uikclub werkt \)men met WVC bij derzoek wrak „Falling in IMimmiHIWll Theo Hin wint veebeoordelingswedstrijd Love" er en Nu maakte reportage <F LAND IP BOUW Vreemd geld lat je ver haalt lekker Ringsteken in De Waal Wielerronde van Den Burg Verliefd worden is één ding. De emo ties en situatie waartoe de verliefdheid aanleiding kan geven tot een goed ein de brengen, is iets anders. Zeker wan neer je allebei gelukkig gehuwd bent en beseft wat voor gevolgen toegeven aan die hevige verlangens zou kunnen betekenen. Dat weten Robert de Niro en Meryl Streep, de twee personages uit het romantische Falling in Love". Toch zal deze wijsheid hen niet belet ten van elkaar te genieten. Frank (de Niro) een architect, is reeds een aantal jaren gehuwd met Ann, met wie hij twee zoontjes heeft. Tijdens een kerstinkoop in New York botst hij op Molly (Streep). Hierbij wisselen ze van boeken, en dat wordt een prima aan leiding om elkaar, drie maanden later, wanneer ze elkaar toevallig op dezelfde pendeltrein ontmoeten, aan te spre ken. Het begint met een vriendelijk woord en een verlegen glimlach en gaat zo verder. Frank laat zijn auto voor wat het is en neemt elke dag de zelfde trein als Molly. Na een tijd spre ken ze af om samen te eten, en het onvermijdelijke kan niet uitblijven: er ontstpat een romance maar wat voor één. Beiden willen wel, doch beseffen tege lijk dat ze gebonden zijn. Vooral bij ULUG12 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Westduitse marken 100 ƒ110,75 Belgische franken 100 f 5,42 Franse franken 100 f 35,75 Zweedse kronen 100 f 37,75 Zwitserse franken 100 ƒ132,75 Deense kronen 100 30,25 Amerikaanse dollars 1 3,30 Engelse ponden 1 4,37 Oostenrijkse schilling 100 15,86 Italiaanse lires 10.000 16,90 Spaanse peseta's 100 1,92 De door de 4 veeteeltstudieclubs georganiseerde veebeoordelings wedstrijd is dit jaar gewonnen door Theo Hin Jzn. Van de 14 deel nemers scoorde Theo Hin het hoogste, zowel bij de individuele keuring als bij het rangschikken van 4 melkvaarzen. De beoordeling vond plaats op het bedrijf van de familie C. P. Kuip. Door een deskundige jury, de heren J. M. Rutten, H. Tjepkema en Th. Bakx waren eerst 4 oudere melkkoeien uitgezocht voor de individuele beoor deling en later gevolgd door 4 melk vaarzen die geplaatst moesten worden in volgorde naar kwaliteit. Deze wedstrijd op Texel dient als voorselek- tie voor de provinciale keuring die 26 juli wordt gehouden in Midden Beemster. Van Texel kunnen 9 perso nen meedoen aan deze keuring. Ze gaan wedijveren met collega melkvee houders uit Noord-Holland. Als tweede eindigde de heer Carlo Veeger en der de werd Jan Hin van de Hoornder- weg. Deze drie boeren kregen een be ker overhandigd die beschikbaar was gesteld door de Texelse K.l. vereniging en de Vereniging van Veehouderijbelangen Computer Op het bedrijf van de familie Kuip werd de computer gebruikt voor het verwerken van de resultaten van de deelnemers. Cris Kuip, die in Delft computerkunde en informatica stu deert, had speciaal voor deze gelegen heid een programma gemaakt. Na eerst de gegevens van de jury in de computer te hebben gebracht konden de gegevens van de deelnemers er mee worden vergeleken. Nadat het aantal strafpunten per deelnemer be kend was volgde er een plaatscijfer van de deelnemers. In voorgaande ja ren werden de gegevens met de hand verwerkt. Molly is dit sterk aanwezig en zij is het dan ook die beslist de op drift gesla gen verhouding een halt toe te roepen voor het te laat is. Dat stopverbod komt te laat. De echtgenoten van Molly en Frank komen achter de waar heid. De romantische scherven liggen her en der verspreid en het lukt niet om alles te lijmen. Frank vertrekt voor een grote klus naar Texas en dat lijkt een prima aanleiding om de doorstane emoties te verwerken en tot rust te komen. We schrijven lijkt, want het wordt weer kerstmis en de boekhandel van de eerste verwarde ontmoeting bestaat nog steeds. In de keuze van acteurs hebben de makers van „Falling in Love" zich niet vergist. Zowel Robert de Niro als Meryl Streep geven met