usmm MIMA Verkopen met gunningbeding" jamma voetbalde in talië Met de Noorderzon vertrokken... Rade Mc VVD over grond Hoge berg Clubkampioenschap CKZ MÉÉR KANSEN [jT VOOR J|S GEHANDICAPTEN avo WtmnÊïïio-boE\ „PSP discrimineert vrouwen" JDAG 12 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 "Als je niet wilt dat Staatsbosbeheer de grond koopt kun je ook open baar verkopen met een gunningbeding. Dan geef je de grond niet aan het rijk maar aan een Texelse boer die het hoogste biedt". Dat zei Ger- brand Poster ter verdediging van zijn principe dat de 10 hectare gemeen telijke grond op de Hoge berg openbaar aan de hoogste bieder verkocht moet worden en niet zoals het college en een meerderheid van de ge meenteraad het willen aan de Stichting Agrarisch Texel, die de grond zal doorverkopen aan agrarische bedrijven op de Hoge berg. uitnodiging van de gemeente i/igo (een plaats 80 km zuidelijk ib Venetië) heeft een uit 15 per- ien bestaande ZW Gamma- legatie een 5-daagse trip naar Ita- gemaakt. groep van 15 bestond uit 9 zaal- d itballers, met als gastspelers Jo- Gast en Rob v.d. Stap, 2 coa- es, 1 grensrechter en 3 trouwe hangers. uitnodiging was een gevolg van de iname van een ploeg uit de omge- van Turijn aan het Siem Bremer- ttoernooi. Gamma-leden behoefden zelf alleen te bekostigen en werden in Italië leel vrijgehouden. Tussen vertrek nderdag boot 17.05 uur) en aan- tst in Ravigo (vrijdag 12.00 uur) lag lange nacht en ,1500 km. rest van de vrijdag en zaterdag tot (O uur kon een ieder uitrusten van reis en genieten van de Italiaanse jagmiddag om 15.00 uur vond de dele ontvangst plaats, ist het Gamma-team en twee ploe- uit Ravigo was ook het dis steam van Turijn uitgenodigd, irdagavond werden de plaatsings- istrijden gespeeld en zondagmorgen de winnaars tegen elkaar en verliezers tegen elkaar, nma betrad zaterdagavond om 22.00 een schitterende voetbalarena en lest de strijd aanbinden met Ravigo Ïlat de zaalvoetbalregels in Europa lang niet uniform zijn, bleek duide- indeze wedstrijd. Lichamelijke con- it, hetgeen in Nederland uit den boze bleek voor de Italianen meer regel n uitzondering, en erger nog, er werd biet tegen opgetreden. sondanks hield Gamma zich goed Bande en wist de ploeg zelfs een 5—3 Drsprong op te bouwen. Toch brak harde Italiaanse spel Gamma op, met 7—5 het onderspit moest hren. tweede wedstrijd in de verliezersron- :n een te zwak tweede team uit was een makkie (4—17). de prijsuitreiking, zondagmiddag rond 13.30 uur, overhandigde Louis Uriot de organisatoren enige Texelse ka zen een aan een vertegenwoordiger van de Gemeente Ravigo het wapen van Texel. Tijdens het toernooi werden er door Gamma-leden op de tribune VVV-folders (vakantie op Texel) uitgedeeld, waarin zich speciaal voor deze trip een door de WV in het Italiaans vertaalde bijlage bevond. Na een bezoek aan Venetië zondagavond werd de terugtocht ondernomen. Poster betoogde in een commissiever gadering al dat het vrije markt principe hem nader stond dan de wens om de grond uit handen van het rijk te hou den. ,,Het doel heiligt niet alle midde len", aldus de VVD-er, die de Stichting Agrarisch Texel omschreef als een overbodige schakel in deze gron'dver- koop. ,,De methode is niet goed. De hoogste bieder moet de koper zijn". Toen partijgenoot en wethouder Klaas Barendregt zei dat ook Poster tegen rijksaankopen van agrarische grond is kwam het raadslid met de suggestie de grond dan maar openbaar te verko pen met het beding tot gunnen. ,,Er