Groen '^warL-Jexel s in het harG, ondvraag raadsvergadering linister wil Razende Bol ij Texel houden IROB-procedure egen vergunning ;appen waterwilg Veel bekeuringen voor te hard rijden Drijver bv. bouwt nieuwe Gollard voor 4,5 miljoen Doorrijders aangehouden ~ry- Texel voorgedragen als toeristische speerpunt Stuntaanbieding f1598,- JICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9996 fEXELSE VRIJDAG 12 JULI 1985 COURANT L Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. kerktijd: Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 [van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. j; Graaf is op vakantie. hertenties, abonnementen, etc.: jyö De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. linister van Binnenlandse Zaken en de regering blijven van mening Ie gemeentelijke herindeling van de Waddenzee wordt uitgevoerd zo- p gemeente Texel dat graag ziet, dus inclusief de Razende Bol bij [Burgemeester J. Engelvaart deelde dit mee tijdens de raadsverga- |jvan dinsdagavond nadat eerder onrust in de raad was ontstaan mogelijke wijzigingen in het regeringsbeleid. Stoll schreef de gemeenteraad ns de Stichting Wad en Land vo- iiaand een brief met de medede- lat de vaste kamercommissie voor inlands Zaken niet overtuigd was Ie regeringskeuze om de Razende njTexel in te delen. De commissie Ide minister een „beter onder- ,de toelichting" op zijn keuze. In nemorie van toelichting heeft de iter inmiddels uitgebreid uitgelegd om de Razende Bol bij Texel ten daarbij werden onder andere [gumenten om de kustafslag te ijden en de verschuiving van de plaat genoemd. amercommissie vreesde dat de neaktiviteiten in Den Helder in ge- zouden komen door de op stapel ide indeling maar de minister Idaarop geantwoord dat Den Hel- liet wordt benadeeld vanwege de neaktiviteiten. De marine is lands men geen gemeentebelang, raadsvergadering van juni beslo- liverse partijen hun partijgenoten an haag te zullen informeren over elangen en wensen op Texel en p mededeling van de burge deelden enkele raadsleden ze hun partijgenoten in de [de karper op de hoogte zullen jen van de aspecten rond de ge- itelijke indeling. ,,De discussie in ie kamer moet immers nog Volgens de burgemeester Texel zich voorlopig geen zorgen laken over grote beleidswijzigingen [en Haag. „Het is gebleven zoals was en zoals wij het willen", bedrijf De Liefde heeft het Pakt en college geantwoord op de protest- fvan deze fraktie over het 'ver- uiven' van de gasrekening. De jaar- ming van het gasbedrijf wordt nu te zomer verzonden in plaats van de laatste maanden van het jaar. Vol gens het Pakt zijn veel mensen van de rekening geschrokken, deels door de kosten van een strenge winter maar ook omdat in juni vroeger heel weinig betaald hoefde te worden. In de brief aan de gemeenteraad noemde de frak tie de maatregel 'onzorgvuldig'en aan de raad werd gevraagd steun te betui gen aan het Pakt-protest waarbij werd geadviseerd niet meer te betalen dan de normale maandelijkse rekening. Het gasbedrijf heeft geantwoord dat het besluit om het het opmaken en innen van de jaarrekening naar voren te schuiven is genomen na een zorgvuldi ge afweging. Elders in het land wordt ook steeds vaker de zomer gekozen voor het verzenden van de jaarreke ning. De Liefde toont in de brief be grip voor de mensen die de jaarreke ning niet in één keer kunnen betalen en daarvoor zullen met „uiterste soe pelheid" betalingsregelingen worden ingesteld. Het verzoek om gespreid te mogen betalen kan mondeling worden gedaan bij het kantoor van het gasbe drijf in Den Burg. „Als uiterste datum van in termijnen betalen willen we 31 Dinsdagmiddag en woensdagmor gen hield de politie forse snelheids controles op diverse toegangswegen in de dorpen De Koog en Den Burg en op de Pontweg, binnen en bui ten de bebouwde kom. In totaal werden ruim 70 bekeuringen uitge deeld. In één geval werd 120 kilo meter gemeten in plaats van de toe gestane 80. december van dit jaar voorstellen" al dus het gasbedrijf. Daan Welboren van het Pakt zei dat de brief van De Liefde reden was