weinig woorden per fect gestalte aan het "verliefde koppel. De eerste aarzelende woorden, de pu berale uitnodiging en de vreugde bij elk weerzien, de zenuwen, de eerste kus en alle andere ingrediënten die bij hevige verliefdheid de revue kunnen passeren zijn door spelers en makers van de film prachtig belicht. „Falling in Love" is een film met een eenvou dig verhaal en schitterend acteerwerk, die een prettig romantisch beeld geeft en volgens de ijzersterke filmwetten ook een goede spanning opbouwt. „Falling in Love" is te zien van don derdag tot en met maandag in het Ci ty theater. Aanvang 20.00 uur. ;club werkt momenteel intensief samen met de afdeling isarcheologie van het ministerie van welzijn, volksgezondheid tuur om een wrak te onderzoeken dat duikers van de club aar geleden ontdekten op de zuidoever van de Texelstroom. ambtelijk stuk dat Thijs van Maarlevelo, de „coördinator ar- igie onderwater" van WVC over het onderzoek schreef wordt kclub geprezen: „Door de leden werd het belang van de aats in een vroeg stadium onderkend. Er werd afgezien van e actie ter plaatse tot een moment waarop het mogelijk zou verantwoorde wijze een wetenschappelijk onderzoek uit te De actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCR V-televisie 8 opnamen van het werk die hoogstwaarschijnlijk in de uit- ig van vrijdag (vandaag) zullen worden ge:oond. de onderzoekstochten lag het dek van de Brakestein bezaaid met kgsstukken. 'swer Gijs van Beuzekom en cameraman Harm Groendeveld van Hier en Nu in 'fr met Thijs van Maarleveld. Texelse duikers wel in een istadium mee begonnen was het 'en van het schip. De ruimte 'P het schip lag werd verdeeld in !r,ten met een zijde van 2 meter (hoofdlijn van dit „rooster" lag snoord-zuid. Dat gaf een moge- dom goed te meten en in te te- 1 waar bepaalde vondsten werden Advertentie I.M. -n goed stukje vlees hoeft u ech- zo ver. oênga's specialiteitenslagerij, IJvan eigen slacht een keur aan Wieden, waaronder de tot in alle C van ons land beroemde eesgerechten. 'natuurlijk kunt er ook terecht ^herp geprijsde andere vlees- 5n: ir' 1 pond f 5,98 'iblappen ƒ62,50 i8rhet eens. Den Hoorn is dich- idan u denkt. 5226) 252. gedaan. Zo werden een trompet, een passer en een potje gevonden en dan kon worden aangetekend waar dat Zaterdagavond wordt de derde ron de van het kampioenschap ringste ken in De Waal gehouden. De aan vang is om 19.00 uur. Bewoners en bezoekers van De Waal worden verzocht het Hogereind, de Bomendiek en het fietspad tussen de ze straten vanaf 18.00 uur autovrij te houden. De 21 aanspanningen van de ze wedstrijd moeten zich verzamelen bij de Gebroeders van Heerwaarden aan de Polderweg (tegenover de sme derij van Lou Witte). De uitslag van de tweede ronde, die afgelopen zondag in Oudeschild werd gehouden, is als volgt: 1. R. Eelman en Mevr. Schaafsma- Eelman. 2. M. Huitema en R. Huitema-Vos. 3. P. en C. Daalder. De dorpsprijs voor het best gaande paard was voor P. de Graaf met „Zampa". precies aan boord gelegen had. Een dergelijke werkwijze is belangrijk. Het gedeelte van het schip dat boven de bodem uitsteekt is ongeveer 22 meter lang en het zicht in de Waddenzee is op heldere dagen ongeveer een meter. Ter vergelijking: in de Noordzee is het zicht bij gunstige condities soms wel 15 meter. Overzicht over het wrak is dus niet mogelijk en moet op papier verkregen worden. Fup Boon van de duikclub over het compliment: „We hebben atijd afge vraagd om wetenschappelijke begelei ding van ons werk. Het is leuk om al lerlei heel oude dingen naar boven te halen en op de schoorsteenmantel te zetten, maar geschiedkundig is dit ge woon belangrijk". Toen Van Maarleveld en een student die hem helpt. Peter Stassen, bij het werk betrokken werden, werd de meetmethode op iets andere leest ge schoeid. De hoofdlijn werd evenwijdig aan de hartlijn van het schip getrokken en de vakken kregen een zijde van drie meter. Over het hele gebied, tot een paar meter uit het wrak, werden de onderzoekvierkanten aangegeven met lijnen, die op de kruispunten voorzien werden van