Groen jjwarL-Jexeh in het m Vakantiecaravan voor nierpatiënten Landbouwdag" hoogtepunt oornder zomerprogramma so vervoerde in orseizoen '85 53 minder itra contingent oningen ppen doodgebeten Meneer Willem plukt oortjes. Aanrijding op Ijsdijk I IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9993 rEXELSE Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. rterktijd: Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 ,van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. je Graaf is op vakantie, jvertenties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 2 JULI 1985 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Hoorn zal op donder- 22 augustus een land sdag worden gehouden, rbij agrarisch Texel zich meest ruime zin zal enteren. Er zal aan wor- meegewerkt door land- smechanisatiebedrijven, idsorganisaties, scha- stamboek, rundveefokver- ling, landbouwvoorlich- en tal van andere instan- en organisaties waaron- verenigingen die zich be houden met de bevorder en liefhebberij in dwerg- paarden, pony's, Frie- melkschapen e.d. Er is wedstrijd om de best- nde pony en het PWM ruinen van een brand- ik voorzien. evenement duurt van tien uur 's jens tot negen uur 's avonds en it het spectaculaire slot van de se- loornder donderdagen die deze zo- nog aantrekkelijker zullen zijn dan irige seizoenen. de telkens terugkerende markt er elke donderdag een bepaald gtepunt. De reeks Hoorner donder- vervoerde in de eerste vijf inden van dit jaar 4,63 een- en minder dan in dezelfde peri- van 1984. Vorig jaar werden in tijd 276.414 pae's overgezet, dit 263.614. en bij de opleggers valt een stij- in het vervoer te constateren met Verder loopt alles terug, bij de ionenauto's valt een daling van liefst 5,38 waar te nemen, aantal bussen nam met ongeveer percentage af maar het aan- caravans liep zelfs 10,62 terug iet aantal aanhangers 8,73 Al- bij de vrachtwagens viel het mee, bleef de teruggang beperkt tot l%. Voor een deel is de terugloop iet aantal vervoerde eenheden te door de strenge winter, die ongeveer V/z vermindering gde. Ook de start van het zomersei- toont een somber beeld. In het lopen weekend, voor grote delen het land het begin van de vakan- waren nauwelijks wachttijden te stateren, iedereen kon na maximaal lerhalf uur over. Het begin van de vakanties, het weekend daar :r voor, gaf ook niet de gebruikelij- grote stroom toeristen te zien. ministerie van Ruimtelijke Or- ling en Volkshuisvesting heeft, 'uitlopend op de herverdeling de contingenten, vier extra ningen toebedeeld aan Texel. betreft de bouw van premie-C wo- in de Mars door de Fa. J. Kn. De woningen zijn al verkocht volgens de afdeling Ruimtelijke Or- nng van de gemeente kon men on macht extra woningen in de wacht fan omdat dit bouwplan „helemaal «reet was." De eigenlijke herverde- van contingenten moet echter nog innen en of Texel dan nog meer Kmgen kan verwezenlijken, hangt af de bouwaktiviteiten elders in de rincie. "dag beet een hond twee kip- dood bij een woning aan het 'nterglop in De Koog. hond werd naar het honden- sion gebracht omdat de eigenaar 'het dier niet gevonden kon wor- Later kwam deze toch opdagen ton de schade met de eigenaar van 'ippen worden geregeld. De hond Vndom van een 27-jarige Texelaar. dagen begint deze week en het hoog tepunt is dan een schapenscheer- wedstrijd. Die wedstrijd zal iets an ders worden georganiseerd dan in vori ge jaren. De nadruk komt meer op kwaliteit te liggen en minder op tijd. De jury let dus vooral op de wijze waarop de vacht eraf wordt gehaald, de omgang met het dier en de behan deling van de