om „waarschijnlijk geen verdere aktie te ondernemen, maar we hebben natuurlijk liever dat de maatre gel wordt terug gedraaid". Het raadslid zei dat de fraktie zich nader over het antwoord zal beraden. Vlielandlijn In de rondvraag van de raadsvergade ring werden een groot aantal vragen gesteld waarop de wethouders niet meteen een antwoord konden geven. Dat lag anders met de vraag of er nog kans is dat het schip De Vriendschap van Sil Boon deze zomer in de vaart komt om dagelijks naar en van Vlie land te varen. Na een vraag van Henk Beumkes „De Vriendschap ligt maar werkeloos in de haven, straks is dit be drijfje kapot") vertelde burgemeester Engelvaart dat allerlei instanties lang durig in discussie zijn geweest over het al of niet afgeven van een vergun ning. Boon gaat wederom vergunning aanvragen bij de gemeente Texel om op Vlieland te mogen varen en hoopt dan op een voor beroep vatbare beslis sing. .Engelvaart noemde dat besluit van de schipper niet onverstandig maar de problemen zijn dan niet opge lost. De gemeente Vlieland heeft een aanlegvergunning aan Boon verleend maar de plaats waar de aanlegsteiger moet komen ligt op grond van Domei nen. Defensie en Rijkswaterstaat blij ven tegen de Vlielandlijn en hebben in deze een beslissende stem. Speelplaats Henk Beumkes vroeg wanneer de speelplaats in woonwijk De Mars wordt ingericht. In een vergadering van de raadscommissie FET was hij volgens éigen zeggen na deze vraag met een kluitje in het riet gestuurd. Meegedeeld was dat een speeltuin commissie zich nog over de inrichting van de kinderspeelplaats moest buigen. Lees verder PAGINA 2 architektenburo alkemci bv Een doorsnede van een eenpersoonswoning in het nieowe bejaardenhuis, in de nieuwbouw komen slechts drie tweepersoonsruimten. Meer mag niet van het ministerie van Volkshuisvesting omdat het Kijk er ven uitgaat, dat de gemiddelde leeftijd waarop men voor een beiaardenhuis kiest steeds hoger komt te liggen. De kans dat het echtparen zijn is daardoor ook kleiner. tdagelijks bestuur van de Welzijnsstichting heeft op advies van de (tie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding aan de Raad van State 'raagd het collegebesluit om de waterwilg bij de Deuce-tennisbaan te >pen, ongedaan te maken. Het schorsingverzoek bij de AROB-rechter ngediend na de „red de waterwilg" oproep van Willem Roeper. per kondigde aktie aan tegen het >en van de waterwilg, waarvoor college enige weken geleden ver ding verleende aan tennisvereni- I Deuce, middels een brief in'de iekWat ik Zeggen Wou. Als sek- l schreef hij een soortgelijke brief [de sektis sport, rekreatie en licha- jke opvoeding. Deze instantie sarde zich unaniem achter het be- 3 van Roeper, die vindt dat de m niet mag wijken voor het spelen competitiewedstrijden die ook op «er nieuwe banen van Deuce pseld kunnen worden, sektie is echter geen rechtspersoon ton geen bezwaar maken via een QB-procedure. Het bestuur van de tójnsstichting was het echter met (per en de sektie eens en startte af- Ppen vrijdag de AROB-procedure. sektie schreef ook een brief aan college met het verzoek om de af- even kapvergunning ongedaan te en. De sektie zegt dat bij de aan- van de twee oudste tennisbanen Deuce een bewuste keuze is ge kt ,,in de wetenschap dat de tn niet verwijderd zou worden". Er &n toen ook andere plaatsen in dis- siewaar de banen hadden kunnen den aangelegd. (argumenten om de boom nu wel appen vindt de sektie zwak, terwijl Verwijdering van de boom een ^tige aantasting van het park zal totenenIn het verleden heeft het Nntebestuur altijd het been stijf Jouden als het kappen van deze boom weer eens aan de orde werd gesteld. Nu de tennisvereniging voor het spelen van competitiewedstrijden niet meer op deze banen is aangewe zen wordt dit beleid opeens losgela ten", aldus de sektie in de brief aan het college. Ketenen Peter Bakker stelde in de raadsverga dering van dinsdagavond vragen over het verlenen van de kapvergunning en wethouder Daan Schilling hoorde van wege een eerder genoten vakantie op dat moment pas dat een AROB be zwaar