worden zo vaak voorwaarden gesteld aan grondverkoop". Knippenberg stuurde bij zijn notities een ansichtkaart met de afbeelding van een lekkere Noorse jongen". Longyearbyen - 3 juli. Men zal het niet geloven maar op Schiphol zorgden we al voor vertraging. Onze benzinebranders moesten leeg en de munitie apart verpakt. Een hele heisa en in het. vliegtuig, een DC 9 van de SAS, werd dat de passagiers keurig meegedeeld. Vijfentwintig minuten te laat ver trokken we noordwaarts, op weg naar Oslo. Vliegen blijft een vreemde sensatie als je het weinig doet. Naarmate we noordelijker komen na Oslo lijkt het vliegen langzamer te gaan door het land schap dat nu slechts geleidelijk verandert: het vermindert de „culture-shock". Eenmaal boven de Noordelijke IJs zee zijn de verwachtingen hoog 'nderdag 11 juli raadscommissie welzijnsbeleid ver- fert vanaf 19.30 uur openbaar in het dhuis. Op de agenda staat o.a. de Scheiding tussen gemeente en ^ijnsstichting en het sociaal- toreel meerjarenplan. rde overige evenementen verwij de naar de Recreatiekrant die in krant is bijgesloten. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zondag de tweede dag van haar clubkampioenschap. De briefing is om 10.30 uur en er zullen 3 wedstrijden gevaren worden waaraan alleen leden van de vereniging kunnen meedoen. gespannen. De slaap begint toe te slaan en de lichtval verandert he vig. Dan is daar plotseling Bere- eiland en ik begin te beseffen dat het toch allemaal echt is en geen jongensdroom. Toch een jongens droom, maar dan verwezenlijkt. Boven Svalbard (Spitsbergen) ste ken de bergen als gebak boven de gletsjers uit - knalwit - hier een daar een wolkendek, maar ook hardblauw en ijs, alleen maar ijs. Ik krijg zo een prachtig overzicht van de route die we door dit land schap zouden- kunnen volgen, maar later met beide benen op de grond besef ik dat het anders zal gaan. De wind is hard. Longyear byen is in de greep van een kleine depressie. Na bagagecontrole wordt de tent opgezet en slapen. In mijn slaapzak bestormen de vragen me al: hoe liggen de kajaks er in de haven bij? Heel of be schadigd? Als de wind zo blijft is het dan verantwoord om over te steken? De volgende dag moeten we alles bespreken en geen overhaaste besluiten nemen. De boten moe ten perfect bepakt zijn en dat is een grote klus. Het blijkt dat we een deel van het voedsel per post boot naar Ny Alesund moeten sturen. Het is teveel om met het eigen "schip" mee te nemen. De stemming is geprikkeld, want we beseffen dat het nog tijd zal ver gen voor we op weg kunnen gaan en voor dat laatste zijn we geko men. Expeditieroutine is echter een vereiste en dat moet groeien. Liever hier een dag langer dan la ter problemen, of zoals de meteoroloog van het vliegveld te gen ons zei: „hier in de poolstre ken moet je leren wachten. Het is als oorlog. Wachten tot er iets ge beurt en dan snel handelen. Zeker als het gaat om die expeditie van jullie met authentieke middelen". We voelen ons gevleid maar schieten er verder natuurlijk niet veel mee op. We gaan de boten halen. De wa- terpakken aan en we besluiten van de haven naar de kampplaats te varen. Voor we in het water lig gen, duurt het even. De rotsen vereisen een meer voorzichtige aanpak dan het Texelse strand. Dan varen we weg. Het is een fantastische ervaring. De Plancius, een Hollands expeditieschip, ligt voor anker in de haven. Het schip lijkt verlaten, alle landgenoten sla pen of drinken pils. De wind pakt de kajak en in de verte