wol. Donderdag 11 juli staat in het teken van dans en muziek, zowel klassiek als modern. Meegewerkt wordt onder meer door muziekkorpsen, de volks dansgroep, de groep jazzgym, etc. Op 18 juli staat in Den Hoorn het paard centraal. Er wordt dan een straatconcours gehouden. Dat is iets nieuws voor Texel. Straatconcoursen worden tot dusver gehouden in slechts drie plaatsen, waaronder Workum in Friesland. Blijkens het reglement wordt zowel aan de hand als in tuig gereden zonder dubbelbeslag. Er is ook een westrijd ponyringsteken .voor de Hoornder jeugd. Zowel deelnemers aan het concours als aan het ponyringste ken kunnen zich vanaf heden opgeven bij Agnes Bakker-Witte, telefoon 02226-464. Op 25 juli wordt in Den Hoorn een veemarkt gehouden, waarbij echt wordt gehandeld. Dezelfde dag wor den allerlei demonstraties gegeven die te maken hebben met het schaap, wolspinnen, show van lamsbontartike- len, presentatie van vlees, melk en an dere produkten. Op 1 augustus wordt een beroepen- markt gehouden. Er wordt dan, vanuit allerlei stalletjes informatie gegeven over hedendaagse beroepen, waaraan onder meer het PEN, PTT en garage bedrijven meewerken. Op 8 augustus is er een ringsteek wedstrijd in het kader van de Texelse competitie en voor 15 augustus staat een straatveiling op het programma. Daarbij zullen allerlei artikelen bij op bod worden verkocht ten bate van het restauratiefonds van de Hervormde kerk. Vorige week werd het programma voor de Hoornder donderdag officieel ge presenteerd tijdens een bijeenkomst in café Het Kompas. Waarnemend voor zitter Willem Goënga legde er bij die gelegenheid de nadruk op dat Den Hoorn bij het bieden van vermaak aan toeristen streeft naar specifieke Texelse attracties, beslist geen alle daags kermisvermaak. De afgelopen ja ren is gebleken dat deze aanpak suc ces oplevert. Zeer veel toeristen maar ook opvallend veel Texelaars kwamen op donderdag naar Den Hoorn en uit hun reacties bleek dat men de juiste weg was ingeslagen. Wethouder P.A. Zegers die namens de gemeente Texel de presentatiebijeenkomst bezocht, be vestigde dat. Hij zei dat Den Hoorn blijk geeft van vindingrijkheid bij het organiseren van activiteiten voor toe risten. „Jullie laten het niet ontaarden in een ordinaire toestand maar streven naar een zeker niveau". Goënga greep de gelegenheid aan om een pleidooi te houden voor wat meer vrijheid in Den Hoorn voor mensen die iets willen on dernemen. Het dorp is beschermd dorpsgezicht waardoor men met be perkingen te maken heeft. Tot dusver is er geen enkele mogelijkheid om in het dorp toeristische verblijfsakkomo- datie te stichten zodat men volledig afhankelijk is van de camping Loodsmansduin. Het is een hele opluchting geweest dat deze camping in stand mag blijven, ook na het jaar 2002, maar Den Hoorn wil meer. Waarbij werd gewezen op de talrijke oude stolpen in het dorp die niet meer geschikt zijn voor agrarisch gebruik en daarom dreigen te verkrotten. Daarin zouden appartementen toegestaan moeten worden, een idee waar het ge meentebestuur inmiddels ook al mee bezig is. Den Hoorn wil geen groot- SfJ schalige toeristenindustrie, maar ter wille van de leefbaarheid en de in standhouding van het winkelapparaat is enige groei wel noodzakelijk. Promotie Goënga liet zich verder kritisch uit over de promotieaktiviteiten die vanuit andere dorpen worden bedreven. Wie naar een bepaald dorp gaat om te ge nieten van de daar georganiseerde at tracties, moet niet worden geconfron teerd met reclame voor evenementen van andere dorpen. „Promotie hoort thuis op neutraal terrein". Verder vond