Piet Zijm. Een 18-jarige Texelaar miste zaterdaga vond zijn integraalhelm, die hij een uur eerder op de kapstok van een Cocks- dorper etablissement had achtergela ten. De waarde van het gestolen hoofddeksel is qngeveer ƒ300,—. Tijdens de festiviteiten ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Eier landse Polder hadden de Plattelands vrouwen van de Cocksdorp - Eierland een eigen stand in het Eierlandse Huis. Naast meer algemene informatie was er ook gelegenheid diverse spelletjes te spelen met als doel het inzamelen van geld voor een derde waterput voor een projekt in Bangla-Desh. Dit doel werd ruimschoots bereikt. Prijswinnaars van de spelletjes waren: Sjoelen: J. v.d. Berg, Waalderstraat 22, Den Burg Knikkers raden: mevrouw T. Smit, Boogaard 15, Den Burg Electrospel: Peter Douma, De Cocksdorp Johannes Reuvers, De Cocksdorp Louis van Hoorn, Herenwal 6, Heereveen. Alle winnaars krijgen hun prijs thuisgestuurd.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7