olklore oogstte succes iet schapenmarkt „WAT IK ZEGGEN WOU.." Henk Arendsen toont verrassend werk Zondag surfmarathon bij Dijkmanshuizen Telefoonnummers peuterspeelzalen WIK ZEGGEN WOU.." de waterwilg Drieangel op andere leest geschoeid Nieuw VVV beleid Geslaagd Slapend in de sloot TEXELSE COURANT PAGINA 5 Stichting Folklore Texel oogstte woensdag veel succes met de grote j8-schapenmarkt die op de Groeneplaats werd gehouden. Bijna schapen en enkele geitjes bevolkten het plein voor het raadhuis en 20 met handelaren en eigenaren in passend tenue een idee hoe èxelse schapenmarkt er vroeger uit zag. folklorewoensdag heette dan g van het schaap met naast >le vakken met schapen de- oraties schapenscheren en scha- jielken. Veel toeristen waren isdagmorgen vroeg al op de Groe- iats om te kijken hoe de „ar- met tractor en wagen werden jevoerd en de verbazing was niet e lucht toen een Texelse agrariër lammeren uit de kofferbak van personenauto haalde. Enkelen sen uit het publiek lieten blijken methode 'van veevervoer niet te deren. honderden schapen een plekje jen gevonden werd het drukker op narkt waarbij de jeugdige vakantie- zich tussen de geitjes moch- lermaken en het fototoestel werd malen benut om dit onderdeel van akantie vast te leggen. De publie- ilangstelling voor de markt was jk maar niet overweldigend. Dat ongetwijfeld te maken met de volle dag stralende zon die Texel nge tijd kon beleven. Veel toe- verkozen het strand boven een ne wandeling door het centrum Den Burg. Los daarvan viel ook lat Texel nog niet vol is. De enor- meute die in vorige jaren langs evenementen trok lijkt dit jaar gehaald te worden, al kan een durige zonnige periode daar moge- log verandering in brengen. Bedrijven folkloreprogramma is zoals bekend dit jaar belangrijk uitgebreid en dat is te danken aan de verhoogde bijdrage van de betrokken middenstanders. De Stichting dreigde in december vorig jaar te stoppen maar een vernieuwde belangstelling van de sponsors voor kwam dit. Aangekondigd was dat in de Weverstraat, Parkstraat en Binnen- burg een bedrijvenmarkt zou komen. Er zijn in die straten inderdaad belang rijk meer kramen dan vorig jaar. De verplichting om de kraam in folkloristi sche stijl aan te kleden werd door ve len al lang niet meer nageleefd en is voor de bedrijvenmarkt nu ook verval len. Het aangekondigde eigen gezicht van deze markt hebben wij echter nog moeilijk kunnen ontdekken. Het betreft doorgaans het uitstallen van zaken die ook in de winkels getoond worden en de markt heeft daardoor veel overeen komsten met andere bedrijvenmarkten op Texel, zoals de braderie in De Koog. De presentatie van oude gebrui ken en ambachten is gebleven en meer geconcentreerd rond de Groene plaats. Dat is een goede ontwikkeling voor de mensen die alleen voor het folkloristische, nostalgische onderdeel van het programma komen en zo een aardige overzicht krijgen van oude Texelse (of geimporteerde) gebruiken. Theater Tussen de middag trokken twee spe lers van theater R ETA ET met grappen en grollen door de straten en voor de kinderen waren er in de Wezentuin op tredens van drie clowns. Dit komische trio voldeed beslist aan de verwachtin gen en kan vast en zeker nog meer jong publiek bereiken door de acts op verschillende plaatsen in Den Burg te brengen en door de straten te flaneren. Het folkloreprogramma loopt dit jaar tot 21 augustus met elke woensdag optredens van clowns, theater, kinder dansgroep, bedrijvenmarkt en oude ambachten en daarnaast elke week een speciaal thema. Volgende week is dat de demonstratie met ringsteken van de Oude Trekker en Motoren Vere niging. 17 Juli komt een groep uit Lichtenvoorde vele oude ambachten tonen en 24 juli is ingeruimd voor de dag van de muziek met o.a. shows van de rolschaatsgroep „Holiday on Wheels", een water-orgel, drumbands, een street-parade van orkesten. Dans Texelse dansgroepen zetten hun beste beentje voor op de dag van de dans op de laatste woensdag van juli met daarnaast optredens van folkloristische dansgroepen uit Wieringen en Wijde- nes. Woensdag 7 augustus is bestemd voor het tonen van klederdrachten en daaraan gekoppeld een modeshow van hedendaagse kledij. Een week later staat de edele viervoe ter centraal met ringsteken voor pony's en 's avonds de finale van het Texelse kampioenschap ringsteken. Op de laatste folklorewoensdag mogen ver schillende Texelse