glinsteren de golven van de Isfjord. Ook al varen we maar vier kilometer, het blijft indrukwekkend om zo op de noordelijke breedte te peddelen. Jan Knippenberg is, als alles volgens planning verloopt op dit moment in zijn kajak op weg naar het noordelijke ge deelte van Spitsbergen. Woens dag ontvingen we dagboekno tities van de aankomst op de Noorse eilandengroep en de problemen om de eerste fjord over te kunnen steken. Die no- tites vormen deel II van Met de Noorderzon vertrokken De reis is nu toch een beetje echt begonnen. De dan weer slapen want als je niet oplet is het nooit meer sla pen. Het licht laat je tijdsgevoel verdwijnen en de uren schuiven ongemerkt op. Ik lig om twee uur in de slaapzak. Morgen richting Barentzburg, een nederzetting met geschiedenis en dan de grote oversteek. 4 juli. We zijn nog niet vertrok ken. Het weer is veel te slecht. Zoals de Engelse reiziger W.H. Til- man al zei: „In this kind of wea ther even the Garden of Eden must have been sad and misera ble, and Longyearbyen is not even a garden". Overal tegen de berg hellingen onttakelde kolenmijnen van vroeger, houten stellingen die zorgen voor een mistroostige aan blik, die slechts wordt vergoed door het magnifieke uitzicht op de fjord. De gletsjers en berghellingen lijken dichtbij maar dat is schijn. Deze uitdagingen liggen minstens 30 kilometer van de onze kam peerplaats. Het licht hier doet mij afstanden verkeerd inschatten. Dat wordt, zeker op zee, niet eenvoudig. De verveling slaat wel toe, de stemming is bedrukt. We moeten een beslissing nemen over de oversteek. De verrekijker geeft veel informatie, hoewel de discussie daardoor juist toeneemt. Midden op de fjord lopen „stevige jon gens", ze rollen om en de wind is ook niet mis. Wederoni geïnfor meerd bij de meteoroloog van de luchthaven. Een doorzettende op klaring en hogedruk gebied liggen in de buurt maar we krijgen ook de waarschuwing dat het weer snel kan veranderen. Ten goede of ten kwade. Plannen moeten gewij zigd kunnen worden, maar hoe? We zouden ons over kunnen laten zetten met een Noorse boot en vanaf de overkant van de Isfjord de reis vervolgen. Dat stuit ons enigszins tegen de borst. We heb ben tenslotte boten bij ons. Willem de Koning krijgt en pas sant een prima idee. Het voedsel hoeft niet met de postboot mee maar kan ook vervoerd worden met de Plancius naar Ny Alesund. We gaan op pad om dit te rege len. Een Noor van een zeeonder- zoekteam wil ons wel naar het schip brengen. De snelle Zodiac rubberboot is weer eens wat anders dan een ka jak. Aan boord van de Plancius worden we met enig cynisme be groet. „Zo jongens komen jullie je kanootjes brengen". „Je hebt te doen met een Texe laar", kaats ik terug: Dat zul je nooit beleven". Na enig heen en weer gepraat is de kapitein bereid een deel van ons voedsel mee te nemen. Als we later het fjord in varen om het voedsel aan boord te brengen wordt er ijverig gefoto grafeerd vanaf de Planciiis en de Zodiac: „A star is born". Geert Stam en ondergetekende besluiten de Isfjord een beetje te verkennen. De wind is wat gaan Barendregt reageerde furieus op deze suggestie: „Nu komt u zelf met voor waarden bij een vrije verkoop. U ver laat uw eigen principe". Beheer Poster zei dat de omschrijving agra risch gebied in het bestemmingsplan („Met een op de markt gerichte pro- duktie") een voldoende waarborg is dat de grond agrarisch gebruikt zal worden. Barendregt bestreed dat. „Je kunt die grond, ondanks zijn bestem ming, op zoveel