Je moet hier wat rtistiek voor zijn" Gunstige groeiomstandigheden landbouwgewassen ieme Hemelrijk bouwt roeivletten (tie voor hulp Nicaragua WIK ZEGGEN WOU..' ilkloremuziek LAND BOUW Keuring melkgeiten Texelaars in kwart triathlon Wieringerwaard Clandestien kamperen Paradeprijs voor ,,de Kleppertjes" Wielerronde met trimloop Mishandeling Orgelconcert in Den Hoorn IPAG 12 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 het effectief genoeg. Bovendien krijgt het zeilbootje een aangehangen roer. De bootjes worden verkocht voor ƒ2500—, de zeilversie zal zeker vijfhon derd gulden duurder worden. Overi gens heeft Sieme Hemelrijk nog niet een vast plan wat hij wil gaan doen. Het gaat hem in de eerste plaats om het plezier van boten bouwen, niet om het verkopen..De boten staan uit gestald op zijn oprit, naast het Mari tiem Museum in Oudeschild. kort is Texel weer een boten eer rijker. Sieme Hemelrijk telg et scheepstimmerlieden- icht, hing al enige tijd geleden jnderwijzersjas aan de tok. Het bloed bleek te krui- waar het niet kon gaan: hij fiie voor de lol een bootje, ge- omdat hij er zin in had. Dat boven verwachting goéd: hij momenteel de laatste hand nummer vijf. De Hemelrijkvlet- rijn vooral geschikt als bijboot en jacht. Daar zijn ze, met een te van 2,70 meter, niet te groot Binnenkort komt de eerste nde versie te water. Op de waarom Sieme Hemelrijk, opgeleid als timmerman, zich ontpoppen tot bouwer van je vletten antwoordt hij: ,,Och, en wat artistiekerig aangelegd lat moet je zijn voor dit werk". oegt daar aan toe dat hij natuur- opgegroeid tussen de ipstimmerlieden. Zijn vader en zitten nog steeds in het bedrijf louwen in de winter de bekende naadse geklonken vletten waarmee >r andere de strandbewaking ge- telijk is uitgerust. Sieme heeft al- il belangstelling gehad voor dit hij heeft vooral veel geleerd zijn ogen goed de kost te geven, hij eenmaal zelf aan het bouwen I bleek het werk hem licht te vallen net adviezen van zijn vader kwam |oed uit de voeten, model van zijn vletten is geïnspi- Idoor een marinevlet die altijd bij nerf ligt. het bootje als je naar de veer laat. naam van zijn broer, erkend als man, informeerde Sieme bij de ma- autoriteiten naar de tekening van model en die werdén toegestuurd, boot is echter 3,70 m. lang en wat ne voor ogen stond was een klei- bootje. Geïnspireerd door de mari- keningen maakte hij zelf een ont- voor een kleiner type. Vervolgens akte hij de mallen in karton. Die en niet helemaal te kloppen. Het as van vader werd ingewonnen en ;wam kijken. Op de parketvloer in luiskamer werd met behulp van strooklat gekeken waar er een centimeter toegevoegd of wegge- n kon worden. Dat resulteerde in epje met fraaie lijnen. De mal- werden opgezet en in tegenstelling bouwwijze die zijn vader en er hanteren bouwt Sieme de boten vijl ze op hun kop liggen. Dat Texelse Marjan Hoogerheide werkt nenteel als arts in een medische tin het Midden-Amerikaanse Nicara- Marjan, dochter van J. Hoogerhei- an de schoenenzaak, runt deze apost als vrijwilligster. Ze is uitgezon door Simavi en moet met zeer ge- kkige middelen werken. Sinds enige is het dorp waar ze werkt, Juigalpa, betrokken bij de politieke strijd in Er is bijvoorbeeld onlangs een iperatieve boerderij in brand gestoken Me tegenstanders van de regering. heeft agn Texelse relaties het ver- gedaan de hulppost en de op- w van de boerderij financieel te unen en daartoe is al enige tijd een gaande. Een financiële bijdrage kan lort worden op giro 613965 t.n.v. M. igerheide, Amsterdam, is het mogelijk geld af te geven bij ouders van Marjan, die zich inspan- om de benodigde spullen in Nicara- te krijgen: J. Hoogerheide, Thijsse- 1, Den Burg. scheelt een hoop steunen en schoren en bovendien zijn dan veel klusjes ge woon staand uit te voeren. Al doende Al doende leert men. Het eerste scheepje bleek al goed geslaagd te zijn maar elke