hij dat alle organiserende verenigingen en instanties van Texel eens per jaar om de tafel komen gaan zitten om de zaken goed te coördineren, onder an dere om te voorkomen dat gelijksoorti ge evenementen tegelijk of heel kort na elkaar worden gehouden zodat ze elkaar konkurrentie aandoen. Wethou der Zegers was het met Goënga eens. Hij zei dat het gemeentebestuur Den Hoorn en de andere buitendorpen leef baar wil houden, onder meer door het bevorderen van woningbouw. De provincie is daarvan echter tegen stander omdat men vindt dat alleen Den Burg flink.mag groeien. De wet houder onderschreef ook de kritiek op de promotie in eikaars dorp. Met name het busvervoer naar de horecabedrij ven vond hij een kwalijke ontwikkeling. „Het is bovendien niet sympathiek om de klanten wel te halen maar ze niet terug te brengen". De Nier Stichting Nederland heeft op camping De Krim een stacara van geplaatst waar nierpatiënten via bemiddeling van de Stichting vakantie kunnen vieren. Vrijdag middag werd de stacaravan tijdens een korte officiële plechtigheid overgedragen een de Stichting. Daarbij werd de naam van het va kantieonderkomen, „Hilgenroos", onthuld. Die naam heeft alles te maken met degene die de caravan aan de Stichting heeft geschon ken: het bouwbedrijf Hillen en Roossen b.v. uit Amsterdam. De Nier Stichting heeft in het land nu vijftien stacaravans waar patiënten met hun gezin vakantie kunnen houden. Op Texel zullen voorlopig alleen zoge naamde CAPD-patiënten verblijven. Deze mensen hoeven niet wekelijks aan een dialyse-apparaat, hun nier- funktie wordt overgenomen door een vloeistof die in de buikholte wordt ge bracht. De gebruikers van de caravan hoeven nooit aan een dialyse-apparaat, thuis benutten ze ook de CAPD- methode. De rotary Texel heeft inmid dels aangekondigd aktie te gaan voe ren voor de aanschaf van een dialyse apparaat, zodat volgend jaar patiënten die regelmatig naar het ziekenhuis moeten voor dialyse, ook op Texel va kantie kunnen houden. Patiënten kunnen een caravan-vakantie bespreken via de Stichting en als de financiën een bezwaar zijn kan er een beroep worden gedaan op een speciaal vakantiefonds dat bijdraagt in de kosten. Jubileum De caravan werd vrijdagmiddag over gedragen door de heer Boerhouwer, directeur van Hillen en Roosen, die vertelde dat het geld voor de caravan en toebehoren (50 mille) was ingeza meld tijdens een feest van het bedrijf in het Amsterdamse concertgebouw. De bouwonderneming vierde feest vanwege het 85-jarig bestaan en schonk ook bij het 80 en 75 jarig bestaan een groot cadeau aan een goed doel. „Wij hebben als bedrijf al les al. Wat moet je met al die flessen drank en bloemen van relaties. Een ak tie voor de Nierstichting is meer waar devol en veel leuker om te doen". Boerhouwer vertelde in zijn jeugd nier problemen gehad te hebben maar dat was niet alleen reden om iets voor nierpatiënten te doen. „Toen wij ons idee aan de Stichtingsbestuur voorleg de had men meteen een projekt". Terschelling Aanvankelijk werd aan het bedrijf mee gedeeld dat de caravan op Terschelling zou komen maar dat bleek een vergis sing die tot vlak voor de overdracht in stand bleef. „Toen ik hoorde dat we naar Texel moesten was ik extra blij want ik kom al 25 jaar op dit machtige eiland en ook nog gemiddeld 25 keer per jaar", aldus Boerhouwer. De direc teur wenste de patiënten goede vakan- tie's toe. Datzelfde deed mevrouw Klomp, voor zitster van de Nierstichting. Ze be dankte het bedrijf voor de cadeau en wenst de onderneming in de toekomst alle succes toe. Ook werden de heren Jimmink en De Ridder