hobbyisten hun ver zameling tonen en er is een rommel- tjesmarkt voor kinderen, 's Avonds wordt het folkloreseizoen afgesloten met vuurwerk en optredens van een drumband en de dansgroep. Dwerggeitjes aaien en lammetjes kijken was voor veel kinderen een hoogtepunt van de schapenmarkt. In de vorige krant stond een stukje over de met opheffing bedreigde peu terspeelzalen. De telefoonnummers die hier bij stonden zodat mensen hun kinderen kunnen opgeven waren ech ter verkeerd doorgegeven aan de re dactie. Hier zijn de goede nummers: Den Hoorn (02226) 487, De Koog (02228) 593, Oosterend (02223) 462, Den Burg (02220) 3412 en tenslotte De Cocksdorp (02220) 3442. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE EHS- BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE deze weg wil ik verontwaardiging spreken over het feit dat de ge- ente een kapvergunning voor de terwilg heeft afgegeven aan Deuce, is mijns inziens geheel ten onrech- gebeurd. eerste: Het argument dat Deuce banen nodig heeft voor de compe- vind ik een beetje onzin, omdat ze ïrvier goede wedstrijdbanen schikt. tweede: Met de bouw van de vo- Deuce-kantine (bij de waterwilg) is tussen gemeente en de tennisclub lesproken dat de wilg niet mocht dwijnen. derde: Gemeentewerken heeft een ngepast snoeiplan, zodat de banen ijd voor niet-competitiepartijen, idstrijden en trainingen gebruikt kun- worden. is me ook onduidelijk waarom bij- orbeeld de werkgroep Landschaps- «B, die voor natuur- en landschaps- toud op wil komen, nog niets van sh heeft laten horen, eemd dat deze mooie, bijzondere »m, nadat er zoveel energie in het thoud is gestoken, opeens plat moet der het argument competitiewed- rijden. tschien moeten tegenstanders van ppen de aktie ,,red de waterwilg" rten of misschien denkt de gemeen- nog even goed na wót men gaat nragen. Wat dat laatste betreft heb weinig hoop. Mensen die mee willen sn aan de aktie „red de waterwilg" innen bellen, tel. (02220) 4734. Willem Roeper, Den Burg. In een op andere leest dan vorig jaar geschoeide Drieangel toont Henk Arendsen verrassend nieuw werk. Verrassend, omdat deze te kenleraar tot nog toe met een uit stekende techniek voor de dag kwam, terwijl hij nu voor het eerst werk toont, waarin ook plaats is ingeruimd voor het gevoel. Het grootste deel van de tentoonstel ling wordt in beslag genomen door impressies in acrylverf en krijt van plekjes in zijn eigen woning. Wel licht heeft die situering de deur opengezet naar een meer persoon lijke aanpak. Toch is naar onze bescheiden mening het mooiste schilderij een behoorlijk groot en wat minder recent landschap dat hij in de Dennen maakte. Arend sen zelf is het daar niet mee eens. Hij is kennelijk blijer met het meer per soonlijke werk en dat is, juist door dat persoonlijke karakter, uitstekend te be grijpen, maar kwaliteit is kwaliteit en daarmee is het grote doek ruimschoots gezegend. Een belangrijk aspect van het nieuwe werk is humor. Arendsen experimen teert al langere tijd met kleuren en door de toepassing van dat experiment op zijn eigen omgeven ontstaan fraaie maar vervreemdende beelden. Die ver vreemding wordt verder in de hand ge werkt door de titels. Gekenmerkt door een gebrek aan samenhang met de plaats waar het werk gemaakt is en ontstaan door vrije associatie bij het voltooide werk. Zo is er een van kleur en opzet heel mooi doek dat de fraaie titel „Stampende stoomboot voor on- dergaande zon" heeft meegekregen, maar dat in werkelijkheid een emmer uitbeeldt met een fles jif erin voor een keukenkastje. Mensen die gaan kijken zullen zien dat beide omschrijvingen op het doel van toepassing zijn. Veel titels zijn dubbelzinnig. Zo draagt het al eerder genoemde grote doek de naam „nature morte" en dat betekent zowel „stilleven" als „dode natuur". Er zijn stapels hout te zien en het geheel maakt een herfstige indruk. Een ander doek heet „tableau vivant" en dat is en stilleven waarop een levend plantje is geschilderd. Een opvallend schilderij is het enige werk dat in olieverf is uitgevoerd: schone schijn, een doek waarbij reflec ties in allerlei soorten een duidelijke rol spelen. Landschappen Dezelfde manier van titels bedenken is ook toegepast op vijf landschappen, die opvallen door hun sterk impressio nistisch karakter. Vooral de kleur is een belangrijke leidraad bij het „begrijpen" van deze schilderijen. Een derde deel van de