nieuwe vlet bracht verbete ringen. Nummer vijf ziet er dan ook erg goed uit. Hij voldoet zeker aan de doelstelling: een licht bootje, dat snel te bouwen en betaalbaar is en dat bo vendien goed oogt. Een verschil met de bouwwijze die zijn familie hanteert is het gebruik van lijm. Sieme gebruikt een tweecomponen tenlijm om de overnaads liggende gan gen op elkaar vast te maken. Zolang de lijm droogt worden de gangen bij een gehouden door koperen hout schroefjes die er dan in blijven zitten. De vletten die door de andere Hemel rijken worden gemaakt zijn geklonken, zonder dat er lijm aan te pas komt. Wat echter voor beide soorten sche pen geldt is dat ze zo goed pas wor den gemaakt dat ze volkomen droog zijn, alleen al omdat alle naden écht dicht zijn. De gangen, behalve de on derste en de bovenste, zijn precies identiek: Ik ontdekte bij het ontwer pen dat ze op elkaar leken, de ver schillen waren heel klein, toen heb ik geprobeerd of het niet allemaal gelijk kon en dat kon". Na het bevestigen van de gangen ko men de spanten erin, evenals de leg gers, de doft en het bankje achterin en onderaan het schip komen kimkie- len en een scheg. De zeiluitvoering krijgt een extra doft voorin waarin een mast gestoken kan worden die komt te rusten in een blok op de bodem. Daaraan komt een optimistzeil, dat is een vierkant zeil met één rondhout dat over de diagonaal van het zeil loopt. Het is een heel eenvoudig tuig en ge zien het plezier dat kinderen overal met Optimisten en Piraten beleven is H VERANTWOORDELIJKHEID VAN Dï 'te functie heeft het verzorgen van Wiek" door de folklore en winkeliers 'e winkelstraten van Den Burg? Een luidsprekers schalt alleen op klore)woensdagen en zou dus, naar idee, ook folkloristische muziek eten laten horen, maar niets |Van. tegendeel zelfs, Scheurende gitaren, lende zangers en zangeressen enz. ft het beeld dat de winkeliers en fol- s aan Den.Burg willen geven? Moet lezellige dorpssfeer worden verdron- door ongezellige „achtergrond" mu- Geluidsoverlast is ook ^vervuiling. functie van deze muziek, volgens lrnige mensen draait het om het fiouden van klanten, gaat vrees ik 's'san in het tegendeel. Of was dat ls de bedoeling? Theo Bakker, Den Burg Nog zelden blijken de landbouwge wassen op Texel een dergelijke gunstige stand te hebben gehad als nu in deze zomer. Nog nergens zijn sporen van droogte te vinden, dit vanwege de regen die steeds in voldoende hoeveelheden op tijd valt. Alles ziet groen. Het is het een prachtig gezicht om groene graslanden en akkerbouwge wassen te kunnen aanschouwen. De graslanden hebben reeds vrij hoge gra sopbrengsten gegeven wat ook tot uiting komt in de melkgift. Alle akker bouwgewassen geven bovengronds veel stengel en blad. Uit ervaring is het bekend dat onder nattere omstan digheden een minder goed wortelstel sel wordt gevormd. Met het vele blad en minder goed in de diepte gevormde wortels zullen er bij droog weer snel droogteverschijnselen in het gewas op gaan treden. En een droge periode zal er toch nog wel komen. Ondanks een zeer goede stand van de gewassen is het nog niet zeker dat er ook finan- ciëel goede opbrengsten worden ge haald. Dit is pas te zeggen als alles geoogst is en de prijzen van de pro- dukten bekend zijn. Grasland Het grasland blijft produceren. Er is voldoende weidegras voor het vee en het maaien voor wintervoer blijft door gaan. Nu is reeds te voorspellen dat er voldoende ruwvoer gewonnen gaat worden en waarschijnlijk van goede kwaliteit. Dat het gras van goede kwa liteit is blijkt uit de melkproduktie per koe, deze is hoog te noemen. Bij het blijven groeien komen er ook bossen in het grasland. Om het gras smakelijk en van goede kwaliteit te houden is het noodzakelijk om de bossen eens te maaien. Na het maaien willen het jongvee en de schapen een groot deel van'het gemaaide opvreten. De rest zal dan afgevoerd moeten worden. Met een hoge