manieren agrarisch gebruiken. Bij licht agrarisch beheer kun je toch voldoen aan de eisen in het bestemmingsplan". De wethouder vulde aan dat de gemeenteraad, „,en zeker Poster die een motie tegen grondaankopen van SBB op de Hoge berg heeft gesteund" weet dat „SBB flink boven de markt biedt als ze grond willen hebben". De grondverkoop, bedoeld om een drietal agrarische bedrijven op de Ho ge Berg een bredere bestaansbasis te geven, ontlokte dinsdagavond verder een wat scherp aangezette herhaling van de commissiediscussie over dit onderwerp. Colonne Henk Beumkes deelde mee dat het Pakt met de VVD tegen verkoop zou stemmen, nadat hij eerder in de com missie nog geen standpunt wilde inne men. „Dit is een soort derde colonne om wetten te omzeilen die al vast staan en daar willen we niet aan meewerken". Ate Rienstra van het CDA prees voor de tweede maal het werk („vaak heel moeizaam achter de schermen") van de Stichting Agrarisch Texel en vertel de het standpunt van de VVD niet te begrijpen. „Wij willen de agrarische ondernemers op de Hoge berg met ge noegen een injectie geven. De VVD wil het bedrijfsleven toch ook hel pen?". Poster: „De VVD wil liever niet ingrijpen in bedrijfsvoeringen". Peter Bakker herinnerde er aan dat het CDA het kabinet Den Uyl indertijd „liet struikelen over de grondpolitiek" en constateerde dat de Texelse afvaar diging van deze partij blijkbaar een an dere mening heeft: grondpolitiek mag wel. Volgens de PSP-er heeft de grond al een agrarische structuur en er ver andert dus niets. Agrarisch gebruik kan volgens Bakker ook in een goed pachtcontract geregeld worden. Ook uitte hij twijfels over de contracteis dat de boer de grond die hij van de S.A.T. koopt door de gemeente het eerst te- liggen en we moeten even op pad. Morgen varen we de Isfjord direct over via Grymantsbyen en Barentzburg of we nemen deze forse baai sprongsgewijs langs de kust, steeds in kleine stukken van vijf kilometer. Gaat het dan toch eindelijk beginnen. Het wordt wel tijd. We zijn het wachten duidelijk beu. Hoe eerder,we varen, hoe beter want er ligt nog een lange weg en de tijd dringt. Nog één keer naar de meteoroloog en dan op weg. De Nordkapp - kano, mijn zekerheid, ligt met bepakking prachtig in het water, vaart stevig als een blok, hoewel hij meer wa ter pakt dan de hogere Icefloe van Geert. Willem, heeft ook een Nordkapp en Oncko Rijnders een Baidarka, een model afgeleid van de eskimokajaks van de Alenten- eilanden. Aan deze boten zal het niet liggen. Nu wij nog. „If anything can go wrong, it will go wrong", maar de fjord is kalm en de geest is goed. Jan Knippenberg Een handicap betekent: extra afgekeurd. ^aarom vra9en. w'i méér vorming.wonen.vervoer. écht nodig is 033-635214erS,OOrt rug gekocht kan worden. „Dat recht van terugkoop kan toch niet eeuwig durend zijn". Welke termijn is daar aan gesteld? Het recht van terugkoop geldt voor 10 jaar, zo werd meegedeeld. Namen Jan van Asselt zei met partijgenoot Paul Kikkert dat niet alleen bedrijven op de Hoge berg in aanmerking moe ten komen voor de grond maar ook bedrijven „die daar direct naast lig gen". Barendregt had eerder meege deeld dat 3 bedrijven op de Hoge Berg in principe bereid zijn de grond weer van de S.A.T. te kopen en Van Asselt wilde graag weten welke bedrijven dat zijn. „Als ik de namen weet, weet ik ook of ik voor of tegen de verkoop moet stemmen". In een schorsing van de vergadering werd die informatie door Barendregt aan Texels Belang ge geven. Daarna stemde