Het verschil tussen leven en dood schuiltineen simpel gebaar ACCNB4. ,,Mata Hari" et de Noorderzon vertrokken...! I ils kenteken jtsen vernield Huizen niet verkocht Festiviteiten Jeroengroep ngsteken Oudeschild SVK-kantine verhuisd Vaste data IDAG 5 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Mooie Sylvia Kristel mag andermaal al haar talenten uitpakken in deze grote produktie van Menahem Golan en Yo- ram Globus, geregisseerd door Curtis Harrington. Haar tegenspelers in deze film zijn ondermeer Christopher Caze- nove, Oliver Tobias, Gaye Brown en Gottfried John. Mata Hari was een mooie en verleide lijke vrouw die tijdens de eerste wereld oorlog alle mannen om haar vinger kon winden. Dankzij haar schoonheid kon ze zich uitgeven als danseres en alzo door alle linies reizen zonder te worden gestoord of te worden gecon troleerd. Dit bracht haar als top spionne in een unieke positie, want zij kon staatsgeheimen van land tot land overdragen zonder enige argwaan te wekken. Niemand dacht er immers aan dat een (zeer gewaagde) exotische danseres, die in haar optredens niets verhulde, ook nog geheimen zou kun nen verbergen Mata Hari was eigenlijk van Neder landse afkomst en heette in werkelijk heid Gertrude Zelle. Logisch dat men voor de hoofdrol in deze nieuwe versie bij Silvia Kristel kwam aankloppen. Het is niet de eerste maal dat deze wereldberoemde spionne het onder werp is van een speelfilm. Zelfs de grote Greta Garbo vertolkte deze rol reeds in de gelijkmatige film van Geor ge Fitzmaurice uit 1932, en in 1964 kroop Jeanne Moreau in haar huid in de film ,,Mata Hari, agent H-21" van Jean-Louis Richard. Anno 1985 konden de filmmakers zich op erotisch vlak veel meer permitteren en daar is goed gebruik van gemaakt. De film is te zien van donderdag t.m. maandag. De aanvang van 20.00 uur en Mata Hari is beslist niet geschikt voor te jeudige kijkers. GIRO 6868 VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS tot 10.30 uur in het Groene Kruisge- bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij •zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs ƒ4,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drijverstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opne men met de kruisvereniging Den Hel der, Antwoordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. Hulp zoeken bij de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Den Helder is dag en nacht mogelijk via te lefoon 02230-15805 of 17044. Boven dien op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur bij het bureau van de maatschap pelijk werker in d'Ouwe ULO in Den Burg, telefoon 02220-4185. 30-jarige automobilist kreeg fisdag een bon van de politie om- hij met valse kentekenplaten op auto reed. De platen hoorden bij kenteken dat al geruime tijd uit atie was genomen. De auto van de Jner uit Purmerend werd in beslag omen en komt weer op de weg als uiste platen zijn bevestigd. Het plaatsen van de kantine op het Texelse Boys-veld. spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO—groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 De bekende houten kantine van S.V. De Koog staat niet meer op zijn vertrouwde plek bij het veld aan de Boodtlaan. Het gebouw werd woensdagavond in zijn ge heel naar het Texelse Boys-veld getransporteerd door het loonbe drijf van Nic Dros. Speciaal voor het vervoer was een zeer grote vork gemaakt, die onder het ge bouw werd gestoken, waarna het op de vrachtwagen gehesen kon worden. Dit bleek uitmuntend te werken en het gebouw werd in een recordtijd verplaatst. Het wordt nu in gebruik genomen door de atletiekvereniging, terwijl S.V. De Koog nieuw wil bouwen. lirslag van een iekajak-expeditie :nd Spitsbergen jtls aangekondigd willen we komende weken aandacht ■steden aan de zeekajak- f-gklim expeditie van Jan jppenberg en drie vrienden ^Spitsbergen. Waar dat gelijk is zal Jan zijn ijboek-indrukken opsturen nhet warme Texel misschien iverrassen met opmerkelijke ■rhalen uit een koude wereld. >n de vooravond van de expe- de zette Jan zijn verwachtin- ■n op papier. Dat is deel 1 inde serie ,,Met de Noorder- n vertrokken...." j. Het is zes uur maandagmorgen, maffe