was ingediend. „Ik dacht dat die boom al om was. Is er tegenwoor dig bezwaar mogelijk tegen het rooien van een boom?". Peter Bakker zei met een brede glim lach dat de milieu-wethouder Schilling „zich eigenlijk aan elke boom die op de nominatie staat te worden gekapt, moet vastketenen". Schilling: „Ik ke ten me liever aan iets anders vast. We hebben het over een land vol bomen, niet over een mand vol bomen. Die waterwilg stond in de weg was mijn conclusie en een boom die in de weg staat, moet weg". Grond De PSP-er zei dat de waterwilg op ge meentegrond staat ^en dat er mogelijk met het verlenen van de vergunning een fout is gemaakt. Dat laatste is niet juist. Ambtenaar Piet Witte van het Grondbedrijf verklaarde desgevraagd dat de tennisbanen en de waterwilg op gemeentegrond liggen maar dat aan de gebruiker dan even goed een kapvergunning gegeven kan worden. „Dat gebeurt, net als bij bouwvergun ningen, behoudens rechten'van der den. De gemeente is in dit geval de derde parij. Het college heeft geen be zwaar, dus mag de boom om". Tine Krijnen-Baijs constateerde dins dagavond dat de waterwilg door de beroering rond het kappen een treur wilg is geworden. „Dat ballotage achtige raakt de tennisclub toch niet helemaal kwijt. Eerst wordt de boom toegelaten maar als dan later blijkt dat hij zich niet helemaal aan de wensen van Deuce conformeert moet hij weer weg". Het raadslid zei dat er in het park nog steeds wateroverlast is door het verdwijnen van de vijvertjes. „Graaf weer een vijver. Dan heb je geen modder meer op de paden en zet een mooie wilg bij die vijver". Bakker begreep dat hij het college, ge zien de reactie van Schilling, niet kon vragen het kapbesluit ongedaan te ma ken en daarom vroeg hij of het college bereid was de uitslag van de Raad van State beslissing over het Welzijnsstich- tingsprotest af te wachten en voor die tijd de boom niet om te halen. Besluit „Dan zijn de bezwaren in ieder geval getoetst", aldus Bakker. Schilling be loofde niets. Het college zal nog bekij ken of de uitslag van de bezwaren wordt afgewacht. In kringen van aktievoerders tegen het kappen van de boom wordt beweerd dat de aanvraag van Deuce geen bestuursbesluit is maar een individuele aktie van enkele bestuursleden. Dat gerucht is mogelijk ingegeven door het feit dat de aanvraag is ingediend door penningmeester Johan van Dijk en niet door de secretaris van de vereni ging. Desgevraagd verklaren de voor zitster Anja Coutinho en de secretaris Ineke Vosjan dat de aanvraag is inge diend na een bestuursvergadering. „Er is wel degelijk een bestuursbesluit ge nomen om de boom te kappen. Pen ningmeester Van Dijk kreeg de op dracht dat aan het college te vragen". Drijver Bouw bv. uit Den Burg gaat het nieuwe bejaardenhuis van Gol lard en Samen Een aan De Zes bouwen. Drijver was de laagste inschrijver van de aannemers die mochten meedingen naar deze bouwklus. Het bejaardenhuis wordt gebouwd voor 4,5 miljoen. De opdrachtgever, de Stichting Samen Een/Gollard had drie aannemers uitge nodigd in te schrijven op het projekt. Naast Drijver waren dat Vissers Bouw en Timmerbedrijf uit Den Burg en Bouwbedrijf Jorritsma uit Bolsward. De aanbieding van Jorritsma lag f83.000,— boven die van Drijver en het verschil met Visser was f143.300,—. De keuze van aannemers was geba seerd op het feit dat deze drie indertijd ook inschreven op het bouwplan voor een Gollard-rustoord, zonder de fusie met Irene. Door architect Alkema uit De Koog was een calculatie van de netto-bouwsom gemaakt van f4.815.000,— en daar bleven alle drie de inschrijvers dus ver onder. Volgens het Stichtingsbestuur was dat ook nodig om binnen de wettelijke ei sen te blijven. Per bed mag de Stich ting niet meer uitgeven dan 80 mille en men verwacht met deze inschrijving rond dit bedrag te eindigen. Het bestuur is verheugd dat de werkgele genheid die voortvloeit uit de bouw op Texel blijft en inmiddels is ook bekend dat IBS (electra) en de Fa. Schoo (verwarming) als onderaannemers zul- - len optreden. „Het betekent ongeveer 50 manjaren werk", aldus Ruud Hamer