opbrengst per ha. aan gras wordt er ook veel gevraagd aan bemesting. Met name de elementen kali en fosfaat kunnen in het minimum komen. Raadzaam is het om in de zo mer nog eens een mengmest van b.v. 15 - 12 - 24 of 20 - 10 - 10 te strooien. Alleen een stikstofgift zal niet voldoen de zijn. Hoewel niet groot zien we toch nog graslandpercelen met een bezetting aan stekels en krul c.q. rid- derzuring. Vernietigen van deze onkrui den komt de produktie aan gras ten goede. Graslandvernieuwing na een kweekbestrijding blijft wenselijk. Voor het scheuren van het grasland is grondonderzoek op fosfaat, kali, zuur graad en koper aan te bevelen. Dit al les om teleurstellingen te voorkomen. Voor grondmonsters is het adres Sjef Beers, Ongeren. Telefoon 02220-3861. Aardappelen Op praktisch alle percelen hebben de aardappelen een zeer goede stand. De loofontwikkeling is op een aantal per celen overweldigend. Met iets minder loof zal de opbrengst zeker niet lager zijn. Veel aardappelloof geeft niet de zekerheid van een hoge knolopbrengst. Met het vochtig blijven van het loof en broeierige weer blijft een bescherming tegen de aardappelziekte nodig. Een bespuiting met de daarvoor toegelaten middelen zal vooral voor consumptie aardappelen noodzakelijk blijven tot en met de maand augustus. Suikerbieten Bij de suikerbieten kan er ook gespro ken worden over zeer goede maar ook over zeer slechte percelen. Op de slechte percelen is er weinig groei van de planten. De oorzaak moet gezocht worden bij een te lage pH en een slechte structuur. Beide oorzaken ko men ook in combinatie voor. Naast een slechte groei van de bieten krijgt het onkruid de overhand. Om de zuurgraad van de grond op het gewenste peil te krijgen voor de teelt van suikerbieten is een kalkbemesting in de nazomer wenselijk. Dit dan na grondonderzoek. Een zaaibedbekalking kan wel iets bijsturen maar geeft bij een te lage pH niet het gewenste re sultaat. Een slechte structuur komt meestal door heel vroeg onder te natte grondomstandigheden met zware ma chines in de grond te wroeten. Beoordeling van de ondergrond blijft noodzakelijk voor het zaaiklaar maken. Al ligt de grond, zaaibed, er zo op het oog goed bij in het voorjaar dan is het niet gezegd dat er een goed gewas zal gaan groeien. Veel belangrijker is hoe de ondergrond is na het zaaiklaar ma ken. Want daar moet alles optimaal zijn voor een goed wortelstelsel. Dit geldt voor practisch alle cultuurgewassen. Erwten Over het algemeen staan de erwten er goed voor. Alleen geldt hier ook dat erwten het beste groeien op percelen met een goede pH en geen slechte structuurplekken. De onkruidbestrijding is op de meeste percelen goed Een aantal enthousiaste geitenhouders toog met hun Nederlandse witte melk geiten naar de regionale keuring in Waarland, Noord-Holland. Voor de vierde keer was er een afvaardiging van Texel op deze jaarlijks terugkeren de keuring aanwezig. Het aantal melk- geitenhouders neemt de laatste jaren op Texel toe. Zo wordt in verschillende huishoudens de melk verwerkt tot kaas. Tijdens de Hoornder landbouw- dag op 20 augustus zal ook een aantal melkgeiten getoond worden. Op dit moment zijn er te weinig stam boekfokkers om een eigen vereniging op te richten. De Texelse geiten vallen hierdoor onder de geitenfokvereniging St. Maarten en Omstreken. Zoals ieder jaar was de keuring goed georganiseerd. Dit resulteerde in een gezellige dag met een vlot verloop. Er waren 145 geiten ingezonden. De Texelse geiten behaalden de volgende resultaten: Rubriek 1-jarige geiten wit: -Toos van Rob Bakker Westergeest, 2 A, mooiste uier. -Trijn van Renske v.d. Tempel Den Hoorn, 1 B, -Henriëtte v.d. Slikke van Henri Soijer, 2 B. Rubriek 2-jarige geiten wit: -Maaike van Renske v.d. Tempel, 1 C, mooiste uier. -Els van G. Witte de Nes, 3e prijs. Rubriek 3-jarige geiten wit: -Hiltje van Henri Soijer, 2 A. Rubriek witte geiten 4 jaar