tijd om het eerste deel van •isverslag te beginnen, maar zo'n je dag voor de grote trip verloopt is dan je je voorstelt. Over twee Pen ik aan de overkant op weg Schiphol en eigenlijk staan mijn chten niet naar schrijven, maar ren kwamen tussen de bedrijven wat Texelaars afscheid nemen em je een beertje voor me mee?") werd gebeld, niet één maar tien zodat alle laatste voorbereidingen in liggen tot uitstel niet meer mo- iwas. Vandaar dit begin. ■lies bepakt bij elkaar staat, vraagt mens zich onwillekeurig af, wat de van is: zes weken zoeken naar rens" in velerlei opzichten. Al die loi moet mee - om een beperkte ikte geven: 2 pooltenten, desge it in twee minuten op te zetten en s nodig in slecht weer, stormvast aepelvormig; 2 touwen van elk 50 ir voor in de bergen en op de Iers; 1 pickel (een ijshouweel) steun in sneeuw of uithakken van n; langlaufski's; zekeringen om Ie touwen te bevestigen, 2 bivak- en van schapenwol; een dot pure werkte wol om onder het droog- ler extra isolatie over de edele de- n buik te „spreiden"; stijgijzers inder de bergschoenen te binden op het gletsjerijs; vuurpijlen; red- idekens, 2 geweren;, kooktoestel- tvaterdichte zakken; noodvoeding; nvesten; peddels; etc. ulke momenten besef je dat het gecombineerde expeditie wordt, dubbele kleding, die soms gecom- ïrd kan worden, maar meestal ook al is ijs water. Wat wel voor 3 onderdelen geldt is isolatie. In lei opzichten want geisoleerd zul- ve zeker zijn, van de buitenwereld, oet je dat tegenwoordig ook weer overdrijven. Als we aankomen, na )slo - Tromso - Spitsbergen bereikt 3 nacht van maandag op dinsdag ien bij een discotheek in Den Burg fietsen grondig vernield. Eén rij- werd zodanig verbogen dat het wiel naast het achterwiel zat. lacht daarvoor werd een bui- piegel gestolen van een auto die ifkeerd stond in De Koog. Zondag- it werd in De Koog ook een wisser een achterruit gesloopt. De scha- \f200,—. Beide wagens zijn eigen van Duitse vakantiegangers. te hebben, is ons eerste doel een be zoek aan de gouverneur (Sijsselman) van Svalbard (de Noorse naam van de eilandengroep). Afraden Hij wil precies weten welke fratsen we uit gaan halen, welke dagen, welke route, etc. Hij kan niets verbieden maar wel afraden en hij kan (dat is zeer belangrijk) adviezen geven, daar na naar het weerstation, want de 3e dag kanoën we de Isfjord over zo'n 15 20 km. (om een idee te geven 4 x het Marsdiep) met afhankelijk van wind en tij, ook de deining en golven van de Noordelijke' IJszee. We zullen alle oversteken per dag bekijken, maar risico uitschakelen kun je niet. Geluk kig weten de Noren en de Russen dat we er zijn. Hopelijk hebben we hen niet nodig. Waarom ga je daar nu heen? is me de laatste weken erg vaak gevraagd. Die vraag hoop ik aan het eind van deze dagboek aantekeningen beantwoord te hebben. Een oude Engelse „explorer" zei het eens zo „we live in deeds, not years". Zo voel ik het soms, maar er waren ook dagen dat ik daar wat minder ro mantisch over dacht. Avontuur in de goede zin, misschien, maar zoals de Texelse Courant al schreef: graag zon der dat huidige stoere jongens effect. Ik rook ook al niet dus, dan wordt het moeilijker gezien de vele reclame's met jeeps, jungles en het nonchalante sigaretje. Horizon HSng naar het onbekende, de verten van de volgende horizon, verpauperde begrippen, maar toch is dat het wel, liefst wat oorspronkelijk zonder al te veel hulpmiddelen, gelukkig zijn zeeka jak en Boeïng dan twee uitersten die elkaar opheffen, want reizen doe je per boot, trein, of te voet, zoals ik altijd beweerde. Het vliegtuig verplaatst je te snel van de ene in de andere cultuur, maar deze keer was het onvermijdelijk, al lijkt de reis per zeilboot of kotter er naar toe me oneindig mooier. „De ziel blijft achter als je lichaam reeds terug is" ook dat zul je merken op de terugreis. Een vervreemende er varing, die ongetwijfeld rauw op mijn dak zal vallen. Er is echter één ver trouwde factor die alles samenbindt, de zee, de zee en niets dan de zee. Dat geeft, ook daar, een vertrouwd gevoel, al is hier het contrast opval lend. De Waddenzee met haar vlakke strepen, eilanden en platen, daar de spitse