tentoonstelling bestaat uit drie portretten die zonder mer te herleiden zijn tot de TEEVA, maar overigens sprekend genoeg zijn. Het is deze doe ken aan te zien dat ze zijn gemaakt met de techniek die Arendsen altijd al tentoonspreidde, maar het in de inlei ding genoemde gevoel ontbreekt nog^ De Drieangel is op andere leest ge schoeid. Het is niet zoals vorig jaar dat er drie ruimten in gebruik zijn met drie verschillende doelen. Alleen de tentoonstellingsruimte is nog als zoda nig benut en daar is naast de wisse lende exposities werk te zien dat er gedurende de openstelling constant hangt. Deze galerie wordt nu gerund door Majella Reinders, die er vanzelfspre kend haar fraaie kleden verkoopt, en Ria Jansen. Een hoogtepunt in de „permanente" collectie is ongetwijfeld het werk van Ineke van de Burg. De poppen en schilderijen van deze kunstenares to nen een duidelijke belangstelling voor rolronde mensen en het is met groot vakmanschap gemaakt. Dat geldt overigens ook voor de andere poppen die er te zien zijn en die gemaakt wer den door Dinie Akkermans, Marijke Ketelaar en Coby de Visser. De beide Brabantse dames genieten landelijke bekendheid en terecht. Hun poppen zullen liefhebbers van het genre zeker aanspreken, niet allen door de fraai geboetseerde gezichten, maar ook door de mooie aankleding. De kwaliteit, die de Texelse poppen- maakster Coby de Visser pleegt af te leveren mag bekend worden verondersteld. In een hoekje hangt werk van de Texelse tekenares Jolet Leenhouts, on der meer bekend als illustratrice. De kwaliteit is zodanig dat het te hopen is dat er binnenkort een hele tentoonstel ling van haar te zien zal zijn. De tekeningen van An Backer en de etsen van Hannie de Jong vormen het minst interessante deel van de collec tie. Toch is ook aan dit werk duidelijk zorg besteed en dat geldt voor alles wat in de Drieangel te zien is. De sieraden van Tjonge Jonge zouden best eens heel populair kunnen wor den en het loont zeker de moeite om textielkenster Majella Reinders te horen vertellen over de quilts en patchwork- kleden die in voorraad worden gehouden. De laatst gehouden VVV ledenverga dering, was voor mij meer een mede delingsavond. De dingen waarop we zaten te wachten, kregen we niet te horen. Aan het einde werd verteld dat er een kip zat te broeden (voor geza menlijke rekening) die niet mocht wor den gestoord. Duidelijk wordt daarmee dat de Broedkippen in vaste dienst van de vereniging, bij gebrek aan visie, en broeddrift de zaak niet meer aankun nen. Het enige goede punt van die avond was de verkiezing van de drie nieuwe bestuursleden waaronder een vrouw. Deze bloedverversing is hard nodig en moet worden voortgezet. Volgens de WV-voorzitter en directie gaat op het kantoor alles goed. Het personeelsbeleid is prima en het grote verloop is heel normaal, maar waarom mocht de directie van het bestuur niet meer bij de bestuursvergaderingen aanwezig zijn? Door Bob Bakker werd op de valreep een plan gelanceerd om tot een pro motiebedrag van een miljoen te ko men, (van de plaats waar hij 15 jaar zat, had dat voorstel eerder mogen ko men) met twee ton van het bedrijfsle ven (een prima idee - de kost gaat voor de baat). Ik hoop het nog mee te kunnen ma ken. De rest lijkt me niet zo gewoon, TESO en RST betalen ieder anderhalve ton. De toerist betaalt ieder jaar ruim 2 mil joen toeristenbelasting. Nu moet hij via de boot eerst de Teso-kas vullen en vervolgens via de kampeergelden zor gen voor subsidie. Deze twee instan ties zijn gewoon het doorgeefluik. Voor de Gemeente is het dan acht ton. Op deze manier zie ik het nog niet gebeuren. Het hoofdthema van de VVV vergade ring was eigenlijk het tekort van ƒ32.000,—. met ƒ145.000,— in kas, dus een reserve van ƒ113.000,—. Een bedrag waar de meeste leden-zakenlieden al leen maar van mogen dromen. Alle hoop richt zich op de Gemeente (die krijgt zelf minder van het rijk) maar het tekort is van blijvende aard. Ik denk dat geen van de bestuursleden, in de eigen „winkel" erover zou den ken om op deze voet verder te gaan. Volgens de directie is er met het be drag wat nu beschikbaar is geen goe de promotie te voeren. Ook de laatste jaren was dit al het geval. Stoppen kan niet, dus doormodderen of andere Zondag houden de windsurfclub Texel en surfclub Lutje uit Den Helder de jaarlijkse marathon-surftocht Den Helder-De Cocksdorp en terug. Aan de