bedankt. Eerst genoemde had de tuin en een tegel pad rond de caravan aangelegd en zal verder aktief blijven als „Hilgenroos" tuinman. Jimmink had bij de caravan een schuurtje en schutting gebouwd. Tevens werd dank gezegd aan de Ro tary voor de hulp bij het zoeken van een lokatie en camping De Krim voor de medewerking. Bij de overdracht' waren ook zes Texelse dames aanwe zig van het plaatselijke collectecomité van de Stichting. Zij werden met een bloemetje extra in het zonnetje gezet. Legpenning Martin Warnaar, directeur van De Krim, feliciteerde de Nierstichting met de nieuwe aanwinst en zei dat zijn be drijf bij nieuwe intitiatieven van de Stichting weer graag alle medewerking wil geven. Na het onthullen van het naambord door mevrouw Klomp en de heer Boerhouwer kreeg laatstgenoem de een oorkonde en legpenning voor zijn werk voor de Stichting. „Dit is een blijvende herinnering voor alles wat u en uw bedrijf voor ons hebt ge daan", aldus de voorzitster. De caravan biedt plaats aan vier perso nen en is van veel gemakken voorzien. De familie De Graaf treedt op als con tactpersoon en behandelt eventuele klachten of wensen van de vakantiegangers. Op de foto het onthullen van het naambord van de caravan. Meneer" Willem Roeper heeft samen met Anton Witte van ,,We- zenspyk" een nieuwe Texelse kaassoort ontwikkeld: öörekèès. Het is schapenkaas waarin lams oor is verwerkt. De lamsoorblaad jes geven een ziltige, heel opval lende smaak aan deze kaas, die binnenkort in kleine partijen in de handel wordt gebracht. De men sen die de öörekèès hebben ge proefd zijn unaniem enthousiast. Deze kaassoort heeft een scherpe, kruidige smaak ondanks zijn gerin ge ouderdom van vier weken. Na tuurliefhebbers hoeven niet bang te zijn dat er straks bij de Slufter geen prachtig lamsoor meer zal staan want de hoeveelheden die voor de bereiding van öörekèès nodig zijn, zijn heel be scheiden. Willem Roeper heeft voor het oogsten van lamsoor blaadjes toestemming gehad van Staatsbosbeheer. Roeper en Witte kwamen vorig jaar op het idee om lamsoor in schapenkaas te verwer ken omdat zij een bijzonder Texels produkt wilden maken. Van plant kundigen vernamen zij dat lam soor eetbaar is en een duidelijk herkenbare smaak heeft. Het is een z.g. zoutminnende plant, die het goed doét a/s hij af en toe door zeewater wordt overstroomd. De plant groeit in grote hoeveel heden in de Slufter die er in juli, als het lamsoor bloeit, dan ook paars van ziet. De smaak van lamsoor blijkt heel goed te harmo niëren met die van schapenkaas. Beide smaken vormen samen een nieuwe smaak. De eerste partij proef kaas was nogal zout. waar schijnlijk omdat lamsoor zelf zout bevat. Volgende partijen zullen daarom zoutarm worden bereid. Net als gewone schapenkaas is öörekèès niet bedoeld om dage lijks in grote hoeveelheden op brood te eten. Het is een delica tesse die heet goed smaakt in combinatie met een stevige wijn of rode port. Op de foto ziet men Willem Roeper in de Slufter bij het oogsten van lamsoor. Alleen de jongste blaadjes worden afge knipt. Om 250 gram lamsoor bij een te krijgen is ongeveer een uur nodig. Op de Ijsdijk gebeurde donderdag middag een aanrijding tussen twee personenauto's. Een 39-jarige Texelse automobiliste reed voor een personenauto, bestuurd door een 47-jarige Texelaar, en ze wil de de weg opdraaien. Toen ze de berm in reed werd ze gepasseerd door de achteropkomende auto maar op hetzelfde moment draaide de vrouw weer de weg op. De wagen van de Texelse vrouw was aan de linkerzijde zwaar beschadigd.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1