Cfroen 2'wartsjexeh in het harL, lekomst kaasfabriek met ndernemingsraad besproken VVV moet „zakelijke" stichting worden Nieuwe TX Oudeschild 50 wordt in afgebouwd Voorstel van TESO, RST en TVO: SENIOR 85 moerbeek VER EEN MAAND ZEKERHEID? Wat je ver haalt lekker Dom grapje Rubberboot gevonden Vluchten kon niet meer.... Stuntaanbieding f1598- UCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9998 VRIJDAG 19 JULI 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. AerktijdHans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. de Graaf is op vakantie, jvertenties, abonnementen, etc ield& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 'directie van de kaasproduktiegroep in de Melkunie heeft iag overleg gevoerd met de plaatselijke ondernemings van kaasfabriek „De Eendracht" over de toekomst van bedrijf. Er tekenen zich drie mogelijkheden af: doorgaan ir dan flink automatiseren, de produktie elders onder- igen (sluiten) of de fabriek een andere bestemming ge- die niet noodzakelijk iets te maken heeft met het produ- en van kaas. blijkt uit een brief van directeur Schuttebeld aan de medewerkers De Eendracht. In die brief staat dat het onderzoek naar de moge- eden dat, zoals bekend, momen- le is over ongeveer een ind klaar zal zijn voor presentatie de raad van bestuur. Als die raad het groene licht geeft kan het rap- besproken worden door de onder- ingsraden en kunnen de bonden er over buigen. het openhouden van de fabriek, sterk geautomatiseerd, zei ittebeld in een commentaar des- ,,Dat is natuurlijk een mo- ;heid die we ook onderzoeken. Er Jhter één groot nadeel aan deze issing verbonden, het werkt alleen als je een zo groot mogelijke im melk door die fabriek kan pom- en daar is Texel eigenlijk te klein Bovendien vormt een belangrij- lorzaak voor de overweging om itueel melkuniebedrijven te sluiten ilkonderbezetting veroorzaakt de superheffing, in de grote mo- ie bedrijven aan de overkant en alleen op te lossen door meer naar die bedrijven te sturen. Ze- in deze tijd van superheffing houdt vrijwel automatisch in dat er dan der melk naar andere bedrijven, zo- lexel, gaat. Het voordeel zal echter lelijk zijn: de werkgelegenheid die Eendracht biedt zal in ieder geval gedeeltelijk weer een tijd in stand blij ven. ,,Als je gaat investeren is het een normale zaak dat je ook de tijd neemt om die investering terug te verdienen." Schuttebeld schatte desgevraagd het aantal arbeidsplaatsen dat zou verdwij nen op minder dan tien maar hij zei daar heel nadrukkelijk bij dat het hier natte vingerwerk betrof. Overbrengen Het overbrengen van de produktie be tekent sluiting, tenzij er nog steeds een deel van de melk op Texel ver werkt zou worden. ,,Dat lijkt de pret tigste oplossing, zowel voor de Melku nie als voor de werkgelegenheid. Wij zouden dan bijvoorbeeld proberen om met een klein deel van de melk de werkgelegenheid in stand te houden door het kleinschalig produceren van een specialiteit. Dat zou Texelaar kun nen zijn, maar dan moet die wel beter gaan verkopen dan nu het geval is. Als we een leuk klein bedrijfje hebben dat goed draait zijn wij wel bereid de afschrijving van gebouw en apparatuur niet al te zwaar mee te laten wegen bij het berekenen van de rentabiliteit." Dan is er nog de mogelijkheid dat de fabriek iets gaat produceren dat buiten de zuivelsfeer ligt. ,,Daar is verder ab soluut nog niets van bekend, het is gewoon een mogelijkheid die we niet buiten beschouwing moeten laten". |toefro/nsf van dit gebouw is nog onzeker. Zeker is dat er verandering op til is. Advertentie I.M. eis Layjj *>r een goed stukje vlees hoeft u ech- niet zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, ft u van eigen slacht een keur aan Rijkheden, waaronder de tot in alle ken van ons land beroemde Vleesgerechten. *ar natuurlijk kunt er ook terecht scherp geprijsde, andere vlees- Wen kg runderbraadworst f 8,98 °ns lamsbiefstuk f 3,98 ^eer het eens. Den Hoorn is dich- bij dan u denkt. (02226) 252. Drie dronken kampeerders meen den in de nacht van maandag op dinsdag om 2.45 uur de ambulan ce te moeten bellen omdat één van hen een blaar op zijn teen had. Bij de melding werd verteld dat iemand zijn been raar ver draaid had. Dat bleek een dom grapje te zijn. De jongens zullen de rekening van honderden gul dens voor het uitrukken van de ambulance moeten betalen en ze werden van hun camping verwijderd. Op het strand tussen paal 12 en paal 15 werd maandag een grijze rubber boot met twee peddels gevonden. De boot, van