van de Stichting Samen Een/Gollard. De bouw moet gerealiseerd worden in 350 werkbare dagen en het bestuur hoopt de nieuwbouw met 90 bedden voor bewoners en 8 reservebedden halverwege 1987 te openen. Het huidige bejaardenhuis wordt gesloopt door de Fa. W. Bakker uit Maandagmiddag kon de politie drie mannen aanhouden die even daar voor aan de Nikadel in De Koog met hun auto een lichtmast hadden geramd. De heren, twee inwoners uit Den Helder van 20 en 21 jaar oud en een 44-jarige Amsterdammer, verkeerden volgens de politie onder invloed van alcohol. Ze stonden na de botsing met de lantaarn paal met een rokende motor aan de Pontweg. De verdachten bleken boven dien goede bekenden van justitie te zijn. Eén van hen moest nog voor f1000 aan boetes betalen en werd na de aan houding opgesloten. SÉÉiiMWmmA De entree van de nieuwbouw. Deze ingang komt ongeveer op dezelfde plaats waar nu de ingang van de Gollards is. Den Hoorn. Met die sloop wordt 26 augustus begonnen en de Stichting re kent er op dat 7 oktober gestart kan worden met de bouw. Nu de bouw is aanbesteed moet alleen de provincie (inspectie bejaardenoorden) en het mi nisterie van Volkshuisvesting nog offi cieel „groen licht" geven. Volgens het bestuur is dat een formaliteit die in au gustus wordt afgerond. De provincie heeft eerder al verklaard dat men er op rekent dat dit najaar met de bouw van het nieuwe bejaardenhuis wordt gestart.,,De medewerking van de pro vincie is voortreffelijk en we verwach ten geen problemen meer", aldus Ruud Hamer. Bestuurslid Frans Schel- linger zegt dat de bouw ook niet uit gesteld mag worden. „Wij zijn dit jaar aan de beurt en volgend jaar is dat weer een ander. We moeten dus bouwen" Het bestuur gaat zich nu bezig houden met de financiering van de bouw Gedeputeerde Staten heeft Texel bij de minister van Economische Zaken voorgedragen als 'toeristisch speerpunt gebied'. Dat betekent dat de regering, als men deze voordracht overneemt, geld voor toeristische voorzieningen kan uit trekken in het kader van het speer puntenbeleid zoals dat enige tijd geleden is vastgesteld. Met het speerpuntenbeleid wil de re gering extra geld steken in voorzienin gen die het binnenlands toerisme moe ten bevorderen. Het Texelse speerpun tenplan vermeldt o.a. uitbreiding van de jachthaven en verbreding van het fietspad aan de Rommelpot. De voordracht van GS werd dinsdag avond meegedeeld door burgemeester Engelvaart tijdens de discussie over het subsidiëren van het Toeristische Aktie Plan voor Texel. Conform de commissiediscussie stemden alle partij en voor het toeristische promotie on derzoek van TVO en men besloot daaraan f14.000,— bij te dragen. Van het Rijk krijgt men 20 mille subsi die per bed maar wanneer dit bedrag afkomt is onbekend. Alle plaatselijke banken zal gevraagd worden een financierings-offerte te doen. Verhuizen De 49 bewoners van de Gollard verhui zen op 21 augustus naar het tijdelijke bejaardenhuis aan de Molenstraat. Voor de verhuizing is één dag uitge trokken en dan gaan de bewoners die dat kunnen „een dagje met elkaar uit". Bewoners die dat niet kunnen worden ondergebracht bij familie of anderen en bij het inpakken van de bezittingen van de bewoners zal ook een beroep worden gedaan op familie en kennissen. Het Stichtingsbestuur realiseert zich dat het veel bewoners met een gemiddelde leeftijd van 85 jaar, zwaar valt om te verkassen, maar er zijn er ook die zich verheugen op de ruimere akkommodatie die op hen wacht. In het tijdelijke gebouw heeft elke bewoner bijvoorbeeld een grotere kamer een eigen toilet en een keu kenblok. Een naam voor het tijdelijke huis is er al: 'Moleneind'. Een naam voor het nieuwe huis aan De Zes is er nog niet. Het Stichtingsbestuur:,,Daar moeten we nog diep over nadenken. Eerst moet de bouw van start". Philips VHS videorecorder 1 jaar programmeerbaar 7 programma's Perfect stilstaand beeld Frontlader Zeer veel mogelijkheden. Zo lang de voorraad strekt. Van f2598,- GEBR. SCHOOBL B.V. WAAIDERSTRAAT 33-35 - DEN BURG - TEXEL

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1