en ouder: -Jannie 9 van R. v.d. Tempel, 1 C, beste uier. -Jannie 10 van R. v.d. Tempel, 1 A. Rubriek lammeren wit geboren maart: -Els 1 van G. Witte, 3e prijs. -Frodo van H. Soijer, 2 A. -Trees van R. v.d. Tempel, 3e prijs. -Sally van H. Soijer, 3e prijs, -Sasientje van H. Soijer, 3e prijs. Rubriek lammeren wit geboren april: -Tina van R. v.d. Tempel, 2 A. -Tasja van R. v.d. Tempel, 3e prijs. -Trui van H. Soijer, 3e prijs. Rubriek bokken: -Neal van R. v.d. Tempel, 3e prijs, op genomen met B Rubriek 2 geiten en 1 lam van 1 eigenaar: -Jannie 10, Maaike, Tina van R. v.d. Tempel, 1 A. geslaagd, hoewel hier ook percelen zijn die nog te veel onkruid bevatten. Naast zaad onkruiden is kweekgras soms in te grote hoeveelheden aanwezig. Voor de opbrengst van de erwten betekent dit concurrentie. Alleen percelen met een goedé grondtoestand en vrij van kweekgras komen in aanmerking voor de teelt van erwten. Evenals bij de sui kerbieten is het gewas anders te duur. Granen De granen staan er erg goed voor. In enkele percelen kwam. meeldauw voor waartegen veelal een bescher mingsmiddel is toegepast. Een redelij ke tot goede opbrengst van de graan gewassen is te verwachten. Het graszaad heeft zich gunstig kun nen ontwikkelen. Sommige percelen kunnen in graszaadopbrengst iets te genvallen doordat ze te vroeg zijn gaan legeren. Hierdoor is de zaadzet ting iets in het nadeel gekomen. Snijmais Zolang er nu snijmais op Texel groeit is de opkomst nog nooit zo gunstig ge weest. De planten kwamen allen groen op zonder een gele tint. Met het war me weer van begin juni verliep de groei optimaal. Dit bleef tot er een koude periode volgde. Alle groene planten gaven na een paar dagen een volledige gele kleur. Nu met enkele da gen warm weer is de groene kleur te rug en groeit het volop. De verwach tingen zijn dan ook hoog gespannen. Nu is het evenals met de suikerbieten en erwten dat er grote verschillen in ontwikkeling van het gewas voorko men. Naast een grondkwestie geeft kweekgras snijmais ook te veel concur rentie. Voor het zaaien van snijmais dient de grond in een goede conditie te zijn en mogen er geen wortelonkrui den in voorkomen. Een bestrijding dient zoveel mogelijk in het najaar plaats te vinden. Niet wachten en de verwachting hebben dat het wel mee zal vallen. Te veel kweekgras, een te lage pH en een slechte structuur val len nooit mee ook al zijn de weer somstandigheden optimaal. Het fenomeen clandestien kamperen met campers neemt weer een aanvang. Dinsdagnacht moesten enkele camper- bezitters, die aan de Vuurtorenweg en bij de vuurtoren stonden, gesommeerd worden hun rijdende huis naar een camping te brengen. In de nacht van dinsdag op woensdag werden in de Kogerstraat zes antennes van auto's afgebroken. Zaterdag zijn weer 28 combinaties van ponyclub ,,de Kleppertjes" naar een kringconcours in Venhuizen geweest. Op deze dag werd er een prijs uitge reikt aan de ponyclub welke het beste de „parade" reed. „De Kleppertjes" van Texel mochten deze prijs in ont vangst nemen. Een prima prestatie en een mooie herinnering. De volgende leden van „de Kleppertjes sleepten winstpunten in de wacht: Uitslagen: B. dressuur Colette Kikkert—Patrick 121 punten 4e prijs, 1 winstpunt. Chloë Weel Storm 122 punten 4e prijs, 1 winstpunt. Thriza Weel—Jonas 122 punten 4e prijs, 1 winstpunt. Bea Timmer—Mijra 124 punten 2e prijs, 1 winstpunt. Ellis van Egmond Cinderella 125 punten, 1e prijs, 1 winstpunt nu L. Jacqueline Jimmink—Curfer, 122 punten, 3e prijs, 1 winspunt. L. dressuur Evelien Eelman—Lindy, 121 punten, 2e prijs, 1 winstpunt. Jacobien de Wit—Isabel, 122 punten, 1 winstpunt. Tineke Kossen Martin, 125 punten, 2e prijs, 1 winstpunt. B. springen Annet Kossen—Yellow 0 fout, voldoende, 2 winstpunten. Magda de Boer—Goodwill 0 fout, voldoende, 7e prijs, 2 winstpunten. L. springen Marieke Dros—Lucky, 0 fout, voldoen de, 1e prijs, 2 winstpunten. Adrea