het merk Pallas, bleek na navraag door de politie een week gele den te zijn gekocht door een Duitser in Medenblik als bijboot bij zijn jacht. Waarschijnlijk is de sleeplijn gebroken. Voorzover nagegaan kon worden is met het jacht en de opvarenden niets loos. Daarbij doemen echter weer andere problemen op van planologische aard. De bestemming van De Eendracht is „agrarische produkten verwerkend be drijf" en dat is bewust zo geformu leerd om een zo exact mogelijke bestemming voor de kaasfabriek te hebben. Een andere mogelijkheid wordt overigens door de gemeente niet uitgesloten geacht maar een der gelijke wijziging zal getoetst moeten worden aan bijvoorbeeld milieu aspecten en de nabijheid van het Hogeberg-gebied wordt daarin meegewogen. Een 24-jarige Texelaar wilde in de nacht van dinsdag op woensdag vluchten toen hij op de Boodtlaan en politiewagen zag, terwijl hij zelf onder invloed een auto bestuurde. De man werd aangehouden en bleek in aan merking te komen voor een bloedproef. De nieuwe garnalenkotter van Sjef Boom, de TX 50 „Deneb" is als kasko gebouwd bij de werf De Plaete in Ooltgensplaat en wordt momenteel afgebouwd in Oude schild. Reden voor deze tot nu toe unieke werkwijze is dat Boom de mensen hier kent en vertrouwen heeft in hun kunnen en bovendien spaart hij een heleboel heen en weer gereis uit door in zijn woon plaats bij de afbouw betrokken te zijn. Op zich is deze manier van af bouwen niet goedkoper dan het hele werk door een werf te laten doen. Ik heb vertrouwen in de mensen hier, ik werk al jaren met ze, ik weet wat ze kunnen. Bovendien zorg ik zo voor Texelse werkgelegenheid en dat heen en weer reizen is ook duidelijk een punt", aldus Boom, die zelf het schil- De VVV moet zichzelf als vereniging opheffen en mee gaan doen in de „Stichting VVV Texel-Promotion" waarin ook ge meente, RST, TVO en TESO zitting nemen. Per jaar zullen deze instanties ƒ150.000,— moeten bijdragen aan de stichting voor het uitvoeren van een breedschalig promotieprogramma en de gemeente zal daarnaast jaarlijks drie ton moeten ge ven om de stichting de mogelijkheid te geven het huidige servicepakket van de VVV (VVV-l-taak) te kunnen blijven uit voeren. Dat zijn de belangrijkste voorstellen in het rapport „Structuurwijziging Texel-promotie" dat donderdag door TE SO, TVO en RST werd gepresenteerd. De WV werd bewust zelf niet bij het samenstellen van het rapport betrokken. TVO, RST en TESO wil den „fris van de lever" als min of meer buitenstaander hun visie ge ven op de structuur van de VVV en de mogelijkheden om deze vereni ging beter inzetbaar te maken voor promotie, De VVV ging overigens van harte akkoord met die opzet en stelde al le interne gegevens beschikbaar. Aan het VVV bestuur is nu ge vraagd te vertellen wat men van de voorstellen vindt. Datzelfde zal aan de gemeente worden gevraagd ter wijl het algemeen bestuur van TVO zich ook nog over de plannen moet uitspreken. De makers van het rapport zien het liefste dat de Stichting VVV Texel Promotion 1 januari 1986 van start gaat. Dat zou betekenen dat de VVV-leden voor die datum hun vereniging moeten opheffen. Het rapport is geschreven door Teso- directeur Theo Hoogerheide die de voorstellen van de drie betrokken in stanties heeft gebundeld en tot in de finesses heeft uitgewerkt. Naast een historisch overzicht over de ontwikke lingen binnen en rond de plaatselijke VVV zijn in het rapport zelfs de uitge werkte statuten voor de nieuwe stich ting, een concept directie-statuut, een overeenkomst tussen gemeente en stichting voor de uitvoering van de VW-Informatietaken en een deelname contract voor de participanten opgenomen. Naast het voorstel de VVV om te vor men tot een stichting zal dat contract, als de voorstellen een positieve ont vangst krijgen, ongetwijfeld voor de meeste discussie zorgen. Aan zowel TVO, gemeente en RST wordt ge vraagd per jaar anderhalve ton be schikbaar te stellen voor het uitvoeren van een promotieprogramma. De Teso geeft eenzelfde bedrag en in het rap port wordt geëist dat de deelnemende clubs zich erop moeten vastleggen de komende vijf jaar jaarlijks dat bedrag over te maken. Oorzaken Hoogerheide noemt in het rapport een aantal oorzaken waarom de gemiddel de verblijfsduur van de toerist de afge lopen jaren „met 50% is teruggelo pen". Naast het dure bootkaartje is dat volgens hem onder andere te wijten aan het bij langdurig slecht weer ont breken van een achterland en adequa te voorzieningen. Texel is een typisch gezinsvakantie-eiland geworden „met problemen rond de vakantiespreiding", de hotelcapaciteit is ten opzichte van de totale toeristische capaciteit sterk achtergebleven en het ontbreken van zakelijk toerisme maakt de hotels zeer afhankelijk van het seizoen. De bunga lows zijn grotendeels particulier bezit en de behoefte om deze accommoda tie in stille maanden tegen een lage prijs te verhuren is niet groot, „soms zelfs in het geheel niet aanwezig." De nieuwe generatie vakantiegangers die vroeger met ouders op Texel kwam verkiest het buitenland en tenslotte is er het imago van een eiland waar je uren moet wachten voor je op de boot mag. „Dit is een greep uit een aantal zaken die nadelig voor de toeristische ont wikkeling van Texel werken; daartegen vechten kost niet alleen veel energie maar ook zeer veel geld. Een andere structuur van de VVV met een meer zakelijk gerichte benadering kan bij een gezonde financiële basis een belangrij ke bijdrage leveren aan het herstel en de mogelijke groei van het toerisme". deren van het schip voor zijn rekening neemt. Smederij Boom, scheepstimmerbedrijf J. Hemelrijk en de VEM voor de elec- triciteit zijn de bedrijven die verder bij de afbouw betrokken zijn. Sjef Boom koos voor de werf in Ooltgensplaat omdat daar de ouderwetse degelijk heid nog hoog in het vaandel staat. „Voor mijn schip hebben ze daar de hekkotter Goeree 33 gebouwd en dat schip heb ik goed bekeken. Wat ik zag stond me aan." De TX 50 is een schip dat voor allerlei soorten visserij gebruikt kan worden. In de wandeling zal het echter meestal als „garnalenkotter" aangeduid wor den omdat het als regel elk etmaal te rugkeert in de haven. Boom vaart sa men met Reg Visser. De oude TX 50 werd verkocht aan een visser in Lauwersoog. Deze man nam zijn oude kotter uit de visserij en had zodoende zelf nog de beschikking over een quotum en over de visserijspullen. Dat betekende weer dat Boom ook zijn eigen quotum kon houden en dat hij zijn vistuig al klaar heeft liggen. De portaalmast, die helemaal vooraan op het schip komt te staan, is inmiddels bijna klaar en zal binnenkort geplaatst worden. Momenteel staan alleen die werktuigen aan boord die geplaatst moesten worden voor de stuurhut er op kon, zoals de motor, een 256 pk Scania diesel, de tanks en de lieren. Het schip meet 19% x 6 x 2,40 (holte) m. en het is nog niet geballast. Dat gebeurt als de uitrusting aan boord is en dan wordt de zaak precies zo ge ballast dat de Deneb achteraan 1,80 m diep steekt. „Deneb" is de naam van een ster, maar Sjef Boom heeft deze naam ook gekozen omdat daar de na men van zijn kinderen Dennis en Bian- ca in terug te vinden zijn. Het is de bedoeling dat de TX 50 omstreeks ok tober in de vaart komt, bijna een jaar nadat de vorige kotter verkocht is. Theo Hoogerheide, schrijver van het rapport structuurwijziging Texel-promotie: ..De stichtingsvorm is het meest geschikt voor een slagvaardige promotie-organisatie". Hoogerheide noemt de huidige organi satie van de VVV ontoereikend voor het bedrijven van collectieve promotie. „Recente duscussies binnen de VVV hebben de zwakke positie van deze or ganisatie opnieuw naar buiten ge bracht." Een meer zakelijk VVV met „een betere juridische structuur" kan het beste in een stichtingsvorm wor den gegoten „om de organisatie een afscherming te bieden tegen de geva rieerde deelbelangen", ofwel de stich ting zal het grote promotiewerk pas gestructureerd, gericht kunnen aan pakken als er niet teveel discussie is met accommodatiebieders die ieder of in kleine groepen hun promotie-ei kwijt willen. Informatie De stichting moet zich primair met promotie en werving bezig houden en daarnaast het huidige informatiekan toor runnen. De gemeente heeft het altijd als haar taak gezien de toeristen te moeten informeren over het eiland. Omdat deze service binnen het ge meentelijk apparaat ontbreekt geeft men jaarlijks subsidie aan het VVV voor het uitvoeren van die VVV-1- taken. In het rapport wordt voorgesteld het Lees verder PAGINA 2 Philips VHS videorecorder 1 jaar programmeerbaar 7 programma's Perfect stilstaand beeld Frontlader Zeer veel mogelijkheden. Zo lang de voorraad strekt, Van f2598 GEBR. SCHOORL B.V. WAALDERSTRAAT 33-35 - DEN BURG TEXEL Speciale presentatie ven zit- en slaapkamer meubelen voor ouderen van 18 t/m 25 juli. meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8 - 14, telefoon 02220 - 2572 méér dan 2000 m2 koopkansen. Zie ook andere advertentie elders in dit blad.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1