toertocht wordt deelgenomen door wedstrijdsurfers en recreatieplank- zeilers die de 80 kilometer in een veel rustiger tempo zullen afleggen. mensen het laten doen. De laatste ja ren gaat steeds de ouwe koek in de oven. Verder dan opwarmen komt het niet. Natuurlijk krijgt Texel ook zijn deel van de bestedingsbeperking te verwerken, maar visie en eèn andere aanpak is nodig. Kritiek heb ik op de bungalowreserve ringsdienst van de VVV. Deze dienst ging op de stoel van de leden zitten. Er werd niet één bungalow meer ver huurd, er kwam snel en veel geld in de VVV-kas, maar het ging er door lo nen en kosten net zo snel weer uit. Voor die leden die niet mee wilden doen of er niet aan mee konden doen bleef een afgeroomde markt over, waarvoor ze hetzelfde bedrag aan lid maatschap en beddengeld moesten betalen. Het restant was dan voor hen en was niet toereikend om winst te kunnen maken. Er zijn grote bedrijven die geen beddengeld betalen maar een afgesproken bedrag. Die profiteren wel van de inbreng van deze groep. Uit deze krant en via andere bronnen kunnen we vernemen, dat de VVV tot een andere structuur moet komen. Van het bestuur vernamen we nog steeds niets over deze zaak. Wanneer krijgen de 950 leden meer informa tie? De krant weet ook te melden dat de TESO in de persoon van directeur Hoogerheide alleen geld wil geven voor het onderzoek op voorwaarde dat de VVV-structuur wordt gewijzigd, vol gens de statuten en huishoudelijk reg lement heeft TESO recht op 1 stem. Die stem kan hij alleen uitbrengen op de vergadering, en daar kunnen ook TESO-wensen worden ingebracht, maar Hoogerheide probeerde op die vergadering mijns inziens, anderen het spreken te beletten. Wanneer ik mijn bootkaart haal kan ik geen structuur-verandering bewerkstel ligen bij TESO. Dat kan alleen op de aandeelhoudersvergadering en dat is terecht. Veel leden, waaronder ik zelf, willen een ander beleid. Dan is het volgens artikel 4 van het huishoudelijke reglement nodig een verzoek on dersteund door 25 leden van het VVV in te dienen. Een aantal heb ik er reeds. Wilt u dat ook dat het VVV be leid gewijzigd wordt? U kunt me bellen dan kom ik de handtekening bij u ha len. Heeft u suggesties denk dan rustig met ons mee en kom een keer op de VW vergadering. Het is toch een gekke vertoning dat bij zo'n groot ledental, de vergaderingen door 4, 11 en de laatste keer slechts door 37 le den bezocht werden. We zijn niet ge- 1 fustreerd, willen geen brokken maar een goed VW waarin we ons zelf weer terug kunnen vinden. Wacht niet wat uw buurman er van vindt. Voor veel mensen betekent het toerisme hun boterham, voor anderen een stukje ervan. Er zijn in de strijd de categorieën rond en platbodems en wedstrijdsurfers zijn verplicht een zeilnummer te voeren. De wedstrijdtocht gaat om 10.30 uur van start bij Lands 'End in Den Helder en tien minuten later starten de toertocht-surfers. Wie mee wil doen aan de tocht, kan zich zondagmorgen tussen 8.30 en 10.00 uur opgeven in Lands End. De wedstrijdsurfers betalen f25,— en toer- surfers ƒ20— Leden van de organise rende clubs kunnen meedoen voor respectievelijk ƒ20— en ƒ15,—. Het dra gen van een nat- of droogpak en een zwemvest is verplicht. Na bij De Cocksdorp de VC-boei gerond te heb ben arriveren de meeste surfers tussen 13.00 en 15.00 uur bij Dijkmanshuizen, waar een lunch- en rustpauze is. Vorig jaar deden onder slechte weer somstandigheden 98 surfers aan de marathon mee. In de jaren daarvoor was de deelname groter. De organisa tie verwacht bij redelijk zonnig weer deelname uit heel het land. Voor meer informatie over over de surfmarathon kan men bellen met Wieb van de Berg, telefoon (02223) 243. Kees van Beek (werkzaam bij A. Ott) en Dick Blom (werkzaam bij S. de Boer) zijn geslaagd voor het onderne mersdiploma van het slagersvakonderwijs. J. K. P. Zwan - Den Burg. De politie vond in de nacht van maandag op dinsdag een auto in de sloot ter hoogte van camping De Krim aan de Postweg. In de au to lag de bestuurder te slapen. De man, een 31-jarige toerist uit Dordrecht, werd gewekt en nadat hij van zijn verbazing was beko men weigerde hij de blaasproef. Ook de vordering om een bloed proef te ondergaan werd door de slaperige automobilist geweigerd. De politie sloot het onderzoek daarna af met een proces verbaal. De auto had enige plaatschade.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5