Keijser—Duke, 0 fout voldoende, 1e prijs, 2 winstpunten. Achttal: 113 punten. Viertal: 110 punten. Voorafgaand aan de wielerronde van Den Burg houdt de Atletiek vereniging Texel zaterdag in het ka der van de dorpenserie een recrea tieve trimloop. Deze loop wordt niet in het dorp ge houden, maar op de wielerbaan bij Den Burg. Er kan worden gelopen over 2, 4 of 6 ronden wat overeen komt met 2250, 4500 of 6750 meter. De aanvang is om 17.00 uur, terwijl men vanaf 16.00 uur kan inschrijven op de Texelse Boys velden. Voor leden van de atletiekvereniging is deelname gratis, niet leden betalen ƒ2,00 t/m 16 jaar en ƒ4,00 voor volwassenen. Na afloop ontvangt iedereen een herinneringsmedaille. Henk Stevens uit De Cocksdorp en Dirk Eelman uit De Waal heb ben zondag meegedaan aan de kwart triathlon in Wieringerwaard. Ze deden dit als training voor de 23 september te houden triathlon op Texel. Samen met nog 125 deelnemers werd begonnen met 1 km zwemmen. Dit zwemmen ge beurde in open water in de zoge naamde „Pishoek" bij Wieringerwaard. De weersomstandigheden waren ideaal en de zon had het water de laatste dagen tot 19° ver warmd. Henk, die voor het eerst een triathlon deed, stapte na ruim 21 minuten aan wal. Dirk had een minuut langer werk en kwam on geveer als 100ste het water uit. Hierna moesten er drie ronden van 17 km worden gefietst wat iets meer is dan de normale 45 km. Na 45 km. ging Dirk, Henk voorbij en hij begon met kleine voorsprong aan de 10,6 km hardlopen. Hier kreeg Henk last van een oude blessure wat vooral tegen het eind veel tijd kostte. Dirk eindigde in 2.45.57 en werd hiermee 7de veteraan en 51ste in het totaal. Verzorger voor Dirk was Paul van Arnhem. Henk beëindigde zijn eerste kwart Triathlon in 2.52.16 en hij was daar zeer tevreden mee. Henk werd verzorgd door zijn broer Jaap. De organisatie en verzorging onder weg was prima. Drie jongens deden bij de politie aangifte dat ze dinsdagnacht op de Nikadel waren mishandeld door vier toeristen. Eén van de slachtoffers liep bij de schermutselingen een gebroken neus op. De politie zoekt nog uit wat er pre cies is gebeurd en wie er bij waren betrokken. Een 25-jarige Duitse toerist vertelde de politie dat hij dinsdag ruzie had gekre gen met een Texelaar en dat daarbij ook van mishandeling sprake was. De Texelaar had de Duitser bij Den Hoorn hardhandig van een wagen getrokken en zijn gezicht was verwond. Ook hier wordt nog een onderzoek ingesteld naar de exacte toedracht. Dinsdag om 20.15 uur geven Hendrika en Ad van Pelt een orgel concert in het Hoornder kerkje. Het organisten-echtpaar Hendrika en Ad van Pelt is opgeleid aan het Utrechts Conservatorium. Hendrika behaalde dit jaar het diploma schoolmuziek, zij studeert thans voor het hoofdvak orgel bij Kees van Hou ten. Ad van Pelt studeert aan het Utrechts Conservatorium orgel en kerkmuziek. Ad van Pelt studeert voor deze vakken bij Kees van Houten en voorts bij Jan Welmers. Hij behaalde in 1984 het orgeldiploma. Ook studeert Ad muziekwetenschap aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Ad van Pelt is or ganist te Woerden. Dit programma zal dinsdagavond ten gehore worden gebracht: 1. Passacaglia in d, D. Buxtehude 1637-1707. 2. Almande (geschreven in 1599), Anoniem. 3. Drie variaties over: „Doen Dapne", Anoniem ca. 1650. 4. Partita „O Gott, du grommer Gott", J. S. Bach 1685-1750. 5. Zwei Spielstücke, H. Distier 1908-1942. 6. Koraalvoorspel: „alle Menschen müssen sterben", J. S. Bach. 7. Koraalvoorspel: Wir glauben all an einen „Gott", J. S. Bach. 8. „Malle Sijmen", J. P. Sweelinck 1562-1621. 9. ,,A Fancy for two to play", T. Tom- kins. 1573-1656. 10. Preludium en Fuga in a (BWV 543), J. S. Bach. 11. Deel I uit het concerto in a (BWV 593), J. S. Bach. Het concert is vrij toegankelijk. Na af loop is er een collecte voor gemaakte kosten.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5