gele bordjes waarop de coördinaten stonden, een combinatie van letters en cijfers. Door de club werden in juni totaal 18 duiken uitgevoerd waarbij telkens de ploegen die naar beneden gingen of wel een vierkant moesten schoonma ken, ontdoen van aangroei en dergelij ke, of dat vierkant opmeten. De meet gegevens konden op een speciale lei worden genoteerd, onder water. Zodra een ploeg weer boven kwam moesten gelijk formulieren worden ingevuld waarop uitgebreid kwam te staan wat ze onder water meemaakten. Momen teel wordt gewerkt aan de verwerking van die gegevens. Een vijftiental leden van de club ging geregeld met de on derzoekstochten mee. Een strenge bepaling in deze eerste fa se van het onderzoek was dat er niets mee naar boven kon, afgezien van wat losliggende planken. Het wrak moest zoveel mogelijk onaangeroerd blijven. Boon: „De mensen van het ministerie hebben gewoon een ijzeren systema tiek bij die onderzoeken en die syste matiek schrijft dat voor. Je moet be denken dat deze mensen bij elk wrak dat bij Nederland wordt ontdekt zijn betrokken, als het goed is tenminste, en ze hebben dus hun systeem in de praktijk ontwikkeld". Die systematische aanpak leidde tot een ontdekking: het schip lag niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, op zijn kiel, maar op zijn bakboordzijde met een slagzij van ne gentig graden. Wat de sportduikers voor de spanten hadden aangezien bleken de dekbalken te zijn. Dit bleek uit het meten van de voorkant van het schip, die aan één kant langer was dan aan de andere kant. De meetfase van het onderzoek is volkomen gericht op het ontdekken van de constructie van het schip. Door de nieuwe ideëen over de ligging bleken andere theo rieën weer beter te kloppen, bijvoor beeld dat het schip omgeslagen is voor het zonk. Het is echter niet het Franse oorlogsschip uit de eerste helft van de 17 eeuws waar eerst aan gedacht werd. De datering van het wrak ligt waarschijnlijk in de tweede helft van die eeuw. Wel is het zeker een oorlogsschip, blijkens de grote hoeveelheid kanonnen die rond en op het wrak liggen. Bandrecorder Van Maarleveld en de studenten die hem assisteren duiken zelf ook mee. De onderzoeker spreekt onder water zijn waarnemingen in op een bandre corder. Het meest geavanceerde stuk uitrusting is echter wel de hoogte me ter die wordt gebruikt. Dat is een door de TH Delft en het TNO ontwikkelde fijngevoelige drukmeter. Dit apparaat is heel handig bij het meten van het schip maar momenteel is het in de re- De Wielerronde van Den Burg wordt op zaterdag 13 juli gehou den op het wielerparcours aan de Haffelderweg in Den Burg. De start zal om 18.00 uur zijn. Ook deze wielerronde telt mee voor het Lintex klassement waar Willem Wassenburg de aanvoerder van is. De Texelse IBS ploeg zal verte genwoordigd zijn met Dirk Vinke als sterkste man. Favoriet is ech ter Paul van Arnhem. KLOOSTER ANKER DUIKCLUB TEXEL APO ARCHEOLOGISCHE WERKGROEP VOORWERP NO Het hele onderzoek neemt echter jaren in beslag, met telkens in de zomer een periode waarin gedoken wordt. Volgend jaar zal met airlift gewerkt gaan worden. Dat is een apparaat dat onder water grote luchtbellen loslaat die via een dikke leiding weer naar bo ven en dan een hoop materiaal mee nemen. Dat is een veilige manier om in korte tijd veel materiaal te verplaat sen met een kleine kans op beschadi ging. De romp van de schip zal dan helemaal leeggehaald worden. Van Maarleveld dook met behulp van een lagedrukcompressor. Hij kreeg zijn lucht dus door een slang vanuit de rubberboot aangevoerd. De vierkanten stellen de De tekening die de leden van de duikclub in eerste instantie zelf maakten paratie. Door een klein lek kon er wa ter in komen. De eerste fase van het onderzoek was dus gericht op „verkenning zonder verstoring" van schip en omgeving en het verkrijgen van inzicht in de vorm en constructie van het schip, met de nadruk op het voorschip. In de maand augustus zullen nog meer metingen voor deze doelen worden verricht. 'meetvierkanten' voor.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7