bergen, vlakte en hoogland en de zee daartussen. Er zijn overeen komsten. De vogels die daar nu broe den, althans sommigen, overwinteren op Texel, daar varend zal ik dat zeker nog beter beseffen en het brengt je tot het besef wat een fantastische rei zigers die vogels zijn, navigatoren waarbij wij in het niet zinken. Zijn er nog andere drijfveren? Zeker als histori cus gaat mijn belangstelling uit, wat staat dat er nuchter, naar de vroegere poolvorsers, hun spannende verhalen las ik vroeger en nog steeds met rooie oortjes en ik vroeg me altijd af hoe het daar zou zijn. Een beetje proeven van die sfeer van toen. Al besef ik terdege dat ik in een andere tijd leef met ande re, (betere?), hulpmiddelen, je voelt je niettemin verwant en krijgt hopelijk meer inzicht in hun denken, voelen en handelen. Vleugels Afijn, morgen de eerste etappe op de vleugels van de wind, gemechaniseerd en wel, en dan op de toppen van de golven en daarna over het blauwe ijs. Inderdaad mijn eerste bericht is ge daan, maar dat was niet zo moeilijk ondanks het nachtelijk uur. De rest moet volgen, al duurt dat even. Ik wens iedereen een „goede vaart" en hoop voor ons hetzelfde. Jan Knippenberg In het bericht over de vier extra premie C woningen in De Mars stond dat de ze huizen verkocht waren. Dat is niet juist. Architect J. N. Koorn bouwt in totaal 10 nieuwe woningen, 6 van een eerder vrijgegeven contingent en 4 nieuwe. Daarvan is er één verkocht. De zes oorspronkelijke woningen heb ben een premiegrens van 7142.000,— en de 4 nieuwe van 7172.000,— In oktober bestaat de Jeroengroep (Scouting Texel) 40 jaar en zijn er een aantal spegiale aktiviteiten gepland. Er komt een receptie voor genodigden en op 26 oktober wordt een reünie voor oud-leden gehouden. Verder komt er een ouderwetse ouderavond en een tentoonstelling over-de Jeroengroep. Oud-Jeroengroepleden wordt aangera den om 26 oktober vrij te houden om op de reünie te komen. Ook wordt door Scouting gevraagd om zoveel mogelijk oud-leden, die niet meer op Texel wonen, te vertellen dat er een reünie wordt gehouden. De heer Slijderink zoekt voor de ten toonstelling nog archiefmateriaal en dan vooral uit de beginjaren 1945 tot staande zondag wordt in Oude- de tweede ronde van het Texel- ampioenschap ringsteken gehou- aanvang 19.00 uur. De deelne- s moeten zich'verzamelen op de Eerplaats tegenover de firma Rab de Heemskerckstraat. Bewoners ^zoekers van Oudeschild worden lagavond verzocht de volgende "n autovrij te houden: Loodssin- Trompstraat, Houtmanstraat, Ba nstraat, Heemskerckstraat tot dssingel. kgavond werd te Oosterend de ringsteekwedstrijd van deze zo- 'gehouden. het dorp waren 4 prijzen beschik- gesteld. |e prijs werd behaald door P. [kx E Luyckx—Bakker. h prijs door H. Spigt C. i|t-Witte. Se prijs door P. Daalder Coby foer. balder won tevens de extra prijs Ne beste koetsier. Ifók paardenvoer ging naar W. A. eling mevr. A. Siebeling. 1955. Uit die eerste jaren heeft hij een aantal foto's en hij wil graag weten wie erop staan. Wie archiefmateriaal wil geven kan terecht bj Zegel Heren mode waar ook het archief van de Je roengroep bekeken kan worden. Over de reünie volgt later meer informatie. Donderdag 4 juli In de Rijksscholengemeenschap wor den vanavond vanaf 20.00 uur diplo ma's uitgereikt. Leerlingen zullen een éénacter opvoeren. Familie en vrienden van de geslaagden zijn welkom. Vrijdag 5 juli In de Jozefschool wordt een afscheids receptie gehouden voor 'meester' Ze gers van 16.00 tot 17.30 uur. Om 19.00 uur start op de velden van de Texelse Boys een coopertest van de Atletiekvereniging. Van 19.00 tot 22.00 uur wordt op de zonneweide bij het zwembad een ber- becue voor alleenstaanden gehouden. Inlichtingen telefoon (02220) 2890. Zondag 7 juli De deelnemers van de surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp v.v. arrive ren rond 13.00 uur bij Dijkmanshuizen en zijn voor die tijd goed te zien bij de Noord kaap. Dinsdag 9 juli De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Voor de rest van de weekagenda ver wijzen we naar de bijgesloten Recreatiekrant. Psychologe. Spreekuur volgens af-

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9