deze partij voor verkoop, samen met het CDA en het college. De grond werd aldus met 9 tegen 5 stemmen verkocht aan de Stichting. Dienstwoning Tegen verkoop van de „dienstwoning" van de Redmer IJskaschool in De Waal stemden Gerbrand Poster, Jan van Asselt, Tine Krijnen en Paul Kik kert. De woning wordt voor /91.000,— verkocht aan de huidige huurder J. Blauw. Poster zei dat de gemeente de woning niet mag verkopen omdat er een nieuwe hoofdonderwijzer op de IJska-school komt. „Die moet toch ook weer een woning hebben". Het raadslid begreep echter dat hij tegen een politieke bierkaai vocht want in een commissievergadering was al uit gemaakt dat het Pakt en het CDA met het college in ieder geval voor zouden stemmen. Tine Krijnen-Baijs: De gemeenteraad kreeg dinsdag avond een brief onder ogen van de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen waarin gepleit wordt voor meer vrouwen in par- tijfrakties. De vereniging heeft een landelijke aktie gestart om dat te bereiken onder het motto: ,,êên cijfer zegt vaak meer dan 1000 woorden". Aan alle gemeentera den in Noord-Holland die minder dan 20 procent vrouwen in de raad hebben is een overzicht gestuurd van het landelijke per centage vrouwen in gemeentera den. In de provincie Noord- Holland zitten gemiddeld 21,8 vrouwen in de gemeenteraden en Limburg sluit de rij met 7,9 Of die cijfers helemaal correct zijn betwijfelt de vereniging. Zo is ge constateerd dat de twee Texelse vrouwelijke raadsleden niet zijn genoemd aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, die de percen tages heeft uitgerekend. Enkele gemeenten hebben verzuimd op te geven dat ze vrouwen in hun raad hebben", aldus Vrouwenbelangen. Tine Krijnen-Baijs herhaalde dins dagavond nog eens dat er meer vrouwen in de Texelse gemeente raad moeten en sprak de verwach ting uit dat dat nu bij de verkiezin gen van 1986 ook gebeurt. De po litieke partijen zullen dan het goe de voorbeeld moeten geven door vrouwen op verkiesbare plaatsen te zetten. ,,Het Pakt weet nu dat vrouwen sinds 1956 medezeggen schap hebben en komt vast met een kandidate aan de top. De PSP stelt een man en een vrouw op de eerste plaats en spreekt daarbij, indachtig hun principe, de voorkeur uit voor een vrouw. Van de VVD verwacht ik een coupe de dame en Texels Belang zet, net a/s altijd, vrouwen op verkiesbare plaatsen want bij ons geldt: de meeste stemmen op een kandi daat brengen die persoon in de raad", aldus Tine Krijnen. De meeste raadsleden gingen niet in op deze vroege start van de verkiezingscampagne van Texels Belang. Riet Huitema-Vos van het CDA constateerde dat de partijen doorgaans wel graag vrouwen op verkiesbare plaatsen willen maar dat de vrouwen moeilijk te vinden zijn. ,,Er is vaak drempelvrees. Daarbij komt nu de tweeverdie- nerswet die ook niet altijd gunstig is voor de werkende vrouwen". Peter Bakker had binnen de PSP onder vrouwen ook drempelvrees voor de aktieve politiek bemerkt. Hij zei dat het raadslidmaatschap misschien een duo-baan moet worden. Twee raadsleden bekle den dan één zetel en helpen el kaar. ,,Zo kun je vrouwen met drempelvrees helpen en de achter stand die vrouwen in de politieke vertegenwoordiging hebben sneller wegwerken". Tine Krijnen vond dat geen oplos sing en geen pleidooi voor de kwaliteit van vrouwen. ,,Wij hoe ven niet aan het handje de raad binnen geloodst te worden. Dit is een voor vrouwen discriminerende opmerking van de PSP".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9